.iauwwm u wnsawuiD NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 28a Jaargang. No. 8443 Verschijnt dagelijks, behalve op ion- en Feos»dagen. zaterdag 31 december 1910 d ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—6 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Bullen het Arrondissement Voor Haarlem'-20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Afjy'ySSfe'-TV\~ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 cyr&sl) 50 ^ts' voor 3 Plaatsingen a contant OeïHustreercf Zondagsblad, voor Haarlem' I I 037H Rcdactie en AdminlstraUe: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hei Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. VIERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht ONRUST IN PORTUGAL. In ons vorig Overzicht maakten we reeds melding van enkele geruchten over nieuwe onrust in Portugal. Er zou namelijk een samenzwering ont dekt zijn, om koning Manuel weer op den troon te stellen. We weten thans nog niet veel na ders. De nieuwsbureaux hebben te Lissabon geen bevestiging van de geruchten kunnen verkrijgen, maar wel slaat vast, dat er in Portugal's hoofdstad onrust heersebt. De voorloopige regeering had reeds een strenge censuur op de pers-tele grammen ingesteld, zoodat het wel niet te verwonderen is, dat er nog geen duidelijke berichten ontvangen zijn. Van het oogenblik af, dat de repu bliek werd geproclameerd, is het steeds onrustig geweest in Portugal De werkstakingen waren aan de orde van den dag en wanneer er eens een met of zonder bemiddeling der regeoring was geëindigd, braken er dadelijk op oudere plaatsen weder nieuwe uit, dikwijls om de eenvoudig ste redenen. Men denkt nu. dat Je ontevreden arbeiders tot straatbetoo- gingen zijn overgegaan en daartegen is de regeering machteloos, want zij kan noch op het leger, noch op de vloot vertrouwen. Insubordinatie op de vloot is iet,s heel gewoons, zoodat de regeering eindelijk heeft besloten, drie krui sers, die op de Taag lagen, onder verschillende voorwendsels weg te zenden, daar de oproerige houding, die de bemanning had aangenomen, haar verontrustte. Zij schijnt nu te hopen door de uitvaardiging van de kreten net ge va iir tv Minnen Bezwe ren. Er zijn althans twee besluiten afgekondigd, die bliikbaar in direct verhand staan met den huidige» toe stand. In het eerste wordt straf be dreigd tegen degenen, die zich schul dig maken aan bel eed i ging von het rennblikeïnsche stelsel en dé voorloo pt ee regeering" en teeen hen, die „valsche en nlarmeerende geruchten i verspreiden" en het tweede somt de j straffen op voor- vergriipen tegen do krngstuoht. Wat er in Portugal broeit? Zooals wij reeds mededeelden, heeft ex-koning Manuel in- de afge- loupen week te Londen geconfereerd met een aantal Portugeesche koniugs- gezinden, meeat allen gewezen gezan ten. In hoeverre deze conferentie iu verhond stond met den huldigen toe-; stand in Portugal, valt thans nog i niet uit te maken, men zoekt evenwel Verband. Volgens inlichtingen van een En- gelsoh blad heeft Manuel de hoop, om den troon zijner vaderen weder te besDjgen, nog lang niet opgegeven en is hij zelfs vast overtuigd, dat hij binnen kortoren of langoren tijd we der tot de regeering zal worden ge roepen. algeineene staking afgekondigd, als bewijs van solidariteit met do sta kende kolenlossers. Duitsche en Amerikaansohe firma's hebben de regeering verzocht, troe pen te zenden, om hen in slaat te stellen ongehinderd hun goederen uit de haven te kunnen wegbrengen. De stakende bootwerkers, ten getale van 11.000, schijnen namelijk langs gc- welddadigen weg het vervoer te wil len belemmeren. zijn zijdeling in de Doema besproken. Deze verwierp evenwel bet voorste! tot urgentverkiaring van een inter pellatie over deze studenten-onlusten te Odessa en ging daarna uiteen tot 30 Januari. De verwerping geschiedde echter na „levendige discussie", zoo luidt 't telegram. Daarbij zal de regeering toch wel het een en ander hebben moeten hooren. President Fallières heeft den direc teur van de afdeeling crimineels aan gelegenheden van het