Slechts enkele woorden wijdt de neer Van Blijenburgh aan de inrich ting van een Nederlandsche school- gymnastiekles en volgens den rede naar geven die woorden blijk van de onkunde des schrijvers ten aanzien van die inrichting. Dat vaak in Nederland wordt „ge knoeid" erkende heer Van der Boom, maar dit pleit niet tegen hel stelsel, maar tegen gebrek aan toezicht door deskundigen en verkeerde of onvol doende opleiding van onderwijzers, waarin de Vereentging van Gyninas tlekouderwijzers reeds vaak verbet» ring heeft willen brengen. Als een der bewijzen van de deug delijkheid van de Nederlandsche me thode. noemde spreker de omstandig heid, dat ten onzent in weerwil van de concurrentie aan de sport, het vereenigingsturnen zoo zeer in zwang is Ook theoretisch stelde de heer Van Jer Boom zich lijnrecht tegenover den heer Van Blijenburgh, zoo ten aanzien van de boteekenis en den oorsprong van de werktuigen en van de gymnastiek zelve, enz. Het boek acht de redenaar noch te zijn een wetenschappelijke behande ling van de Zweedsche gymnastiek, noch een behoorlijke critick op de Duitsch-Nederlandsche methode, doch slechts een samenvaagsel van inee- uingen van Belgische en Fransen e officieren, met eigen, doch verkeerde ge v olgirekkingen. Hoofdzaak en strekking van het gehcele boek zag de heer Van der liuoiu in de conclusie, dat men in Ne derland de lichamelijke opvoeding niet meer moet toevertrouwen aan gymnostiekaiiderwijzers, maar.... aan officieren. Zeor lang en luide werd de rede van den heer Van der Boom toege juicht. Pers Overzicht DE SAVORNIN LOHMAN TEGEN KUYPER. In ,,De Standaard" is opgenomen een ingezonden stuk van de hand van den lieer De Savornin Lobman. Daarin is te lezen o. a. ,.In elk geval zou dit enkel eene Indiscretie zijn tegenover den Minis ter, niet tegenover de andere leden dor conferentie. Zoo weinig had de door mij met den Minister besproken purtufeuille-quaestie te maken met hetgeen in conferenties was behan deld, dat ik eerst op de waarschijn lijke gevolgen van de aanneming dei- motie heb gewezen, nadat op 17 December de Minister verklaard had zooveel in zijn vermogen was met de motie te zullen meegaan, zoodat er geen wezenlijk verschil meer bestond tussehen haar voorst oilers en den Mi nister en nadat ik bemerkte, dat desondanks een deel van rechts toch voor die motie zou stemmen. IK deed dat eerst toen, omdat zoolang die Ministerieele verklaring niet was afgelegd, waarschijnlijk ge-en lid der rechterzijde, en ik zelf evenmin, ons ter wille van de portefeuille-quaestie, van het stemmen vóór de motie zou hebben onthouden. „Uit al het voorgaande blijkt, even als uit het artikel van de „Nederlan der" zelf, dat mijne mededeelingvn, betrekking hebbende alleen op de portefeuille-quaestie. welke in geene der door mij bijgewoonde conferen ties ter sprake is gebracht, geenerlei schending van eenig geheim bevatten noch ongeoorloofde meedeelingen uit besloten vergaderingen, doch enkel betreffen wat tussehen den Minister van Oorlog en mij, geheel voor eigen verantwoording, zonder eenig partij verband of partij-overleg, is behan deld. en dat niemand dus het recht heeft mij daarover terecht te wijzen, behalve de gewezen Minister van Oor log, die zulks echter niet gedaan heeft en ook wel niet doen zal 1" ZONDAGSRUST. De (anti-rev.) Rotterdammer vindt h it jammer, dat de vergadering van den Rond van R. K_ kiesverenigin gen in Zuid-Holland op Zondag werd gehouden. „Daar waren teekenen, die er op wezen, dat in R.