NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 3450 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. MAANDAG 9 JANUARI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN éÈk*%SÊÊÊ*S^A AD VERTENTIËN: per drie maanden: J^UM ^an regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement oor Haarlem 120 Haarlem van 1—S regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) H 1.30 ^7Advestentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 xty m*- - (^#r'Pflf 50 Cts' voor 3 Plaat8iflgen A contant. OeMuSff fSa^blml, 'voor Haniém' 1 aim jJrtËËÊmffM&Vk. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. tv »- tr de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Gosftr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN» EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 10 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Soc. Vereeniging: Bachconcert. KI. Houtstr. 106: Vergadering van schildersgezel] en, 8 uur. KI. Veree'niging: Concert, 8 uuir. Sint-Bavo: Cursus In de R. K. ge loof s- en zedenleer. Onderwerp: Do Jeer der R. K. Kerk over die goddelijke genade: de medewerking mn dien vrijen wil met die genade. Hillegom: Gemeenteraadsvergade ring, voorm. 10 uur. Stadsnieuws De 1oonstanda ard der Schildersgezellen. Door de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Schildersgezellen- bond zal eerstdaags een vergadering worden gehouden ter bespreking van den loontoestand der schildersgezel len. Hoe de praatjes ontst aan. Het is inderdaad gebleken, dat de beweerde mishandeling van een jong kind alleen bestond in. de fantasie van eenige praatgrage vrouwen. Bij het politie-onderzoek is geble ken, dat de vrouw haar kind van den zomer (N. B.) met koud water .waschte. Dat schijnt niet overeen te stemmen met de hygiënische opvat tingen der buren 1 „Onderling Genoege n". Zaterdagavond gaf de vereeniging „Onderling Genoegen" een uitvoe ring. De voorzitter, de heer Boo gaard, opende den avond met een kor te toespraak, waarna bij monde van 'den heer Hoogerbeets een fraai be werkt vaandel aan de vereeniging werd aangeboden. Mevrouw Visser van Hazerswoude en de heer J. J. Zee- woldt, welke laatste tegenwoordig was, hadden daaraan bijgedragen. Het koor zong hierbij een feestlied, 'dat mooi werd uitgevoerd. Een flink kinderkoor trad nu op het podium om de talrijke aanwezi gen Le vergasten op een operette. De jongens en. meisjes zongen de aardi ge operette „De Rattenvanger van Hameln"'. De operette viel zeer in den geest dor aanwezigen. Dat er hier en daar nog wel wat te verbeteren valt, zal de dirigent zelf wel gemerkt liebben, maar dit neemt niet weg, dat dit num mer velen veel genoegen verschafte. G e v. Voorwerpen. Terug te hekomen hij D. Meelberg, Nieuwe Groenmarkt 25, een bril. J. van Dijk, Zuider Buiten Spaarne O. Z. A3, oen zilveren dames-remon toirhorloge. M. Bies, Koningstraat 27, een por temonnaie met inhoud. A. Harbrecht, Leidscheplein 42 rood Cen zilveren vingerring, F. Kenselaar, Leidsche Zijstraat 2, een overschoen. A. Nix, Tuinstraat la, een ledig bril- lertétui. C. Muschter, Aelbertsbergstraat 21, een doeshond II. Kuys, Korte Ilecrenstraat 17, een staart van een damesbont. C. Louw, Westergracht 79, een portemonnaie met inhoud. J. Porloffies, Lange Boogaardstraat 20, een Prot. kerkboekje. D. de MooijTurfmarkt 16, een gouden medaljon. G. v, Wendei de Joode, Raamvest 27, een beursje met geld. A. Bijster, Anthoniestraat 51 f, een bril in étui. C. Pouw, Kleine Houtweg 19, een glazen medaljon met portretten. J. Haan, Van Marumstraat 3, een portemonnaie met inhoud. G. J. ten Dam, Adriann Loosjosstr., cen gummibal. J. v. Duffelen, Leliestraat 8, een handschoen. A. Sullaart, Damstraat 2, een zwar te ceintuur. A. v. Veuren, Meester