'AARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De Erfgenaam van Vering FEUILLETON DINSDAG 10 JANUARI J911 om ons mm No. 1285. De Padvinder. Als ik dit woord de padvinder neerschrijf, denk ik onwillekeurig aan de boeken van mijn jeugd terug de Spoorzoeker, Lederkous, Vrljkogel en al die andere producten van Gustavo Aimard, Gabriel Ferry en Mayne Reid, waar de hedendaagsche jeugd niet meer naar omkijkt. Uit de smaak zijn deze Indianenhistoriea, al is do fantasie er in de tegenwoordige jongensboeken niet minder op gewor den. Zelfs lijkt 't me toe, of de koorts- tliermometar nog wat gestegen is, als ik dc boeken doorzie, die tegenwoor dig opgeld doen, van Karl May, Paul d'Ivoi en anderen, maar misschien komt dat omdat mijn kijk op zulke lectuur graden, en och hoeveel gra den, nuchterder is geworden. Op welke hoogte staat nu het nieu we blad de Padvinder, orgaan voor de boy-soout beweging in Neder land Deze titel lijkt mij alvast niet gelukkig. Hij geeft aanleiding tot mis verstand, omdat immers in Neder land geen paden meer gevonden behoeven te worden en al lang alle in kaart zijn gebracht. Is de naam fi guurlijk bedoeld, beteekent hij, dat ide Jongens van deze organisatie hun pad in hetleven weten te vinden, dan ligt de bedoeling voor het pu bliek te veel verscholen. En in den ondertitel lijkt het bepaald fout, dat die uitdrukking boy-scout niet verme den is. Wat hebben wij aan die En- gelsche termen, terwijl er een zooveel beter, zuiver Nederlandsche uitdruk king bestaat I Als de organisatie een voudig Jongens van Jan de Witt was genoemd, dan zou ieder een den naam, al is hij eveneens fi guurlijk, volkomen hebben begrepen. Ik vrees wel, dat deze vreemde smetten aan de nationale instelling van de padvinders (of de boy-scouts, wat moet ik zeggen afbreuk zullen doen. Ze kleven helaas al aan het proefnummer van het orgaan, dat rondgezonden is, zelfs op de eerste bladzijde daarvan. Die bestaat uit een prentje, waarop afgebeeld staat een fabrieksschoorsteen, waarlangs klim- ijzers recht omhoog gaan. Op zoo'n ijzer een jongen, die een touw slin gert naar een anderen jongen, die zich vasthoudt aan een vliegtoestel, dat op den schoorsteen is vastge raakt en blijkbaar op het punt staat te bezwijken. Daaronder slaan do reelbeteekenende woorden Flap, ging het toestel. Nog een knak en(zie het verhaal op de 3e pagina). Het. zou onbarmhartig wezen, wan neer ik de lezers in de spanning liet, die al deze puntjes bij hen moeten opwekken Pag. 3 dan bevat de mede- deeling, hoe Albert Halliman 's mor gens om zes uur op weg gaat, om mot zijn patrouille, de Eldorper Ra ven, een grooten ontdekkingstocht te maken. Op weg naar de verzamel plaats ziet hij een vliegmachine aan een fabrieksschoorsteen hangen. De aviateur hangt er onder aan. Bene den staat een gToep menschen, die kijkt en roept, maar niets doet. Ap grijpt fluks een touw en klautert langs de schoorsteenijzers naar bo ven, om den luchtschipbroukeling te redden. Geen kleinigheid „Nu en dun had hij de grootste moeite om zijn houvast niet te verliezen. Do Ijs koude ijzers waren scherp en werden ook, hoe hooger en dus smaller de schoorsteen werd, kleiner. Heel pre cies had de schoorsteenbouwer ze ook niet op gelijken afstand ge plaatst. Misstappen was elk oogen- blik mogelijk. Tachtig maal had Ap reeds zoo'n klimijzer gegrepen en der tig bleven er nog over. Hij begreep nu pas goed het gewaagde van zijn poging. Hij sloot nu en dan zijn oogen, wetende op welke duizeling wekkende hoogte hij zich reeds moest bevinden." Al dien tijd hangt de rampzalige