-K. kring voor Zon dagsrust en Zondagsheiliging in den In ritsten tijd warme sympathie werd gevoeld. ,,Onk het voorstel-Vlaardingen.dat op deze samenkomst aan de orde kwam en in de toekomst het verrade ren 'P Zondag wilde uitsluiten, wees daaróp. „Het stelde daarom teleur, dat dit voorstel met 160 tegen 40 stemmen werd verworpen. „Een goed voorgaan van de R. K. voormannen had ten deze zoo rijke vrucht kuunen dragen. „Ons zou het verheugen, indien de actie voor Zondagsviering door de R. K. leiders sterker en moer princi pieel werd gevoerd GEMEENTE-SUBSIDIE AAN BIJ ZONDERE SCHOLEN. Onder dezen titel bevat de „Neder lander" het eerste van eefnige artike len die aan dit onderwerp zuilen worden gewijd. Hot blad bespreekt daarbij ook „die onbillijkheden die onder het stelsel bestaan" en zegt daarvan: Men wachte zich intusschem voor een te haastige conclusie. Schijnbaar toch ligt de gevolgtrekking voor de hand: het stelsel blijft onbillijk, zoo lang niet tien eerste de Rijksbijdrage In den bouw der bijzondere school even hoog wordt ails die in den bouw van de openbare school en ten tweede op welke wijze don ook gezorgd war de, dat de gebruiker van de bijzon dere schooi niet mee betale in dat ge deelte van de gemeentelijke belastin gen. dat voor de openbare school wordt gebruikt. D:e conclusie komt one echter voor, niet geheel billijk te zijn. Althans wat den school bouw betreft. Het Rijk toch hoeft niet voldoenden waarborg, dat geld, toegestaan voor den bouw vah bijzondere scholen inderdaad aan zijn doel beantwoordt. Niet alsof het niet voor bouwen zou worden ge bruikt, maar omdat geen zekerheid bestaat, dat die vereeni ging, dfte de School vlandaag bouwt., niet morgein tot het inzicht komt, de school niet' te kunnen aanhouden en tot het ver- koopen van het pa'nd genoodzaakt wordt. Vandaar, dat men oen anderen weg vond, en een bijdrage gaf, niet .neefus voor het kapitaal, maar jaar lijks voor de rente. Die bijdrage is in verhouding van wat het Rijk aan d» gemeente vergoedt, gering. De cijfers door den heer Van der Meden gegeven zijp in dl.t opzicht zeer leerzaam. Maar daar dezer dagen door den mi nister een wetsontwerp tot verhoo ging van genoemde bijdrage is inge diend, mag verwacht worden, dat ook hieri nmeer de billijk)',;id zal worden betracht DE ZORG VOOR ONZE ONAFHAN KELIJKHEID. Onder dezen titel verscheen eene brochure van de hand van dan gep. generuai-majoor A. R. Krayenholf van de Leur. Hij schrijft o. a. Wij staan thans h openlijk aan den vooravond van den dag, waarop ge wichtige beslissingen op het gebied van de Laudsbeveiliging en -verdedi ging zullen moeten genomen worden. De tijd dringt Niemand kan weten wat de toe komst ons zal brengen, maar ieder een moet weten, dat een groote el lende ons kan wachten ais wij niet meer meester zouden zijn in ons eigen huis en in onze eigen hulshouding. Er is thans, misschien meer dan ooit, inschikkelijkheid en waarachtige zucht tot samenwerking noodig, om de defensiezaken tot eene voldoende oplossing te brengen. Met een zeer bruikbaar, en de draagkracht der natie niet te boven gaand systeem, in zijn geheel door gevoerd, is mén zeker meer gebaat dan mei steeds zoeken naar beter en intusschen niets te doen en niets te regelen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bednnkt voor het beroep te Rre- werd (Gr.) de heer Sj. de Walle, cand. te Leeuwarden. Beroepen te Wieringerwaard dis. B. Kanis, te Oude Niedorp. GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep te Drieber gen ds. Joh. Visser te Rotterdam. Bedankt voor het beroep te Baar land ds, J. Koelewiin te Knilningen. Beroepen te R:dderkerk dr. H. C. Rutgers, cand. te Amsterdam. Aangenomen het beroep te VeJp (Al, de. J. Brinkman, te Reilen. Bedankt voor het beroep te Tdske- nnhnizen en Praam, Fr., ds. N. G. Kersier. te den Ham, OverijseL ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het oan- dlidaatsexamen Ln de pha/rmacie, de hoeren: Jos. v. d. Rrekel en J. A. J. van Hurssed; voor het theoretisch ge neeskundig examen de hoeren S. Tjon Akien, J. Sanders en IL Heyer; voor het doctoraal examen in de genees kunde mej. G. Schucklnk Kool. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „De blij vende resultaten van de rnyopie- operatie", de heer I. G. Cath, gebo ren te Joure. Uit de Arbeiderswereid TYPOGRAFENSTAKING. Men meldt uit Gouda aan de Tel. t Toen Donderdagmorgen de drukke rij der firma Bos werd geopend, kwam niemand der zetters- en druk kersgezellen opdagen. In plaats daar van stonden twee bestuursleden van den R.-K,- en van den Algem. Ne- derl. Typografenbond voor de deur en vroegen een conferentie aan bij den heer Bos. De gezellen eischten hooger loon en het brengen van de verhoudingen in de drukkerij meer in overeenstem ming niet de eischen van den Typo grafenbond. Deze conferentie had geen resul taat, zoodat het personeel niet aan t werk ging. Na een latere conferentie met het personeel e:i de bemiddelaars werden da vorschillende eischen echter inge willigd en is de staking opgeheven. Rechtszaken ONBEVOEGDE UITOEFENING VAN DE GENEESKUNDE ENZ. Ter zake van onbevoegde uitoefe ning van de geneeskunde, buiten noodzaak, en onbevoegde uitoefening van de artsenij bene idkunde, heeft voor het Haagpche kantongerecht te rechtgestaan J. v. O., directeur van de Maatschappij Boerhave, aan de Mauritsknde te 's-Gravenhage, die aan twee personen, agenten via» po litie in burger Meeding, een genees middel tegen tuberculose had afgele verd, 'na voorafgaand onderzoek van hun lichaamsgesteldheid en togen be taking van f 1.50 voor het flaschje» dat het middel bevatte. Het O. M. eischto twee geldboeten van f 200 elk. EEN LIEF ECHTGENOOT. De Rechtbank te Maastricht veroor deelde een klompenmaker te Hoens- broek, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk, letsel aan zijn vrouw, die dien ten gevolge is gestor ven, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eiach van het O. M. was 6 jaar. MAJESTEITSCHENNIS. Voor liet Gerechtshof te Arnhem word behandeld de zaak tegen een koooman te Groningen, door de ZwoL sche Rechtbank wegens majesteit schennis tot vijf maanden gevange nisstraf veroordeeld. Tic klaagde heeft in beschonken toestand in een loge ment ten aanhooro van anderen ge zegd „Onze Koningin is een op- lichtster". Beklaagde beweert, dat hij de Ko ningin-Moeder bedoelde De AdvocaatrGeneraa! elschte be vestiging van het vonnis der Recht bank. De verdediger. Mr. Van der Feltz, betoogde, dat uit de wet niet blijkt, dat H. M. de Koningin-Moeder tot het Koninklijk Huis behoort, aoodat alleen vervolging op klacht» mogelijk zou zijn. Pleiter concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging, subsidiair niet ontvankelijk verklaring van het O. M. Uitspraak over 14 dagen. WEDERRECHTELIJKE TOEëlGENINCr. Gistermorgen werd in de openbare zitting van do Rechtbank te Zsvolle een aanvang gemaakt met de getuï- genverhooren in de zaak van den on trouwen penningmeester der Nuts- spaarbank te Elburg. In het geheel waren tien getuigen opgeroepen. In de dagvaarding is beklaagde ten laste gelegd, het zich wederrechtelijk toeëigeneu van verschillende bedra gen, die aan hem waren afgegeven met de bedoeling dezelve op de Spaar bank te beleggen. Het totaal bedrag daarvan bedraagt 4172.80, terwijl bovendien een bedrag van 469.65 ais opbrengst van drie TheijsLoten door hem werd gebruikt, hoewel hem was opgedragen, daarvoor andere effecten te koopen. Het O. M. ging