Joostenlaau 12, een fantaisiebroche. J. Snijdens, VVouwermanstraat 11, cen handschoen. W. v. d. Steeg, Roosveldstraat 24, cen zilveren madaljon. P. Aarts, 2e Zuid Polderstraat 12, Cen bruine handschoen. M. v. d. Kerke, Colenso9traal 23, Scholen, een portomonnaie met. inh. Het bureau van politie, een grijze pet. C. Ku ij pers, Vooruitgangstraat 00, .cen zilveren broche. •law' J' v' Egmond, Oranjeboomstraat itus, een lampekop. Benoemd. Bij resolutie van den Minister van Koloniën, van 5 Januari 1911. is de heer W. de Vries Zzn. ter beschik king gesteld van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië, ten einde te worden benoemd tot adjunct- gouvernements-accountant daar te lande. Fabrieksarbeiders. Door het Haarlemsc.li Arbeiders- Secretariaat wordt getracht een ver eeniging van fabrieksarbeiders op te richten. Opgedragen. Door den architect J. W. F. Hart kamp te Amsterdam, werd aan de firma Jan A. Jonker Zoon tc Haar lem uit de hand opgedragen het uit breiden der motorenfabriek ,,'t Kromhout" aan de overzijde van het Y te Amsterdam, voor rekening van de firma D. Goedkoop Jr., voor de somma van 83,450. Coni.r oleu r-m a ga zij n mees ter. Op verzoek is eervol ontslagen de controleur-magazijnmeester der poste rijen en telegraphie P. A. de Bordes le Haarlem en daartoe benoemd J. C. Pull, thans commies der telegraphie eerste klasse. Vroegtijdig broedsel. Ten huize van dien heer G. J. Peper, Boteretraat 7, zijn door een kip 1.1. Donderdag 13 kuikens uitgebroed, waarvan nog 4 in leven, 3 gele en 1 zwarte. Deze kip zit thans opnieuw te broeden. Dat kan als een zeldzaam heid in de maand Januari worden be schouwd. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Uit Bloemendiaals Weekblad verne men wij, dat het plan bestaat daar te geven vier lezingen, door den heer J. J. van Noppen, architect te Haar lem., over „Egyptische bouwkunst": door Fredierik v. Eeden over „Poëzie en -wetenschap"; door den heer R. Roobol te Lochem, over Wagner en Parsifal" en door mr. P. Tideman over een mader aan te kondigdn on derwerp. De heer Bongertman, eerst tijdelijk benoemd tot turnteeraar aan de school voor Cbr. M. U. L. O. te Bloe- niendaal heeft een vaste aanstelling ontvange'n en aangenomen. (BI. W.) SANTPOORT. Zondagavond omstreeks 8 uur brak er een hevige brand uit in de woning van den fouragehandelaar J. Heere mans, aan den Velserweg. die in den lijd van twee uren gebluscht. werd, kale muren achterlatende. De bewo ners van het perceel, daaraan onmid dellijk verbonden, konden nog bijtijds hun inboedel redden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade De heer C. G. Dekker, hoofd dei- school alhier, gaf zijn laatste les aan den cursus voor volwassenen in de bemestingsleer. Na afloop werd hem met een toe spraak van den heer Nieuwpoort een hoeken-étagère overhandigd, als een blijvende herinnering aan de aange name en leerzame uren op dezen cur sus doorgebracht. SCHOTEN. Het Volkspetitionnement der S. D. A. P. Door de huisbezoekers in het Scho terkwartier zijn ongeveer 700 hand- teokeningen op het petitionnement voor algemeen kiesrecht verkregen. HAARLEMMERLIEDE C.A. De zoogenaamde „Bruldschaal" bij trouwportijen op het raadhuis, heeft in het afgeloopen jaar f 48.46 opge bracht. BENNEBROEK. Gisteren stapte vóór het stilstaan een vrouw, uit de tram nabij het café „Berg en Dal". Zij viel en werd dooi de tram aangereden. Nadat genees kundige hulp was ingeroepen kon zij haar weg met een rijtuig vervolgen. HAARLEMMERMEER. Brutaal. Bij den landbouwer D. te Abben.es heeft men des nachts van 3 in den stol staande paarden, de staarten af gesneden. Een anders zeer waakza me hónd,, had geen enkel teeken van onraad gegeven. Een onderzoek naar den dader is ingesteld, doch