Scott's Emulsion eens beschonken soldaten wildon nlging kennen we hier ter stede niet. -'•en i: lore bevelen opvolgen dan «.lie i Wèl bestaaD er voor verschillende be- ui hun kolonel. Toch .'-lukte het roepen afzonderlijke vereenigingen. (Jen consul ten «lotte, de bende te bewegen. Toen kon men eerst nagaan, hoe schandelijk de woestelingen hadden huisgehouden. Honderd personen waren gewond of ook dooden waren gevallen, was hu de afzending van hol bericht nog niet uit te maken. De Chlneesche regeering heeft een formeel protest bij de Russische regeering ingediend en aangedrongen op strenge bestraffing van de schul digen. Nu. de Russen, In 1 bljxonder de kolonel en de luitenant, hebben wel wat verdiend I DE WARBOEL IN PERZIë. 't Ls er reeds een warboel, en nu wordt liet nog erger, want voor den zooveelsten keer moei er een minister- crisis opgelost worden. Dinsdag ging het in de zitting van het Perzische parlement zeer rumoe rig toe. Verschillende afgevaardigden voerden heftig het woord tegen den miniver van oorlog en diens ambtge noot van buitenlandsche zaken, om dat zij niet voldoende hadden gezorgd voor het herstel van de orde op de handelswegen in het zuiden, waartoe de Engelsche nota had aangespoord. De minister van buitenlandsche za ken diende daarop lijn ontslag in en dat voorbeeld zal vermoedelijk door het geheele ministerie gevolgd wor den. Minister-zijn is in Pondë in deze tijden geen pleizierig baantje. Het zal dan ook niet gemakkelijk vallen weer geschikte opvolgers te vinden. DE POLITIEKE TOESTAND IN AMERIKA wordt vooral beheerscht door eenige kopstukken der partijen. Taft en Roo sevelt hadden kort geleden ruzie en daardoor heeft de republikeinsche partij het bij de verkiezingen er slecht afgebracht. Nu zijn Taft en Roosevelt weer verzoend. Daardoor zal nu waar schijnlijk tevens spoedig een einde komen aan do verdeeldheid in de ge lederen van de republikeinsche partij in de Vereenigde Staten. De bladen deel en thans reeds als vaststaande mede, dat Roosevelt de candidatuur van Taft bij de eerstvol gende presidentsverkiezing zal steu nen. De invloed van Roosevelt is door zijn optreden in den jongslen tijd wel eenigszins verminderd, maar hij heeft toch nog een sterke partij achter zich, zoodat Taft, met don steun van Roosevelt, groote kans heeft op een herkiezing, te meer daar In het demo cratische kamp groote verdeeldheid heersebt over een aantal quaesties. DE RAMP VAN MESSINA EN REGGIO fs in den Italiaanschen Senaat her dacht, tor gelegenheid van den twee den jaardag van deze zware beproe ving. Do minister-president, zei, dat hij, zonder al te grooten ophef te willen maken van de Italiaansche begroo ting, toch meende te moeten consla- teeren, dat Italië de uitgaven, door deze ramp veroorzaakt, heeft kunnen bestrijden uit de gewone middelen, zonder dat hot zijn toevlucht heeft behoeven tc nemen bit oen leening. VRAAG. Ik heb een neef, die bulten de stad werkt en zich moet aangeven voor de nationale militie Moet h- dat nu zelf doen, of kan hij dat voor zich laten doen ANTV. OORD. In art. 16 van de mi- litiewet komt de volgende zinsnede voor „Bi' ongesteldheid erf afwezig heid van hem, die zich ter inschrij ving moet aangeven, rust de verplich ting tot het doen der aangifte. In dien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd." Is geen dier drie in de eelegenheid aangifte te doen, dan „kan de gif te geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd." VRAAG. Mijn zoon is 13 jaar en wil graag gratis vliegen leeren. Waar kan hij dat doen