de gepleegde mal versatiën na en kwam tot de conclu sie, dat liekkiagd© schuldig moet worden verklaard aan 7 verduiste ringen. Deswege eischte spr. een ge vangenisstraf van 3 jaren, onder af trek van die in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De verdediger, mr. J. Willinge Gra- tama, trachtte aan te toonen, dat van verduisteringen in deze geen sprake kon zijn. Ook achtte hij de verre gaande nonchalance van de overige bestuunderen mecbe oorzaak, dat be klaagde zich zoo gemakkelijk van de gelden kon meester maken en deze gebruiken. Is volgens de wet bekl. de schuldige, moreel gaan ook de ove rige bestuursleden niet vrij uit. Ne. nu- en dupliek werd de uit spraak bepaald op heden over 14 da gen. Letteren en Kunst EEN ISRAèLS VOOR 10,000 DOLLAR Te New-York is op de veiling der collecUe-Leslie Ward 10,000 dollars betaald voor een Talmudlezer van Is- raëls. JUBILEUM-BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester zal in Den Haag niet jubileeren in „Hoog Spel" van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, zooals aanvankelijk het voornemen was, om dat dit stuk te groot bezet is voor de tournée. Gekozen is nu „Weldoeners der Menschheid" van Philippl. HANS PFITZNER. De bekende componist Hans Pfits- ner is door de universiteit van Stiraats burg tot doctor honoris causa be noemd. Gemengd Nieuws GALTON. Te Londen is overleden Fratoris Galton, do bekende Engelsehe reizi ger, schrijver en onderzoeker op het gebied van beriditedt en criminoio gla. BEIERSCHE JUBILEUMPOST ZEGELS. Bij gelegenheid van den 90en ver jaardag van Prins Luitpold van Beieren, don regent van het Konink rijk, zullen op 12 Maart van dit jaar in Beieren jublleumspostzege&s wor den uitgegeven in 15 soorten, met het portret van den regent; bovendien zullen ook briefkaarten worden uit gegeven én postwissels met de nieu we zegels vooralen. Gedurende korten tijd rallen twee jubileumsbriefkaar ten verschijnen, dóe aan de keerzijde in kleurendruk een allegorische hul diging van den Jubilaris ln artistie ke omlijsting bevatten. De thans Ln koers zijnde Beiersohe zegels zulüen van 11 Maart 1911 niet meer worden uitgegeven. DE VERONGELUKTE ONDER- ZEESCHE BOOT. De ramp ig volgens bet morine- statkm ontstaan door een lek in het achterachip. Waarschijnlijk is een ventJatte-schuif ondicht geraakt. Toen het water binnendrong ging de bemanning steeds verder naar den toren en sloot de telkens verlaten af doe ling achter zich dicht. Zoodtra d© commandant het gevaar Inzag, trok hij als een held de consequenties. Hij bracht het schip in een schuine hou ding, zóó dat bet voorschip uit het water stak. Daarmee sneed hij ech ter voor zich. den luitenant en den matroos, die bij hem waren, den te rugtocht af. En dus de kans op spoe dige redding. Gean ongeluk bij de marine heeft zooveel deernis gewekt als dit Om dat een ieders fantasie -wel in staat zal zijn, zich een voorstelling te ma ken van de ellende, door de drie menschen in den toren uitgestaan. Zij hebben deto dood voor oogen ge zien, omdat zij beter dan wte ook wisten, dat de toren niet zoo spoedig geopend kon worden. DE STAKENDE POSTIERS. Do minister van openbare werken en posterijen van Frankrijk Puech hoeft besloten die postambtenaren, die in verband niet de staking van 1909 ontslagen en daarna weer in dlienst gesteld zij», doch in andere steden of afdeel ragen, in hun vroegerea dienst- betrekkingen te herstellen, zoo zij daartoe het verzoek indienen. De minister is tot dezen maatregel overgegaan, op het herhaald aan dringen der vokvereemgingen vw de P. T. T. EEN WOELIGE KAMERZITTING. In het parlement van West-Austra lië heeft