NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. JNo. 8471 Verschijnt dageiijKs, Dehatve op Zon- en Feostdagen. DONDERDAG 2 FEBRUARI 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Hnnriom PER DR'E MAANÖEN: 9n Va? 1-5 reSeIs 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen'in'dm 'omtrek wa'ar 'een Agent gevestigd is ('kont 'der aar em van 1-5 B^ATinneméS^L^kïktat'amM 30 Frnnirr'pIs.'dior'N'eder.and I I I I I 1 I 1 I I Afzonderlijke nummers0.02M «TIST V-' 1 b Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37V4 tX/y Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. KEHSi li lil AD. AGENDA VRIJDAG 3 FEBRUARL Schouwburg: Jubileumvoonstelling van Louis Bouwmeester, 8 uur. Kruisstraat 45: Openbare kookles, 8 uur. Soc. Vereeniging: Openb. verg. der Soc. Dem. Arb. partij, 8 1/2 uur. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. Uui UNS hEEN No. 1300. Wederwoord aan Dr. Schepers Waarde vriend. Heb ik in mijn eerste artikeltje nipt gezesrd, dat iedereen de samenleving aankijkt uit zijn eigen oogpunt Je hebt er mij opnieuw het bewijs voor geleverd, door mij in je antwoord dadelijk te zeiten in een klasse, als een ernstig leeraar, die zich de we reld moeilijk zonder klassen denken kan. Ik moet dan zitten in de tweele klasse, waar de menschen thuis hoo- ren, die uil puren zin tot critiek op nuttige dingen afdrijven naar de te genstanders. Maar houd me ten goe de, uit die klasse loop ik weg. DAAr hoor ik niel. En wanneer ik niet bij jou in de eerste klasse van brave geestdriftigen mag komen zitten, dan sticht ik zelf een eerste klasse A. en roep daarin andere menschen, zoo ais ik, die ook wel van geestdrift be zield kunnen wezen, maar eerst na dat zij een zaak aan hun kritiek heb ben getoetst 't ls waarvoor vereenvoudigde spelling kan ik niet warm worden. De zaak lijkt me de moeite niet waard, om daarvoor zooveel stof op te jagen. Maai- als je welen wilt, waarvoor ik in geestdrift kan komen, tdan noem ik de vredesbeweging. Do oorlog is in mijn oogen een waan, in het leven gehouden door de men schen. die zich in nieuwe denkbeel den maar niet kunnen verplaatsen en verder natuurlijk door militairen, dio toch hun eigen overbodigheid niet kunnen bepleiten. Ik tracht in mijn kring die meening ingang te doen vinden, omdat ik voel, dat ik daar door naai- mijn krachten tol den we reldvrede bijdraag. En ik ben eigen- ik niet beantwoord gevonden. Wel heb ik met belangstelling gelezen van je kinderspelen in de oude vesting werken van Groningen, de kamp vuren die je er hebt helpen aanleg gen, de voetsporen die je gevolgd de skalj>en, die je genomen hebt. Eén ding weet ik evenwel —zeker daar kwamen geen ouderen als leiders aan te pas. De aardigheid was juist om dat zelf te verzinnen en uit te voe ren. Ik wil zeker onze jongens aan orde en tucht wennen. Maar niet in over dreven zin. En ik meen te hebben aangetoond, dat de Padvindersbewe ging verkeerd is, omdat hare bedoe lingen, voor zoover ik die niel afkeur of onnoodig acht, zeer wel in het huisgezin kunnen worden vervuld. Daarom vroeg ik „waar blijven wij, ouders Hoe je die vraag nu in verband kunt brengen met voetbal, begrijp ik niest goed. Dat voetbal is trouwens bij vele ouders wel degelijk de kwade pier. Zij gaan te veel uit van het stand punt, dat jongens moeten denken als zij. Ik laat hun liever de vrijheid in de keuze van hun ontspanning en spel, natuurlijk binnen redelijke grenzen. Heeft het. in dit verband, dan niets tot je te zeggen, dat zij bij voorkeur naar het voetbalveld gaan Als dat eenzijdig moet heeten, dan vrees ik, dat de kampvuurtjes op de oude Groningsche wallen, met den aankleve van dien, ook wel eenzijdig zelf wel blijken, of het inburgert of niet. Zoo ja, dan zal ik eerlijk beken nen, den Nederlandschen jongens aard verkeerd te hebben begrepen. Voorloopig zie ik er niets blijvends van groeien en noodig je uit, eens met mij op te letten, of ook in het buitenland de heele beweging binnen een paar jaar niel in het riet zal zijn gevaren. Je