G. P. J. BECCARI, La Patisserie Moderne Stoom-Timmer- en Lijstenfabriek. j. C. VAN HOUTEN, OUDEJAARSAVOND Kalender Cadeau. Noord-Brabantsch Schoenenmagazijn van H. VISSERS ZOON, Algem. N.-Holl. Maatsch. van Levensverz. DE NEDERLANDSCHE CREDIETBANK, T«i. 23. Nieuwe Gracht 11, Haarlem T<"- 23- HAARLEM. Paul Krugerkade 31. Telefoon 1324. Brandverzekering- Maatschappij. Kruisstraat 9, Solied Geldadres Verhuizingen en - Transporten - Grafmonumenten. GROOTE UITVERKOOP N. I. KOKKINOS. Kruisstraat 28. waren een 80 manschappen van do afdeel ing te Haarlem, Bloemendaal Commando en Voor Vaderland en Koning, souden nabij het kampter rein te Laren onder dekking van man schappen een uur rust nemen. Daar na ruktè men naar Hilversum verder op, waarbij de manschappen van Haarlem en Bloemendaai in reserve do tir.iilleuWinie volgden. Inmiddels poogde de tegenpartij een omtrekkende beweging te doen, waardoor sergeant Stellens genood zaakt was. zijn sectie op de rechter flank op te lassen. Verder moest ook de sectie van sergeant Toepoel in front do tirailleurfinie versterken. Daarna trok deze linie tegen de vij andelijke stelling op, telkens sprongs gewijze voorwaarts rukkende om dan weer door Werkzaam vuren het oprukken der andere aldeelingen mo gelijk te maken. Ten laatste, te pl.m. 8 uur stortte de aanvaller zich op den verdediger, waarna de oefeningen voor geëindigd wei-den ver klaard. De leider der oefeningen, de kapt. der veld artillerie, W. L. van Dam van Isselt, besprak ze ten slot te. Ongeveer 500 man hadden er aan deelgenomen. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de geductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den iDrendor vermelden Wordt geon aandacht geschonken. VRAAG: Ik ging twee jaar geleden naar Duitsohland om werk te zoeken en nam niets anders mee dan mijn bewijs van Nederlanderschap, kreeg werk in Ruhrort en. heb me bij de politie gemeld. Ik heb daar vijf weken gewoond en ben na dien tijd tot nu too zonder woonplaats geweest Nu wil ik mij voor goed te Leiden vestigen. Waar moet ik nu mijn ver- ïiuisbiljct aanvragen? ANTWOORD: Vermoede] ijk ter plaatse waar u woonde vóór uw ver trek naar Duitsclüand; maar wan neer u zich aanmeldt aan het bureau van den burgerlijken stand en de fei ten mededeelt, don zal men de aan vrage wel voor u doen en komt de «aak van zelf in orde. VRAAG: Ik wil hier trouwen op 'Donderdag, gewoon uur. Kan dat en wat zijn de kosten er van? Mijne aan- Btaande woont ook hier te Haar,lean. ANTWOORD: Rijde huweflijks- «angifte wordt u gevraagd wanneer •n to welke klasse u wensóht te hu wen. De kosten van het huwelijk wor- Iden u dan tegelijkertijd, opgegeven. VRAAG: Als ik dan aan het raad huis bon om te trouwen en mijn va der, die altijd gezegd heeft zijn toe stemming te geven, niet verschijnt, kan ik dan voorzorgsmaatregelen nemen? ANTWOORD: Neen, dan ts het te laat; maai- wil hij vooraf eene nota- rieele akte van huwelijkstoestemming geven, dan is de zaak in orde. VRAAG: Toen mijn zoon trouwde moesten de ouders ook teekenen. Mijn vrouw heeft een naam met een h op het eind. Toen zij teekende werd gezegd dat zij de h wel weg kon laten. Kan daar geen verwarring 'door ontstaan? ANTWOORD: Neen, dat is een zoo genaamd materieel abuis. Wanneer uwe vrouw in de registers van den burgerlijken stand bekend staat met een h, don kan dat abusievelijk zon der h teekenen, daarin geen veran dering brengen. VRAAG: Ik ben borg voor iemand die zijne betalingen heeft