NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8448 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 6 JANUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: PBR DRIE MAANDENl ^§|Ëiir ja Van 1—5 reëe,s 50 Cls-; iedere meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement V£ «"J. -«rek waar ee„ Agen, gevesUgi i from dm 30 P" 'C8«l FranS ™fp^«doo,'Nede,.and 50*8^ V,5L& 25 Afzonderlijke nummers-.0.02H V 5^ i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K J/fRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.<&-<<*r-±-^sDrukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 7 JANUARI. Schouwburg: „Onderling Genoe gen": Uitvoering en bal, 7 1/2 uur. Brongebouw: Soirée Gem. koor „Excelsior", 8 uur. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vindén onze lezers een artikel „Een hok", in de rubriek Om Ons Heen. NET ALS BIJ ONS. Gaat men 18 dezer hier ter stede een tentoonstelling houden om 't gas in "t huishouden aan te bevelen, in Leipzig doet men dit voor de electri- dteit in het huishouden. Aan den ingang der tentoonstel ling en midden in de ruime zaal be vinden zich verscheiden stands van tentoonstel tors, die alle onderdeel en voor 'n electrisclien aanleg bevatten. Nieuw is een electromotor, dile volko men waterdicht is en ten bewijze daarvan voortdurend door water be- spoeld wordt. Aan de andere stands wordt de electricitoit in alle moge lijke gebruiksvormon voorgesteld. Daar ziet men Lu de bijzonder daar voor ingerichte vertrekken een elec- trisch buffet, waaraan cacao, koffie, thee, enz. voor de oogen der bezoe kers aiectrisch toebereid worden. In de keuken slaan eiectrlsche machi nes voor het poetsen van messen, elee trische koffiemolen, electrisehe kook- toesteilen, strljktoestellen, naast el kander; voorts zien "wij "n electri- flche waschi n richting, 'n electrischen huismangel, 'n stofzuigapparaat, klokken, wringmachines, kachel3, massage-apparaten, brandscharen, be lichtlngslichunien, 'n eleclrisch bad, en tallooze andere geriefelijkheden; de gehoede woning gelijkt op een elec- trisch „tafeltje dek je". Interessant is een opgave van het geen een kilowattuur electrlcltedt kan leveren; 30 maal de lift vier verdiepingen boog brengen, 75 paai' schoenen poetsen, 2 uren <lo naaimachine of den ven tilator of een stofzuiger drijven, 5000 messen poetsen. 4 uren strijken, 305 maal can bramlscluuur warm maken, 40 karbonades bukken, 200 eieren koken, 64 koppen koffie zetten, 8 kilometer met den electromobiel rijden. En de prijs van één kilowattuur is gemiddeld 12 centen, schrijft de Re vue der Uilvindingen. Statistiek. Bij de Staatscourant is gevoegd een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorza ken van den dood in Nederland over November 1910. Voor Haarlem vinden wij vermeld, dat in die maand 9G kinderen levend geboren werden. Daartegenover staal, dat hier ter slede overleden 13 personen op den leeftijd van min der dan een jaar3 tusschen 1 en 4 jaar 2 tusschen 5 en 13 jaar 2 tus schen 14 en 19 juar 7 tusschen 20 en 29 jaar 3 tusschen 30 en 39 jaar 5 tusschen 40 en 49 jaar 7 tusschen 50 en 64_jaar 17 tusschen 65 en 79 jaar 15 op den leeftijd van 80 jaar en daarboven. Het aantal geboorten overtreft dat dei- sterf ten dus met 22. Datkomtervan J. M. uit Zandvoort, die in een lo gement in de De Witst raat vertoeft, had zich in liet laatst van November aan een lorry gestooten en aan het scheenbeen een wond gekregen. In <ie Mariastichtiug was hij ver pleegd, maar te vroeg uit het gesticht heengegaan. Dat heeft zich gewro ken, want de man kon gister niet voort. Hulpeloos zat hij op een gras veld aan de Cruquiuslaan, waar de politie hem met een brancard van daan halen moest. Mercurius-examens. Op 6 en 7 December 