HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De Erfgenaam van Veriny ZATERDAG 31 DECEMBER 1910 tiaarlenische Handelsvereenëging Goedgek. b(j Kon. £wl. ran 13 Not. 1 890. Da Haar tem actie Handetevereenl- ging tiier ter stede, opgericht 10 Mei 1802, beeft In den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver achillenden aard betreffende, "is zij opgetreden en dikwijls met groot •uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waar dee ren, door als lid der Vereenl- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de. Ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men bet werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat bare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniglng buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer -groote tegenover de geruige jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelavareeni- flng bemoeit zich In de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en inforruaUen voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenigiug te vragen, die ook In procedures en faillisse menten gratis voor beu optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November lot en met 30 April) ad 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Mereus, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 oent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaleu te Innen. De kosten van Information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. par informatie, plus vijf ceuts porto-vergoediug. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Rreieniien op buiten de stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porio- vergoediug is toegevoegd. Ruim 1748 iuformalien en rechts geleerde adviezen wérden hl het af- gt-innpeti jaar gegeven. In October en November 1910 zijn 60 vorderingen tot een bedrag van 1184,14 betaald; 11 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der I ij sten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend Is dagelijks van 9 tot 5 uur en waai' ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Hot Bestuur heeft bemerkt, dat men Bonis meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V tocli van haar infor- matiën kan bekomen, en brengt nu, nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniglng lnformatiën door haar worden ver strekt. en dat voor lnformatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor- dord. HET BESTUUR. 't JAAR 1910. MERKWAARDIGE GEBEURTE NISSEN BINNEN HAARLEM. 29 Januari. Het rapport—De Wild over de Halsen wordt uitge bracht. 2 Februari. De Raad beelcit in zake de Brongebouwkwestie rekening te zullen houden met, de klachten der omwonenden. 21 Februari. ,,Zang en Vriend schap" bestaat 80 jaar. 28 Februari. Dr. Brongersma neemt afscheid. In zijn plaats wordt op 1 Febr. Dr. W. C. G. H. van Mou- rik Broekman ais directeur geïnstal leerd. 1 Maart. De heer J. G. Michielse neemt afscheid afc Roof^opz'chter bij het Bouw- en Woningtoezicht. 5 Maart. Felle brand bij den brood d epothouder Crumm in die Mo- Jensteeg. 14 Maart. De zaak-SchooXemam (Magnetische behandeling van zie ken) voor het Kantongerecht. 16 Maart. De jongen Ar ie Lem- pert werd bij Halfweg gedood bij het ongeluk met de auto-vrachtwagen der firma Veraart en Co. 23 Maart30 Mei. Prins Hendrik opent de Bloemententoonstelling ter gelegenheid van bet 50-jarig bestaan der Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur. 6 April. De heer J. F. Hulswit tot wethouder gekozen. 6 April. Op advies van Prof. Franco besluit de Raad breed spoor voor te schrijven voor de nieuwe elec- trischo tramlijnen. 8 April. Het rapport der Museum- commissie verschijnt. 10 April. Het Nederlandsehe elf tal wint met 7—0 den HollandBel- glë-wedstrijd. 