iAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. e Erfgenaam van Vering DONDERDAG 12 JANUARI 3911 OM ONS HEEN No. 1287. Provinciale Staten. üinsdagjs de win terzitting van Ge muteerde Staten gesloten. Dezen heeft ze langer geduurd dan on ers. Begonnen in de eerste dagen au December is er dus ongeveer een laaod mee heengegaan, zij het ook at er telkens maar een of twee da- jen per week aan besteed worden. jFant de zeven en zeventig vroede (aderen der provincie moeten uit al- e hoeken van Noordholland komen m de meesten hebben allerlei andere jinctiën en betrekkingen, zoodat het liet gemakkelijk moet wezen verga- jerdagen vast te stellen, die den Beesten, ook voor de commissieverga- jeringen, passen. 1 Het Haarlernsche publiek trekt zich jan deze provinciale beraadslagingen felnig aan. Toehoorders op de pu- pieke tribune zijn er weinig of niet t uitgezonderd een paar ingezetenen, Be de vergadering als tijdpasseering ieschouwen en nu en dan een ambte- jaar, die er belang bij of belangstel- jng voor schijnt te hebben. Op straat pllen de leden alleen op door de piine of zwarte portefeuilles, waar- 0 rij hun stukken meevoeren. En fanneer ze, in groepjes van twee of he, haastig over straat gaan, om Ja 't kan nog een trein te halen, dan raagt allicht iemand, wie dat zijn In in den regel geen antwoord te (rijgen. Want, ik moet het wel erken- jen, hoe wij journalisten ook ons best (oen in onze couranten mee te dee- en wat er voorgevallen is, we mogen r ons niet mee vleien, dat elke abon- jé met gepaste aandacht die stukken eest. „Kopy die je neemt voor je fat- pen", heeft in een bitter o.ogenblik en collega deze soort verslagen ge kiemd. Berichten van den moord te jpaarnwnude worden met heelwat rooter attentie gelezen. [Zelfs vrees ik wel. dat menigeen iet weet, hoe eigenlijk de verhouding fel is van dat College tot de provin- tot het College van Gedeputeer- Staten. De provinciale griffie in de i8straat, hem natuurlijk bekend, is niettemin iets vaags, hij weet jt precies wat daar omgaat. Tocfi [u één blik in Janssen van Raaij's ivolprezen arbeid hem leeren, dat jt „gouvernementsgebouw" voor de kvincie is als de secretarie voor de jmeente. En evenals deze verdeeld in afdee lgen. De eerste betreft de algemee- zaken en de uitvoering van wetten, zoover het geen onderwerpen sft, welke in het bijzonder aan Diere afdeelingen zijn opgedragen. De tweede bemoeit zich met open- re werken, strandvonderij, jacht en Bscherij, waterstaat en water- hapskeuren enz. en statistiek. tweede af deeling A. is belast et het provinciaal verslag, de vast- elling en wijziging van de liggers wegen, waterschapskeuren, mo- r- en rijwïelwet, hinderwet, In ge- uikstelling van stoomwerktuigen. De derde betreft de uitvoering of epassing van alle wetten, besluiten verordeningen, voor zoover die op provinciale- of gemeentelijke lancién betrekking hebben. De vierde heeft de zorg voor de uit wring van alle wetten, besluiten of rordeningeu betrekkelijk de natio- le militie, landweer, inkwartiering, En ten slotte is ar nog een afdee- ig algemeene secretarie, waar be- mdeld worden expeditie en copie- irk, beëedigingen, buitenlandsche spoorten, repertoire en geldelijke ngelegen heden. Wie lust heeft, kan dit uit het hoofd jren. Maar daarmee hebben natuurlijk ovincïale Staten niet te maken. Zij bben tot taak om in hun zomer- en ntervergadering begrootingen en rekeningen van de provincie en van de provinciale instellingen na te zien, waarbij vooral de twee krankzinni