NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8456 Verschijnt dagelijks, behabte op Zo»- en Feestdagen. MAANDAG 16 JANUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RYE NTIËNt per drje maanden: S^kw Van 1—5 FCgete S3 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. BulteH het Arrondissement Voor Haarlem1.A» Haarlem van 1—regels f hk elke regel meer CL20. Reclames 30 CQHt per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)J-30 AfAdvertenttfti van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandL°5 QT 50 Cto. voor 3 plaatstegen 4 contant Geïllustreerd5 Zondagsblad, 'v,'or Haarlem* I I 1 I «ff Admirris^r feooto Huttnot SS. de omstreken en franco per pos! 0.45 Intereommanaal Telefoonnummer dor Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. iSSi" Drukkerij: Zuid er Bnttenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemadhtlgd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Adyertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA DINSDAG 17 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. De Kroon: Ned. Operette-ensemble: „De kuische Suzanna,' 8 uur. Soc. Vereeniging: Voorstelling Cir cus Paul Wilke, 8 uur. Gebouw H. J. V.: Openb. verg. v. d. Ned. Cbr. Geh. Ontboudersbond, 8 uur. KL Vereeniging: Concert, 8 uur. Sint Bavo: Cursus Ln de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer va-a de Kath. kerk over de God del ijko genade: De uitwerking van de heiligmakendc genade. Vclfeen: GemeenteraacLsvergadering 11 1/4 uur. Stadsnieuws Na Arbeid Kunst. Dit fanfarecorps gaf Zaterdagavond in de Vereeniging een uitvoering, on der leiding van zijn drecteur den heer j. Blad. Het rijk voorziene programma tel- de**niet minder dan 11 muzieknum mers. De door ons gehoorde stukken werden goed uitgevoerd, alleen wil len we er nog eens op wijze'n, dat N. A. K. moet leeren, wat zachter te spelen. Et werd nu al te veel forto gespeeld! Wanneer er wat minder kracht achter de blaas- en slaginstru menten gezet wordt, zal 't samenspel en do nuanceering er zeker door win nen en verfraaid worden. Maar, we schreven het reeds, over het algemeen was de uitvoering der muziek wel to roemen. Vooral bet Concertpraludium van II Kling werd heel verdienstelijk gespeeld. Van hot overige deel van het pro gramma noemen we; 't Jagerchor uit „Euryanthe' van Von Wel>er en eeni ge cornet-quartetten. Met deze en andere nummers had het corps voel succes. Ter afwisseling liet het duo Cuydt- Busch zich hooien, dat met zijn voor drachten veel appliaus oogstte. O. a werd opgevoerd do operette „Leer om Leer." Een bal besloot die niet zeer talrijk bezochte uitvoering. Onder Ons, Binnenkort zal dit ma'nuenkoor zijn eerste uitvoering geven. Pcinses Wit je. Met de Operette van dien naam komt Mevr. N. C. Hopman—Kwast hier een uitvoering geven. Het moei een heel aardige kinder- opereite van Victor Hollander zijn. T ij d e 1 ij k wethouder. Daar de heer J. M. Huiswil voor zaken drie maanden op reis gaat zaJ ^en tijdelijk wethouder moeten wor den aangesteld. Rookcn in den Schouw burg. We hooren niet veel, dat 't ge beur!, maar de politie geeft toch wel goed acht er op, dat men in den schouwburg niet rookt, waar 't niet mag. Dat ondervond gisteravond de 17-jarige loodgietersknecht Th. A. K die daarvoor verbaliseerd werd. Inbraukje. In de drijfrivinenfabriek der firma Droste heelt men ingebroken door aan den llurinenjunsweg over het hek te klimmen en een ruitje te verbrijze len. Van een lessenaar in 't kantoor heeft men de laden opengebroken, maar er wordt niets vermist 1 Zelfs heeft men eenig geld, dat in de laden lag, laten liggen. Dat gaf hem weinig. De koetsier P. v. d. K. had nog ne gen dagen hechtenis te goed. Een po- litie-agent trof hem aan in de Olie slagerslaan en wilde hem meenemen naar het bureau. De man liep mee, maar in de Wagenmakers!aan ging hij op den loop de Tempelicrsslraat in. Maar 