15 April. Hutevl ijttentoonatel- ling. 15 April. De Koningin-Moeder bezoekt de BI oemententoonstediiIng. 17 April. Dr. De Hartog doet zijn Intrede als predikant bij de Nederl Herv. Gemeente. 20 April. De Raad besluit tot op richt !ng van reclame-zulten. 28 April. De Koningin-Moeder be zoekt de Bloemententoonstelling en het St. Elisabeth's Gasthuis 29 Aprli' Onthulling der Dr. Bron- gersma-bank. 80 April. De Itillanablrieim brengt ruirn f 4000 op voor bet Lijrhfilfomds. 1 Mei. President Roosevelt te Haarlem. 11 Mei. De Raad stelt f 151.000 beschikbaar voor een Halsen-museum op het Groot-Heiligland. 16 Mei. „Onder Ons" behaaJt te Rotterdam den lsten en een Eere- prijs. 26 Mei. Koningin Wilhohnina en Prins Hendrik brengen een officieel bezoek aan Haarlem. 16 Juni Provinciale Staten ver kiezing. Gekozen wordt Mr. D. E. v. Lennep. Op 28 Juni Warden herkozen Jhr. mr. J. W. G. Boreei van Hoge- landen en Jhr. G. S. Boreel. 22 Juni. De Rand verwerpt het voorstel om den FranscTTen tufai te behouden. 30 Juni Mr. M. SBngehberg in district III als Raadslid gekozen. 8 Juli. Notaris J. A. Wilkens in district I als Raadslid crekozen. 8 Juli. Dr. Dekker benoemd tot directeur van het Koloniaal Museum. 10 Juli. Zangwedstrijd in bet Bron gebouw. 13 Juli Jubileum Dr, Van Maas. 20 Juli. De Raad besluit aan Bloemen daal water to leveren voor f 0.10 per M3 en gas aan Veleen. 25 Juli. Tentoonstelling der Ge meentebedrijven in het Huis in de Kruisstraat. 17 Juli. De Regeering vestigt die Rijkstuinbouwschool niet te Haarlem, doch te Ltese. Aug.—Sept. Sportten toonstelling met f ere t terrein .Japan" in het Bron gebouw. 5 Augustus. Aan de Haarlemsche Incassobank wondt surséance van taJuig verleend. Die wordt op Decem ber opgeheven. 30 Juli Bij de weduwe Van Loon wordt o.m. f 1265 gestolen. 1 Augustus. De heer Hospes wordt op Kennis-Maandag ernstig verwond. Augustus. Inbraak ten huize van Mevr. RijnbendeVcm Hamert op den Kleinen Houtweg. 8 September. Een Italiaansch officier 800 francs ontroofd door 9 September. Serenade gebracht aan den heer Beynes. 17 September. Het 25-jarig be staan der Maria-Stichting herdacht I October De lieer Raseliue treedt af als arrondissements-school- opziener. 13—19 October. Haarlemsche Vliegweek. 26 October. Diefstal van ƒ2175 ten nadeel e van den heer H. J. van Bremen, op de Leidschevaart. 16 November. Verstikking van een kindje in de Westerboogaard- straat. 21 November. Quaestie over on geregeldheden op het voetbalveld van „Haarlem". 30 November. In den Raad wor den behandeld de quaestie tusschen hot Raadslid Middelkoop en den Mu seum-directeur Kronig eu de plannen van Dr. Borgman voor de nieuwe H. B. S.-Handelsschool. II December. De D. F. C.-speler Chr. Sunderman breekt op 't „Haar- lem"-veld een been. 15 December. Aanbieding van een huldeblijk aan Dr. A. C. Duker, afgetreden leeraar van het Gymna sium. 16 December. Accoord van tien pCt. aangenomen in" het faillisse ment-Schmier. 17 December. Opheffing sursé ance van betaling der Haarlemsche Incassobank. December. De directie van hot Brongebouw tracht bet gebouw te verkoopen. 27 December. Aan den heer Ernst H, K rel age wordt een huldeblijk aan geboden door Bloembollencultuur, ter herinnering aan het 50-jarlg bestaan der vereeniging. OVERLEDENEN BINNEN HAARLEM. 6 Februari Dr. W. Ypma. 21 Februari Mr. Leesberg. 27 Maart. Dr. J. Nleuwenhnvzen Kruseman, wethouder der gemeente. 17 April. J. J. Sneltjes, lid van den Raad. 18 April. J. Klein, crud-lid van den Raad. 4 Mei. Pastoor J. A. Scholte.- 15 Mei. Mi'. C. M. Rasoh. 1 Juni. G. Velthuysen Sr. 8 Juni. W. Stolp, oud-Raadslid. 20 Juni Mevrouw Verrnasen— Van der Tuuk overlijdt op 104-jarigen leeftijd. 