gengestichten nogal wat werk opleve ren zij beslissen over de belastin gen, die de provincie heft en de sub sidies, die zij verleent. Die laatste groeien voortdurend aan, daar om in den stijl van de provinciale griffie te spreken steeds meer onderwer pen „binnen den kring van de be moeiing worden getrokken". Scholen van allerhande soort komen om steun, voor tram- en spoorwegen, ha vens, stoombootdiensten wordt rente loos voorschot gevraagd kortom ieder die maar meent, dat aan de zaak, die hij bestuurt een provinciaal belang vastzit (en dat meenen velen) sturen op hoop van zegen een re- questje naar de heeren in de Jans straat, die er maar op uit hebben te zijn, dat niet te veel en voor te veel soortige dingen geld wordt verleend. Daarbij gebruikt het provinciaal gou vernement een eigenaardige, maar nuttige rem het stelt in den regel steun afhankelijk van die van parti culieren, het eigen gemeentebestuur en soms ook van het Rijk, waarmee het voordeel wordt verkregen, dat de financieele steun wordt verdeeld, goede zaken ook goed kunnen worden geholpen en onbeduidende dingen voor subsidie niet in aanmerking ko men. Gedeputeerde Staten, in zekeren zin de B. en W. der provincie, heb ben onder anderen de belangTijke taak van de contróle der gemeente- financlën. Zonder iemand te kort te doen mag»ik wel zeggen, dat hun in vloed bij de provincie grooter is, dan die van B. en W. bij het gemeentebe stuur, oin de eenvoudige reden, dat de Raad veel vaker vergadert dan de Provinciale Staten. En de voorzitter van Ged. Staten, de Commissaris der Koningin of, zooals velen nog altijd zeggen, ..de gouverneur", heeft als vertegenwoordiger van onze Koning in in de provincie, nog allerlei plich ten, o. a. het bezoeken van gemeen ten, het geven van audiëntie daar en zoo meer. Ik vrees wel, dat dit relaas te veel op een lesje lijken gaat en stap dus op wat anders over. Namelijk op de groote veranderingen, die in de laat ste jaren in Provinciale Staten zijn op te merken. Niet alleen In de personen we tellen in de vergaderzaal vele kale schedels en bet is wel geen wonder, dat geen jaar voorbijgaat, waarin niet de voorzitter het afsterven van een of meer leden heeft te herden ken. Maar ook verandering in de le vensbeschouwing. De politiek heeft haar intrede in Provinciale Staten i gedaan. Veel meer dan vroeger wordt zij beschouwd als het College, dat de leden van de Eerste Kamer kiest en dat is dan ook de reden, waarom de verkiezingen voor ife Staten evengoed als dis voor de Tweede Kamer en ook (helaas) die voor den Raad, staan in het tee ken van de politiek. Alle rich tingen en schakeeringen zijn in het Prinsenhof aanwezig, zelfs de uiter ste: wat twintig jaar geleden voor onmogelijk zou zijn gehouden, is nu een feit, waarover niemand zich meer verwondertsociaal-democraten hel pen de provincie mee besturen. Vereenvoudiging in de vormen is daarmee wel gepaard gegaan. Terwijl vroeger de zwarte jas wei niet voor geschreven, maar dan toch gewoonte was, trekt tegenwoordig elk Statenlid het pakje aan, dat hem 't gemakke lijkst zit, zoodat de vergaderzaal een staalkaart oplevert van gekleurde jassen en dassen. Alleen de voorzit ter en de griffier dragen de zwarte rok en witte das der traditie. De, hoe zal ik het noemen, de gelatenheid waarmee voorheen alle voorstellen van Ged. Staten zonder of niet gerin ge discussie werden aangenomen (verwerping was een heel groote zeld zaamheid) heeft plaats gemaakt voor levendige debatten, voorstellen, mo ties. De