HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 28 JANUARI 1911 den, beschouwde hij elke openbaar making al» de logische wijding van oen verkregen resultaat, da mededee- ling van een geheel van feiten of van begrippen, op heldere wijze begrepen of in onderling verband gebracht. Hij liet zich nooit verleiden tot het doen van haastige openbaarmakin gen, bestemd om een dagteekening te stellen, want hij rei en dacht oprecht, dat de hoedanigheid van het werk be langrijker is dan de naam van den werker» Wanneer men hem over kwesties van daeta aard «prak, antwoordde hij rustig: Wat d-oet het er toe, dat ik dat werk niet heb geopenbaard, als een ander het doet? Welnu, madame Curie la de waar dige, roo misschien n!et geheel even waardige, opvolgster van beur over leden echtgenoot, en het feit, dat man de nheer Branly verkoren heeft bo ven haar, zal haar stellig geen uurtje nachtrust, laat staan den lust tot ver der werken, ontnemen. Toen er, ruim een halve eeuw gele den, sprake van was, dat George Sand rich candiidaat zou stellen als lid van de Académie Francais©, bib- bendeh ettelijke onsterfelijke ouwe paaien, wier namen reeds gansche- lijk vergeten rijn, van angst George Sand stelde rich niet candidaat, rich bij haar vrienden op geestige wijze verontschuldigend, dat de druiven haar te... rijp waren. Wij rijn thans gelukkig een p stapjes verder gekomen. Indien ma dame Curie 6lechts tijd van leven heeft, komt zij ten slotte wed, en dan mot slaande trom en vliegende vaan dels, in de Académie des Sciences! De eerwaardige meneer Bétolaud eh an dere muffe traditionalisten zouden dat oogenblik misschien niet overle ven doch dat zou er geen steek op „Dem Verdienste seine Krone" on de rest is „lak". Dit heeft o.a. de Académie de Gon- court begrepen, toen ze ze een paar maanden geileden do voortreffelijke schrijfster Judith Gautler, dochter van Theopliile Gautler geëerder na gedachtenis en eerste, gescheiden vrouw van wijlen Catulle Mendès, in haar midden opnam. „Les idéés marchent'' langzaam wol, maar niettemin... OTTO KNAAP. Yan de Residentie en haar bewoners. LXXXXIIÏ. Kort na het jubileum van Bouw meester te Amsterdam heeft zich ook hier een comité van hulde gevormd de plannen werden reeds aanstonds genoemd serenade en fakkellicht en huldezangen. Sinds dien is verschillende malen vergaderd eerst door het voorloopig, later door het definitief comité met tot dusver negatief resultaat. Op de eerste „openbare" vergade ring waren 7 personen aanwezig, op die waarin de commissie geconstitu- tioneerd werd, 12 de vereenigingen, die zich verder tot deelneming opga ven, behooren nu juist niet tot de meest bekende en er waren er ver schillende ouder, die met tooneel ab soluut niets te maken hadden. De jongste vergadering ls al eeni- gen tijd geleden en geen enkel bericht werd bekend gemaakt. Van een goed opgezet plan, een pogen om de feest viering algemeen te maken, geen spoor. Wel is "©meld, dat tijdens de voor stelling den jubilaris een huldeblijk zat worden aangeboden en dat later op den avond een serenade uiting zal geven aan de algemeen® bewonde ring, maar dat bericht kwam niet van het huldecoroiló. De „galerij is uitverkocht", werd onlangs geadverteerd en dat teekent meteen de belangstelling. Trad Bouwmeester nu op mot hel Nederlandsch Tooneel in den Schouw burg, dan bestond de kans, dat „men" er heen ging en klapte, omdat dit nu eenmaal bij een jubelavond hoort. Thans zal hij wel een volle zaal hebben, maar waar het betere deel van de schouwburgbezoekers ge heel vreemd aan zal zijn. Het „Ge bouw", de „auspiciën" en de herinne ring, die hem hier altijd brengt te midden van een klungeltroepje, zul len hun uitwerking niet missen. Voor een Jubileum van Bouwmees ter bestaat evenveel belangstelling on