de behandeling van een nieuwe wet op de indeel ing der kóe© districten aanleiding gegeven tot hef tige toauecden. De arbeiderspartij trachtte het ontwerp ten val te bren gen door het voeren van obstructie. Gedu-rende 29 uren hebben de arbei dersteden met lange redevoeringen de obstructie volgehouden, maar toe® konden ze het niet langer uithouden en verlieten ze gezamenlijk de zit tingszaal. De aanneming van het ont werp schijnt, ondanks de oppositie, verzekerd te zijn. De discussiën waren tijdens de obstructie zoo heftig, dat zes arbeidersafgevaardigden de zaai werden uitgezet; in een geval kwam hierbij zelfs de politie te pas. SPOORWEGSTAKING IN MEXTCO. De Amerikaanscbe en Mexico on- sche machinisten van dan Mexicaan se hen Southern Pacific spoorweg heb beu voor een groot dleel dien arbeid gestaakt. Zij eischen hooger loon. De door de steking getroffen spoorlijnen strekken zich uit over ongeveer dui zend mijlen. GEHEIMZINNIGE MISDAAD. Eeh der Vlaamsche bladen meldt; Een zonderlinge zaak bracht de bevolking van Parad in opschudding. Een oude man van 80 jaren, De P., was voornemens in een gesticht zijn intrek te nemen en nu zou geheel zijn bez't verkocht worden. Maar sedert was zijn huisje geslo ten gebleven, en nu vond men den oude tussehen twee open koffers op dien zolder l'ggen: een" hoeveelheid stroo was op hem geworpen. Zijn geld beurs, die hii altoos bij zich droeg, was verdwenen. De ongelukkige ademde nog een wei n:g, doch hij kon niet meer snreken. Eene som van 300 frc?., verborgen onder aarde in eenen steen én pot, is teruggevonden. Hei parket van Audenaande is ver wittigd. EEN VERPLEEGSTERST.EER- STOF.L IN AMERIKA. Het „Maandblad voor Ziekenver pleging" oh tl cent het volgend© aan „Der Krankenpfleger": fïofc vwMI lunchen Vnk- en hoo ger onderwijs heeft men gaaandeweg uit het oog verloren. Zoo is het mo gelijk geworden, dat men telkens heeft aangedrongen op liet instellen van een promotie in de ziekenverpie- gzngskunde, en nu eindé-Lijk heeft de Columbiauniversitedt een professoraat in diit vak gesticht. Mevrouw profes sor Adelaide Nuttig Is daarmede be last De meeste verpleegster» in Ame rika hebben voorbereidend ouderwijs genoten op gymnasia of soortgelijke scholen; zij kunnen dus als echte stu dentjes gelden. DESERTEURS. Volgons de Temps hebben zich in het afgeloopen jaar 307 buitenlond- sche deserteurs, waarvan 222 Duit- schors, aan het wervingsdepöt te Mé- zières voor het Vreemdelingenlegioen aangemeld. Slechts 131 hunner wer den geschikt voor den militairen dienst bevonden. EEN VOORSPELLING. Bij de opening van het congres van de Afrikaansche Taalvereeniging, te Stellenbosch het woord voerende, heeft generaal Hertzog voorspeld, dat over vijftig of honderd jaar de taal van de Hollandsche Afrikaanders zou zijn een door 1 Hoüandsch veredeld Afrikaansch. MOND- EN KLAUWZEER. Op 31 December waren in Pruisen I960 gemeenten met 4091 boerderijen met mond- en klauwzeer besmet In 1899 w&rau nog 15,262 gemeenten met 77,800 boerderijen besmet. EEN WIJNVERVALSCHER. Eenige duizenden wijnboeren heb ben Dinsdag J.L een inval gedaan ln de wijnkelders van een champagne handelaar te Damery. Perier genee- ten, en daar alles kort en klein ge slagen. Zeventig duizend flesschen cham pagne werden stukgegooid, uit de va ten werden de bodems geslagen, zoo dat de inhoud over de straat stroom de en het gereedschap werd vernield. V oor den keider stond een wagen met 2500 flesschen champagne. Ook van dezen maakte de menigte zich mees ter en wierp den inhoud ln de Manie. Perier was, naar rnen in het plaats- Je geloofde, een wijnvervalscher en de woedende boeren meenden hem daarvoor