24 Juli G. L. Smit, makelaar. Sept. F. G. N. Haitsma Mu iier. 7 October. Kapitein P. H. Kroes. 4 December. P. Loosjes. 27 December. Mr. A. A. Land. 27 December. W. F. Eugeibert van Bevervoordo, oud-Resident van Pekalongan. Amsterdamsche Kout CCCLXIL Weer is een jaar voorbijgevlogen, gevlogen mug men wel zeggen, want do gelukkige momenten uit het nien- sclielijk leven schijnen vlugger voor bij te gaan dan de tijden van tegen spoed. Eu 1910 is voor Amsterdam geen ongelukkig jaar geweeet. Nadat ui het begin van het jaar do werksta king en uitsluiting in de bouwvak ken veel treurigs in tal van huisge zinnen brachten, en onze heele hoofd stedelijke samenleving er de directs of Indirecte gevolgen van begon te gevoelen, kwam nog vóór de Juiiana- feesten alles In het reine en nadien hooft het in 't algemeen timmerman noch metselaar aan werk ontbroken. Een gelukkige factor was daarbij de tot nog toe zoo zachte winter, waar door op het moment dat lk dit oude jaarsavondpraatje schrijf, nog ner gens wegens de vorst de arbeid moest wonden stopgezet. Voegen we daar aan toe dat de diamantindustrie ha ren dienaren ook ditmaal zonder eo nige interruptie een ruim stuk brood heeft opgeleverd, dan volgt hieruit al, dat 1910 beste maatjes is geble ven met de twee elementen waarbij het meest rekening moet worden ge houden om het algemeen welvaarts- cijfer van Amsterdam vast te stellen. Do billijkheid edscht dat ik dit con stateer, want wondt er geklaagd, ge klaagd door winkeliers en exploitan ten van publieke vermakelijkheden, dan is het ook altijd op de breede ruggen van diamant- en bouwarbei ders, dat de schuld van de malaise wordt gelegd. En dat er nog al wat geld onder de menschep zit. kan wor den afgeleid uit het feit, dat Dinsdag en Woensdag na Kerstmis, de slecht ste dagen die hiervoor wel denkbaar zijn, alle theaters voor volle zalen speelden. Aan vroolijkheid is in 1910 ook al geen gebrek geweest. Eerst hebben we do Jullanafeesfen gehad, waar van de faam genoegzaam verbreid ls geworden, daarna het feestelijk be zoek van het Belgisch koningspaar en op 31 Aug. waren we nog niet- uit- gefeest en deden het nog een dunne tjes over en daar Amsterdam in de laatste jaren op dit gebied heusch niet verwend is, mag 1910 wed op een vriendelijke herinnering rekei Nog voor het jaar ton einde ls, kan ik u een niededeelin gdoen, diie niet alleen voor Amsterdam van belang is, maar voor het heele land. Het is nu, al moet het eere-comité nog wor den gevormd, zeker, dat we in 1915 een groote tentoonstel!ing krijgen, die gehouden zal worden ter gelegen heid van Neerland's onafhankelijk heid. De plannen bestonden feitelijk reeds eenigo maanden, doch verschil lende omstandigheden werkten mede dat het beter was ze nog geheim te houden. De voornaamste hiervan is echter vorvaiilen, nu in de practijk besloten is de ontworpen Koloniale Tentoonstelling niet te doen door gaan. Ik moet hierbij even de puntjes op de I zetten. Zooals men weet, wordt het Kolo niaal Museum overgeplaatst van Haarlem naar Amsterdam en door de vereenigincr Koloniaal Instituut be langrijk uitgebreid. Daar tot het doel van de vereeniging het Kol. Insti tuut, ook behoort het organiseer en vau „actueelo tentoonstellingen" ligt het in de rede, dat oen „Koloniale Tentoonstelling", belangstelling vra gende voor onze koloniën etc., naast het „Kol. Instituut" leiden zou tot: versnippering van krachten en daar de betrekkelijk weinigen, die finan cieel èn Tentoonstelling èn Instituut moesten steunen, dezelfde personen zijn, is het te begrijpen, dat al spoe dig tot overeenstemming werd geko men en men besloot de Koloniale Tentoonstelling uit te stellen totdat de plannen van het Kol. Instituut ge heel verwezenlijkt