NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. lie Erfgenaam van Vering 28e aaargang. No. 3467 Verscfiijnt dagelijks, beturtve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG £8 JANUARI' ISn O ABONNEMENTEN ADVERTENT1ÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 C4s.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 3 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der v'vj Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 ZgAdvertentiën van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandn 1.65 ^ts- voor plaatsingen a contant. SS Zondagsblad» Voor Haarlem I I !- Ja 37H Redaclie en Admmtetratie: Groofe Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 -* Intercommunaal Telefoonnummer der Redaetie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot cte plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA WarmGesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buiteoiandscli Overzicht De Fransche Kamer heeft gisteren de interpellatie over de CONFéDóRATION GéNéRALE DU TRAVAIL voortgezet. De afgevaardigde Berry vroeg op heffing van de rechtspersoonlijkheid en Lairelle drong aan op een ontbin ding vanwege de rechterlijke macht. Het ministerie vereenigde zich met de motie, voorgesteld door den afge vaardigde Grosdidier Verlot, waarin gezegd wordt, dat de Kamer de ver klaring der regeeriug goedkeurt en vertrouwt, dat deze de ontwikkeling van de vrijheden der vakve-reenigin- gen zal verzekeren en deze houden binnen het terrein, haar door de wet ten aangewezen. Ernest Roche stelde een andere mo tie voor, namelijk een zoogenaamde overgang tot de orde van den dag. De minister-president Briand, de sprekers beantwoordende, herhaalde ïijn reeds vroeger afgelegde verkla ringen, beloofde de wet van 188-1 te zullen aanvullen, en hel terrein van actie der syndicaten uitbreiden, zich daarbij echten voorbehoudend, zoo noodig op te treden tegen collectieve organisaties. Bi iand wees de eenvoudige orde van den dag, door Ernest Roche voor- gestcl-l, af en stelde de ijiiaestie van vertrouwen. D;.t gebeurt nogal eens in de Fran- sche Kamer De motie tot overgang tot de orde van don flag werd verworpen inet 424 tegen 111 stemmen. liet eerste gedeelte dei- motie van Grosdidier, „de Kamer, de verkla ring der Regeering goedkeurende?", werd aangenomen met 4G3 tegen 73 stemmen, liet tweede gedeelte met 385 tegen 77. en de geheele motie met 3'j8 tegen 3 stemmen. Weer dus een succes voor het kabi net Uriund HET KIESRECHT IN FRANKRIJK. De te Parijs gehouden vergadering van voorstanders der evenredige ver tegenwoordiging, waarin de door de regeering ingediende voorstellen tot hervorming der kieswet het onder werp vun bespreking uitmaakten, heeft een motie van Jaurès aangeno men, luidende De vergadering, overtuigd dat de oplossing van de moeilijkheden, die de voorstanders der evenredige verte genwoordiging verdeeld hielden, ge zocht moot worden in een uitbreiding der dist,lieten in iets broederen zin, dan voorgesteld is in het regeerings- ontworp of in een samenvoegen van do overschotten van eenzelfde partij in de aangrenzende departementen, r.oodjgl de voorstanders der evenre dige vertegenwoordiging In het par lement en in het land uit, om zich te vereenigen in een gemeenschappelijke poging in dien zin. GROOTE UITBREIDING DER OOS- T E N' R1JKSC11-HONG A AR- SCHE VLOOT. Gedurende de marine-debatten 'n de Hongaarsche delegatie, heeft ad- niraal Monlecucoli het woord ge- 'oeid. Hij verklaarde, dat het mari ne-bestuur zich onmogelijk tevreden kan stellen, met voor de volgende ja ren een jaarlijkschc buitengewone verhooging van 1.500.000 Kronen van FEUILLETON Naar bet E n g e 1 s c h door CHARLES GARVICE. 