't gaf hem niet veel. De agent en een kameraad vroegen aan voorbijgangers hun fietsen ter leen en gingen den vluchteling achterna. Na een jacht door de Van Eeden- Btraat, Juliana-van-Stolbergstraat en het Nauwe Geldeloozcpad werd de man weer in de Olieslagerslaan ge grepen. Zonderlinge bezoekers. Een dame te Haarlem, weduwe van een zeer bekend man die tal van ja ren in Amsterdam woonde, kreeg de zer dagen bezoek van een net gekleed echtpaar, dat zich mijnheer en me vrouw B. noemde en haar allerharte lijkst begroette, in den traint van: ,,0, lieve mevrouw, hoe maakt u het, wat doet het ons pleizier u weer eens te zien." De weduwe herkende haar bezoe kers niet, kon zich wel voorstellen dat zij hen vergeten was, maar te- formeerde toch nog eens nader. Neem mij niet kwalijk, maar 1b herinner mij niet goed..." „Och. hoe is het mogelijk, we woon den immers in dezelfde straat als u, nummer 41," zei mijnheer. „Neen." zei de dlame, ,.dlat kan niet, „daar woonde de familie X." „Och man, je vergist je," sprong mevrouw L „we woonden immers op No. 39...." „Neeh," liest.reed de weduwe weer, daar woonde de familie IJ." Het bezoek begon haar nu verdacht voor te komen, zij verborg niet, dat zij de bezoekers wantrouwde. En ein delijk kwam het liooge woord er uit: ze wilden een stoomwosscherij oprich ten, zou mevrouw daarin misschien ook aandeelen willen nemen? Daar dacht mevrouw natuurlijk niet aan. Liever noodigde zij haar bezoekers uit om te vertrekken en riep de dienstbode om hen uit te la ten. Met heengaan waren zij wej niet te vlug, maar ten slotte kwam hot er toch van. Buiten sto'nd liet tweetal hard te lnchenl 't Kan wezen, dat ze nog meer vi sites gaan maken van dezelfde soort: Wie het treft is gewaarschuwd. GYMNASTIEKONDERWUZERS. De heer J. A. van den Boom, de be kende IJaarlemsche deskundige op het gebied der gymnastiek, zal in den Haag op een vergadering der ve niging van gymnastiek-onderwijzers in Nederlo'nd cnn inleiding geven van een bespreking met lichtbeelden, van de aanvallen op het Duitsche ste" van gymnastiek in het algemeen en op do Nfvtorla'ndsche schoodgymnas- tiek in het bijzonder, voorkomende tn een boek van den heer W. P. Hu bert van Blcijonburgh, over het Zweed sche stelsel van gymnastiek. Twee dagen later geeft de heer Van den Boom te Haarlem Nederlandsche gymnastiek ter opheldering van de inleiding. De c o 1 w a g e n. De celwagen heeft een ongelukje veroorzaakt Zaterdag heeft hij ©en kleerbleokerswagen van J. C. ter H. uit de Spijkermanslaan op den Kam persingel "aangereden, waardoor de handwagen met den hond, die er on der liep in '1 water terecht kwam. Om standers hehbon hond en wagen op 't droge gebracht, 't Beestje mankeerde nieis en do wagen was ook niet be schadigd. Diefstallen. Uit een pakhuis in de Grcenendaal- steeg zijn ten nadeele van drie perso nen verschillende voorwerpen ont vreemd. A. ier W. vermist een mud aardappelen en een hoeveelheid groenten. J. A. E. en J. K. vermissen elk een hoeveelheid schoonmaak-arli- kelei*. Fietsendiefstallen. Te Amsterdam is aangehouden een rondzwervend muzikant uit Den Bosch, die hier een fiets gestolen heeft. De man heeft nog meer op z'n kerfstok, o. a. te Rotterdam, in Den Haag en te Leiden. Inmiddels is weer een fiets gestolen van een knecht der firma lluigrok en Go., Ged. Oude Gracht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Hevige brand. Zondagavond omstreeks half zeven ontstond brand aan liet Pretoria- plein. Weldra ging de spuit, bij ge brek aan personeel, door bereidwilli ge burgers getrokken, naar de plaats van 't onhelL Het vuur bleek te woe den in liet benedenperceel van No. 69. Eenige minuten later sloegen de vlam men reeds naar buiten. De bewoners, de familie Stam, die daar een barbierszaak uitoefent, wa ren afwezig, evenals de bewoners van het bovenhuis, de familie Van Eek. Deze is, naar wij vernamen, voor nemens