der de „officieele men" ais voor het optreden van Henri Albers, die voor een kwart bezette zaal zong. Hij dan ook een Hollander I Trouwens een goed deel van de menschon heeft op het oogenblik wel wat anders te doen. dan meefuiven op een tooneelfeestavond. De inachrijvingsbiljetton van de nieuwe Inkomstenbelasting zijn ver zonden en die bezorgden menig vol bloedig Hagenaar een indigestie Er wordt ook nogal wat gevraagd I Wel is het antwoorden bij eenig na denken gemakkelijk genoeg, maar aan de moeite om dat te doen en de gave om het te kunnen, mangelt het nog wel eens en vandaar, dat de nieu we bureaux bestormd werden door belastingplichtigen. Tot 22 Januari kwamen er naar :er matige schatting 7200 en als we bedenken, dat er heel velen zullen zijn, die hun biljet niet invullen, niet inkijken zelfs, omdat het van de be lasting komt, en wegbergen totdat ze lastig gevallen worden, dan lijkt het getal vrij groot. De ambtenaren mogen wel een en gelengeduld hebben, want iedere nieuwe vrager koint in 9 van de 10 gevallen hetzelfde informeeren als zijn voorganger. De biljetten kunnen tevens worden ingevuld en wat ziel-bezitten-in-Iijdelijkheid daar toe noodig is, kan men zich voorstel len. als men maar bedenkt wat het vaak moeite kost, de meest eenvou dige feiten van onontwikkelde perso nen te weten te komen. Nu vergeten de meesten, dat de hoegrootheid van hun inkomen in veel gevallen gelijk zal zijn aan dat, waarnaar ze aangeslagen zijn in de Bedrijfsbelasting. De eventueele ka pitaalrente, enz., komt er wel bij, maar de beroepsinkomsten, die soms lastig te taxeeren zijn, ioopen natuur lijk parallel met die voor de Rijks belasting. Kwesties doen zich bij honderden voor. Een Juffrouw, bij wie eiken dag heoren kwamen eten, vroeg of ze net totaal bedrag, dat ze ontving /7200 als inkomsten moest opgeven. Houttors van kosthuizen deden de zelfde vragen, ponsion-juffronwon kwamen met gelijke moeilijkheid. Zooals reeds gezegd, moesten bij de invoering van de Bedrijfsbelasting dezelfde moeilijkheden overwonnen worden, maar nu geldt het een ge meentebelasting, en dat doet het groote publiek meer vertrouwelijk naar de informatiebureaux ioopen, dan als het een Rijks-dito geldt. De wethouder van financiën, bij wien de voorloopig onontwarbare guaestics in hoogste ressort komen, heeft dan ook de laatste twee weken vrijwel niets anders kunnen doen. Eén vraag is te eigenaardig, om die niet te vermelden. Een man, die geen rooden duit be zit, heeft een vordering van duizen den op een ander, die mot hem af sprak, elk jaar een gedeelte te vol doen. De man leeft daarvan en nu is de quaestie moet die uitkeering be schouwd worden als een periodieke, en dan is er belasting van verschul digd. of eet de schuideischer zijn ka pitaal op, waarvan hij de rente niet teniet in welk geval hij van beta- en vrijgesteld zou zijn.- Alles hangt natuurlijk of vqn de' bewoordingen van de schuldvorde ring, en deze zijn niet zoo gesteld, dat voor tweeërlei uitlegging geen kans zou bestaan. De belasting valt lot dusver mee wat de aangifte betreft, en zoo be staat dus kans, dat we minder te be talen krijgen, dan de bepalingen van de verordening zouden aoen vermoe den. In de verschillende klassen toch wordt een ander percentage geheven en elk jaar zal de raad bepalen met welk getal dit cijfer vermenigvuldigd moet worden. Dit is noodig omdat de nieuwe belasting evenveel moet op brengen als de afgeschafte hoofdelij ke Omslag en bleef de som van de voorloopige aanslagen er nu beneden, dan bestaat geen ander middel om de opbrengst gelijk te maken dan re gelmatige verhooging van de onder scheiden percentages van aataslag. Nu echtCT de aanslagen meevallen ls veel kans dat het tegenovergestel de plaats zal vinden: vermenigvuldi ging ya"n de