ANTWOORD. Gratis kan men niet leeren vliegen. Ook gelooven wij, dat uw zoon nog te jong voor de avia tiek is. VRAAG. Op welke data in Februari gaan dienstboden uit den ouden dienst en in den nieuwen ANTWOORD. Usance is, dat de dienstbode den ouden dienst 1 Februa ri verlaat, en den nieuwen 3 Februa ri intreedt VRAAG. Ik heb een hulpbehoeven de moeder. ZIJ moet dagelijks ver pleegd worden. Weet u ook een in richting, waar zij kan worden opge nomen ANTWOORD. In een van onze zie kenhuizen. U heeft toch wel een dok- t, spreek er hem eens over. VRAAG. Wat is het adres van 'do Rotterdamsche Levensverzekering- Mij. ..Victoria" te Rotterdam? ANTWOORD. Een nader adres Is waarschijnlijk niet noodig. Infor- meort u anders even ten kantore der heeren Nieyhaus en Blansert, Nas- saulaan, alhier. VRAAG. Mijn dienstbode verdient 120 'sjaar8. Wat komt haar nu als Weuwjaarafqoi toe ANTWOORD. In een dergelijk ge val geeft men 8 of f 5. Uit de Omstreken IJMUIDEN. De directeur der directe belastin gen, invoerrechten on accijnzen heeft aanbesteed; het onderhouden an her stellen van de Rijksgebouwen der invoerrechten en accijnzen te IJmui- den tot 31 Dcc. 191.3. Raming f 1890. Ingekomen 11 biljetten. Minste in schrijver de heer P. Ligthart, IJmul- den, f 1788. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN L 30 Cts. per regel. Waarom Scott's Emulsion! De walgclyke reuk en vischaclitige geur var levertraan is in zóó uiterst geringe ivezig ia Scott'a Emulsion dat kinderen juueveu to ueuiou tot veil leeuutg- en delice van geaietea. Het onover- Öpgemerkt dient «vemvel,, door particulieren zeer veel gedaan is, om de ellende van de ramp te ver dachten. EEN VERKLARING VAN KONING MANUEL. Het monarchistisch gezinde blad i.Coreio da Manha" publiceert thans een brief, dien do ex-koning Manuel, toen hij na het uitbreken der revolu tie to Ericeira aan boord ging, aan den eersten minister heeft geschre ven. Deze brief luidt ul3 volgt Waarde Teixeira de Souza. Door den drang der omstandigheden ben ik genoodzaakt met het jacht „Arue- lte" te vertrekken. Ik ben en blijf een Portugees. Ik ben overtuigd, dat ik altijd en onder alle omstandigheden mijn plicht als koning heb gedaan en dat ik mijn hart en mijn leven in dienst van bet land heb gesteld. Ik hoop, dat degenen, die niijn toe wijding kennen, dit zullen bevesti gen. Geef aan dezen brief de grootst mo gelijke publiciteit. Er is weer kans op EEN ALGEMEEN E STAKING LN FRANKRIJK. Het stak in gscoim té van de Coufó- dé ration génerale du Travail te Pa rijs heef; besloten een al gemeenc sta king van de bondsleden voor te berei den, bij wijze van protest tegen de terdood veroordeeling van Durand, den secretaris van de vakvereeniging te Rouaan, die, zooais men weet, be schuldigd wordt tijdens vorige au»- kingsonluMen opgehitst te hebben lot moord op een werkwillige. Durand houdt vol, onschuldig te zijn. Hot is bekend, dot reeds lang een spoorwegstaking dreigt. Het uitvoerend oomité van den Raad van Spoorwegmannen hoeft thans «en onderzoek ingesteld naai den geost, welke onaer hei personeel heerecht, waarbij gcbloken moet zijn, dat 90 pCt. der beumbten bereid is op ecu gegeven oogenbhk liet werk neer te leggen en deel te nomen aan sabo tage van het materieel, indien de mi nister hun cischen nie: ten volle in willigt. vermeerderde voedingswaarde. In alle ge- vailcu en voor alle doeleinden is Scott's Emulsion beter dan de ruwe traan. En een 34-jarige reputatie by Doctoren, Vroedvrouwen, Oudera en Patiënten I De echte wordt uitsluitend bereid door Scott k Bowre, Ltd., Londen, Engeland, [j wier naam op elke verpakking en op elke fleach voorkomt By allo Apothekara en Draplstan. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott'a Emulsion. binnenland Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerd en bobben het voorrecht, Vtagon op verichillerid gebied, mits voor bcvn-vr-jordiug Vatbaar, in tc renden bg de JLetlaciio rnn Haarlem'» Dagblad, Uroote Ho 03. ...:c antwoorden worden geheelkostelooa jegoven ea 100 spoedig mogelijk. Aan vragea, ülo niot volledig naam ea roonrieats v.-.n den intmdcr vermei don krachten (Nederlanders); n-lacht loken. VRAAG. Bestaat er te Haarlem ook eon neutrale arbeidersvereniging, al le vakken vertegenwoordigend, die voor een niot to hooge contributie, bij ziekte een 5 of 6 wekelijksche uit- .kcoring goeft ANTWOORD. Neen, zulk een vereer V. E. O. De Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering van Examens en On derwijs heeft te 's-Gravmhoge een drukbezochte buitengewone vergade ring gehouden, onder voorzitteorsohap van dr. J. D. van der Plaats, die in zijn openingsrede ln het licht stelde dat deze eerste buitengewone bijeen komt. belegd was ter behandeling van ..het onderwerp van den dag": het rapport der Staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwija Prof. J. F. Niermeijer lichtte de volgend© stellingen toe: L De aanvaugsleeftijd voor zelf gtand'geu arbeid In de lagere school dient minster» twee jaar te worden verschoven en de opleiding voor on derwijzer dus twee jaren verlengd, gedurende welke jaren men candi- daat-onderwljzer zij; II. Het aantal Rijkskweekscholen dient spoedig aanzienlijk te worden uitgebreid en zoo goed mogelijk over bet land verdeeld worden. Spreker meende dat men te dezer zake niet te vee! op het particulier initiatief moet rekenen. IIL Leeraren bij het M. O. moeten niet als regel hun voorioereidende opleiding te zoeken hebben aan de kweekscholen voor L. O., maar aan de Algemeen Middelbare Schooi met zesjarigen cursus. Sprekers voornaamste stallingen waren de twee volgende waarin hij te velde trok tegen het door de com missie handhaven van het cursus- en akte examensysteem. Deze stellingen waren: IV. In plaats van de cursussen voor de verdere opleiding aan onderwij zers en leeraren beraamd, zijn op te richten oefenscholen, met eigen leer- het oplei- laatete zijn oot toegankelijk voor hen f betreken, naar men zegt, Hel der die geen colleges hebben gevolgd. j roette ia. Ze is blijkbaar geen naanv- Ten slotte verdedigde spreker zijn Ioo®e vennootschap, want de statuten laatste stelling: de bevoegdheid tot j er van hebben ten minste tot nu toe weigering van het getuigschrift voor niet in de „Staatscourant" vermeid practische opleiding, verdacht totgestaan. bekleeding van hei leeraarsambt kan Gedeputeerde Staten zuilen ira na- niet aan een of twee personen wor den verleend. De stellingen van den lieer G. A. Oütmar waren de volgende: L Waar de volksgezondheid en volkswelvaart bet nauwste samen- met eon goed naleven van hygiënische maatregelen, daar Is 1 onderwijs in de gezondheidsleer nister achten en is het te betreuren dat de „Geven met diepen eerbied te ken- staatscomniissie tot reorganisatie van j nen, J. Stoutjesdijk te Rotterdam, E. ons onderwijs de hygiëne niet als Looyen Jr. te Tiel en M. J. Suuer te leervak opgenomen heeft in het leer- 1 der beslissen, of de heer Blok van zijn lidmaatschap van den raad ver vallen dient te worden verklaard, zoo schrijft de D. CL POST- EN TELEGRAAF. BEAMBTEN. Door den Ned. Bond van