HAARLEM'S DAG LAD. TWEEDE BLAB. DONDERDAG 19 JANUARI 1911 Nu was het groote oogenblik daar. Het maal was klaar, in den vooraf aangekondigden tijd van vijf kwar tier. De gaskraan werd dichtge draaid, de nieter wees een verbruik aan van 600 liter, naar Haorlenischen prijs ruim vier en een ha)ven cent, do kookster deed haar schort af en de spreekster toonde ons triomfante lijk, hoe bruin hot vleesch en de jus waren, dat aardappelen en groenten gaar waren en maakte aanstalten om van soep en taart rond te deelen. Maar vooraf gaf zij gelegenheid tot het stellen van vragen. Een paar dames maakten daarvan gebruik en werden beantwoord. Tot dat een horer op een oogenblik er over klaagde, dut het gas slechter is, dan vroeger, omdat het vermengd is. Mijnheer Blom t", riep de spreek ster en het lachte ondeugend in haar oogen, „wil u misschien deze opmer king beantwoorden Onze directeur van de gasfabriek kwam daarop naar voren en verze kerde, dat het hier het prachtigste gas is van de wereld. Er i9 toch niet beter, dan watergas. Spreker zou met genoegen daarover eens een le zing voor de dames houden. De dames gingen nu aan het proe ven en toestellen kijken en vonden soep en taart, lekker. We gingen naar huis, maar moeten nu nog even vertellen, waarom zoo weinig dames zaten on zoovelen stonden, al waren er stoelen genoeg. Dat kwam omdat achter de eerste rij allen door de reuzen hoeden verhinderd waren om de spreekster en haar apparaten te zien. Daarom getroostten ze zich te staan. En eenige ongevoelige manne lijke wezens, barbaren van natuur, hebben zich daarover kostelijk ver maakt. Hoe plezierig die monster- modellen zijn, konden de dames nu zelf eens ondervinden. Buitenlamlsch Overzicht 'T DUITSCHE RUK bestaat thans 40 jaar. Gistermiddag heeft de president van den Duitschen Rijksdag een kor te rede gehouden, ter herdenking van dit feit. Ook de Duitsche bladen wijden er beschouwingen aan. Natuurlijk, dat er niets dan goeds van verteld wordt. In den Rijksdag ls ook HET ONGELUK MET DE ONDER- ZEESCHE BOOT ter sprake gebracht. De voorzitter las een bij het marine-departement ont vangen telegram voor, over het ver gaan van de onderzcesche boot II. 3, waarin gezegd wordt, dat hel ber gingswerk met groote voorzichtigheid, energie en opofferingszin werd vol voerd. De president besloot zijn rede mot de woorden De Rijksdag zal, als het Duitsche volk, de drie verongelukte dappere manneu ln eervol aanden ken houden, als waren zij voor den vijand gcvallcn. Het Huis hoorde staande deze me- dedeeling aan. DE AANSLAG IN DE FRANSCHE KAMER. De Parlische bladen hellen in hun bespreking van den moordaanslag in de Fransche Kamer over tot de meo- ning, dat Gizolme wel degelijk de be doeling had den minister-president te treffen, ofschoon hij blijft volhou den, dat het hem volkomen onver schillig was, wien hij raaktei De broeder van Gizolme is tweede kabinetschef bij het ministerie van arbeid Hij was juist in de Kamer, toen de aanslag werd gepleegd en had niet het minste vermoeden, dat zijn broeder de dador was, toen hij het gebeurde aan het ministerie berichtte. Mirmann, de directeur van den ge zondheidsdienst, is ernstiger gewond dan men aanvankelijk meende. De kogel is door de rechterdij heenge gaan en had toen nog voldoende kracht om de linkerkuit open te rij ten. Li het jaar 1893 had Mirmann ook reeds ernstig gevaar geloopen. Hij verliet toen n.l. Juist de tribune, op het oogenblik, dat de anarchist Vall- lant een bom ln de Kamer wierp. Hij kreeg toen echter geen letsel. EEN SAMENZWERING IN GRIEKENLAND Volgens den Atheenschen