deze week naar Amerika te vertrekken, en had den inboedel ge pakt gereed staan. Nu waren zij af wezig om familie te bezoeken. De spuit van het Raadhuis was in middels verschenen, maar met het water-geven ging het niet zoo vlot De afstand van het brandende per ceel tot de plaats, waar jvater te krij gen was, was de grootste, die de brandweer bereiken kan. Men had de slangen eerst uitgelegd ln het wa ter bij de Schalkburgerkade. Maar van daar uit kon men het brandende perceel niet voldoende bereiken. Nu werden de slangen versleept naar het water van de gracht bij de Paul Krugerkade. Naar ons van officieele zijde werd medegedeeld, is daarbij een stuk slang in het onge- reede geraakt. Om dit defect te her stellen, moest men andere slangen hebben. Aan de vuilnisbelt heeft men nog een hnudbrandspuit, waarbij ook de benoodigde. slangen, die eveneens pas sen op de groot© spuit van hot Raad huis. Toen deze aangekomen waren, konden do slangen in orde gebracht worden. Naar men ons meldt, ging het blus- scliingswerk toen nog niet zeer vlot. Hulpvaardige handen waren name lijk met de spuit naar den brand toe gegaan De leden van do Vrijwillige Brandweer, die later kwamen, kon den niet veel uitrichten. Verschillende ooggetuigen verze kerden ons ook, dat degenen, die met het blusschingswerk begonnen waren, niet zeer op de hoogte bleken van het behandelen van het mate riaalo. a liet slangen-koppelen ge schiedde zeer langzaam. Ook over de afzetting klaagt men zeer. De brand was te half zeven uit gebroken en eerst te zeven uur kwam er wat orde in Het publiek stond zeer dicht bij het brandende perceel. Veel later kreeg men afdoende hulp De cavalerie zette toen de straat af. Omstreeks een half uur na het uit breken van den brand zou men gaan spuiten. Een ooggetuige verzekert ons, dat zich daarbij het volgende merkwaardige voorval voordeed. De pijpgast nam de straalpijp op, doch legde haar weer neer, teneinde eerst.... een sigaar aan te steken. Eindelijk was or water. Maar hoe 1 Een dun straaltje verliet sputterend de straalpijp en viol te een moedeloos bochtje.... een meter verder op den grond. Uitroepen van verontwaardiging weerklonken. Toen het. blusschings werk zoo traag ging, besloot de Bur gemeester van Schoten, de heer Fuhrhop, die met den ópper-brand meester, den heer Ilooy, op het ter rein aanwezig was, om de hulp van Haarlem in te roepen. De daarvoor benoodigde formaliteiten werkten ook al niet mee om het blusschingswerk te bespoedigen. Tegen acht uur kwamen de Haar- lemsche spuiten. Spuit X en Spuit XIII. Zij gebruikten ook eerst gracht water met behulp van een aanjager. Een van de spuiten der X fungeer de daarvoor op de Paul Krugerkade, terwijl dc andere spuit op het Preto- riaplein het water omhoog spoot Doch levons word een slang aan gekoppeld op de llaarlemsche Water leiding. Dat hielp 1 Nu kon men in vereeniging met de spuit uit Schoten het vuur flink aantasten. Evenwel, de brand was toen al te zeer gevor derd, om nog veel resultaat to kun nen bereiken. Het vrij hooge huis was niet meer te redden. Er w os niet veel meer van overgebleven dan de steenen muren. Het vuur had nu ook de perceelen 67 aan hot dak en 71 in die straat aangetast, doch do brandweer slang- de er in. deze huizen te behouden. De bewoners der bovenverdiepin gen Le Noble en Zonneveld, waren niet verzekerd. Bereidwillige handen hadden het huisraad van Le Noble echter in veiligheid gebracht. Tegen 10 uur was men den brand meester en konden de spuiten in rukken. De bewoners der benedenverdiepin gen van dc perceelen 67 en 71, Pelle- mans en Bijl genaamd, hadden veel waterschade. Zij waren echter verze kerd, evenals Van Eek en Stom. De oorzaak van den brand, aldus vernamen wij van officieele zijde, moet te wijten zijn aan onvoorzich tigheid der benedenbewonera van het perceel. Bij de plaats van den brand waren o o. aanwezig de wethouder Van