zouden zijn. Dat wil dus zeggen, dat er van de Kolo niale Tentoonstelling voorloop ig niets komt en er dus plaats is voor de andere. Het thans ontworpen tentoonstel lingsplan is feitelijk het eerste, waar bij uitsluitend het oug gericht werd op de gemeente-terreinen aan den Amsteldijk. Van de toestemming en medewerking der gemeen ie-autorl- teiien kan men dan ook verzekerd zijn jhr. mr. Roëll heeft in een on derhoud met een der comitéleden zulks reeds uitdrukkelijk verklaard. De tentoonstelling komt slechts even verder dan het eindpunt van (tram)- lijn IV, en zal ongeveer loopen tot in het verlengde van de Fond. Bolstraat, mogelijk zal men lijn IV dan een kringloop laten maken, heengaande over haar gewonen weg langs de Ceintuurbaan en terug van den Am steldijk langs het tentoonstellings terrein tot aan de Ferdinand Bol straat en ten slotte weer op haar oude route. Deze tentoonstelling zal worden een nationale en in hoofdzaak gewijd aan de nationale industrie. Men ls daarbij van dit denkbeeld uitgegaan. In Noderland wordt veel uit het bui tenland betrokken, wat men hier te lande even goed of nog beter produ ceert, ja, het bestaat zelfs dat som mige artikelen hier gemaakt worden, naar Londen worden verzonden en dan als „made in England" weder naar patriu worden gereexpurteerd. Men wil dus in de eerste plaats aan Nederland laten zien, wat Neder- i land maken kan, om het bij velen heerschende vaLsche denkbeeld te be- I strijden, dat dit niet veel bijzonders zou zijn. Een hoofddenkbeeld is ook, dat op deze tentoonstelling alles „in wer king" moet zijn. Om een voorbeeld te noemen zal men er 'n papierfabriek in werking zien, naast een lettergieterij, ecu boekdrukkerij naast een steen drukkerij. Ook vooral wil men laten zien wat Nederland op het gebied der textielindustrie vermag, en in het hijzonder wil men veel producten hier laten vervaardigen, die tot nog toe van Twente uit rechtstreeks naar Britsch-Indiè worden uitgevoerd. Van de grootste industrieelen zijn hier omtrent reeds bewijzen van instem ming ontvangen, hoewel ik nog niet vee! namen noemen mag, wil ik hier nog aan toevoegen, dat dit tenioon- stellingsplan ontstaan is in Haar lem. In 1915 wordt officieel het Vredes paleis in Den Haag geopend er zul len hoogstwaarschijnlijk dus toch veel vreemdelingen in Nederland ko men en van deze gelegenheid wil men gebruik maken, om ze langs de zen weg ook in Amsterdam te krij gen. Maar het voorloopig comité vat de zaken te ruim op om er uitsluitend een plaatselijk belang van te maken. Op het terrein zal een inlichtingen bureau gevestigd worden, waardoor vreemdelingen, die er belang in stel- I len, ook onze groote fabrieken in na- tura en in werking zullen kunnen zien. Op dit bureau zal men zich kun nen laten inschrijven om op een be paalden dag een texliel-fabriek in En schedé, een aardewerkfabriek in Maastricht, een steendrukkerij in Haarlem, een scheepswerf te Amster dam of Vlissingen te bezichtigen, natuurlijk en c 1 VLb en omler des kundig geleide, zoodat bijna heel het land van deze nationale tentoonstel ling zal profiteer en. Het comité tracht echter uitdrukke lijk te doen uitkomen, dat winstbejag haar geheel vreemd is. Een „plaine d'attractions" als op de Bru&selsche tentoonstelling, een soort reuzen- kermis zal er dus niet komen, of dit goed gezien is, mag ik betwijfelen. Verder zal in plaats van een Oud- Amsterdam, hier een stadje komen uitsluitend met huizen uit den tijd der Oost-Indische Compagnie. In zoo verre dus een compensatie voor de uitgestelde koloniale tentoonstelling Behalve van het gemeentebestuur is reeds medewerking toegezegd door den heer Catz (Ver. v. tentoonstel- lingsbelangen) en Meuwsen (Midden - standsvereeniging). In 