NIEUWS» en AEW^RTENTIEBLAD.' 28e Jaargang. No. 8449 herschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag y januari i9ii a ABONNEMENTEN AD VERTENT IÊN: PER drie MAANDEN: -J*iM Van 1—5 regel6 50 Cts.: iedere regei meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem ,A) Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der vE V Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco pet post door Nederland1.65 «PBSPsH JTSSl 50 Cis. voor 3 plaatsingen a contant nas. Afzonderlijke nummers0.02^ V .V' n rn Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franoo per post ,.0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. AGENDA ZONDAG 8 JANUARL Soc. Vereeniging: Matinée Haart. Muziekkorps, 8 uur. Schouwburg: Toon eel vereen. D. I. D.: „De reis naar Turkeije", 7 1/8 u. De Kroon: Ned. Operette-Ensemble: De dochter van den tamboer-majoor, 8 uur. Brongebouw: Noord-Ned. Tooneel- gez.Gaston vnn Frankrijk, 7 1/2 uur KI. Vereeniging: Specialiteltenvoor- jstelling, 7 1/2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 2 our. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. MAANDAG 9 JANUARI. De Kroon: Percy Grainger, 8 uur. De Kroon: Vergadering Maatschap pij van Nijverheid.. 8 uur. KL Vereeniging: Concert, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1284. Kooklessen. In mijn jeugd heb ik geleerd, dat 'de natuur een afkeer heeft van het (lucht) ledig. En daar de raensch midden in de natuur staat, ls bet niet te verwonderen, dat hij dezen afkeer i deelt.. Hieraan is dan ook waar- I Bchijnlijk toe te schrijven, dat lieden, j die zich gewoonlijk even weinig met de Haarlemsche gemeentezaken als j met de staatszaken van Siarn be moeien, een hoog woord plegen te hebben over de leegheid van het fa- I tneuse huis aau de Kruisstraat. Ik èrken, dat daaraan een gevaar ver bonden is, al was het maar. dat de ,goe gemeente het tot spookhuis ver klaart. Maai* we kunnen nu gerust wezen, ledig is het huis niet meer. De I gasfabriek zal er kooklessen in laten I geven en in verband daarmee zijn er allerlei toestellen in tentoongesteld, idie voor deze schoone kunst nuttig en noodig kunnen wezen. Wanneer de bedoeling is, dat er weldra ook zal worden gegeten, dan wil ik maar zeggen, dat dit geen nieuwigheid is. Het hoofdbestuur van den Koningin nedag heeft er eens gedineerd, na het bezoek van Koningin Wilhelinina en Prins Hendrik. De omgeving was min of meer geïmproviseerd, maar het eten was goed en de gasten hebben het dit ter geruststelling van be angstigde belastingbetalers zelf bekostigd. Over het bezit van dit huis is heel- Wat strijd gevoerd. Hij mag nu rus ten, uitgestreden is hij niet. Van hoe veelzijdig nut bleek het perceel niet te wezen. Voor locszaal, voor ar beidsbeurs, voor kantoor van de licht fabrieken de ltaad wees de laatste bestemming af en nu is het juist de gasfabriek, die het veroverd heeft, zij het niet voor haar personeel, dan toch voor haar kokerij. Het turfschip van Breda kwam me er bij in de her innering. Heraugière met zijn man nen nam de stad in, maai* zal de gas fabriek een blijvertje wezen Of sluit de directeur van gemeentewerken over twee maanden de deinen weer, bm het ieege huis opnieuw aan nutteloosheid van zijn al te veelzijdig out over te ïaien Wie zul hel zeggen I Maar voortoo- pig laat ik de toekomst rusten en bepaal mij tot het heden. De aankon diging van deze kooklessen heeft, naar ik mij kan voorstellen, ©enige ontstemming gewekt nog vóórdat ze begonnen zijn. Namelijk bij het be stuur van de Haarlemsche Huishoud en Industrieschool, dat wel gevraagd zal hebben „zijn wij daartoe niet be kwaam moet daarvoor nu juist iemand uit Amsterdam overkomen T' Zelfs is het mogelijk, dat die vraag Ook bij anderen opgekomen is en om hu de