op dez© wijze te moeten straffen. VOOR KANKERLIJDERS. Sir Ernest Cassel, de bekende En gelsehe financier, heeft van de Oos- tenrljksche regeering voor den prijs van 300.000 kr. met 10 proe. korting een gram radium gekocht, en dit aan de Engelsehe inrichting voor kanker- lijders ten geschenke gegeven. Het eerste halve gram zal de vol gende week naar Londen gezonden worden. DE AARDBEVING. Tot leniging van den nood, door de Jongste aardbeving in Toerkestan veroorzaakt, heeft zich te St Petera burg een comité gevormd, waarvan de Tsaritsa het praesidiuin op zich heeft genomen. Zij heeft uit eigen middelen 10,000 roebel beschikbaar gesteld, de Tsaar 50,000. Verder zullen in het goheele land inzamelingen ge houden worden. Het Rood© Kruis heeft voor het verschaffen van medi sch© hulp- en voedingsmiddelen 15.ÜU0 roebel geschonken. ANARCHISTEN. Men schrijft uit Weenen aan de N. R. Crt. Wat in Londen met de Russische anarchisten gebeurd is, beeft hier op kleinere schaal plaats trehnd in het mijncebied van Ostrau Sinds daar Russen zijn gaan werken, is het aan tal misdaden schrikbarend toegeno men. Volvens een officieel verslag werden daar in 10 maanden 19 moor den gepleegd, verder meer dan 31/00 aanslagen tegen de persoonlijke vei ligheid en meel- dan 5000 diefstallen. Zulk eeu vermeerdering van misda den trok zoozeer de aandacht, dat de politie in buitengewone mate ver sterkt moest worden en vele men schen over de grens werden gezet. Die maatregelen waren zoo rechtvaardig, dat de Russische consul in Praag er geen aanmerkingen op kon maken. DE PEST LN CHINA. Wegens het voorkomen van pestge- vallen, op ©eue plaats, 20 kilometer slechts van Peking verwijderd, is aan de gozandschupswachten der vreem de mogendheden ter hoofdplaats ver boden, zich buiten de gezantschaps- wijk te begeven met het oog op het gevaar voor besmetting. JAURèS NAAR AMERIKA. D© Fransche socialistische afge vaardigde Jaurès heeft een contract aangegaan voor het houden van een reeks lezingen te Buenos-A yres in Augustus en September 1911. DE ZAAK-DURAND. Eenige leden van het comité, d»t onder leiding van den Fransche» af gevaardigde Paul Meunier een bewe ging op touw heeft gezet te» gunste der herziening van het proces van Duraiid, die wegens ophitsing tot moord ter dood is veroordeeld, zijn door den directeur van hei ministerie van justitie ontvangen. Deze deelde den bezoekers mede, dat op last viui den minister een nieuw onderzoek der zaak Du rand begonnen is, dat geleid zal worden dooi- een ambtenaar, die tot dusverre buiten het proces lieelt gestaan, hetgeen z. I. de onpartijdig heid van het onderzoek waarborgt EEN VROUW IN T PARLEMENT In liet Noor wee gsche parlement zal binnenkort voor bet eerst -een vrouw Kitting nemen. Generaal Bnti- Jic, thans president van het Stor thing, zal n.L daar al zijn tijd in be slag wordt genome» door de reorga nisatie van het leger, voorloopig de zittingen niet kunnen bijwonen en nu treedt als zijn plaatsvervangster op mej. RogataJ, thans onderwijzeres aan een volksschno) te Christiania. HOFCEREMONIëN. Een te Weenen verschiinend blad, dat relaties met den troonopvolger 1 heet te hebben, heeft een artikel over het jongste hofbal, dat de aandacht trekt. Wij ontleenen er het volgende aan Het wegblijven van den troon opvolger en zijn gemalin, de hertogin van Hohenberg, heeft veelal de aan dacht getrokken. Mij kennen de rede nen niet, waarom het nooge puar is weggebleven, maar wij zouden het kunnen begrijpen, dat onder het te genwoordige hofceremonieel, de posi tie van de gemalin van aartshertog Frans Ferdinand ais onnoodig pijn lijk wordt beschouwd. Volgens dit ce remonieel