bal over zijn (Marital In bet doe* te recht komt; 10 voor B. V. V. Zou het weder een 50 nederlaag worden, evenals in Bloemendaal? Neen, dat mag niet en de voorhoede van II. V. V. doet al haar beet om het B. V. V.-doel te naderen, doch zonder succes. Vernield dile'nt nog te worden een schot van den links-uiterst der H. V.V., dat hellaas even naast ging. Dan dringt B.V.V. weder gedrucht op, doch do conterhiülf van H. V. V. is overal en aijh hoofd bewijst menigmaal de diensten. Er wordt af en toe vrij wild speeid, doch de scheidsrechter treedt er uitstekend tegen op. Beide elftallen werken veel ttuwachtig, zoodat goed schieten enl combineeren totaal onmogelijk is. Rust komt mot 1—0 voor B.V.V, Na rust is H. V. V. dadelijk sk ker, doch weet voorloopig niet te doelpunten. Nadat nog goed wat getrapt krijgt Kaas den bal, passeert eenige B. V. V. -spelers en met een goed doch houdbaar schot, brengt hij dt partijen op gelijken voet. Het publiek begint te vragen om een tweede goal. Do H. V. V.-voorhoe- d© dringt op en forceert een corner, die, slecht genomen, achter wordt ge plaatst. De scheidsrechter had echter nog 'niet gefloten, dus de hoekschop moest worden overgenomen. Ito plaatst zich achter den bal en deze komt met een boogje in de goal ,een scrimmage ontstaat, waaruit Peer ten slotte scoort. Stand 2—1 voor H. V. V. Nog 12 minuten zijn te spelen. Alles loopt door elkaar, ieder wil haifbac- ken of verdecLgen en wanneer B. V. V. in dit oogeublik wat tactischer en kalmer gespeeld had, bad ik bet niet geweten wie gewonnen had. H. V. V. bepaalt zich tot verde digen, uitgezonderd een enkele door braak. Nog drie minuten, H. V. V. is totaal ingesloten, doch haar achterhoede is op haar post en laat zilch niet pas seer en. Ondier groot gejuich komt time met 2—1 voor H. V. V. Bij H. V. V. was de voorhoede ndet op dreef, de halfbuck-linüe an de backs enorm; in het bijzonder de cen- terhaif, reclits-haif en achterback. Kcr-per, op de eerste bal na, vrij goed. Ais een bijzonderheid diie'nt nog vermeld te worden, dat er in dezen wedstrijd ongeveer 40 vrije schoppen wegens ruw spet werden gegeven. H. V. V. is door deze overwiïmsng zeker ontkomen aan de laatste plaats. E. D. O. III—HEEMSTEDE II. 6-0. Daar de aangewezen scheidsrechter niet aanwezig was, trad een plaats vervanger op, die om half drie begin nen liet. Daar deze wedstrijd over het kampioenschap voor E. D. O. kon be slissen, was E. D. O. zoo goed als vol ledig opgekomen. Nauwelüks is de bal aan 't rollen, of beide doelen zijn beurtelings in go- vaar. Uit een dezer uitvallen valt E. D. O. een hoekschop ten deel en C. Wrogge is er als de kippen bij, om no. 1 in doel te plaatsen. E. D. O. is met zucht naar het kampioenschap be zield, en valt wederom fanatiek aan. Succes kon dun ook niet uiiniijven en weldra is de stand 20, waarna de ïusl komt. Was Heemstede vóór de rust ook .wel eens de aauvaiieude partij ge weest, na de hervalling is ze ingeslo ten en gelukt het aan E. D. O. den stand op 60 te brengen. E. D. O. is nu zeker van 't kam pioenschap barer ufdeelmg. Je KLASSE. HAAKLEM V—V1CTRIX II, 0—2. Haarlem V, dat tegenwoordig geen goed elftal meer in het veld schijnt te kunnen brengen, moest ook heden weer met verschillende invallers slechts met tien mun, den strijd tegen Victrix aanbinden. Ondanks al deze narigheid weten ze door hard werken langen tijd stand te houden, maar als eindelijk de andere zoo betrouwbare Haariem V-keeper voor de afwisseling eens over den bal heentrapt, hebben de bezoekers dé leiding. Tot rust blijft de stuud onveranderd. Ook daarna is Victrix meestentijds Iels sterker en al spoedig hebben ze do leiding met een onhoudbaar schot vergroot. Ondanks de pogingen van de roodbroeken om de eer te redden, blijft de staud onveranderd, zoodat Victrix II met 20 