percenten met een getal kleiner dan één en gebeurt dit dan zullen heel wat rekenaars, die vost en heilig In hun eigen uitkomst geloof den omdat te het zelf berekend hadden vreemd opzien. De Ge meente kwam tot een andere som! Die ls echter kleiner en de reclames blij ven dus achterwege. Voor meergegoeden is de belasting minder aangenaam. De Hoofdelijke Omslag pakte ze alleen naar de huur- aarde, onverschillig of hun inko mens f 20.000 of f 100.000 bedroegen, nu wordeü ze plotseling aangeslagen, de volle som van het te verle ren bedrag. Prettig zal het daarom voor hen zijn, dat aan openbare liefdadigheid dit seizoen zoo goed als niets gedaan wordt; dat koint te pas in deze benar de iijdenl Het schijnt wel dat de vereenigin gen, die andere eiken winter een lief dadigheidsvoorstelling organiseeren, om het tekort in kas aan te vullen, alle plotseling vermeerdering van in komsten gekregen hebben! Geen en kele exploitatie van publieke liefda digheid is tot dusver aangekondigd cn we schrijven toch al bijna Februari. Vermoedelijk zit de reden hierin, dat het „Gebouw" niet te krijgen is ie andere zalen sis ie klein, niet genoeg opbrengen. Een van die chro nisch noodlijdenden gaat het weer eens met een sneeuwbal probeeren: het ongelukkige plaagmïddëj van een 15 jaar geleden. Daarbij toch eischt men van de menschen niet alleen geld, maar draagt hun ook beursle- diging van anderen op. Waarom werken de bloedarmoed'- vn toch niet samen en organiseeren één voorstelling, tegen hooge prijzen? Als het publiek vooruit weet, dat het maar éénmaal geplukt wordt, betaalt liet die wel en de opbrengst kan dan in evenredigheid naar de diverse te korten gedeeld wordenl Gebrék aan samenwerking? Of Ja loezie in de weldadigheid? Het kan beideh; maar ik geloof meer aan het laatste alleen. SINTRAM. BEDRSVERSLAB van MERENS TIELEMAN, Damstraat 23 (Kaasmarkt), Haarlem. 27 Januari 1911- De Amerikaansche markt heeft ook deze week door lichte reacties heen, blijk gegeven van een zeer vasten tendenz. Wilde men de industrie in de Unie thans tot grondslag aanne- Eiaarlemsclie Handeisvereeniging Goedgek, b1J Kon. Beal. r»a IJ Kor. 1899. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892. heeft In den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot Succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat ls niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid Worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniglng buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijksche contributie van 8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich ln de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiön voor hen in te .winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereenlgiug te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor ben optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs" der Ver- eeuiguig zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz on A. EL J. Merens, Bpaarue 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der VereenIgLng is ge vestigd Jansweg 11. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. dar vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten 1e Innen. Do kosten van Informatiön naar bullen de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoed mg. Jnforma- tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- verguedmg is toegevoegd. Ruim 1748 informatieu en rechts geleerde adviezen werden in het af- geIoopen Jaar gegeven. In October en November 1910 zijn 60 vorderingen tot een bedrag van f 1184,14 betaald; 11 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres eeert aan het Bureau, dat geopend i» dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De jachthond van een vroeger en stadgenoot, die even over onze grens is