49) -- Neen, ik heb er nog niet genoeg: van, antwoordde Charlie onrecht. Ik weet, dut je een vroolljken avond zult nebben en ia zou er heel graag heen gaan. om de waarheid to zoggen maar en hij aarzelde. Charlie, zei hij, als er iets is tc vertellen, dan kan niemand daar met meer belangstelling naar luisteren dun ik, beste jongen. Denk je, dal ik daarvan niet overtuigd oen riep Charlie uit met een hevlgon blos op liet gelaat, ter wijl hij zenuwachtig op en neer liep. Jij bout alles voor mij geweest on daarom juist valt het mij des te moei lijker om liet te vertellen, liet zou mij gemakkelijker vallen als jij anders ge weest was, gesloten en stijf zooals zooveel anderen. Maar ik zal het je vertellen, Percy. Er zal vanavond bij Egerton kaartgespeeld worden en de gewone begrooting. Het heeft over een tijd van 6 jaar 312 millioen kro nen noodig, en dit bedrag is let wel, 't is admiraal Montecucoli, die het zegtniet vastgesteld naar aanleiding van de werkelijke behoef ten der marine, maai- met het oog op de finaucieele mogelijkheden. De eerste Dreadnought zal onge twijfeld einde 1911 van stapel loopen. In 1915 zal de Oostenrijksch-Hon- gaarsche marine 13 pantserschepen bevatten, 18 mijnschepen, 48 torpe do's en 12 onderzeebooten. Spreker was van oordeel, dat Oos- tenrijk-llongarije in 1915 behoefte heeft aan 16 pantsorschepen12 krui sers, 24 mijnschepen, 72 torpedo's en 12 onderzeeboot-en. Het is niet goed, zicli altijd uit moeilijkheden te red den door buitengewone credieten, die zoowel in het binnenland als hei buitenland onrust veroorzaken. Het ware beter, het desbetreffende bedrag op de gewone begrooting te plaatsen. Spreker vergeleek de militaire voor bereidingen van Oostenrijk-Hongarije met die van andere groote mogendhe den en toonde z. i. aan, dat Oosten rijk-Hongarije achteraan komt in de fensief opzicht en vooral met de ma rine. En dat mag natuurlijk niet, want anders wordt de Duitsche bondgenoot, kwaad 1. DE PORTUGEESCHE VLOOT zal gereorganiseerd worden. In be ginsel is aan de Engelsche firma Vickers opgedragen, den aanbouw van tien oorlogsbodems, naar Britsen model en voorzien van de nieuwste technische verbeteringen. Het fttoet in Jc bedoeling van da re'toering liggen, Port ugal in staat te stellen om, in geval 'van oorlog, zelf zorg te drogen voor de bescherming van de kust. Tevens zal een nieuw arsenaal wor-j den gebouwd. Do kosten van het een- en ander worden geraamd op 240 millioen gulden, welk bedrag echter verdeeld zal worden over talrijke be- grootïngen. ENGELAND IN EGYPTE. .Vis we de „Pall Mali" mogen ge- looven, is de Engelsche regeeriug van plan, Egypte tot haar militaire cen trum aan de Mid.dellandsche Zee te maken. Het hoofdkwartier zou dan van Malta naar Cairo worden ver plaatst. De Engelsche liezettiugstroepen in Egypte moeten daardoor natuurlijk vermeerderd worden, zoodat ook Op- per-Egypte en Soedan beter be schermd zouden zijn. Het bezoek van Lord Kitchener aan Kartocm zou mei deze plannen in verband staan. Een uitvloeisel van deze reorgani satie zou wellicht ook zijn, dat En geland met nog krachtiger hand in Egypte zal ingrijpen. 