wint. II. V. V. Ill—H. F. C. V. Bedde elftallen stellen zich even over tien vrij onvolledig op. Dadelijk na den aftrap blijkt H. F. C. de sterkere en weet dit vrij spoe dig door een doelpunt uit te drukken. Dan brengen de half-backs vim II. V. V eenigo malen goed op, doch ver der dan de backs brengen ze het niet. Kort daarop maakt H, F. C. no. 2 gevolgd door No. 3, 4 en 5. De rust komt met 5—0. Na de rust legt do H. V. V. zich meer op verdedigen toe, doch dit blijkt voor H. F. C. geen beletsel, om er nog 4 goals aan toe to voegen. Time komt met 0—0 voor II. F. C. Do H. V. V. Ill was over alle ióniën slecht; eene uitzondering maakten hierop die linies- en rechtshalf die goedl spel te zieai gaven. Het II. F. C,-elftal was niettegen staande onvolledigheid goed; vooral ie kleine oentervoor en binnennechts waren uitstekend. KI. HAARLEM III—V. V. C. II. Om 10 uur laat de scheidsrechter be ginnen. Zoodra Klein Haariem den bal aan het rollen brengt, etonnt het het V. V. C-doal af en de keeper moet al dadelijk handelend optreden. Het schieten vah KI. Haariem is In het begin niet gevaarlijk, hoofdzakelijk door liet op den bal' zitten der V. V. C.- backs, die het schieten good belet ben. Enkele doorbraken van V. V. C. won den door de KIHaarlem-verdediging, die uitnemend in conditie blijkt te zijn, goed gestuit Na 25 minuten spe len* komt het eerste doelpunt van KL Haarlem, uit een voorzot van rechts, di*n Haak goed inzet 10. Nauwelijks hoeft V. V. C. weer afgetrapt of de voorhoede van KI. Haarlem bemach tigt den bal en gaat er weer flink van door, doch door slecht schieten loopt het meestal op niets uit V. V. C. zit gedurig ingesloten en kan zich maar niet los werken. Uit een schermutse ling voor het V. V. C.-doel ontstaat een penalty. Van Dam neemt deze en do stand is 20. Even voor rust doel punt KI. Haarlem nogmaals door P. Roemer, zoodat do stand 3—0 wordt. Met dezen stand in het voordeel van KI. Haarlem wordt gedraaid. Als de scheidsrechter weer laat bc„_ 'nem is het 't zelfde sped; KI. Haarlem in de meerderheid en V. V. C. steeds verdedigen. Even later komt V. V. C. ook meer los, maar door slecht combineer en wordt den aanval meestal gestuit. Dan gaat v. Hemert er van door, pas seert de geheele verdediging van V. C., geeft op het laatste moment er aan v. Dam en deze geeft den keeper het nakijken. 4—0. Van nu af verstopt 13. Haarlem eenigszins V. V. C. komt meer en meer los. Eens neemt de rechtsbuiten een rush, zet goed voor, doch Kooij schiet Jammer- 11} ktegen den paal. Vijf minuten voor tijd krijgt V. V. C. een penalty te nomen, doordat Gieske hands maakte binnen het stroischopgebiod. Dez» schop, goed door Kat genomen, wordt in een doelpunt omgezet, 4—1. Nog eens probeert KI. Haarlem het en met succes; als de rechtsbuiten goed voor doel_ plaatst, zet Haak onhoud baar in, 51. Spoedig daarop is het tijd en wint KI. Hnanlcm welverdiend. H; F. C. VI—HAARLEM VI. 4—1. Om 10 uur stellen beide elftallen zich op het 2de veld van H. F. C op. H. F C. VI is direct de sterkste, maar door het goede verdedigen der Haarlem- achterhoede wordt vooreerst doelpun ten voorkomen. Het eerste doelpunt komt voor H. F. C. als Reydon In een scrimmage den bal door het doel loopt. Als rust komt is het nog steeds 1—0 voor H. F. C. Als Feith na de rust mooi opbrengt en schiet, is de stand 2—0 voor H. F. C. VI. Haarlem komt nu opzetten en weet dan ook met een mooi schot te doelpunten (21 voor H. F. C.). Als Barning nog 2 maal voor II. F. C. gedoelpunt heeft, is het tijd en heeft II. F. C. VI welverdiend met —1 gewonnen. H. F. C. VII—B. V. V. III. Deze wedstrijd ging niet door, om dat het veld voor 's middags gespaard moest blijven. Plaatselijke ontmoetingen 9-1. Zondagmiddag speelde D. O. S. I een wedstrijd tegen Jong Haarlem I. Met de rust was de stand 41 