1910 werden te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenha- ge, Utrecht en Groningen de examens ter verkrijging van het Mercurius- diploma gehouden. Wat Haarlem en omstreken betreft slaagden voor boekhouden mej. A. A. Poelman on de heeren J. H. van Dapperen, J. Hol man, A. TI. Montauban, J. J. Sick- mann, T. H. Slot, P. Stam Szn., A. Vogel, P. Wit Jr. on W. Koutstaal, allen te Haarlemvoor Nederland- sche handelscorrespondentie, de heer J. Andrea, te Haarlem, en voor En- gelsche handelscorrespondentie mej. H. B. Wuister en de heer J. Andrea, beiden te Haarlem, en de heer M. C. de Wreede, ie Hiilegom. DE GENESTET-BANK. De afdeeling Haarlem jan het Alg. Nedcrl. Verbond heeft het denkbeeld opgevat, om op een daarvoor ge schikt plekje te Bloemendaal een bank te stichten, ter herinnering aan P. A. de Genestet. Den 2den Juli a.s. is het namelijk 50 jaar geleden, dal deze dichter stierf. Fe Bloemendaal was hij veel, daar schreef hij o. a. U bob ik uitgelezen. Mijn bosch en duin en dal. Daar half mijn thuis mocht wezen, U eer ik bovenal. Van Zweedsch graniet, zoo onver gankelijk mogelijk, en in strenge lijn, wil de afdeeling dit gedenkteeken doen stichten. De vereeniging Bloe- mendaals Bloei heeft steun toegezegd. Binnenkort zal een oproeping tot het Nederlandsche volk om bijdragen worden gericht, door verschillende personen onderteekend. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Met ingang van heden heeft de firma Beynes. wegens slapte in het bedrijf, den werkdag met anderhalf uur ingekort Men werkte van half 7 tot half 7 en zal nu werken van 7 tot half 6. De werklieden arbeiden nu 8 1/2 uur minder in de week, wat hun op een loonsvermindering van 1.70 zou tf staan komen. V an hun over geld, dn', zij vroeger hebben gemaakt, wordt nu echter 1 per week uitgekeerd. In elk geval is deze maatregel beter, dan dat een aantal arbeiders ontsla gen worden. De directie verwacht, dat de slapte niet lang zal duren. Wanneer er meer werk komt, zullen de werklie den de geleden schade kunnen in halen. Buiten vervolging. De 17-jarige Anton M., diie ver dacht werd zijn broertje door ver stikking van het leven te hebben be roofd, ie buiten vervolging gesteld. Belastingzaken. De boetebriefjes .voor de Rijksbe lastingen zullen met ingang van 1 Maart over eten post worden thuisbe zorgd. Dit geldt voor Haarlem, Bkiemen- daul, Schoten en Heemstede. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: A. Goerüng, Schagcliclstraat 38 rd. een witte ceintuur. S. Duim, SouLniaustraat 34, een on derstuk van een oorbelletje. J. Scheffer, Groeudaalsteeg 3, een medaillon. R. Hollander, Gen. Cronjéstraat 30 Schoten, een rozenkrans. S. Smit, Nobelstraat 19, een schooltasch met inhoud. Zinkliof hebbers. Tusschen 2 en 5 Januari is van do speelplaats van do school aan de Friiescho Varkenmarkt een zinken bak, waarin bladaarde was, wegge nomen. Brandje. Een agent van politie heeft een be gin van binnenbrand uitgemaakt bij TL L. W. D. in de Korte Heerenstraat Het brandje kwam aan door aanln- ding van roei TramongevaL Een tram uit Bloemendaal kwam gister onder het viaduct aan den Kruisweg in botsing met een steen kolenwagen, bestuurd door C. P. De wagen kon niet uitwijken, daar de straat opgebroken was. De tram stop te niet tijdiig genoeg, doordat door gladlieid der rails do remmen niet voldoende werkte. Een ruit van den tramwagen brak. Het verkeer was ge durende vilf minuten gestremd. Brutaliteit gestraft. Gister kwam er in hét Paleis van Justitie iemand op de publieke tri bune luisteren. Zijn aanwezigheid in het gebouw werd zeer op prijs ge steld, want de man word verdacht van verduistering en zijn aanhouding was in het Alg. Politieblad verzocht. Men heeft het brutale heerschap maar metoen in verzekerde bewaring De man, P. geheeten, wordt ver dacht van rijwieldiefstal. Kamer van Koophandel. Naar wij vernemen, is de heer G. van der Most van Spijk, in de plaats van den heer E. H. K re la ge. be noemd tot tweeden voorzitter van de Kamer van Koophandel. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Naar wij vernemen is de heer B. Knuppe, directeur van het Rijkstele graafkantoor alhier, voornemens 1 Februari a.s. den dienst te verlaten. De stedelijke atlas. In Januari en Februari worden weer kunstbeschouwingen uit den Stedelijken Atlas gehouden in do Scbiieevoogtkanier ten Raadhuize. ZUIGELINGENBESCHERMING. We ontvangen het rapport, samen gesteld door de heeren Dr. Th. TI. van de Velde en E. S. Frank, artsen alhier, op verzoek van het voorberei dend comité aangeboden aan het in Augustus 1911 te Brussel te houden 3e Internationale Congres voor „Op voeding van het kind in het huisge zin". in de inleiding tot dit rapport zeggen de samenstellers o. m. dat zui- gelingcnbescherming hand aan hand moet gaan mei kraambescherimng. Een beschrijving van hot te Haarlem gevolgd systeem, waarin dii begin sel practisch wordt gehuldigd, volgt. Nader Uiteengezet worden aan liet nut van kinderzorg-onderwljs (uwe- dorschóleii;kraumbesetierwlng, kraamv ei zekering, cousultatie-bu- iix voor zuigelingenvoeding, huis bezoek, verschaffing van voedsel aan arme zoogeude moeders, melkkoukeiis iguuttes de lait}. kleme-kindei bewaar plaatsen (.crèches), asylen voor onver zorgde kinderen en toezicht op uitbe stede kinderen. Hel boekje sluit met een achttal stellingen. (Zie verder Stadsnieuws onder laatr ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Brand 1 Donderdagavond brak in hot per ceel Generaal Cronjéstraat 145 een begin van brand uit, door het aan steken van de etalugeJichten. Door het koelbloedig optreden van den winkelier, die een gedeelte der etala ge naar beneden rukte, werd de brand in zijn begin gestuit, zoodat de schade zich beperkte tot èenige tuiel- kleeden en eenige witte goederen. Schoolsporen. Dat er voor het schoolsparen on der de kinderen nogal animo bestaat, kan blijken uit het feit, dat er gedu rende 1910 aan scho:l B 39055 1-cents- spaarzegels zijn verkocht. HEEMSTEDE. Burgerlijke Stand. In 1910 zijn hier ingeschreven 192 acten van geboorte, 133 acten van overlijden en 33 huwelijksdoelen in 1909 was dit respectievelijk 197, 105 en 46. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van Hiilegom op Dinsdag 10 Januari 1011, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen. 3. Benoeming stembureaux voor de in 1911, zoo noodig, te houden stem ming en herstemming wegens perio dieke aftreding van leden van den Gemeenteraad en uitbreiding van het ledental. 4. Rooilijn Pastoorslaan, in ver band met het bouwplan van een tim merfabriek van G. Philippo. 5. Voorstel van den heer J. Guide - mond tot wijziging lan de rooilijn Weeresteinstraai, Westzijde, tusschen het woonhuis van den heer A. Her mans en do Treslongstraat. 6. Stratenplan firma Gebr. Van Waveren op Lentevreugd. 7. Benoeming van een wethouder, wegens ontslagneming door den heer G. Veldhuijzen van Zanten Sr. 8. Reclame schoolgeld L. O. en ver zoek tot afschrijving Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. 9. Vaststelling kohier schoolgeld L. O. 4e kwartaal 1910. De Rijkscommies Mak zette zijn rijwiel even a oor het Raadhuis neer en begaf zich daarop naar binnen. Even daarna kwam een passant hel Raadhuis binnen stappen om een reispenning. Toen de man daaraan geholpen was, vond hij het op zijn verderen tocht zeker gemakkelijker, dat rijdende te doen, althans hij nam het rijwiel mee en ik gaf zich daarmede in do richting Leiden. Ongelukkig voor den man was een en ander van het Raadhuis uit ge zien en werd hij door aanwezige poli tie nagezet, die hem weldra te pak ken had en hem voorloopig opborg. HAARLEMMERMEER. Aftreding Gemeenteraad. Als leden van den Gemeenteraad treden dit jaar de navolgende heeren periodiek af. Voor district I de hee ren A. R om bout en C. v. <L Laan. Voor district II de heeren G. B. 