SCOTT'S EMULSION Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biklt, 28 Januari 1911. Hoogste barometerstand 777.0 m.M. te Arlon (België) laagste 754.3 m.M. te Haparanda (Oostkust van Zwe den). Verwachting tot den avond van 29 Januari Wind zwakke, meest Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht nevelig tot bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 our 772 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT-Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. ïhermometerstand *-e Haarlem. Zaterdag 88 Januari Hoogste gisteren 9 uur P. 46 Laagste hedennacht F. 48 Hoogste heden tot 19 uur F. 45 HOOQ- en LAAQWATER STAN DEN 89 Januari. Hoog water. iJmuiden v.m. 9u.43 m.;n.m. 2u. 56 m Katwijk v.m. 9u. 18 m.; n.m. 2u. 81 m Petten v.m. 8u. 3m.; n.m.Uu. 16 m Laag water. IJmuldenv.m. 16u. 48 m.; n.m.lOu. 58 m Katwijk v.m. 10u.23m.;n.m.l0u.36m Petien n.m. 12u. 18 m-; v.m.lSu. 86m 30 Januari. Hoog water. Umuiden vm. 3 u. 92 m.; nm. 8u.83m Katwijk vm. 2 u. 9m. ;nia. Su. 8m Petten vm. 3 u. 49m.;nm 3u.58m Laag water. IJmuiden vm. llu. 22 m.; nm.Hu. 83 m Katwijk vui. llu. 2 na.; nm. llu. 13 m Pelten nm 18 u. 62in., vm. lu. 8 in Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 5 u. 9 in. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. EMSER-WATER fp/VtSl 20 °*nt* P°r heole kruik. - Tegen hoest, verkoudheid, maagzuur en influenza. FOnltSicxesf De benauwdheden der kleine kaltneeren als door een wonder na de eerste doses Scott's Emulsion. De reeds sedert 34 jaar gevestigde roem van Scott's by kinkhoest is toe te schryven aan de zuivere, voortreffelyke bestanddeelen en het unique Scott bereidingsproces. Ge makt elyk toe te dienen, gemakkelyk verteer» Uur. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam zoowel op de verpakking als op de flesch voorkomt By aH* Apotheker* en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott' TOONKUNST. Over den componist Georg Alfred Schumann meldt Riemanh in zijn „Musik-Lexion" o.m. dat hij den 25en October 1866 te Königstein werd ge» boren, dat hij leerling was van C. A. F Lie h or, B. RolLfusz en Fr. Baum- felder In Dresden en van 1881 tot '88 aan het Conservatorium te Leipzig studeerde. Aan muzikale opleiding heeft het dezen kunstenaar dus aller minst ontbroken. Evenmin aan gede genheid tot practische vorming; want ■in de jaren 189196 dirigeerde hij de „Danziger Gesangverein" en sedert 1896 is hij dirigent van de Phiiharmo nie (orkest en koor) te Bremen. Dat onder zulke gunstige omstandighe den een muzikaal talent tot schoonen wasdom moet geraken ligt voor de hand. Het ten gehoore gebrachte ora torium „Rufch" kan daarvan daii ook Iwel als bewijs gelden. Alles wat er van de toondichtkunst lo leoren valt heeft dezo Schumann tot zijn geeste lijk eigendom gemaakt Hij weet een muzikaal motief op Interessante Wijze symphonisch te verwerken en instrumentaal prach tig; hierin vooral toont hij bepaald virtuositeit. Hij verstaat de kunst een j grooten muziekvorm effectvol op te bouwen en beheerscht de geweldigste' klank-massa's met bravour. Hij kent ook de middelen om deze of gene stemming or na natoo nt tot muziKme uitdrukking te brengen en vermag zijn effecten zóó te berekenen, dat wij ons hier en daar onweerstaan baar meegesleept voelen. Sommige stukken brengen op zich zelf ook aan ons aestetisch gevoel volkomen bevrediging. Zoo de bekoorlijke zang dor „Schiutten und