't Advies van Roosevelt gevolgd MOEILIJKHEDEN IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche regeering heeft stappen gedaan in de richting van de zoozeer gcwenschte Italiaanscho rechtsfaculteit te Triest. De Slovenen hebben evenwel maatregelen geno men, die alle moeite en goede bedoe lingen spoedig te niet dreigen te doen. Zij zijn bij de regeering aange komen met een tamelijk uitgebreide lijst van eigen universileitsdesidera- tu en eischen nu ook een eigen facul teit. De minister van onderwijs toonde zich echter zeer weinig tegemoetko mend en do Slovenen verklaren nu, dat zij mot alle beschikbare middelen tegen het tot stand komen der Ilali- het moet er uit, Percy, en het is schandelijk bij mijn inkomen, maar ik kan het niot betalen. Ik weet niemand, die dat van avond beter zou kunnen doen dan jij, Charlie. Dan ik 1 riep Charlie met be rouwvolle verbazing uit. Wel. Percy, mijn beurs is totaal uitgeput Zoo ver is 't nog niet, Charlie wij hebben nog eenigo duizenden bij den bankier, en Vering geeft ook nog wel eenig crediet. Charlie bleef staan en glimlachte toen. Wij zei hij. Ja. Wij, antwoordde Percy, als je 't noodig hebt, dan kun je er over beschikken. Charlie. Als ik 't maar geweten had Toen. met een blik vol zelfverwijt, ik moet gedroomd en ge suft hebben, dat ik daar niet aan ge dacht heb. Natuurlijk was je toelage niet voldoende. Beu ik zelf ook niet in Oxford geweest? Waar zijn de re keningen Natuurlijk zijn er, malle jongen, die je bent. Ja, stemde Charlie toe, er zijn rekeningen. Leg zo morgen op mijn schrijfta fel hei. hindert niet. wannééren nuhij hield op, ging naar zijn schrijfbureau en haalde er een pakje nieuwe bankbiljetten uit steek dezd voor vanavond in ie zak, wil je? O. Percy.... aansche rechtsfaculteit zullen opko men en zelfs obstructie in de Kanier zullen gaan voeren, wanneer de re geering hun wenschen niet in zeer ruime mate tegemoetkomt. Dat kan wéér mooi worden De berichten over do SAMENZWERING IN GRIEKENLAND blijken achteraf overdreven. De oud minister Lapathiatis en de meesten der in hechtenis genomen onderofli- cieren zijn weer op vrije voeten ge steld. Thans rest, volgens een be richt uit Athene, alleen, nog maai- dc quaesUe van de disciplinaire bestraf fing der betrokken personen, daar hun geheime samenkomsten in elk geval strijdig worden geacht met dc krijgstucht. ONRUST IN CHINA Te Petersburg is bericht ontvangen over uitbreiding van de anti-dynastie ke beweging in China. De keizerin- weduwe zou zich bij de constitutiona- listen hebben aangesloten. DE OPSTAND IN HONDURAS duurt nog voort. Uit La Ceiba (ter noordkust van Honduras) wordt gemeld, dat de op standelingen de stad hebben vermess terd, na gevechten, die dagen heb ben geduurd. Men herinnert zich, dat er enkele dagen geleden sprake van is geweest, dat te La Ceiba 30 Anten kaansche er. 20 Engelsche marinesoldaten zouden landen. Indien deze landing al heeft plaats gevonden, heeft zij blijkbaar geen gevochten kunnen voorkomen. Amsterdamsche Kout CCCLXVI. De concierge van Frascati vierde deze week zijn vijf-en-twintig-jarig jubileum. Meer in de kringen van den tabakshandel, dan daarbuiten zal dit feit de aandaeht trekken, want Fras cati is thans in de eerst plaats het gebouw, waar de tabaks veilingen wor den gehouden. Het ligt dun ook in het hartje van Amstel's tabakscentrum, de Nes, die men al lang in Tabaksstraat had moeten omdoopen, nu de Nes, waarvan gezongen werd „In de Nes daar moeten wij wezen, in de Nes daar moeten wij' zijn, daar staat op de deur te lezen, hier verkoopt men1 brandewijn", aan alles behalve een vroolijke buurt doet donken. Frascuti heeft ook zijn tijd gehad, dat t er vrooikjker toeging dan vroe ger. liet was iu de dagen, dat de tul- loozo liefhebbery-i«ai-3u-cents-comedies hier hun uitvoeringen gaven, dat Frascati ook je geliefde Lokaal was voor een bal-mosqué. Het lokaal is er nog