NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 8451 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 JANUARI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: Vw* Haatten PBR DRIB maanden: §8» Van 1-5 regeta 50 CB.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissem: Voor de dorpen' In' din 'omtrek wa'ar een Agent 'ge'veitigd is (kom 'der' fe.r, b{'"rabnt'^ M Pr6fiCL Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H yüy <-%l Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. v de omstreken en franco per post 045 Intercommunaal Telefoonnummer der RedaetieöOOen der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenflön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en BuitenTandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA WOENSDAG 11 JANUARI. Schouwburg: „Das Puppemmftdel, 8 uur. De Kroon: Ned. Operette-Ensemble: „De kuis cl ie Suzanne", 8 uur. KJ. Vereerugüig: Concert, 8 uur. Biasc. Theater, Gr. Markt: Kinder voorstelling, uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ,,De Padvinder" ln de rubriek Ora Ons Heen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Men schrijft ons: De Tentoonstelling van oude kiee- derdracnten, die in het Museum van Kunetn ij verheid te Haarlem wordt voorbereid, belooft hoogst béLangrijk te worden. Reeds werd een kern van Oud-Nederlaiidsche vrouwelijke klce- derduachten bijeengebracht en wei-den van do verschillende Europeesche volkskleedmgen eveneens' meer exem plaren ter beschikking gesteld, ter wijl om eene vergelijking mogelijk te maken, ook drachten van andere we- relddeelen vertegenwoordigd zullen zijn. Bij deze tentoonstelling wordt voor al er naar gestreefd, door het bijeen brengen van verschillende volks drachten etn hunne oaidorcbeeflon te doen zien, op wedk ruim gebied de be werking dor textielstoffen zich heeft bewogen en welke groote beleekenls deze in do volkskunst van verschil lende landen heeft ingenomen. Door bijdragen van velen zal zij bovendien een bijzonder eigenaardig karakter verkrijgen en de Directeur van het Museum doet dab ook een be roep op de medewerking van allen, die oude küeederdirachten of onder deel en daarvan ln bun bezit hebben, ten eindo deze tijdelijk voor genoem de tentoonstelling af te staan. De Inzendingen worden thans reeds in ontvangst genomen aan het adree van den Directeur van t Museum v. Kunstnijverheid en moeten vergezeld gaan van naam en adres der inzen ders, opgave der waarde van gezonden goederen en verder van al le gegevens, welke ten behoeve van den Catalogus kunnen worden ver strekt. Do goederen worden tegen brand schade verzekerd, terwijl voor een ui terst zorgvuldige behandeling wordt ingestaan. Daar de Directie pogingen in het Werk stelt, ook uit het buitenland in zendingen te krijgen, zal nader wox- doh bekend gemaakt, wanneer en tot hoelang de tentoonstelling geopend zal zijn. K LAVE It AVOND—PERCY GRAINGER. Percy Grainger la een fameus pia nist oen wonderman. Ik gelooi niet dat ik ooit zóó piano hoorde spelen ais gisteravond. Alles wat die nian doet op zijn klavier is bewonde renswaardig van achové en heeft in muzikale opvatting en techniek iets sterk persoonlijks. Zijn techniek zijn wijze van doen schijnt voor elk karakter van muziek een geheel an dere. Hoort hein die „Cboral-Vorspie- le" van Bocli-Busoni spelen cn de wonderbaar schoono klank van zijn vleugel is een em ai devotie. De com- trapunctische stemmen Wijven ook in de snelste beweging duidelijk en voor naam rustig en de melodie zïngt er tusschen door of bovenuit met mach- tigo, heilige bezieling. Van het voor afgaand» nummer, de Wandrer-Fan- tasio van Schubert hoorde ik alleen het laatste gedeelte en daarna d© uitbarsting van geestdrift die de pia nist reeds met dit eerste nummer van zijn programma bij zijn niet zeer tal