Schnitterinnen en liet slotgezang van het eerste deel en we vragen er vow 't oogenblik niet naar hoe de componist er too kwiun dit oude volkslied zoo geheel afwijkend van den stijl der composi te hier te pas te brengen... we zijn al blij genoeg eens een stuk eenv dig-mooie muziek te hooien. Zoo ook genieten we hei steinnimgvoile, mees terlijk behandelde ,,Chor der nacht- lichen Geister" als een juweeltje van klankspeling, en ook het fel-hans- tochtelijke slotkoor mist zijn verbijs terende uitwerking niet... Maar toch niettegenstaande al die schitterende détails weigert ons kunstverstand en zelfs ons gewoon gezond verstand deze tooneeischepping als een waar achtig groot kunstwerk te aanvaar den. Zij mist daartoe zoowel eenheid van gedachte ais oorspronkelijkheid van inspiratie. Het lijkt of de compo nist voed minder bedacht is geweest op de psychologische waarheid, de innerlijke noodwendigheid van zijn muzikale expressie dan wel op het ui terlijk effect. Om dit laatste te verzekeren deinst hij voor niets terug. Het Bijbelver haal trekt hem aan, maax voor den grooten subiiemen eenvoud daarvan voelt hij niets. Hij vermengt den oor- spron.kelij ken tekst met moderne ver zon van totaal verschillenden En al even weinig gewetensvol gaat hij te werk met betrekking tot zijn muziek-materiaaJ. Mij dunkt als Ri chard Wagner een groote fantasie zou hebben geschreven over motieven van Liszt. Rob. Schumann. Brahms, Men delssohn eh... Bizet, dan zon die er ongeveer hebben uitgezien als Georg Schumann's „Ruth". Maar laten we ernstig blijven. Er heerscht in dit werk een tegenstrijdigheid, eeh be gripsverwarring denk eens aan het romantische „Chor der nachtllchen Geister" in verband met een BijbeLsch o'adorworpl waarmede een redelijk verstand en zuiver kunstgevoel on mogelijk vrede kan hebben. Wat de uitvoering als zoodanig be trefi, daarvoor heb ik weinig anders dan lof. Lof op de eerste piaats voor 't Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat zijn zware, uiterst belangrijke taak op waarlijk voortreffelijke wijze heeft volbracht. Klank en nuanceering en volgzaamheid en bescheidenheid t was alles hoog te waardeeren;, en het is niet te veel gezegd dat aan het or kest op de allereerste plaats het wel slagen van deze uitvoering te danken •is. Ook het koor mag met groote vod- doening op zijn werk van dezen avond terug zien. Ik wil niet beweren dat b.v. de eer ste, zoer dramatisch behandelde en sembles volkomen slaagden. Maar wat de componist hier vergt is ook ei genlijk van een dilettanten-koor niet te eischen. Vooral de groote massale koren echter deden bet uitstekend en de heer Robert heeft reden zich voor de buitengewone inspanning der voorbereiding door dit welgalukken beloond te achten. Ik heb hem dezen avond weer bewonderd in zijn rustige, gemakkelijke en animeerend© direo- tie. De lauwerkrans die hem door den heer Jager Genlings namens het koor werd aangeboden was zeer zeker niet onverdiend. Een betere keuzo van solisten had men moeilijk kunnen doen. Mej. Tl- lia ITill zong de zware titelpartij verreweg de belangrijkste der drie eenvoudig schitterend Prachtig van opvatting en vin zegging, en mee- sloepend door al-aangroeiende harts tocht wist zij deze partij op bezwaar lijk te overtreffen wijze tot haar recht te brengen. De Naomi-partij kon ook wel niet aan een betere stem zijn toevertrouwd dan die van mevr. De HaanMani- farges. Haar