1915 belooft Amsterdam dus weer wat meer wereldstad te worden, dan zij in de laatste jaren was. Doch ook voor de allernaaste toe komst belooft dit plan voor de hoofd stad een bron van welvaart te wor den. Want er zal natuurlijk veel werk komen voor timmerlieden, schilders, electricians, etc., terwijl een der allereerste werkzaamheden zijn moet het ophoogen van terrei nen. Met deze nieuwe bron van arbeid en welvaart voor ons, mag Amster dam gerust «enigszins optimistisch het nieuwe jaar tegemoet zion. H. HENNING Jr. Land en Tuinbouw Proef geregeld de melk; melk b.v. eens per week uit elke speen een glas vol, opdat ge tijdig ziekte van den uier, van de kwartieren of van de melk ontdekt. In zoo'n geval moogt gij de melk niet verkoopen, ook niet de biest. Wees voorzichtig met de zieke melk, houd ze apart en vernio- tig ze; ze zou kiemen kunnen bevat ten, welke ook bij andere dieren de ziekte konden veroorzaken. Zorg voor een goede aflevering dor melk. Koel onmiddellijk de melk of. ook in den winter. Dit goschiede bul ten den stal, op een luchtige plaats, in een diepen bak met zuiver Êrisch water. Weer vooral de stallucht en andere geurtjes. Laat de bus open om uit te luchten, tot zij wordt ver voerd. Beschut de melk tegen zonne stralen. Ontvangt ge de transjwrtkannen terug, leg zo dan zonder deksel on derste boven op het werk; laat ze zoo liggen tot ze gevuld zullen worden, en spoel ze dan eerst goed uit met zuiver fris oh water. Om een bijzonder goed bolervel fê krijgen, is het eewenscht dikwijls 't voeder te mengen, daar er maar wei nig voedermiddelen zijn, welke alleen zulk een botervet leveren. Bij ge mengd voeder wordt de ongunstige werking van het eene door de gunsti ge werking van het andere geheel of ten deele opgeheven. Wat den invloed van verschillende voedermiddelen op de stevigheid van botervet betreft, zij opgemerkt: dat weidegras, groene klaver en wortelen een zeer goede werking hebben; dat haver, mais, tarwezemelen, rijst-voedermeel, raa.p- sesam- en zonnebloemkoeken zachte boter geven; oud gras, zuur hooi of hooi van zure grassen, stroosoorten, knolgroen en knollen, aardappelen, erwten, wikken, boonen, palmpii. ko kos- en katoenzaad, en zaadkoeken harde boter; sterke voedering met stroo, knolgroen, zuur voeder, aard appelen, spoeling en pulp, bittere melk. De heer H. M. Kroon, loemaar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, „De krachtige voeding met ha ver in de jeugd geeft later paarden met uithoudingsvermogen, die Jong do hun opgedragen taak kunnen ver vullen en niet vroeg versloten zijn. Men geve d eveulens in het eerste Jaar na het spenen, gerust 2 tot 3 KG. haver per dag F.n verder: „Het ls een treurig gezicht, wanneer wij in het late najaar of 's winters do veulens In de weide zien ioopen, ma*., ger en verarmd', omdat zij bijna uit sluitend aangewezen zijn op het nu zoo weinig voedende bestanddeel en bevattende gras. Haver en booivoe- dering mogen dan vooral niet onlbre ken." C. B. Letteren en Kunst WENKEN VOOR VEEHOUDERS. ,Goed gepoetst is holf gevoerd", zegt en oud boeronspreekwoord. Reinig dus uw dieren, zij zullen hun voed sel beter verteren. Voeder steeds op denzelfden tijd en geef regelmatige rantsoenen. Onthoud het vee zuur, gistend voêr en prikkelende midde len: zij zouden een' verkeerden in vloed oefenen op de melk. Zorg voor zuiver drlnkwaterl Melk op tijd en melk steeds goed uit. Laat de eerste stralen niet in den emmer komen: zij werken niet gunstig ten opzichte van de duurzaamheid der melk. Maak de ■s en de omliggende deelen schoon vóór gij gaat melken; wasch eerst uw handen. Uw gereedschap zij zinde lijk en onbeschadigd; spoel het vóór 't gebruik met koud water om, en reinig