aviateur onderaan zijn toestel. Maar vallen doet hij natuurlijk niet. Eerst wanneer de kliinmersbaas op de hoogte van het vliegtoestel is geko men en de ander bij de derde worp het reddende touw heeft gegrepen, „sloeg het goheele vliegtuig om- „laag. „Ap had zijn oogen gesloten en „toen hij ze opende, zag hij niets „meer van al dat hout en linnen, „maar de man hing met zijn handen „aan het eind van het touw. Gered I „Veilig I" Hoe heb ik niet goed begrepen en vertelt het verhaal ook niet. Naar de wetten der waarschijnlijkheid moest hij, zoodra hij hot touw gevat en het vliegtuig losgelaten had, met een smak tegen den schoorsteen bonzen. Niets daarvan. Blijkbaar is hij, je weet niet hoe, heelhuids op de klim- ijzera gekomen en naar beneden ge daald, gevolgd door Ap, die beneden wel een ovatie gekregen zal hebben van de verrukte menigte, een met ont roering gestamelde dankbetuiging van den geredde, benevens een toe spraak van den burgemeester van El- dorp. Volgons de laatste berichten is de Oranje-Nassau orde voor hem on derweg I Dit laatste verzin ik, want de schrijver (of de vertaler) laat redder en geredde kalm boven op de klim- ijzera. Ze moeten maar zien, dat ze weer beneden komen. In Engeland is deze soort van Jon genshelden-litteratuur zeer gewild. Ik herinner me, dat ik een paar jaar ge leden een blaadje in handen heb go- kregen dat The Captain heette en aan niets anders was gewijd. Jon gens verrichtten in de verhalen van dat ding allerlei heldenfeiten, won nen veldslagen of zeeoorlogen en wer den dan door den koning of den kei- !r bedankt. Als je drie van deze re lazen doorgewerkt had, vroeg je je af, hoe de schrijvers den onzin bij elkaax wisten te halen. Wat de Wil sons deden en doen ls daar nog maar kinderwerk bij. Ap Halliman is van dezelfde hel denfamilie. Hij mag dan geen vloot aanvoeren, toch beklimt hij honderd en tien loodrechte ijzers van een fa brieksschoorsteen. Als we ons dat leens goed voorstellen en bedenken, hoeveel kracht, behendigheid en rou- tine, vooral routine, dat vereischt, dan is het duidelijk, dat de afloop niet we- zen kan zooals de schrijver ons wil wijsmaken. Met andere woorden het verhaal raakt de werkelijkheid niet en is daarom niet geschikt voor jon gens, die hoe dapper en kordaat ze ook mogen wezen, toch niet aange vuurd moeten worden tot daden van dolle roekeloosheid. Daaraan wagen Nederlandsche ouders zeker hun pad- vindende zoontjes niet 1 Ik heb zoo'n vermoeden, dat het oorspronkelijke verhaal nóg maller is dan de vertaling. De aviateur is op het prentje ook een jongen van hoog stens een jaar of zestien, waarschijn lijk ook een padvinder. Aan dezen on zin heeft de vertaler zich wijselijk niet gewaagd, hij laat den leeftijd van den vlieger maar in 't midden. i Tegen dat plaatje heb ik nog iets, namelijk dat het er zoo armelijk uit ziet. Het is toch ook wel zaak, de smaak van de Nederlandsche jeugd te ontwikkelen welnu, met dit leelij- ke drukwerk wordt het doel stellig niet bereikt, integendeel. Geïllustreer de blaadjes zijn al veel verder, dan het proefnummer van dezen padvin der. In een vorig artikel heb ik bezwaar gemaakt onder anderen tegen het ver snipperen van krachten bij de pogin gen tot opvoeding van onze Jeugd. Dr. Lingbeek en de heer De Voogt "zijn van meening, dat aan de jongens een dienst wordt bewezen, door hun daarop een abonnement te geven. Tot mijn spijt kan ik daarmee niet instemmen. Niet alleen en niet in de eerste plaats, omdat voor drie gulden per Jaar wat beters kan worden ge leverd, maar vooral omdat een ver haal van langs