Chr. Pro- 'tesiantscho Post- en Telegraafbeamb- deu tot methodisch en en zelfstandigen geestesarbeid zij in deze scholen hoofddoek V. l)e akte-examens worden afge schaft. In de plaats daarvan treden getuigschriften der oefenscholen «n gesplitste universitaire examens; de Rotterdam, vormend het Dag. Be stuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post- en Telegraafbeambten „Door Plicht tot Recht", dat zij met diep leedwezen hebben kennis genomen van Dienstorder No. waarin door den heer Direc- teur-Geueraal wordt medegedeeld, dat op 1 Jan. kaartjes en drukwerken zullen besteld moeten worden dat zij terzake van hun Christel, le vensbeschouwing ernstig bezwaar maken tegen deze order, omdat in dit geval de 1ste Januari op den dag des Heeren valt Redenen waarom voornoemd be stuur Uwe Excellentie beleefd, doch met den meeaten ernst, verzoekt het daarheen te willen leiden, dat op 1 Jan. niet moer dan gewone Zondags dienst behoeft te worden verricht. Hetwelk doende, enz. JUBILEA. Behalve de staatslieden De Saver il jn Lobman en nir. Weideren Ran gers. hoopt ook het lid der Eerste Ka mer, mr.II. J. Kist, spoedig, ni. op 7 Februari a.s., den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar promoveerde. BLAUWE MAZELEN. Men schril ft nit Var sse veld aan de Zutph. Courant": Bedroevend groot, is in deze ge meente het cijfer dor kindersterfte. Do zlekte, die vooral onder de kinde ren van pl.m. 3 maanden tot pl.m. 5 Jaar heerscht, en hier en daar „blau we mazelen" genoemd wordt, eindigt bijna altijd met den dood. Vooral in de streken Silvolde, Ulft en Elten eischt ze vele slachtoffers. Naar we vernemen, heeft in de afgeloopen week de klompenmaker te R., te Silvolde, zijn derde Laatste kind moeten missen. In een ander huisgezin zijn van de 6 kinderen reeds 4 gestorven, terwijl de beide andenen ook ziek zijn. DE SCHEEPSRAMP BIJ VLIS- SINGEN. Do Nieuwe Gazet geeft een verhaal van een der geredden van de Baltd- que, waaruit wij het volgende over- plan van Iedere school. II. Het is te betreuren, dat de com missie tot reorganisatie van ons on derwijs geen opklimmend aantal lesuren voor de lagere school heeft voorgesteld, te meer waar ervaring van eenige jaren in eenige onzer ste den hier ten dienste stond. III. Het is te betreuren, dal 3e oommissie tot reorganisatie van onderwijs het bewijs „met goed ge volg de lagere school te hebben door- loopen", niet voldoende heeft geacht voor toegang tot het middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. IV. De lichamelijke opvoeding heeft hare rechten om zich zelve. Zij dient als een zelfstandige tak van onder wijs te worden beschouwd, welke met gelijke rechten naast do verstandelij ke ontwikkeling belioort te worden behartigd. Hierna was het woord aan den hear W. F. Tiemoijer, die de v stellingen verdedigde: lo. Het Fransch dient niet lagere school onderwezen te worden. Wenscht men een vreemde taal, dan is Duitsch te verkiezen. De middelbare school dient al gemeen vormend to zijn voor de prak tijk, voor het middelbaar vakonder wijs en voor voorbereidend hooger onderwijs. Het door do Staatscommissie voorgestelde leerplan voor de M. 8. verdient geen aanbeveling. Daarna kwam ln bespreking het praeadvies van den heer Knno van Gelder, over het vakonderwijs. Ten slotte had eene bespreking plaats van liet praeadvies vun den heer J. D van der Plaats over 11e* Lyceum als inrichting van voorberei dend Hooger Onderwijs. Over de vensciiiilenue stollingen wend niet gestemd. Het hoofdbestuur zal naar aanlei ding van die