correspon dent van een Duitsch blad doen in den ioatsien tnd onrustbarende berichten over een samenzwering de ronde, die ten doel zou hebben de tegenwoordi ge regeering ten vol te brengen. Een der Grieksche bladen waarschuwt to gen gewaagde ondernemingen en drukt eventueelen liefhebbers daar van op hel hart, dat hun rekening bij voorbaat niet klopt, omdat de bevol king. die met den gang van zaken te vreden is, zich in geval van onlusten zeer zeker tegen hen zou wenden. UIT 'T TURKBNLAND. De Lokal Anzeigor brengt het be langrijke bericht, dat in het Jong- Turksche comité voor Eenheid en Vooruitgang te Saloniki scheuring ls ontstaan, die nnar het schijnt gewe ten moet worden aan de groote onte vredenheid onder de officieren van het derde legercorps. Uit het bericht ls niet met stelligheid op te maken. ■>f hior sprake is van het hoofdcomité of van een plaatselijke afdeeling, ver moedelijk wordt evenwel 1 hoofdco mité bedoeld. Een scheuring in de Jong-Turksche partij zon voor Turkije wel eens vér strekkende gevolgen kunnen hebben DE AANLEIDING TOT DE MUITE RIJ IN BRAZILIS. Toen eenigen tijd geleden de mui terij ond^r de matrozen te Rio de Ja neiro uitbrak, lag daar een Engelsch eskader voor anker. Dit is thans naar Engeland teruggekeerd, en heeft nadere berichten medegebracht omtrent den opstand. Volgens deze mededeelingen was er reeds sinds gorulmen tijd onder do B>'nzilinnnsehe matrozen een bewe ging gaande tecen de lichaamsstraf fen en kan deze als de oorzaak van het oproer beschouwd worden. De directe onnloiding was een twist bli het kaarisnel onder matrozen van de ..Minaes Geraes". Een dezer was n.l. van valsc.h spel beschuldigd en in de hitte van den daardoor ontstauen twist overhoop gestoken. De dader werd door den kapitein veroordeeld tot 150 slagen. Die straf was reeds gedeeltelijk vol trokken, de kwaaddoener had al 37 slagen gekregen. toeh een aantal zeelieden tusschenbeï-de kwamen en eischten, dat hem de rest geschonken zou worden. De kapitein weigerde, waarop de muiters de revolvers voor den dag haalden en den kapitein en eouige andere officieren doodschoten. Naar het schijnt, was dat het sein voor de andere schepen en deze open den nu met de „Minaes Geraes" het vuur op de forten He! geval wilde, dat de zwaarste stukken van het pas uit Engeland aangekomen slagschip nog zonder sluitstukken waren en du? niet afge vuurd konden worden, anders zou de aangerichte verwoesting nog veel ern stiger ziin geweest worden nJet zachtziunig behandeld. Uit Tokio wordt geseind, dat Kotuku, zijn vrouw en 23 andere gevangenen ter dood veroordeeld zijn wegens sa menzwering tegen het leven des Kei zers eu andere leden van 't Hof. Slechts twee gevangenen werden ver oordeeld lot acht en elf jaar gevange nisstraf. DE STAKING IN 'T LUIKSCHE KOLENDISTR1CT is nog niet geheel geëindigd. De mijnwerkers weigeren beslist zich te voegen naar het besluit tot hervat* ting van den arbeid, door de afge vaardigden der mijnwerkersvereeni- ging genomen, wijl de afgevaardig den zich tevreden stelden met monde linge beloften, terwijl zij de opdracht hadden kort en goed uitrekking van de reglementen, die de staking ten ge- gevolge hadden, te verkrijgen. Er wordt nu evenwel heel spoedig een oplossing der geschillen verwacht DE PEST IN CHINA. Uit Charbin wordt geseind In de afgeloopen 24 uur werden 10 pestzie ken en 6 lijken gevonden. In observa tie zijn 1709 personen, onder wie 22 Europeanenin afzondering zijn 23 personen, onder wie twee Europea nen. Sedert het begin der epidemie werden up hot kerkhof 408 pestlijders ter aarde