even geschikt voor als vroeger, maar de loop naar dc „30-ceuts- comedies" is meer naar andere loka len verplaatst. Ik weet niet of nièt-Ainsterdammers de term 30-cents-comedie wel zoo aan stonds zullen begrijpen. Laat ik u daarom zeggen, dat deze voorstellin gen het midden houden tusschen be- roepstooneel van het slechtste allooi en rederijkerij. In Amsterdam zijn ze waarschijnlijk „voortgekomen" uit de tailooze volksgezelschappen, die Am sterdam vroeger rijk was. Men vond ze in de tent van Grader op dc Wete ringschans. bij de Raamborrière, in do Elands- en Gerard Doustraat, het lokaal „De Gouden I.oeuw" in de Warmoesstraat, enz., en hoewel uit Neen, praat er nu niet meer over, dwaas die je bentzei Pea-cy, hem bij den schouder heen en weer schuddend. Toen zei hij ernstiger Charlie, beste jongen, jij en ik staan alleen op do wereld om zoo te zeggen; nooit weer moet je iets dergelijks voor mij geheim houden nooit weer. Dat beloof ik je Percy maar zie jo als je eens wist hoe roeke loos ik met het geld heb omgespron gen 1 Die verwenschte kaarten Percy glimlachte. Charlie, je weet hoe ik over die kwestie denk. Ik zeg niet, speel niet meer, omdat ik weet, dat dat voor mannen uit onze kringen ondoenlijk is tnnar wel zeg ik als je er niets tegen hebt en omdat wij' er nu toch over spreken speel niet om meer geld, dan je in je zak lscbt. Percy, je hebt gelijk. Je kunt op mij aan. En nu geen woord meor daar over, zei Percy lachend, of je zult mij doen donken, dat ik een oud man ben. En nu valt er niets meer te ver tellen, wel, niets, waarin ik jo kan helpen Scherp en bijna angstig hiekl hij zijn oogen op het knappe, oprechte gelaat voor hem gevestigd. Een oogenblik sloeg Charlie zijn oogen neer, en was er een eigenaardi ge trok om ziin mond :toen keek hij flink op. deze milieux enkele eerste en goede artisten voortkwamen, die nu zelfs tot hij het Ned. Toon eel verbonden zijn, stond het peil der voorstellingen ge woonlijk maar heel laag. Een groot deel der acteurs nam het tooneel maar waar als bijbaantje, want er was geen gooien met de muls naar, dat zij van hun „engagement" kon den bestaan. Alle beroepen, als smid, timmerman, sigarenmaker, kruier, enz., waren in die wereld dan cok vertegenwoordigd. En toch hadden ze hun vast publiek, dat wat ver met hen wegliep, misschien evenveel als nu do dames met Rooyaards of Verkade Bravo luitjes waren die volksacteur- tjes, die in hun tijd ook in de mode waren, niet er moge vun 't Bohe- mien-achlige in ons huidig tooneel- wereldje nog wel veel zijn blijven hangen op een gebied is toch zeker veel veranderd n.I. op dat van 't drankmisbruik. Zij, die thans nog aan dat euvel lijden, zijn ia percentage zeker niet grooter dan in andere klas sen der maatschappij. Maar in de vroegere tijden was dat andors, toen waren vele groote artis ten in de meening, dat je zonder Bacchus de kunst niet dienen kon. Zoo dacht ook Jan Vierig er over. ko perslager van beroep en in zijn vrijen tijd heldenrollonspeler bij Grader op de Weteringschans. Jan Vierig was bijna uitsluitend bekend onder zijn bijnaam Jan Koperen Tuit en be roemd door ziin groote handen. Op zekeren avond kwam hij, goed afgela den, aanzetten, hij moest een rol van koning spelen c-n vond 't daarom heel natuurlijk dat hij nu over loonsver- hooging ging spreken. „Als jo me niet twee kwartjes meer geeft, moet jo maar eon anderen koning zoeken riep hij uit, waarop de directrice zich in haar woede de historische woor den liet ontvallen.