gestaakt, zoodat ik voor hem heb moeten be talen. Hij heeft er iets van terug be taald. Kan ik van het overige rente xekenen? ANTWOORD: Neen, rente moet be dongen zijn. Hij kan echter een nova- tie teekenen; dat wil zeggen, hij kan U van het. rasterende bedrag eane nieuwe schuldbekentenis geven waar bij hij aanneemt rente te betalen en de aflossing der hoofdsom verder ge regeld wordt. VRAAG: In de uitgaanavonrlen, waarop mijne dienstbode is gehuurd, heb ik door haar eigen toedoen ver andering moeten brengen. Gaf haar de keus zich hierin te schikken of met Febr. tc moeten vertrekken. Zij verklaarde zich bereid met de ver andering genoegen te nemen. Den volgenden dag evenwel zeide zij te gen Feb. den dienst op. Heeft de dienstbode nu recht op de nieuwjaars fooi? ANTWOORD: Aan eene dienstbode die vóór Jan. verklaart den dienst te zullen verlaten geeft men geen nieuwjaarsfooi. Uit de Omstreken SCHOTEN. Vergadering van den gemeenteraad van Schoten, op Donderdag, den 2Oen December 1910, de namiddags te 7 1/2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding instruction voor amb tenaren. beambten en werklieden. 3. Voorstel tot vaste aanstelling van ambtenaren, enz. 4. Regeling borgtochten van boek houder, metercontroleur en directeur 'dar gasfabriek. 5. Benoeming leden gascommlsaie 1911. 6. Regeling Administratiekosten Commissie Werkloozenfonds. SANTPOORT. Maandagavond (2en Kerstdag) werd door de leerlingen der Zondags school van de Ned. Herv. Gemeente met een Kerstboom, rijk versierd, het Kerstfeest gevierd, waarbij door hen een cantate werd gezongen. Me vrouw Hylkema—De Clercq, die vóór haar huwelijk mot hart en ziel aan deze school verbonden was, was Haarlem gekomen, om de kinderen weder van een boeiende en leerrijke vertelling te doen genieten. HOUTRIJK EN POLANEN. Alhier werd op tweeden Kerstdag met de. kinderen der Zondagsschool Kerstfeest gevierd, waartoe een fraaie rijk behangen en keurig versierde boom in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente was geplaatstin twee groepen, des namiddags en avonds, werd de jeugd daarbij to laten en op aangename wijze paar uur bezig gehouden, afgewis seld door de gebruikelijke tractatie. Bij vertrek werd aan ieder een ge schenk en aan behoeftigen bovendien kleodingstukken uitgereikt. Tulrijke belangstellenden waren beide keeren in het kerkgebouw. De damea-vereeniging Dorcas al hier hield in de Kerstweek een flinke uitdeel ing van kleedingslukken en goed aan behoeftige gezinnen. IJ MUIDEN. Ongeluk. De schippersknecht R. Mos, boord van den lichter Miaria II had het ongeil uk Dinsdagmiddag bij het waterscheppen over boord te vallen in het Noord-zeekanaal. Vermoedelijk door de ware water laarzen naar de diepte getrokken, kon hij eerst na 10 minuten opge haald worden, toen de levensgeesten reeds geweken waren. De ongelukki ge was 30 jaar oud en ongehuwd. ZANDVOORT. Voor liet doen van de aangifte ter inschrijving voor de nationale militie zal meer bepaald gelegenheid woer den gegeven op Donderdag 5 Januari 1911, des namiddags van 1 tot 2 uur, ten gemeenteh\iize. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeJ. Aambeien en aandoeningen der huid. Vele mensclien zijn aangedaan met aambeien en wanneer zij van tijd tot tijd verschrikkelijk daardoor lijdien, komt dit doordat zij twee vergissin- gon maken; lo. omdat zij hun kwaal niet als ernstig beschouwen en 2o. omdat zij denken, dat er voor hen geen genezing mogelijk is. Hun kwaal is ernstig, omdat zij een zeer slechten invloed uitoefent op het humeur van den lifter, item «ome krankzinnig maakt door die on bedaarlijke jeuking en pijn, en hij verwaarloozing zich steeds kan uit breiden en mettertijd een operatie noodzakelijk maakt. Genezing is mogelijk door toepas sing van Foster's Zalf, het gei> middel bij uitnemendheid. Reeds de eeTste aanwendiing brengt, verzach ting en doet weldadig aan. Foster's Zalf is een speciaal ge neesmiddel voor aambeien en alle jeukende huidziekten, als: eczeem, gordel uitslag, roos, win ten-handen en •voeten, huiduitslag, enz. Zij is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Binnenland MINISTER COOL. De Minister van Oorlog gaat in beterschap vooruit. Hij koestert het voornemen om, zoodra hij hersteld is. zijn ambtsbezigheden weer aan het departement te hervatten, in afwach ting van de beschikking op zijn ver zoek om ontslag. DF. AMSTERDAMSCHE MAKE LAARS EN DE NOTARISSEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Door den President der Rechtbank aldaar werd in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van don heer P. J. Benard tegen den heer W. Kra nenburg, notaris aldaar, in zake de weigering van dezen laatste om te Amsterdam zijn dienst als notaris te verleenen bij de publieke veiling van in Diemen gelegen onroerende goede ren in het verkooplokaal „Frascati" wel door tusschenkomst en met medewerking van te dier zake speci aal deskundigen (makelaars). De eischer P. J. Benard achtte in de dagvaarding bedoelde weigering ongegrond en onrechtmatig en vroeg den gedaagden notaris te gelasten en te veroordeelen om aan eischer zijn dienst als notaaris te leenen ter zake van de publieke veiling en verkoo- van zijn bovenbedoelde onroe rende goederen. In zijn uitspraak achtte de presi dent den bewusten rechtsstrijd een strijd dfie slechts' in schijn bestaat 6n dat dezen niet zoozeer is gericht te rn den gedaagden notaris. De President achtte zich bevoegd van de ingestelde vordering van ei scher kennis te nemen. Het eenig verweer dat gedaagde heeft aange voerd, als een gegronde reden der weigering, is de aanschrijving der Kamer van Toezicht. Deze reden achtte de president af doende en kwam hem zelfs onweer legbaar voor, zoodal *.1. de betrok ken notaris correct heelt gehandeld. Op grond van een aantal punten welke in het vonnis nader werden ontwikkeld concludeerde de presi dent, dat de bewuste maatregel van de Kamer van Toezicht niemand on recht aandoet, noch Iemand In zijn belangen word tgeschaad, zoodat ei scher zAch ten onrechte over eenig onreoht heeft beklaagd. De vordering van etecher tegen den gedaagden Notaris achtte do president zonder grond en onbewe zen, ja zelfs blijkt het tegendeel Mitsdien kwam den president de vordering van den eischer ais onge grond voor, ontzegde hem- mifsd/ien zijne vordering en veroordeelde ei scher in de kosten van het geding. De eischer zal bij het Gerechtshof in appel komen. Kerk en School GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Wil lemstad ds. N. Postema, te Kapelle Biezelinge. Gemengd Nieuws SPOORWEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Behalve het ongeluk nabij Arbo- nats ten zuiden van Bordeaux waarvan wij reeds melding maakten, zijn er nog drie spoorwegongelukken in Frankrijk gebeurd. Bij Montereau werd een goederen trein door den expresstrein Laroche- Paris bij een kruising in de flank gereden, met het gevolg, dat een rei ziger gedood en elf personen go kwetst