Ltidwig Eops Wilhelmina Mimet FRANKEN': Laarzanmagazijn, J. v. WIJK THEE „Ideaal Schoollaarzen" Haarlem, Anegang 5. F. TH. EVERARD, Amsterdam Haarlem Coupons - Effecten. 37. pCt. E. BRANDSMA. KLEINE f 1.10 per H. L. GROOTE f 1.20 KantoorPIETER KIESSTRAAT 33. TELEFOON 748. ^olbouoende dranken, »©cretari» de heer S. J. Vector, Adrioan Looejee- •traat 14, de afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheêl-onthoudersbond, se cretaris de beer H. Pieters, Kleine Houtstraat 10 de afd. Haarlem van de Nat. Christen-Geheel-onthouders- vereeniging, secretaris de heer J. v. d- Wateren, Roosveldstraat 14, de afd .Haarlem van den Alg. Ned. Ge- heel-onthoudersbond „Door overtui ging sterk", secretaris de heer J. Ak kerman, Ver wuift 4, en de loge Haar lem van de International Order of Good Templers, secretaris de heer F. Tieskens, Nassaulaan 20. VRAAG. Heeft een dienstbode recht op de Nieuwjaarsfooi, als zij slechts kort geleden in dienst getreden is ANTWOORD. Recht op een Nieuw jaarsfooi heeft niemand. Zijt ge over hei meisje tevreden, geef dat dan door een Nieuwjaarsfooi te kennen. VRAAG. Kan een man door het ge recht vervolgd worden, als hij met goede reden vrouw en kind onverzorgd achtergelaten heeft. ANTWOORD. Moedwillige verlating is strafbaar volgens de wet. VRAAG. (Op verzoek niet opgeno men.) ANTWOORD. Dit is een moeilijke quaestie. De nachtrust mag niet ge stoord worden, maar de nachtarbeid i3 (voorloopig) niet verboden. Een en ander brengt u waarschijnlijk het best met elkaar in overeenstemming door eens gemoedelijk met den bak ker te gaan praten. Uit de Omstreken IJMUIDEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. IJmuiden 1 Jan. Door de sluizen al hier zijn in het afgeloopen jaar g©- •cbuit: Uit zee 6 barken met 27164 M3. inhoud; 51 schoeners 91203 M3.; 6 kofschepen 910 M3.; 2233 stoomsche pen 10950347 M3.; 1190 tjalken 141126 M3.; 2739 vissch era vaar tuigen 223156 M3.; en 7831 andere vaartuigen met 444816 M3. inhoud, totaal 14056 vaar tuigen met 11905722 M3. inhoud. Naar zoe 8 barken 31879 M3. in houd; 49 schoeners 85143 M3.; 2249 stoomschepen 11000391 M3.; 2591 vis- echersvaartuigen 224265 M3., 1191 tjalken 140558 M3. en 77G5 andere vaartuigen met 453674 M3. inhoud. Totaal 13853 vaartuigen met 11935910 M3. inhoud. Te zamen uit en naar zee 27909 sche pen met 23814632 M3. inhodd, ZANDVOORT. UIT DEN RAAD. De raadsvergadering, die tegen half acht uitgeschreven was, ving natuur lijk eerst weer te half negen aan. Wanneer zai dat toch eens verande ren Wil men eerst een vóór-vergade ring, laat men dan de openbare een uur later stellen. Nu moeten verslag gevers en toehoorders een uur in het nauwe schemerige portiekje staan, wat allerminst in dit jaargetij aange naam is .Of de Kerkstraat op en-neer wandelen, wat evenmin tot de bijzon dere genoegens kan worden gerekend. Toen we dan te half negen boven mochten komen, was de Raad geheel voltallig. De VOORZITTER uitte bij 't begin van de vergadering den wensch, dat 't den leden en hunne gezinnen in het pas-begonnen jaar goed mocht gaan. Tevens hoopte spreker, dat de discussies in 1911 even aangenaam verloopen mochten, als ze dat steeds in 1910 gedaan hebben. Moge onze ar beid in dit jaar eindigde de heer Beeckmon voor de gemeente een vruchtdragende zijn. (Applaus;. Bij de ingekomen stukken waren eenige van Ged. Staten teruggeko men goedgekeurde raadsbesluiten. Kasopneming is gedaan alles was in orde, in kas' een bedrag van ƒ10050.68, terwijl boeken en beschei den behoorlijk bleken te zijn bijge houden. De „Vereeniging tegen het mishandelen van dieren" te Haar lem had een adres gezonden, waarin zij den Raad verzoekt, geen vergun ning meer te verleenen tot het ex- ploiteeren van paarden en ezels op het strand. De vereeniging is van meening, dat de dieren, als zij in het zomerseizoen hunne diensten bewij zen zeer mishandeld worden door on bekwame drijvers e. d. De VOORZITTER zei, dat hem van mishandeling nimmer iets ter oore gekomen was, en stelde voor, riet request voor kennisgeving aan te men, met welk voorstel de raad zon der bespreking meeging. De Zandvoortsche Hótel- en Ter rein-maatschappij berichtte, dat zij de voorwaarden betreffende het stra tenplan aanneemt. Tevens vroeg zij de goedkeuring van den Raad voor het doen wegvallen van het gedeelte straat E., welk verzoek de raad del ij k loestond. Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld. Benoemd werd vervolgens tot hoofd van school A., de heer H. de Jong, te Haarlemmermeer, en tot machinist bij de rioleering de heer Van den Bosch. Ingekomen was van Mr. P. Tide- man, raadsman van de Erven Jacob Koning, het antwoord op liet aan bod, om voor de vroeger genoemde prijzen de terreinen ter verbreeding van de Groote Krocht enz., aan te koopen. In dat schrijven nemen dc Erven Koning het aanbod aan, be houdens eenige voorwaarden, o. m., dat de rooilijnen blijven zullen, zoo als ze thans zijn vastgesteld. Met dit antwoord is de rechtskun dige adviseur der gemeente, Mr. Dr. H. R. Ribbius, te Haarlem, in kennis gesteld, en deze heeft der gemeente ten sterkste ontraden, zich op dit stuk tot iets te binden. B. en W. stelden derhalve voor, Mr. Tideman te berichten, dat de gemeente Zandvoort, zij het ook, dat er thans geen aanleiding bestaat, de rooilijnen to wijzigen, er niet voor kan in staan, dat zij die in de toe komst, wanneer het algemeen belang dit vordert, niet veranderen zal. Nemen de Erven Koning het aan bod aldus aan, dan zal tot aankoop der gronden overgegaan worden. Met dit voorstel vereenigde de Raad zkh zonder verdere bespre king. Vervolgen» was de behandeling van den voorgenomen «choolhouw aan de orde. In principe ie besloten oen terrein van do Hotel- en Terrein -maatschap pij bij de villa Prinses Juliana" ter grootte van 1000 vierk. M. f B per vierk. M. aan te koopen. Uit den raad zijn evenwel stammen opgegaan, oen de school wat meer naar achter te bouwen, opdat de kinderen gelegen held zouden hebben daarvóór te epe Ion. Het gyxnnasüiek-lokaal, en an dere dealen der school, milieu don naast het gebouw gezet moeten wor den. Daarvoor, en ook voor den even- tuoelen bouw van een lioofdbuderwij- zerswoning, stelden B. en W. voor behouden» goedkeuring vun Ged. Staten een gedeelte grond, tot de zijstraat A f 8 per vierk. M. aan te koopen, soodat het te koopen ter rein thans 1900 k 1400 vierk. M. giroot is. Over dit voorstel werd gestemd. Het werd met algemeen e stemmen, op die van den heer Van der Werff na, i genomen. Bij de RONDVRAAG ontspon zich een gedachtenwissclin- getje tusschen deu VOORZITTER den heer SLAGVELD over de water- loooing van den Haarlemmerweg. De heer SLAGVELD wilde verbetering daarvan, en ook de VOORZITTER was daarvóór, maar deze wees of de groote kosten. De gemeen tof inan cièn komen eens aan een eind, zei de heer BF.ECKMAN vela en groo te plannen wachten op afdoening; op 't oogenblik kunnen we aan deze zaak nog niet beginnen. De heer ZWAAN, oudste wethou der, dankte dan voorzitter voor de in den aanvang gesproken woorden, en maakte zich dan tolk van den raad, toen hij hulde bracht aan 's burge meesters ijver en werkkracht. Hij hoopte, dat de voorzitter nog langen tijd in het belang van Zandvoort zijn ingezetenen gespaard mocht blij ven. Applaus voerde op deze woorden, en daarna werd da vergadering ge sloten. Binnenland VIJF 8PAANSCHE SCHIPBREUKE LINGEN GERED. Door het stoomschip „Bogor", van de Rott. Lloyd, zijn aangebracht vijf schipbreukelingen, Spanjaarden, die den 28en December op het wralt van schoenerscheepje „Javier" bij naap r mi&ierre ronddreven en met moeite gered werden. Zij zijn hier naar liet Spaausche consulaat te Rotterdam gebracht. INBRAAK. Zondagavond onder kerktijd is bij den veehouder C. Lekker kerker, ta Aurlantlerveen, ingebroken. Do stal deur is opengebroken, eu daarna de kamerdeur geforceerd, ilet aanwezi ge bankpapier, goua- eu zilverwerk en effecten tot een totaalbedrag van ongeveer f 5000 worden vermist. EEN HUIS INGESTORT. Te Hoorn iB het perceel Gerritsland no. 2 door ouderdom en door den wind ingestort. De bewoonster, de wed. Iloocrendoom, wist, hue wel zeer verschrikt, nog tijdig tussche# het neerstortende puin naar builen ie vluchten. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Het belendende perceel heeft mede zeer belangrijke schade bekomen. BRANDEN. Te Oude-Pekela is hot huis met drie woningen van R. Kuiper totaal afgebrand. Het huis was slechts ge deeltelijk verzekerd de oorzaak is onbekend. In de buurtschap Brammelo, gem. Haaksbergen is afgebrand de boerde rij van B. Vogt. Een paard, twee koeien en zes varkens verbrandden,,, terwijl van den inboedel weinig werd gered. Een en ander was verzekerd. ONGELUKKEN. Op het aanhoudend geblaf van een hond zijn voorbijgangers naar de oor zaak hiervan gaan zoeken. In een bmnendieze, grenzende aan do Park- laan te 's-Hertogenbosch, vonden zij toen den 39-jarigen sigarenmaker W. M. Pennings, aldaar, voorover te wa ter liggen. Niettegenstaande door de spoedige aanwezige politie-agenten bijna een hall uur de kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht 't Diet gelukken de levensgeesten nog op to wekken. De man laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd ach ter. Men vermoedt, dat de man door de duisternis misleid is. Op het handelsterreiu te Fijenoord werd door een spoorbeambte, op de rails een man gevonden, die daar be wusteloos lag. Hij beproefde nog hem voor de machine weg te trekken, doch de trein was reeds te dicht genaderd zoodat hij hem niet meer kon red den. De man werd door den trein verpletterd. Het zwaar verminkte lijk werd herkend ais dat van den met selaar K. en naar Crooswijk ver voerd. Het bleek, dat hij onder den invloed van sterken drank bewuste loos was geraakt. Zijn echtgenoot©, die juist in den zelfden nacht een kind ter wereld bracht, fs nog onkundig van het treu rig ongeluk, dat haar getroffen heeft. DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG. Gister hebben we ai gemeld, dat ter vervanging van generaal-majoor Cool, wiens ontslagaanvrage is aan genomen, benoemd is tot Minister van Oorlog de heer H. Codijn, lid van de Tweede Kamer voor Snoek, oud- hoofdofficier van het Indische leger. De heer H. Coliin is 22 Juni 1869 te Hoaiteenmermeer geboren. In 1892 werd hij benoemd tot trweede luite nant bij het Indische leger. Hij nam deed aan de expeditie tegen Lombok en, na *ljn overplaatsing naar Jeh aan den strijd tegen Toekoe Oe- mar in 1890. In dat zelfde Jaar volg de zijn bevordering tot len 'luite nant. Hij werd toen belast met het stuur over het eiland Poeloe Web en later met dat over de Sagi der XXV en die der XXII Moekims. Omstreeks het midden van 1899 werd hij als colonne-commandant tevens burger lijk bestuurder gezonden naar de Westkust van Atjeh, waar hij in Au gustus 1901 bij keuze bevorderd werd tot kapitein; tevens werd hij toen be noemd tot adjudant van generaal Van Heutsz. In het begin van 1903 werd hij belast met het lestuur van de Passtreek. In 1904, na het uitbre ken van den Russisch-J apanschen oorlog werd hij naar Sabang gezon den, om daar toezicht te houden op de naleving der neutralitelts-voor- schriften. door onze Regeering uitge vaardigd. Van Juni tot September 1904 vergezelde de heer Colijn gene raal Van Heutsz naar Nederland. Na zijn terugkeer in Indie bleef hij nog voornamelijk met het oog op de rege ling van het bestuur in de Gajo-lan- den, tot Maart 1905 in Atjeih, van toen tot in 1907 bereisde hij de Buitenbe zittingen, ter voorbereiding van rege lingen betreffende bet bestuur der pas onderworpen streken. In 1907 verliet hij het leger onder toekenning van den rang van majoor en ging hij over in burgerlijken