NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8457 Verschijnt dagei^ks, behalve op Zon- en Feastdagen. DINSDAG 17 JANUARI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PBR DR1B MAANDEN: K&tt. Jj&W Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem X' lJU gffkp-, Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per receL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. 119 Ad vertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland.1.65 Jf I ;|f 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant B' Afzonderlijke nummers0.02 H j 1)4 "V J- n 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.3734 Rodaetie en Administratie! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Yennootsctiap Loureus Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Boitenspaarne 6. Teleioonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön an reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE Lil.AD. AGENDA WOENSDAG 18 JANUARL Schouwburg: „De Groothertogin van Gerolstein" door de Vareeniging „de Phoenix". De Kroon: „Van een Kerstavond", 2 OUT. Do Kroon: Klavieravond Percy Grainger, 8 uur. „De Karseboom." Ledenverg. v. d. Nieuw-Malth. Bond, Spreker: dr. J. Ruigere. 8 uur. Soc. Vereemgihg: Voorstellingen circus Paul Wilke, 2 en 8 uur. KL Voreenigmg: Concert, 8 uur. Kruisstraat 45: Voordracht over „koken op gas" door mej. J. Oppen- heirner, 3 uur. Soc. Vereeiiiging: Muziek- en voor drachtavond 'foynbeevereen. 8 1/2 uur Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Slavernij in Mexico", in de rubriek Om Ons Heen. QpllcMerspraktQksn. Wij waarschuwden gis lei' tegeneen echtpaar, diat voorgeeft tot de vroege re kennissen van het aanstaand slachtoffer te beihooren, en zegt, dat bet van plan is een kieerhleekerij op le richten, waarvoor natuurlijk, geld tooodiig ls. Konden we gister melden, dat een dame hier ter stede, verstandiglijk genoeg, den oplichters de deur gewe zen had, een dame woonachtig aan den Kleinen Houtweg büjkt er toch tngeloupen te zijn. Zaterdag kwam bij haar een juffrouw, düe zich Wilton- Wilkers noemde en reide gezonden te zijn door mej. B. van de Leidscbe vaart wat natuurlijk niet waar was. De dame liet zich verleiden om een aandeel van f 5 te nemen ter op lichting eener kleerenbleekerij in de Lange Ileerensteeg. De oplichtster toonde zich. nog ai schikkelijk, want zij nam met die vijf gulden genoegen, ofschoon zij er der tien vroeg. Toch wel een billijk merischl Beli alve voor Meerbleekerijen-cha- teaux en ITeorensfeeg Espagne, moet men oppassen voor vlekkenwater. Een nobel man wil do menschheid van vreemde smetten vrij maken, doch kon zijn vochtje ais dat wat hielp voor vlekken in de eerste plaats gebruiken om zijn geweten een goede beurt te geven. Een dame in de Krelagestraat is er voor f 1.20 ingeloopen. Het üeechje bevat natuurlijk waardeloos vocht. Ook m de taartjes-branche zeggen wij Hollanders is er gevaar. Niet, dat de eerzame „conliseurs et patissiers'ons zouden oplichten. Het tegendeel gebeurd© bij den banket bakker Meoreboer, op de Oude Gracht waar gister een meisje, blijkens haar boek en zeiltje oen schoolkind, een uit voerige bestelling deed van een f 50 ol f 60. Ai dat lekkers moest dienen voor een zeer geacht ingezetene, wüens hu welijksdagen zilveren waren gewor den. De bunketbukker informeerde ecluor vooraf, omdat de n.a zilveren bruigom geen klant was van zijn zaak. En toen bleek, dat er van het verhaal niets aan was. Een schooluiedsjesgrap? Maar dan toch een van echt flauw alloaLl Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Een ceintuur, H. Zwaheveld, Dr. Levdsstraut 47. Een R. K. kerkboekje, J. C. v. Loe- vestein, L. Hofstraat 13. Een schaartje