NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 2bë jaargang No. 8445 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 3 JANUARI 1911 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02 W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 AD VERtENTlËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenfiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Costèr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertenfiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneorden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 23 der ru- briak DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld Hoe zijn de nieuwe Spoor- tarieven In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA WOENSDAG 4 JANUARI. De Kroon: Concert door het Concert gebouw: Sextet, 8 uur. KL Vereeniging: Concert, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Eorepost of l>ezoldigde functie" (I) In de rubriek Om Ons Heen. Niet te Spaar ndaro. In ons jaaroverzicht spraken van den dubbelen moord Bp a a r n d a m dit moed. natuurlijk zijn te Spaarnwoude. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende het jaar 191(1 bezocht door 10115 belangstellen den uit de aan het Museum verbon den boekerij werden 2257 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen vau ons land in bruikleen ver zonden, terwijl de lessen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 232 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werden ge volgd. Jonge diefjes. Vier 10- lot 12-jarige jongens uit de Koksteeg en Ripperdasteog en Gier straat, hebben in de Lange Margare- thastraat van een onbeheerden wagen een zakje met brood en ongeveer 40 gestolen. Zij zeggen, dat een grootere jongen hen geholpen heeft. Ze hebben het geld verdeeld en verstopt In den grond, o. a. aan de Phoenixlaan c bij den spoordijk aan den Jansweg. Aangifte gedaan. G. D., van de Amsterdamschevaart, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij 4 vermiste na oen bezoek aan een vrouw in do Lombardsteeg. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. I. Kemp, Raamgracht 75 rood, een bruinharige hond. A. Hoogedoorn, Gen. Joubertstraat 28, 3 eetlepels. M. Zwaneveld, Voortingstraat 11, een portemonnaie met inhoud. D. de Graaf, Lange Wijngaardstr. 31 rood, een rozenkrans. P. A. Verbuin, Brouwersstraat, 72, een paar handschoenen. J. v. d. Vlugt, Teylerstraat no. 59, een doghond. J. Coenraud van Waard, L. Wijn gaardstraat 12 rood, een nierklop. J. H. Roozeboom, Oranjestraat 130, oen bruin kinderbontjo. De Eendjespoortstraat Achter onze drukkerij op het Zui der Buitenspaarne loopt een pad, dat den weidsche» naam van Eondjes- poorts t r a a t draagt. Van dat .straat" kunnen de bewoners niet veel ontdekken, waarom zij zoo nu en dan klagen over den slechten toe stand daar ter plaatse. Hun klagen zal echter niet veel baten, want de Eendjespoortstraat is een weg, die aan een particulier toebehoort. Dus niet de gemeente, doch de particulie re eigenaar moet voor de bestrating zorgen, tenzij hij het pad aan de ge meente overdraagt. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en -opvoedingswezen, me vrouw de wed. H. Simon van der Aa—Marselis Hartsinck, to Haarlem. Onbevoegde uitoefening der geneeskunue. Met girooto belangstelling heeft toren een talrijk, hoofdzakelijk uit dames bestaand publiek bij den Iloo- gen Raad do beJiandeling gevolgd van het cassatieberoep van F School em an, onder-stationschef Haarlem, dooi' het kantongerecht al hier veroordeeld tot 8 geldboeten van f 50 en door de rechtbank, mot ver nietiging van dit vonnis, tot 8 geld boeten van f 5, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De requirant trad op ais m&gneti seur en de rechtbank had overwogen, dat de handelingen van den