ministerie van justitie ontvangen, die hem verslag heeft uitgebracht over de zaak-Du- rand. Men verwacht, dat Durand nog he den gratie zal krijgen, en dat daar door het voornemen der besturen van vele vakvereenigingen, om den Presi dent der Republiek op de Nieuwjaars receptie te verzoeken gratie te ver kenen en ter eere van dit verzoek be- toogingen te houden, overbodig zal blijken. Het aantal Fransche Kamer-afge vaardigden, die het verzoek om gratie voor Durand hebben onderteekend, is roads van 15» tot 200 galdammen. Do jury, die Durand veroordeelde, vraagt in het door haar ondertceken- de verzoekschrift, dat de doodstraf van Durand in vijftien jaar dwang arbeid veranderd worde. DE EUROPEESCHE BEMOEIINGEN IN PERZIé. Uit Teheran wordt geseind, dat do Perzische regeering ontslag heeft ge nomen, nadat haai- pogingen om de nota van de Brilsche regeering inge trokken te krijgen, mislukt waren. Dit voorval bewijst weer, dut de mogendheden, en wel voornamelijk Engeland eu Rusland, in het land der Per-zen eigenlijk de macht in hau den hebben.. De ministers kunnen kie zen óf zich aan de voogdij onder werpen, of heengaan I is in 't leven geroepen door de linker zijde, de liberalen en de socialisten. Dezen hebben de vergadering veria ten, om daardoor voortzetting der be raadslagingen onmogelijk te maken, omdat, het vereischte aantal leden dan niet aanwezig ia De liberale senator Dupont moti veerde het „stakingsbesluit" aldus Mijne vrienden verzoclnen mij u kennis te geven van eene door ons ge nomen beslissing en de redenen daar van bekend te maken. De linkerzijde heeft besloten geen deel te nemen aan de behandeling dei- zoo laattijdig aangeboden begroetin gen en zich terug te trekken. Het is immers niet mogelijk die ernstig te bespreken. De toestand, waarin de Senaat ge- brucht wordt, de minderheid vooral, ïaat slechts één besluit toe ons te rugtrekken. Wij ontveinzen ons niet, dat zulk besluit, heel ernstig is en er haast geen voorgaande bestaat, doch de eer bied voor onze wetgevende instel li 11- Êen en voor de rechten der minder- eid, bestempelen die dood tot eene noodzakel ij klicid. Ondanks al onze. klachten, verbe- tert de toestand niet integendeel, I hij verslecht. Men stuurt ons de lie j grootingen op het laatste oogenblik I en de Senaat heeft niet eens het recht j er iets aan te wijzigen. Zoo iets lahger dulden ware onzer i «onwaardig. (Geroep links Zeer wel!; Waarom mogen vóór einde Decern- ber geen voorloopige twaalfden ge- stemd worden, te zamen met eene wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt, de begrooting in de eerste maand van het volgend jaar in te dienen, bijaldien de Senaat geen tijd: tot bespreking heeft geluid. EEN ALGEMEENE STAKING TE BARCELONA. Alweer in Barcelona I Nu hebben de havenarbeiders een Van ó8 Residentie en haar bewoners. L XXXIX. Het oude Jaar loopt hier op külime wijze ten einde; geen brandende kwesties- houden de mensohen bezig, geen schandalen lekten den laatste» tijd uit, geen ongedukken, of buiten gewone voorvallen op kunstgebied vielen voor. Het is rust overal, een kalme, behaaglijke rust, de rust van den Hagenaar. Kerstmis deed dit al beginnen; het meer dan ellendige weer joeg alles van de straten wat er niet op hoorde en de stad lag als uitgestorven; al- Ieon de centrumstraten volden zich, ondanks nittïgheid en kou Binnenshuis ging het anders toe; de publieke vermakelijkheden waren lot berstens toe gevuld: middag- en avondvoorstellingen hadden voor uit verkochte zalen plaats en te oord ce len naar het getal verkóchte Kenst- boomen moet de belangstelling in de particuliere woningen met minder, hoewel natuurlijk een weinig anders geweest zijn. Op de markt, waar de boouien in allo afmetingen lagen, was er haast geen bijkomen aau. Die van een paar gulden gingen grif weg, al wua die moeste vraag; naar die klemo, vast gemaakt op een plankje en die met hout en oj uiaar 10 centen kostten. Een klein bloemisije op een vulks- gi acht, die een enoranen voorraad wist op te doen, verkocht er liefst 0000. Toch bemerkten we van to voren weinig van de naderende dagen; schitterende etalages ontbraken; de schaarste van de hulst deed de roode besjes ontbreken op plaatsen waar we ze anders zien gloeien. Alleen de eentonige roi-de verlichting, die door de ordinaire algemeenheid vervelend begint te worden, deed herinneren aan oen paar niet alledaagsche go- beu rtenissen. 