besteld. Stadsnieuws CIrcns Wilke. WIJ hebben vele Cu-cus-vooretellin- gen gezien, van Carré, Schumann, Corty Althoff, doch we durven eerlijk verklaren, dat hetgeen, thans in dan circus onder directie van den hear P. Wilke in de groote zaal der Sociëteit Vereeniglng wordt gepresteerd voor de eerstgenoemde voorstellingen niet behoeft onder te doen. Allo nummeK zijn bepaald degelijk mooi; zo zijn in één woord éf. Zoowel de paarden-dressuur als die der oli fanten- en honden, evenals de acro batische toeren eh het komieke tus- chenspel der clowns, zo wekken alle bewondering, zoodat een welverdiend luid applaus na leder nummer den uitvoerenden ten deel valt. Zeor sterke toeren, getuigenis afleg gene] van buitengewone kracht en le nigheid, geven „The Charlinis", lucht uriikunstenaars te zien. Ook hun werken aan de ringen Ls rustig, mooi en verbazingwekkend. Prachtige staaltjes van paaiden dressuur worden vertoond dnor Mr Ccmrad, d£e zijn edele dieren kan la ten doen wat hij wil. Vliegende rennen te paard laten de jongejuffrouwen Lucie en Bella zien. Een zeer mooi nummer is ook „De phfinomen&le driedubbele Jockeyrit", die do aanwezigen in lulde toejuichin gen doet losbarsten. Dan hebben we nog Pawnee BiH, de Gez. Kavser én MeJ. Eugenie, zij al- «n geven mooie toeren en prachtig paardrijden te aanschouwen. August Wheals met zijn iraniatuur- circua. waarvan de krochten uit goed eerde honden bestaan, weet meermalen de lachspieren in bewe ging te brengen. Aan de olifanten-dreasuux 4s ook oen gedeelte ven dit fraaie, zeer af- véiaselehdie programma gewijd. Miss Edith en Mr. Corbln laten den dikhuid ongelooflijke verrichtingen doen. Ook op het gebied der honden- dressuur toon en zij zich ware mees ters. Mr. Seylcfh, oen slangemnensch en do drie clowns, die heel goed zijn, ormon met Mr. Charley, den ma troos aan het touw, die Woensdag- ond bepaald door zijn val op Dinsdag nog door afwezigheid sch.tierde, de overige nummer» van tiet welverzorgde programma- Voegt men daar nu nog bij, dat bet geheel door oen goed orchcst wordt opgeluisterd, dat de Sociëteit Vereeni- ging, zich uitstekend voor circus voorstellingen leent de zitplaatsen zijn hoed goed gekozen en uiterst ge- ikkelijk dan heeft men genoeg cogevens om overtuigd te zijn, dit het Iviwonen van een voorstelling van den Circus Wilke een waar genot ia Woensdagavond was de zaal reeds goed bezet, doch ze moet lederen avond geheel uitverkocht zijn. Dat verdienen d® uitvoerenden ten zeerste. Ook voor de kinderen is er heed wat te gsm'eten em wel op Zaterdag- m'd'fn.g. Dat zouden u de kleinen kun nen vertellen, die Woensdagmiddag ui ut ec<u blos op de wangen en met ghiiiUnvuide oogjes de inderdaad zeer mooie nummers I ïebbeu gadegeslagen en uie zuo echt hartelijk en gul heb ben gelachen om de kluchten en ca- brioien der potsen-makers. Hoi was voor het jonge volkje een onvergetelijke middag. Zooals we reous opmerkten, wordt Zaterdagmiddag oen tweede kinder voorstelling gegeven met een nieuw programma. Hinderwet. Op 31 Jan. te 11 3/4 uur kunnen bij 't gemeentebestuur beswaren ingebracht worden tegen het ver lean en der vod gen die vergunningen: Aan de firma Ruijgrok en Co. tot uitbreiding van de drukkerij en zet terij Ln het perceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 140, kad. sectie D, No. 7771, door bijbouw e>n bijplaatsing van eene stereotypie-Inrichting. Aan J. Houtkamp tot uitbreiding van de stoomki eerenwasscherij in het perceel imn het Zuider Buiten-Spaar- ne no. 28, kad. sectie K, No. 1554, door het plaatsen van eene stoommachine van 10 P.K. ter