school niet te laten onder- den druk van een mogelijke blaam, zal ik Vertellen, hoe deze vork (het beeld is Van pas) in den steel zit. In ons land bestaat een vereeniging SfXLn isasf.abrjk.antaii. veelal directeu ren van gemeentelijke gasfabrieken. Gedreven door den wensch om pro paganda te maken voor hel gas als middel tot koken, een gevolg denk lk wel van de concurrentie van het elec- trisch licht, zochten zij iemand, die in staat was en lust had om de voor- deelen van het koken op gas in ver gaderingen aan te tonnen. Daarvoor was niet alleen noodig iemand, die goed koken kan, maar die ook de menschen gezellig kan toespreken en bezig houden, terwijl het koken aan den gang ie. Een soort van professor in het vak dus. En die meende het bestuur van de vereeniging gevonden te hebben in mejuffrouw J. Oppen- heimer, leerares in koken en voe dingsleer aan de openbare werk- en leerschool te Amsterdam. Niet zoo maar bij geruchte hebben de be stuursleden daarop vertrouwd. Toen op zekeren avond mejuffrouw Oppen- heimer te Voorschoten een demon stratie geven zou, zijn ze er heenge spoord en hebben ©r bij gezeten, als een examencommissie. Maai- de con- férencière heeft zich niet van de.... kook laten brengen. Zou zij in de war raken „Die kool zal mij niet ge stoofd worden", moet zij toen wel gedacht hebben, „dat zullen die hoe ren mij niet bakken". Om kort te gaan, het bestuur was bijzonder ingenomen met de aardige manier, waarop mej. Oppenheimer kookte en praatte. Maai- hoewel hier niet, als bij een goochelaar, de toe spraak diende om de aandacht van de handeling af te leiden, bleven de gasfabrikanten met aandacht letten op het. voor hen belangrijkste, name lijk twee groote gasmeters, die aan wezen hoeveel gas voor de bereiding werd gebruikt. Om een middagmaal, bestaande uit soep, aardappelen, vleesch, groente en toespijs klaar te maken, werd verbruikt 730 liter gas, wat bij een gas prijs van acht cents uitgaaf beteekeni van nog geen zes cents en in Haarlem bij een prijs van zeven cents (over den wonen meter) dius ruim vijf cents zen zou. Zoo'n propagaaxda-lezing moet na tuurlijk „smakelijk gemaakt worden" bij de beliandeling van dit onder werp struikel je letterlijk over de woordspelingen, lk wil niet zeggen, dat zoo iemand aan de Haarlemsche Huishoudschool niet zou ie vinden zijn, maar kan me de vreugde be grijpen van de gasfabrikanten, toen zij een geschikte medewerkster ge vonden hadden. Zeldzaam is zoo'n dubbele geschiktheid toch zeker. Voor de Haarlemsche school bevat het op treden van een leerares aan een Am- eterdamsche school dus niets onaan genaams. In Haarlem wordt op veel belang stelling gerekend. De kooklessen toch zijn hoofdzaak, de tentoonstelling van apparaten bijzaak zij kan trouwens niet voor reclame van kele firma's dienen, omdat al de toe stellen bij eiken leverancier van deze sooi*t artikelen verkrijgbaar zijn. Maar behalve op veel bezoeksters, wordt er ook op veel vragen ge hoopt. 't Kan zijn, dat het daarmee in den beginne niet te best wil vlotten. Spre ken op een vergadering is ©en quoes- tie van gewoonte en dames, die deze missen, zullen bet eng vinden. Mag ik daarom bij voorbaat eens een paar vragen aan de hand doen Welke potten en pannen gebruikt mej. Oppenheimer Er is een groot verschil tusschen goed en slecht ge- emailleerde en bijvoorbeeld alumi- niumgoed. Zijn baar ketels oud of nieuw Bij de eerste houdt aanzetting van ketel steen het koken tegen. Is niet bij het gebruik van gas het gevaar voor aanbranden grooter dan in een fornuis, omdat bij gas een kleine oppervlakte zeer fel verwarmd wordt Acht de spreekster het persoonlijk toezicht van de huisvrouw, die dienst personeel heeft, niet noodig, om te voorkomen, dait te veel gas wordt ge bruikt Zal koken od