klimijzcrs naar veron gelukte vliegmachines strevende Ap- pen evenmin gunstig op het gezond verstand van de jongens zal werken, als een dito vertelling over een pur peren orchidee, die door concurren ten van den kweeker souden zijn ver nietigd, wanneer niet twee Zuiddam mer padvinders de zaden meegeno men en die in een auto van de aan vallers in veiligheid hadden ge bracht Is het wel heusch de moeite waard, om de Wilson- en Nick Carter-littera tuur te verjagen, wanneer zulke pad- vindersvorhalen er voor in de plaats komen Het is lood om oud ijzer, beide even onwerkelijk en onecht J. C. P. Buiteniandsch Overzicht Er wordt weer geijverd voor ARBITRAGE. In verband met Carnegie's gift ter bevordering van den wereldvrede en de bewoordingen van de stichtings oorkonde dezer nieuwe Instelling van den milliardair, hebben we ©enigen tijd geleden eenige mededeelingcn gedaan omtrent de beweging in Ame rika ten gunste van oen uitgebreid arbitrageverdrag met Engeland. Zoo als in mis vorig Overzicht werd me degedeeld, is ook president Taft zeer warm gestemd voor zulk een arbi trageverdrag, waarbij alle conflicten tusschen de beide groote Engelsch- sprekende natiën aan arbitrage zou den worden onderworpen. President Taft zou besprekingen begonnen zijn met de Senaats-commissic voor bul- tenlandsche zaken en zou voornemens zijn, indien hij op steun voor zijne denkbeelden kan rekenen, onderhan delingen met Engeland te openen .Al is het waar. dat het arbitrage denkbeeld in de Unie zeer veel veld wint. de Alöerikaansche bladen doen toch uitkomen, dat de totstandbren ging van een verdrag, als door pre sident Taft gewenscht, met zeer groo te moeilijkheden gepaard gaat. De Senaat immers heeft zich tot dusver steeds tegen dergelijke o.rbitragever- dragen verzet ook tegen het Ölney- Pauncefote-verdrag van 1897, zooals we onlangs herinnerden, een verdrag, dat lang niet zoover ging als dat, hetwelk nu wordt verlangd. Voor een deel was het verzet van den Senaat een gevolg van het naijverig streven tot behoud van de voorrechten van Senaat ten aanzien van het slui ten van internationale verdragen, voor oen ander deel van den ai.ieer van vele leiders voor liet beginsel der arbitrage. Do groote vraag is dus nu, of de houding van den Senaat gewijzigd is. Zoolang dat niet het geval is, zal van ernstige onderhandelingen geen sprake kunnen zijn. Toch mag men de beteekenis van deze beweging ten gunste van arbitrage in de Vereenig- de Staten niet onderschatten, vooral niet, nu het blijkt, dat president Taft zelf tot de vurigste voorstander» be hoort. Er is weer een bericlvt, dat ar op wijst, dat DE TOESTAND IN PORTUGAL nog altijd onrustig en onzeker is. Nu wordt weer uit Lissabon ge seind Kr werd een aanval gedaan op de bureaux van drie koningsgezin de dagbladen. Het materiaal van de drukkerijen werd verwoest Een re publikednsche legermacht bewaakt de gebouwen. Nu de toestand in Portugal zoo on zeker blijft, is iemand van de „Neue Freie Presse" naar den liertog van Braganza gegaan, die te Weenen in dc verbanning leoft. Deze heeft ge zegd, dal. hij, toen koning Karei ver moord was, aan zijn neef Manuel geschreven heeft, dat hij bereid was, diens rechten te erkennen en zijne pretenties op den achtergrond te stel len. mits Manuel de familie als de naaste agnaten wilde erkennen en haar het verblijf in Portugal wilde toestaan. Maar het hoofd der progres sieven was tegen zulk een verblijf. Hoewel niemand meer aan den terug keer van koning Manuel denkt, ge looft men evenmin aan de bestendig heid van den tegen woord i gen toe