rijk, maar uitgelezen auditorium had ■verwekt. Aan de 4 ,Choral -Vorspiele'I werd ten gevolge van het onbedaar lijk applaus een vijfde nis bisnummer toegevoegd. Toen volgden 4 Oud-IIol- ïandsche Hoerenliedjes en Oud Ne- derlandsche Dansen van Jul. Rönt gen welke oeestvoi bewerkt» stukjes de aanwezige componist wel zóó electriseerend als door zijïi jon gen vriend Percy Grainger zal hoo- ren voordragen. Een weemoedige „Iersche Volkswijze" em de levendig gerii ytbmeeade msarsch „Magufrre's Kick" voltooiden als b en c het No. 3 van het programma. En toen moest weer edn bisnummcj- vólgen, waar door de concertgever Grieg's poëtisch stukje „Frühling" koos. Na een kort» -pauze volgden toen nog de „Roman- oe" in Fis van Schumann en Liszt's Hongaaxsche Rhapsodie No. 12. Daar mee was het programma int maar 't concert nog niet. Want het publiek ging gowoon niet heen, maar bleef aanhouden met applaus en gejuich totdat Percy Grainger met zijn vriendelijk zonnig gelaat opnieuw naar voren trad om met een derde hls-nummer zijn scliittexende séance t» besluiten. Toen gingen wij naar huis met de wetenschap: een kunst uiting te hebben bijgewoond, zóó voornaam en zóó vod maakt als waar mee wij maar hoogst zeiden bevoor recht worden. PHILIP LOOTS. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Th. de Bock, Olieslagcrslaan 7, een kinderzakdoek. J. de Jong, Amslerdamsche Vaart 9, een rozenkrans. C. Smal. L. Poellaan 18 rood, een zilveren armband. Het bureau van politie, een medal- jon. J. de Groot. Van Zompelstraat 13, een rozenkrans. Het bureau van j^olitie, een huis sleutel. Stolwijk, Oudenweg, Haarlem- merliede, een gouden ring. Gedurende het afgeloo- ui jaar zijn door de Arr.-Rechtbank alhier 102 faillissementen uitgespro ken verdeeld als volgt: In de gemeente Haarlem 39, verder ln het kanton Haarlem 29, in de kan tons Haarlemmermeer 6, Zaandam 19, Puirmerend 0. NOG STEEDS VERMIST. Op 18 December verliet de heer Ja cob Gomperts, oud 27 jaar, wonende hier tor stede, de ouderlijke woning, om zich voor zaken naar Rotterdam te begeven. Sinds dien heeft men niets meer van hem vernomen, en er be staat alle reden, aan. te nemen, dat hem een ongeluk is overkomen. Het signalement van den vermiste luidt Lang 1.65 M., tengere gestalte, zeer donker hoofdhaar en dito opgestre ken knevel, zonder baard, bruine oogen, 6malle kin, rechte neus, ge zonde kleur, rechterzijde hals een lit- teeken en een tweede litteeken onder rechterzijde der kin, spreekt niet Duitschen tongval, gekleed met don kergrijze diagonaal winterjas met zwartfluweelen kraag en zwart, rood wit geblokte voering, onder de over een witte zijden das, donker grijs gestreept colbertcostuum met twee rijen donkergrijze knoopen en zwarte flanellen voering, dubbele, witte boord met grijze das, z.g. zelf- strlkker, wit Engelsch hemd met plooitjes met zwart garen gemerkt J. G., zwarte rijgschoenen, Jaeger borstrok, onderbroek en sokken, al les gemerkt J. G. Ieder, die inlichtingen omtrent den vermiste weet le geven, wordt ver zocht zich tot den commissaris van politie alhier te wenden. Kon ij nendiefjes. De 14-jarige W. G. en P. A. K., wonende op de Brouwersvaart, heb ben bij N. G. van der E. Brouwers vaart 6 c, een konijn gestolen en dat voor 75 cent verkocht aan J. A. K Het geld hebben zij samen gedeeld. Leger des Heils. Naar ons wordt gemeld, zal het nationale stafmuziekkorps van het Le ger des Hails, beslaande uit 17 ge oefende musici, onder leiding van ka pelmeester Ensign Rawie, zich te Haarlem doen hoorcu. Uit uittreksels van verschillende bladen blijkt, dat het bij zijn optreden elders een zeer goede ontvangst heeft gevonden. H a ar 1 em's A C a pe 11 a-koor. Door het Haarlems A Capeèlakoor, dir. d» beer K. H. Kerkhof!, werd gisterenavohd in de bovenzaal van de Ivorseboom in de Groot» Hout