plattelander, zwijgzaam van natuur, luistert ook hier bij voor keur toede stedeling roert den mond. Maar wat er ook veranderd is, niet de discipline in de vergadering. Wee den nieuweling, die niet staande het woord voertde voorzitter ha mert, tot hij zijn fout inziet en van zijn zetel oprijst. Interrupties, in sluipsel van Tweede Kamer-debatten, worden hier niet geduld, ze lokken onmiddellük des voorzitters verma nenden hamerslag uit en zelfs wan neer er een oogenblik gegons in de vergadering ontstaat, grijpt de presi dent al naar T geduchte wapen. Of mettertijd de taak van het be stuur dor provincie of, zooals Mr. Van Tienhoven gaarne zegt, van het „gewest" voor de Provinciale Staten belangrijker zal worden? Wie zal het zeggen I Op dit oogenblik schijnt mij de Invloed van een Raadslid iu den Raad grooter dan die van een lid der Prov. Staten in de Staten. Een ver klaarbaar gevolg hiervan, dat de laatsten zich alleen bemoeien met de groote lijnen en veel meer overla ten en overlaten moeten aan het uit voerend crezag der Gedeputeerde Sta ten. Maar in onzen snel vervormen- den tijd kan ook hierin verandering komen I J. C. P. fruitenlaiiösch Overzicht ONRUST IN PORTUGAL. De minister van binneiüandsche zaken hoeft medegedeeld, dat er een algemeene slaking is uitgebroken on der de Porlugeesche spoorwegbeamb ten en dat er treinen zijn aangehou den. De eischen zijn een 8-urige werkdag en meer rustdagen. Teneinde incidenten en ongelukken ie voorkomen, hebben de spoorweg arbeiders zich verzet tegen liet ver trek der internationale treinen. Het geheele treinverkeer staal dan ook stil. In den postdienst wordt voorzien door automobielen. Ook de winkelbedienden te Lissa bon staken. Zij eischen meer rustda gen. De winkels zijn nu gesloten. Er heerscht thans in Portugal groo te opwinding. De republikeinsche garde hoeft eenige betoogingen uit elkaar gejaagd en enkele betoogers in hechtenis genomen. Bereden troe pen doorkruisen de straten van Lis sabon. De stations worden door troe pen bewaakt. Hel heet, dat de minister van bln- nenlandsche zaken ontslag gevraagd heeft en demissionnair is. Dp civiele gouverneur van Lissabon heeft aan eenise vertegenwoordigers van de pers medegedeeld, dat hem sinds geririmen tijd bekend was, dat door aanhangers van den ouden -e- goeringsvorm in het buitenland een beweging op touw zou worden gezet, ten doel hebbende een einde te ma ken aan hot tegenwoordig régime, en dat hij de voorloopige rogeering met dit plan in kennis heeft gesteld. Volgens een der bladen is te Lissa- bofi oen der bedoelde samenzweerders gevangen genomen, die onder een anderen naam een monarchistisch en veldtocht tegen de regeering heeft geleld. KONING MANUEL. Manuel, de ex-koning van Portu gal. za! dezer dagen Woodnorton. het kasteel van zijn oom, den hertog van Orleans, waar hij tot dusverre gast vrij heid heeft genoten, verlaten en zich met zijn moeder vestigen op een villa hij Richmond, die hij gehuurd heeft van den gewezen bevel hebber der lijfwacht van den Sultan van Ma rokko, den Schot Mac I^an. De villa ligt in een prachtige om geving in de onmiddellijke nabijheid van Londen. Vijftig wagens met koffers en kis ten zijn naar Richmond verzonden, en uit Lissabon zijn de kamerdie naars en lakeien, die hunnen vorst en zijn moeder getrouw zijn geble ven, reeds overgekomen om hun dienst te liervatten. De vroegere ópper-kamerheer van koningin Amclle, graaf De Figueirn en zijn erhl.genoote, .die aan het hof der koningin de functie