mooi, sonoor orgaan en ook het weemoedige dat haar dracht eigen is kwam haar voor deze gelegenheid uitmuntend te stade. Haar zekere intonaties mogen de ongewone moeilijkheid in aanmerking genomen hier wei even afzonderlijk herdacht worden. De niet zeer dankbare, maar ook al vrij lastig© partij van Boas werd door den heer H. C. van Oort vervuld. Ook dit onderdeed was alzoo op de beste wijze verzorgd. Na nog even den heer Albert Rykx te hebben ver meld als verdienstelijk zanger van het „Priester'-partijtje, kam ik dit verslag sluiten met een geiukwensch aan het „Toonkunsf'-bestuur met deze zeer geslaagde uitvoering. PHILIP LOOTS. DE STUDENTEN-TOONEELOPVOE- RING VAN DONDERDAG IN ONZEN SCHOUWBURG. Het Comité voor de R. K. Herstel lingsoorden, dat hier ter stede een opvoering van de Amsterdamsche Studenten heeft voorbereid, bericht ons, dat deze opvoering schitterend bejooft to slagen. De schouwburg is bereids zoo goed als geheel uitver kocht, en het amusante bliispel ,,Go- dard, Hodard en toch Godard" v. Mau-1 rice Ordonneau, belooft een groot sue-1 ces te worden. Trouwens, de Amstcr- dabiscbe studenten bezorgen daarme- j I de aan Haarlem de premiere. Bovendien heeft het Comité eenige jonge dames bereid gevonden in de pauze een kleine fancy-fair in den foyer van den Schouwburg te organi- j seeren, ter opluistering van dezen kunstavond en tevens tot verhooging j van het financieel succes. Het Comi- le iwijieii aan ook mei, 01 ook au plan zal op de instemming der bezoe kers. kunnen rekenen. Benoeming. Dr. Ch. F. Hajo alhier is door B. en W. van Assen, zonder sollicitatie, u'tgonoodigd om tijdelijk les te go- ven aan het Gymnasium in de Ncd. taal en Aardrijkskunde. Dr. Haje hoeft dit aangenomen. Een 1 ee 1 ij Ite val. Gistermiddag ongeveer 4 uur warcu eenige jongens aan liet spelen op de ijzeren baiken, die op de Ged. Ouoe Gracht liegen, toen plotseling de 12- jarige Hendrik Muller, wonende KI. Heiligland, van dezo balken viel, een bloedend eat in het hoofd opliep en te vens zijn knie bezeerde. Door zijn ka meraadjes werd hij naar zijn woning gebracht, naderhand werd geneeskun dige hulp ingeroepen. BOUWKUNDE EXAMENS. Ds examens voor Bouwkundig Op zichter, Teekenaar en uitvoerder van bouwwerken, ingesteld dooir de Mij. tot bevordering der Bouwkunst, zul len 27 Februari e.k. te Amsterdam aanvangen. Tot lid der examen commissie is o.a. benoemd de heer J. J. van Noppen, arcliitect alhier. Voor 't Lighaifonds. De netto-opbrengst van de uitvoe ring van leerlingen van den heer A. J. Meijerink, leernar in de gymnas tiek, bedraagt f 816.12. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn In de afgeloopen week 617 baden genomen; in dat aan het Leidsche plein bedroeg dit aantal 958 Debatavon d-D r. De Har- tog. Begin Maart zal Dr. De Hartog met den anarchist G. Rijnders uit Amster dam een debat aangaan over het be slaan van God, deugd en onsterfelijk heid. De mode. Men schrijft ons Gistermiddag éen uur wandelde in de Groote Houtstraat een dame, die zoo'n nauwe japon aanhad, dat zij bij na niet kon loopen, dan met heel kleine stapjes. Spoedig waren er eeni ge kwajongens die haar bespotten en dat werd op het laatst zóo erg. dat zij haar toevlucht in de tram zocht, maar de conducteur moest haar onder de armen er iiiüllen, anders had zij er p.iei in kupnen komen door haar nau we japon. Men moet toch wat voor de mode over hebben I Bij Alberts