gaan niet alleen de ge trouwde dames uit het keizerlijk huis, maar zelfs Je jongste prinsessen, de hertogin van Hohenberg, voor, en wij herinneren ons nog de ongelukkige scène, die twee jaar geleden op het hofbal voorviel, toen de leden van het keizerlijke huis ln de zaai versche nen. leder der naar rang geplaatste dames werd door een lid van het kei zerlijke huis binnengeleid, de hertog in van Hohenberg moest echter-alleen binnen kocea. Aangezien dit jaar verscheidene aartshertoginnen voor het eerst aan bet hal deelnamen, zouden de scherpe zijden van het tot dusver gevolgde ce remonieel misschien nog meer geble ken zijn. Het zou daarom zeer goed te begrijpen zijn, dat de hertogin van Hohenberg al was het alleen met het oog op den troonopvolger, geweuscht heeft een pijnlijke situatie uit den weg te gaan. VOOR EMIGRANTEN. De Holland-Amerika lijn deelt in een rondschrijven aan haar agenten mede, dat de immigratie-ambtenaren der Yereeuigde Staten tegenwoordig met groote gestrengheid toezien, uiel alleeii of immigranten het noodig© landingsgeld kuunen toonen, maar ook of zij dit geld zelf medebren gen. Immigranten, die de voorge schreven aeidsom eerst na aankomst in New-York van familieleden of ken nissen ontvangen, zijn aan het ge vaar blootgesteld van de landing te worden uitgesloten en naar het land van herkomst te worden teruggezon den, daar het ontvangen van gelden na aankomst in Amerika als een bij de Amerikaansche wet verboden on dersteuning der immigranten wordt uitgelegd. Er bestaan geen bepaalde voor schriften omtrent het bedrag aan geld, dat een immigrant bij zijn lan ding in New-York moet bezitten. Over het algemeen wordt echter een bedrag van f b2.50 voor volwassenen e» van f 31.25 voor kinderen beneden 12 jaar als voldoende beschouwd. Bovendien moet leder, die zich niet in de hawn van aankomst denkt te vestigen, bij aankomst in New-York een doorbiljet lot bestemming bezitten. WOLVEN. Wanneer het sneeuwt e» koud ls, komen de wolven uit de bosschen, zegt een oud Fransch spreekwoord. En inderdaad zijn er de laatste dagen, nu in vele streken van Frankrijk de sneeuwstorm woedt en de koude nijpt^ heel wat wolven te voorschijn geko men. Uit lal van plaatsen wordt ge meld, dat er wolven gezien zijn tot bij den ingang der dorpen, waar ze rond de veestallen sluipen en op de dieren in den hof loeren. Volgens een mededeeling van de centrale vereenlging van Fransche ju- gers zijn in sommige gedeelten van Frankrijk de wciveii nog vrij talrijk. Gemiddeld worden er per jaar n-'g honderd gedood cn op de begroeting van landbouw wordt jaarlijks zesdui zend frank uitgetrokken voor premies op het dooden van wolver. Voor lede ren t-edooden wolf of wolvin wordt vijftig frank uitbetaald ver een jongen wolf twin.lg frank. Sommige wol ven jagers verdienen wel zes- A ze venhonderd frank per jaar Het is dus te begrijpen, dat het wolveuros ir. Frankrijk aan het uitsterven is. ln het laatste jaar is het krediet van zesduizend frank zelfs niet geheel uit gekeerd. In de departementen Vieime, Chareute, Vogezen is de wolvenjacht nog altijd tamelijk voordeelig. Amie re streken daarentegen, waar qze- grim nog tot kort geleden voorkwam, zijn nu geheel van de roofdieren be vrijd. Roodkapje kan er veilig langs de wegen spelen zonder vrees plotse ling de opgestoken ooren van haar erfvijand te ontdekken. EEN VISSCHERIJGESCHIL. Er dreigt *-n visscherijgesch.1 tus sehen Engeland en Rusland. Bij de Russische Doema is n.l. thans een wet ingediend om de overheid te Archan gel machtiging te geven, dé territori ale zeegrens te bepalen op een afstand van twaalf mijlen van de kust. De ge bruikelijke