van ópper- hofmeesteres bekleedde, zullen zich in de nabijheid van Richmond vesti gen, en hun voorbeeld zai vermoede lijk door vele voorname monarchisti sche families gevolgd worden. DE NOORWEEGSCHE TROONREDE. De koning opende den Storthing met een troonrede, waarin o. a. ge wag wordt gemaakt van de quaestie van de rendierweiden in Noord- Zweden en van de conferentie over Spitsbergen. Het a.fgeloopen jaar was zeer gun stig, da ontvangsten leverden con belangrijk overschot op en er behoe ven ook voor dit jaar geen nieuwe belastingen voorgesteld te worden. Gelukkig land I De uitgaven worden geraamd op 128.542.000 kr. Een bedrag van 6 mil- lioen kr. voor buitengewone uitgaven zal door een staaïsleeniug gedekt worden. De verhooging der uitgaven is het gevolg van de wet op de ziekteverze kering en van de hoogere uitgaven voor de nieuwe legcr-inrichiing. HET ROEMEENSCIIE MINISTERIE ia door Peter Carp, conservatief, die belast was met dc vorming van een nieuw ministerie, als volgt samenge steld Carp, voorzitter van den minister raad en financiën Jeta Laöhvary, landbouw Marghiloman, binnen!andsche za ken Mayorescu, buitenlandsche zaken Cantaenzeno, justitie Constantijn Arion, onderwijs Filipesco, oorlog Nenitzesco. handel, en Declairancea, openbare werken. EEN CONFLICT TUSSCHEN DE RUSSISCHE REGEERING EN HET VAT1KAAN. ..Rjetsj" deelt mede, dat de minis ter van binnenlandsche zaken eene circulaire heeft gericht aan alle Roomsch-Katholioke bisschoppen in Rusland, waarin hij mededeelt, dat bevelen van Z. H. den Paus, die niet door tussèhenkomst der regeering te hunner kennis zijn gebracht, door Russische onderdanen niet opgevolgd behoeven te worden. De minister beweert in dit schrijven, dat het Vaiikaan zich niet houdt aan de bepalingen der Kussi- scJie wetten en dal een aantal bestui ten en encyclieken me-: aan den ver tegenwoordiger van Kusiand bij het Vaükaan zijn medegedeeld, ruaar al leen zijn opgenomen in de „Acta apostolicae sedis HET ARBITRAGE-PLAN. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat de Engelsche regee ring zich bereid heeft \erkiaard, met ds Amerikaaiisclie regeering in on derhandeling te treden over 't arbi trage-plan van president Taft, mits de Amerikaansche regeering van te voren de verzekering kan geven, dat een eventueel te sluiten arbitrage verdrag ook door den Senaat te Washington zal worden bekrachtigd. Engeland wil niet weer blootstaan aan de verwerping, door den Ameri- kaanschen Senaat, van een arbitra ge- verd rag, waarover de regeeringen het reeds waren eens geworden, zoo als indertijd met het Pauncefote-Ol- ney-vendrag was geschied. De berichtgever voegt er nog bij, dat verdere besprekingen van Taft met gezaghebbende senatoren zullen moeten voorafgaan, vóór er van eeni ge bepaalde verzekering van de ziide der Amerikaansche regeering quaes tie kan zijn. DE KRETENSER QUAESTIE. De Kretenser Kamer heeft, gelijk men weet, onlangs een wet op den dienstplicht aangenomen, waarvan het eerste artikel volkomen gelijk luidend is met het overeenkomstige artikel der Grieksche wet nopens den persooulijken dienstplicht in liet Grieksche leger. De Kretenser volks vertegenwoordiging besliste alzoo, dat elke Kretenser verplicht was, in het Grieksche leger te dienen. Daar tegen nu bobben de Mohammedaun- scho Kamerleden met beslistheid ge protesteerd en sinds is «r een zeer gespannen verhouding tuaschen de Christenen en de Mohammedanen. De Mohammedanen hebben ook een protest doen tookomen aan de con suls der