voor D. O. S., dat mooi speelde en met 91 won. Zondagochtend speelde D. O. S. n tegen Jong Haarlem II. Toen de scheidsrechter staken floot had D. O. II mot 150 gewonnen. BREDERODE— S, V. V., 14—1. Gisteren speelde do Jan Gijzen- vaartsche voetbalclub „Breder ode" oen wedstrijd tegen de onlangs opge richte voetbalclub S. V. V., te Sant poort. Voor de rust speelde „Brede- rodo" nogal slap, maar toch was de stand met de rust al 4—0 in haar voordoek Na de hervatting speelde zij voel beter en toen time gefloten werd, had „Brederodo" met 141 ge wonnen. S. V. V. speelde slechts met tien man, „Brederode" was met twee In vallers versterkt, die door hun mooi spel zeer op den voorgrond traden. Korfbal. Het was gisteren een drukke korf baldag. Al konden vele ontmoetingen wegens den slechten toestand der velden niet plaats hebben, toch wer den eeinge wedstrijden gespeeld, waarvan hieronder de uitslagen vui- Eerste klasse Noord. Amsterdam D. T. V. I—D. O. S. I, 6-11. Eerste klasse Zuid. Rotterdam VeloxA. L. O., 96, Tweede klasse Noord. UtrechtM. H. S.—D. V. D. I, 4-10. Tweede klasse Oost. Apeldoorn A. K. C.D. I. O. S. II, 5-2. Derde klasse Noord A. Amsterdam D. V. D. II—D. E. V. II, 6—5, reglementair. Derde klasse Noord B. Amsterdam D. E. O. 9^ IIU. D. I. 1—13 De stand der eerste klasse (Noord) is nu als volgt IU1I I* I D. E. V. I 7 5 0 2 00 43 10 1.42 D. T. V. I 5 3 0 2 41 47 0 1.20 O. S. C. A. 8 111 17 17 3 1.00 D. O. S. I 7 2 1 4 45 50 5 0.71 D. I. O. S. I 4 1 0 8 24 30 St 0.50 Binnenland DE PAPENDllECHTSCHE STRAF ZAAK IN DE EERSTE KAMER. Üit het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over de Justitiebe groot ing drukken wij hier over, wat over Papendrechiscbo Strafzaak is zogd Van meer dan één zijde weid hulde gebraoht aan de houding, door den tegenwoordigen Minister van Justitie in deze veelbesproken rechtszaak in genomen. Volkomen juist werd ook door den Minister ingezien, dat slui ting van het debat noodzakelijk was, daar door de verwekte agitatie en de bewerking dar getuigen het toch on mogelijk was, meer zuivere gegevens to verkrijgen. Men meende bij deze bespreking te moeten protesteoren tegen het op wekken van den leugenachtige 11 schijn, als zoude onze rechterlijke macht geheel of voor een aanmerke lijk gedeelte onbetrouwbaar en bedor ven wezen. Ook protesteerde men te gen alle maatregelen, waaruit wan trouwen tegen de rechterlijke macht heeft kunnen blijken, alsook tegen het onderworpen van de getuigen aan een psychiatrisch onderzoek. Zoodanig onderzoek vindt in de wet geen grond zij neemt aan, dat de rechters in staat zijn, de geloof waardigheid der getuigen te onder zoeken en te beoordeelen. Met de hier aan den Minister ge brachte hukle konden anderen geens zins instemmen. Zij betreurden dal bij do openbare bespreking in de an dere Kamer de toon ook van den Mi nister niet van onheuschheid tegen over de rechterlijke macht is vrijge- bleven. Ergernis had het dezen leden gegeven de bewering te hooren uil- spreken, dat de Hooge Raad een ar rest zoude gecasseerd hebben, niet zoozeer om de gebreken, die het ar rest zelf aankleefden, maar omdat het dictum de publieke opinie niet be vredigde om terstond daarop te moeten vernemen, dat hetzelfde hoo ge rechtscollege het eenige is, dat to de behandeling der zaak geen mis slag heeft begaan. Dit geeft blijk van eene opvatting van de roeping der rechterlijke ntocht, welke stellig niet is overeenkomstig de wet. Geen woord echter werd door den Minister ge zegd om tegen dergelijke opvatting pretest aan te teekenen. Alvorens do woorden uit te spre ken, dat de Papendrechtsche zaak „niet is de schoonste bladzijde in de geschiedenis van onze justitie'4, en dat daardoor „het aanzien van de justitie niet altijd (is) verhoogd" (Han delingen der Tweede Kamer, bladz. 