stand. De hertog van Braganza zei voorts: mocht het land tot het monarchale systeem terugkeeren, zoo blijft alleen de oude lijn over, en mocht men mij dan roepen, dan zou Ik bereid zijn, mij met dc hooge taak te belaste». Maar, voegde hij er bij, er bestaat een wet, volgens welke alle manne lijke en vrouwelijke afstammelingen van Dom Miguel als niet bestaande worden beschouwd. PORTUGEF.ZEN EN BRAZILIANEN. Uit Rio de Janeiro wordt geseind Een groot aantal Portugeesche en BraziJiaunsche families hebben het stoomschip „Adamasfor" bezocht en aan de bemanning een republikein se he vlag ten geschenke gegeven. De commandant liet dc vlag dade lijk hijschen, waarop deze door he'. Braziliaansche pantserschip „Deodo- ra" met 21 kanonschoten begroet werd. Later op den dag werd eeö groep republikeinen, die van de „Ada- mastor" aan wal stapten, door Portu geesche monarchisten onder het ge roep „Weg met de republiek 1" over vallen. Enkele personen werden gekwetst. De politie herstelde de orde. DE AANSLAG OP KONING .ALFONSO. Het officieel telegram betreffende den aanslag op koning Alfonso, dat het geval blijkbaar als van weinig beteekenis zijnde tracht voor te stel len, wordt bevestigd door een particu liere depêche, welke een Fransch blad uit Malaga ontving, betreffende de arrestatie van een anarchist, Cesar Rugas, die in een hotel aldaar zijn intrek had genomen. In zijn koffer werden belangrijke papieren gevon den, die het vermoeden wettigen, dat hi? een aanslag op koning Alfonso l>eraamde. De censuur op telegrammen betref fende het te Malaga voorgevallene Ls zeer streng. Het Ls niet met zekerheid uit te maken, of de koning al of niet gewónd weid, ofschoon het laatste het waarschijnlijkst is, Ook wat de twee personen aangaat, die gewond werden, weel n.en niet of ze tenge volge der ontstane paniek kwetsuren opliepen, dan wel tengevolge van het door den anarchist reinste schot of •en het gebruik maken van de voller het pistool uit de hand gesla gen op tiet oogenblik, dat hij dit wilde afvuren. De mogel'ikheld heet ook niet uit gesloten. dat deze aanslag Canalejns gold. Beweerd wordt, dat de OOSTF.NRIJKSCHE MINISTER CRISIS te opgelost en dat de samenstel'Inp van het kabinet hedenavond officieel bekend gemaakt zal worden. De vol gende namen zijn al genoemd President baron v. Rienerth, minis ter van blnnenlandsche z^ken Wie ken burg, van onderwijs Stöighk, van justitie Hochenburger, van financiën Meyer, von handel Weisskii chner, van openbare werken Maxek, \an spoorwegen Glombinski, van land bouw Widdmann, van landsverdedi ging Georgl en minister van Galiclë ZaleskL IN DB TURKSCHE KAMER heeft hel ii. den laalsten tijd nogal eens gestormd en moesten de Excel lenties ondervinden, dat hun mmis- terieele ze iel wankel stond. Thans schijnt er voor de ministers weer een zonnetje te dagen Giste ren, na de behandeling der interpel latie van den minister van onderwijs, nam de Kamer met aLgemeene stem men een motie van vertrouwen aan. Tusschen Kamer en Senaat heerscht nogal eens verschil van meening. Thans verwierp de Senaat het door de Kamer aangenomen artikel, waar in bepaald werd, dat slechts degenen, die drie jaren in een district hebben gewoond, verkiesbaar zouden zijn voor de Kamer. Welke bezwaren de Senatoren had den is nog niet bekend, want de tele grammen melden alleen het feit. DE KRETENSER QUAESTIE. De Turksche ministerraad moet zich in den laatsten tijd weder druk bezig hebben gehouden met de Kre- lenser kwestie. De Porte schijnt de hoop nog niet op te geven op eene definitieve regeling door de bescher mende