beschermende mogendhe den, waarin zij betoogen, dat zij geen Grieken zijn en daarom niet verplicht zijn in het. Grieksche leger te dienen. Verder hebben de Mohammedanen aan de Turksche regeering om steun verzocht. De Kretenser Kamer heeft ook be sloten tot het stichten van een natio naal fonds voor de landsverdediging. Er zijn allerwegen inzamelingen ge houden voor dat fonds en de bijdra gen zijn reeds rijkelijk toegevloeid. EEN VERBOND TUSSCHEN DUITSCHLAND EN CHINA? Engelsche bladen weten mede te doelen, dat China pogingen doet, om een verbond met Duitschlaud te slui ten. De regeering van het Hemelsche Rijk moet eerst getracht hebben, zich te verbinden met de Veroenigde Sta ten, om zoodoende een tegenwicht te vormen tegen het samengaan vau Rusland en Japan. Deze pogingen hebben evenwel niet tol het gewensch- te resultaat geleid en daarop zou het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken besloten heblien, den gewezen president van dit ministerie, Liang-Tun-Yen, naar Berlijn te zen den. teneinde de regeering aldaar te polsen over een verbond. Genoemde Chineesche staatsman bevindt zich thans in de Duitscbe hoofdstad omtrent het resultaat van i de door hem gedane stappen is even wel nog niets bekend. De Engelsche bladen deelen het mee. De bron is in deze verdacht en maakt ons natuurlijk oorzichtig. Voorloopig zullen we aan dit sensa tie-bericht dan ook nog niet veel waarde hechten Aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde men reeds nu, dat het bericht onjuist is Toegegeven wordt intusschea, dat de betrekkingen tusschen beide sta ten belangrijk zijn verbeterd, en veel hartelijker zijn dan voorheen. China geeft door de wijze, waarop het den Duitschen kroonprins hij zijn aanstaand bezoek wil onlvangen, een duidelijk bewijs, dat het buiten gewone waarde hecht aan Duitsch- land's vriendschap. Den kroonprins zal namelijk de lot dusverre ongekende eer te beurt val len. niet alleen binnen de verboden stad. maar zelfs in het keizerlijk pa leis zelf te logeeren, en bovendien wordt ei nog een nieuwe Europee- sche woning voor hem gebouwd, die 30.000 pond sterling zal kosten, ter wijl de autoriteiten op de plaatsen, die de kroonprins zal bezoeken, bevel hebben gekregen, geen kosten te ont zien voor zijn ontvangst Na een proces van eenige maan den, waarbij ongeveer 550 getuizen gehoord zijn, is gisteren door de rechtbank te Berlijn uitspraak ge daan in het bekende MOABIT-PROCES. De uitspraaK was tegen twee uur aangekundigd, uiaar viel eerst te 4 uur. De recliteis hadden vuile 8 uur beraadslaagd, om het over 't vonnis eens te worden De rechtbank achtte bewezen, dat er laudvredebreuk gepleegd was, Uo.t er oproer had plaats gebod, volko men in overeenstemming met de be schuldigingen van het Upenbaar Mi nister ie. Nootiweer, massa-suggestie en ineer audere door de verdedigers aange voerde verzachtende omstandigheden telde volgens de rechters, iuet mede De onlusten hebben in hooge mate de openbare veiligheid en Je staatsautoi iteit in gevaar gebracht Van de 35 beklaagden zijn er slechts drie vrijgesproken en drie kre gen een geldboete. De overigen zijn veroordeeld tol gevangenisstraffen, loopend van 1 maand tot 3 1/2 jaar. meest met aftrek der preventieve hechtenis. De meeste straffen zijn iels lichter dan de eischen van het O M. In de overwegingen van het O. M. wordt gezegd, dat de rechtbank tot de overtuiging is gekomen, dat politie beambten misgrepen hebben begaan, en dat zij hun bevoegdheid verre overschreden