vervanging van eene van 3 P.K. en het plaatsen van waschmachine ter vervanging van twee stampkuipen. Aan Jac. Westateijn, tot oprichting van eene rookerij voor vleesch waren in het perceej aan de ScJiouwtJeslaan No. 45, katL sectie I, no. 1542. B. en W. maken bekend, dat aan G. J. Divendal vergunning ia verk tot oprichting van eene kuiperij in T perceel aan de Antohiestraat no. 3. Rubriek voor Vragen Qeabonneenltn bobben liet voorrecht, vragen op versohUiond gebied, mite voor beantwoording ratbimr, iii te zenden bij do Redactie vnn Haarlom'n Dagblad, Groote Jlout.-t.uat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo «poedig mogelijk. Aan yragon, die niet volledig naam Woonplaats van den inzender vermelden worde rjoea naudnehfc cosclionken. VRAAG. Wie is do maker ge- woest van het orgel ln do Groote- ol SL Buvo-kerk En in welk jaar ls Let ge-maakt ANTWOORD. Het orgel werd ge maakt in hei jaar 1735. Maker was Chr. Muller, Duitscber van geboorte. VRAAG. Kunt u mij ook eene inrichting opgeven, waaraan ik ver scheidene jaargangen van uw Zon dagsblad Dm geschenke zou kunnen geven ANTWOORD. Wij kunnen niet beter doen, ui oenen we, dan deze vraag overbrengen aan onze lezers. Welke Inrichtingen wenschen hier voor in aanmerking te komen Als die ons even een briefje schrijven, zullen wij dat doorzonden aan 'en vrager. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden, om in het weekblad „Flo- ralla" te adverteeren ANTWOORD. Uitgever is de fir ma Willem van Gorcum, te Assen. VRAAG. Kunt u mij ook adres sen opgeven van hotels in de Ameri- kaansclie badplaats Atlantic City ANTWOORD. Wend u tot Cooks reisbureau, Damrak, Amsterdam. VRAAG. Toen wien moet ik mij wenden om als conducteur bij de Staatsspoor in Nederlandsch-Indie geplaatst te worden, en welke be kwaamheden worden daarvoor ge- eischl ANTWOORD. Wend n tot de Di rectie van de N.-L Staatsspoor te Bandoeng. Pre anger Regentschap pen. Java, N.-L VRAAG. Hoe groot moet hei zegel zijn voor een huurcontract voor een huis «net de huurwaarde van f425? ANTWOORD. f 1.87 1/2. VRAAG. Hoeveel sigaren en lu cifers mag men meden emen naar Duilschland, zonder er invoerrechten voor te betalen ANTWOORD. Oxi alle sigaren, die u in uw bezit heeft, worden in voerrechten gevraagd. De invoerrech ten op lucifers zijn zeer hoog, neem dus muts anders mee dan een doosje voor persoonlijk gebruik. VRAAG. Is het u ook bekend, waar de gelden, die men betaalt ais boeten voor overtreding der wet, ge deponeerd worden 't ANTWOORD. De gelden worden gestort bij de Registratie en komen ten voordeeie van het Rijk. VRAAG. Op welken datum be gint de Carneval te Breda, en waa neer eindigt zij ANTWOORD. De Carnevai be gint Zaterdag 25 Februari en eindigt Dinsdagnacht daaraanvolgende. VRAAG. Waar wordt de ten toonstelling van emaakmisleiding ge houden, en is de toegang kosteloos ANTWOORD. De tentoonstelling wordt ln het Stedelijk Museum te Am sterdam gehouden. De toegangsprijs is voor niet-leden 25 cta Onze Laclihock Uit de Omstreken DE SCHRIJVER VAN „HAMLET". Een inspecteur bezoekt onverwachte de school ou eon klein dorpje. Hij stelt allerlei vragen aan de ver schrikte kinderen en vraagt, ten slotte op strengen torn En nu, jongens, wie heeft de „Hamlet" geschreven Een kleine jongen stamelt angstig, Ik heb het niet gedaan, meneer. Dien avond vertelt de inspecteui aan den dorpsburgemeester, bij wien hij logeert Wat heb ik vanmiddag moeten lachen. Ik vroeg daar aan een jongen wie de ..Hamlet'" geschreven heeften hij antwoordde half huilend „Ik heb 't niet gedaan, meneer De burgemeester lacht