Schie, eenige Raadsleden der gemeen te Schoten en de 6taf der Haorlem- sche brandweer. Natuurlijk trok het in vlammen- opgaan van een groot huis honder den bij honderden. Het was een prachtig schouwspel, die vuurzee, waaruit een gloed op steeg, die door geheel Haarlem te zien was. Natuurlijk levert deze brand veel stof tot nabetrachtingen. In het Scho- terkwartier is het gebeurde het ge sprek van dezen dag. Weinig goeds zegt men er van het blusschings werk. Wij hebben aan den Burge meester van Schoten zijn oordeel ge vraagd. De heer Führhop wees er op, dat de bluschmlddelen te Schoten in dit geval, door den gebrekkiger! wa- teraanvoer op zulk een grooten af stand en door hel in ongereed© raten der slangen, niet zeer veel konden presteeren. Overigen was de Burge meester niet ontevreden over het b! usschingspersonee 1 Het laatste woord zal echter zeker nog wel niet in deze zaak gesproken zijn. De bewoners van het dichtbe volkte Schoterkwartier gevoelen zich niet langer voldoende beschermd bij brandgevaar. Men meent, dat bij een ongunstigen wind het gehecle blok huizen zou afgebrand zijn. Men is van oordeel, dat de Raad afdoende maatregelen moet treffen om de vei ligheid der ingezetenen te verzeke- Uit een ons toegezonden sclirijven vermelden we nog het volgende De Vrijwillige Brandweer begon het blusschingswerk, hetwelk niet be paald schitterend van stapel liep, daar het, bij den slechten toestand, waarin de slangen verkeerden, voor de spuit onmogelijk bleek op een afstand van circa 200 meter water to geven. Toen na een half uur een goe de slang was gehaald, naar verno men werd van de vuilnisbelt, was het mogelijk een flinken straal waicr in het brandende huis te werpen, waarop de brand spoedig vermin derde.. Intusschen was hulp gevraagd van spuit 10 uit Haarlem, die om 8 uur ongeveer op liet terrein van den brand verscheen, en eerst met een handpomp, later ook met een straal op de waterleiding, hielp het vuur te bestrijden. Om half tien ongeveer was men den brand geheel meester, niet ech ter dan nadat ook de belendende per ceelen eenige brand- en ruime water schade hadden bekomen. Het opdringendo publiek maakte het den brandblusschers, zooals gewoon lijk, niet gemakkelijker. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na dezen brand zal de gemeente, zij het dan ook met schade en schan de, wel inzien, dat het bluschmate- riaal in meer dan onvoldoenden toe stand verkeert, ©on feit, waarop door de Vrijwillige Brandweer reeds long is gewezen. Wij ontvangen ook nog een mede- deeling. waaraan wij het volgende ontleenen Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van den brand te Schoten gisterenavond, zou onderge- teekende gaarne onderstaande ge plaatst zien daarvoor bij voorbaat zijn dank. Weer een der misstanden van Scho- ten's beheer moet even wereldkundig gemaakt worden. November 1909 brak een begin van brand uit in de TugeJastraat No. 68, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien do brand woedde in een bergplaats van brandstoffen en liet .waaide dien nacht (ongeveer 2 uur) sterk, zoodat op dit stille uur, en op een plaats, geheel van het verkeer van de straat afgesloten, groot ge vaar te duchten was. Ondergetoeken- de heeft toen zoo spoedig mogelijk alarm gemaakt bij de naastbetrokke- iic-21, en daarna direct per fiets kenuis gegeven ten raadhuize aan den wachthebbend en politieagent. Deze was al direct met het geval verlegen, omdat het blu&chniate- riaal niet aanwezig was, dit lag verspreid over het terrein der gas fabriek. Toen ben ik van daar gaan waarscnuwen don brandmeester, 'en heer Hooy deze had er reeds op ge wezen, dat het bluschmateriaai op zijn plaats behoorde le zijn, maar, helaas, was het nu zoo goed als onbe reikbaar. De brand was intusschen bijna ge- bluscht door omwonenden met em mers water, en had zicli bepaald tot het bergplaatsje met inhoud en de