DE KHUPP-KWESTIE. Een de rinilitoire correspondenten vuu het Bat. Nwbi. schrijft: Sedert èenlge dagen doet in de mi- li ..iro worold, speciaa] bij de artillie- ric, het gerucht de ronde dat eir onderzoek geopend le of aal wordtan ia zake het verstrekken van gegevens aan dagbladen, geput uit niet-gehei- mo circulaires, do artillerie betref fende. Hoewel herhaaldelijk beetle stuk ken, letterlijk uit mil'taire missives ovorgonomen, in de bladen voorko men, schijnt ditmaal een borichtgie- vor in zijn commentaren den spijker zoodanig op den kop geslagen te heb ben, dat er naar een oude order van het jaar zooveel gezocht is, die het iiu'diyieeïen ook van niet stukken strafbaar stelt En zoo'n order schijnt inderdaad to bestaan en de II Ie af deeding van he tdepai tement van oorlog schijnt daar gebruik van te willen ook. De heek zaak draait om een kwes tie, waaromtrent het departement van Koloniën inlichtingen verzocht heeft, en wel over een afgekeurd proef kanon, dat de Krnpp-tegenstan- dera in do Tweede Kamer der Sta ten Generaal als wapen, politiek wa pen dan, tegen de firma Knipp en haar aanhang willen gebruiken. De commentaren, in sommige blar den over do Krupp-kwestie geleverd, Waren werkelijk nog al scherp; de vraag is echter of ze ook onjuist wa ren. In ieder geval: de wapenchef schijnt een onderzoek in te stellen, maar... naar men zegt, héél in het geheim- En wei om do eenvoudige reden, dat de legercommandant pas zéér on langs verboden heeft een onderzoek in te stellen naar de identiteit van anonieme schrijvers zonder zijn toe stemming. Of is die toestemming in deze zaak verkregen? Pers-Overzicht DE NIEUWE MINISTER. De „Nieuwe Rotterdamse he Cou rant" schrijft: Waarschijnlijk heeft bij deze benoe ming de regeering zich laten leiden door de gedachte, dat waar de anti- revolutionnaire partij aan het kabi net zijn minister van oorlog ontnam, ook deze partij tot aanvulling van de leemte het eerst geroepen was. Kwam uit de bus de heer H. Colijn, dien men als minister van oorlog niet den eerst aangewezene zou wanen. Maar er zijn mensehen, wien het nu een maal voor den wind loopt. De heer Coliin heeft oLs Indisch militair een goeden staat van dienst Ziedaar de eenige geloofsbrief, dien hij als mi nister van oorlog meebrengt. Tot nu toe gold hij als een Indische specia liteit van de anti-revolutionaire par tij. Dat hij voldoende op de hoogte zal zijn, om de Nederlandsohe mili taire vraagstukken en de Nederlaxid- sche defensie-aangelegenheden uit 't moeras op te heffen waarin zij, volgens den heer Duymaer van Twist Verzonken zijn kan men slechts hopen. Het getuigt van moed, dat de lieer Colijn het ambt aandurft. Men kan slechts wenschen, dat het niet overmoed zal zijn geweest, liem er toe heeft gebracht. Er zijn er Ln de laatste Jaren verschillende struikeld. die zeker heel wat b< van Nederlandsche militaire toestan den op de hoogte waren, dan deze In dische specialiteit Wat zeker door deze benoeming is bereikt, is hetgeen ons enkele weken geleden als het doel van de on tl-re volutionaire partij is geschilderd, toen zij minister Cool deed vallen. Er zal voor de afwikkeling van de defensiemoeilijkheden tijd worden ge wonnen, of, als men de zaken van den andoren kant beschouwt, worden verloren. De heer Colijn zal heel wat maanden noodig hebben, om zich in de hangende vraagstukken „dn te werken." „De Nieuwe