gaan wonen, is dezer dagen aan vergif bezweken. Dat hebben om een stout beeld te gebruiken booze han den, die het dier een kwaad hart toe droegen, op hun geweten. Het was een kostbaar dier en afgescheiden daarvan is het natuurlijk altijd een leelijk ding, een beest op die manier aan zijn einde te brengen. Voor de i omgeving moet het een hinderlijke buurman zijn geweest. Hij ls deeeni- ge viervoeter niet, welbemind bij zijn eigenaar, maar die den haat van zijn maasten" heeft opgewekt. Er zijn tal van honden, die hun exclusieve gene- genhoid voor hun meester niet beter weten to toonen, dan door tegen an deren te blaffen en te grommen. Maar waar zou het heen, wanneer we alles, dat ons bij onze buren hin dert, aan den dood gingen wijden Ik zio het al voor mijn oogen, hoe als dat gewoonte werd 's nachts menigeen uit zijn huis sloop, met een looper iu de tijdelijk verlaten woning van de buren doordrong en daar met woetfendo bijlslagen de piano ver nielde. die hem onder d© onmuzikale handen van de jongste dochter dage lijks de wals uit Norma voorjank- te, met onveranderlijk dezelfde fouten op dezelfde plaatsen. Als we niet be rustten in do geluiden bij onze buren zou geen enkele hond meer veilig we zen, daar het eenmaal een vreemd maar vaststaand feit Ls. dat je van do soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch vqn haar lnfor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiön door haar worden ver strekt, en dat voor informatiön op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLX. Neem een hoop liberale, zéér libe rale, uiterst liberale, radicale, ultra- radicale mannen bij elkaar ferme, intellektueele, intelligente koereis dus, om-den-dood geen ouw© paaien, geen aftandsche trekschuiters man nen, dl© den dood hebben gezworen aan alle conservatisme, aan traditie en conventie en dergelijke begrippon meer....- Hebt gij ze bijeen Best. Laat nu die mannen, die zoo bijster vooruitstrevend zijn en min achtend neerzien op alwat maar eenigszins naar ouderwetschheid lijkt, laat nu die mannen eens oordeelen over en vooral handelend optreden ten opzichte van de.... maatschappe lijke positie der vrouw en ge zult, in 99 van de 100 gevallen, tot uw groote verrassing gewaarworden, dat de heeren bij voorkomende gelegenhe den nog wel degelijk intellectua- liter per trekschuit reizen. En zoolang dat het geval is, heb ik altijd wel iets ter verontschuldiging aan te voeren voor de malle buiten sporigheden van sommige felle femi nisten. Voor de. door den dood van den heer Gernez, opengevallen plaats in de Académio des Sciences, afdeeling algemeene physica, is den 23slen Ja nuari 1.1. niet de geniale, universeel bekende madame Curie gekozen, doch een geleerde van den tweeden of der den rang, met name de heer Branly. Daar is, naar aanleiding van ma dame Curie's candidatuur, heel wat gekletst en gezwamd over de verkies baarheid van vrouwen als lid van een der Académies, die het lnstitut de France samenstellen. En de uitslag der stemming van de Académie des Sciences is door de „intellectuels" met de grootste belangstelling afge wacht geworden. Helaas I madame Curie is niét gekozen.... Eenige dagen vóór de verkiezing kwamen de vijf Académies plechtig- lijk bijeen om ernstiglijk te beraad slagen over de verkiesbaarheid van vrouwen in het lnstitut de France. De vergadering was druk bezocht 153 van de 268 leden waren present. De heer Lev'asseur, van de Acadé mie des Sciences morales el poliü- ques, geeft een statistisch overzicht van de wetten en reglementen der ge leerde instellingen in verschillende landen, en komt tot de slotsom, dat vrouwen moeten geweerd worden uit de tempels van kunsten en weten schappen. Daarop geeft de heer Violet, van de Académie des Inscriptions et Belles lettres, een