schuttingen, welke de verschillende perceelen scheidden, plus een gedeel te der aan het huis aangebouwde keuken. Nu zou men denken, dat er wel voor het vervolg gezorgd zou worden, dat zoo iets niet meer 2iu plaats hebben, nietwaar Maar ho maar, hoor 1 Daarvoor moet je op Schoten zijn. Omdat dc slangen, bij de spuit be- hoorende, niet aanwezig waren die waren op de... vuilnisbelt! Daar komt nog bij, dat al die rom mel defect was. Is het nu wonder, als die menschcn, welke de Vrijwillige Brandweer van Schoten vormen, er het bijltje bij neer zouden leggen En wat moet dan gebeuren Het is toch zeer goed te begrijpen, dat deze menschen zoo niet door kunnen werken, daar zij (ten on rechte) bespot worden door ieder. Ik hoop dan ook werkelijk, dat ti* die geroepen zijn om onze gemeento te besturen, hun aandacht eens zul len schenken aan dit deel vain de aan hun toevertrouwde gemeentebelan gen. Tugelastraat no. 70. S. P. A. VERKOOLT, Zie vervolg onder laatste berichten. HEEMSTEDE. Besteding. Het onderhoud der gemeentewerken uitgezonderd schilder- en behangwerk voor 1911 is gegund aan A, Verdon- schot alhier, voor f 1342. HAARLEMMERMEER. De Burgemeester van Haarlem mermeer heeft de leden van den Ge meenteraad opgeroepen tot het hou den van een vergadering op Donder dag, den 19en Januari 1911, des voor middags ten 11 uur precies. Agenda: 1. Mededeel ing van ingekomen stuk ken. 2. Voorste] tot benoeming van een wethouder, ingevolge art 90 der ge meentewet; 3. Adres van mej. de wed. J. Kart, om vargunning tot het plaatsen van een gTaizerk niet omheining op het koopgraf op de algemoene begraaf plaats te Ho-ofddorp, 2e kl. O 140. 4. Verzoek van den heer H. de Jong Jr., om eervol ontslag als hoofd van school no. 10, nabij Sloten. 5. Verzoek van den heer H. de Jong Jx. om eervol ontslag als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim; 6. Voorstel tot vaststelling van be stek en voorwaarden voor de aanbe steding van onderhoudswerken «j-ti het raadhuis voor 1911. 7. Als voren van onderhoudswerken aan de openbare scholen en onderwlj- zerswonihgen. 8. Bezwaarschriften tegen aansla gen in den Hoofd el ij ken Omslag, dienst 1910. 0. Rondvraag.- VELSEN, Het bestuur van het fonds ïcr ver zekering tegen werkloosheid verzoekt, in de verordening omtrent dat fonds het bedrag van 50 cents tot 40 te. ver lagen, omdat 50 voor een deelnemen de vereeniging bezwarend kan zijn. B. en W. stollen voor, ln hun handen to stellen ter afdoening een adres van W. Steen te Haarlem, die zich er over beklaagt, dat de toegan gen tot het publieke voetpad over het Kerkplein zoodanig zijn versmald, dat de bewoonsters van zijn aldaar gelo gen huis er veel last en ongerief van ondervinden. B. en W. stellen voor, d6 huur van brandspuiten van de firma Otterbein en Co. te Amsterdjtnm. vdbreemst te verlengen tot 1 Mei 1912, of zooveel korter als noodig mocht blijken. B. en W. stellen, met instem ming van de K. E. M., nog eenige wijzigingen voor in het concept-con tract met deze maatschappij, betref fende de straatverlichting. Binnenland TWEEDE KAMER. BOUWKOSTEN BIJZONDERE SCHOLEN. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van art. 59 der wet op het lager onderwijs. Het. tegenwoordige cijfer van 1 887,847.63 die het Rijk thans als subsidie voor de lokalen der bijzon dere scholen uitgeeft zal ten gevolge van de bovengenoemde regeling ver hoogd worden met f 190.6a8.27 (resp. f 94,753.83 1/2, f 60,745.81 1/2, ©n f 49.158.62). Het gemiddelde van het jaarlijksch accrès van de Rijksbijdrage in de kos ten van de hierbedoélde lokalen was over de laatste jaren p. m. 17,900. Dat bedrag zal door de vorenge noemde wijzigingen met ongeveer 50% vermeerderen. ONZE KUSTVERDEDIGING. De Haagsche correspondent van de Daily Telegraph meldt aan zijn blad, dat uit vertrouwbare bron ontvangen inlichtingen hem reden geven te looven, dat de Nederlandsche regee ring