Ct." acht de oplossing van de crisis aan het departement van oorlog door de benoeming van den hoer Colijn constitutioneel alles zins juist. Van de antirevolutionaire Kamer fractie, waartoe de heer Coiijn be hoort, is de motie tegen minister Cool uitgegaan. Zij is het die, be wust van de gevolgon, haar aanne ming heeft doorgedreven met olie man op twee na waarover zij op dat oogenblik beschikte, en voorts met do hulp van een deel der Roomschen en van vrijzinnigen uit alle Kamerfrac ties. Eigenlijk had de voorsteller der motie zelf, de heer Duymaer van Twist, den ledigon zetel moeten bezet ten. Maar dat ging toch bezwaarlijk èn tegenover het land èn tegen over het leger. Van den heer Heems kerk viel een dergelijke aanbeveling niet te verwachten. Politieke bezwaren bostonden tegen heï anti-revolutionaire quotum in net ministerie geen bezwaar hebben maakt. De parlementaire gebeurte nissen hebben er toe geleid, dat de anti-revolutionairen, die roeds in Kamer een grooter aantal zetels in nemen dan hun naar do getalsterkte der kiezers toekomt, ondianks de delijke nederlagen van hun leider én de aan hem vastvarbonden partij, thans het overwicht hebben in ministerie. Het blad acht de oplossing voorts bevredigend, omdat het de verant woordelijkheid voor d® gevolgen van het KamerbesSuit daar legt waar die behoort De oplossing, in de Eerste Kamer aanbevolen, en hierin bestaande dat men generaal Cool zou doen terug komen op zijn besluit, was zoowel menschel ljkorwijze als parlementair gesproken onmogelijk. Aan de hoog achting en sympathie die de afgetre den Minister verdient, zou daaixioor stellig ernstig afbreuk zijn gedaan- Maar iets anders scheen te duch ten. Het zou ons leed gedaan hebben, een der bekwame, politiekdcleurlooae opper- of hoofdofficieren die ons le ger telt, aan de regeeringsbafel te hebben zien plaats nemen om na het roekeloos en willekeurig Kamerbe- drijf van 17 December het weder eens met de tegenwoordige regeerings- ineerderheid te beproeven. Dat zou hoogstwaarschijnlijk opnieuw tot te leurstelling hebben geleid en op nieuw een karakter hebben blootge steld aan zware beproevingen. De N. Ct. herinnert nog aan het standpunt, dat de heer Colijn inzake de verhooging der officiers-trakte menten innam bij de behandeling der begrootmg en concludeert ten slotte, dat zij, ook xnet dezen minister, de toekomst zonder verwachtingen tege moet gaat „De Standaard" schrijft: Het optreden van den heer CoJijn als Minister van Oorlog zad in het land met vertrouwen, bij het leger met goede hope, in onze kringen met syrupaUuo begroet worden. Het aanvaarden der benoeming tfp dit oogenblik toont moed. Van de ruim vijf jaren, waarover dit Kabi net best Inkten kau om liet leg er- vraagstuk in orde te brengen, zijn er roeds bijna drie voorbij. In een korte spanne tijd zal alzoo het verzuimde zijn in te halen, en dat in een perio de waarin de Kamer overdruk bezet bleek, als de heer Wentholt, zie' te verkerkeiijken, werd hem door boodschaplooper Duyniaer een been tje gelicht. Heemskerk heeft nu Kuyper gebogen en f/Ohman heeft het intrigenspel achter de schermen verloren. Dit is de politieke be toeken ia het gebeurde. Gemengd rtieuws DE MISDAAD TE LONDEN. De correspondent van de Tel. seint nog: Gedurende drie uur woonde ik het gevecht van do gewapende politie en de soldaten tegen de anarchisten- nioordenaars van