het na het melken direct met frisch water en soda; daarna naspoe- met koud water en te luchten zet ten op een 2indelijke, luchtige plaats. No. 46 van „Pak me mee" bevat: Gelukkig Nieuwjaar. Oudejanrs- fantasie. De crisis aan het depar tement van Oorlog. De nieuw-be- noemde gezant van Engeland. Hei standbeeld van Czaar Peter te Zaan dam. Een kerstgave voor de ar men. Het 25-jarig beslaan van hc-t gymnasium te Amsterdam. De keu ring van automobielen te 's-Graven- hago. De telewriter. Een kiekje uit Insuünde. De staking der hu- humoristische teekenaars te Parijs. Tandheelkundig onderzoek voor schoolkinderen te New-York. De Fmnsche Opera te 's-Gravenhage. De nieuwe verbinding van Rotterdam en FeyenocurtL Spoorwegongeluk te Sittard. De diefstal in de Kal- verstraat te Amsterdam. De bedol ven puttenmaker te Ooeterfceok. - Een nieuwe modedwaasheid in En geland. Een gezonken tjalk te Lei- den. De electrische centrale te Gouda. De versteende kat. Verder de gewone rubrieken. Vele foto's nie ren dit nummer. FEUILLETON Naar het Engelsen door CHARLES GARVICE. 25) De landlord haastte zic.h naar een ander vertrek. Percy bracht het kind wat dichter bij het vuur, en begon werktuigelijk met haar de handen to wrijven." De jagers staken hun hoof den bij elkaar, keken elkaar aan en smoesden. Nu kwam de waard weer binnen en terwijl hij een houten tafel met zijn voet meetrok, en naderbij kwam, zette hij een schotel met gebraden vleesch en brood voor hen neer. Heb je wat te drinken Whisky Percy knikte. Waarop de waard aan een of ander Onzichtbaar persoon een order gaf en *cer voldaan zijn nieuwe gasten ging kitten aanstaren. Eindelijk hield het kind op met eten en ging achterover in haar stoel liggen, haar armen kruiselings over do borst gevouwen, haar donkere oogen schitterden. Eeu van de jagers stond op, om zijn pijp aan te steken en oordeelde bet nu tijd om te spreken. Pelsen koopen, vreemdeling? vroeg hij. zijn oogen door de vlam men hoen op Percy gevestigd. Neen, zei Percy, ik ben geen handelaar. Niet riep de man met groote verbazing uit. Reist u dan alleen voor uw genoegen rond, misschien Juist, stemde Percy toe. Amuseert u dat vroeg de waard met een blik op de met sneeuw be vlekte schoenen. Ja. zei Percy kwaad. lk zuu gedacht hebben, dat u uw vermaak liever ergenB anders zocht, vreemdeling. Engel schman zeker Ja. De waard glimlachte en sloot met een veclbeteekonenden glimlach een oog. Dat dacht lk wel. Er zijn heel wat dwazen in uw land, vreemde ling. Men zegt, dat het een gevolg is van het voortdurend hooren ruischen der zee. Wil u daarmee te kennen geven, dat er, omdat ik hier ben, een dwaas minder in Engeland ls Ja, zoo ongeveer, zei de waard kalm. Kom. zei Percy. Ik heb verstand genoeg om goede whisky van slechte to onderschelden. Sta mij toe, dat ik u gelukwensch met dit soort. Drinkt u een glaasje mee -- Heel graag, zei de waard, en hij schonk een glas boordevol In. Nu zou blijkbaar bet onderzoek weer begon nen zijn als er geen stoornis gekomen was In den vorm van het plotseling geluid van trappelende hoeven bijna onmiddellijk gevolgd door het uitzet ten van een paar sterke longen. HOOFDSTUK XIII. Dat is Jebs, wil ik wedden merk te de waard op, terwijl hij doodkalm bleef zitten, en het volgend oogenhllk werd de deur opengeworpen en kwa men twee mannen binnen, gevolgd door een kouden luchtstroom en een lading sneeuw. Zoo, oude kerel 1 riep do eerete uit, een korte, gezette man, van het hoofd tot de voeten in bont gekleed en met eeu groote leeren tasch aan een gordel om zijn middel. Zoo, oude ke rel, ik was al bang, dat ik jelui allan bevroren terug zou vinden. Als de regeering in 't vervolg niet zorgt voor siieeuwschoenon, reken er dan maar