zeer onder den inrruk Is van de oppositie, die het kustverdedigings- ontwerp ondervindt tn België en Ne derland zelf. De regeering zal het ont werp niet openlijk en uitdrukkelijk intrekken, aangezien de gevoelige Hollanders niet willen schijnen toe te geven aan wat het buitenland hun voorschrijft Het ontslag van den mi nister van Oorlog en hel optreden van een nieuwen als voorwendsel nemen de voor uitstel, zuilen zij de zaak stil laten rusten. .,In politieken zin zal de zaak ech ter niet in het vergeetboek raken. Men meent, dat de Belgische regeering, misschien ook andore, de zekerheid zuilen verlangen, dat Nederland in geen geval en op geenerlei wijze de vrije vaart op de Schelde zal belem meren. Zelfs in tijden van oorlog zouden slechts die maatregelen mo gen worden genomen, die gewettigd zijn door de eischen van zelfverdedi ging tegen een aanvallend optreden tegen Nederland zelf". 't Alg. Handelsblad merkt daarbij op: Wat de Haagsche correspondent van de Daily Telegraph hier meldt heeft al heel weinig om het lijf. In dien de Nederlandsche regeering het kustverdedigingsontwerp niet hand haaft, dan zal dit alleen zijn ingeval Nederlandsche deskundigen haar van het ongewenschte van het ontwerp van de niet-noodzakelijkheid der voor gestelde versterking overtuigen. Er is onder onze bekwaamste militairen veel verzet tegen het ontwerp: wordt de regeering door dit verzet overtuigd dan zal zij het ontwerp intrekken. Dat het Belgische lees Waalsche verzet daartoe iets zou bijdragen, is larie: men weet wat onze minister van buitenlandsche zaken heeft ver klaard over de zekerheid die hij zich had verschaft omtrent de opvatting die men in Engeland van onze plan nen had; wanneer Engeland daarin niets vijandigs ziet, wie zal het dau wel doen? Belgische vrienden van Frankrijk gelden niet mee. Ook van de bewering omtrent de zekerheid die vreemde mogendheden van ons zouden eischen, dat wij de vaart op de Schelde niet rullen be lemmeren, gelooven wij niet veel, liet uitzonderingsgeval dal ook volgens die eischen zou worden toegelaten is juist het eenige waarin iemand ia Nederland ove rsluting van de Schel de zou denken! HOLLANDSCHE VARIETé-ARTIS- TEN. Ter definitieve regeling van de dé tail punten met betrekking tot de on langs opgerichte vereeniging hebben de Holl. variété-ar Listen te Amster dam vergaderd, onder leiding van air. Adolf Perel. In deze eerste huishoudelijke ver gadering werd als naam der vereeni ging vastgesteld: „Hollandsche Va- riété-Artisten-vereeniging". Voorts werden besproken en vastgesteld vele middelen van propaganda en actie. Als bestuursleden werden gekozen de heeren mr. Ad. Perel, voorzitter; M. Beng, Louis Contran, J. van Laar en Henri Orvan, die onderling de functiën zullen verdoelen. Aan het bestuur werd hot ontwerpen van sta tuten en huish. reglement opgedra gen. Een groot aantal nieuwe leden trad tot de vereenigiug toe. HET ONTSLAG BEKHUIZEN. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin gehandhaafd het besluit) van Ged. Staten van Groningen, waar bij goedkeuring is onthouden aah Tiet besluit van den gemeenteraad van Stedum, tot het verleenen van onge vraagd ontslag aan den onderwijzer Beishuizen, wonende te Loppersum, wegens bet niet wonen in het dorp waar de school staat, waaraan hij werkzaam is, zijnde het dorp Garst- huizen. LENTEWEELDE, Te De Wijk heeft meh een vogel nestje gewonden, met drie eitjes, waarop de vogeltjes reeds zaten te broeden. Ook viogen in die streek in de laatste dagen reeds spreeuwen' rond. „DE ZEVEN PROVINCieN." Minister-president Botha heef: de. officieren van de „Zeven Provinciën' op Grootescbuw vereeriigd aan een diner, waarbij ook aanzaten do mi-! nisters Smuts, Graaf en Burton, do Nederlandsche consul-generaal en dq autoriteiten van zee- en landmacht Zondag was er receptie op Groot© schuur.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1