cas niet indirect duur wezen, omdat de kouken dan toch op andere wijze, bijvoorbeeld door gewone kachel, dient te warden warmd Is het niet een bezwaar, dat wegens reparatie de gasleiding in de straal soms voor korten tijd is afgesloten Ziedaar een half dozijn quaestxes, die mij ik kom er rond voor ui door eeu huisvrouw in het oor zijn geblazen. Voor het stellen van verdere vragen zullen de bezoeksters van de kookbijeexikomsten zelf, als ik het zoo zeggen mag, „gaar" genoeg wezen. En dit is zeker, dat er in het huis aan de Kruisstraat op dit oogenbük veel nieuws en moois in gasfornui zen, gaskachels en zoo voort is uitge stald. Die industrie komt telkens met nieuwe verbeteringen. J. C. P. Alleaaartjes. VOLKSWEERBAARHEID. Voor de vereeniging „Volksweer baarheid" is het heden een belangrij ke dag. Vandaag bestaat n.l. het voornaamste orgaan der afdeel'ing Haarlem: de Schxetvereeniging 10 ja ren, want op den 7den Januari 1901 werd door de Haarlemsche vereeni ging ee'n onderafdeel in g geslioht, die do „werkende" leden zou omvatten. Do Vereeniging „Volksweerbaar heid", hier te Haarlem, zelf is meer een algemeen© vereeniging, wier vrij belangrijk getal leden voor een groot deel 'niet meer doen aan de zaak der alksweerbaarhedd, dan haar finan cieel steunen door hun contributie. Men herinnert zicE 't nog wel al is 't reeds elf jaar geleden dat in edn prachtige spontane geestdrift- vlaag do vereeniging „Volksweer baarheid' geboren werd, toen de Boe renoorlog door den geheeien Neder- landschen stam een reveil, een ver sterkt. ontwaken vaii het nationale be wustzijn veroorzaakte. Een psycholo gisch versohij nsal, dat na eiken oor log, waarbij een valk betrokken is, valt waar te nemen. Zoo na den Tiemdaagschen veld tocht het ontstaan van de vrijkorp sen, zoo in do woelige jaren vóór 1870, uit welk© jaren nog tal van Weerbaarheidskorpsen bleven be staan. i de laatste jaren van de 19d© eeuw uitt© zich het ontzaglijk tliousiasme voor de nationale zaak in een opleving op allerlei gebied: de taal, van de volkskracht, valn liet religieus besef. De verhooging der volkskracht door weerbaarmaking van het volk nam .Volksweerbaarheid" voor zijn reke ning. Met veel geestdrift werd de ver eeniging opgericht en overal in den lande afdeel in gen gesticht. Maar d© jaren eh do loop van zaken Zuld-Afrika ook hebben weer lauw held gebracht in vele enthousiaste gemoederen. Dit ie ook een psycholo gisch te verklaren verschijnsel, en dus als een feit te aanvaarden. De bloei-kern van de Haarlemsche afdeelrag vain Volksweerbaarheid schuilt dan ook in de onderafdeeling: do Schietvereefniging, die-heden haar 10-jarig bestaan herdenkt. Toen de scb ietver eenaging in 1901 opgericht was, nam deze onderafdee- ling nog niet dadelijk een hooge vlucht. Er was nog maai* een klein getal leden die in deu zomer op d© banen i© Overveen schieten leerden en in den winter datzelfde doel be oogden door schietoefeningen met flobertpatronen op particuliere ba nen te houden. Het jaar 1905 bracht echter een keerpunt. Het toenmalige bestuurs lid, Majoor W. C. Schonstedt vestig de de aandacht op den sergeant-ma joor De Jong, om deze aan te stellen ls militair-instructeur. Dit advies werd opgevolgd en het bleek aldra, dat men een gelukkige keuze had. ge daan. De schiotvereeniging, hoewel nog dezen naam dragende, werd fei telijk omgevormd tot een weerbaar heidskorps, waarbij het ieeren schie ten niet het eenige doel meer was. De schietoefeningen werden het eerst op andere manier gereorgani seerd, doordat de methode, die bij het leger in gebruik is, werd gevolgd. Des zomers wordt nog od de bandn te Overveen geschoten, doch des win ters oefent men zich met margapa- tronen in het schietgebouw van den Kon. Bónd van Oud-Onderofficieren. Behalve