mogendheden en bereidt vol gens sommigen een nieuwe nota voor. DE OPSTAND IN ARABIA duurt nog voort en blijft geregeld slachtoffers maken. Nu deelt de Turk sche regeorlng weer mede. dat te Yemen een gevecht plaats had tus schen de Turkse lie troepen en de op standelingen. De opstandelingen had don 288 dooden, de troepen 45 dooden en 80 gewonden. Stadsnieuws EEREPOST OF BEZOLDIGDE FUNCTIE. Ds. P. bartas heeft de vrien delijkheid, ons nog de navolgende liescnouwing over deze aangelegen - lieid toe te zenden, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn Ik heb de eer voorzitter te zijn van verschiüeude corporaties, waarvan sommige een gesalarieerdcn secreta ris hebben, andere niet. Het werk van eene verceniglng kan van zoo grooten omvang zijn. en zoo veel vakkennis vereischen, dat voor secretaris, of amanuensis, indien be paald kantoor moet worden gehou den. iemand gezocht moet worden, die zijn tijd geheel of gedeeltelijk be schikbaar kan stellen en die daarvoor aanspraak heeft op eene belooning in overeenstemming met het werk, dat hem wordt opgedragen. In dat geval staat hij ouder de bevelen van zijnen voorzitter. Is echter het secretariaat een eerepost, dan mag van belooning geen sprake zijn en is de secretaris niet de dienaar, maar de medewerker van den voorzitter. In het laatste geval mag er volstrekt geen sprake zijn van minder toewijding. Wie zijn tijd en krachten produc tiet moet maken, map dergelijke be trekkingen niet aanvaarden. Men kan zeer moeilijk algemeens regelen stellen en zal ieder geval af zonderlijk moeten be oordealen. Zoo zal b.v. Weldadigheid naar Vermogen beslist een bezoldigden, vasten secretaris moeien hebban, die dagelijks kantoor houdt, maar een IJsclub b.v. zal moeten uitzien naar een gesclukten vriend van ijssport, die bereid is als eerepost dit werk, dat zeer zeker in den winter niet ge ring te achten is, te verrichten. indien salurieering regel werd, dan zoude veel scnoone me wijding, die nu zooveel goeds tot stand brengt, verloren gaan. Ik ken secretarissen en secretaressen, die constant hard werken en wie geen moeite te veel is, maar die er absoluut niet toe te be- wegen zouden zijn. om ouder ©eniger lei vorm, salaris aan te nemen. En gelukkig zijn de menschen nog best te vinden, die voor ©enigerlei zaak vni'kKuide sympathie, tijd en werk- K: ic .- otschikbaar hebben, om goed werk te verrichten. Wanneer zulke personen beginnen te verflauwen, dar zoude Ik, indien ik voorzitter was. hen onmiddellijk In overweging even, heen te gaan. (w. g.) BARBAS. Arbeiaers-Ziekteverzekering. Het departement Haarlem van de j Maatschappij van Nijverheid kwam gisterenavond in De Kroon bijeen. De voorzitter van het departement, de r Julius, weee op het bijzondere dezer vergadering, die de eereie huis- Jioudelijke was. waar dernes aan wezig waren, en tevens een aan tal genoodigden. De heer Julius deel de voorts mee, dut de pogingen om het ledental te versterken wel waxen aagd maar dat toch een nog groo- tcre vermeerdering van het aantal le den wen/schel ijk was. De secreuixis der afdeelmg, Mr. Vlaanderen leidde thans een bespre king m van 't wetsontwerp tot rege ling der Arbeiders-Ziekteverzekering. Mr. Vlaanderen merkte op, dat eeni- je jaren geleden op een vergadering van het departement een bespreking i gehouden over oen dergelijk wetsontwerp ven Minister Veegens. De wetsvoordracht van Minister TaJ- nia gaat echter van een ander denk beeld uit. De minister wil deze ver zekering niet al6 iets afzonderlijks re gelen, doch verband leggen tusschen de Ziekteverzekering, de