hebben. Dc rechtbank is echter niet overtuigd, dat de be ambten uit moedwil en louter voor pleizier hebben geslagen, maar ze is zich er van bewust, daj de taak Ier politie in zulke dagen uiterst moeilijk is en dat op haar de plicht rustte, den eigendom te verdedigen en de openbare orde eu veiligheid te hand haven. Bij de strafoplegging is in aanmer king genomen, dat beklaagden in een boestand van buitengewone opge wondenheid verkeerden, dat zij meest nog zeer jong zijn en grootendeels behooren tot de minder ontwikkelde klassen. Anderzijds heeft de overwe ging gegolden, dat de veiligheid van den staat en de openbare rust bijna een geheele week in de wijk Moabit bedreigd waren en dat er veel parti culier eigendom beschadigd is. In de gangen van de rechtszaal heerschte een koortsachtige stem ming. En ook buiten het gebouw was levendige belangstelling te constatee ren. De verwachting is, dat de zaak hiermee nog niet is afgeloopen, maar dat de meeste beklaagden wel in hooger beroep zullen gaan. Ook wat dc politiek betreft, zal het laatste woord nog wel niet gesproken zün. want de rechtbank heeft in haar vonnis de voornaamste schuld der Onze Lachiioek DE BABBELKOUS. Dame. - Wat moet ik beginnen, nu mijn man dood is. Heer. Wat zoudt u denken van een informatiebureau? ONDER VIER OOGEN. Iemand, d-e een bruidspaar voorbij zag rijden, maakte de opmerking, dat de bruid goin maar een oog had. Ongeluk tig genoeg voor 't meis je! zei een .andere, want nu kan ze immers nooit met haar echtgenoot een vertrouwelijk gesprek onder vier oogen hebben. OOK EEN OPVATTING. Toen mijn verloofde ons enga gement heeft afgemaakt, heb ik hem, op zijn verzoek, alle cadeaux terugge stuurd, behalve die prachtige brillon ten ring, want daar had hij in laten gr aveeren: „Voor eeuwig de uwe." Marie, je zoudt er mij aan her inneren, dat mijn laarzen naar den schoenmaker moesten. Hè, meneer u haalt mij de laar zen uit den mond. VARIATIE. Professor (komt thuis en bekiikt aandachtig zijn parapluie). Hm 1 vandaag heb ik mijn parapluie niet vergeten, maar er schijnt een vreem de knop aan te zijn. De beurs dient om het geld te be waren, de Beurs, om het weer kwijt te raken. BELEEFD. Een jonge tooneelschrijver zit bi) een ouden tooneeldirecteur eri leest dezen een blijspel voor. Tijdens Ie voorlezing neemt de directeur bij en kele passages zijn kalotje af. Half verlegen vraagt de jonge schrijver, waarom hij dat doet. Och. zest de directeur, ik ben altijd gewoon te groeten, als ik oude bekenden tegenkom. PRAKTISCH. Student. Kunt u me 200 circulai res drukken van den volgenden in houd Utrecht, datum postmerk. L. S. Uwe rekening kan ik eerst over drie maanden beluien. Hoogachtend, Uw dw. dn., PLATZAK, Stud Drukker. Zeker, meneer Student Uitmuntend Zend me er morgen dan 199. onlusten geweten Ran de systemati sche opstoking der sociaal-democra ten. Zooals men weet, wordt dit door de sociaal-democraten ontkend, zoo dat dezen nu ook we! tegen de ïit- spraak zullen protesteeren Stadsnieuws GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 21 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 7 meubelmakers, mo delmaker, 8 metselaars, 16 opper lieden, 8 stucadoors, 5 witters, 8 machinebankwerkers, 1 monteur, 7 grof bankwerkers, 2 metaaldraaiers, 4 vuurwerkers, 2 ketel makers, 6 burgersmed sn. 3 machinisten. 7 sto kers, 2 electriciens, instrument maker, 1 koperbankwerker. ko perslager, s loodgieters, i schoen maker, 3 zadelmakers, 2 kleenua ker, 64 schilders, 2 behangers. 