tot op heden nog zon der resultaat. R ij wie I-ongeval. Twee wielrijders, beiden des avonds zonder lioht rijdende, kwa- me'n aan den Bennebroekerweg met elkander in botsing. Daar een goede gang gereden werd, was de schok groot en beiden slingerden over den weg heen. Een hunner kwam er met een kleine hoofdwonde en eenige ont vellingen af, terwijl zijn rijwiel na een kleine reparatie weer berijdbaar was. De andere evenwel, zekere B., wonende in de gemeente Aalsmeer, verwondde zich zoodanlig dat hij, na dat hij met een rijtuig naar zijn wo ning was overgebracht, zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het bleek, dat zijn been ge kneusd was. Zij'n rijwiel was ook ge ducht gehavend. IJMUIDEN. Vlootuilbreiding. De IJmuider stoomvisschersvloot is uitgebreid door den aankoop van den Engelschen stoomtrawler City of Aberdeen uit Cardiff door de heeren Versteeg en Vermandel, alhier. ZANDVOÖRT. Voor het jaar 1911 zijn door de com missie tot wering van schoolverzuim alhier herbenoemd de heeren H. C. Voet en M. Teekman, respectievelijk tot voorzitter en secretaris. Eerstdaags zal een lezing worden gehouden, door den heer K. F. Katz, uit Amsterdam, over „het nut van or ganisatie, in verband met de bestrij ding van oneerlijk© concurrentie". Binnenland TUBERCULOSEFONDS. H. M. de Koningin schönk f 200 aan het Militair TuberculosefoncLs. H. M. DE KONINGIN-MOEDBR. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zaterdagavond in Den Haag het Men gelberg-concert bij. DE ZEVEN PROVINCIëN. Het Nederlandsche oorlogsschip „De Zeven Provinciën" is te Kaap stad aangekomen. DE BEVOLKING DER LEEUWAR DER GEVANGENIS. Ii\ de strafgevangenis te Leeuwar den waren op den len Januari J.l. 167 gevangenen, allen veroordeeld tot 5 of meer jaren gevangenisstraf4 tot levenslang. ONZE KUSTVERDEDIGING. De Métropol©" te Antwerpen, schrijft, naar aanleiding van de kwestie der forten le Vüssingen: „Wan'neer Nederland er thans toe besluit de monding van de Westeir- Schelde te versterken, is dit omdat het er de dringende noodzakelijkheid van inziet." En het blad voegt hieraan toe: „Laat ons oprecht zijn. liet gevaar is van den ka'nt van het Oosten te verwachten en dit is zelfs zoo dreigend, dat wij daar voortaan steeds rekening mee zullen moeten houden." GRAFSCHENNIS, i Zaterdagnacht hebben dieven een bezoek gebracht aan de R. K. begraaf plaats „Zuijlen", bij Breda, en ver scheidene zinken doozen van kransen ontvreemd de kransen waren achter gelaten. ZEEUWSCIIE OESTERS. Gedurende de maand December werden uit de provincie Zeeland niet minder dan ruim 10 millioen oesters verzonden of ruim 1 millioen meer dan in December 1909. BEROOVING. Naar het huis van bewaring in Den Haag ziin twee personen overge bracht, die zich aau berooving ten na deel© van ©en veeliooper uit een der omliggende kleine gemeenten hebben schuldig gemaakt. Deze buitenman was door een vrouw gelokt in een huis aau de Naaldwijksche straat in Den Ilaag. Daar hadden de twee aan gehouden kerels hem aangegrepen en hem zijn portefeuille met ƒ105 aan bankpapier ontroofd. Na de portefeuille te hebben leegge schud, gaven zij ,dez© aan den be stolene terug, waarna zij hem de deur uitzetten. Het geld werd daarop door hen beiden gedeeld. Teen zij echter bemerkten, dat de politie op hen let te, hebben zij, volgens hun bewering, de buit weggeworpen aan de waar heid van deze bewering twijfelt de po litie. Overigens hebben de aangehou denen een volledige bekentenis afge legd. EEN GROOTE SNOEK. De visscher J. Blauw, in de ge meente Lemsterland, heeft in een aal fuik een snoek van ruim 25 pond ge vangen. KINDERSANATORIUM. Het bestuur van het Amsterdam- sche sanatorium Hoog-Laren heeft be sloten zijn werkkring uit te breiden en zijn zorgen ook