reu ui - rant vielen onder het vorloenen van geneeskundigen bijstand als bedrijf in den zin van de wet van 1 Juni 1865 daar ook het aanwenden van waande krachten ter genezing als zoodanig valt aan te merken. Mr. P. Tideman trad weer als ver dediger op. Hij ontwikkelde twee cae- satiemididelen, na er aan herinnerd te hebben, hoe dr, W. G. Huet Haarlem, een zeer bekwaam zenuw arts, die in deze zaak als deskundi ge is gehoord, later in een artikel in „Moleschott" over magnetisme somnambulisme wel ia waair door loopend met hei heilmagnetlsme den draak heeft gestoken, maar toch dat artikel erkent, dat inderdaad patiënten bij magnetiseurs genezing vinden en dal niet is aangetoond, dat krachten, als waarvan dezen bet- weren zich te bedienen, niet bestaan. Na een aantal zijns inziens juiste punten in de bowijsconstructie te hebben gereleveerd, kwam pleiter tot de -hoofdzaak: is onbevoegde uit oefening van de geneeskunde bewe zen? M. a. w.is het magmetisoeren strafbare uitoefening der geneeskun de? De interpretatie van het woord neeskundig" In artikel 1 der wet van 1865 is ten deze beslissend. De Hooge Raad heeft f-eeds vroeger beslissingen hieromtrent gegeven, in den laats (en tijd in voor den requirant ongunsti- gen zin. PI. erkende dat beklaagde magnetiseerde als bedrijf; hij heeft de hebbelijkheid om te ïuagnctiseeren hij kan het niet laten. En zulk een hebbelijkheid woendt blijkens de geschiedenis der wet als bedrijf aangemerkt. En wat de magnetische behandeling aangaat, deze geschiedde vroeger meest met be hulp van een somnambule. De Hooge Raad beschouwt dit bij arrest van 27 September 1S70, W. 3256, als genees kundigen bijstand, doch op 10 Octo ber 1871, W. 3389, als geneeskundi gen raad. Later wend in de jurispru dentie de strafbaarheid vaak afhan kelijk gesteld van het stellen der diagnose door den beklaagde. Ook van de gevolgou van den raad of bijstand is soms de strafbaarheid wel eens afhankelijk gesteld. Men is in deze materie blijkbaar wankelend en onzeker. Bij verschillende vonnis sen werd iemand die een ander al leen magnetiseerde, zonder genees- middelen voor te schrijven, niet straf baar geoordeeld tot in 18S8 een ar rest van den Hoogen Raad verscheen, W. 5304, dat na dien als standaard arrest door de lagere colleges is ge volgd, al heeft de Haarieiusche rechtbank, plus royaliste que le roi, in zijn vonnis ook de vroeger aange nomen theoiieen opgenomen, waar door het op verschillende gedachten hinkt. PL critiseerde uitvoerig de conclu- b van den procureur-generaal van Maan en, aan het bewuste arrest van den Hoogen Raad voorafgaande, waarin het opleggen dor handen door den magnetiseur geenszins een schul deloos bedrijf wordt genoemd en het geneeskundig karakter van den bij stand gezocht wordt In het voorwen7 den, dat de handeling genezing zal aanbrengen. De Hooge Raad besliste toen, dat dde wet van 1865 blijkens de gewissel de stukken ten doel had de kwakzal verij zooveel mogelijk te weren. En daaronder verstond de Hooge Raad alleen bij stand, ook door aanwen ding van hetzij bestaande, het zij ge waande krachten, indien dit ge schiedt met de werkelijke of voorge wende strekking om genezing te weeg te brengen of den toestand van een krank lichaamsdeel te verbete ren. PL was daarentegen van mee ning dat men nimmer strafbaar kan stellen het aanwenden van nleit be staande krachten en dat in een „voor gewende strekking" inderdaad nim mer het doel van den bijstand kan gelegen zijn. Wat de geschiedenis der wol van 1865 aangaat, deze wet had blijkbaar slechts urn doel do genees kundigen te beschermen, hun mono polie te verzekeren. Het is dus alleen de vraag: wat valt naar wettelijk taalgebruik onder het begrip neeskundige?" En dan meende pleiter dat er inderdaad is een voor de kun de van