990), had do Minister moeten boden voor wcJke uiterst moeilijke laak de rechterlijke mocht van hot begin af aan misschien, maar zeer zeker m de laatste phasen werd geplaatst, 'terwijl de zaak was gesteld in han den van den Ncderlandschen rechter, heeft men eene publieke opinie trach ten te vormen. Dat heeft de pers ge daan mot haar onderzoek, haar hoo ren van personen en het publiceeron dier verhooron daartoe heeft de Re- geeriiig medegewerkt door haar ad ministratief onderzoek, de Volksver tegenwoordiging door dit te vragen. Deze leden begrepen niet, hoe men tot zoodanige, in haar wezen het gezag ondermiinendo, daden kan komen.' Het zenden van stenografen van Regoeiringswege naar tie openbare ziLiuig achtten zij zelfs krenkend voor de rechterlijke macht. Wat heeft de Regeering in de rechtszaal te d-oen anders dan toezicht te houden door het openbaar ministerie De leiding behoort bij den president. Wat is nu a posteriori gebleken Dat een waanzinnig querulant den „auctor intellectualis" is van de ge heele zaak. En om daartoe te komen, was het afleggen van dezen geheolen, gelijk liet gezegd werd, lijdensweg noodig geweest. Deze leden lie treurden het, dat men zich met drift geworpen had op het middel, waardoor deze ontdekking heeft plaats gehad, en het rapport heeft bekend gemaakt, wat evenwel niet aan het Hof, maar aan do pers moet geweten worden. Gevraagd werd, of de Minister van Justitie thans in het bezit is van het stenographisch verslag van de open bare behandeling dezer rechtszaak voor het Hof te Arnhem, en, zoo ja, wat den Minister daaruit geblekeu is omtrent de, zoo zij juist is, door Zijne Excellentie afgekeurde uitlating van den advocaat-generaal te Arnhem (Handelingen, bladz. 9S9). DE CHINEEZEN IN NEDER- LANDSCH-INDIë. Volgens een door het „Agence d'Ex- irême Orient" te Brussel ontvangen bericht, zouden de Chineezen in Ne- derlandsch-Indlé tot de regeering te Peking een vertoog hebben gericht tegen hunne gedwongen naturalisa tie. Zij verlangen de aanstelling van Chineesche consuls en de instelling eener Chineesche bank. De betrokken ministers te Peking beloofden met do Nederlandscho regeering hierover te onderhandelen. Hoezeer de Chineezen in Neder- landsch-Indië zich als Chineesche on derdanen beschouwen, zoo gaat hot bericht verder, blijkt wel daaruit, dat zij hunne afgevaardigden voor het toekomsticre parlement willen kiezen. Het spreekt vanzelf, dat de Chineesche regeering dozen wensch niet kan in willigen. De Brusselsche correspondent van de „Frankfurter Zeitung" toekent hierbij aan, dat de Chineesche Gezant te 's-Gravenhage eenige maanden ge leden naar Peking werd opgeroepen, daar <ie ouderhandelingen tusschen Nederland en China betreffende de Chineezen-quae8tio in Nedarlandsch- lndië niet wilden vlotten. Nu heeft be- uoelde functiounarxs ook zijne inder tijd te 's-Gravenhage achtergebleven echigenoote laten overkomen, zoodat zou zijn aan te uemen, dat de onder handelingen voorloopig zijn afgebro ken. Hardnekkig blijft men dus van ofli- cleele zijde In China, tot welker orga nen het genoemd agentschap te Brus sel behoort, vasthouden aan da dwa ling, dat er sprake zou zijn geweest van naturalisatie bij vaststelling der wet op het Ne*lerlandsch onderdaan schap ln Ned-Indiê van 10 Februari 1910. WIJ meenen verder zoo schrijft 't Hbld. ten zeerste te mogen be twijfelen, dat in het vorenstaande de wcnschen van de goheole gemeen- -.chap van Chineesche» oorsprong in Ntd.