gelijksoortig statistisch overzicht, waaruit hij evenwel de con clusie trekt, dat vrouwen wel degelijk verkiesbaar zijn en moeten worden toegelaten. Men kan daaruit zien, dat men met statistieken allerlei goocheltoeren kan verrichten, die voor de zooveelste maal vaststellen, dat de axithmetica eer onder de schoone kunsten dan on der de „exacte" wetenschappen ge rangschikt dient te worden. Knappe handelslieden geven dit trouwens grif toe. Daarna kwamen achtereenvolgens de heeren Einile Pic-ard, Apj>el en Henri Polncaré opzetten, die alle drie de verkiesbaarheid der vrouw bepleit ten, en, volkomen logisch, de stelling verdedigden „Slechts met het werk dient rekening te worden gehouden het geslacht van den arbeider komt er heelemaal niet op aan." Dooh toen stond de ouwe, aftand sche heer Bétolaud moeizaam, met knikkende knieën, op, en betoogde, dat, aangezien tot nog toe geen en kele vrouw zitting in het Palais Ma- zarin had mogen nemen, het ln net welbegrepen belang van het ganse he lnstitut de France zou zijn, de antie ke traditie stlptelijk te volgen en de poorten te sluiten voor den neus van madame Curie. Persoonlijk had meneer Bétolaul gelijk, want naast madame Curie merkt geen sterveling een zier van de geleerdheidsknobbels des heeren Bé tolaud. Enfin, ten slotte werd met 88 tegen 52 stemmen besloten, dat de veree- nigde Académies naar de vroede tra ditie de schoone sekse buiten de deur zou houden. Bij the bye 52 stemmen tegen 88 de verhouding valt meé. Ik wist waarlijk niet, dat er nog betrekkelijk veel geleerden waren, die bulten hun vak om behoorlijk en met onbevangenheid konden denken. De Académie des Sciences kon zich echter gerust buiten den invloed houden van het votum der vereenigde acadómiclons. Zo kon dat votum be schouwen als een vriendelijk ad-vies van een familieraad. Er bestond alle kans, dat op den grooten dag, den dag der verkiezing, kranige geleerden als Emile Picard, Henri Poincaxé en Appel zich met alie energie zouden stellen aan de zijde van madame Curie. Dios werd de dag van den 23sten Januari Li. mot spanning tegemoet gezien. Ziehier de stemming. Eerste opneming Aottal stemmers 58; yolstrekte meerderheid 30. De heer Branly 29. Mevrouw Curie 28. De heer Brillouln 1. Tweede opneming De heer Branly 80. Mevrouw Curie 28. Madame Curie ls dus met slechts twee stemmen minder geslagen. Eu al is het natuurlijk nog wel schande lijk, dat zij plaats heeft moeten ma ken voor een mededinger, die nau welijks waard is, haar schoenriemen aan te binden voor wie er van overtuigd is, dat allo goestes-evolutio, zelfs in geleerde gezelschappen, wan hopig langzaam gaat, is het een vreugdig feit, dat, op een „pietsie" na, de helft der slemmenden den moed had. de mummie-achüge tradi tie met voeten te treden, en poogde, ,,dem Verdienste 6eine Krone" te geven. Of de uitslag der stemming veel teleurstelling heeft berokkend aan deze kranige vrouw, de vroegere me dewerkster van wijlen haar beroem den echtgenoot Pierre Curie, in ver eeniging met wien zij het radium heeft ontdekt en er do wonderbaar lijke eigenschapj>en van heeft vast gesteld. Ik geloof hot niet. Van wijlen haar man schreef «ij zelve „De wetenschappelijke voortbren ging was voor Pierre Curie een be hoefte, en de conceptie, die hij er van had, was bijzander zuiver en verheven. Er mengde zich geen enkele neven gedachte bij, noch van loopbaan, noch van succes, zelfs niet van eer en van roem. HIJ werd bébeerscht door de be hoefte om over een vraagstuk te den ken, er de oplossing van te zoeken, zonder zich tijd noch moeite te be sparen, zich die oplossing langzamer hand te zien ontwikkelen en precd- 8©eren en eindelijk te komen tot een reeks van zekere resultaten, die eon da ad werkel ij ken vooruitgang uit maakten in de kennis van