werden, terwijl belangrijke materieale schade werd aangericht. Ook hier was de mist de schuldige. Op het emplacement van het sta tion Marman de reed een goederen trein op een rangeerende machine. Veertien personen werden gekwetst. Nabij Vivoin-Beaumont liepen 2 goederentreinen op elkaar, waarbij slechts materieele schade werd aan gericht. Twee kilometer van C-hAtea/udun is een rijtuig, met negen personen, op een overweg aangereden door een sneltrein. De boomen waren door den baan wachter opengelaten, zoodiat de koet sier aan geen gevaar dacht. Zes personen waren op slag dood; drie werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. to Amerika ook ai een spoorweg ongeluk, Zaterdag is die New-York- Chicago-express in de nabijheid van Sandusky, tusschen Chicago en Pitts burg op een locaaltrein geloopen, vermoedelijk door een verkeerden stand dier signalen. Er zijn ten min ste negen personen, onder wie machi nist en stoker van den locaaltrein, gedood en vier en twintig kregen ern stige kwetsuren. Het kostte heel wat moeite do gewonden onder de ver nielde wagens weg te holen. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Een geweldige brand heeft het zie kenhuis van Gravelingen vernield. Met groote moeite heeft men de zie ken kunnen redden, evenals een aan tal ouden van dagen en kinderen, vehblijf houdende in een aangrenzend gebouw. Sport en Wedstrijden VOETBAL. WACKER—H. F. C., 2—1. Ook deze wedstrijd was voor dc H. F. C. een tegenslag. Op een goed veld met veel publiek ving deze wed strijd aan om 2.10. H. F. C. is echter versterkt met een speler van Preue- sen, daar Verwey en Mooy nog bei den verhindeerd waren om te spelen, H. F. C. stelt zich als volgt op 'A. Verwey, 1 De Klarcq, Kimmijser, Le Sueur, Van Laar, Seignette, Laan, Francken, Reydon. Wacker trapt af en komt goed sa menspelend op het H. F. C. -doel af, waar Bollee echter dadelijk aan den tand gevoeld werd. Wacker forceert twee corners achter elkaar, welke echter beide onschadelijk gemaakt worden door Praeger. Dan valt de H. F. C. weer eens aan en dezen keer wordt er vrij goed samenspel ver toond. Vooral Laan verdeelt het spel goed, maar tot een succes kan het echter niet komen. Wacker begint te verslappen en de H. F. C. profiteert er van om 't spel geregeld op Wacker's doel te houden. Van Laar zet eens goed voor en de voorzet komt terecht bij Francken, die hem eenvoudig had in te trappen, maar op een unfaire manier gehaakt werd door een der backs. Dan komt Wacker weer eens los en haai- voorhoede krijgt een paar prachtkansen, die evenwel niet benut wenden. Reydon zet eens goed voor, maar Seignette was niet op tijd, om zijn voorzet to te zetten. De voorhoe de van Wacker kan niet doelpunten door slecht schieten. Rust komt en nog steeds is ei- niet Na rust speelt Wacker veel beter en wordt H. F. C. ingesloten. De half- back-Iinie der H. F. C. wordt ver moeid. Eerst nu blijkt echter, dat Praeger een ontzettend goed speler is. Altijd blijft hij even kalm en zuivert met verre trappen het terrein. De combinatie in de H. F. C.-voorhoede is zoek, zoodat deze geen opluchting kan geven aan de achterhoede. Bollee redt twee maal achtereen goed. Toch kan hij niet verhinderen, dat Wacker na een goed genomen corner den bal onhoudbaar inkopt. (1—0). Dit ontmoedigt de H. F. C. en nu speelt zij een verloren spel, zoodat vrij spoedig No. 2 uit een houdbaar schot van rechts in het H. F. C.