stellingen en de daar omtrent -gevoerue besprekingen een praeadvies uitbrengon waarover als dan in de April-vergadering zal wor den gestemd. BRANDEN, hrand uitgebroken in de schortenfabriek van de firma Wedu- de Groot, aan de Parkstraat te Arnhem. De brand bleef beperkt tot eenige lokalen achter m het ge bouw, welke uitbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt de oorzaak is onbekend. Onder Koudekerke op Walcheren is de landbouwschuur van De Klerk af gebrand. De oogst on de gereedschap pen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Te Kaalte is door onbekende oor zaak de landbouwerswon mg, toobe hoerende aan en bewoond door de weduwe H. Vree en den huurder G. J. Maï s, te Bot tele, tot den grond toe afgebrand. De mnoedel ging ge heel verloren, terwijl een varken en een kali omkwamen. Alles was yerzekerd. Te Bemmel, bij Nijmegen, brak brand uit in een hofstede, bewoond door den eigenaar Ph. Jansen. De boerderij brandde af. Van den inboe del werd weinig gered. Alles was verzekerd. HET DRAMA TE OOSTERHAULE. Dicht bij de plaats waar het lijk van De Jong te Oosterhaule gevon den werd, is thans in een tabakzak je een bankbiljet van f 25 gevonden, Dit zakje was echter van een ander merk dan de Jong gewoon was te gebruiken. Het bankbiljet van f 100 is nog niet gevonden. BEKNELD. Gisteren had de rangeerder G. J. Blijdeveen het ongeluk bij het afkop pelen van een trein op het staiiona- empiacement te Nijmegen tusschen de buffers te geraken, met het nood lottig gevolg dat bem een arm werd af gekneld. Dr. Slotboom uit Nijme gen legde een voorloopig verband, waarna de gewonde naar het zieken huis te Nijmegen werd vervoerd. RAADSLID GESCHORST. Voor de laatst gehouden vergade ring van den gemeenteraad van 'a- Gr a ven deal stond op de agenda ver meld als te behandelen onderwerp: „Schorsing ais lid van den gemeen teraad van den heer J. Blok, wegens leveranties aan de gemeente." Na uit voerige besprekingen werd öfit voor stel van burgemeester en wethouders met twee stemmen tegen aangeno men, nadat de heer C. Reedijk dit voorstel krachtig had bestreden. Wat do bedoelde leveranties aan uit to houden. Terwijl óe de gemeente betreft, deze staan ln j onder water stak, bleven betrekking tot de pas in werking go- I het achterdek nog boven. „Hoogstens 20 minuten voor 2 uur, Zondagmorgen, wierpen wij liet an ker uit voor Vllssingen. Ons schip was geladen met zilverzand voor Siam. Do ruimen 2 en 3 waren vol ge laden, do luiken 1 en 4 slechts half. Ik bad gedurende twee uren aan hot roer gestaan, en, toen hot anker uitgeworpen was, kreeg ik bevel do noodig© seinen te hijschen, De twee zijlichten, rood en groen, nam ik dus weg, en lieesoh dirie ankerlichten, een in diem voor-, een in den mlddentop en een achter. Toen ik het l(cht uit den ïampko- ker bakboordzijde nam, was hef. 10 minuten voor two© uren, zooals ik op de brug zien kon. Toen waren nog op de hrug kapi tein Brandt, de loods, de bootsman on de lichtmatroos dio met mij de wacht had. Ik liep nog ©ven in de keuken, daar ik den kok beloofd had, het vuur aan te houden, en tevens om ons gedu rende de ankerwacht te verwarmen, teen ik den lichtmatroos hooide roe pen. In een oogenblik was ik aan dek. 