't Hooft en T. C. Los. In district III is een vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer P. Verkuyl, die dit jaar ook aftredend zou zijn. Voorts bestaat er nog een vacature n district 1 door de ontslagneming an den lieer R. W. Lammens, we gens diens vertrek naar Haarlem. ZANDVOORT. Donderdag sloeg 't paard van den heer B. alhier op hol. Na een paar straten door geliold te zijn, rende het tegen een paal van de electrisehe ge leiding aan met zóó'n kracht, dat de ze afknapte en met draden en lamp op den grond viel. Het paard werd even daarna gegrepen. Biimenianrï BELEGGING GEMEENTE GELDEN Men meldt aan de „Tel." De raad der gemeente Wormer, welke een niet onbelangrijk kapitaal ingeschreven heeft op liet 2 1/2 pCt. grootboek der Nationale Schuld, heeft besloten tot Gedeputeerde Slaton van Noord-Holland de vraag te richten, of bij hen in beginsel geen bezwaar bestaat tegen belegging van dit kapi taal op andere wijze, bijv. onder hy pothecair verband op onroerend goed. Het grootboek toch geeft een veel lagere rente dan vele andere solide beleggingen. Art. 10 der wet van 1886, "ischle belegging o.a. van gemeentegelden in binnenlandsche fondsen. Dit artikel is bij de wet van 14 Juli 1910 ingetrokken, zoodat te genwoordig, behoudens goedkeuring vo.n Gedeputeerde Stoten ingevolge de gemeentewet, de gemeenten geheel vrij zijn. De raad heeft gevraagd am, zoo mogelijk, voor de gemeenten eene lijst van beleggingen vast te stellen, waaruit zij bij voorkeur eene keuze kunnen doen. Krachtens de betrek kelijke wetten heeft de regeering ook vc»>r de rijksverzekeringsbank en de rijkspostspaarbank lijsten vastge steld, waaruit deze instellingen eene keuze moeten doen. EEN PSEUDO-REPARATEUR. In September vau liet vorige jaar vervoegde zich bij den antiquair W., te Culernborg. een persoon, die voor gaf reparateur van oudheden te zijn, en die orn werk vroeg. De antiquair gaf dozen man ver se) lillende, vrij kostbare voorwerpen r reparatie mede. De onbekende bracht die voorwer pen niet terug, zoodat aan verduiste ring wordt, gedacht. Bij onderzoek bleek hij vermoede lijk genaamd te zijn Johannes de B., geboren te Veghel 29 Augustus 1847, en wonende te Nijmegen. VARIéTó ARTISTEN. Ter bespreking van de grieven, die de Nederlandsche variéló-artisten hebben tegen directies, ondernemers en impressario's op variété-gebied, wordt heden te Amsterdam een uit sluitend voor deze artisten toeganke lijke vergadering gehouden. Als in leider zal optreden de heer mr. Adolf Perel, advocaat te Amsterdam. HET DAM-TERREIN TE AMSTERDAM. De „Tel." meldt E enigen tijd g.-ieden maakten wij melding van onderhandelingen, door het gemeentebestuur van Amsterdam gevoerd over den verkoop of uitgifte in erfpacht van liet in de Damplan nen begrepen nieuwe bouwterrein, tegenover het Paleis, aan een combi natie, welke daar een groot hotel- restaurant. wilde bouwen. Naar wij vernemen, sprongen deze onderhandelingen af, doordat deze combinatie er niet in slaagde, het noodige kapitaal bijeen te krijgen en dientengevolge uiteen ging. Zij is ech ter bijna onmiddellijk vervangen door een andere, een Engelsche combina tie, die voldoende kapitaal-krachtig is, en die thans aan B. on W. een de finitief voorstel heeft gedaan, om het terrein aan Jiaar in erfpacht uit te geven, eveneens ora er een hotel-res taurant te bouwen. Dit voorstel maakt bij B. en W. een