Houndsditch bij in Sidney-street aan het einde van Com mercial Road. Sidneystreei nauwe straal. De moordenaars hiel den zich verborgen in een huis in het midden van de straat, naast een dro gist winkel, op een hoek. In den mid dag gelukte liet mij op het dak van het „Princess RoyaT-bierhuis in Sid ney-street te komen, op 150 yards van het belegerde huis, waar ik recht op uit zie. Een hevig geweervuur werd op het huis geopend. Honderd soldaten joe gen kogels in de woning, waaruit de anarchisten schoten losten. Sommige daarvan Klonken als karabijn-scho ten. Ik zag de anarchisten in straat twee burgers neerschieten. Zij veischcnen aan alle vensters, voor en achter. Plotseling vlogen drie kogels over ons heen. Zij wei'den gelost uit een raam van de bovenste verdieping van don drogistwinkel. Ook drie kanonnen van de Koninkl. rijdende artillerie waren op het too- neel van den strijd. Om één uur steeg rook uit het huis op. Het verwoede geweervuur hield aan. Om half twee sloegen de vlam men uit het huis. De brandweerman nen werden door schoten teruggedre ven. De vlammen sloegen steeds woester om zich heen en wolken rook stegen uit het huis op. Toch waren de anarchisten om 2 u. 10 nog in le ven. Zij vuurden hun laatste ischoten. Het huis brandde geheel uit. Na een aangrijpende suite van een half uur, zoo stil, dat wij onzen hartslag kon den hooren, renden detectives met re volvers in de hond op liet huis toe en beukten de deur open. Er weiden geen schoten meer op hen gelost. De verdedigers schenen dus dood. De brandweermannen kwamen nu aangesneld en richtten waterstralen op het huis. Na een kwartier was uu ixei uu is. t»i: nwaï Li or woo i zal zijn met de sociale vraagstukken; V brand ge-bluscht. Ik zag toen twi iets wat de taak van den nieuwen Minister stellig niet vergemakkeJijkt. Van eenige constitutioneele ver plichting om deze taak op zich te ne men, was bij den heer Colijn geen sprake, zoo min als voor iemand van Rechts. Den Minister was sympathie betuigd voor zijn poging, om de offi- ci eratraktementen te verbeteren, en hem was slechts verzocht er een wet op dien pensioensbijslag bij te voegen. Wie bij zulk een goeddeels sympa thieke motie de purtefeuiile-quaestie stelt, draagt zelf de geheele verant woordelijkheid voor de gevolgen, niemand kan ze dragen dan hij. Ook had de heer Colijn zich slechts even in het debat gemengd. Zijn beredhead om desniettemin het gestrande schip weer vlot te maken, moet daarom ten zeerste g> deed; en dit te meer, dear, gelijk men weet, zijn vertrek voor naar de Oost reeds voorlang op 21 Januari bepaald was. Ook voor liet Kabinet is zijn optre den bij Oorlog winste. Voor een Vrij- zuinig-democraat brengt het een ba slist Anti-revoiutionnair in de plaats, zoodat de homogeniteit van het Ka binet ar door wordt versterkt. „Het Centrum" schrijft: Aan het lioofd van het departement van oorlog komt thans te staan, krachtige persoonlijkheid, en daar aan heeft het behoefte. Maar bovendien krijgt het Kabinet- Hoemskerk een principieelen Minis- tor van Oorlog, wien» invloed als zoo danig, naar we vertrouwen, ook nog vorder dftui „Ooriog" reiken zal. Ook in dit opzicht en dit onder schatte men niet bracht dus de 'crisis winst, die allicht ruim zal op wegen tegen de stagnatie, die steeds mn of meer door een crisis veroor zaakt wordt, „Het Huisgezin" Hij is een bekwaam, slagvaardig afgevaardigde