de schietoefeningen werd thans ook de beoefening van exerci tie, gymnastiek en schermen op het programma geplaatst. Deze oefeningen hebben plaats in het gymnastieklokaal van de Infan- teriekazerne. Verder wordt er nu twee malen per maand een velddienstoefening geor ganiseerd, die zeer in den geest der leden valt. Die oefeningen worden geregeld des Zaterdagavonds en des nachts gehouden, vaak in samen king met andere korpsen. Oo.k aan groote oefeningen met oen aantal andere korpsen werd deelge nomen, o.a, te Nijmegen, Utrecht. Amersfoort, Hilversum en hier in de omstreke'n. Iu het jaar 1908 betrok ken 24 leden der afdool in g het kamp bij Laren. De velddienstoefeningen maakten kader noodzakelijk. Daarvoor zijn examens ingesteld voor korporaal en sergeant. Die examens worden door officieren van het leger afgenomen. Deze kadervorming maakte ook de aanschaffing van uniformen nood zakelijk. Velen hebben zich nu de een voudige blauwe uniform aangeschaft. Ook nog op een ander gebied gaat Volksweerbaarheid zich bewegen. De laatste jaren heeft zij de oprichting eener Roode-Kruis-ziekentransport- colonue voorbereid. En deze wordt thans in samenwerking met a'ndere veraeixigingen opgericht. Men ziet dus, dat deze onderafdee- ling een zeer werkzaam leven leidt Het succes is dan ook niet uitgeble ven: van 20-steeg het ledental tot on geveer 100. Den heer De Jong, ijverig ter zijde gestaan, door het bestuur der schietvereeniging, komt hiervoor lof toe. De vereeuiging heeft dan ook alle reden om haar tienden ver jaardag op feestelijke wijze te ber denken. Dat is zij ook voornemens, hoewel do viering meer in intiemen kring geschieden zal. In de maand Februari zulle'n er oo- derl.nge gymnastiek- en schermwed- etrijden genouden worden, waarvoor verscheidene prijzen zijn uitgeloofd. Zaterdag 4 Maart wordt er dan een feestelijke avond georganiseerd voor do leden en hun genoodigden. Het valt niet te betwijfelen, of het feest van Volksweerbaarheid zal een krachtige propaganda blijken voor het goede doel: verhooging van de volks- en weerkracht, ook onder het Haarlemsohe deel der Nederlandsche natie. De secretaris zal gaarne een groot getal vellen vullen met namen valn nieuwe leden. Stadsnieuws Mls6amlelmg van een politie-agent Gisterenavond om kwart over twaal ven zag de agent Kok twe© personen, B. Sch. en H. van A,, op den Burg wal loopen. Daar hij dacht, dat deze lieden wel eens wat op hun kerfstok konden hebben, volgde bij hen en hield hen op de Oostvest staande, om hen naar 't hulpbureau aan de Am- sterdamsche poort te brengen. Op dat ©ogenblik haalde Sch. echter een hard voorwerp te voorschijn en gaf den agent daarmee twee slagen te- fen 't gezicht. Kok kreeg daardoor rie bloedende wondjes boven 't rech teroog. Sch. en Van A. namen de vlucht, wat hun wel niet veel baten zal STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan het 1st© suppletoir® ko hier der plaatselijke directe inkom stenbelasting, opgemaakt tot ©en be drag van 15610.94. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, letter B, alhier, luidt 1. Mej. C. J. Pieleprat 2 Mej. J. de Haan 3. Mej. J. Bal kenende, allen te Haarlem. Wegens het verleunen van eervol j ontslag aan mejuffrouw N. Klaassen, vaceert de plaats van tijdelijk leerares in de wiskunde aan de meisjesschool j voor nx. o., alhier. B. en W. bieden den Raad thans de volgende voor dracht aan 1. Mej. D. W. H. Engel- lees, te Amsterdam 2. Mej. M. F. van Gelsdarp, te Nijmegen 3. Mej. J. C. Blocker, te Middelburg. CARMEN. Altijd weer blijkt, dat het publiek graag die oude opera's hoort, als ze maar goed zijn. Uitgezonderd de bal- coxxs was de Schouwburg Vrijdag avond vol, toen het gezelschap an het Itembrandt-theater Bizets onster felijke Carmen gaf. En