Ongevallen verzekering en de Invaliditeits-verze- kering. Dat verband wordt In de eerst© plaats gelegd tusschen de organen, bestemd om de versekeringswetten te doen uitvoeren. Dit organisme wordt gevormd door de Raden van Arbeid, de ook in de plaats zullen komen van de Commissies voor de Ongevallen wet. Die Raden nullen bestaan uit 8 le den, vier werkgevers en vier werkne mers onder voorzitterschap van den voorzitter, die door de Koningin be noemd wordt Het dagedijksch bestuur dezer Ra dian wordt gevormd door voorzitter, Onze Lachhoek VRAAG EN ANTWOORD. Welk onderscheid is er '.usschcn een maoscb en een slagboom De mensch buigt, de slagboom ver heft zich voor geld. GERUSTSTELLEND. Klaas. Zeg, wat is eigenlijk deli rium Rit t. Dat is, als je zooveel drinkt, dat j je verstand verliest... daarvoor behoef jij dus niet bang te wezen. IEDER IN ZIJN VAK Een rijmelaar had eens de pas teitjes van zijn overbuurman, den banketbakker, bezongen, en dezen copie van liet versje gezonden. Als bewijs van erkentelijkheid zond le confiseur heio eenige pasteitjes ten geschenke, die netjes op het papier lagen, op hetwelk de andere zijn rij melarij had uitgekraamd. Toen deze zijn verontwaardiging hierover te kenneö gaf, zei de buurman vroo- 1 ijk Met uw permissie, mijnheer 1 leder in zijn vak Gij maakt verzen op mijn pasteitjes, en daarom maak ik pasteitjes op uw verzen. secretaris en twee leden, of hun pi n a tsve rvangers. De leden worden gekozen volgen» een evenredig kiesstelsel. De patroons brengen nl. stemmen uit naar gelang van het aantal arbeiders in hun dienst. De raden zullen dus zoo samenge steld z-jn, dht de belangen ven werk gever en werknemer gelijkelijk wor den behartigd. De leden worden benoemd voor zee Jaren. Het nanlaJ dezer radon zal on geveer 80 bedragen, nl. één op de 25000 ingezetenen. De Raden van Arbeid worden ih groenen vereenigid en voor elke greep een Verzekeringsraad ingesteld. De ze d'ent om toezcht te honden op de Radon van Arbeid en zijn medewer king te verleenen bij de uitvoering v m d» watten en bestmiremhatrege len. Niet onder de bepalingen dezer wet vallen de volgende categorieën: Losse arbeiders, dat zijn zij d:e minder dan 4 dn gen in een bedrijf werkzaam zijn; de venen, die een dag loon genieten boven een bedrag van f 2 50 tot f 5. naar gelang van het district. Verder bemanningen van eivejilijke zeeschepen, personeel in dienst van pubMekrechterliike licha men. ook onderwijzers, behalve die in vrinstbefagende ondernemingen werkzaam zijn. üau zij, die militieplicht vervuilen en ook de directeuren van Naami. Vennootschappen. Dezen worden door dit wetsontwerp beschouwd als werkgevers, terwijl de Ongevallenwet hen aanmerkt als werknemers. Ook degenen, die aangeslagen zo in de vermogens- of bedrijfsbelasting vallen buiten de bepalingen dezer wet en handetereixigers in dienst van een buitenlandsche onderneming. Na deze uiteenzetting besprak Mr. Vlaanderen den rechtsgrond voor de sociale wet Hij merkte op, dat er wel veel be langrijks tot stand is gebracht op het gebied van bet sociaal-economisch werk. Maax op 't gebied der ziekte verzekering is bet resultaat te ge ring, om te kunnen zeggen, dat wet telijke regeling niet noodig ia Wel heeft men hier en dnor goede regelingen, maar over het geheel zijn de regelingen gebrekkig. De voor naamste oorzaak daarvan is, dat men te weinig statistieke gegevens heeft omtrent 't ziek-zijn. Een zestal maatschappijen hebben deze verzeke ring geprobeerd, maar zij hebben het loodje moeten ieggeu. Beter zijn de resultaten wat be treft het