straat, het jaarfeest gevierd. Door de leden werden voordrach ten ten beste gegeven, welke door zangnummertjes werden afgewisseld. Men was to gezelligen kring tot laat in den avond biieen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Hedenmorgen te 10 3/4 uur werd de geschorste vergadering der Provincia le Staten heropend. Onder de ingekomen stukken was een sollicitatie van den heer Tliode van Velsen voor de vacature griffier. Hierna werd aan d© orde gesteld de behandeling van de ontwerp-pensioen- reglementen voor de provinciale krankzinnigengestichten „Meeren berg" en „Duinenbosch". In de vorige bijeenkomst waren reeds olgemeene beschouwingen ge houden, zoodat thans tot de artikels- gewijze behandeling kon worden overgegaan. Er waren verschillende amende menten ingediend, die met de artike len in bespreking kwamen. De heeren Jhr. Boreol van Hogelan- den en Hazelhoff Roelfzeina hadden bij artikel 1 een amendement inge diend, om aan de hoofdbeambten, de beambten en de leden van het overig personeel ontslag te verleenen op 65- jarigen leeftijd, tenzij Ged. Staten van oordeel zijn, dat naar door hen bepaalde regelen, dit ontslag kan worden uitgesteld. Beide voorstellers gaven een toe lichting van het amendement. De heer VLIEGEN verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat hij bij arti kel 3 oen nog verder gaand amende ment heeft ingediend. De lieer VAN LENNEP meende, dat de geheele ontslagbevoegdheid in bet huishoudelijk reglement geregeld is. De amendementen kunnen dus niet aangenomen worden. De voorstellers hadden beter gedaan, Ged. Staten bij motie to verzoeken dit reglement in bepaalden geest te wijzigen. JHR. B0REEL verdedigde het reeds bekend-gomuakte standpunt van Ged. Staten. Nogmaals wees hij er op, dat dit college bereid is, deze zaak eens te onderzoeken. De heer VLIEGEN deelde het be zwaar van den heer Van Lennep niet, want het reglement kan, zoo noodig, gewijzigd worden. JHR. BOREEL VAN HOGELAN- DEN stelde voor, de artikelen 1 en 3 te zamen te behandelen, om te be reiken, dat eerst het amendement- Vliegen in stemming zal kunnen ko en. Het amendement-Vliegen-Wibaut beoogt, om ontslag op 65-jarigen leef tijd verplicht te stellen, alleen met uitzondering voor het personeel van den huishoudelijken dienst, dat tot 70 jaar in dienst zou kunnen worden ge houden, indien Ged Staten en de ar beiders dit wenschen. Het denkbeeld van den heer Jhr. Boreel van Hogelanden vond instem ming, zoodat de amendementen ge lijktijdig behandeld werden. De heer VV1BAUT verdedigde zijn amendement breedvoerig. Hij wees er op, dat voor het genieten van pen sioen geen eervol ontslag moet wor den geëischt, want door zoo'n cisch zou in sommige gevallen onbillijkheid bedreven worden. Pensioen is im mers een deel van het loon. De beer FABIUS bestreed dit. Het geldt hier een belangrijke zaak. De eisch eervol ontslag voor pensioen moet gehandhaafd worden, want het prikkel voor het personeel om zijn plichten goed waar te nemen. De heer KAPPEYNE VAN DE COP- PELL0 betoogde, dat de bepalingen omtrent ontslag, niet in deze pen- sioensregleinenten thuis behooreu. Spr. voeldo 't voor sommige betrekkin gen wel gewenscht, om een leeftijds grens te stollen voor verplicht ont slag. Anders is het evenwel met ver plegers en verpleegstera Ged. Staten hebben de mogelijkheid geopend, om op 65-jarigen leeftijd pensioen te vragen. Indien er een verpleger of verpleegster van 65 jaren zich nog krachtig genoeg gevoelt, om hel werk te vervullen, dan moet men zoo'n be ambte niet verplichten om weg to gaan, want het zal juist een goede kracht zijn. Ook zei de heer KAPPEYNE VAN DE COPPELLO, dat elk vertrouwt, dat oneervol ontslag alleen In zeer ernstige gevallen zal worden gege- sn. De heer VAN EMDEN achtte het beter bet pensioen los te maken van hei eervol