antwoord, als je nog antwoordeu wilt, zal ik met genoegen opnemen. Dan is het, dunkt me, voldoende en kunnen we de oplossing van ons mee- ningsverschil gerust aan de toekomst overlaten. Die zal de ware proef op den pudding wezen, Niet ons ge schrijf 1 Als altijd vriendschappelijk tt J. C. P. stadsnieuws j "JB ten en het bespreken van zullen zijn genoemd door ouderen. Mangen op de gewone v den tijd toen je zelf nog jong GysbertJapicx. De St. CL bevat de Koninkl. goed gekeurde gewijzigde statuten van het Friesch gezelschap „Gysbert Japicx", thans genaamd: Friesche Vereeniging „Gysbert Japicx", alhier. Het doe] dei vereeniging is heit be oefenen en onderhouden dor Friesche taal en het bevorderen Van Friesche gezindheden en genoegens bij de Frie zen te Haarlem en omstreken. Zij zaj beproeven hiertoe te gera ken: lo. door het houden van voordrach- Friesche j belangen op de gewone vargaderin- er van genooL Het succes voetbalspel ligt hierin, dat het beant woordt aan den waren jongensaard aan het echte jongensverlangen naar hardloopen, in de frissche lucht we zen, met elkaar stoeien of worstelen. Heb je er tweehonderd met koude voeten langs het lijntje zien staan, kijkende naar twee-en-twintig, maak je daarover niet ongerust Van die tweehonderd hebben stellig de mees ten dien ochtend zelf al in een ander elftal gespeeld. Het schijnt eenigen Indruk gemaakt te hebben, dat de Padvinde rij, na in Zuid-Afrika te zijn ont staan, in Engeland is overgeplant Ik wil niet zeggen, dal dit voor mij het tegendeel van een aanbeveling maar het stemt mij altijd tot groote voorzichtigheid. Tientallen malen wijs genoeg om te meenen, dat Jit komt het voor, dat buitenlandsche heelwat belangrijker is, dan Jc stichtingen, gewoonten, organisaties, vraag» of we voortaan menschen of ous 013 navolgenswaardig wor len mensen zullen schrijven. aanbevolen, terwijl bij nader onder- Mijn idealen heb ik dus evengoed zock bl«kt- dat andere volksaard, nei- als een ander, mijn geestdrift ook. Ringen en omstandigheden die voor maar op zijn tijd en niet al te haas- i Nederlandsch gebruik totaal onge- tig. En wat landsverdediging aan-1 schikt maken. Wat voor Afrika met gaat (de man, dien ik beschreef, was z'in wiide vlakten goed kan zijn ge- waarlijk geen familie van Jan Salie, we€St. wat Baden Powell in Enge- rnaar een, die voor nieuwe, frisscha l°nd ti'&cht te bereiken (naar mijn denkbeelden uit rlnrfde komen), heeft i meening niets anders dan een soort het je nooit getroffen, dat er bijna van opleiding .tot persoonlijken dienst- alleen sprake is van vaderlandsliefde, pUckt). deugt dAArom nog niet wanneer de menschen het over oor log, suldaten en forten hebben Ik I Nederland. Toch wordt het slaafsch nagevolgd, zóó zelfs, dat de breedge- bcii in mijn ziel overtuigd, dat we rajK*e hoed van de uniform, die in ons vaderland heelwat meer lief heb-bel zonnige Zuid-Afrika practisch is, ben do-.r te strijden tegen den oorlog, j ldet e€US ih zonlooze, maar wel dan tegen den Pruis. windrijke Engeland en Nederland En daarom ben ik afkeerig van de vervangen is door de veel geschikter Padvindersbeweging. Zij gaat mij P61- veel le veel den militairen kant uiL j Juist om de geringe beteekenis van Je levert mij daar zelf weer een nieuw buitenlandsche voorbeelden heb ik bewijs voor „de oud-minister (van mij niet verdiept in het Engelsche oorlog) Staal heeft iu de Eerste Ka- boek, dat je mij zond, maar mij be- mer den Minister van Oorlog aange- paald tot de Nederlandsche uitgaven, zet, om de padvindersbeweging te Je rekent mij dat nu als een fout steuuen." Zoo lees ik in je antwoord, j nnn, maar waaraan kan ik beier hou- En nu weet ik wel, dat je er bij j vast vinden, dan aan de Neder- schrijftniet op grond van militai-11 a n d s c h e plannen Kijk, dit is re overwegingen, maar omdat do nu een staaltje van m ij n vader- lichumelijke en geestelijke opvoeding I landsliefde, dat ik niet in de eerste van onze kinderen er door gebaat plaats vraag„Wat wil die En- wordt.Kom, kom, laten we toch niet