uit te strekken tot het zwakke kind, het tot tuberculose voorbeschikte kind. Dit plan is gemak kelijk gemaakt door dat een 5 1/2 II. A. groot, prachtig en geschikt ter rein in de buurt' van het sanatorium door een onbekende voor dit doel ge schonken is. Men denkt een gebouw voorloopig voor 50 kinderen te stich ten. ONGELUKKEN. Toen de lantaarnopsteker van Rijn- zaterwoude bezig was de lantaarns le blusschen, werd hij, op een ladder staande, door een fietsrijder, zekeren Sn., aangereden, met het treurig ge volg, dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat een talrijk gezin na. Het driejarig kindje van den heer V. te Enschedé viel in een tobbe met kokend waschwaler én is aan de be komen brandwonden overleden. GEZONKEN. Te Veendam is de, van Groningen komende, zwaar beladen Stadskanaal ster trekschuit gezonken. De schade is groot. DE RUSSISCHE LANDVER HUIZERS. Men meldt uit Oldenzaal: 170 Russische landverhuizers ver toeven thans hier in de landverhui- zersbarak, van wie een tiental nog vertrekt naar Warschau, omdat ze in bezit zijn vnn paspoort, 200 Mark en doorvoerbiljet. Omtrent de overi gen is nog niets beslist. VOOR DE BOEREN. Het orgaan der Vereeniging „Het Chr. Nat. Boeren-Comité", Voor de Boeren, schrijft over de con clusie, door den Procureur Van llid- de Nijland voor de Dordtscbe Recht bank uitgesproken in het geding over liet Zuid-Afrikaansche Museum te Dordrecht o. a. Zeker, het geding betreft het Zuid- Afrikaansch Museum. Maai- het gaat niet om dat Museum, maat- om koste lijke, aandoenlijk kostelijke voorwer pen, die wijlen president Kruger toe behoorden, die hem geschonken wa len en die hij in bewaring gaf, niet totdat er weer een volkomen vrij en onafhankelijk volk in Zuid-Afrika zou zijn, maar totdat die voorwerpen in Zuid-Afrika een plaats konden vin den, totdat ze er zouden worden be geerd. Hoe bitter jammer is het, dat een Nederlander nu geen gehoor geeft aan den wenseh der Boercn-voorman- nen, om deze schatten ter herinne ring, deze reliquien, in Transvaal ie mogen bewaren. Kruger's stoffelijk overschot ligt er begraven en wat hij als hulde- en sympathie-betooning van Hollanders, Fran-schen, Russen e. a. ontving, wordt teruggehouden op een erve, waar ze volstrekt niet meer behooren. Dat is toch eeno pijnlijke ervaring. Wat moeten de Boeien daarvan wel denken Iedereen begrijpt toch, dat presi dent Kruger de hein geschonken hul- debewijzen niet weggegeven heeft. Hij gaf ze in bewaring. Hoe zóu hij ais uitdrukkelijke voorwaarde van terug zending de volkomen onafhankelijk heid van Zuid-Afrika of van een deel cr van hebben kunnen stellen VERGETEN POSTJUB1LARISSEN. Onopgemerkt is den lën Januari oen drievoudig jubilee bij de post voorbijgaan. En toch hebben die ju bilarissen beter verdiend1, zoo schrijft 't Hbld. Vooral de eerste, nog wel een jubikuresse, die in haar veer tigjarige dienstvervulling talloos ve len aan zich ven-plicht heeft. En de tweede heeft den menschen geld uat- gesjjuard, alsmede een verdienste, die toch zeker op erkenning aan spraak geeft. De derde daarentegen heeft wel eens aanleiding gegeven tot minder vroolijke gezichten. Waar tegenover toch weer gesteld moet wor den, dat deze jubilaris aan den Staat ruimschoots vergoed heeft, wat men hem te kort wilde doen... De brief kaart, het uniform tarief vau 5 en het strafport hebben 1 Januari 1911 hun veertigjarig jubilee kunnen vieren. Want met ingang op 1 Januari 1871 werd de nieuwe postwet van 1870 in gevoerd, waarbij de briefkaart in Ne- derland haar intrede deed, voor het geheel© land een uniformtaxief van 5 cent werd vastgesteld en het straf port in zijn tegenwoordige gedaante verscheen. Het is wel eens aardig om in her innering te brengen, hoe de brief kaart in deh