het vraag stuk. Er zich in het geheel niet om be kommerende, stoffelijk voordeel uit zijn werken te trekken of genoegdoe ningen van eigenliefde te ondiervin- schiet onze fantasie te kort. De ouder- wetsche gracht Is niets meer dan een rij van doodnuchtere huizen, sommi ge zoo onsierlijk als een Juffrouw, die nooit ander» dan geblanket uit gaat, maar nu verzuimd heeft zich te schilderen. Maar het huls van den Commissaris der Koningin maakt door zijn breede lijnen nog een goe den indruk. A(s iemand, die een flinken knevel heeft en naar zijn kappor geweest is en daar zijn snor heeft laten afsche ren, zóó ziet nu ook de Nieuwe Gracht er uit Aan den noordkant staan de stam men nog. Maar over een dag of wat zullen ook zij gesneuveld zijn en dan staren de twee ontboomde grachtkan ten elkaar bleek, kaal en weemoedig aan. Ik klaag niet over te veel hakken. Ichgrolle nichtauch wenn daa Beilmichbricht. Maar ik heb éen verzoek. Er zullen in de plaats van deze boomen geen sprieten komen, maar flinke, jonge, boomen, die al een eind in hun groei zijn. Halfwassen zoo ais ze op de werk plaats zeggen. Ik hoop nu maar, dat deze remplaqanieu niet «uilen zijn van de familie dar boomen op de Ge dempte Oude Gracht, want die laten te wenschen over. Deze familie name lijk schijnt me wat zwak en tering achtig toe. Als etr boomentuberculose bestaat, dan kunnen zij die hebben. Eerlijk gezegd jammer ik dan ook minder over wat er valt, dan over wat we weerom krijgen. En toch, hoe kort zal het duren of de Nieuwe Gracht heeft den knevel weer laten groeien, lk bedoel: heeft weer een rij van kostelijk groenende boomen. Heeft niet dezer dagen iemand, die nog geen tachtig ls, mij gezegd, dat hij deze zelfde boomen al eens meer had zien vallen Voor on6 mag het dus een voldoening wezen, dat wij, ai hakkende en vellende, sparen voor het nageslacht. Dat doen we ook in ander opzicht. Haarlem is niet alleen de stad aan het Sparen, maar ook van het spa ren. We voldoen aan de verplichting, die deze waternaam ons oplegt., Ik spreek nu niet van de duizenden, die sparen door te betalen in een begra- fenlsbos, in een levensverzekering of Iets dergelijks, maar alleen van de menschen, die gebruik maken van de drie spaarbanken, welke in Haarlem bestaan. De rijks-postspaarbank is de groot- sta, maar niet de oudste, die van het Nut Juist andersom en die van den Volksbond (de Stuiversspaarbank) ls wel de kleinste, maar verkeert even eens, zooals we in het pas uitgebrach te verslag kunnen lezen, in toenemen- den bloei. Als Je dat nagaat en be denkt, dat er telkens meer commis sionairs in effecten zich te Haarlem komen vestigen, dan vraag Je je af, hoe het toch eigenlijk geschapen staat met die slechte tijden en dat alge meen e geldgebrek. Het gaat in 't Nuts- gebouw zoo, dat je de heerlijkheid van nummer een te wezen, maar moeilijk deelachtig kunt worden. Ben van mijn kennissen kreeg No. 5-4, toen hij eon kwartier na de opening kwain en den volgenden keer. toen hij pre cies op tijd, bij het slaan van zevenen, de deur instapte, kreeg hij hot volg nummer achttien. „Heb je wel opge merkt", vroeg mij dezer dagen Hop- ma. die in het begin van 't jaar tegen den tijd van het loskomen van de re keningen, wel eens een zwaarmoedi ge bui heeft, „heb je wel opgemerkt, dat een ander in een file altijd de eer ste is. een ander een lintje krijgt een ander den prijs trekt in de lote- rfj r „Speel je dan in de loterij vroeg ik. „t Is waar ook, neen", geeft me die alias ten antwoord. Zoo zijn de menschen, ze klagen over tegenspoed en sjielen niet ln de loterij. Begrijp wel, dat lk het niet aanbeveel breng dan liever jo geld naar de spaarbank, waar het weinig rente opbrengt, maax altijd beschikbaar is. Zoo denkt er blijk baar ook een ambtenaar van de post