gebleken, wat niet te miskennen waarborgen biedt voor liet ministerschap. Natuurlijk dient afgewacht, of de lieer Colijn ook die rijpheid van oor deel en die bezonkenheid zal blijken te bezitten, welke in een minister onmisbaar zijn, alsmede of hij het vertrouwon van het leger heeft. Dat met het optreden van minister Colijn het anti-revolutionnaire ele ment in het kabinet-Heemskerk ver- si erkt wordt, misprijzen wij niet. Wij, katholieken, zijn met drie por tefeuilles tevreden, en mits de heer Colijn niet genomen is omdat hij antl- rcvolutionnair maar omdat hij een geschikt titularis is, valt er, nu het zitting nemen van eem nieuw lid crisis er toch eenmaal was, tegen de der anti-revolutionnaire partij in het Kabinet oogenschijniijk wel. Het is opgebouwd naar de formule 3 maafl 3. Drie anti-revolutionaire ministers, de li eer en Heemskerk. Talrna en De Waal Malefijt; die roomsch-katholie- ken, do hoer Kolkman en de broeders Regout; drie... anderen, min of meer i Mieter vtuTOorlog in "de plaats aan het christelijk-historisihe derde generaal Cool, is het ministerie- vervanging van een politiek-neutranl minister door een man van ruiti-revo- lutionnairen huize, o. L niets in te brengen. „Het Volk" Met de benoeming van het anti- revolutionnaire Kamerlid voor Sneek, den Indischen oudmiajoor Colijn, tot deel der coalitie verwant. Die formu le is thans prijsgegeven. Men moet aannemen dat de roomsch-katholie- ken, hoewel hun partij in de coalitie Heemskerk gezwicht voor den eisch, dien Kuypcr door zijn boodsch&ploo- pers van den beginne liet stellen; ver vanging van de niet-klerikale elemen ten in bet Kabinet door klerikale. de sterkste is. tegen versterking von 1 Toen de heer Cool niet van zins menschen naa rbuiten dragen en liet daarop mijn dak en baande mij met moeite een weg door de ontzet tende menigte vreemdelingen Het bericht gaat dat die politie slechts 2 lijken in het verbrande huis vond; uien twijfelt niet, of het een is dat van Fritz; of echter het andere van Peter is, kan niet uitgemaakt worden. Spoedig nadat men de lijken gevonden had, stortte de verdieping in, waarbij 4 brandweerlieden atig gewond werden. BtJ de belege ring werden nog twee politieagenten, een soldaat en 8 toeschouwers ge kwetst. NIEUWE MOORD TE LONDEN. De Londenscho correspondent der Tel. schrijft Het oude jaar eindigde hier met sensationeele politiemoorden. En het nieuwe begon met een geheimzinnl- gen moord. Dat geeft den beul wat te doen, want er wachten hier reeds een paar ter dood veroordeelden op hem. Zondagmorgen vond een agent van politie bij het surveilleeren op Clap- ham Common, een groots vlakte in het zuiden van Londen, bloedvlekken op een voetpad bij een dicht boschje kreupelhout Hij ging aan 't onder zoeken en vond in dat boschje het vreeselijk verminkte lijk van een be jaarden man, in nette Uleeding. Een zakdoek was om het hoofd gebonden. En toen een intusschen geroepen ge neesheer dien zakdoek verwijderde, bleek de hersenpan van het ontzettend bloedende hoofd met een stomp voor werp ingeslagen te zijn. De ongeluk kige had een aantal doodelijke slagen ontvangen, terwijl hij teven» een tweetal messteken in het lichaam bij 't hart had. Het lijk lag op verwelkte bladeren, waarvan een hoopje onder het hoofd was geschoven. Het lijk was blijkbaar een eind over den modderigen grond gesleurd, met hot gelaat naar