uit volle borst. Ha, ha die is goed En na tuurlijk had de bengel het toch ge daan 1 Moeder. O, hoe wreed, in Indié slaan ze kinderen met jonge pal men 1 Zoontje. U slaat toch ook met uw palm En die is niet eens jong. Wat zijn de voornamen van het jonge paar hier naast Daar zijn we nog niet achter kunnen komen. Ze zijn pas getrouwd en hij noemt haar „poesje" en zij hem EEN GOEDHARTIG ZOON. Vader. Frits, je rapport is weer slecht. Frits. Pa, u had me een gulden beloofd als ik een goed mee bracht Ik wou u het geld niet uit den zak kloppen. Binnenland HEEMSTEDE. Leverantie. De levering van Ijzeren buizen, gas- ftttings, bulshaken, gascotuforen. glaswerk enz., ten dienste van de gasfabriek voor 1911 is door B. en W. gegund: Perceel-en 1 en 3 aan R. S. Stokvis en Zn. te Rotterdam, te zamen voor 1487.58. Peroeeleü 4 en 5 aan de firma W. J. Stokvis te Arnhem, te ramen voor 20.71. Percept 6. Aan de NederL Gasgloei- ilchi-Mij. te Rotterdam, voor 218.08. Perceel 7 aan de N. V. Gautzsch'i Gasgloeilicht Mij. te Amsterdam, voor 110.75. Perceel 2. Aan de firma Peek en Co te Amsterdam, voor f 369.30. HET KUSTVERDEDIGING? - ONTWERP. Voor de Kiesieieeuiging Dordrecht, te Dordrecht, trad als spreker up do heer W. J. Colieii Stuart, oud-Minis ter van Marine; met het onderwerp „De kustverdediging m verband met het aanhangig wetsontwerp". De spreker schetste uitvoerig verdedigingsstelsel, wees op het l-e- lang der Hollaudsche Waterlinie en de Stelling Amsterdambehandelde vervolgens de kustverdediging, waar voor hij geen uitgaal van millioencn noodig achtte De mogelijkheid, dat Duitscliland of Engeland bij een oor log tusschen die landen onze havens zullen bezetten, achtte spreker niet groot. Duilschland zal aan die havens niets hebben, daar de Duitsche sche pen ze niet kunnen bereiken, zonder dé Engelsche te ontmoeten en Enge land zal de voorkeur geven aan een strijd in open zee, waarbij het zijn eigen havens achter zich heeft. Voor de verdediging der haven» achtte spreker licht snelvuurgeschut en zoeklichten voldoenda Voor de verdediging van ons land en het bewaren onzer onpartijdigheid achtte spreker in de eerste plaata noodig een goed veldleger Na een pauze behandelde spreker speciaal het leger, dat veel verbeterd is bij vroeger, toen nog de dienstvor- vanging bestond. Spreker toonde zich voorstander van algemeenen dienst plicht en verdedigde ten slotte ter oplossing van bet kader-vraagstuk den. kaderplicht voor alle jongelieden, die onderwijs ontvangen na het lager onderwijs DE VERSTERKING VAN VLISSINGEN. i een klaarblijkelijk officialise me de deeding aan de Koln. Ztg. uit Ber lijn, over de redevoering van dan Franschen minister Ptchon, betref fende die versterking van Vliaanigen wordt-gezegd: „De verklaring van minister Pi- chon, dat het gewenscht schijnt als het plan tot bevestiging van Vlissin- gen ernstig besproken wordt, met de daarbij betrokken mogendheden te confereeren, zal nog wel vaak een on derwerp van bespreking uitmaken. Die verklaring schijnt ons, zacht ge zegd, merkwaardig. De Duitsche regeering erkent, dat zij geen recht heeft zich met de be vestiging van Yiissingen te bemoei en. He', la moeilijk te begrijpen, hoe men ee>n land, welks internationale pusitie door geeneiiai neutral iteite- bepaiingen wordt beperkt, verbieden wil op zijn eigen grondgebied de ver dedigingswerken aan te leggen, die hei noodig of doelmatig acht Wij K00kl68. Toen wij Woensdagmiddag, door diukto opgehouden, een kwartiertje te laat in het huls aan de Kruisstraat kwamen, vondén we ln (le gTootu tuinkamer een groot aantal