'Doen zag ik dat een groote stoom boot, die bijna ledtg was, hoogstens nog een zeemijl van ons af was. Het was de Finland. Geen minuut daar na, of zij liep op ons in, en trof ons aan bakboordzijde, tusschen het voor onder en de officierskamers. Hoe geweldig de echok was, bewijst u het feit dat het schip, ten minste het voorgedeelte, begon te zinken. Ik poogde het voftronder, waar nog ■erschillende onzer kameroden slie pen, te bereiken. De toegangsdeur voor het stormweer gesloten. Doch de zeeën, die reeds met geweld over de bakhoordreellng sloegen, si in >rden mij naar stuurboonL Het water steeg mij tot aan de borst Ik slaagde ex in, mijn oliejas, hoed en waterlaarzen uit te krijgen ,p de brug, en klauterde dan in de aldaar geplaatste boot Tevergeefs poogde ik, do touwen, waarmee de boot in de davSds hing, door te snijden. Voor ik half gevor derd was, liep de boot reeds val wa ter. Ik hoorde achter mij mijn kame raden roepan, die in bet want van dan achtermast geklauterd waren. Half zwemmend, half gaand» be reikte ik hen, en riep met hen con hulp. De achterluiken »cbenen het ttlnk VOOlffck wij aan treden gasfabriek. Deze wordt niet door de gemeente geëxploiteerd, maar la in handen van particulieren. Con cessionaris is de heer B. B. van Ipe ren, te 'e-Gravendeel, terwijl de heer J. Blok ook bij die onderneming, welke aan de gemeente ges levert, la Van de Finland, die op ruim een zeemijl van ons gestopt hnd, konden wij in den beginne weinig xien. Even- we! hiekten wij niet op, om hulp te roepen. Zoo brachten wij 15, 20 lange, eeu wenlange, tslmitsn door. Eindelijk zagen wij op de Finland twee booten uitzetten. De eene kwam recht op ons af. De tweede iiep ons echter voorbij, en stak, om ons in de dikke duister nis te verkennen, een raket af. De eerste boot bereikte ons spoe dig, en wierp ons een touw toe, waarmede wij haar iangzij onz^fr zinkende Bultique meerden. Toen ie dereen in de boot was, riep ik „alles los, iedereen is van boord." Wij wer den naar de Finland gebracht, van waar ons Zondagmorgen een sleep boot kwam balen. Niemand onzer heeft iets kunnen redden." Ten slotte nog deze treffende bijzon derheid: Bij het omzwaaien van de Baltl- que bij het vertrek uit Antwerpen, raakte een matroos met eon der boe nen beklemd in een kabel. Hij werd naar het SSuyversberggas thuis bracht: de kapitein monsterde zijn plaats een ander aan. Deze kwam bij de aanvaring om. DE AANGESPOELDE LIJKEN. Men meldt ons: Uit rekeningen en andere papie ren, die op dc drie op Texei spoelde lijken gevonden zijn, is met vrij groote zekerheid ai te leiden, dat het zeelieden zijn uit Tönsberg in Noorwegen. De consul van Noorwe gen is dan ook met een en ander op de hoogte gesteld. Op één der lijken, waarschijnlijk dat van den kapitein, zijn ook nog eenige gouden 20 Mark stukken gevonden, benevens wat Duitsche geldstukken van minder waarde. Waarschijnlijk is het twee de lijk dat van een stoker. Uit de om standigheid, dat de lijken zwemgoideds droegen, vermoedt men dat zo pl'otselrng door den storm overvallen zijn. RECHTSPOSITIE DER GEMEENTE AMBTENAREN TE AMSTERDAM. Een vijftal vereenigingen van ge meenteambfenaran en beambten heeft aan den Raad een adres gezonden, waarin zij verzoeken, hot reglement omtrent ontslag en bestraffing van ambtenaren enz. in concept inge diend door de Raadscommissie inzake de rechtspositie van gemeente-ambte naren en -beambten niet vast te stel len dan na rekening te hebben gehou den met do wenechen der ambtena ren. WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Door de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Banketbakkorsver- eeniging is, naar aanleiding van de door de Raadsleden Van den Bergn C..S ingediende verordening op de winkelsluiting, aan den Gemeente raad een adres gezonden, waarin wezen wordt op de groote schade, die invoering van verplichte winkelslui