op, dat er na vandaag geen mailver- zendingeu meer naar Washano zullen gaan. Hé, hé Ik ben doodop van dit koude karweitje op die manier kun Ju even goed voor de verandering naar de Noordpool gaan. Vroolijk glimlachend wreef hij zich de handen voor het vuur en liet al zijn tanden zien. De tweede, een lange, magere man, met 'n echte Yankeehouding en even als de postmeester gekleed in bever bont, stond wat meer achteraan en gluurde zwijgend rond. Jem zorgt zeker wel voor de paarden, ging de postmeester voort haast Je nu eens wat, oude vrind en zorg, dat wij wat te eten krijgen. Een koude nacht voor iemand met een loego maag, vreemdeling, en hij wendde zich tot Percy. Percy knikte toestemmend. Hij had Cora een nlaats gegeven in het hoek je naast het vuur, en had zijn eigen stoel achteruitgeschoven om plaatste maken voor de nieuw aangekomenen. Komt u van verre Twee duizend mijlen ongeveer, was het antwoord, en terwijl hij op zijn brleventesch sloeg, alles tér wil le van deze. Hoe-gaat-het-je-brieve» Ik begrijp niet, wat do menschen er aan hebben om elkaar brieven te schrijven. Het is een hoelemaal niet noodzakelijk kwaad en het gouverne ment moest er hoe eer, hoe beter, een eind aan maken Een algemeen gegrinnik was het antwoord hierop, en twee der jagers roegen of er brieven voor hen wa ren. Dat ben ik vergeten, zei de post meester en ik weet zeker, dat ik het mij niet weer herinneren zal, voordat lk wat gegeten heb. Wilt gij niet wat ontdooien Mr. Jackson De lange Yankee aldus aangespro ken, kwam naderbij. Terwijl hij zijn handen uitstak naar het vuur, wier pen zijn scherpe oogen van onder hun neergeslagen oogleden, een blik op het gelaat In den hoek, een blik. dio zich een oogenblik later weer her haalde en die toen lang en onderzoe kend op het gelaat van Cora bleef ruston. Toen wreef hij zich langzaam in de hand, gluurde even naar de flinke gestalte van den Ëhgelschman en ging eindelijk langzaam naar de tafel, waaraan de postmeester al zat te eten. Een tijd lang volgde er nu stilte, al leen afgebroken door het gekletter van mes en vork van den postmees ter, de klank van zijn hoornen kroes, als hij hem op tafel zette, het smak ken van zijn lippen en een „llé I" van voldoening als hij een bijzonder groot stuk vet In zijn mond stak. Zijn met gezel, Mr. Jackson, at heel gulzig en liet heelemaal geen voldoening blij ken. Percy, die zich heel aangenaam en weelderig voelde bij die rust en warm te, keek met zijn gewonen ernst rond, terwijl hii zoo nu en dan Cora's hand drukte of haar over het haar streek. Nu viel het hoofdje tegen zijn arm, precies zooals dat dagen achtereen op den rug van het paard was ge- beurd. Hij nam het kind in zijn ar men, en terwijl hij haar naar een gemakkeliiken stoel droeg, die ach ter den haard stond, legde hij haar wichtjes neer. en bedekte haar met zijn rijjas, toen keerde hij naar den haard terug en merkte intusschen oj>, dat de gast, Mr. Jackson, hem tus schen mes en vork door aandachtig zat te begluren. Zoo aandachtig, dat hij zich gedwongen voelde te spreken, toen hij den kouden, helderen blik van Percy ontmoette. 't Kind schijnt vermoeid, vreem« deling, merkte hij op drogen, scheri pen toon op. Zij is heel vermoeid bijna uit geput, zei Percy, lk was Juist van plan aan den waard te vragen cd hij ook een klein kamertje oi een diepe kast had, waarin zij rustig zou kun nen slapen. De waard schoof zijn pet een beet je verder naar achter. Mijn oude is uiteen buurvrouw gaan opzoeken zij zal dat jonge aapje wel opbergen als zij terugkomt, vreemdeling. Percy bedankte hem, liep de ka- mor wat op en neer, vroeg daarna om wat tabak en haalde zijn pijp te voorschijn.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7