verplegen, omdat men abon nementen kan nemen op geneeskun dige hulp. Die abonnementen zijn een goed» maatstaf. Zijn oordeel op den huidigen toe stand baseerende, meende spreker, dat het wel degelijk noodzakelijk Ls, dat de wetgever ingrijpen moet. Een dekretoeren van verzokerings- plicht bij een staatsbank zou leiden tot een staatsliemoeienis, als thans Naar het Engelach door CHARLES GARVICE. Best mogelijk, mylord, best mo gelijk. Hij moet er toen heel erg aan toe geweest zijn, want zijn woorden hebben geen vrucht gedragen. De AN'old is in alle hoekjes en galen door zocht En wat is er gevonden? Niets, zei de notaris, be halve dit, van welks bestaan ik vol komen op de 1 loogt© was, en dut ik wist, dat gevonden zou worden. I-lij keek Lord Vering aan on toon de kluner rond. Dit is de laatste wil en hot testa ment van den overleden graaf, en met uw permissie, mylord, stel ik voor, dat het zal worden voorgelezen. Lord Percy koek op en gaf een ge baar van toestemming. Mr. Butter- wick zette zijn gouden lorgnet vaster op den neus, en opende plechtig het verzegelde pakket, streek ©ven plech tig het perkament glad uit, en begon Ben inhoud te lezen. Het was een dui delijk, onomwonden document, en zijn strekking was gemakkelijk te be grijpen. Aan eenige speciaal genoem de dienaren wei-den legaten ver maakt, aan anderen moesten bepaal de sommen worden uitgekeerd, als zij op het oogenblik van zijn dood nog iu dienst van den graaf waren en niet met naam en toenaam in het tes tament genoemd werd een uitzon dering in beide gevallen maakt© do voornanmste en meest trouwe van hen allen Stephen Gringe. Wat mijn trouwen vriend en rentmeester, Stephen Gringe, betreft, voor hem richt ik een verzoek aan mijn neef en erfgenaam, Percy Ches ter, dat hij genoemden Stephen Gringe m zijn dienst zal nemen, on hem zoo veel mogelijk alles vergelden zal, wat hij voor mij heeft gedaan. Dat wo- alles. Geen cent voor den man, die zijn leven had gewijd aan den dienst van zijn meester. Een veelzeggend gemompel was het ant woord op deze laatste woorden. Percy richtte met een ernstigen blik zijn oogen op den ouden rent meester. Stephen Gringe alleen scheen onbewogen en weinig verrast. Hij zat met gevouwen handen op de tafel voor hem, en zijn kleine oogen op het vuur gericht, terwijl er geen spier op zijn gelaat bewoog, toen die korte volzin werd voorgelezen. De notaris zweeg, streek hei perka ment nog wat beter uit en las toen de weinig overgebleven volzinnen voor. Daarbij werd het onmetelijk groot vermogen van den Wilden Lord Jack geheel vermaakt aan zijn neef, Percy Chester, naasten bloedverwant en erfgenaam van den titel. Geld, ef fecten, huizen, aandeelen, landerijen, alles behalve de enkele legaten, wer den den nieuwen graaf toegewezen. Er volgde een doodelijke stilte, einde lijk afgebroken door het droge kuchje van den notaris, terwijl hij het docu- men neerlegde. Toen koerde Lord Percy zich om en naderde langzaam de tafel. IIc geloof niet, dat dit het testa ment van mijn oom is! zei hij. De dienaren, die vol respect waren opgestaan, feeken verschrikt op Charlie Merivale stond met zijn hand uitgestoken om zijn geluk wensch uit te spreken, wat over T hoofd werd gezien de notaris staar de met verschrikte en ongel oovig® oogen voor zich uitalleen Stephen Gringe zat onbewegelijk en zonder uitdrukking op zijn gelaat. Mylord, bracht de notaris hierte gen in met een eerbiedig hoofdschud den, als dit niet de laatste en onver anderlijke wil U, waar is dan een andere? Dat kan ik niet zeggen, ant woordde Lord Percy maar even ze ker als