gelscbman mot die vreemde jongens naif wezen. Als de eeue oorlogsman een zaak bij een anderen oorlogsman recommandeert, dan is dat om mili taire redenen. Waarom wordt anders Juist een militair er door aangelrok uitvoeren maar wel „hoe stellen Nederlanders zich voor, mot onze jeugd aan 't werk te gaan En de slotsom, waartoe ik kom, is en blijft, dut ik de Padvindersbewc- ken en waarom wendt hij zich in hetging niet zal steunen of bevorderen, bijzonder tot den minister van Oor- I Zijn er inderdaad jongens, die hun- log en niet bijvoorbeeld tot dien van keren om er mee te beginnen (in mijn Binnenlandsche Zaken omgeving heb ik hen niet ontmoet), Mijn bezwaren tegen de half Indi- dan moeten zij maar eens een llaar- aanschc. half militaire bed oelin-1 lemsche afdeeling oprichten en zien dragen. De leerlingen kunnen toegang gen van de Padvindersbeweging heb 1 wat er van groeien wit Dan zal van- bekomen tegen geringen entreeprijs. 2o. door het houden eenor biblio theek. het steunen van het te Haar lem gevestigd Friesch zaïiggezelschap en het geven of bevorderen van on derwijs in de Friesche taal, ën 3o. door het houden van openbare vergaderingen. Boottocht-Commissie. Door de Muziekver. „Voorwaarts" en de gem. Zangvercen. „Excelsior", is iu eeu onlangs gehouden gecombi neerde vergadering besloten dezen zo mer een boottocht te houden naar Schoorl, waarvoor een spaarkas-com missie werd benoemd. Getracht zal worden te Schoorl een matinée te geven. STAMKAPITAAL LIGIIALFONDS. Ons wordt plaatsing verzocht voor het navolgende Het Lighalfonds, opgericht voor het barmharligheidswerk der tuberculo sebestrijding, om in den strijd tegen de tuberculose als volksziekte in Haarlem en omstreken hulp te ver- leenen aan de on- en minvermogende slachtoffers door een oordeelkundige behandeling, heeft een goede week ge had van 22 tot 28 Januari jl. C. s. Vereenigingen zetten haar in door toezending van haar ingevulde inteekenbiljetten. welke beheerden bij de door het Comité van Bijstand tot instandhouding van het Lighalfonds gezonden circulaire 1911 voor de vor ming van een stamkapitaal, Afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Schilderspatroons 5, Vereeniging „De Dageraad" 10, Timinerliedeu- vereenignig „Eensgezindheid" 10, „E. S. M." Fan/are, een jaarlijksche bijdrage van f 2.50, iemand, die on bekend wenscht te blijven 200, ter wijl zij op schitteiende wijze besloten werd met een gift van ƒ816.12, de netto-opbrengst van de Liglialfonds- uitvoering 1911 van den heer A. J. Meijerink en zijn leerlingen. Uil naam der tuberculoselijders bo venbedoeld, maar ook uit naam der gezonden iu liuarlem en omstre ken, wier belangen nog meer gediend worden door de bescherming tegen <ie ziekte, welke zij door dut liefdewerk genieten, zij allen hartelijk dunk ge bracht, in het bijzonder den heer A. J. Meijerink en zijn leerlingen. CURSUS IN BOEKHOUDEN. De Haarlenxsche Handelsvereeni- ging houdt bmnenkort, onder leiding van den heer J. A. B. Fibbe, een cur sus in boekhouden, bestemd voorna melijk voor haar leden, hun zoons en mannelijke bedienden, benevens (te gen hoogeien prijs) voor anderen. Circulaires met nadere bijzonder heden worden eerstdaags aan de le den toegezonden. DUITSCHE LETTERKUNDE. Een Duitse he tooneel speelster, Frau Marie Felden, zal wellicht de volgen de week bij voldoende deelneming In onze Hoogere Burgerschool met 5 j- c. Duitsche letterkunde voor- Doorhet ijsgezakt Gisterenmiddag omstreeks half vier waagden een aantal jongens zich op het ijs in de Zomervaari. Het gevolg hiervan wus, dat al spoediig een hun ner, de achtjarige Nicolaas v. Dee- nen, door het ijs zakte. Door voor bijgangers werd hij met veel moeite op het droge en naar zijn woning aan de Zomervaart gebracht Voorlichting. In overleg met de afdeeling Han del van het Ministerie van Landbouw Nijverheid en Handel, is ook onze stadgenoot, de heer Johs. Rüfer Jr. aangewezen tot het houden van voor drachten voor Middenstandsvereem- gmgen en wel over het