ting voor hot banketbakkersbedrijf zou medebrengen. SABOTAGE. Drie bakkersknechts te Eiikhuizen bekenden, brood met petroleum bego ten te hebben. Ze waren kwaad, dat ze Tweeden Kerstdag moesten wer ken. De afspraak om de broodwagens te water te gooien is niet gehouden. SANATORIUM HOOG-LAREN. Het bestuur mocht van H. M. de Koningin-Moeder een gift ontvangen ten behoeve vau het Hooglarenfonds van f 250. VALSCHE RIJKSDAALDERS. In de provincie Groningen zijn val- sche rijksdaalders in omloop, ver vaardigd van tin en lood. De rijks daalders dragen den beeldenaar van Willem II en het jaartal 1849; het randschrift ontbreekt bijna geheel. Mr. J. D .VEEGENS. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van den oud-minis ter Veegens, zal geschieden a.s. Za terdag op Oud-Eikenduinen te 's-Gra- venhage. VEREENIGING VOOR PAEDA- GOGIEK. De 54ste aljg. vergadering dezer ver eeniging werd te Utrecht gehou den. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de beer W. Jansen uit Middelburg mede, dat het ledental thans 292 bedraagt Het onderwerp „Sexueele Opvoe ding" werd ingeleid door den heer J. Siamperius, schoolopziener te Baarn. Daarna volgde een bespreking. De heer A. J. Schreuder uit Arn hem hield daarna een inleiding over het onderwerp: Iets over verstauds- me tingen. ONGELUKKEN. Gisteren stortte een steiger in van het in aanbouw zijnde pensionaat der Zusters Ursidinen te Vught. Twee werklieden, C. Bos en P. Helmond, stortten van een hoogte van 16 meter. Bewusteloos werden xij opgenomen in het Moester gedragen. Hun toestand Is zear ernstig. De maré- chaussée uit 's-Bosch stelt een onder kend tegen het vonnis dier Recht bank, waarbij Beek uit Hoorn, uie de vergiftigde taar: aan de familie Mar. kus heeft gezonden, tot 15 jaren ge vangenisstraf is veroordeeld. MISHANDELING DOOR EEN VELD WACHTER. Het Hof te 's-Hertogenbosch beves tigde d» uitspraak der Rechtbank to Roermond, waarbij de veldwachter W. H. H. te Tegelen wegens mishan deling wordt veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf HET ZUID-AFR1KAANSCH MUSEUM. In het bekende geding om bot Dordtsche Zuid-Afrikaansche Mu seum tusschen den heer Hidde Nij land en de voormannen der Boeren, werd voor de rechtbank te Dordrecht conclusie van dupliek genomen door mr. A. A. Moll, procureur van go daagde. Bij deze conclusie persisteert ge daagde bij de reeds genomen conclu sie, dat eischers met ontvankelijk zijn, en wel onder meer op grond, dat de eischers geen erfgenamen zijn van den oorspronko- 1 ij ken uitleener en derhalve niet ge rechtigd zijn tot opzegging van het bruikleen en dat het doel der opzeg ging niet zou kunnen worden bereikt, wijl in Zuid-Afrika niet is, noch kan worden opgericht een nationaal mu seum van het Afrikaner volk, over eenkomstig den wensch van nu wij len president Kruger, dot deze goe deren zouden worden in stand ge houden en bewaard voor een vrij en onafhankelijk Zuid-Afrikaner volk. DE DIENSTWEIGERAAR KONING. In de openbare terechtzitting van het Hoog Militair Gerechtshof had den de pleidooien plaats in het hoo ger beroep, ingesteld door Dirk Ko ning, den bekenden anti-militoirist- dienstweigeraar, ingedeeld als mili- cien-stukrijder bij het 2do regiment veldartillerie te Leiden, die in torste instantie door den krijgsraad te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van één jaar, ingaande 2 November 1910. Bij die uitspraak werd als rechtens bewezen aangenomen, dat beklaagde op 24 October 1910 in de Doelenkazor- ne te Lelden opzettelijk niet heeft vol daan aan de