ik hi9r sta. oven zeker bèn ik dat dit testament nic-t zijn laatste wil behelst dat dit niet overeenkomt met zijn eigen wensch. De notaris stond op, waarbij men hei perkament kon hoor^n kraken, en keek onaangenaam getroffen en eenigszlns verschrikt Nooit in zijn geheele oractijk, had hij nog een man ontmoet, die opkwam tegen een testa ment, waarbij hij eenig erfgenaam werd gemaakt Mylord, herhaald© hij op zachten toon, handelt u wel verstandig? Ver geef mij, maar heeft u voldoendo gronden voor reo'n werkelijk posi tieve bewering Ik meen, dat u mij vertelde, dat u den overleden graaf maar tweemaal gezien had in de laatst» tien jaar ééns drie jaar ge leden, voordat ge op reis gingt, en nu bij zijn dood. Vergeef mij weor, aLs lit zoo vrij ben u te herinnaren, dat u maar weinig gelegenheid had om zijn testamentariache bedoelin gen te leoren kennen. Maar éón gelegenheid dat was er echter een, die hij zelf schiep, en waarin hij te duidelijk sprak om het mij te doen vergeten of or licht over te denken. Mr. Butterwick, mijn oom, vertelde mij toe>n met zooveel woor den, dat ik geen cent van zijn parti culier vermogen zou erven. In tegen woordigheid van Stephen Gringe heeft hij mij dat «onder omwegen en in duidelijke bewoordingen te kennen gegeven. Hij kwam op die uitspraak terug en bevestigde haar ln het uur van zijn dood en toch word ik nu in een testament, dat van zeven jaar ge leden gedateerd ls, Ln volkomen te genspraak met hetgeen hij mij heeft meegedeeld, tot ©enigen erfgenaam gemaakt van alles wat hij bezat. En de erfgenaam zult ge blijven, mylord, totdat er een ander en later zal worden gevonden. Lord Percy stond op het punt weer te gaan spreken, toen hij zich de aan wezigheid der dienstboden herinner de, en hun permissie gaf heen te gaan. Stenhen Gringe stond even eens op maar Lord Percy strekte zijn hand uit, dwong den ouden man kalm weer te gaan zitten en hield zijn hand op diens bevonden schou der. Een wereld van sympathie, van vriendelijke toegenegenheid sprak uit die daad, on de oude man boog het hoofd, terwijl zijn oogen zich met tra nen vulden. Plotseling kwam Charlie Merivale op zijn neef toe en stak zijn hand uit met oen glimlach, die goed deed om aan te zien. Percy, ik mag je toch wel geluk- wenschen, niet waar? Ik feliciteer je van harte, oude jongen 1 Juist, Mr. Merivale, zoi de nota ris, met een glimlach van verlichting, dat U hel verstandigste, wat gezegd kon worden en als mylord het ver oorlooft, dan zal ik uw voorbeeld vol gen. Mylord, ik feliciteer u van gan- scher harte. Het is zooals het wezen moest zooals het wezen moest; en ik ben zeker, dat er nooit verande ring in kornen zal. Als het anders go loopen was, dan zou het. om maar iemand te noemen, voor mij een groo te teleurstelling geweest zijn Lord Percy scheen voor 't oogen blik ten minste overtuigd en voldaan; hij gaf den notaris de hand, en wend de zich toen tot den ouden man aan zijn zijde. Stephen, je hebt nog niets ge zegd maar dat is ook niet noodig. Eén clausule ten minste uit l»ot tes tament van mijn oom zal, voor zoo ver mij betreft, precies opgevolgd worden Stephen, mag ik niet veron derstellen, dat jij rentmeester van Vering xoudt zijn gebleven, ook al werd er in het testament niet over go- sproken Bij dio woorden van vertrouwen en dankbaarheid kon rle oude man zieti voor 't eerst niet meer goed houd. Hij stond bevend en aarzelend op. Mylord, zei hij, lk tal u dienen, zooals lk uw oom gediend heb. zoo lang als ik leef 1 en na een buiging slofte hij weg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5