-Indië is weergegeven. Wij ge- loovcu veeleer te mogen aannemen, dat de goede elementen dier gemeen schap niets liever willen dan als No- derlandsehe onderdanen rustig hun nuttig bedrijf voort te zetten. ZuBtó dwaze aspiratlën 0I3 eene Nederland- sche kolonie in een Ciiincesch porle- mont te willen vertegenwoordigen zuilen wel nimmer opkomen bij de rus tige gezeten burgerij van Chlneeschen oorsprong, daarvoor is het gezond verstand dier lieden ons een voldoen de waarborg. Wel kan men zulke verwachten van hervormingsfanatici, die zich geroe pen achten in één ommeizien de ge heele Chineesche regeeringsmachine te verbeteren en liet uioest onzes in ziens, ten zeerste de vraag zijn of het optréden dier liedeu buiten het Chi neesche rlik hun wel aanspraak doet maken op de groote waardeering, die zij van de officieels Chineesche zijde genieten. HET BUITENLAND EN ONZE KUST VERDEDIGING Men schrijft uit Londen aan de Tel.: Ik moet er nu wel even op wijzen, dat tot 'nog toe in Engeland enkel op positiebladen bezwaren tegen het far- tificatieplan opperden. De liberale re- geerlngsorganen van dllt land ont hielden zich tot dusver vod commen taar. D-och het is mij beleend, dat al thans de redacties van enkele liberale bladen de geopperde bezwaren niet dealen. En ik heb ook goede reden. het hoogst onwaarschijnlijk te achten, dat de Engelsche regeering zich daarmede zal gaan bemoeien. Van iemand, die kan weten, wat er hier in regeeringskringen wordt ge dacht, ontving ik op een desl>etreffcn- ie vraag ten antwoord: „Waarom zou onze regeering zich inlaten met uwe verdedigingsplan nen? Zij onthoudt zich immer van in menging in de binne'nlandcehe zaken an andere landen, dio daarbij vol komen vrijheid van handelen hebben. Voorts is Holland een vrij land, welks onafhankelijkheid niet bij verdrag door de mogendheden werd gewaar borgd, zoodiat liet zelf heeft te zorgen, die te handhaven, ofschoon geen der. mogendheden daarop aan zal vallen. En voor Engeland is er even weinig reden, zich bedreigd te achten door do fortificatie van Vlisslngen, indien dat plan mocht worden doorgevoerd, als Frankrijk reden heeft, z;ch dooi de veel naderbij gelegen vestingwer ken van Dover bedreigd te wanen." Mijn zegsman betreurde het enkel, dot ons land het roekelooze voorbeeld der groote mogendheden van Europa zou gaan vGlgen, om ©en boel geld ufrt te geven voor to dien wedijver immer onvoldoende blijvende bewapeningen, die niet alleen de naties ondragelijk zware lasten opleggdn, doch tevens die handhaving van den vrede hoe langer hoe moeilijker maken. Do Morning Post zegt. tn een zeer kalm geschreven artikel over het Ne derlandsche kustverdedingsontwerp, dat dit ontwerp eenige noodelooze ontstemming heeft gewekt en dat de Nederrlandsche verdediging voor En geland slechts het ontwerp van over weging. niet van actie zou kunnen zijn. De Morning Post merkt op, dat bet tractaat van 1839 tot stand kwam in lijd toen de toestanden in Europa geheel verschillend waren van de thans heerschende. De betoekenis van het Nederlandsche ontwerp is, dat het bewijst, dat de Nederlandsche regee ring overtuigd is, dat de toestand in Europa verdere voorzorgen eischt voor de veiligheid van Nederland en 70ui uafaSeipraui e^fHOJjuzpoou ep het oog op de tegenwoordige omstan digheden niet uitgesteld moeten wor den. De moraal door Engeland uit de discussie over de Nederlandsche voor stellen to trekken is, zegt de Morning Post, deze. dat elk© mogendheid haar eigen verdediging moet inrichten zoo dat ze de beste voordeelen voor het land afwerpt. Zou er eenige kalmte komen in de Fransche en Engelsch© gemoederen? Blijkens bovenstaand bericht is een artikel van de Morning Post over de zaak bezadigd genoeg. En wat de Matin schrijft klinkt ook anders dan het zenuwachtig maken de geschrijf van de laatste dagen. Ziehier: Een telegram uit Brussel aan den Matln zegt, dat verstandige Belgen 't leven, dat sommige Belgische bladen maken over het Vlisstogsche plan, af keuren. Holland is vrij zijn verdedi ging in te richten zooals het wil. Het plan telde weinig aanhangers in Ne derland, maar de Hollandsche gevoe ligheid doet vreezen, dat hun aantal