ontslag. De heer DOUWES was het daarmee eens. Bij ernstige vergrijpen is er toch een strafwet. De heer SERRURIER beriep zich op zijn ervaring betreffende de Am- sterdamsche verordening. Door den eisch van oorvol ontslag, moet men vaak knoeien, om iemand nog pen sioen te geven. Spreker was daarom voor het wegvallen van dien eisch. De VOORZITTER, MR. G. VAN TIENHOVEN, meende ook uit erva ring te kunnen spreken. Toen spreker deelnam 'aan het bestuur van Am sterdam heeft hij er tegen gestreden, dat met het oog op pensioneer!ng geen werklieden werden aangenomen die ouder zouden zlin dan 86 laar. Dit heeft spreker er toe gebracht, toen hij in 1891 aan de landsregeertog deelnam, te ijveren voor Staatspen- sioneermg. Tot zijn spijt is hei nog niet daartoe gekomen. Na de pauze deelde de VOORZIT TER mee, dat Gedeputeerde Stateu nog een korte beraadslaging gehou den hebben, waarin besloten is, voor te stellen de artikelen 1 en 3 aan te houden en Lei ug te zenden naar Ge deputeerde Staten, opdat dit ooilege overwegen kan, wat 't van de amen dementen kan overnemen. Aldus werd besloten. Hulde aan Dr. E s s e r. Aan den heer Bloemzaad alhier is door de Hoariemsche Schaa niging opgedragen een ontwerp te maken voor eon diploma, hetwelk door de vereeniging aan Dir. Esser zal worden aangeboden. NAAML. VENNOOTSCHAPPEN. De Staatscourant bevat, de statuten van de Naamlooze Vennootschap Technisch bureau voorheen Hamer Co., gevestigd te Haarlem. De vennootschap heeft ten doel den handel in machinerieën, werktuigen en bouwmaterialen, benevens liet waarnemen van agenturen, op dien handel betrekking hebbende of haar mode in verband staande, in den meest uitgebreiden zin. Het kapitaal der vennootschap be draagt 10.000, verdeeld in 100 aan- deelen van 1100 elk. Mede bevat de Staatscourant de statuten van de Naamlooze vennoot schap Scheepvaart-maatschappij .Concordia", te Haarlem. Zij stelt zich ten doel den handel in vaartuigen, het huren en verhu ren van vaartuigen en de exploitatie daarvan. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 10.000, verdeeld in 10 aan- deelen ieder van 1000. Koppc r-M a a n d a g. Maandagavond gaf de Typografi sche Vereeniging „Tot Nut en Gezel lig Verkeer" haar 59ste Kopperfeeet ln het Brongebouw. De voorzitter, de heer Van Boekho ven, opende het feest met een woord van welkom aan donateurs en leden. De lieer Van Boekhoven bracht ver slag uit over den toestand der veree niging en deelde mede, dat was uit- aan ziekengeld de som van 1707. Hierna werd een aanvang gesmaakt met de afwerking van liet prograni- l. Hei duo Voget en de heer Vrugt verleenden hierbij hun medewerking. Daarna besloot een gezellig bal, dat tot in den vroegen morgen duurde, het feest. Pensioen verleend. Aan den heer P. J. C. Mettau, on derwijzer aan het voormalig insti tuut-Prins, ia door de Regeering een pensioen van 655 verleend. Nieuw Wij klok a al. In de wijk van Ds. Weener is een nieuw wijklokaal, „Bethel" genaamd, in gebruik genomen. Het gebouwtje, dat met een aardig front in de Voor helmstraat staat, bevat eenige lokalen voor bet houden van catechisaties a vergaderingen. Faillissementen. Heden zijn door de Arr. Rechtbank alhier in staat van faillissement ver klaard Esther Foyer, van tafel en bed go- scheiden echtgenoote van H. Bees- mans, laatst te Heemstede woonach- tig- Rechter-eommissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong H- Burcer, wed. A C. de Wolf, de i schildersaffaire uitoefenende onder de firma A. C. de Wolf le Beverwijk. Rechter commissaris als voren. Hét faillissement van J. van den Berg, caféhouder te Haarlem (Lange Heerenvest), uitgesproken 27 Decem ber 1.1., is na daartegen gedaan ver zet, noden door de Rechtbank alhier vernietigd. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier van 10 Japuari is opgeheven het faillissement van N. J. van der Meel caféhouder te Schoten. Dit faillissement was 20 December J.L uitgesproken. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kork te Haarlgpi, op Donderdag 12 Januari 1911, dos namiddags van 2 tot 3 uur, door den lieer W. Ezeraum. Programma No. 1. Preludium en Fuga, Max. Reger. No. 2. Adagio, G. Merkel. No. 8. 8onaie No. 4, W. Rudnick. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Fuge. No. 4. Tempo di mlnuettó, A. Gull- mant. No. 5. Marche dee Rois Mages, Th. Dubcds. R. K. KIESVEREENIGING. In de gisterenavond gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging brachten secretaris en penningmees ter hun verslagen uit Er bleek een voordeelig saldo te zijn van f 91. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. van den Berg, W. H. J. Gründemann, B. Heyboer en H. N. Kimman. In de vacature-Mr. W. N. J. M. Smit werd gekozen de heer II. J Visser. In de plaats van Mr J. N. J. E. Thyssen werd als bestuurslid geko-, zen Dr. F. C. Huygen. Verder had er een bespreking plaats over de vraag, of de kiesvereeniging zich zou doen vertegenwoordigen op de te houden vergadering tot stichting van een Bond van R. K. leden van Ge meenteraden en leden van B. K. Kies- vereenigingen. Besloten werd, om zich op die bij eenkomst n i e t te doen vertegenwoor digen. Zang en Vriendschap. Naax wij vernemen, hoeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", dir. de heer W. Robert, een uitnoodi- gmg gekregen, deel te nemen aan den Internat. Zangwedstrijd, uitgeschre ven door de „Crefelder Manher Sang- verein" t» Crefeld, te houden in Oc tober van dit jaar. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Statistiek. Aan den burgerlijken stand werden gedurende 1910 315 geboorten aange geven, 56 huwelijken gesloten, 83 overlijdensaangiften gedaan. Op 31 Dec. bedroeg het bevolkings cijfer 9728. Alhier is opgericht een vereeniging van eerste hulp bij ongelukken, afdee- ling Schoten. Tot voorzitter en se tax is zijn voorloopig benoemd de hee ren N. P. Visser en R. Hoogland. In een volgende vergadering auilen de etaiuten en het reglement worden vastgesteld, op de statuten zal de Kon. goedkeuring woiden gevraagd. HAARLËMMERLIEDE. Bij de geliouden insclvrijving voor de militie, lichting 1912 zijn 43 jonge lieden ingeschreven. HEEMSTEDE. Ten nadeeie van de hoeren P. Bij voet en Co. zijn in den nacht van 9 op lb Jan., van een bollenschuur, staande tusschen de Leadeche vaart en den Heerenweg alhier, ontvreemd verschillende stukken zinken afvoer pijpen, t» zomen ongeveer 4 meter. Ten nadeeie van H. Zegwaart aan do Leddsche vaart zijn 5 konijnen ont vreemd. HAARLEMMERMEER Schadepost. Bode R., van hier, liep te Amster dam met zijn kar, waarop eenige goederen om te bestellen. Even ging hij een winkel binnen, __i liet de kar onbeheerd staan. Bij zijn terugkomst moest hij tot zijn schrik ontdekken, dat de kar met inhoud verdwenen was. Na eenig zoeken vond hij de kar terugdo inhoud bleef evenwel zoek. Voor R. een schadepost I Gasverlichting. Naar "wij vernemen, is he>t ihans beslist, dat te Hoofddorp gasverlich ting zal komen. Een commissie van particulieren heeft zich gevormd, door welker bemiddeling de fmanci- oele moeilijkheid door het uitgeven van aandeelcn opgelost zal worden. Alweer een schrede vooruit VELSEN. In de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen, te Velsen, is Za terdagmiddag een ernstig ongeluk voorgevallen. Een zekere Wolterman, oud 18 Jaar. is gegrepen door de rol len van een persmachine Met den rechterarm vooruit Is het lichaam tusschen de rollen doorgetrokken. Daar de ruimte tusschen de rollen slechts 8.C.M. bedraagt, is het li chaam ge-heel vermorseld. De onge lukkige, die natuurlijk onmiddellijk dood was, was ongehuwd. (Tel.) ZANDVOORT. Tot tijdelijk