1910 gaat kalm heen. Het jaar is hier niet slecht geweest Het bracht ons de Inkomstenbelasting, die den ongelijkmatig drukkende» hoofde- lijken omslag gaat vervangen, en bet uitbreidingsplan deed de bouwvakken weer opleven; de malaise daarin was de hoofdoorzaak van de ernstige werkloosheid gedurende twee jaren. Sluit dus het oude jaar met een niet onaanzienlijk voordeelig saldo, dit neemt niet weg dat er nog heel wat te wenschen overblijft. Het verlanglijstje compleet te ma ken zou te voel ruimte vorderen, maar een paar van de allergrootste wenschen mogen wel genoemd. Vooraan: behoud *von burgemees ter Sweerts; dan: nieuw stadhuis verbetering van de binnenstad, plan nen, en goed uitgewerkte plannen voor een Schouwburg en voor wet houder Simons: een reusachtige mee valler van de inkomstenbelasting. Hoeveel schouwburgplannen we de laatste jaren al gehad hebben, is niet precies meer na te gaan. Het gehaspel met den stadsschouwburg is nog te goed bekend, evenals het echec van den particulieren bouw in de Van de Spieghelslraat. Nu komen waarachtig nog twee an dere plannen hierbij. Het eersie is het grootste bouw van een Wagner-theater, ontworpen door Berlage. Mooi kan ik de teeke- ningen niet vinden het gebouw doet meer denken aan een circus, dan aan een theater, opgericht, door „energie en toewijding", zoonis het prospectus vermeldt, maar dat doet er minder too als het er kwam. Het lijkt wol heel fraai en bewonde renswaardig van optimisme, maar de practijk spot Jaar nu eeuiuaal mee V\ ie wil in vredesnaam nier m ons land bijna 2 millioen loskrijgen voor een theater V En dat, terwijl iu de rijkste stad niet eens eeu hail mil lioen voor eeu schouwburg, die o zoo noodig is, bijeen te trommelen is liet leit. dal de aguervereeniging te Amsterdam instemming met het plan betuigd heelt, is wel een waar borg van den solideu, ernstigen op zet, maar brengt nog geen twee mil lioen binnen. Zelfs is nog niet eens een plaats aangewezen, waar het ge- vaurie, dat blijkbaar op een open ter rein gedacht is, zou moeten komen te staan Men zou zoo n beetje gaan ver moeden, dut de comité-leden dat zelf nog niet goed overdacht hebben, j De eenige mogelijkheid van vlug kapitaalbiiecnbrengen zou zijn, dat „Zeebad", dat niet onbelangrijke vruchten van de aanwezigheid van zoo'n theater trekken zou, een ferm deel van de bouwsom schonk. Het tweede plan, dat in nog vager vorm verkeert, betreft den bouw van een opera In Den Haag. Er zouden Duitsche opera's gegeven worden door een vasten troep, onder goede leiding, meer vernomen is er tot dus ver niet; "fllukkig maar, want wor den de plannen een beetje minder vaag, komen zc een klein weinieje uit de nevelen van de onwaarschijnlijk heid. dan maken do goedgeloovige- kunstzinnicren zich maar blij en dan staat desillusie nummer zooveel te verwachten. Plannon maken is toch wel een heerlijk iets het kost zoo weinig. Stadsschouwburg, nu, laten we zeg gen één millioen Spiczhelsfrnat-ge- bomv 5 ton Wagner-theater 1.800.000 Duitsche opera, minstens 1 millioen. Dat mankt voor onze gemeente vier theaters voor 3 300 000; en dal ter- wiil voor het goedkoopste geen half millioen tc vinden is. Veel beloven en weinig geven....! Maar zég nooit tegen oen Hage naar, dat hij gek is 1 Sportpraatje Alle vaste bioskoop-onderoemingen hier ter stede klagen de komende weken steen en been ze zien bijna geen mensch iu de zaal. De reden Alberts frères hebben intrek genomen in don Kunstkring De toeloop naar den „Rol dos bios copes" is hier geweldig er zijn men sehen, die hun zeurende kinderen zoethouden met een gang naar Al berts frères personen, die we anders in geen enkele vermakelijkheid aan-1 treffen, gaan nu wel naar den Kunst kring. De goheele zaal is 's avonds meest bij