frères. De film-serie, die de gebroeders Al berts thans in het Kroon-zaaltje draal en laten, mag weer gezien worden. De beelden zijn met de meeste zorg gekozen en de afwisseling is groot.. Komische schetsen en dramatische ta ferelen, natuurbeelden en fantasie- en volgen elkaar op, en. men wordt niet moede de een 11a de andere film te bewonderen. Gisterenavond waren liet wel de Tonijnenvangst in de Mid- dellandsche Zee, het nieuwe bioscoop journaal, wolken- en bloemen-foto's, Robert de Stille, Het spook va:i het kasteel, de landlouper en de eerste cigarette, die wel het meest de aan dacht trokken. Een bezoek aan De Kroon loont de moeite ook thans weder ten zeerste. Drankbestrijding. Woensdag 1.1. veranderde het Cen trar# Comité van Drankbestriidende Vereenigingen te TT.inrlem. Uil het. i verslag van den secretaris bleek dat thang zijn aangesloten 8 vereenicrin- een met totaal 900 leden. De nfdooling Heer'em van de Orde van de Goe-te Tempelieren werd toegelaten. Resloten werd hef Maandblad „On ze Striid" te laten vooriberiann. In herinnering werd gebracht, dat de Gemeenteraad 200 subsidie leende Tot secretaris koos de vergadering den heer C. E van Eykern, in plaats van den heer G. K. van den Haak, die zich niet herkiesbaar stelde Binnenkort wordt een tweede ver gadering gehouden ter bespreking van „Consultatiebureaux", waarover de voorzitter eon inleiding gaf. G ev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij B. Vink, Sooridaplein 8, Schoten, een dameslaschje met inhoud. I. de Best, de Haasstraat 6, ©en Frnnsch woordenboek. Het bureau van politie, een taschje lllb pip' z-iV.'.-eL Th. v. Herwaarden, Korte Heren straat 11, een band van een kinder wagen. J. Gravemaker, Teding v. Berkhout straat 13 rood, een bewijs van onver mogen. II. Hijmensen, Bakenessergracht 74 rood, een hond. s VERWAARLOOSDE KINDEREN. In tegenwoordigheid van enkele be langstellenden, word Vrijdagmiddag de lodenvergadering gehouden van de afdeeling Haarlem van de vereeni- ging „Tot b. ui"; een vereenigmg ir rijz.nnig godsdienstigen geest, die lch hel lot van verwaarloosde kinde en aantrekL Daarover wordt ons bericht: „Uit het verslag over de werkzaam heden bleek, dat de afdeeling dit jaar zorgde voor 27 verpleegden (16 voog dijkinderen en 11 vrije pupillen). Over het algemeen is groote roden tot tevredenheid over de kinderen, uit besteed in gezinnen. Ds pleegouders geven goede berichten en we hebben den indruk, dat ze geheel als huisge- nooten worden beschouwd. Ook de verpleegden in inrichtingen gaveD geen reden tot klagen, hetgeen niet gezegd kan worden van 2 meis je», die in een dienst waren. Deze hebben ons zeor teleurgesteld en ge droegen zich zóó, dat ze in hunne be-j trekking niet konden blijven. ue gemachtigden te Terborg, Nee- de en Gieten, die dit jaar de lx-lan- gen onzer afdeeling behartigden, had den het toezicht over 13 kindoren. Uit de rekening en verantwoording der penning meesteres bleek, dat de financiecle toestand met rooskleurig is te noemen. De uitgaven overtroffen de inkomsten, zoodat steun van velen noodig is, zullen we niet voor een groot tekort komen te staan. Daarom sluit liet verslag met oen warme opwekking tot medewerking. Mogen vele ingezetene'n van Haar lem zich gedrongen gevoelen dit mooie werk ie steunen en zich al9 lid opgeven aan de pen'ningineof-toros mejuffrouw W. Ott, Wagenweg 19, alhier." HUISVERZORGING. De vereemging „Huisverzorging", een onderafdcoling van de Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" jaarvergaderde Vrijdagmid dag in de Kroon. De presidente, me vrouw F. J. BlomTer Gast riep den aanwezigen het welkom toe, en wijd de eenige weemoedige herinnerings- woorden aan de onlangs zoo plotse ling gestorven secretaresse, mevr. W. J. S. Badon GhijbenHuysinga. Zij was een vrouw zei spreekster met groote gaven van geest en hart, veel goeds wrocht zij onder zieken en armen, en haar heengaan brengt een ledige plaats in ons bestuur, die maar heel moeilijk te vervullen is. Door den dood van de secretaresse, zijn de ad ministratieve werkzaamheden niet zoo geregeld als gewoonlijk kunnen uit gevoerd worden. Mevr. M. Veen heeft den arbeid van mevr. Badon Ghijben voorloopig op zich genomen, maar zij is den ganschen winter afwezig go- weest. Toch hoopt het bestuur, dat mevr. Veen zal aanblijven, want zij behartigt de zaken met een gulden accuratesse. Nol uien konden niet ge lezen worden. Do financiën bleven on geveer on dezelfde hoogte als extra giften kwamen in f 100 van „Het Wit te Kruis", f 100 van de H. IJ. S. M. en f25 van Teyler. Een punt, dat groote moeilijkheden oplevert, bleef nog steeds het huren van geschikte vrouwen. Als de vrou wen voor vast geëngageerd konden worden, zou dat een groote stap voor uit zijn, maar dan treden vele be zwaren van practischen aard in den zeg. 1-Iet neme'n van informaties blijft car noodig: soms worden wol eons .ouwen gerecommandeerd, die later blijken drankzuchtig te zijn. De werk zaamheden in het Schoterkwartier moesten eehigszins ingekrompen wor den; de gemeente Haarlem bief in haar geheel bewerkt. De plaatsen van mevr. Kok en mevr. Badon Ghij ben werden ingenomen door mevr. Van Lennep en mevr. Tadomo. De Koninklijke goedkeuring op de statu-j ton is aangevraagd, maar nog nieti verleend. Nog maakte mevr. Blom j melding van het verheugende feit, dat de vereeniging een aquarel ten' geschenke gekregen heeft, die eerlang verloot worde'n zal. De penningmeesteresse. mevrouw L. H. L. Plantenga—Wijsman, gaf een overzicht van den staat der finan ciën. De ontvangsten bedroegen f 1769.17, de uitgaven f 1482.80, zoo- "ot een saldo in kas blijft van ƒ286.37. De rekening en verantwoording •erd door de hoe ree H. van den Berg en N. J. M. Fncée Schaeffer na- ezien en accoord bevonden. De var- eeniging gaf in het afgeloopen jaar huisverzorging gedurende 164 weken, 16 halve weken. 338 waschdagen, 193 werkdagen en 672 halve dagen. worden, ter goedkeuring ingekomen. Vooral voor het station te Hoofd dorp is een prachtig en greolsch plan ontworpen. SCHOTEN. De onlangs alhier opgerichte dnm- elub heeft in haar ledenvergadering tot bestuur gekozen de heeren Wessel, voorz., J. W. Bauer, seer.-penn., en Versterre, commissaris. De vereeni ging is genaamd „Amicitia". BENNEBROEK. Wegens verhindering van den spreker kon de vergadering van de afdeeling Bennebroek van den Bond voor Staatspcnsionneering Vrijdag niet doorgaan. De voorzitter deelde het teleurstellende bericht aan de tal rijk opgekomen aanwezigen mede. HEEMSTEDE. Op de Rijkshengstenver- kooping te Bergen-op-Zoom. op 27 Ta nuari, kochten de heeren A. Colijn en W. G. v. d. Wal den driejarigen hengst Mannel, geboren te Gronin gen, stamvader Olivier. Binnenland DE KUSTVERDEDIGING. Reuter seint uit Brussel Volgens de Chrouiquc heeft de Ko ning een zeer langdurig onderhoud gehad met