3 stoffeerders. .2 bloemisten, 1 tuin. lieden, i7 grondwerkers, 2 bakkers, 2 banketbakkers, 2 slagers, zkruil deniersbedienden, l kelluer, 11 ma. gazijnknechts, 19 loopknechts, 3 huis knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, i boekdrukker, letter, zetters, lithograaf, 1 binder, 49 losse werklieden l dienstboden, 8 werksters, 2 naaisters, 2 kook sters, l huishoudster. J vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwer FEUILLETON "laar het Engelscb door CHARLES GARVICE. 35) Goede wijn, dit, Percy Nu, wat ink je er van Ik ben bang, dat je et geluisterd hebt. Ik heb je ver- Bid, oude jongen, terwijl jij zooveel n Je hoofd hebt. Och zoo'u luien ngen als ik ben, amuseert zoo iets uw en, voor den drommelIk zou 1 graag willen weten, wie zij is en n wien zij behoort. Morgen wandel i«ens naar het hotel cn do« daar na- aag. Percy keek glimlachend op. Bie moeite kan ik je besparen, lU'lie. De jonge dame is een jong llaansch meisje haar naam is Co- en zij behoort mij ten müi- nls zij iemand anders toebehoort zichzelf, want ik vond haar ver gald in de wildcrnisbosschen in ifirika, en ik nam haar me© naar leiand. Wel, Percy En daarvan heb je Seen woord verteld.... Er is nauwelijks tijd voor ge weest, en ik was zoo ten ©inde raad, dat ik het onderwerp maar liever niet wilde aanroeren maar nu heb jij 't bepaald. Cora zal naar school gaan. HOOFDSTUK XVII. De dames Penley hielden een school voor jonge dames, of zooals het in haar circulaire in goud gedrukt en op hot mooiste roomkleurige papier heette, „Een opvoedingsotablisseme'nt voor jonge dames uit. de hoogste stan den." Alleen het feit. dal men opgevoed wor onder de schaduw van de boo- mon van de Minarva ÏJnll was een pas poort voor het later leven om in de hooeste kringen te worden toegela ten. En een leerling van Mmcrva Hall, werd Cora het half-wilde Indiaansche meisje. Was de nieuwe Lord Vering geheel aan zichzelf overgelaten ge weest, waarschijnlijk zou hij nooit van Minerva House en de dames Pen ley gehoord hebben maar hij was niet aan zichzelf overgelaten, want voor er een week verloopen was, had den oen leger van matrones en dames van families uit den omtrek een be zoek gebracht of haar kaartjes ach tergelaten op Vering Wold, en van de een zoowel als van de ander Ja in derdaad van allen hoorde hij, dat Minerva House boven allo» ging, en eindelijk kwam hij tot de conclusie, dat hij niet beter kon doen dan Cora, zijn pleegkind, zooals hij haar noem de, toe te vertrouwen aan do zorgen van do dames Penley. Op zijn ernstige, vriendelijk© manier vertelde hij haar hoe noodzakelijk het was, dat zij gehoorzaamheid leerde en vriendschap voelde voor d© men- schen met wie zij omging, en dat zij niet b©ter kon doen, dan hun voor beeld volgen. Wij zijn nu niet. meer in de wil dernis. kleine, zei hij, wij leiden nu een geheel ander leven. De voeren en Indiannscho schoenen hebben wij ge ruild voor Jachtkleeren en een Pa- rijsch ostuum. Alles is veranderdzei de arm© Cora, niet onbewusten pathos, terwijl rij liem van onder haar stroohoed aankeek; alles is veranderd, niylurd men had haar geleerd om hem hij zijn titel aan te spreken in plaats van zooals vroeger, mijn opperhoofd, mijn dapiioro en ik zal goed zijn, zooals u dut noemt en on zullen wij dan nooit weer in de bosscJieu gaan, mijn oppor mylord -- Neen, zei hij met een peinzend glimlachje, ik denk het niet Men- schen kunnen ook in Engeland geluk kig zijn, Cora. Kan dat werkelijk vroeg rij on schuldig. Ja, misschien