domos, de eerste rijen zittende op-, de vol gende rijen staande bij haar stoelen. Waarom die niet ook gingen zitten, vertellen wc later. Nlöt naar vorer. durvende dringen in oen bijeenkomst, die zoo speciaal voor dames belegd was. bleven we besclieidenlijk achter de staande rij, hoorden daar zeer duidelijk de heldere stem van me juffrouw J. Oppenheimer, die een voordracht hield over koken op gas en konden haar, bij geluk, in het oog krijgen in een spiegel, die in 't oude huis was blijven hangen. Daar zagen wij twee jonge meisjes achter een ta feltje welbereid de eene, zooeven genoemd, met opgewekt en levendig gezicht betoogende te midden van al lerlei apparaten, noodig tot koken op gas. benevens potten en pannen de andere, haar zuster, bezig met de practijk van het oogenblik, het be reiden namelijk van een maal, be staande uit tomatensoep, roastbeef, appelen, Brusselsch lof en een aard appelschoteltje. Op de tafel, als waar dig middenstuk, een groote taart en schaaltjes met koekjes, producten dei kookkunst van dien morgen. Als assistent een ambtenaar van de gasfabriek en als controleur... een groote gasmeter, die aangaf hoeveel gas er gebruikt werd voor de berei ding van het bovengenoemde maal. Mot. een gemakkelijkheid van taal. die te bewonderen ls, vertelde ïnej. Oppenheimer ori9 over voel en veler lei, dat verband houdt mot de kook kunst op gas. Gebruik maar veel lu cifers, raadde zij, dat bewijst, dal de komforen of het fornuis worden uit gedraaid, zoodra het gas niet noodig is. Hoe geheel anders bij het ouder- wetsche fornuis, dat in dit lauw-war- me weer licht eenige koeren per dag uitgaat en dan telkens twee cents minstens van aanmaken kost. Hoe de vlam moet branden, blauw namelijk en niet geel, dat het kom foor niet te hoog daarboven moet staan, dat de vlam laag moet kunnen worden gedraaid, zonder in te slaan, de brander dus goed xnoet zijn gere geld en gesteld, dat alles werd uns duidelijk, vaak aanschouwelijk, mee gedeeld. Ook dut de keus van de pan nen van belang is die breed zijn in verhouding tot hun hoogte en een platten bodem hebben, zijn de ware Dunne hobben iets minder gas noo dig, maar slijten gauw, dikkere zijn dus aan te raden. Van uluininium bleek de spreekster niet gediend, dat kan niet tegen soda en groene zeep. En wat de ketels betreft, die met zak ken deugen niet op gas, bovendien moet er geen ketelsteen in gevormd worden. Ook de gasoven kwam ter sprake. Daar is veel kwaad van gezegd je kon er niet bruin in bakken, de boel werd niet bros en zoo meer, maar tegenwoordig is dat anders er zijn er, die niet deugen, maar de meeste zijn wel goed. De verbrandingspro ducten moeten behoorlijk kunnen ontwijken, door regeling van het gas kan een gelijkmatige warmte in den oven worden verkregen en na eenige oefening behoeft de kookster er vol strekt niet angstvallig bij te blijven staan. Zelfs kan men er groenten en vruchten in de bekende flesschea in steriliseeren. Nu en dan onder de voordracht be gon het onder de vlijtige handen van de kokende dame gezellig te sissen, terwijl een prettige braadlucht het was nu zoowat vier uur in de zaal verspreid werd. En de conférenciere zette haar lof van hel koken op gas voort door een vergelijking met het gewone fornuis. Bij het laatste ascii, stof, kolenvervoer, bij hot eerste ge mak en zindelijkheid, zoo spaart het gas dienstbodenhulp, de keuken eisclit minder onderhoud en de huisvrouw komt er eerder toe, zelf te koken. Strijken met gas vordert 200 liter gas per uur, dat is, naar de Haarlem- sche prijzen, een en vier tiende cent De spreekster zag