kolonel Monthije van den generalcn staf over de verdediging van de Beneden-Schelde en over het fort bij Vlissingen. BRANDEN. Donderdagnacht om kwart over twee werd brand ontdekt in de stoe- lenfabrick van de firma Gerz, welke gevestigd is in het perceel Brouwers gracht 225 te Amsterdam. De eigenaar der fabriek bewoont met zijn gezin het belendend perceel Lijnbaans gracht. De brandweer was snel ter plaatse en slaagde er in, om het vuur dat zich reeds over de geheel© boven verdieping had verspreid en in den voorraad materiaal overvloedig voed sel vond. spoedig meester te worden. De fabriek brandde nagenoeg geheel uit. Do oorzaak is niet bekend. Het personeel had reeds te halfzeven de werkplaats verlaten. De vrouw de3 huizes had een poos vóór het ontdek ken van den brand een geknetter ge hoord, dat haar de opmerking deed maken, dat het zoo hevig regende, doch noch zij, noch de hoer Gerz had den daar verder aandacht aan ge schonken. De schade wordt door verzekering gedekt. Gemengd Nieuws Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. WATEBI.EIDINGQUAESTIE. De heer A. J. de Waal Malefijt deelt on? mede. dat hij, sprekende over het verslag van de Commissie, niet be doeld heeft te zeggen, dat dit verslag onzin was maar dat het onzin van Mr. Tideman is, om te dreigen dit ver slag openbaar te maken, daar men nu staat voor een geheel nieuw pro ject. Tevens verzoekt de heer Malefijt ons, mede te dealen dat hij, na de be- leedigingen die de heer Tniemali hem in het openbaar naar het hoofd ge- sliugerd heelt, ullc discussie met hem eindigt Aan den sergeant der infanterie, H. Leef lang, zal 7 Februari a.s. de zilve ren medaille voor 24 jarigen dienst worden u.tgereikt. Daar deze serge-ant_reeds sedert 1903 hier aan de schietbanen geëniploy- eerd en daardoor bij de verschillende schietvoreenigingen geen vreemde is, zal het hem zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Dat de BloemendaaLsclve politie honden ook elders reeds bekend zijn, kan wel blijken uit het feit, dat reods een der jong© honden, alsmede do politiehond Molijn, zijn aangekocht voor do gemeente Renkum. IJ POLDERS. Ook in deze polders wordt brongns in exploitatie gebrachtin een vijf tal hofsteden is de installatie, zoowel voor verlichting als voor verwarming aangebracht VELSEN. Naar wij vernemen heeft de Harmo nie der Kon. Papierfabriek, „I)o Een-, dracht" to Velsen, besloten, deel te nomen aan het groot Internationaal Concours to Rozen daal, dat gehouden zal worden op 13, 14 en 15 Aug., en zal uitkomen in de ofdeeltog van uit nemendheid. HAARLEMMERMEER. Stationsgebouwen. Naar wij vernemen, zijn b:; het ge meentebestuur do bouwplannen der stationsgebouwen van de in aanleg zijnde spoorweghjnen, voor zoover de zen in do izemeente zullen gebouwd EEN GOEDE REDEN? Een welgesteld bewoner der stad Evans vil te in den staat Indiaaopolis, heeft om een niet veel voorkomende reden echtscheiding aangevraagd. Op Kerstdag, toen hij niet voor za ken van huis behoefde to zijn, be merkte hij tot zijn verrassing dat mxs. Duncar, zijn vrouw, de gewoonte had haair hond, een poedeltje, waarvan zij zoer veoi hield, in dan koekpot, wavr- in de spijzen werden bereid, te was» schen. Toen hij er aanmerkingen over maakte, werd hij tevens gewaar, dat zijn vrouw de poedel altijd in het zelfde voorwerp een goede beurt gaf en dat ze dat ook zou blijven doen, daar de pot er zoo geschikt voor