spaarbank over, van wien de spaar ders zeggen, dat hij veel vriendelijker 1». wanneer Je komt brengen, dan als je komt halen. Die man ls, als ik goed begrijp, een fijn opvoedkundige, hij wil in dit verschil van houding doen uitkomen, dat de deugd niet ligt in halen, maar in brengen. En wie over onvriendelijkheid mocht klagen, moet het nu ©ens andersom probeexen, met geld inbrengen, Inbrengen, telkens maar inbrengen ik wed, dat de amb tenaar goedkeurend gaat glimlachen, dan vroolljk lachen, dan schateren van pure pret. Iemand moet met hart en ziel aan zijn vak verknocht wezen, de zaak van zijn patroon behartigen of het zijn eigen was. Dat doet onze ambte naar. naa<r lk zeker geloof. FIDELIO. familie wezen moet om het geblaf van 't lieve dier aantrekkelijk te vinden. En hoewel een kat een rustiger beest is, kan ook haar nachtelijke muziek hinderlijk genoeg wezen voor wie niet al ie vast slaapt Erger nog treft hij het, die in een keuken in de buurt een jong vrouwelijk wezen heeft hulzen, dat de deun van den dag zoo'n gan- schen middag uitgalmt een halve oc taaf hooger dan haar stem hoe ze 't gedaan krijgt, begrijpt niemand. En zou je dan zoo'n vroolijke ziel in je verbolgenheid zelfs maar kwaad toewenschen dat nooit lk heb iemand gekend, die in een modern huis woonde, zoo een, waar je precies hooren kunt wanneer je bovenbuurman zijn tanden poetst 't Was een rustig man, die van stilte en kalmte hield. Maar toen ik op ze keren dag bij hem kwam, draaide hij aan een orgeltje, dat muziek maakte met een geweldigen neusklank. Ik vroeg hem, of hij dat mooi vond. „Heel leelijk", zei hij, met den na druk der overtuiging. „Waarom doe je h6t dan 7" Toen logde hij de roerselen van zijn ziel bloot „Naast me", zoo zei hij, „woont Iemand, die een hond houdt. Als dat beest niet blaft, huilt het en omgekeerd. Alleen 's nachts «wijgt hij, maar dan slaap lk en heb er dus geen plezier van. Dat eeuwige geblaf en gehuil werd ten slotte zóó hinder lijk, dat ik op "t punt stond met den man ruzie te gaan maken. En dat ik, die een vreedzaam man ben I Toen heb lk er dit op verzonnen ik heb een orgeltje gekocht en zoodra de hond me nu te veel hindert, laat ik mijn orgeltje Janken. Dat moet hem vervelen. En zoo zijn we quitte, want ik bedenk dan, dat ik hem zijn hond niet kwaliik mag nemen, wanneer ik hem hinder met mijn orgeltje." Hoe 't afgeloopen ls. weet ik niet Het eenvoudigste zou zijn geweest, hond en orgel te gelijk af te schaffen, maar zulke eenvoudige oplossingen komen in burengeschillen maar zel den voor. Daarvoor wordt op den duur zoo'n zaak door verbittering over en weer te ingewikkeld. Ik Zal evenwel niet beweren, dat er ook niet dingen zijn. die buren één lijn doen trekken in vreugde of droef heid. Ik bedoel minder een gezamen lijke straatversiering, die vooral bij de afrekening meer ongenoegen ople vert, dan een voorbijganger, die de aantrekkelijke geur en kleur op merkt, wel denken zou. Maar neem nu bijvoorbeeld de Nieuwe Gracht tus- schen Jans- en Kruisbrug. Daar moe ten de bewoners wel verkeeren in een gezamenlijke sympathlelijn van on derlinge deernis, wegens het vallen van hun boomen. Als Je op de Jans- brug naar het westen kijkt, staan daar de huizen aan den zuidkant van de gracht in al hun kaalheid. De groo te boomen aan den waterkant gaven hun iets deftigs en gezelligs meteen, zooiets dat denken doet aan vroeger eeuwen, zelfs iu den winter, wanneer ze toch kaal waren. Ik heb wel eens gedacht, dat wij een plek met boomen nooit, zelfs niet op den aliersomber- ston winterdag, zóó kaal kunnen zien, als die workelijk is. omdat we ln on ze gedachten ons altijd do boomen voorstellen in de volle fleur van hun bloei. Helaas, nu «iln do stammen weg en

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5