even het bezwaar van de verwarming der keuken onder het oog. Onder het koken op gas zelf hoeft de kookster het warm genoeg, het gaslioht doet 's avonds het zijne er toe, wat kan het nu kosten, om voor een paar uur een gaskacheltje te branden ter verwarmiug van de keuken V Een aan een fornuis gekop peld gaskacheltje gebruikt niet meer dan 200 liter per uur. Aansluiting moet liefst met een metalen buis geschieden, bij ver plaatsbare toestellen niet een slang van goed elastiek. De contróle op het verbruik kan plaats hebben door een tusschenmeter of met een losse kraan. FEUILLETON door CHARLES ÜARVICE. 41) De twee heeren, oorzaak van deze kleine verwarring, keken natuurlijk op. Terwijl zij dat deden, greep de oudste van de twee. een magere, lan ge man, die er als een cadaver uit zag, den arm van zijn metgezel. Drommels Daar ls zij riep hij uit. Toen dwong hij opgewonden zun metgezel zich om te draaien. Kijk, graaf, kijk naar die twee meis jes ie paard? Zeg mij, of gij ze kent Maar de meisjes waren voortge gaan, en Graaf Hudspicl trok met een lachje zijn schouders op. Neen. Kostschoolmeisjes op een wandelritje. Wol, Jackson, je bent geheel van streek I En zij wandelden verder. HOOFDSTUK XXI. Voordat Lilian Devigne dien mor gen do ontbijtkamer binnentrad na haar ontmoeting met Vering, was Percy bijna besloten, om een of an der excuus te bedenken en naar Ve ring terug te koeren maar nauwe lijks was zij er tien minuten, of zijn twijfel was vergeten en hij dacht er niet meer aan te vluchten. Neon, hij zou geen lafaard zijn. Hij zou blijven en haar vriendschap aannemen. „Het park" was eon aangenaam verblijf, de gasten konden hier doen of laten, wat zij wilden, als zij maar zorgden, om acht uur weer tegen woordig te zijn voor het diner. Zij gingen gezamenlijk, tn afdeelingen of alleen rijden, wandelen, schetsen, precies zooals zij wilden. Percy was er niet op gesteld, om in' gezelschap uit te gaan en daar er twee van zijn paarden in de stallen stonden, was hij gewoon dagelijks alleen een wan delrit te gaan maken over heuvels en door dalenverstrooid en in ge dachten verdiept, soms vergetend om voor den lunch terug te koeren, maar precies op tijd voor hel diner. Lady Pacewell plaagde hem nooit met vragen over heigeen hij dago- lijks deed. Ik hen veel te blij, dat hij hier wil komen, liovo, zei ze op zekeren middag tot Liliau. Hij is zoo ex- oentriek, dat hij, als hij hier niet vrij was, dodelijk terug bou gaan naar zijn groot landgoed, en dan zouden wij hem verliezen en dat. zou een groot verlies voor Sir William zijn, want hij loopt bijzonder hoog mot hem. Dit alles wist Lilian even goed als Lady Pacewell, maar zij wendde on wetendheid en belangstelling voor, en vermeed een tijd laag eer eene ontmoeting met den man, waarvan al haar gedachten vervuld waren, dan dat zij haar opzocht Eens op een morgen ging Percy direct na het ontbijt uit wandelen, en liep in gedachten verloren en on verschillig voor den weg, dien hij ging, voort, totdat hij op de heuvels achter Vering kwam, en vlak tegen over een landelijke herberg. Hij trad binnen en vroeg om een glas bier en wat brood met kaas, hetgeen hij bul ten op een kleine bank bij de deur verorberde Terwijl hij daar, zijn pijp rookend, achterover zat te leu nen en aan Cora dacht, zich afvra gend hoe xij bet zou maken, hoorde hij een paard stapvoets naar de her berg toekomen. Zijn fijn gehoor on derscheidde, dat het dier mank was en toen hij opkeek, zag hij Lilian Devigne naderen op een kreupel paard. Zij kwam met een begroeten- den glimlach van verlichting nader bij. Wat