hem tot driemaal toe gedane lastgeving van zijn meerdere in rang, den wachtmeester le klasse, dienstdoend fourier B., om zijn uit rustingstukken aan te passen eu zulks bovendien uitdrukkelijk heelt ge weigerd, door te zeggen „Ik doe hot niet." Mr. W. bram.iv..., ..a an pro cureur te 's-Gravenhage, die beklaag de ook voor den Krijgsraad als ver dediger had ter zijde gestaan, trad ook als zoodanig voor dog li oogeren rechter op. Volgens pleiter was beklaagde geen oproerkraaier of propagandist, doch een eenvoudig werkman en goed zoon voor zijn moeder, die op 16-jari- gen leeftijd op de catechisatie te Schermerhorn, na het hooren voor lezen van 'n brief van een Tolstoïaan, tot zijne overtuiging was gekomen. Door beklaagde herhaaldelijk en te straffen, zal hij den weg opgaan van den dienstweigeraar I)e Bruin, die geëindigd is met zelfmoord te plegen. De dienstweigeraar Kam per, van beklaagde'» lichting, is bij diens tweede weigering reeds uit den dienst verwijderd en is nu vrij man. Pleiter verzoekt dan ook een lich tere straf op te leggen en hem uit de gelederen te verwijderen. De advocaat-fiskaal ix-schouwt be klaagde als iemand met overdreven vrijheidsbegrippen, ontstaan door eenzijdige lectuur, die jeugdigen leeftijd is gekomen onder do ariti- mïlïtairistisehe begrippen van prof. Van Rees en nu, door zijne part ij ge- nooten tot held verheven, bevreesd is van zijne overtuiging terug te komen en van lafhartigheid te worden be schuldigd. Spreker wil hem echter eenigen vrijen tijd geven tot nadenken en concludeert derhalve tot bevestiging van het vonnis en tot ontzegging voor drie jaren van het recht, om bii het leger te dienen. Het Hof zai op een nader te bepa len dag uitspraak doen. CLEMENTIE. Een 28-jarig loodgieter bracht op 20 Juni 1908 bij een twist m een woning aan het Oude Kerkspicin, te Amsterdam, zijn tegenstander een dolksteek toe, waardoor diens long getroffen werd. Bij vonnis van 13 Oc tober 1908 werd hij tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens zware mishandeling. Beklaagde toekende hooger beroep aan. Intusschen 'deden zich bij be klaagde verschijnselen voor, die ziju plaatsing in een krankzinnigenge sticht noodzakelijk maakten, waaruit hij later ontslagen werd. Hij werd toen weer naar het Huis van Bewa ring overgebracht Het Hof gelastte op voorstel van rt parket beklaagde's ontslag uit -lo preventieve hechtenis, daar een lan ger verblijf in de gevangenis hem tot krankzinnigheid zou doen terugvallen. La hooger beroep wees heden het Gerechtshof arrest en be vestigde het vonnis der rechtbank, behalve wat de straf aangaat, en te dien opzichte bepaalde hot Hof zijn straf tot een jaar en zes maanden, zijnde beklaagde's preventieve hech tenis en zijn -.erhlijf in het krank- zuiaigengesticht. SCHIP VERMIST. Er is nog allijd geen berioht van den Groninger schoener „Jantje", kapt. E. Bleeker, die 14 October met vrouw en kind en 2 opvarenden van Libau, Rusland, vertrok en "bestemd naar Veile, Denemarken, een reis, die hoogstens 14 degen kan du- Rechtszaken DE VERGIFTIGDE TAART. Door het O. M. bij de Alkmaarsche Rechtbank 1» hooger beroep aengetee- Leger eu Vloot GEN.-MAJ. H. J. G. BENSCHOP. Te Ginneken bij Breda Is overle den de gepensioneerde .veneraal-ma joor H. J. G. Beaschvp. Letteren en Kunst H. W. MESDAG x schilderskringen bestaat Tio4 voornemen om den SOsten verjaardag Pulchri Studio's vroegeren voor zitter, den kunstschilder H. W. Mes dag, op 28 Februari 1911 feestelijk te vieren.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6