J. Kok, Oranjestraat 100. Een dameshandschoen, J. Gupen, KL Heiligland 44. Een ledig» portemohnate, C. G. Meyland, Kamperstraat 70. Een portemonnale met inhoud, J. Schipper, VooTheimstraat 11. Een boodschappennet, C. Thoolen, Schou tens teeg 5. Een boxhoid, Th. Vermeer, Presi dent Steijnstraat 29. Een kindeisdioentje G. Prins Kian> persinged 28. STUKKEN VAN DEN RAAD. Onderwijzers-voordracht. U. L. O. school B lo. C. Pels, Tiel, 2o. J. Rljkse, Arnhem, 3o. J. Odink, Haarlem. Aanbeveling Plaatselijke School commissie (vacature-W. Boissevain) lo. J. Schreuders, 2o. H. A. J. de Bijll Nachenius. B. en W. stellen voor, het grasge was te verkoopen van de perceelen Slachthuisstraat kad. E. nos. 3188 3193 en ten noorden der Kleverlaan kad. sectie G. no. 16, daar deze gron den het grootste gedeelte van dit jaar ter beschikking der gemeente zijn. Daar de Regeering eerst in het ein de vun dit jaar de beslissing kan ne men omtrent de al-of-niet-aanvaar- ding van do terreinen aan de Leid- schevaart hoek Schreveliusstraat, om daarop en Rijkskweekschool met leerschool te bouwen, stellen B. en W. voor naar omstandigheden, dezen grond te mogen verhuren of het gras gewas te verkoopen. Licht op! De politie treedt in de laatste dagen zeer streng op tegen wielrijders, die na zonsondergang den euvelmoed heb ben zonder licht te rijden. In de sche mering gaan de oogen des politie mens zoekend naar alle richtingen, om een ongelampt of ondanks zijn gelomptheid, toch lichtloos rijwiel te ontdekken. Gisteravond werden er zes aTgeloo- zeu bekeurd. Men kijke dus zorgvul dig ons rubriekje na, dat op de tweede pagina van ons eerste blad (eerste kolom, bovenaan) eiken dag vermeldt hoe luat men den volgenden zijn licht behoo.rt te ontsteken en men boude brandende de lampen 1 MOORD TE SPAARNWOUDE. Naar wij vernemen, heeft de justi tie Maandag huiszoeking gedaan in Spaarudam, naar aanleiding van ge ruchten, dat iemand daar veel geld in huis zou hebben. O n gev &L Omstreeks zes uur gisteravond moest een wagen met leege melkbus sen van Van Loon te Haarlemmerlie- do bij de Amsterdamsche Poort een ander voertuig passeeren. Daartoe was weinig plaats en daardoor reed de wagen het trottoir op. Het paard schrok, de wagen sloeg om en het beest ging er van door. Het kwam bij café ,,Sportlu8t" tot Btaan. Het dier had toen een gekwetsten voet. L o r e 1 e y. Men meldt ons Den 2en Juni a. s. zal het 25 Jaar go- leden zijn. dat het van ouds bekende kwartet „Lareley" werd opgericht. Ruim 20 jaar heeft het onder leiding van den heer W. H. C. Sehmölling gestaan en in dien tijd heeft het me- nigen lauwer op wedstrijden behaald en aan vele liefdadige doeleinden met zijn zang medegewerkt. Na den dood van den heer Sehmölling heeft het kwartet zich meer uit het openbare leven teruggetrokken, maar de ieden bleven toch vereeuigd en ijverige le den dor Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. Ter herdenking van het zilveren Jubileum zal het nu een wed strijd uitschrijven voormannen- kwartetten, dubbele mannenkwartet- ten eu dubbel gemengde kwartelten, in de eerste dagen van September. Dammen. Gieteravond gaf de heer C. H. Broekkamp van Amsterdam een 6i- multran-séance voor de Leden van de Haarlemsche Damclub. GespeaLd wer den 18 partijen, waarvan door den heer Broekkarap 15 partijen zijn ge wonnen, 2 verloren en 1 remise, het welk voor boven genoemden heer zeer zeker een groot succes is, to meer daar de geheel© séance 2 1/2 uur ge duurd heeft VOOR HET VREDESPALEIS. De beeldhouwer L. J. Vreugd© deelt ons mede, dat aan hem is opgedra gen voor het Vredespaleis te ont werpen en uit te voeren, een beeld, voorstellende „Les Arts." Openluchtspel. Zaterdagavond hield de Haarlem sche Openluohtspel-Club