den medicus afgebakend ter rein; dat onder je „kunde is te ver staan het complex van de door de overheid geëischte wetenschappelijke bekwaamheid en praclische geschikt heid; dat daaronder alleen vallen wetenschap en technische vaardig heid, die kunnen worden aangeleerd; en dat alleen het treden op dfit tor- rein aan onbevoegden Is ontzegd. Wat is de kwakzalverij, welke die wet van 1865 wilde bestrijden? De handeling van iemand, die geneesmid delen aanprijst- zonder genezende kracht. Maar die kwakzalverij kwam niet ter sprake bij artikel 1 van de wet, waar sprake is van geneeskun digen naad en bijstand, maar bij ar tikel 3, dat ten doel had den verkoop van geheime geneesmiddelen te be lemmeren. De bedoeling-van vonnissen als het onderhavige is daarentegen, het mo nopolie van de geneeskundigen uit te breiden over door de officieale ge neeskunde nog niet erkende onge- neoskundige geneeswijzen. Likdoorn- snijden en ziekenverpleging zouden volgens het gewraakte arrest van den Hoogen Raad vallen onder straf baren geneeskundigen raad of bij stand. Maar waar no oh die aange leerde wetenschap, noch de aange leerde technische vaardigheid in hei werk zijn. daar mag ieder genezen die er het vermogen toe heeft En de ten laste gelegde feiten zijn inder daad geen geneeskundige bijstand in den zm van toepassing van aange leerde wetenschap of technische vaardigheid. De dagvaarding legt den beklaagde ten laste dat hij „dusgenoamden mogneniscben invloed" heeft uitgeoe fend. De dagvaarding staat dus niet op het standpunt van rnr. Levy diat inognetiseeren is hocus pocus, d. i. niets. Een tweede standpunt in zake het magnetisme is, dat dit bestaat in fluïde en electrische trillingen; een derde standpunt, waarop de rechtbank zich geplaatst beeft ls dat het is suggestie. Maar dat ls een woord, dat volgens den grooten psy choloog Wilhelm Wundt, geen feite lijk vaststaand begrip aanduidt. Ten slotte betoogde pleiter dat de strekking der wet monsterachtig zou zijn indien zij de burgers belemmer de in liet vinden van genezing daar waai- die geneeskundige methoden falen. PI. drong aan op verwijzing der zaak naar het hof te Amsterdam. W ant bij de beliandeling der zaak voor de rechtbank ls met de quaes- tie gespot Conclusie van het O. M. is bepaald op 16 Januari. Weldadigheid naar' Ver- mogen. Maandelijkse!) overzicht van de vereeniging Weldadigheid naai- Ver mogen. Boekjaar 1 November 1910— 31 October 1911. Voor behoeftigen werd toegestaan in de maand December 1910 Brood en levensmiddelen ƒ272.19 1/2. Brandstoffen 1ÜS.14. Ligging- en kledingstukken 3.60. In geld ƒ586.13. Totaal 970.06 1/2. Totaal van 1 November 1910 tot 31 December 1910 1678.571/2. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavo-kerk, te Haarlem, op Donderdag 5 Januari 1911, des voormiddagB van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. 8. Bach. No. 2. Recordare uit t Requiem, Mozart-(Schaab). No. 3 Sonate, O. DieneL a. Allegro maestoso. b. Solemn March. c. Allegro. No. 4. Largo uit de Symphonle „Aus des neueu Welt", A. Dvo rak. Na Si Aria uit Eli as. Mendelssohn, j Streng verbod. Onze redactie ontvangt een uitnoo- diging tot bijwoning van een feest avond. Op de kaart en het program ma beide slaat vermeld Het is verhod«n de zaal te verlaten. Wij zullen er om loten, wie daar heen moet, want al gaat ons journa listiek plichtsbesef ook ver, de zaal nooit meer te mogen verlaten, schijnt ons wel wat héél streng toe. Voetbal. In ons - erslag van gisteren stond vermeld, dat Klein Haarlem III legen Hollandia I speelde. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Kiem Haar lem baar tweede en derde elftal ge combineerd had. Rechtbank. De Arrondissement® Rechtbank al hier heeft in 1910 in strafzaken 631 vonnissen gewezen; in 1909 was het getal Provinciale Staten van Noora-Hotland. Heden werd de vergadering van 21 December voortgezet. Vóór den aanvang der werkzaam heden verhief de Voorzitter, Mr. G. van Tien hoven, zich van zijn zetel, en hield de volgende redevoering ter nagedachtenis van den overleden Griffier der Staten, Mr. A. A. Land Mijne Heeren. Met diepen weemoed bob ik zooeven deze vergadering ge opend, waarin ik niet meer, zooals gedurende een reeks van jaren, zoo lang ik de eer had, uw vergaderin gen te leiden, hem naast mij zie ge zeten, die met de meeste trouw en nuuwgezelheid zij a zorgen wijdde aan het op het sclirilt stellen van uw beraadslagingen en besluiten. In dien weemoed over het heen gaan van onzen waarden en lioog- geachten Griffier Mr. Addick Adria- nus Land, zal door u allen worden gedeeld, omdat, hoe kort of hoe lang ook lid der Staten, ieder uwer wel de gelegenheid heeft gehad om zich te overtuigen van zijn hooge en ernsti ge opvatting der betrekking, waarin hij zijn levenstaak had gezocht en ge vonden en van de groote bereid willigheid, waarmede hij steeds ieder uwer ten dienste stond. Elke neven bedoeling was hem daarbij vreemd en elke dienstbewijzing aan de leden der Staten deed hij zoowel uit plicht als genoegen. Veel zal ik dan ook in uwen kring niet behoeven te zeggen, om zijn verdienstelijk leven, voor zoover wij dit leerden kennen, te schetsen. Trouwens, de vriendschap, welke door jarenlange samenwerking hem aan mij en aan zoovelen uwer ver bond, zou mij lichtelijk te veel, en wellicht voor mijne, zoowel als uwe vriendschappelijke gevoelens niet ge noeg doen zijn. Laat mij daarom van deze plaats slechts getuigen, dat met hem is heen gegaan een man, die als eerste dienaar der Staten de belangen van het gewest, dat hem zoo dierbaar was, meer dan 18 jaren, en tot in zijn laatste levensdagen, gediend heeft met alle hem geschonken gaven van hoofd en van harte e n man, die steeds met de grootste toewijding en met hartelijke trouw mij en het College van Gedeputeerde Staten in het ons bij de wet opgedragen be stuur heeft ter zijde gestaan een m a n, die als hoogste ambtenaar Yoor alle ambtenaren en beambten ter Griffie, hoe hoog of hoe laag ook geplaatst, een vooroeeld is geweest van trouwe plichtsbetrachting en voor ieder hunner een voorganger steeds van goeden raad, deeiende in hun liel en leed een man einde lijk, die krachtig heeft medegewerkt om de Griffie sieeds te doen zijn het middelpunt van het bestuursleven dezer provincie, door die Griffie steeds ten dienste te stellen van oile besturen en bestuurspersonen, hetzij van gemeente, van waterschappen, of andere publiek-rechterlij ke instel lingen. Hoezeer te dezen opzichte ln alle deelen der Provincie zijn welwillend optreden werd gewaardeerd, was mij bekend en is mij ook in die laatste dagen op treffende wijze gebleken. Zulk een man kan zeker niet henen gaan zonder in zijn omgeving, gelijk ln eiken kring, waarin hij gewerkt heeft, een groote leegte achter te la- tem. Nu weet ik wel, dat eilke leegte, hoe groot ook, in het maatschappe lijk raderwerk spoedig wordt aange vuld en in ons onstandvastig en al tijd veranderend nienschenleven nie mand onmisbaar kan worden ge acht Maar gelukkig, eis gelijk van liem mag worden verklaard, dat zij, de hem in zijn werk leerden kennen, zijn trouw, zijn toewijding en zijn rechtschapenheid nimmer zullen ver geten. Dit ook moge tot troost strek ken van zijn nagelaten betrekkingen. die door zijn heengaan een onherstel baar verlies hebben geleden. Hoewel Ged. Staten wel in uw geest zullen hebben gehandeld, door reeds ter stond na ontvangst van het droef be richt aan hen de gevoelens, die ik hier uitsprak te vertolken, zal voor zeker uw vergadering, nu zij in deze voor hen zoo smartvolle dagen, haar