onderwijzer aan schocö A aiMer is benoemd de heer P. A. Begeer, wonende te Gouda. Voor de vacante betrekking van commies ter secretarie alhier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Toen de buitengewoon gemeente veldwachter P. Zegwaard in de dui nen R. B., H J. R. en J. de W. a2ieD te Haarlem aantrof, en hen bekeurde, begonnen zij ruzie tegen hem te ma- kon en hem uit te scheiden. Op hel geschreeuw kwamen E. van der Valk en J. van Zelf, die daar in d» buurt aan het konijnen dalver; waren, toe- loopen, die ook werden uitgescholden. Van der Valk kreeg een klap tegen het hoofd van R., waarna Van der Volk hem een klap met den deiistok terug gaf, waardoor de stok in twee stukken brak. Van Zelf werd aange grepen door De W. die hem een klap mot een stok tegen zijn dijbeen gaf. Van Zelf was hem echter de baas en wierp hem op den grond, doch kreeg toen van R. B. met een steen een klap op zijn achterhoofd, waardoor een bloedende wonde ontstond. Van een en adder is proces-verbaaJ opge maakt. Binnenland DINER TEN HOVE Aan het diner, dat de Koningin gisteren gaf aan hofdignitarissen, was ook de afgetreden minister Cool genoodigd. EERSTE KAMER. Naar uit 's-Iiertogenbosch aan liet Centr. wordt gemeld, dingt inr. \V. van Lanschot, agent der Nederland- sche Bank aldaar, naar het lidmaat schap der Eerste Kamer, vacature-K. Haijinakers. DE KAMERVERKIEZING IN SNEEK. Men meldt uit Sneek aan de „Tele graaf" Door de benoeming van den heer H. Col ijn tot minister van Oorlog, is een vacature voor de Tweede Kamer ontslaan in het district Sneek. Nu reeds hoorden wij namen noe men van ben, die van anti-revolutio naire zijde voor de vervulling van die vacature in aanmerking komen. Ze «ijn mr. V. H. Rutgers, te Hilver sum, Joh. Krap, te 's-Gravenhage, en da J. R. W. Rudolph, te Leiden. Toch zou het ons geenszins ver wonderen, als geen dezer personen candidoat gesteld wei d. Immere, naai wij uit welingelichte bron vernemen, zoeken de anti-revolutionairen naar een candidaat, die vertrouwd is met Indische aangelegenheden en Indié uit eigen ervaring kent Zulk een meent men gevonden te hebben in dr. Scheurer, den oud-directeur van het Petronella-hospitaal te Poerworedjo. die sinds verleden jaar. ter oorzake zijner gezondheid, in Nederland is teruggekeerd. MR. GOEMAN BORGESIUS is ongesteld en zal hoogstwaarschijn lijk van zijn geneesheer geen verlof verkrijgen, de betooging voor alge meen kiesrecht, die tegen 16 dezer vanwege het hoofdbestuur van de Li berale Unie is uitgeschreven, te pre- sideeren. SMOKKELARIJ. Volgens een particulier telegram uit Keulen aan het „Berl. Tagebi." is het. Duiteche douane-bestuur een groote smokkekiffaiT» van Duitschers en Nederlanders aan don Neder- Rhijn op het spoor gekomen in welke ook spoorweg-ambtenaren betrokken moeten zijn. Zondag is de leider der zaak te Duisburg in hechtenis genomen. In de laatste maanden alleen moet aan het Duiteche Rijk voor niet minder dan 15.000 Mk. aan invoer rechten te kort zijn gedaah. ONTKOMEN Zondag gebeurde te Andijk, N T!., het volgende: Do heer S. B. was bij zijn huis werkzaam, toen hem een kievit op den schouder vloog, om zich te redden voor een grooteni valk, die nu zijn prooi verliet. Na een paar uur in de kamer van den heer B. ta hebbeh rondgestapt, is de kiorft weef het veld ingevlogen. ONGELUKKEN Te Tilburg ia het tienjarig dochter tje van E. R., in de St. Jorisstraat on der een wagen geraakt. Twee der-wie len gingen dwars over hot lichaam van het kind, dat spoedig Is overle- IN EEN WARM-WATEUPUT GEVALLEN. Gisterenmiddag was een jenden van lt jaar op het terrein van do Staats spoor, nabij „Uit en In", te Utrecht, bezig met steenkool te zoeken in den afval, die daar door trein-machinis- ten gewoonlijk wordt neergeworpen

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1