weL als zij bij u lila, En nu stond hij in de goed gestof feerde ontvangkamer van Minerva Hall. alle regelingen getroffen, het laatste woord gesproken, alleen met Cora, haar hand in de zijne, want de dames Penley waren zoo fijngevoelig geweest hen een oogenblik alleen te laten. En gaat u nu heem, mylord? zei de kleine met trillende lippen, terwijl de donkere oogen smeekend op zijn .gelaat gevestigd waren. Gaat u nu geheel alleen naar uw groot© wig wam don zal u behoeft© gaan voe len aam de kleine wilde denkt u niet en dan zal u haar halen en bij u houden. Zal het zoo niet gaan, my lord Ik zal spoedig terugkomen, Cora, wees daarvan overtuigd, antwoordde hij .Je zult gelukkig zijn ter wille van mij om mij genoegen te doen en als je iets ncodig hebt of iets wenscht, iets, dat andere meisjes hier hebben, vraag er dan om en je zult het heb ben. Alles wil ik je geven, lief kind I voegde hij er bij, terwijl zijn groote oogen zich met. tranen vulden. Om 's Hemels wil, kijk niet zoo diep on gelukkig. llouschik kom spoedig weer bij Ie als je schrijft kan lk in een uur bij je zijn tenminste als i© de letterteekens der Bleek Gezichten leert, Cora, en.... Plotseling hleki hij op, want toen W1 slch omkeerde om hoen te gaan. viel zij aan zijn voeten en zijn han-, den vastklemmend, trok zij ze naar beneden tot aan haar lippen en kuste ze Percy werd eerst bleek, toen rood en toen hij zicli bukte om haar op te heffen, hadden zijn lippen bijna in een uiting van innig meegevoel haar voorhoofd aangeraakt, toen de deur openging en de bescheiden en fijnbe- schaafde dames Penley binnentra den, om in plaats van een onderwor pen en angstige Indiaansche, een lan ge, slanke Jonge wilde In een Parijsch costuum te vinden, met een donker gelaat, trotache lippen en zwarte oogen vol wantrouwen. De dames Penley twee model onderwijzeressen ,die veel dochters van adelijken huize en zusters van peers de laatste opvoeding hadden gegeven stonden voor oen oogen blik als door den donder getroffen, bij het zien van die wonderbare ver andering van het plooibare, meelij wekkende meisje, dat. zich zoo aan haar voogd had vastgeklemd, en deze slanke, bevallig© en zelfbewuste jon ge wilde. Lieve, zei Juffr. Clementa, de oudste zuster, laat mij je aan je me deleerlingen voorstellen. Cora schudde haar hoofd. Cora vandaag niet. Zij wil geen Bleek Gezichten meer xien vandaag. Cora haat alia Bleek. Gestichten behal- mylord. Cora zal heel alleen zijn en blijven vandaag, De twee zusters wisselden jiikkc» van consternatie. Maar liuve, bracht Miss Harr'öt, de jongste, hiertegen in, terwijl zij trachtte de hand van het meisje te grijpenmaar zij Werd met ilma minachting afgestooten en koud en onbewogen klonk het Cora heeft gesproken zij wil al leen zijn. Laten wij haar vandaag aar zin maar geven, fluisterde Miss Cle menta ten einde raad. Heel goed, lie ve, het zal zijn zooals je weuscot Je zult naar je eigen kamer gaan eu vandaag niet ons samen eten. M «r- gca kun Je dan met de ander© leerlin gen kennis maken. Zonder ecu woord verder te spre ken liet Cora zich de kamer uitbr-- i- gen en zoo eindigde de eerste klein© schermutseling in haar voordeel. Een slecht begin voor do laan» Penley. '8 Morgens deed Cora haar eulrée in de schoolwereld. Dat is t© zeggen, zij ging naast Miss Clementa de Uap af naar de groote schoolkaoiar ou lij verdroeg het langdurig aausUtroa, waarmee schoolmeisjes een -deuw© leerling© begroeten. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5