was. Daar de heer Duncan er niet op ge steld was met Moortje verder op zoo intiemen voet te blijven leven, be sloot hij ten slotte van zijn vrouw te schelden. De rechters van EvansviHe zullen er nu over moeten nadenken of een kookpot eeui geschikte waschtob be voor een hond is of niet. BANANENKT.EEDEREN. De banaan behoort tot de planten, die het grootste nut af wei-pen. Ieder deel van de plant heeft op eenige wij ze zijn waarde en nog is de veelzij digheid van de banaan niet uitgeput. Nu wordt in de groote Chineesche handelsstad Tsjoenking een tentoon stelling gehouden van bananenklee- deren, nl. kleederen van allerlei soort, welke uit de vezels van bana nen worden vervaardigd. Deze kleederen worden op de vol gende wijze vervaardigd. De steel der bananen wordt, na een jaar, uitgerold en bovn waterketels gedampt, totdat de stof geheel week wordt. Dan wordt de buitenste huid met een bijzonder solierp mes verwijderd. Wat dan overblijft, bevat de vezels, welke voor bet weven der stoffen noodig zijn. Deze stof wordt gesneden en in vezels gedraaid, welke dan op een weefstoel kunnen. Deze nieuwe nuts.jauwending van de banaan be vindt zich echter nog in het begin, nog zijn er maar weinige stoffen uit den banuanstam vervaardigd, welke uiteraard nog zeer kostbaar zijn. In Tsjoenking wordt voor een rol bananenstof van 4.50 meter lente en 1 meter broed een prijs van 750 ge vraagd. Overigens wordt ds stof geprezen om haar groote duurzaamheid, welke, gepaard aan groote lichtheid, haar tot een idaal van een zomerstof maakt. De proef wordt ijverig doorgezet en het zal wellicht niet lang meer duren, of men zal zich voor een zomercos- iuum een bananenjacket aanschaffen, gelijk een echten panamahoed. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatst verschenen nummer van „Tunkunsinieuws" bevat: Richard' Strauss' „Rosenkavalier" door Clau de Trevor. Het genootschap van .'hderlandsche componisten. Hoe lang zal dat voortduren? De eerste voorstelling van Mozart's Don JMan deer Alfretl Sehnerich. Kleine me- dedoolingen. No. 44 van ..Pak me moe" bev Ais voorplaat een portret van Wil helm II, keizer van Duitschlu.nil, met zijn kleinzoon. Verder-. Een ware his torie. „De Nachtwacht'- bescha digd. Spoorwegongeluk nabij Gou da. Ernstige brand te Feyenoord. De opening der waterleiding „De Vechtstreek" te Maorssen. Een grondverschuiving. Huldiging van Mr. W baron Roéll, Flora's laat ste revue. De ambachtsschool te Amsterdam. Portretten. Voorts de gewon© rubrieken. Tolstoj heeft, drie dramatische wer ken nagolaten, die door het „théiUrö des arts" te Moskou zuJlen worden vertoond. Een is een drama dat den titel Lijken da-aagt. Een ander han delt over het alcoholvraagstuk. Hot derde werk bestaat uit 'n reeks diaJo gen tusschcn kinderen en volwasse nen, onder den titel Kinderwijsheid. Kort Nieuws In de nabijheid van Gothenburg is een draadloos telegraafstation opge richt. dat de grootste van zijn soort in Zweden is. Het station behoort aan den staat en zal over een afstand van 2000 K M. telegrammen kunnen wisselen. Hoofdzakelijk zal het voor militaire oogmerken dienen. De Turksche Porte heeft den wall van Tripolis gelast, den journalist Guzman opnieuw uit te wijzen. Men weet. dat over deze quaestie een ge schil bestond tusschen de Porte en Italië. Rechtszaken ONDANKBAAR. Een sigarenmaker in de Blindenr, mansstoeg te Amsterdam wonende, die 't zelf niet te breed