aangroeit door buiten landsche in menging. België kan zich niet gebelgd toonen over het ontwerp. Terneuzen is sedert lang versterkt en als Nederland oen versterking van Vlissingen verkiest boven ©en moder- nisoering van Terneuzen kan België daar niets tegen inbrengen. Dat is de meening in leidende kringen. Het ge rucht, dat de Belgisch© gezant te 's-Gravenhage de opdracht heeft do Nederlandsche regeering vriendschap pelijk te polsen is geheel uit de lucht gegrepen. (HET OORDEEL VAN EEN OUI>- BEWINDSMAN). Een oud-bewindsman heeft aan de Tel. ate zijne meeülng over die kwes- tlo der versterking van Vlissingen meegedeeld, dat er zijne inziens vootr do regeering geen enkel© redien be- öbaat tot bet nemen van eenige be slissing in dezen. Volgens dien zegsman zou het niet aangaan, reeds om t prestige van Ne derland ate onafhankelijke etaat niet, dat de regeering hoer houding in dit opzicht liet bepalen door bet geschrijf to de buiteniandsohn para of door de voorzichtig© woorden, in bet parle ment vah een bevriende natie gespro- HU Het ontwerp, vervolgde hij, waar van de versterk mg van Vlissingen een onderdeel uitmaakt, ml vrij zeker nog in geen maanden in de Kamer worden behandeld. De regoertog heeft dus nog allen tijd, om, eventueel door de otu- staiüdiiglMxlien noodzakd ijfk gewonden wijzigingen to het ontwerp aan te brengon, zonder dat zij daardoor, zij het slechts ©enigen schijn op zich landt, daarbij te handelen onder pressie van over de grenzen. Toch Is de vraag nog altijd onbeantwoord, zei de oud-bewindsman verder, of de versterking v>ui Vlissingen wel go .neel is overeen te brengeh met de letter cn de geest van het verdrag \uii 1839, ook door Nederland ondenee- kend, waarbij de neutraliteit van Bel gië door de mogendheden gewaar borgd en de vrije vaart op de Schelde verzekerd wordt. Niet onmogelijk, dat de «gearing de beantwoording dezer vraag zal onderwerpen aan esikele inter nationale autoriteiten op het ge bied vah liet volkenrecht, om cbsuarna haar houding te bepalen. .Ik weet niet," besloot de zegsman, „of de regeering daartoe zal over gaan. Onw«iar&chijhIijk ia het ech ter ONGELUKKEN. In de stroohulzenfabriek der firma v. A. te Oudenbosch, werd een 15- jarige johgon, Chr. <L L., doordat hij te dicht bij de machine kwam, door een drijfriem gegrepen en eenige ma len rond do as der machine geslin gerd. Deerlijk gewond en mei bloed be ■lekt, werd bij per brancard naar huis •ervoerd. Hoewel zijn toestand zorg wekkend is, is nog ndet alle Ixxip ver loren, hoewel die knaap onuitstaanba re pijnen lijdt. Donderdagavond werd hc. Jen jarig zoontje van den heer S., wonende I.eidschekade te Utrecht, vermist, welk jongetje lijdende was aan toeval Gister werd hij door den brug wachter levenloos uit den Leidsclien Rijn opgehaald. KEN* ONBEKENDE ZIEKTE? Te Nes op Ameland zijn 40 van de 60 schoolgaande rumerea door eéu en deaeifde ziekte aangetast, zware hoofdpijn, braken en koorts. De ziekte blijkt tot nog toe gelukkig niet ge vaarlijk ie zijn. DE LANDVERHUIZERS. Zaterdag is zoo schrijft 't Hbld.: - ook aan de laatste scheepslading landverhuizers van de Uranium-hjn toegestaan Duitschlana door te trek ken. Niet echter zonder een hinderlijk en kostbaar oponthoud van enkele da gen. Een oponthoud dat, indien wij wei zijn Ingelicht, nog 24 uren langer is geweest dan door het wachten op de toestemming van de Duitsche re geering noodig was, daar reeds Vrij dagmiddag, de toestemming van de Duitsche regeering is ingekomen en het dus nog een etmaal geduurd heeft vóór de Duitsche spoorwegen een re geling voor den doorgaanden trein gemaakt hadden. Hieruit blijkt zeer duidelijk een po ging om het landverhuizersvervoer van ons land af over Duitschland te leiden althans voor zoover die lij nen betreft niet aangestoten bij de pool van het