„Waar haal je nu ineens zoo een koning vandaan Of Koning Koperen Tuit zijn twee kwart jes gekregen liectt, weet ik niet, mis schien is hel wel op één kwartje ge schikt, maar al heel spoedig was er toch weer mot cn ging hij met eenige getrouwe makkers over naar „de Ooievaar" in de Joden Brcestraat. Ter zijner eere werd natuurlijk inet een buitengewoon groot melodrama geopend en wel op Zondagavond. Een der actèurs riep in bevallige spreek taal uit: „Verschoon mij. edele graaf waarop Koperen Tuit, die hiermee' het bewijs leverde, dat bij niet van huinor was ontbloot, leuk antwoordde „Sèg, heb-je dat dan gisterenavond niet gedaan Die volksschou'vburgen behooren alle tot het verleden, maar de volks acteurs iu begrijpt nu wel, wat ik hieronder versta, zijn gebleven. Al leen bestaan er in Amsterdam geen vaste directies meer van. Men vindt ze nu in tooneelvereenigingen, die in verschillende zalen, waar ook „echte" dilettanten spelen, hun voorstellingen geven, waarbij ruim met introducties wordt gestrooid men kan ze zelfs bij de sigaren toekrijgen, maar waar bij de introduces verplicht zijn een programma te nemen 30 cents, 't Spreekt van zelf, dat T hier de „werkende leden' al precies cis vroe ger bij Grader uitsluitend om te doen is om er een centje bij te verdienen. Zij maken dan ook reclame als de eoiue looneelgezelsciiappcn, dus met aanplakbiljetten, die er alleen wat kleiner, typografisch leelijker en taal kundig wat minder correct uitzien. In die wereld bestaan ook „sterren", die in hun kring misschien nog meer worden vergood dan Louis Bouwmees ter door zijn publiek, terwijl zij het niet minder van belang achten te ver- melden, aan wie tie regie is toever- Neen, Percy op 't oogenblik is er niets, waarbij je mij kunt helpen. Percy keerde zich met iets nis een zucht van verlichting, om. Wat vrees de hij to zullen hooien Een kwartier later draafde het tweetal Charlie nu in een heel ge lukkige stemming in snellen draf naar Richmond. Zij kwamen daar een beetje laat aan en werden met des te meer geestdrift ontvangen. Be groetingen als „Zoo ben jo daar, Apollo en „Percy, kerel, wij dachten dat je on- in den steek liet voor liet Aardrijkskundig Genootschap, of dat je naar Kamschatka was vertrok ken", klonken ben tegen, terwijl er stoelen voor het tweetal werden aan geschoven. Percy keek met vriendelij ke nieuwsgierigheid rond, bier en daar groeten beantwoordend, en plot seling gleed een donkere schaduw over zijn aangezicht, toen zijn oog een oogenblik bleef rusten op het donke re. effen gelaat van Graaf Budspiel- Gharlie merkte het niet op hij had juist ©enigszins onverschillig tegen den Graaf geknikt cn nam plaats op den voor hem bestemden stoel naast een vriend den jongen Lord St. Clare, die ternauwernood de twee kruisjes gepasseerd was, maar die on langs een peerschap benevens een uitgestrekt lande eed had geërfd, en die het leven bekeek, zooals hij het noemde, In de vaart van een Brighton trouwd, enz. De dagbladpers is in de- zo heel welwillend geworden om gra tis aankondigingen oji te nemen en naar een vast recept de voorstelling gunstig te recenseeren. Do echte liefhebberij-vercenigingen, daar waar geen sprake is van geld verdienen, maar liet altijd veel geld kost, zijn daarentegen in aantal in Amsterdam zeer achteruitgegaan. Of de sport er voor een groot deel schuld van is, waar een deel der jongelui lid waren of kwamen op voorstellingen uitsluitend voor het baj? Of is het aan tal oïioutwikkelden, dio smaak kon den vinden in aen veelal langgerekt melodrama, onbeholpen vertolkt waar bij de deftige lui het zuiverst Am- stardamsch spraken, toch wel wat kleiner geworden? We mogen hierbij niet