aanvang met groot wantrouwen begroet werd, hoe velen weigerden zich er van te bedienen omdat al te nieuwsgierige postamb tenaren en beambten, mitsgaders huis genooten en dienstboden van den in houd zouden kunnen kennisnemen. Een wantrouwen, dat na veertig jaar toch wel als overwon'nen mag worden beschouwd! NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. In de groote gehoorzaal van het Natuurkundig Laboratorium dei- Ge meentelijke universiteit te Amster dam was Zaterdag door do Neder landsche Chemische Vereeniging, in combinatie met het Genootschap ter bevordering van natuur-, gdnees- eu heelkunde to Amsterdam een verga dering belegd, waarvoor professor dr. J. D. v. d. Waals zich bereid had ver klaard een voordracht te houden over het onderwerp: „Over de moeilijkhe den, welke waren te overwinnen bij de opstelling van de toestandsverge lijking". De gehoorzaal was dicht bezet met cen schare belangstellenden, die den grijzen geleerde, bij diens verschij nen, een hartelijke ovatie bracht. Vóór de professor zijn voordracht liegon heette professor Hoogewerf, voorzitter der Chemische Vereeniging hem hareJijk welkom en zegde den hooggeleerde dank voor de welwil lendheid, hier de lezing te willen houden, door hem uitgesproken te Stockholm, naar aanleiding van den door hem ontvangen Nobelprijs. Prof. v. d. Waals had een zeer aan dachtig en dankbaar gehoor. DE STAKING TE HENGELO. Te Hengelo zijn eenige zettelslers, die op de weefgoederenfabriek aau het werk bleven, met steenen ge gooid, toen ze onder politiegeleide huiswaarts keerden. De burgemees ter wijst er nu per advertentie op, zich van daden van geweld te onthou den, daar die met geweld zullen wor den gekeerd. Op een enkele uitzondering na, zijn Zaterdagmorgen de arbeiders, die op de Kon. Weefgoederenfabriek den ar beid konden hervatten, daartoe over gegaan, ondanks den op hen uitge- oefenden drang, zulks niet te doen. In een vergadering van arbeiders der Kon. Weefgoederenfabriek werd de volgende motie aangenomen De groote vergadering van arbei ders der K. W. F., uitgesloten tenge volge van de staking der zetielsters, besproken hebbende de listige poging van Stork, om zijn arbeiders te be wogen de staaksters untrouw te wor den, spreekt daarover haar afkeuring nu, verklaart door den drang der om standigheden genoodzaakt te zijn ge weest tot teekenen, overwegende, dat de zaak der staaksters nog altijd rechtvaardig geacht kan worden, spreekt zich opnieuw uit de staak sters trouw te blijven, elkaar met raad en daad ie zullen steunen. NAT. VER. TEGEN DE WERKLOOS HEID. De Nationale Vereemging tegen de Werkloosheid hield te s-Gravenhage een algemeeno vergadering onder voorzitterschap van den heer mr. C. J. Baron van Tuyll van Seroosker- ken. Door dezen werd een overzicht gegeven vah de ledenwerving voor de Vereeniging, zooals die in liet laatst- verloopen jaar had plaats gevonden en die blijkens mededeeling tot resul taat heeft gehad, dat de Vereeniging thans hij de 500 leden telt. Mei de jjitei'naUonale Vereeniging tegen de Werkloosheid zijn onderhandelingen gevoerd over aansluiting der natio nale vereeniging als afdeeling van die vereenigii.g welke onderbande- lingen haar beslag nog niet hebben gekregen. Medegedeeld werd, dat, waarschijnlijk in Maart, een alge meen© vergadering zal worden ge houden die voorbereid zal worden door eehig© schriftelijke praeadvie zen over het aldaar to behandelen onderwerp: „Vakonderwijs en werk loosheid". De namen der praeadvi- seuns zullen binnenkort worden ge publiceerd. Op een vraag van mej. Martina Kramers zegde hot bestuur overweging toe van de vraag of een der praeadviezen zou geleverd worden door een vrouw. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een defini tief bestuur (het zittende bestuur was slechts voorloopig). In do plaats van deh heer Van Tuyll die wegens drukke werkzaam heden zijn mandaat als voorzitter niet gecontinueerd wensehte te zien werd gekozen de heer rnr. M. W. F. Treub, voorzitter dier Staatscommis sie tegen werkloosheid. Verder wer den in het bestuutr gekozen die heeren dr. W. H, Nolens, dr. F. van Gheei Gildemeester, prof. mr. E. M. Meyers jhr. mr. O. F. M. A. van Nispen tot Seven aer, Th. J. Rutgers, M. W. Smit, J. F. II. Spier, F. van der Wal, mr. C. J. baron van Tuyll van Seroos- kerken en het Centraal Bureau voor Sociale adviezen als secretariaat. Op eed vraag van mej. M. Kram r«: om het aantal bestuursleden met één uit te breiden en dezen bestuurszetel te reserveeren voor eene vrouw, zegt het bestuur overweging toe. Als plaats eener volgende vergadering werd aangewezen Ajnsterdam. NEDERLANDSCHE VEREENIGING .VAN SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL. Zaterdag en Zondag hield de Ne- derlaudsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een algemeens vergadering te Amsterdam. Tot Zon dagmiddag droeg deze een huishou delijk karakter, cLaaiha ging men in openbare zitting over. Deze werd door den voorzitter, den heer J. Oudegeest, geopend met een rode, waartin hij uiteenzette, hoe da vereeniging in den laatsten tijd met veel zwarigheden te kampen heeft ge had. Verschillende ondernemers heb ben haar in een crisis-toestand ge bracht. Evenals in 1903 schijnen de zen officieel en officieus afgesproken te hebben, de Ned. Vereeniging den kop in te drukken. In 1903 is dit ge schied door eenige duizendeu te ont slaan, thans gebeurt het in het ge niep, door ontslag te geven, gelijk in de gevallen van De Vries en Nathans en van de vier mannen der Westland- sche tram. leden van St. Raphael, die pas onlangs het slachtoffer werden. De organisatie, zegt spreketr, zal nadrukkelijke maatregelen moeteil nemen tegen deze actie der onderne mers, want de eetn na den ander wor den de spoormanneh op straat ge smeten. Naast de aanvallen der onderne mers brengt spreker den aanval in hea-inneving, door minister Regout in de Tweede Kamer speciaal tegen de Ned. Vereeniging gericht. Het was z i. geen frontaanval, doch het waren zij delingse he steken. Bij de interpella tie-Troelstra zal men er meer over hooren. Zoodra de minister met de vakorga nisatie in contact komt, be weert hij, dat deze goed is, doch dat de leiders niet deu gen. Spreker constateert echter, dat de leiders bewezen hebben e"n nog zullen bewijzen, de belangen der ar beiders te behartigen op een wijze, waarmee de leden en ook de raad van toezicht tevredien kunnen zijn. „Onze positie is zoodanig", zegt spreker, „dat de regeering inderdaad er mee rekening zal moeten houden. Wij moeten dan ook een protest doen hooren tegen de uitingen van den mi nister." Spreker eindigde met een opwek king tot organisatie. Aan de orde is daarna de verkie zing van een hoofd bestuursvoorzitter. Candiidaten zijn de heeren Oude geest en Sneevliet, doch daar de eer ste zich overeenkomstig hetgeen hij in de algemeen© vergadering to Haar lem heeft gezegd, terugtrekt, wordt met al gemeen e stemmen de heer Snee vliet benoemd. Verder werden tot bestuursleden ge kozen de h©eren Van Braambeek, Van den Tempel, Verton, Westerning. Moltuiaker, Smak, Van 't Slot, Van Beugen, Bun je en Nathans. Daar de ze laatste zich terugtrekt, woTdt hij vervangen door den heer Van Veen. Op voorstel van den heer Sneevliet weid na eenige discussie besloten, oen fo'nds tot steun aan zieken en herstellende zieken in te stellen. F.en commissie wordt hiervoor samenge steld, bestaande uit de heeren Verton Van Braambeek. Mouw, Petere ca Stup.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1