bene den, waarna het door den moorde naar in het boschje was verstopt. Op een afstand werden een met bloed be vlekt breekijzer, een met zilver ge monteerde pijp en een vilten hoed ge vonden. De doode had eenig geld in den zak, beuevens sleutels en eeu kwi tantieboekje voor huishuur. Hij werd later herkend al» een bewoner van 'A hitechapel, Loon Baren, die eenige huizen ln de buurt van Clapham be zat Het motief tot den moord is, even als de dader, nog onbekend. LANGS EEN OMWEG. Voor eenige jaren leefde te Parijs oen jonge man, Jacques Le Lorrain, die ai» dichter roem en brood te win nen zocht Doch het Tukte niet best. De roem kwam niet en het brood aJ evenmin. Toen had Je Lorrain een vreemden inval; hij begon een schoen- lapperssonakje au het duurde niet lang of bet ging den modernen Hana Sachs voor den wind. Men begon zich voo rde verzen van den schoenlapper te interesaoeren, en op zekeren dag nam d» directeur van een kleinen Schouwburg een drama van lyorrain ter vertooning aan. Het «tuk Don Quixote weid vertoond met groot suc ces; op den avond van de première ia de schoenmaker-dichter ln het gast huis ov wieden. Van dit «tuk nu heeft Henri Gain een operatekst gemaakt en Massenet heeft er de muziek bij geschreven. Het werk is bij de eerste voorstelling warm toegejuicht. De muziek, de beoordeelaars, Is zeer oppervlak- k g. doch aangenaam om te hooren. Terwijl Massenet's vorige werken Ariadne en Bacchus uitsluitend Parijs gebleven zijn, zal Don Quixote wel zijn weg in Duitechlond vinden, meenen de critici. VERDUISTERINGEN BIJ HET „R00DE KRUIS". De verduisteringen in Rusland schijnen in alle kringen, en bij alle instellingen tot den „bon ton" te be- hooren. Nauwelijks is ons uit het rapport over de revisie van den Transsiberischtn spoorweg iets mede gedeeld, of een telegram uit Peters burg meldt: „Bij prinses Lobanof-Rostoweki. een bloodverw.mle ven dsn vroegeren minister van builenlandsche die in den loop van den zomer reeds ernstig gecompromitteerd werd bij beheer der geiden van het Ronde Kruis, is.in verband hiermede huis zoeking gedaan; ook bij andore pa tronessen van het Roode Kruis, alle tot den hongsten ade] behoorend, is gerechtelijke huiszoeking gedaan, waarbij een aanti! bewijsstukken en bezwarende documenten gevonden zijn." DE MAFFIA. Het. aantal misdaden van het be ruchte Siciliannsche genootschap Maffia" is weder met een vermeer derd. Pasquale Vila, directeur van de zwavelmijn te Favara, had zich na nielijk schuldig gemaakt aan verraad jegens do Maffia, waarvan hij was. Het zoogenaamde gerechtshof kwam daarop onmiddellük bijeen er veroordeelde den verrader ter dood de straf werd onverwijld vol trokken. Toen Vita zich naar de mijn begaf, werd hij overvallen door zes gemas kerde personen, die hem doodscho ten. Wie de misdadigere waren, zal, evenals bij vroegere wanbedrijven van «Ie „Maffia", vermoedelijk wel nooit aan het licht komen. ONLUSTEN EN' CHOLERA. Een telegram heeft reeds iets ge mekt van in Tarente uitgebroken on lusten, Nog steeds v. orden in deze stad de maatregelen gehandhaafd, door de overheid genomen bij het uitbreken der cholera, hetgeen bij de bevolking ontevredenheid wekte. Toen nu dezer dagen een jong meis je ouder verdachte omstandigheden was gestorven, gaf de gezondheids dienst las, haar zoo spoedig mogelijk des nachts te begraven. Hiertegen verzetten zich de familie en