transatlantische verkeer. Deze pool Is van groote beteekenis juist voor de Duitsche reederïjen, die met haar groote Bremensche en Ham- burgsche lijnen daaraan deelnemen. De Uranium-lijn heeft geen conces- e, is niet aangesloten bij de pool. En de landverhuizers van de Uranium lijn hebben dat tot hun schade be merkt. Zijn wij wel ingelicht dan zal er ook in het vervolg van geen concessie aan de Uranium-lijn sprake zijn. En het is nog een open vraag of de on bemiddelde passagiers, te New-York ingescheept nadat bekend was gewor den welke de houding van de Duitsche regeering tegen onbemiddelde door trekkende vreemdelingen is, wel de vergunning zullen verkrijgen, die thans, zij het ook laat, aan de laat ste groep verleend is. Dan is voor do Duitsche tronsatlnn- tisfhe lijnen een groot voordeel vor kregen. De zaak is een zeeg moeilijke: zij betreft niet alleen het vervoer naar Noord-Amorika, maar ook dat naar Zuid-Amerika, en de Hollandsche Lloyd heeft tot nu toe vergeefsche po gingen aangewend om een concessie to verkrijgen. En zeer duidelijk is dat het verzet van de Duitsche lijnen Juist tegen deze met regoeringssteun aan Duitsche handen onttrokken onderne ming, hot verkrijgen van de conces sie tot nu toe heeft verhinderd. Maar behalve voor de Zuld-Ameri- ka-lijn, ls ook voor de Holland-Ameri- ka-lijn de zaak van zeer groot belang. Immers, indien de vergunning om Russische en Oostenrijksche passa giers over Nederland te vervoeren practiscli alleen door de Hamburgsche en Bremensche lijnen gegeven kan worden, wordt d8 positie van de Hol land-A merika-lijn een niet bijster gun stige, wanneer straks over verlenging van het poolcontraci onderhandeld moet worden. men niet wil toch van overheidswege op te dringen is zeer eigenaardig. Alleen het gemeenschapsbelang kan tot dwansr voeren. Als de ziekte-dwangverzekering nu straks toch aldus tot stand mocht ko men, zal het zijn tegen den zin van de meeste arbeiders, tegen den zin van verre de meeste ondernemers. Als eisch van gemeenschapsbelang zal ze ook niet worden doorgevoera, want 7,00 wil men het nimmer van Anli- Revolutioimaire zijde. Zoo zal die zlekte-dwangverzckorlng niets andere wezen dan een onrijpe vrucht der po litiek. een regeling bi» gnnsch het volk onbemind zoo niet gehaat Vrijwillige ziekteverzekering met vrijstellingen, dus steun zonder dwang zou daarentegen aan ons volk een so. dale instelling kunnon schenken, in waarlijk nationale lijn. Een instel ling, waarvan al meer gebruik zou worden gemaakt, die ul meer zou worden gewaardeerd. „Het Volk" schreef: „Daartegenover hebben wij, als eersten en voornaam- sten eisch te stellen, dat de zorg voor haar gezondheidstoestand worde ge legd in de handen der arbeidersklasse zelf.... Het is deze eisch, waardoor in de arbeidersklasse een geestdriftig verlangen naar ziekteverzekering ia te wekken". Welnu, vrijwillige ziek teverzekering met vrijstellingen kan ook aan dezen eisch volkomen vol doen. PSEUDO-RECHERCHEURö. 't Vad. vertelt Er zijn zoo van die menschen, dfë altijd maar weer nieuwe middeltjes vinden om aan den kost te komen, met zóó groot vernnft, dat men er bij na waardeering voor zou moeten heb ben, ware het niet. dat men kans liep door die uitingen van vernuft lichtelijk te worden gedupeerd. Die neiging bestaat ook ton opzichte van een aantal heeren. die er sedert kort hun werk van maken zich een speldengeldje te verschaffen door op to treden als rechercheurs van poli- daarmee een curieuse voorliefde tcónend voor de rol van dié acteurs op 's werelds treurtooneel, die toeval lig juist hun grootste vijanden zijn. Deze heeren brengen bezoeken bijv. bij handelaars en neringdoenden en doen dan met een geheimzinnig ge zicht belangrijke waarschuwende me- dedeelingen omtrent al of niet be staande klanten, in de vaak niet on