territoriale grens loopt drie mijlen van de kust. De Russische regeering wil nu echter de visscherij van vreemdelingen vooral uit Huil nemen tal van vaartuigen doei aan de vischvangt in de Witte Zee tegen gaan en wil daarom eevoudig de ter ritoriale grens uitzetten. Doorvoering van deze plannen zou de dood zijn voor de Engelsehe vischvangst in 'ie Witte Zee, en daarom heeft de ver- eeni»j ng tot bescherming <lr-r Brit sche VLSr-cherij zich tot den Engel se hen minister van buitenlandse ho zaken geweend, ten einde diens hulp in te roepen, om de doorvoering Oer Russische plannen te v-hinderen. DE PEST IN MANDSJOERIJE. Reeds meldden wij met een enkel woord, dat de pest in Oost-Siberië zich verder verspreidt. Uu tiarbiu konu thans het bericht, dat de toene- ming dezer ziekte zelfs beangstigende verhoudingen aanneemt. Talrijk zijn de slachtoffers, die in de straten van de Chmeesche stadswijk liggen, tor- wijl in het naburige Tudjadjan meer dan de helft der huizen door lijders besmet zijn. Ilet is duidelijk, wat deze berichten, wanneer zij de werkelijke toedracht der zaak mededeel en, voor Europa kunnen beteekenen. Chaxb n is een aanzienlijke haven- en handels stad in het Verre Gisten, het Rus sisch garnizoen bedraagt 10.000 man, de Russische bevolking bestaat uit 20.000 personen, de Chineesche wijk telt 40.000, Tudjadjan 50.000 inwo ners. Behalve de Russische bevolking in Charbin, zijn door de pe-st nu ook de plaatsen langs den Oost Chlnce- schen spoorweg bedreigd geworden, 't Amoergebied, dat met Charbin lanes waterweg.» gemeenschap neeft, de goudvelden van Oost-BaikaJ, waar duizenden Chineesche arbe-.dere uit Mandsjoerije zijn heen getrokken, als ook ten leete het geheele traject van den Siberischen spoorweg. Het is langs dozen spoorweg inzon derheid. dat er voor Europa gevaar bestaat. Wij zijn wel is waar gewend, dat de pest slechte over zee Europa bedreisrt en men is er dan ook in de havensteden op ingericht, doch z<x> zij uit Siberië over het land ons na dert. wat dan? Sedert de spoorweg verbinding om het meetr van Baikal, in exploitatie is, is er voortdurend sprake van een uit Oost-Aziê naar Eu ropa beltranden „ziekte kleinen weg", terwijl vroeger het groote meer van Baikal ais afsluiting dienst deed. Het behoeft geen nader betoog, zegt de FrL Ztg., dat er voor Europa eea groot gevaar kan ontstaan, wanneer de pest eenmaal in de hygiënisch zeer slecht toegeruste Russische gebieden vasten voet krijgt. Des te meer re den ia er, sclirijft het blad, 0111 het verdere verloop der pest-epidemie in Mandsjoerije uauwgezet na te gaan, vooral nu reeds eenige gevallen ziju gesignaleerd ten Oosten van het Bai kal-meer en ook reeds Europeanen door de besmettelijke ziekte ziju aan getast. ^aiiü en iumoouw KUNSTMEST TEGENOVER STAL MEST leder jaar zien we mei groote be- iangsteinng mi naar het verslag van de LandbouwproofvekLen in Fries land, onder het ambtsgebied van den Rijkakindbou wieeraar, den heer C. R. Brinkman. Da* we dat verslag met bijzondere belangstelling tegemoet zien, beeft een goede reden. De heer Brinkman te sedert jaren bezig de werking ee rvar kunstbemasting te verge I j ken met die van stalmest en half om half. Eenige proeven loopen nu reeds over .10 en meer jaren. Op letzdfde land, steeds op dezelfde wijze ingedeeld, gaat hij voort op hel eene perceel uit sluitend kunstmeststoffen, op bot tweede alleen stalmest en op het der de van beide half te geven. Een zee* leerzame proef dus, die ©der Ju ar belangwekkender wordt. Belangwek kend voor iedereen, maar vooral voor ben, die in den kunstmest nog weinig

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7