zitting houdt, er prijs op stellen, diat ook rechtstreeks en van harentwege aan zijn diepbedroefde weduwe kinderen, in een brief van rouwbe klag de verzekering worde gegeven, dat de nagedachtenis van hun dier baren doodc in de Staten van Noord- Holland ln goede en dankbare herin nering zal blijven voortleven. Deze redevoering werd door de le den en bet talrijke publiek staande aangehoord. Mr. K. A. W. L Hazel hof f Roel tae nia sprak namens de Staten de vol komen instemming uit met de door den Voorzatter gesproken woorden. Het zal den leden niet bevreemden, diat ik hier spreek namens de Staten, zei spr., want meer den 40 Jaren heb ik Mr. Land gekend, van de jaren af, dat wij hier ter stede samen zaten op de banken der pas opgerichte II. B. School. Nog in deze zitting heeft spreker niet hein over de rapporten gespro ken. Als altijd spraken wij het eerst over de dagen onzer jeugd. En toen ik hem sprak over het voor stel van twee der Statenleden, om aan de ambtenaren der provincie met 65- jarigen leeftijd rust ie verschaffen, wilde hij daarvan voor zichzelf niet weten. Want hij gevoelde zich frisch en krachtig, vol levenslust en le>- ■ensmoed. Toen hebben we daarover niet meer gesproken. Een laatste lichtstraal zagen wij vallen over het pleintje, waar wit als H. B. S.-leer lingen bij het spel gejuicht hadden... Na enkele etmalen is toen de stille Majesteit des doods bij hem binnenge treden en heeft hem zijn ijzeren greep genomen en meegenomen naar de plaats van waar niemand weer keert. En toen ik straks voorbij den stoel kwam, waar ik hem altijd heb zitten, kwam over mij een gevoel beklemdheid. Nu zie ik hem weer voor mij een man van groote ken nis en wetenschap, een man van groo te ervaring. En zijn welwillendheid voor de leden van de Prov. Staten was nog grooter dan die wetenschap en dc ervaring samen. Hij was voor ons niet alleen een raadgever, doch ook een vriend. Hij had onze genegenheid en die genegenheid zal bij ons in eere blijven. De hoeren Klaas de Vries Sz., Zubli eD Th. Stuart stelden voor, Gedep. Staten uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een onderzoek in te stellen naar den toestand der Hollandsche duinen. Elk jaar, lichtte de heer De Vries toe, slaan de kusten 9 decimeter af. Dit stemt tot ongerustheid. Ver stuivingen, afgravingen en w a Ier ont trekking verzwakken de duinen. De heer WIBAUT sprak tegen dit voorstel en de heer Zubli e rvóór. De heer FERF bestreed het namens Ge- dep. Staten. Hij verzekerde o. a., dat aan Gedep. Staten niet gebleken is, dat dc wateronttrekking de zeewering verzwakt. Hierop trokken de heeren De Vries e. hun voorstel in. Bij de bespreking over de kustverde diging stelde de heer STUART een motie voor, om de voorstellen van Ged. Staten aan te honden, daar de aangelegenheid niet dringend is en men dus tijd heeft de zaak nog te on derzoeken. De VOORZITTER gaf een historisch overzicht en betoogde, dat het wel niet te verwachten is, dat de Regee ring ter ut zal komen op haar hou ding. De Provincie kan dus niet an ders doen. dan do kustverdediging geheel aan zich te trekken of een wa terschap op to richten. De hoeren Westerwoudt en De Jong Schouwenburg verdedigden aan houding van het voorstel. Geïnstalleerd. Ter terechtzitting der Arr. Recht bank alhier van 3 Januari 1911 is de hoer Mr. \V. F. C. C. Pijnacker Hor dijk geïnstalleerd als reehter-plaats- vervanger in de Rechtbank. HET VOETBAL-ONGEVAL. In vervolg op ons bericht van giste ren kunnen we thans nog meedeelen, dat de E. D. O.-speler, die Zondag op hei Haarlem-terrein den rechter-arm brak, de heer D. Schrijnders was. De ze speler wilde zich voor den wed strijd nog wat trainen en trachtte over een hek tv springen, met hei be kende gevolg. Dr. Boshouwers heeft 't gebroken lichaamsdeel gezet. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegoven. Voor den inlioud dezer rubriek stelt de Redactie rloh niet aansprak'.lijk. O n e e r 1 ij k. Toen een postbeambte dezer dagen bij een familie nieuwjaar wenschte, gaf de dienstbode hem een dubbeltje. Zij had voor dit doel een kwartje ont vangen. Terwijl zij zich naar de voor deur begaf, hoorde mevrouw haar dienstbode met geld rammelen. Dit wekte haar wantrouwen, zoodat zo onmiddellijk aan den beambte vroeg, hoeveel hij gekregen had. Toen bleek, dat de dienstbode een gedeelte van het geld ln haar zak gestoken had, Na lang tegenspreken bekende zij dit. Faillissementen Bij vonnissen der Arr. Rechtbank' alhier, d.d. 3 Januari 1911 zijn in staal van faillissement verklaard lo. W. H. Uittenbo8Ch, drogist, wo nende te Haarlem (Spaarnwouder- straat) Rechter-cominissaris Mr. H. an Loghein de Josselin de Jong. 2o. de Naamlooze Vennootschap Haarlemsche Incassobank. Rechter-cominissaris als voren. De Arr. Rechtbank alhier, homolo geerde heden het accoord van 3 iu het faillissement van R. Pullens, fir ma Pullens en Pollé, koopman in schoenen en laarzen, te Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Schoten, 2 Jan. 1911. Aan de Redactie van „Haarl. Dagblad". Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor onderstaande. In een ingezonden stuk in uw nummer van heden wordt onder meer geklaagd over willekeurig innen der gasgelden. Die manier van dlsponeeren is toch, zeer terecht, niet correct. Toen ook bij mij voor den eersten keer de qui- tantie aangeboden werd, stelde mijn vrouw haar op over 14 dagen. De ver valdag zou dan geweest zijn 4 Janua ri 1911 De qultantio werd echter 30 Dec. 1.1. aangeboden met de bood schap er bij „dat dezen keer vóór 1 Januari betaald moest worden of an ders kwam er 25 cts. boete bij en moest het geld aan de fabriek ge bracht worden'. Wat die handelwijze beteekent weet ik niet en velen met mij niet. Ik ge loof toch wel, dat de directeur van de gasfabriek op de hoogte is van „za ken doen". Wanneer usance is, dat een quitantie op 14 dagen gepoin teerd kan worden, dan behoeft men toch niet 10 dagen na de eerste aan bieding te komen, want dan is de kans grooter, dat men het geld nie( ontvangt dan wel. Of de directeur er het recht to« heeft, om binnen den daarvoor gestel den tijd de boete te heffen, betwijfel lk sterk. In ieder geval't is een zon derlinge manier van handelen. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, W. F. K. v. HULSTELJN. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Inbraak. Van Zondag- op Maandagnacht is ingebroken bij den banketbakker D. Glas, aan den Binnenweg alhier. Ver mist worden 'n rijwiel en 'n zilveren gesp de politie doet onderzoek. BENNEBROEK. In het afgeloopen jaar zijn in dezo gemeente gevoerd 7512 telephoonge- sprekken, waarvan 5275 intercommu nale en 2237 communale gesprekken. Voorts werden alhier 7G1 telegram men verzonden en 921 telegrammen ontvangen. In de Bennebroekerlaan nabij den Rijksstraatweg is eene verbetering gebracht, doordat de straat ter plaat se van de tramrails ls opgehoogd. .De rails, die vroeger in die bocht bóven de straat uitstaken, hebben bij donker weer menigen fietsrijder doen tuimelen. Aan dit euvel is titans een einde gemaakt, AERDENHOUT. Den 19deu dezer zal aan den veld wachter van Aerdenhout J. Smits do bronzen medaille van den Politiebond worden uitgereikt, daar Smits dan 10 Jaren als politiebeambte dienst doet- De wakkere politiedienaar heeft in dien tijd veel flinke daden verricht, we herinneren o. a. aan de kranige manier, waarop hij met een collega eens Frans Rosier heeft gearresteerd. Smits heeft eerst twee jaren dienst gedaan als nachtwaker in Aerden-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1