haar Jaar vergadering. Het lodental bedraagt thans 28. In behandeling kwamen o. m. de volgende voorstellen le. „Aansluiten bij den Nederland- schen Korfbalband", wat verworpen werd, en 2e. ..Oprichten van een adspiranten- afdeeling", wat in beginsel werd aan genomen. Het oude bestuur werd in xijn ge heel voor dit Jaar herkozen. TEYLER's GENOOTSCHAP. Op de prijsvraag „Het Genootschap; vraagt een© studie over de godsdien stigheid der hedendaagsche platte- landsbevolking van Friesland'?" is door „Teyler" één antwoord ontvan gen, onder het motto „Glnirum in de in ter Germanos Frisium nonnen." Taoitus, Annates IV, 74. ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Januari 1911, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium, J. S. Bach. No. 2. Adagio (5e Symphonie), Beet hoven. No. 3. Sonate No. 3, Mendelssohn, a Con moto maestoso, b. Andante tranquïllo. No. 4. Fantaisie, Th. Dubois. No. 5. Vorspiel zu Parsifal, R, Wag ner. DOOR EEN VALLENDE TAK. Welk een kleinigheid ln onzen tijd van moderne verkeersmiddelen een groot ongerief kan veroorzaken, be wijst een ongeluk dat hedenmorgen op den Jansweg plaats had. BIJ het vellen der hoornen op de Nieuwe Gracht brak onverwacht ©en zware tak af en viel op den draad, die op den hoek van Jansweg ea Nieuwe Gracht dien orbeidsdraad vain de Electrisohe tram draagt. De arbeidsdraad knapte af en aloeg dioor de spanning met geweldige kracht naar beueden. Een 27-]arig schoenmaker uit Beverwijk, Ludwig ZölLner geheeten, werd door den draad getroffen. Zoo hevig trof het wegspringende uiteinde hem, dat hij een vrij diepe en groote wonde aan het voorhoofd bekwam en kleinere kwetsuren aan neus en kin. Do man werd dadelijk binnenge dragen in dien sigarenwinkel van den heer J. A. Hoekstra, waar Dr. Moojen hem hulp verleende. Op voorschrift van den geneesheer, nam den man toen nog een uurtje rust ln het logement „Volksbelang" ten eind© wat op zijn verhaal te komen. Inmiddels was het tramverkeer op de Ceintuurbaan stopgezet. Da oJr- boidsdiraad was nl. door het breken van den drnagdraad doorgezakt en om ogólukken to voorkomen werd dadelijk de stroom in het dradeamet afgesloten. Op diat oogenblik stónden dus overal de tramwagens stil. Dat duurde een twintig minuten. Toen kon het tramverkeer weer plaats hebben, behalve op het traject bij de Jansbrug, waar de stroom uit geschakeld bleef. Dadelijk kwam er personeel van d© E. N. E. T. om den draad te herstal len. De ijzoron console, waaraan d© draagdruad bevestigd was, werd door den krachtigen schok uit den muur getrokken. VEILING! A Uitslag der gehouden veiling van onroerende goederen in het „Alge meen Verkooplokaal" te Haarlem, op Maandag 16 Januari 1911, 'e avonds na 6 uur. 1—3. Drie perceelen bouwterrein, le Schoten, aan de Paul Krugerkade, als No. 1 ter groote van 6 Aren, 16 Centiaren. No. 2. Ter grootte van 6 Aren, 10 Centiaren. De perceelen 1—2 gecombineerd. A. Bertl'ing q. q., ƒ6800. No. 3. 'Ier grootte van 6 Aren 6 Centiaren. A. Bertling q. q„ ƒ2935. 47. Vier perceelen land, bosch on sloot, te Heemstede, nabij don Haar lemmerhout en grenzende aan het Zukler Buiten Spaarne, als No. 4. Tea- grootte van 1 Hectare, 1 Are, 62 Centiaren. No. 5. 