buren, zoodat 't bij de begrafenis tot een botsing met de politie kwam, men naar het sterfhuis moest te- rugkeeren. Het volk echter bleef samenscholen, og meer vertoornd door 'n nieuwen maatregel, u.i. het verbod om oesters en mosselen te eten. Zaterdagochtend trok een oproerige bende naar het stadhuis hier wer den eenige ruiten ingegooid, waarop men naar de karahinierskazerue toog. Toen ook hier een steenenbombar dement aanving, werden eenige char ges uitgevoerd, zoodat de menigte uiteenstoof. Enkele personen werden gewond. De troepen zijn geconsig neerd, de magazijnen en winkels ge sloten, daar gevreesd wordt voor ver dere onlusten. kechtszaken DIEFSTAL VAN EEN AUTO. De rechtbank te 'e-Gravenhage heeft veroordeeld M. de II.chajiffeur in Den Haag, wegens diefstal van eon automobiel uit een garage te Oud- V. asaenaar tot 1 jaar en 6 maanden, en W. J., koopman in Den Haag, we gens heling van ctle auto, mede tot 1 jaar an 6 maanden. Letteren en Kunst VOLKSLECTUUR. De Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur, heelt het voorne men een reeks monografieën uit te geven, die te zamen en in onderling verband een overzicht geven van de vraagstukken van ons menschelijk doen en weten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Sparta in Frankrijk. De Rotterdam- scha eerste klasser ontmoette op haar toer de Redstar Amiralclub in Parijs en sloeg deze Fransche club met 20. Hongarije—Frankrijk, 8—0. WORSTELEN. Do uitslag van den internationalen worstelwedstrijd te Brussel ge houden, luidt aldiua: 1. Jos. van Dem, België; 2. Dirk van den Berg. Neder land; 3. Fonson, België; 4. Roland, Duitschland; 5. Bochioni, Italië. EEN VERDWENEN BALLON. Den 29aten December steeg de Ber lijn scha ballon „Hildehrandt" met de hoeren dr Kolirs. een advocaat, en Koidel, procuratie-houder eener Ber- lijnsche firma te Schmargendorf op. Dr. Kohrs had het brevet van tacht- schlpper. De baülcm, die 1400 kubieke meter groot was, dreef naar hot Oos ten, doch zat tien gevolge van dan weerstoeetand op 80 December koers naar bet Noord-Oceten genomen heb ben en dus aan de West-Pruisische kust da Oostzee bereikt hebben. Do ballon zou met twee personen best 48 uur of meer in de lucht kunnen blij ven. Do mogelijkheid bestaat dat de HiJdehrandt" over de Oostzee Fin land bereikt heeft «n <te luchtschip pers in een streek geland zijn, waar zij geen telegrammen kunnen zenden. Toch maakt men zich over hun lot bezorgd. EEN PROTEST. Niet minder dan zeven aviateurs hebben in dé laatste tien dagen van December het leven gelaten. luid protest", aldus schrijft de „Mor ning Post", dat mannen hun leven zoo licht in de waagschaal stellen. Ook moet men het verkeerd achten, dat er prijzen uitgeloofd worden, die aviateurs noodzaken, tochten te on dernemen, welke prestatie» hunner machines te boven gaan. Aan den anderen kant zou het echter ook ver keerd zijn, om de vliegkunst, wegens het ongelukkig samentreffen van al deze ongelukken, geheel te veroordee- len." Naar aanleiding van het ongeval van Hoxsey schrijft de „Daily News' nog: „Wij getooveii, dat Hoxsey zelf onlangs beweerde, dat aviateurs dap pere, opzienbarende vluchten onder nemen moeten, om de opmerkzaam heid van bet publiek tot zich te trek ken. Twee dergelijke „opzienwekken de vluchten" hebben op één dag twee menschenlevens geëischt. Het ls te hopen, aldus de „.Daily News", dat