-net ligt. (2-0). Dit tfordi de H. F. C. echter te bar en ze komt nu overdonderend opzet ten. Ze heeft dan oek bepaald pech, als Francken eens op vrij dichten af stand tegen den keeper, die op den grond lag, aantrapt. Steeds wordt er maar opnieuw aangevallen, maar voorloopig zonder succes. Eerst zes minuten voor tijd komt het eerste en laatste succes der Haarlemmers, als Laan een mooien voorzet van links onhoudbaar inzet. H. F. C. tracht nog den achter stand in te halen, maar heel Wacker staat te verdedigen, zoodat er telkens tegen beenen of hoofden der Duit sche-rs wordt aangeschoten. Alzoo wint Wacker onverdiend met 21. Een overwinning voor de Haar lemmers was eerder verdiend. II. F. C. speelde veel beter dan In Berlijn. Iedereen voldeed wel. De re feree was uitmuntend, liet publiek vrij onpartijdig. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoad dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de R. Naar aanleiding van de laatste twee ingezonden stukken, voorko mende in uw Dagblad van 24 Decem ber j.l., spijt het ons, u wederom las tig te moeten vallen, met beleefd verzoek, het onderstaande in uw Dagblad te willen plaatsen, liet zal echter de laatste maal zijn, daar het ons blijkt, dat „abonné" iemand is, die volstrekt gelijk wil hebben, en daarom tot valsche redeneeringen zij ne toevlucht neemt, terwijl hij tevens tegen alles ageert, wat door Christe lijke vereenigtogen gepresteerd wordt. In de eerste plaats zullen wij li-ach ten de tegenstrijdigheid, welke de in zenders in de respectievelijk geplaat ste stukjes hebben gemeend te ont dekken, te ontzenuwen. Indien ondergeteekende X. beweer de, dat er een 325 goede zitplaatsen zijn, doezelt dit in geen geval weg, dat er, ondanks herhaaldelijk aan dringen van het bestuur, toch per sonen waren, die op trap, venster- nissen, etc., verkozen te zitten waardoor verscheidene goede zit plaatsen (pl.m. 30) onbezet bleven, wat voor een aanwezige op (Le gaan derij niet te constateeren wns. De schijnbare tegenstrijdigheid to de twee laatste stukjes, opgenomen In het Dagblad van 22 December, is dadelijk opgelost, wanneer men in aanmerking neomt, dat de tweede in zender bedoelt „betalend publiek en medewerkers" X. schrijft, „dat niet meer dan 300 kaarten verkocht zijn", hij heeft dus, in afwijking met inzen der twee, op het oog „betalend pu bliek". Volgens onze opinie is het „hoeren de d-oof en ziende blind" geenszins te sterk uitgedrukt, daai- abonné weer bewezen heeft, aan beide euvels mank to gaan immers op de vergadering in het eerste ingezonden stuk is bijzonder op gewezen, dat de col lecte ten bate van de bilbliotheek der Christelijke reciteervereeniging „Ex celsior" kwam of dit oen liefdadig doel Is, laten wij in 'l midden. to do laatste plaats willen wij „abonné" op een inconsequentie wij- In zijn eerste ingezonden stuk noemde hij de vergadering tot aller genoegen uitstekend geslaagd, en in zijn tweede betoogt hij, dat de voor drachten bij het grootste gedeelte van het publiek niet veel succes oogstten (is dit dan soms het goed geslaagde gedeelte van den avond Uit den weinigen bijval van het puhlike concludeert „abonné" het slechte reciteeren van onze voordra gers hierin toont „abotnné" zich een onbevoegd criticus. Waar abonné nu verder onze zaak en belangen, beter don wij zelf, be grijpt, is het niet te verwonderen, dat wij. na dit stukje, ons niet meer door betweters tot redetwisten laten verleiden. Wij geven ipionné den raad, het navolgende puntgedicht je van De Genestet te lezen en te