dienst; hij werd secretaris van het Gouvernement van Nederlandsch In- die. In 1908 werd het nieuwe ambt vau „Adviseur voor de bestuursza ken der Buitenbezittingen" ingesteld en de heer Colijn als zoodanig be noemd. De heer Colijn is onderschei den met de Militaire Willemsorde 4e klasse, 1895; de eereeabel, 1900, de Militaire Willemsorde 3e klasse, 1903, en de orde van den Neder!Leeuw. Terwijl hij nog in Indië toefde werd hij gekozen tot lid van de Tweede Ka mer voor Sneek. De heer Colijn be hoort tot de anti-revolutionnaire partij. Pers-Overzicht DE PERS OVER DEN NIEUWEN MINISTER. t „Algemeen Handelsblad" schrijft o. a. liet mag zeker betreurd worden, dat do Kamer door deze benoeming een terdege zaakkundigen man op Indisch gebied moet missen, al mag •wacht worden, dat do heer Colijn die gewend is goed werk te leve- in zijn nieuwen werkkring zich ongetwijfeld spoedig op de hoog te stellen en daden toonen zal. Intusschen doet de benoeming vaat den heer Colijn de disqualificatie den heer Duymaer van Twist nog scheller uitkomen. Indien men, ge lijk men gedurende eenige dagen voornemens is geweest, den nieuwen minister had gezocht buiten het Par lement, ware er althans een schijn van reden geweest om den afgevaar digde van Steen wijk voorbij te gaan. Men bad dan kunnen zeggen Wij wilden liever niet een politiek man op den zetel van Oorlog brengen. Doch nu men den heer Colijn heeft voorgedragen, een lid van de Tweede Kamer, lid nog wel van dezelfde frac tie als waartoe de heer Van Twist behoort, nu zegt men daarmee voor- heel het Nederlandsche volk De af gevaardigde voor Steenwijk nu ja, die telde natuurlijk niet mee 1 Hij onmogelijk als regeerings- figuur. Immers, het is ongehoord, dat men, in een ministerieele crisis, tot oplossing van die crisis het oog ves tigt op een Kamerlid, dal er weinig mee te maken heeft gelrad, mei voor bijgaan van liet lid, dat daar vlak naast hem stond en dat de leider van de oppositie i6 geweest, welke den aftredenden minister ten val bracht. De heer Duymaer van Twist was inderdaad omnogeiijk als regeerings- figuur. Maar daarmee is tevens het heele relletje van dr. Kuyper en zijn Gi deonsbende veroordeeld, waarbij die troep zich geplaatst heeft onder de „leiding" van iemand, die, toen hot er op aankwam, niet voor parlemen tair „vol" kon worden gehouden. „Het Vaderland" Zijn kennis ligt uit deu aard der zaak vooral op het gebied van Indi sche zaken. In het Nederlandsche le ger heeft de lieer Colijn niet ge diend, en het is de vraag, of zijn ge mis aan eigen ervaring op dit gebied hem in de tegenwoordige bijzonder moeilijke omstandigheden in het richtig uitoefenen der gewichtige taak, die hem is opgedragen, niet zal bemoeilijken. Het blad vindt verder gelegenheid, op te merken, dat, hoewel de benoe ming van den heer Colijn in menig opzicht sympathiek is, deze be schouwd moet worden aJs eene knie buiging voor dr. Kuyper, die door den heer De Savornin Lohrnan vrij duidelijk beschuldigd is, in dezen de leiding te hebben aangegeven. „De Maasbode" zegt, dat het be richt velen in den lande verheugen zal. Het departement van Oorlog im mers eischt een man van groote be kwaamheid, om de vele moeilijkhe den, die op oplossing wachten. Werd niet telkens weer onomwonden uitge sproken, dat de toestand onzer defen sie niet langer houdbaar is? Wij zouden evenwel niet willen zeggen, dat het zijnen voorgangers aan bekwaamheid ontbrak. De fout schuilt elders. Een groote mate van voortvarend heid, een frisse he geest en krachtige energie zijn onmisbare ver© tochten. Of die eigenschappen voldoende aan wezig waren bij Excellentie Cool, mocht ©enigszins betwijfeld worden. Bij den heer Colijn zullen weini gen deze hoedanigheden ontkennen, evenzeer als zijne bekwaamheid bui ten kijf mag worden genoemd. Die groote gaven van den nieuwen minister heeft men in de twee jaren, dat hij lid van ons parlement