aan de groote provinciesteden als Haarlem en Utrecht denken, waar bij de voorstellingen van rederijkerska mers van beteeken is meer zorg aan de voorstelling wordt besteed dan bij vele bestaande gezelschappen en waar bij wel de routine eemigszins ont breekt, maar over beschaving veelal niet to klagen is en men zoo verstan dig is, veelal leiding vu'n ontwikkei- do vaklieden te aanvaarden. In Am sterdam bestaan echter sinds jaren geen groote rederijkerskamers meor, waar werkelijk aan letterkunde wordt gedaan en ten minste een gemiddelde kennis van tooneel en algenieone za ken te vinden is. Het zijn uitsluitend vereenigingen van menschen die graag willen dansen, in hun kring' willen schitteren, hetzij üioar 'toilet, hetzij door wat zij noemen mooi too-' nee!snol ©n wat loor de vriehden en' bekenden dan ook m - zoodanig wordt geaccepteerd. Een ander soort vereenigingen is in dén iaatsien tlid ook ais paddenstoe len uit den grond vorrezcii. liet zijn de nachUoeiétëifen: Sinds tien jaren en langer voert de politie er een ver woeden strijd mede, maar het gaat er al net zoo mee als met een da-aal;, sla Je één kop af dan groeit er aan den a rule ren kant weer een aan.Ruim vijftien jaar geleden was Amsterdam vod met sociëteiten, oafé's waar kwa- sie oe:t socieitoil was opgericht, ten oincLe na hjet officieels sluitingsuur toen in het algemeen één uur be zoekers te kunnen ontvangen. Een verwoede strijd werd tegen die kwa- s. o-s oei etc it en gevoerd: dc Warmoes straat, de Nes, Buurt IJ IJ werden na tal van straf &'n civiele processen ont ruimd. Om ze nog moei- te knakken word liet sluitingsuur op twee uur gesteld. Maair langzamerhand zijn die verboden vereenigingen t.orugge- koroeto, en hebben Iwlanghebbenden meer gebruik gemaakt van de rechten en plichten die de wet verleent, méér vin het eerste dan van het laatste en do politie staat er titans machteloos tegenover. Machteloos drentelt tie agent heen en weer op Amstel, Rokin, We&spcrzijde, Warmoesstraat. Hij ver.zich natuurlijk ontzettend, want hij heeft niets anders te doen dan het aantal bezoekers te noteeren, en dit is 'natuurlijk niet zoo bijster groot, maar de bezoekers blijven daav om dos te langer. Zijn het nu schijn-societeite'n, ja of expres. Toen het diner voorbij was en er veel champagne was gedronken, gingen eenigen op het balcon staan en genoten van liet natuurtafereel, vermengd met tabaksgeur, terwijl an deren een aangrenzenden kamr op zochten, waar op half geheimzinnige wijze kaarten te voorschijn werden gehaald en waar meer champagne werd binnen gebracht. Percy en Charlie bleven een half uur lang op liet terras, en toen zij er daarop aan herinnerd werden, dat in de speelzaal koffie op hen stond te wachten, gingen zij daarbinnen, en vormden in een hock van een zaal een partijtje van vier voor een spelletje whist. Dicht bij hun tafeltje waren Graaf Huaspiel. do jonge St. Clare, en nog een paar anderen, vreemde lingen \oor Percy, bezig écarté to spelen. Toen zij binnenkwamen was Charlie blijven staan cm over den schouder van zijn riend te kijken, on had opgemerkt, hoe verhit en op gewonden de jonge peer er uitzag, en die opgewondenheid scheen voortdu rend grooter te worden .Het gezel schap vroeg om champagne, en te midden van het knallen der kurken, het ruischen der kaarion, terwijl zij door de lenige handen van den Graaf" werden geschud, kon men de zenuw achtige en opgewonden, met dikke tong uitgesproken woorden van St. Clare hooren. neen? Betrekkelijk wel, want de be doeling is natuurlijk bezoekers lo trekken, maar alle voorzorgsniiatn. golen