plaatsbespreken uitverkocht en de enkelen, die toch nog aan het loket j een plaatsbiljet machtig zijn gewor- den, moeien óf staan, óf wachten tot- dat een zetel open blijft. Behalve koning van de bioscoop kunnen de gebroeders zich gerust ook koning van de grootste ontvangsten Na een maand mogen de andere ondernemingen ook weer wat ver dienen 1 SINTRAM. De wedstrijden met buitenlanders, die onzen spelers met de Kerstdagen steeds zooveel genoegen bezorgen, zijn weder achter den rug. Men kan niet zeggen, dat de Hollanders zich slecht gehouden hebben. Integendeel. Als ieder jaar hebben onze Neder- landsohe elftallen tegenover de vreemdelingen de vaan van hel voet bal, zooais dat in „de lag© landen aau da zee" gespeeld wordt hoog ge houden, en als we do statistiek de zer Kerstwedstrijden opmaken kun nen we op zoer gunstige resultaten wijzen. Van do elf voornaamste wed strijden, die Bollandsche tegen bui- tenlandsche clubs op Eersten Kerst dag speelden, weiden door de onzen 6 gewonnen dat is dus al meer dan de helft 1 gelijk gespeeld, en 4 verloren. De twaalf op Tweeden Kerstdag gespeelde matches brach ten nog beter resultaat. De uitslag daarvan was: 8 gewon nen, 1 gelijk, 3 verloren. Dat eene gelijk spel was er e.genlijk nog niet eens een. De wedstrijd Brusselsch XI—Sparta inoest wegens de duisternis 20 minu ten voor het einde gestaakt woeden. De stand was toen 1—1, en Sparta had ver de overhand. Was dus tot het einde doorgespeeld, dan had Sparta hoogstwaarschijnlijk de over winning weggedragen, waardoor de verhouding van gewonnen en verlo ren matches 9—3 zou zijn geworden. Bezien we nu meer ie 't bijzonder het succes, dat onze Haerlernsche eerste-fclassOTs in het land onzer Oos terburen gehad hebben, dan springt dadelijk in het oog. hoe goed Haar lem en hoe slecht H F. C. zich ge houden heeft. Wisten de rood-broeken hunne beide wedstrijden te winnen, de Hauw-witten verloren z Waar dat aan ligt Dat is hee! moeilijk te zeggen. Een samenwerken van veler lei factoren kan een dub de over winning bezorgen of haar verliezen doen. Het. is heel goed mogelijk b.v., dat de tegenstanders van de II. F. C. in 't algemeen een sterker elftal had den, dan die, waartegen Haarlem den strijd aanbond Ook zijn do blauw-broeken niet zeer fortuinlijk met hun doelwachter geweest. Mooy werd reeds bij het begin van de reis ongesteld, en met allen eerbied voor de capaciteiten van Bollée, gelooven wij toch niet, dat hij den keeper van het eerste elftal vervangen kan. En een doelverdediger kan veel tot de zege of de nederlaag toe- of afdoen. Maai- wat de oorzaken voor H. F. C.'s nederlagen of van Haarlem's overwinningen dan ook zijn mogen, we zullen ons wel wachten conclu sies uit de resultaten te trekken. Zulk doen zou dadelijk tot onbillijkheden aanleiding geven, eenvoudig omdat wij, buitenstaanders, niet met alle factoren bekend zijn, die zich in den strijd hebben doen geiden. Het Haagéche Quick deed merk waardige dingen. Het ging met een combinatie, waarin Otten en Welcker ontbraken, naar België en won op den eersten Kerstdag van de C. S. Vervlétoia met niet minder diui 10—5. Ineens schijnt Quick dus weer een goede voorhoede gekregen te hebben. Die in staat i3 te doelpunten. En dut nog wel zonder de anders onmis- baar-geachte hulp van Welcker. Het is zeer merkwaardig, maar niet zel den gebeurde T, dat een vereoniging, die een half seizoen lang niets in te brengen had, plotseling tot de aller- slerksten zing behooren. Is dat thans met de blauw-witte Hagenaars het ge val. dan kunnen wo in de tw eede com petitie-helft nog voor zeer groote ver rassingen geplaatst worden. Maar als de Verviélois nu weinig of geen te genstand geboden heeft, is deze plot selinge opleving van Quick toch nog slechts schijn. Maar niet alleen in het. buitenland, ook binnen onze grenzen huppelde het leder lustig over de groene vlakte. In Den Haag werden op het H. V. V.