'l'er grootte van 1 Hectare, 97 Aren, 53 Centiaren. No. 6. Ter grootte van 2 Hectaren, 78 Centiaren. No. 7. Ter grootte van 1 Hectare, 71 Aren, 47 Centiaren. De perceelen 47 gecombineerd. P. Hoageveen, 31.205. Vijf burger woonhuizen en erven, mot tuinen, aan de Brouwersstraat, ais Na 8. Ge teekend Na 23. No. 9. Geteekend Na 21. De perceelen 89 gecombineerd» J. Winnebts. ƒ4865. Na 10. Geteekend Na 19. A. Schoorl, 2250. Na 11. Geteekend Nb. 17, P. Toeset, ƒ2425. No. 12. Geteekend No. 15. A. N. Cornelissen, 2300. (Reeds gedeeltelijk In ons vorig nummer opgenomen). De zaak-Schooleman voor den Hoogen Raad. Maandagmorgen nam de Advocaat- Generaal bij den Hoogen Raad con clusie ln d© zaak van den heer R. C. Schooleman, onder-stationschef te Haarlem, wegens onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde (magnetische behandeling van zieken). Advocaat-generaal Hangest d'Ivoy was van meening, dat de wet de be doeling heeft om het publiek te be schermen tegen Onbevoegde uitoefe ning der geneeskunde, ongeacht de vraag, of de verrichte handelingen overeenkomen met de uitoefening van geneeskundige handelingen door be voegden. De beide middelen van cassatie werden ongegrond geoordeeld. Ambtshalve kwam het don Advokaat- Generaal voor, dat het vonnis vernie tigd moest worden, omdat recht ge daan was op een aanwijzing, voort vloeiende uit de erkentenis van den beklaagde, omtrent den door hem uitgeoefenden magnetischen invloed, wat een onwettig bewijsmiddel was. De conclusie strekte dus tot vernie- liging van het vonnis en verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Am sterdam. Uitspraak 13 Februari. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde den heer Schooleman tot drie geldboeten van 5. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Slachtoffers van den brand. De brand te Schoten is een ploidooö voor verzekering tegen brandschade. Wie zich met verzekert, is als het ongeluk hem treft, vrijwel een garul- neend man. Twee van dezen zijn aan ons Bu reau gekomen om ons hun treurigem toestand te vertedien. üe ©ene is de 33-jarige kappersbe diende. die in de barblersaaak in be trekking was. De jonge man was Zondagavond naar Amsterdam geweest. Toen hij 's avonds thuis kwam was alles, wat hij onlangs voor zijn opgespaard geld had gekocht, verbrand: Barbier»- en kappersgereedschap, een nieuw pak, andere kleeren en nieuw ondergoed, kappersjossen enz. Hoe het nu moet gaan, weet hij niet. De barbierszaak, waar hij tijde lijk in betrekking was, kan nu niet meer uitgeoefend worden. Eem ander slachtoffer van den brand is de neven-bewoner Le Nohte. Wel is er veel van hem gered, maar hoe! Hij klaagt ons zijn nood, dat de niQubeien eenvoudig naar buiten zijn geworpen en dat hetgeen beneden op straat terecht kwam, goed genoeg is om naar den vuilnisbelt te brengen, gelijk hij ons met een teekenende uit drukking zei. Bij hem zijn do bedden der kinde ren verbrand. Do daagscbe kleeren der kinderen zijn weg. De man ver moedt, dat ze gestolen zijnl Voor weldoeners is 'hier eon goed werk te doem Men meldt ons, dat voor een der slachtoffers met een lijst rondgegaan zal worden om bijdragen. Door den burgemeester van Scho ten ls hiervoor toestemming verleend. Wij ontvangen van den Comman dant der Schotensche Vrijwillige Brandweer nog eenige nabetrachtin gen, waaraan wij het volgende ant ieenen: Niet aan de leden der V. B. S. Is de schuld der uitbreid mg van den brand, maar aan het publiek, dat den boel ging redden (f) ln plaats de brandweer op t© roepen. Een onzer leden zag te 5 min. vóór half zeven den rooden gloed van den brand op den Schoter singel. Het eerste lid der brandweer kreeg pas om vijf minuten over half zeven kennis van den brand. Het ls daarom niet te verwonderen, dat de spuit te kwart vóór zeven aankwam en dat, daar de vlammen vóór en achter, boven en beneden uitsloegen, er met één straal geen redden meetr aan was. Tot slot kan Ik den lieer Verkooy de geruststelling geven, dat wij het bijl tje er niet bij neer zuilen leggen, maar diat steeds ons streven zal zijn te zorgen, voor een goed geoefend Brandweerkorps, dat vrijwillig zijn diensten aan de inwoners der gemeen te Schoten bij brand zal geven. En wie weet, komen