gegrond blijkende verwachting, dat jiun belangstelling in den voorspoed der bezochten zal worden beloond in klinkende munt. Zoo kreeg een foto graaf bezoek van een „rechercheur™, die hem mededeelde, dat over een paar uur een oruui en bruidegom zou den komen om zich, gehuld in de uiterlijke kenicekencu vuu nel gc wicii- tig levensstadium, waarin zij verkeer den, te doen vereeuwigen. Maar- ne- doelde bruid eu bruidegom, maar ma tig mei aardsche goederen bedeeld, zouden een billijk© belooning van <-.1© vereeuwigende daad achterweg© la ten, en dus.... De fotograaf vroeg „hoe is 't toch mogelijk, hè en be dankte zijn bezoeker zeer hartelijk, intusschen bedenkend, dat diens menschlievende daad boter betoond i met levenslangen dank dan met zilver of goud. Dan, hij moest ervaren dat hij zélfs di©n dank niet schuldig was, want toen het met angst verbei de bruidspaar met verscheen en hij de politie opbelde, werd hem duidelijk gemaakt, dat zijn vriendelijke bezoe ker hem een klein jokkentje had ver teld om zij 't ook eigen bestviL Intusschen is de opbrengst van der gelijke jokkentjes niet zóó groot, dat bet vernuft en d© moeite welke er aan gespendeerd zijn, voldoende worden beloond, en er werd dus op andere middelen gezonnen. Ben van die mid delen was, om de politie een geheel nieuwen tak van werkzaamheid te doen verrichten, nl. het incasseeren an gelden. De heeren brachten een bezoek bij dezen of genen en boden dan aan in verband met die nieuwe branche van politie-dienst, een aantal dubieuse vorderingen te innen. Maar natuurlijk wa© er een klein voor schotje noodig, enz. of eigenlijk niét, enz., want daarmee was de zaak uit. Een enkele maal, dit hing af van de omstandigheden, verwisselden de heo.-en hun politie-ambt met een an dere betrekking. Zoo gaf ©en bekend stadg*noot tien gulden voor een „lief dadig doel" aan een „godsdienston derwijzer"', die even te voren bij ©en buurman zijn geluk had beproefd als „rechercheur van politie". Wij willen maar zeggen, dat 't niet ongowenrcht schijnt, om. wanneer men bezoek krijgt van een vriondelij- ken ,,reci>ercheur", even naar een le gitimatiebewijs te vragen." BRANDEN. Tp Musselkanaal is de blauwverve- rij van den heer Lubbers afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Stadskanaal is de woning van den venter J. Wijngaard uitgebrand. Door spoedig toegeschoten hulp kon veel worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Horsten is de behuizing van G. Broekman afgebrand. Er kon zoo goed als niets worden gered. De bewoners konden zich ternauwernood redden. De inboedel, alsmede de behuizing, eigen aan den heer J. Benus, waren verzekerd. ZIEKTEVERZEKERING. De „Beukelaar" besluit een beechou wing over de ziekteverzekering aldus: Maar het gemeenschapsbelang moet den doorslag geven. Men spreke toch niet louter van eon steunen der arbei ders. De arbeiders immers willen voor het grootste doel dien steun met eigen dwaugbijdragen geenszins. En nu oen deel, zij het dan slechts een gering deel van de kosten d6r ongevallenulb keeringen, mede op hun schouders komt. wenschen de arbeiders nog veel minder een dergelijke ziektever zekering. 8toun met dwang, steun dien Stadsnieuws ONAFGEDANB STUKKEN. Do volgende lijst bevat eene opgave van stukken van vorige jaren, welke op 1 Januari 1911 aanhangig zijn ge bleven. voor zoover zij ntet op den oproepingsbrief voor do vergadering van den Raad, te houden op 25 Ja nuari 1911, zijn vermeld. 4 Maart 1903. Verzoekschrift vao P. A. Zadelaar, om zijne perceclen, gelegen onder de gemeente Scholen, aan de gemeentelijk© duinwaterlei ding aan te sluiten. (Wordt voorgesteld af te voeren). Schrijven van B. en W. betreffende den bouw van een nieuw armen- en ziekenhuis 10 Augustus 1904. Verzoekschrift

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7