zijn zoo goed getroffen, dat het niet te bewijzen is. Anderzijds schijn, het arrest, waarbij de club de Bieu- laisance als verboden vereen iging ge troffen werd, niet pasklaar te zijn voor de andere nachtelijke vereeni gingen sociëteiten in Amster dam, waar hot spel toch ook de hoofdzaak is. Slechts enkele sociëtei ten zijn hiervan uitgezonderd eh dus als gewone nachtcafé s te beschouwen. Of die speolzaken floreoren? De minste ondernemer verdient altijd nog als minimum zijn f 100 per week' en in de fijnere zaken als op de Wees- perzijde werd verleden weck op één nacht door iemand f 40.000 verloren. Aan al die zaken" is een groot aantal employes vorDonden, heele heeren, d.e salarissen verdienen, waar mo- nig boekhouder cn correspondent in de moderne talen op e;: liandelskon- toor van zou opspringen. Vun tijd tot tijd gaat eeh der andere speelhuisba zen dio zijn zaak dus niet zoo „gooohem" Jiad ingericht als de latere over do grenzen, om de hem opge logde hechtenisstraf te ontgaan, 'lol liet laatste oogenblik van hun ver trek zetten zij hun bedrijf voort er. over tweo jaar mogen zij terug kome:. want dan is de straf verjaard. Dan is er tenminste één speelhuis opge ruimd. denkt men. Mis. Want de em ployés, dio c-eumaal aan gved geid verdienen gewoon zijn en weten wat de baas gemaakt heeft, bovoiuiien de clientèle kennén, zetten de zaak aJ& sociëteit voort. Van uitroeien der speelhuizen in 't algemeen is geen spreke. Deze en q-~ ne, der houders die zich blom gecK wordt eens ..gesnapt", doch vr-- groote si' eethuizen giippen tSnscYiv:. de mazen door, vooral als hun kers bijna ioderen nacht dezelfde zijn Zoo beeft bijv. dezelfde die voor vijf jaar geleden de eerste biljart-acade mie in do Warmoesstraat opende, thans nog in dezelfde straat een spoelhuis. Er staat een agent voor de deur nu ja dat spaart een ver zekeringspolis tegen inbraak uit. H. HENNING J: CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van een gisteren nit Heemstede ontvangen schrijven diene, dat ik hierover naar Brussel geschreven heb en u spoedig nader hoop te berichten. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vutbaar, in tc renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat o'S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan VTagcu, die niet volledig naam en woonplaats van don incondcr vcrmeldcu Wordt geen aandacht r-i-cehonken, VRAAG: Moet ik een meisje, dat voor halve dugen huur een huurpe ning geven? ANTWOORD: U behoeft hel natuu - Percy keek heelemaal dien ka ït niet uit, maar eindelijk zei Charlie mot luider stem Het gaat er daar wild naar toe, Percy. Ik hoop, dat St. Clare niet ver liestKun jij er wat van zien Ja, zei Percy, bijna grimmig, ter wijl hij ziin aas opspeelde Nu scheen het gelach aan de ande re tafel op te houden, en toen Char lie omkeek, zag hij, dat nu nog maar twee mannen samen speelden St. Clare cn do Graaf do anderen ke ken aandachtig toe Wat spelen zij vroeg Charlie aan zijn medespeler. Poker, was het veelbetekenend antwoord. Een moei spel voor een milüonair. Ik kan mij daar niet aan wagen. Gelukkig is het de jonge St. Clare. Toen was de robber uit. en Percy keek op ziin horloge. Wij doen verstandig met het rij tuig te laten voorkomen, Charlie, zei hij. Charlie wondde zich tot een der la keien om daartoe order te geven. Misschien wil er iemand met on's meerijdenzei Percy. Charlie greep dadeliik de gelegen heid aan. Ja, St. Clare gaat onzen kant uit, zei hij, en ik weet, dat hij zijn rij tuig heeft teruegezonden (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9