goed gaf. Met drie ervaren so listen, Mej. Irnxa Lozin (Carmen), den heer Pauwels (Don José) en Me vrouw Engelen Sewing (Micaola). Wanneer we van deze drie Carmen het eerst noemen, doen wij niemand onrecht, want zij droeg de opvoering door zeer expressieven zang en lof waardige to on eels peel kunst. Die'combinatie is niet zoo heel alle- daagsch, gelijk we konden opmerken bij den lieer Paul Pul, die de partij van Escanxillo wel verdienstelijk zong, maar het spelen nog Ieeren moet. Bovendien tracht deze zanger te veel geluid voort te brengen, waar door de uitspraak zeer benadeeld wordt: geen woord komt over het voetlicht been. Mevrouw Engelen en de heer Pau wels hebben het prachtige duo in eerste acte vooral zeer fraai gezon gen. Bizel heeft aan de uitvoerders van deze opera in samenzang nu en dan hoog© eischen gesteld. Dat daaraan veelal beantwoord werd is te danken aa'n den heer Kwast, die solisten, koor en orkest goed in de hand heeft en in menig gevaarlijk oogenblik ware steun ls. Zoo was bijvoorbeeld het terzet in de derde acte. d© kaart spel-scène, zeer aahgenaam om te hooren, wat niet altijd het geval is. Dat het koor wel een enkelen keer een raüwen kreet li©t hooren is waar schijnlijk een gevolg van de aanspo ring om klank te geven. t Is moeilijk om niet over de grens der klankschoonheid in het gebied der ruwheid over te stappen, je bent er eer je 't weet. T© zamen dus wel een lofwaardige uitvoering. Een eigenaardige bekeu- ring. Een bekeuring, die wel niet veel ge maakt zal worden, maar die toch alle reden heeft, -is door de politie gedaan tegen L. G. Z. uit de Oranjestraat. Deze, die porder van beroep is, liet zijn 12-jarig zoontje uit porren gaan, wat in strijd ls met de Arbeidswet. DIE WAS SLIMMER. Weer hebben gisteravond in den trein, die hier te 10 45 uit Rotterdam aankomt dat wordt een berucht treintje kwartjesvinders het een reiziger lastig gemaakt Maar deze was verstandiger dan de Dultscher, deze week, want hij trok 't was bij Voorschoten aan de noodrem. De kwartjesvinders werden hier in Haarlem naar 't bureau gebracht, maar men moest hen weer laten gaan. 't Waren K. T. H van B. en C. W. J. de B., wonende in het Lamgroen, in Den Haag. BINNENBRANDJE. Bij den inspecteur van politie Van der Laan, Tetterodestraat 18, heeft gistermiddag een onbeteokenend brandje plaats gehad doordat een gasslang vlam vatte. De vlam was spoedig gebluscht, maar de brand weer kwam ter plaatse met „Jetje". Ook de staf van de brandweer was aanwezig. „Jetje" gaf hierbij een staaltje van vlugheid te 4,15 was 't bericht van den brand ontvangen en te 4.16 was zij uitgereden. Onder Ons. Het gem. koor „Onder Ons", direc teur de heer Henri Pielage, zal dezer dagen een concert geven, met mede werking van mevr. Emrik. mej. Schol ten, alt, en mej. Betsy Pielage, begeleiding. Het koor zingt o. m. het werk, waarmede in den vorigen zomer te Rotterdam een eerste- en eerste ©ere prijs werden behaald, en Frühlings- symphonie van Philip Loots, door den componist aan het koor geschonken. Kindermishandeling? Bij geruchte vernemen we, dat een vrouw verdacht wordt, haar kind van 3 jaar in een tobbe ijskoud wa ter gestopt te hebben, blijkbaar met het doel den kLeine zindelijkheid te leeren. Bevestiging van het bericht hebben we niet kunnen krijgen. Het kan dus wel een verhaaltje van buurvrouwen zijn LOODDIEVEN GESNAPT. Van jjerceel Tuinstraat 11 is ten nadeele van Ds. Barbas een reep lood van 3 meter ontvreemd. De recherche heeft de dieven echter spoedig te pakken gekregen. Het zijn de 16- tot 18-jarïgen Th. A. J., C. H. en H. A. v. d. D. Zij hebben bekend het lood voor 90 cents bij den opknoper J. J. te hebben verkocht. Deze looddieven hebben ook bekend, dat zij de daders waren van den diefstal van den zinken bak van de speelplaats van de schooi aan de I'riescho Varkenmarkt Dien bak ver kochten zii voor f 1.40 bij den opkoo- per Van de B. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Duers, Schoterweg 136, eea kaart Weldadigheid naar Vermogen. L. Klees, O.-Indischekade 20, een snceischaar. D. de Mooij, Ged. Voldersgracht 20, een R. K. kerkboekje. W. Marinussen, Zoetestr. 3 rood, een paar witte handschoenen. A. Schneider, Zijlvest 21, een porte- monnaie met inhoud. J. Hollé Oranjestraat 20, een rij wiel taschje. G. Kemp, Waldeck Pyrmontstr. 2 A, een lorgnet in étui. B. v. Leeuwen, Bakonessergracht 32, een kinderwantje. S. Molhoek. Coltermaustraat 7 rd., een bloemenmandje. C. Mansvelder, Zomerstraat 2, een bondenhalsband. S. Schoonderbeek, De Witstraat 24 a, een vrouwenzak met inh. B. Banjer, Voorzorgstraat 80 rood, een onderstuk van een rijwiellantaarn Het bureau van poliüe, 2 sleutels aan een plankje. D. Hetum, Jan Nieuwenliuizenstr. 7, een kinderzak met inh. J. v. Zutphen, De Clercqfitr. 13, eert dienstbodenmuts. Bachconcert Op het derde Bachconcert zal het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam ondier leiding van den heer Willem Mengelberg uitvoeren Beet hoven's 5e symphonie, en het voorspel en de slotscène (Isoldens Liebestod), uit het muziekdrama „Tristan und Isolde van R. Wagner. De violist Fritz Kreisier zal met or kestbegeleiding ten g6hoore brengen Joh. Brahms* Concert d-dux (op. 77) en W. A. Mozart's Concert d-dur (Köchel no. 218). DERDE LIEDERAVOND-ZALSMAN. De concertzaal van „De Kroon" was Vrijdagavond tot in de uiterste hoekjes volgeloopen. Zoo'n massief publiek moet voor eeu concertgever een verblijdend gezicht zijn. De ge lukkige concertgever in quaestie was onze ex-stadgenoot Gerard Zalsman, die zijn derden Liederenavond gaf en daarbij de zoo hoog gewaardeerde medewerking van mevrouw A. Noor- dewiei*Reddingius genoot En wij genoten mèt hem. Want het blijft nog altijd een voorx*echt, mevrouw Noor dewier te hooren zingen. Alken al de klank van die machtige, zilverreine sopraanstem werkt verkwikkend als een zonnestraalen de voortreffelijk heid van haai- zangkunst slaan we telkens met stille bewondering gade. Ook van Zalsman's sonoor orgaan treft altijd weer opnieuw het rijke timbre, de pracht van nuance en zijn kunst van zeggen, van voor-" dragen schijnt zich altijd nog te ver diepen en te veredelen. Deze avond moest dus wel iets brengen van zeer ongewone beteeke il is te meer nu de begeleiding van mevrouw Noordewier aan mej. Jan nette Walen, die van Zalsman aan onzen Willem Aridriessen beiden pianisten van groote bekwaamheid was toevertrouwd. En toch.... hoe het precies kwam, laat zich zoo gemak kelijk niet zeggen maarals er op liet eerste deel der séance geen tweede gevolgd ware, zou deze derde Liederenavond mij bepaald hebben teleurgesteld. O zeker, mevr. Noorde wier zong de Schumann-liederen prachtig en „Der Nuszbaum" of „Mondnacht" zullen stellig nooit méér indruk hebben gemaakt. Ook het lied „Maanlicht" van Zweers, met de fijn illustxeerende piano-partij, hield de aandacht gevangen. En wat Zalaman betreft in de vijf Wagner- liederen (die overigens beter voldoen door een vrouwenstem, met orkest begeleiding, en dan in andere volg orde gezongen) gaf hij heel veel goeds en schoons ik denk onder andere aan „Stehe still" en „Traume" en ook de liederen van Willem Andries- sen werden uitstekend gezegd en ge zongen. Maar juist dat we ons zoo voortdurend rekenschap gaven van het goede hier en het nog betere daar, is verdacht. Daaruit valt, dunkt mo, te besluiten, dat de stemming, datgene wat zich niet laat définiee- ren, ontbrak bij de uitvoerders 1 bij mij of bil ons allen tegelijk

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1