onderwerp van ernstige overweging uit. ONGEVAARLIJKE BOM. De „bom", dio Woensdag bij Zun- derdorp op cU, tramrails van de NoordholiancLsche Tram zou zijn ge vonden, was een fleechje met gebruik te postzegels! WEER EEN WONDERDOKTER. Er is tegenwoordig een groote toe loop van menschen uit haast alle provincies van ons land naar een Knochendokter"die eiken Woens dag in een koffiehuis te Gronau te consulteeren is. Deze Knochendokter is een boerenzoon uit het gehucht Dorsten, bij Oberhausen; hij wrijft met slaolie en zet beenen. Vaak moet hij meer dan f 200 op een dag vertkie- nen, en zijn patiënten schijnen bij- nauilsluitend Nederlanders te zijn. (N. R. CL) NAAR DUITSCHLAND. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft ruim 6100 bewijzen van Nederlanderschap afgegeven ten behoeve van personen die In Dultsch- land zijn gaan werken. DE QUAESTIE TE SCHIPLUIDEN. Men herinnert zich, hoe de Delft- sclie correspondent van „De Residen tiebode" onder geleide van eenige rijksveldwachters naar Schiplulden ging, om daar Roadsverslag te ma ken. Het gebeurde toen, dat «en in gezetene van Hof van Delft in woeste vaart kwam aanrijden met zijn voer tuig en onder den uitroep van „Ha, daar zijn de lui van de pers", den bri gadier der rijksveldwachters schier onderstboven reed. De man werd des wege door het kantongerecht te Delft veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. „DE RECHTE LIJN". Een kleine episode, die een Kamper ui zou opleveren volgons het oude re cept, indien zij niet gebeurd was in Rotterdam en in deze dagen. HeeJ grappig is het niet, maar erg dom en ook historisch Er zou in een nieuw woonhuis een telephoonleiding worden aangelegd, waartoe twee mannen van den ge meentelijken dienst zich beijverden. Op een punt moest de leiding een bin nenmuur doorboren. Deswege namen de mannen een ontzaglijken boor uit hun gereedschuppeu en doorpriemden den muur in een oogenblik, zonder rusten en zonder nadenken. In dienzelfden muur placht zich een schuifdeur te bewegen, een mooie schuifdeur met aardige ruitjes De schuifdeur beweegt zich nu niet langer en de ruitjes zijn niet meer aardig om te zien, want de al te voort varend aangebrachte telephoonleiding houdt thans dit alles vastgeklonken. De bewoner van het huis met de nieuwe telefoon zendt nu schietgebed jes op voor spoedige invoering van te lefonie zonder draad, opdat zijn schuifdeur weer schuive en deze ge dwongen open-deur-politiek eindige. (N. R. CL) LEEKENRECIITSPRAAK. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Ar beid, houdt in Maart haar jaarverga dering. Naar het „Volk" verneemt, bestaat het voornemen daar te be handelen liet onderwerp „Leeken- rechtspraak in het bijzonder in ge schillen betreffende het arbeidscon tract". De bedoeling is een voor- en tegenstander het woord te doen voe ren. Als voorstander is uitgenoodigd mr. M. Mendels, als tegenstander mr. H. J. Tasman. BRANDEN. Gisteravond kwart voor tien is er brand uitgebroken in de zeepfabriek der hoeren Tieleman en Dros, te Lei den. De brand ontstond, door tot dus ver onbekende oorzaak, boven in het ketelhuis. De verkapping brandde ge heel uit De brand, die zich ernstig liet aanzien, was elf uur bedwongen, In de aangrenzende zeepziedarij Ta- gen groote hoeveelheden olie en hars. Gisternamiddag omstreeks kwart voor vijf is de Amsterdamsche brand weer gealarmeerd voor een uitsiaan- den brand in het perceel Joden Hout tuinen 51a, te Amsterdam, een huis van drie verdiepingen, voor en achter bewoond. Het vuur was ontstaan op de eerste verdieping in de woning van N. Blitz, terwijl deze en zijn ge zin afwezig waren. De bewoners van de beide daarboven gelegen verdie pingen konden zich redden langs de trappen, waarvan de muren van be ton en