de autoriteiten hierin aanleiding vin den, om de uitwassen der vliegsport te beperken. Uit de Arbeiderswereld TEXTIELINDUSTRIE. Na een conferentie tusschen het hoofdbestuur van den textielarbeiders- bond „De Eendracht" en de firma Ter Weenie, te Ncede, is door genoemde firma hot weefloon voor verschillende stoffen niet circa 5 verhoogd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL De last le te zwaar. De last van rugpijn van 's morgens tot 's avonds. De lost van schele hoofdpijn, dui zeligheid, verstoorde slaap, uitgeputs te zenuwen. De last van die afmattende pijn ln de lendenen, heupen en zijden. De lnst van rheumatische pijnen in de upicren en gewrichten, die tot in de beenderen schijnen door te drin gen bij slecht en vochtig weer. De kust van toenemende zwakte en dat vreeselijk terneergeslagen en lusteloos gevoel. Is uw last rhe.imatlek, waterzucht, graveel of urino-stoornissenï Is uw last hoofdpijn, voortdurende vermoeidheid, rugpijn of zenuwach tigheid? Dan ls het genot te weten dat vele mannen en vrouwen van deze en an dere nier- en blaasaandoeningèn ge nezen zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken afdoend, omdat zij een speciaal nieren-geneesmiddel zijn, en ol'eon een nteren-genees'n'ddel geeft baat tegen nierkwalen. Foetei's Rug pijn Nieren Pillen heef en en verster ken de aangedane nieren en lwflpesi hen om de schadelijke onz ui veilhe den, die de bovenstaande verschijnse- veroorzaken, uit het bloed te fil- treeren on venier uit het lichaam af te voeren. Let er op. dat gij do echte Foster's Ruapijn Nieren Pitten krijgt Ie tere echte «loos draagt de handteekening van James Foster. Zij ziin te Haar lem verkrijgbaar bij de hoeren ,T. J. Gdppinger. G-roote Houtstraat 147a; en K. van Bden. Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 f 1.75 voor één. o# f 10.voor zes «loozen natuurlijk in haar geheel znllcn ko- men ten laste der schatkist IBat. NwbL) CHOLERA OP JAVA. De cholera treedt thans in veel min der hevige mate op. M at de drie groote havens belieft melden de In dische bladen, dat te Batavia van 2 7 Dec. 7 nieuwe gevallen van cholera voorkwamen en vijf sterfgevallen, ten gevolge van die riekte. ie Seiuarung kwam in twee dagen tijds van 8—5 Dcc. l.i. slechts één nieuw geval van de ziekte voor. Soerabaja, waar men zich reeds van de ziekte bevrijd waande, had echter den 5ea Dec. 1.L weder een cholera geval te constateeren. Het 12- jarig dochtertje van den commies der S S Davidz werd aangetast en be zweek. t'inancïëeie berichten FAILLISSEMENTEN IN HET - BUITENLAND. Naar uit Antwerpen gemeld wordt, heeft de Milaansche juwcliersfirma Lodios haar betalingen gestaakt Het passief zou vele honderdduizenden francs bedTagen. Naar het heet, zou den behalve Italiaansche voorname lijk Antwerpsche juweliers lie trokken zijn. Marktnieuws Koloniën VERMOORD. Bet gewestelijk bestuur van Timor en onderhoorigheden seinde, dat kor poraal Bom, stb. No. 57425, «tear een dwangarbeider vermoord is. EEN NIEUW DAGBLAD. Nu met nieuwjaar xou bij de firma Ruygrok en Co. te Batavia een nieuw dagblad verschijnen onder redactie van den heer J. Fabricius. (Bat NbL) HET NASPEL DER VAN DAALEN-ZAAK. Zooals men weet, werd de toenma lige ontvanger van 's lands kas te Kota Radja C. L. Burgemeestre, in gevolge de voorschriften voorloopig belast met de vergoeding van het be drag van 321.100, dat uit die kas ontvreemd was. Na de vercordeeling, ook in hooger beroep, van A van Daalcn als schul dig aan .'en diefstal, heeft de regee ring machtiging verleend om een som van /Ü837.98 af to schrijven, zijnde het aan liet gestoleu geld ont brekende bedrag, nadat dit bij Van Dnalon was teruggevonden. Het teruggevonden geld ls in 'a lands kas teruggestort, cn bij bo- sluii van 15 October heeft Go gouver neur van Atjeh het besluit, waarbij de voorioopige vergoeding wa» opge legd. ingetrokken. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dot de schade voor het land bedraagt ruim J 24.000, waarbij niet gerekend rijn de teer hooge proceskosten, dis BEVER W LIK. Groen tenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 2 Januari 1911 Andijvie, 100 str. f2. Koolrajien, per 100 f 4. Wortelen, 100 bos 15. Bieten, per 100 I 1.25. Aardap. klei, p. Heet. 4.50. Id. zand, 5. Roode kool, per 100 f 8. Bloemkool, per 100 10 tot 6. Uien, per Heet f3. Prei, per bos 10 ct Rabarber, per 100 boe f 20. Pieterselie per bos 5 ct Selderie, per bos 5 ot. Appelen, per Heet. f 10 tot 0. Peren, per Heet I 6. Burgerlijke Stand BENNEBROEK. BEVALLEN - E. Sfolunan, geb. Spierings, z. SCHOTEN. GETROUWD: C. van Els en S. M. Land werd. BEVALLEN: J. van der Haas—Kooge x. E. M. T'erieWessei z. H. C. Keuker—Par- theeins d. M. J. van TilTer Smit- ten d. Stcomvaartberichten STOOMVAARTBERICHTEN. kon'. West-ind maildienst. Het st. Pms Fred. Hendrik arrir. 28 Dec. van Amsterdam te Parama ribo. Het st Prins Maurits vertrok 28 De- «•ember van Paramaribo naar Am sterdam. 8t00mv. -maatschappij oceaan. Het st. Patroclue, van Japan naar Amsterdam, passeerde 2 Jan. Gibral tar. stoomv. -maatschappij nederland. Het st Java, uitreis, arriv. 2 Jan te Sabang. Het st. Oranje, thuisreis, vertrok 8 Jan. van Port Sold. KON. NEDERL, STOOMB. MD. Het st. Atlas arriv. 2 Jan. van Ll- vorno te Valencia. Het st Aurora arriveerde 8 Jan van Danzig te Amsterdam Het st. Castor vertrok 2 Jan. van Catfinia naar Messina. Het st. Diana arriveerde 3 Jan. van Stettin te Amsterdam. Het st. Leda vertrok 2 Jan. van Carthagena naar Alicante. Het st Stella vertrok 2 Jan. van Algiers naar Boma. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Amsterdam, C. G. Streefkerk, te Naarden. Rechter-commissaris: mr. G. A. Servatius ;cur.: mr. Joh. m. Jollas. R. Krab, schoenmaker, te Amstsr- dam. Rechtercommissaris: mr. G. A. Servatius; curator: mr. N. de Bene- ditty. S. Dupont, te Amsterdam. Rech tercommissaris- mr. G. A. Servatius; curator- mej. J. C. Nieuwkamp. Vernietigd: H. K. A. Linke, té 's Gravonhage. Geëindigd. J. C. Nieuwenhuys, vroeger wonen de te Helmond. R. Sloots, vroeger hotelhouder te Rolde. A. J. .Veneman, in De Krim. J. Bouma, handelaar in fourager le Bcil3war<L B. J. Ruwe, aardappelhandelaar, te Enschede. A. A. Janssen, timmerman eu aan nemer, te Enschede J. Nijborg Azn., timmerman te A»- sen, gemeente Anjoo, W. G-jswljt Mej. M. L. H. Brüulng. H. Zelstra, tuinman, te A ai ten. 11. D. van Brederode. L. Kunstenaar, le 's-Gravenhoge. J. J. Veraehure, bakker en wink©- lier te Llerop. B. W. ie Kamp, vtsch- en fruithan delaar, teren» bterhutehouder, te Winterswijk, Mej. M Deitmer»—Uecker, te Am sterdam. H. H Hen geveld, winkeSter tn maf nafflctiwen, te ETburg. A. Borst, timmerman, gewoond heb bemin to Ratten».

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7