- veld twee zeer belangrijke ontmoetin gen gespeeld. H. V. V. heeft zich volkomen van hnnr slechten vorm der vorige weken hersteld met niet minder Jan 6 1 moest H. B. S. het tegen dc geel-zwarte kleuren afleg gen .De overwinning der groote llaagsche bracht haar in hot, bezit van den Beukema-prijs, dio zij thans drie malen achtereen gewonnen hoefL Op den Tweeden Kerstdag had den we een zeer interessanten oefen wedstrijd van een goed militair elf tal tegen een zeer sterke Westelijk© combinatie. Met 5—0 werden de landsverdedigers geklopt, welke uit slag toch wel eenige verwondering wekte. Maar het team der burgers was ook een prachti"negen van de elf spelers hebben al eens in het oranje-shirt gespoeld, wat voor do kracht van dit keurtroepje alles zegt. De Zwaluwen, met hun elftal van Am- sterdamsche tweede klasse spelers, maakten een zeer succesvollen toer. Den eersten dag werd D. F. C. te Dor drecht met 5—1 verpletterd. Maar op gemerkt dient hierbij, dat de D. F. C. met slechts 4 man uit het eerste elftal speelde. Den tweeden dag werd het volledige Nijmeegsche Quick met I—0 geklopt, wat van de Amsterdammers zeer zeker een kranig- stukje werk was. Het Zwaluwen-elftal bestond hoofdzakelijk uit Ajax-spelers, die voor hun goede prestaties zeker alle lof verdienen. Ook den Nieuwjaarsdag hebben de vereenigingen vrij, want de tweede competitie-helft wordt eerst weer S Ja nuari ingeluid. Toch wordt nog heel wat gevoetbald, want de tweede ron de voor den Rnldert-beker moet ge- ppcc-Id worden. H. F. C. speelt morgen nan de Spe.njaardslaan teceri Allen Weerbaar uit Bussum en zal wel win nen. Tenminste, als de tegenstander niet al te "ering geschat wordt. Haar lem bindt eerlang den strijd tegen den winner van de match Go ahead- Hengelo aan. H F. C. II speelt tegen EX D. O. om de zilveren medaille van den Haar- lemschen Voetbalbond, en zal wel winnen. Binnenland BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Tweede dag. Vrijdagochtend werd de algemeene vergadering voortgezet. In de eerste plaats werd het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer Pb. van dor Vos, goedge keurd. Do rekening sloot met een ba tig saldo van 6535.20 1/2. Vervolgens werden eenige voorstel len aan do orde gesteld, de gewestelij ke propaganda-commissies betreffen de. Een aantal afdeelingen stellen re organisatie dier commissies voor, terwijl Rheden de gewestelijke com missies wil vervangen door aanvan kelijk voor elke provincie een propa gandist aan te stellen. Ook Slochteren wil de commissies doen vervangen door een of meer bondspropagandisten, die bezoldigd moeten worden. Het Hoofdbestuur achtte de kosten van de laatste twe© voorstellen on overkomelijk het wilde de propagan- dacommissies afschaffen en de propa ganda geheel leggen in handen der afdeelingen. Verder wil het Hoofdbe stuur in iedere provincie twee perso nen doen verkiezen, die met den gede legeerde uit 't Hoofdbestuur een bu reau van provinciale propaganda vor men. Het voorstel-Rheden werd verwor pen, het Hoofdbestuursvoorstel aange nomen.. Weerstandskas. Het Hoofdbestuursvoorstel in de algemeene vergadering een bedrag te doen vaststellen, te storten in het re servefonds. om bij staking of schen ding van het vereenigingsrecht als steuu te kunnen aanwenden, werd zonder discussie aangenomen. Bondsspaarbank. Vervolgens werd door het Hoofdbe stuur de urgentie gevraagd en ver kregen voor een Hoofdbestuursvoor stel om een spaarbank op te richten. Het voorstel werd daarop namens 't Hoofdbestuur breedvoerig toegelicht door den heer Pl\, van der Vos. De ze wees op de spaarbank van het N. O. G., waarin ook vele bondsleden nog storten. Dit wijst op het nut en de behoefte van zoo'n instelling. Zulk een plan voor een spaarbank is voor den Bond niet onuitvoerbaar. Het Hoofd bestuur wil echter de zaak nog nader onderzoeken en vroeg diligent-verkla- ring. Het voorstel werd evenwel bij hand opsteken verworpen. Daarna werd de begrooting voor 1911 aan do orde gesteld, ontworpen op een sluitcijfer van f 37,435. Als plaats voor de volgende ver gadering werd Arnhem aangewezen. Rapport Ineenschake- lingscom missie. Hierna werd het rapport der Ineen- schakelingscommissie aan de orde ge- 1 steld. De heer Posthuma (Den Haag) be