herlezen „Sprekers, hoorders, denkers, daden, Vindt ge in soorten, rijp en groen. Zeldzaam vindt ge wèl vereenigd Sproken, hooren, denken, doen." K. H. Z. Correspondentie. Den heer V. De woordenkeus in uw ingezonden stuk maakt het voor plaatsing ongeschikt. De zaak is nu voldoende toegelicht, wij sluiten vandaag daarover de dis cussie. REDACTIE. Marktnieuws Op de gisteren al-hiar gehouden groentenmarkt waren aangeroerd en verkocht: Appelen aangevoerd en verkocht 17 HL., f 8—f 12. Peren aangevoerd en verkocht 7 H.L., f 8—f 12. Bloemkool, aangevoerd 200 stuks, verkocht 150 stuks, 512 ct. Roode kool aangevoerd en verkocht 3000 stuks, 2—7 cts. Witte kool, aangevoerd en verk.: 200 sutks. 25 cts. Savoye kool aangevoerd 5000 stuks, verkocht 400 stuks, 27 cts. Wortelen aangevoerd en verkocht 160 bo®, 510 cts. Op de Dinsdag gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter aangevoerd en verkocht 48 KG., f 1.70—f 1.75 per KG. Biggen aangevoerd en verkocht 16 stuks, f 9—f 14 per stuk. Schrammen, aangevoerd en verk.: 1 stuks, f 17. N. Kalveren, aangevoerd en verk. 3 stuks, f 8—f 12 per sutL ZIJLSTRAAT 9 TELEFOON 58 UITSTEKEND GESCHIKT VOOR DEN Appelbollen, Appelflappen, Appelbeig nets, Beriinerbollen? Roomsoezen, Room- spritsen, Boterspritsen, Sneeuwballen, Abricolettes, Ananasbeignets, Room- flappen, Flans la Pompadour Sauc.broodjes, Ragoutbroodjes, diverse Pasteitjes en Croquettes Carré de Monto Carlo, enz. enz. Aanbevelend, W. WORSTj Patissier—Cuisinier. Aan ieder, die van heden af tot 1 Januari zijn inkoopen doet in het Nobelstraat 11-13-15. Telephoon 1605. geven wij GRATIS EEN MAANDKALENDER CADEAU met fraai Kunsischildje. VERZEKERT U BIJ DE Gevestigd te HAARLEM. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Kantoor SPAARNE 48. Opgericht in 1878. Commissarissen i M. N. BEETS, Notaris te HaarlemF. M. Baron VAN LYNDEN, Lid van den Gemeenteraad van HaarlemJhr. Mr. E. H. E. TED1NG VAN BERKHOUT, Burgemeester van Haarlemmerliede te Halfweg Dlreoteuren i R. BAAS Azn. JOHs. DE JONQH. ■3 Premie in eene voor 1 1000.— vorzekerd kapi taal uit te keeren bij overlijden JAARLIJKSCHE PREMIE voor f lOOO. uit te keeren bij overlijden uit te keeren na 20 jaren uit te keeren na 80 jaren 10 868.10 19.80 40.80 95.40 20 821.40 16.80 41.90 26.90 80 385.20 91.10 41.70 97.10 15 429.80 94.80 49.50 28.80 40 478.10 29.50 44.00 81.50 46 688.70 86.60 46.80 Effeoten - Wissels - Coupons. Verhuurt Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haar gepantserde en brandvrije kluis. Huurprijs van f 2.tot i 50. DE H 4 ARLEMSCHE Opgericht in 1840. Kantoor te Haarlem. verzekert tegen vaste en billijke pro- miën alle Onroerende en Roerende Goederen binnen het Koninkrijk der Nederlanden, tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit toslaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad. rente 4 geen kosten of korting, be handeling vlug en discreet. Adres: Nieuwe Groenmarkt 6. zoowel tintin ill bultm dl itit Spaarnwoudorstraat 28. Beveelt zich beleefd aan ln uw» gunst en recommandatie. Steenhouwerij en Marmerwerken. HAARLEM. V. H. J. TR0ÜP1N, N. SHACHT 48 TELEFOON 964. OTir de Infantirll-Kinrni. TELEFOON 964 Vestigt bijzonder uwe aandacht op tljne rijke Collectie Uitgebreide eerteerlng - Nieuwete genrea - Billijke prijzen Nette afwerking vanSponsen, Zeemleder, Borstelwerk, Toilet en aanverwante Artikelen. MET 5 KORTING. VOOR H. H. GROSSIERS SPECIAAL RABAT.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6