wij dtm nog niet eens bij brand met materieel, dat ei gendom is der Vrijwillige Brandweer te Schoten. HILLEGOM. De mannelijke katjes van den ha- ze! a ar werden gisteren te HSliegom bloeiende gevonden. HAARLEMMERMEER. Verlof. Aan mej. J. Hos, te Haarlem, onder wijaeres aan school no. 5 te Nieuw- Vennep is wegens ziekte verlof ver leend. VIJFHUIZEN. Dezer dagen gaf de Chr. zangveree- nigiug „Excelsior" te Vijfhuizen haar jaarlijkse hen feestavond lm het lo kaal dor N. II. K. aldaar. Men schrijft ons daarover: Nadat de feestleider, de heer v. d. W., de vergadering had geopend, met het doen zingen van een Psalmvers en met gebed kregen we verschillende zangnummers te hooren, die werden afgewisseld door samenspraken en voordrachten. Et werd over 't algemeen wij goed gezongen. Wat betreft de samenspra ken en voordrachten, er waren en kele nollen die niet genoeg bestudeerd waren. Doch het geheel voldeed wed, getuige de bijval van hot publiek. Vooral enkelen wekten de lachspieren geweldig op, zooals: Boar Gerritsen, die alles goed vond, behalve dat de gemeentepot verteerd werd, bij de ont vangst van Zijne Ex... Ex... Ex... Exeli... lehtie. Ook dat van die twee bedrogen min naars was magnifiek. En van meer anderen bleek, dat ook het pogen grootsch is in het worstelperk der kunst. Dat de uitvoerders ons weer spoedilg ln staat stallen zoo'n prettd- gen avond mee te maken, is zeker ve ler wensch. Na bet doen zingen van Pa 72 11 sloot de feeetleiider mét dankzegging. Met genoegen mag de vereend ging op dien avond terugzien. VELSEN, RAADSVERGADERING. Hedenmorgen vergaderde de ge meenteraad. Te 11 1/4 uur werd de bijeenkomst geopend, met 't voorlezen der notulen. Om 11 1/2 uur was dit af geloop en en toen ging de raad met een oter in een geheime zitting. Dat was een verrassing, wanx op de agenda was niets aangekondigd. Te 12 3/4 uur werd de openbare vergadering weer geopend. Wederom kwam ter sprake do geld- leening, waarover in de vorige verga dering gesproken is. B. en W. wer den gemachtigd ondershandsche aan- biedino-en te vragen voor een annul- teltsgeldleeniug. Eenige Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor aan H. M. de Koningin oen verzoek te richten, om verlengine van den termijn van vrij stelling tot oprichting van een bur ger-dagschool. De heer BROK kan zich daarmee vereenigen, maar vroeg aan B. en W. hoe ze denken over uitbreiding der Burgeravondschool. Hij meende, dat deze school binnenkort uitgebreid zal moeten worden, want de leertijd van 2 jaar is te kort, zoodat deze tot 8 of 4 jaar moet worden verlengd. De heer NETSCHER achtte het voor stel van den heer Brok niet uitvoer baar, want de wet verzet zich daar- school zou nog meer resultaat gehad hebben, als ze op een andere plaats had gestaan. Jongens, die te IJmuiden werken, kunnen moeilijk o m5 uur de school te Veiseroord bezoeken. Als er alleen in een gemeente een burgeravondschool ls, dan mogen er niet meer dan 2 lesjaren zijn. 't Beste zou zijn een ambachtsschool op te richten. Dit zal niet zoo gemak kelijk gaan, maar B. en W. willen de zaak gaarne eens overwegen. Het voorstel van B. en W. werd hierop goedgekeurd. ZANDVOORT. Tot tijdelijk ambtenaar ter secreta rie alhier is benoemd de heer A. de Rijcke. Binnenland De Klesrechtmeetino In den Daag. (Van onzen bij zónde ren verslag gever). Er was Maandagavond in Den Haag wel belangstelling voor de vergade ring van de Liberale Unie voor alge meen kiesrecht. De zaal in het feest gebouw in de Wiilemstraat was al vóór achten propvol, nagenoeg al d© kopstukken van de partij waren aun- wezig, óf op de voorste rijen, óf up het podium, een tooneeltje met een klungelig décor, dal ai een heel zon derlinge omlijsting vormde