pleitte uitstel van behandeling- De afgevaardigden hebben van het rap port nog niet voldoende kennis geno men en een vi uchtdragendö discussie is nog niet mogelijk. Nadat de voorzitter voor inbehan- dclingneming heeft gepleit, wordt met overgroote meerderheid besloten de bespreking van het rapport van d« agenda af te voeren. Volksbibliotheken. Het hoofdbestuur verzocht machti ging om ln 1911 de afdeelingen aan te sporen, overal waar dit eenigszina mogelijk is, alleen, of in samenwer king met andere vereenigingen, open bare leeszalen eü bibliotheken te stichten. Van de amendementen op dit voor stel ingediend, nam het hoofdbestuur dat van Mcnaldumadeel over, dat zegt ook „de reeds bestaande bibliotheken te steunen" en eveneens een amende ment-Zaandam „om overal te ijveren voor schoolb'bliotlieken". Het Hoofdbestuursvoorstel werd door den heer Lamers toegelicht. Het voorstel van de afd. Rheden, geamendeerd door Ticlhet hoofdbe stuur wende zich in 1911 tot de re- geerincr met het verzoek, door een wettelijke regelipg als b.v. in Enge land, een einde te maken aan het ge bruik van tabak door kinderen en maken voor de totstandkoming der wet propaganda (gesteund door het hoofdbestuur), werd eveneens na eeni ge besprekingen aangenomen. Rotterdam stelde voor „De algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit dat een orgaan van den bond worde uitgegeven tot verspreiding van onze denkbeelden rer het onderwijs en de inrichting in de school onder de burgerij". Dit voorstel Rotterdam werd ver worpen (107 voor 141 tegen.) Het voorstel Joure, beoogend het uitgeven van populaire geschriften betreffende de bondseïschen werd aangenomen. De vergadering vereenigde zich daarna met een voorstel Den Haag, om door het hoofdbestuur te doen on derzoeken of het mogelijk is de arbei ders-vakpers geregeld te voorzien van onderwijsartikelen. Salarisactie. Het Hoofdbestuur stelde voor ..De algemeene vergadering draagt liet Hoofdbestuur op, in 1911 een krachti ge actio ln te stellen voor een betere salarieeriug van de onderwijzers, iu overeenstemming met de beginselen, neergelegd in het bondsorgaan." Dit voorstel werd onder applaus aangenomen verklaard. De neutraliteitsquaestie. Rotterdam steld© de volgende mo tie voot: „De Algemeene Vergadering, ken nis genomen hebbende van de uitin gen van de pers en van dc maatrege len, genomen door verschillende ge meentebesturen, naar aanleiding van do openingsrede, door den voorzitter uitgesproken op dc Algemeene Verga dering te Leiden verklaart zich volkomen homogeen met deze rede keurt elke bedreiging door gemeen tebesturen aan do onderwijzers, in verband met hun optreden buiten de school, af, als in strijd met de wet ten des lands en spoort de bondsleden aan met kracht en ijver te blijven werken voor de verwezenlijking van het bondspro- eensluidend met de eerste, twee de en laatste alinea van de motie. Rotterdam. Rotterdam verklaarde zich bereid zich te vereenigen met de door het hoofdbestuur verlangde wijziging der motie, waarna deze onder langdurig applaus met op vier na algemeene stemmen werd aangeonnten. Vr ij h e id van onderwij zers buiten de school. Aangenomen werd de volgende mo tie „De Algemeene Vergadering, kennis genomen hebbende van den aanslag van verschillende gemeente besturen op de grondwettelijke rech ten van de onderwijzers. daarin ziende niet alleen een ver korting van de vrijheid van spreken en schrijven der onderwijzers persoon lijk, doch ook, en vooral door do cir culaire van het Axnsterdamsche ge meentebestuur, een aanval op hun organisatie, wier werken men tracht te fnuiken, deze reactionnaire maatregelen ten teerste in strijd achtende met de be langen van het openbaar onderwijs, handhaaft 't standpunt, door den Bond van Ned Onderwijzers steeds ingenomen ln zake de vrijheid van den onderwijzer buiten de school, en besluit, dat de Bond met alle go- paste middelen, gelijk tot heden, zal blijven strijden voor de verwezenlijk king van zijn program. Hierna werd de vergadering geslo ten.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 15