was, leeren kennen en door vriend en vijand werd het gewicht zijner ad viezen erkend. „De Tijd" In de Tweede Kamer deed hij (Co lijn) zich sedert kennen als een goed en gemakkelijk spreker, doch vooral als een grondig kenner van Indische toestanden, niet alleen op militair, doch ook op ander, meer algemeen gebied. Een veelspreker evenwel bleek de heer Colijn nietook aller minst ©en fanaticus, doch iemand, die het oog houdt geopend voor de practijk. Zijn benoeming tot minister beteekent voor het kabinet waar schijnlijk een aanwinst. Zijne per soonlijkheid en de wijze, waarop hij tot het ministerschap gekomen is, herinneren zeer sterk aan den levens loop van den tegenwoordigen gou verneur-generaal Idenburg. Over liet geheel schijnen ons de heeren Colijn en Idenburg mannen van éénzelfde type. Gemengd Nieuws BOTSING. Bij een botsing tusschen een om nibus en een tramwagen van GosweU road, te Londen zijn zes en twintig personen min of meer ernstig ge wond. DE MISDAAD TE LONDEN. De Londen aars beginnen zich te herstellen van den eersten schrik, door de vreeselijke misdaad van Houndsditch gewekt. De onderzoe kingen der politie gaven aanleiding tot berichten omtrent de ontdekking van anarchistische samenzweringen. Maar nu eenige dagen zijn verloopen en geen officieele mededeelingen van wege de politie zijn gedaan, en ook geen nieuwe ontdekkingen worden meegedeeld, begint men terug te krabbelen. Zoo vertelt de Times thans dat de documenten, door die politie in Goldstreet gevonden, geen ver band houden met de anarchistische propaganda en een mededeoling van de Daily Teiegir. schijnt dit wel te bevestigen- Immers dit blad deelt me de, dat tot dusver door de Engelsche politie geen beroep is gedaan op de medewerking van de Russische poli tieke agenten in Engeland, en dit zou toch zeker wel gesclned zijn, in dien men werkelijk een uitgebreide anarchistische samenzwering op liet spoor was. Geruchten over het vinden van een bom in een huis in Batoum-gandens, blijken ten slotte eveneens onge grond. Er schijnt we] iets gevonden te zijn, dat, naar men vermoedde, een bom zou zijn, maar het onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat het gevonden voorwerp zeer onschul dig was. Zoo schijnt men dus alleen te doen te hebben met een zeer gewone bende misdadigers en behoeft waarschijn lijk aan de moorden en inbraak in Houndsditch geen politieke beteeke- nis te worden gehecht. DE FRANSCHE SPOORWEG STAKING. N'aar uit Parijs wordt gemeld, hoeft de rechter van instructie zijn onder zoek geëindigd naar de klachten, die er, als gevolg der spoorwegstaking, waren ingesteld. Tegen dertien spoorwegbeambten en tegen Pataud, den electricien, is de klacht niet ge handhaafd. Veertien spoorwegmenschen zijn in staat van beschuldiging gesteld. Te gen den hoofdredacteur en drie to- dacteurs der Guerre Sociale is we gens het ophitsen van militairen tot ongehoorzaamheid gedurende de spoorwegstaking, een gerechtelijke vervolging ingesteld. AARDSCHOK. Zaterdag is te San Francisco en in verschillende andere steden in Cali fornia een vrij hevige aardschok ge voeld, waardoor echter geen schade is aangericht. Amsterdam. Arnhem. - Zutphen. zijn Beste voor Jongensen Meisjes. Alléén verkrijgbaar In Ged. Oude Gracht 14 - Telephoon 1900. Rentevergoeding in Rekening-Courant en voor Deposito's GEACHTE DAMES I Wilt U lang, mooi, vol en glanzend haar bezitten Het eenige wat vee resultaat geeft, is de AMERIKAANSCHE HOOFDMASSAGE Het bevordert den Haargroei en houdt het uitvallen tegen. Vele bewijzen hiervan hebben wij reeds door ondervinding verkregen. Ons beleefd aanbevelend, hoogachtend, Gez. SCHORNAGEL, Coiffeuse's. Telef. 634. Leeghwaierstraat 19, Haarlem. AMSTERDAM. Hoofdsoorten gedeponeerd f l- en f 1.30 p. 5 ons 80 cents p. 5 ons Uit de Staatsmijnen te Heerlen. VHIJ THUIS aCONTANT éHÜzJLe-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6