voor een politiek gezelschap. Toen Mr. M. M. Schim van der Loeff de vergadering opende, en >.r zijn leedwezen over uitsprak, dat de voorzitter, Mr. H. Goeman Borgesi ie, door ziekte niet aanwezig kon zijn, gaf de vergadering door iuid applaus haar instemming met die woorden te kennen. Toen gaf hij hat «voord aan Mr. P. RINK, die het eerst spreken sou. Hij begon met te wij zien op de ma laise, die er nu heerscht in de poli tiek. Dertig jaar moet men terug gaan, om daarvan de wedergade to vinden. Aan de liberalen werd de landsverdediging niet toevertrouwd, maar daarna heeft men drie ministers van oorlog gehad, en men fluistert elkaar toe, dat ook in 1913 de sociale wetten nog niet in het Staatsblad, zullen staan. De stand der geldmid delen is bedroevend, nieuwe belastin gen wachten ons, er is weinig \'-r- trouwen in het financieel beield, pro ductieve openbare werken blijven achterwege. En boven dit alles uit klinkt de kreet, om het kiesrecht te vestigen op billijker, rationeeler grondslag. Die eisch is een echt lilxi- rale. (Stem uit de zaal hm I) De li beralen hebben vertrouw eo in liet volk. (Zelfde stem hm De kieswet van Van Houten wordt door niemand meer principieel verde digd, zij geeft aanleiding tot kiezers- kweek en kiezersteelt de vraag was maar, wie de meeste intimidatie toe paste on er het meeste geld voor over had. Het wordt voortdurend moeilijker, aan te wijzen waarom de een niet, de ander wel het kiesrecht heeft. Verandering van betrekking, verhuizing naar een andere straat, vermeerdering van het gezin, kun iemand het kiesrecht kosten. Het stelsel van algemeen kiesrecht vraagt niet, wie het kiesrecht wel, maar wie het niet moeten hebben. Herziening van de grondwet is daar voor noodig, maar de liberalen willen geen algemeene herziening, maar en kel van die artikelen, welke op het kiesrecht betrekking hebben. Dat is het meest urgente. Toch schijnt de Regeering niet van zins, in (loze zes jaar het kiesrecht-vraagstuk tot op lossing te brengen, daarop wijzen hare uitlatingen en handelingen, al zal ook de Minister niet zeggen, dat hij het niet oplossen wil. Dat kaü geen Minister meer zeggen, elke Mi nister zal er voor komen te staun. Dat is bemoedigend en daarom is de behoefte gevoeld, ook hier te getuigen en te protesteeran. De zaak van het algemeen kiesrecht zal zegeviereo. Moge deze vergadering daartoe bij dragen 1 (Applaus). De tweede spreker was PROF. Mr. G. A. VAN HAMEL. Zijn toespraak zou gaan langs deze twee lijnen Het algemeen kiesrecht is in op komst. Hoe gaan wij het tegemoet Terloops getuigende van sympathie voor vrouwenkiesrecht, betoogde spr., dat het komende kiesrecht een defi nitief karakter dragen zal. Het attri butief kiesrecht, dat we nu hebben, en dat het census-kiesrecht volgde, verlangt onderscheidingen, die geen reëel© onderscheidingen zijn. Een Haagsche dame beeft heden aan spre ker voorgesteld, het kiesrecht te ver- 1 oenen aan ieder, die examen doet in de kennis der staatsbeginselen cn van de partij-programma's, met cur sussen van staatswege Maar kan daardoor al blijken van eenige uiter lijke kennis, de groote innerlijke lw- teekenis van het kiesrecht wordt er niet door tot verwezenlijking go- bracht. Hel organisch kiesrecht is onge schikt. oindat zoodanige organismen bij ons ontbreken, hei gezinslioofden- kiesrecht is een premie voor de ge trouwden. Hoe gaan wij nu het algemeen kies recht tegemoet De een ziet er een zegen in, do an der een gevaar, de derde aanvaar 1t het met onverschilligheid. Men moet het begroeten als een nieuwe phase in de rijpwording van de democrati sche ontwikkeling van den staat. Alls stroomingen moeten zich kunnon

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1