had en kort te voren eenigen tijd zelf buiten ver diensten geweest was, had medelij den met een 57-jarigen zwerver, dia geen cent bezat om een nachtverblijf to bekomen en zich te beschutten te gen do December-nachtkoude. Als er een kistje sigaren weggebracht moest worden, zou hij dat wel voor zijn wel doener d»en. Op 26 December bracht hij er een weg naar de Van Ostade- straat en ontving f 1.65. De ondank bare verdronk hei geld en ging naar Bussum en Hilversum, doch keerde .rnder werk te vinden naar Amster dam terug. Zijn weldoener dacht niet aan oneerlijkheid van den man, dien hij uit medelijden had opgenomen en met wien hij zijn karig brood en ma ger eten broederlijk deelde, doch ge loofde, dat hem een ongeluk overko-. men was, waarom hij de politie van zijn vrees in kenuis stelde. Toen ont dekte hij, hoe zijn medelijden beloond was. Het O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank eischte tegen dezen on dankbaren man een gevangenisstraf 2 maanden. Sport en Wedstrijden Zondagmiddag speelt de Heem- steedsche V. V. II een wedstrijd tegoh Holliuid'ia I. SCHA ATSRIJ DEN. Te Hannover is dezer dagen eeh ijspaleis geopend, dat ongeveer oj» dezelfde wijze ingericht is, als het be kende ijspaleis te Berlijn. leiegram uien DE TOESTAND IN PORTUGAL. LISSABON, 27 Januari (Reuter)* De minister van buiteniondsche za ken deelde aan de journalisten mede, dat de economische en financieel* toestand beier wordt. De internaüo-; nale betrekkingen zijn rustig en har telijk. De republikeinsche regeering zal ia Maal Mijken de diplomatieke aange legenheden op te lossen, die het vroe gere bestuur niet in staat was ten einde te brengen. Het lxNsJnit omtrent echeidin# in kerk en staat zal binnen 30 dagen verschijnen. De betrekkingen met bijna alle bi*, schoppen zijn goed. De regeering liet nan het Vatlcaan mededeclen, dat zij het betreurt, dai do Paus geen vertegenwoordiger :a Portugal heeft. („Hbld."). Afflsterdamsciie Beurs Openingskoersen van 28 Januari 1911, LABOUCHERE OYENS Co.'a BAN3 Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. STA ATSFONDSENMARKT. 21/2, Certific. N. W. S. 72 9/16- 3 1/2 Cenific. N. W. S. 87 7/8. ZLTD-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 10 5/16, Pref. Peru 37 11/16. PETROLEUM-AANDEELEN. Eerder aangeboden. Koninklijke Petr. 473 1/275, Dordt- sche Olie 156, Moeara Enim 178 1/2, Geconsolideerd© 383 1/2—385, Orion 103. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 218—220, Cultuur Vor stenlanden 1521/2, Redjang Lebong 915, Ind. Bank 251252. AMERIKAANSCHE MARKT vast, Atchison Topeka 1051,2, Denver 31 1/2. Erie 283/4, Kansas 34 3/16. Pre ferente 67 1/4, Missouri 35, Ontario 42, Rock Island 32 1/4, Southern Rail* 27 3/4, Southern Pacific 118 1/2 Union Pacific 176, C. Wabash 16 o/8, Wa bash Pillsbnrg 613/16, Steel 78 3/4, Carren 55 1/8, C. Marino's 5 5/8, Prefe rente 17 3/8, Bonds G7 3/8. Amalgama ted 63 9/16, C. Cigars 75 1/2. FAILLISSEMENTEN. Winschoten. J. Ykema, koopman te Stadskanaal. Rechtcr-commissaris inr. E. Meindersma. Assen II. Loorbach, schilder en winkelier, te Zuidlaarderveeii. gem. Zuidlaren. Uechter-commissaris mr- C. J. J. de Jonclieere curator mr. J. G. Westra van Holthe. Almelo. J. G. Broekhuis, caféhou der en koopman te Oldenzaal. Rech- 1 er-commissaris mr. C. W. Star Bus- inuniicurator mr. dr. M. G. ten Ca- te, Ic Hengelo.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 2