ben ik blij u hier te zien 1 En hoe merkwaardig dat wij elkaar zoo ver van hot Park ontmoeten Kijkt u naar het paard voegde zij er bij, terwijl hij haar bdelp af stijgen. Ja, het is kreupel. Toen ik don heuvel opreed, struikelde het over een steen, en ik zal niet met het dier thuis kunnen komen deukt u wel Neen, zei Percy, terwijl hij op zijn horloge keek. Ik zal om een rijtuig voor u zenden. Als 't u blieft. zei zedaar op keek ze naar bet tafeltje en zei Als u eeus wist hoe hongerig ik ben I Heeft u geluncht Ja, zei hij, met bier, brood en kaas. Hoe heerlijk I Toen ik den heu vel opreed, bedacht ik, dat ik alles zou willen geven voor een glas bier. Het kost een dubbeltje, telle Percy, kalm glimlachend. Heeft u er werkelijk zin in Ga dan zitten, dan zal ik het halen. Zij at met een gretigheid, die niet heelemaal gemaakt was, en Percy keek op eenigen afstand met welge vallen naar haar. Niet iedere voorname dame ton zulk eenvoudig eten met smaak ge bruiken. zei hij bedaard. Zij keek naar hem op met opge trokken wenkbrauwen. Ik ben geen voorname dame, zei ze. Er is geen titel, dien ik meer haat. Waarom te u zoo ver weg gaan staan? Ik kan best tegen uw Pijp- H IJ kwam naderbij op gtnfl tegen over haar zitten. Wat heb ik nu gesmuld, reide zij eindelijk, terwijl zij met een zucht van voldoening achterover leun de, en wat zou mama verontwaar digd zijn, als zij het wist 10 1 er is Iets verkeerds in onze fijnbesohaaf.ie samenleving. Lord Vering. Wij zijn allen wilden in ong hart 1 Percy lachte en Itoek op zijn hor loge Het te nu tijd om om een rijtuig te zenden voor de wilde. zei hij. Zij hield hem inet een gebaar van de hand tegen. In geen geval, zoi ze. Ik heb mij voorgenomen om liet avontuur van dezen dag te beeindigen met een wandeling naar huis. Het te niet ver naar het Park. 'Te ver voor u, zei hij. Er zijn twee wegen. xelde zij beteekenisvol. Ik behoef u niet te storen in uw gedachten. U zal mij niet storen, zei hij licht kleurend en als u van plan is te wandelen, dan moet u met mij meegaan, anders raakt ge verdwaald in de bosechen. Het paard kan mor gen of overmorgen worden nagezou- don hot ls niets ergs dat zal met een beetje rust wel weer overgaan. Toon betaalde hij hot bescheiden rekeningetje en weinig woorden sa men wisselend, begonnen xij hunne wandeling. Nu kwamen zij in de bos- schen en terwijl ze rondkeek, maakte zo zacht deze opmerking Het verwondert mij niet, dat u hier zoo dikwijls komt. Het moet u hier herinneren aan de onherbergza me bossclicn daarginds in het verre Westen. Wenscht u dikwijls, daar weer terug te zijn Als ik een man was, dan zou Ik dit afgezaagde, saaie Engeland voor altijd verlaten I Het vaderland is ieder man dier baar, zei hij, en er is sneeuw in Alaska, groote uitgestrekte sneeuw vlakten, somber genoeg om iemand naar Engeland terug te doen verlan gen. hoe saai het ook mag zijn. Eens was lk verdwaaldMaar ik ver veel u t - Neen, neen I zei ze vol begeer te om verder te hooren. Ga als t n blieft verder. Toen ging hij voort zoo als zij hem had verzocht, op eenvoudige, beschei den Wijze vertellend van sommige ge varen. waaraan hij was ontsnapt; maar gocn woord over Cora. Toen lij lx* huls naderden, verviel hij in stilzwijgen. Lilian Devigne keek op. zog het park van Ashley House door de hoornen en haar hart sloeg ongeduldig. Zij had haar paard Kreu pel gemaakt, was zoo ver op het heest voortgereden en had heelemaal Iwrt vertrouwen niet gekregen, dat zij roo dacht to dwingen zij besloot nao» laatste troef uit to spelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5