dus brandvrij waren, en doö'r de brauddeur naar het aangrenzen de perceel. Ook een zieke vrouw wérd bijtijds in veiligheid gebracht. De eerste verdieping en het trap penhuis brandden uit. De oorzaak van den brand is onbekend. DE SCHELDE-QUAESTIE. Generaal Den Beer Poortugael heeft in een uitvoerig artikel in 7, De Tijdspiegel" opnieuw de Schelde quaestie ter sprake gebracht, en .vel naar aanleiding van hetgeen daar over in de Tweede Karaei is gezegd, in het bijzonder door den heer Pa- tijn, wiens opmerkingen hij bestrijdt. Aan bet slot van zyn beioog vat de schrijver zijn opinie samen In de vol gende woorden W anneer, als hier het geval Ls, aan ons Vaderland een reikt wordt ontzegd, dat het evenals elke oudere Souvereine Staat beatwanneer dat geschiedt niet terloops, maar aan houdend, jaren achtereen niet door „le premier venu", maar door Staats lieden, mannen van naam en van ge zag wanneer de een zegt „Holland moet vrijen doortocht laten aan strijdkrachten" en de andere „liet staat niet aan Nederland om dien doortocht te beletten", zoodat dit langzamerhand geworden is zulk een commune opinie in België,- dat men thans daar en in Frankrijk durft propaganda maken zelfs cm ons het recht te betwisten op ens eigen terri toir een fort te bouwen, waar wij mochten goedvinden, cm vordert het landsbelang, dat men daar niet langer lijdzaam, passief ouder blijft, rnaar ls het plicht, voor ons goed recht op te komen en het met kracht van argumenten te verdedi gen. De schrijver acht intusscheu mei zijn betoog niet het laatste woord over de zaak gesproken. Althans hit drukt den wenach uk, dat de slnjd daarover worde uitg*roclrten op we tenschappelijk terrein, zoodat zoo mogelijk, worde uitgemaakt vóór dat de fatale termijn daar is, dat wellicht op slag beslist en gehandeld zal moeten worden. EEN HULDE AAN CARNEGIE. De directie van den Lnrenschen Kunsthandel ontving va» enkele „vrienden van den vrode" de op dracht, door een onzer beste portret schilders het portret te doen schil deren van den heer A. Cnraegie, den stichter van het Vredespaleis te 's- Gravenhage, die onlangs weer een gift van tien mülioe» dollar schonk ter bevordering van d» vredes-idée. De bedoeling is, het portret van don heer Carnegie aan te bieden ter plaatsing ln het Vredespaleis, ais een gepaste en welverdiende hulde De directie meent, dat het den heer Carnegie aangenamer en de te bren gen hulde welsprekender zou zijn, wanneer die uitging van het geheele Nederlandsche volk; van het land dus, dat met de stichting va» het Vre despaleis door den heer Carnegie werd onderscheiden. Daarom wor den alle „vrienden van de* vrede" in ons land uitgenoodigd, een bijdra ge te zenden, ieder naar zijn verin gen. Het moet voor den heer Carnegie streelender zijn als de leiders der hulde zich tot hein wenden om voor een nader aan te wijzen schilder te posoeren, wanneer zij namens dui zenden Nederlanders spreken, dan namen6 enkele. Wij twijfelen niet, ef de heer Car negie, die een bekend vereerder van de Nederlandsche schilderkunst is, zal bij groote deelneming van het Nederlandsche volk wel aan hel ver- zoek willen voldoen Wie Iets voor het denkbeeld voeil, kan een bijdrage onder het motto „Hulde aan Carnegie" zenden aan de Directie van den Larenscheo Kunst handel, Heeren gracht 495 te Amster dam. Het schijnt de Directie toe, dat dui zenden kleine bijdragen den heer Carnegie aangenamer zullen zijn dan honderden groote. In overleg met een commissie uit de deelnemers zal een schilder wor den aangewezen, aan wie* de op dracht zal worden gegeven. Men voege bij zijn gift een opgave van naam en adres, voor een even* tueel to maken Album, dat den heer Camegie zal worden aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1