slogersbedirijf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 Januari kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 3 geval len van roodvonk te Haarlem, 1 ge val van roodvonk te Haarlemmer meer, 1 gevaJ van diphtheritis te Sloten en 1 geval van diphtheritis te Zandvoort. LEZING PROF. VAN EMBDEN. Half Februari zal voor de Jonge Vrijzinnigen alhier prof. Van Embden in eene openbare vergadering spre ken over „Eene nieuwe scheidings lijn tusschen links en rechts". Statistiek. Door den kantonrechter te Haar lem werden in het jaar 1910 4266 strafzaken behandeld, terwijl het aan tal Burgerlijke zaken 565 bedroeg. In het jaar lüO'J bedroegen deze caïers icsjievuevdijK iüli en oUö, dos iets ineer dan in lulll. De acineruit- gaug iu latu heeft ïutusschen geen invloed op werkzaamheden aan het Kantongerecht, daar het overige aan tal zaïteu, als voogd ij voorzieningen, enz., ieder jaar toenemen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. de Haan, Potgieterstraat 24, een merkboekje. H. van Maanen, VooruitgAngstiraat 92, een witte das. H. van Thienen, Frankestraat 9, een boekje met zegels. H. D. Claus, Essenstraat 14, een witte kat. J. Jousten, Duvenvoordestraat .45, rood, een ceintuur. A. Thuis, Sophiastraat 41, een no titieboeltje. *- Lingg, Klein Heiligland 65. een portemonuaie niet inhoud. A. Wildschut, Molens teeg 26, een geboortcbriefje. Het Bureau van politie een touw tje met sleutels. C. van Leersum, Geweerstraat S3, Heemstede, een paai- binderwantjes. Kwartjesvinder. Een kwartjesvinder uit Amsterdam, koopman in oudheden (1). werd gis termiddag uit den trein van Amster dam naar Haarlem verwijderd, cwn- dat hij kaart had gespeeld. Later kon hij doorreizen, Van Fietsen. Aan den Spaarndammerweg onder Scholen is een zwart gelakt heerenrij- wied gevonden. Bij den rijwielhandelaar Radder is vermoedelijk een huurfiets verduis terd. Op hol. Gisterenmiddag half vijf ging door het gillen van eenige jongens het nog jonge paard van den vrachtrijder Ot ter, bespannen voor een wagen, op den Schoterweg nabij de kazerne op hol. De voerman deed alle mogelijke moeite, óm het puard meester te blij ven, maar tevergeefs door twee hu zaren werd het wilde dier bij de be graafplaats bij den kop gegrepen en tol staan gebracht Daar de Schoter- weg vol was met van school komende kinderen, mag het bijzonder gelukkig genoemd worden, dat deze holpamj met den slingerenden wagen geen on gelukken veroorzaakte. De voerman was door het geval hevig ontdaan. Dit de Rechtszaal RIJWIEL-DIEFSTAL. De 18-jarige rijwiel-reparateur M. G heeft op den lOden December van het vorige jaar een geroulineerden rijwieldiefstal uitgevoerd. Een fiets, toebehoorend aan den heer A. Braut- man, die in een gang van een bar bierswinkel in de Keizerstraat, alhier, stond, werd door hern in den avond van dien dag weggehaald. Toen ging hü hel karretje onherkenbaar maken. De tasch, het vrijwiel, de rem, de lan taarn en de naamplaatjes, alles werd er afgehaald, en vervolgens werd het eens goed opgeknapt Hij liet hel daarna door zijn broer verkoopen, die het voor 16 van de hand deed aan een opkooper. Beklaagde had den diefstal begaan, omdat hij in dien tijd zoo slecht bij kas was. „Maar" voegde hij ei bij ,,'t zal de eerste en de laatste keer geweest zijn, dat ik een rijwiel steel." De rechercheur J. Brunt verklaar de, dat beklaagde dikwijls verdacht is. rijwielen te hebben gestolen; even wel is hem nooit iets kunnen bewezen worden. Mr. Hoyer eischte, met het oog op de veelvuldige rijwieldiefstallen, een jaar gevangenisstraf. OM ONDERDAK TE KOMEN. De meubelmakerskneclit A. K. ver keerde in den lantsten tijd in droevi ge omstandicheden. Werk kon hij niet meer krijgen en de honger deed zich bij hem voelen. Den 3en Ja nuari was hij te Hillegom ten ein de raad. Om onderdak te komen stal hij toen een rijwiel, toebehoorend aan den lieer G. J. Maks. Beklaaade bekende ook nu, evennis aan do oolitie, volmondig. Hij mank te een droevieen indruk, zooals hij dnar sfond, mnire man, in 't bankje, moedeloos. fl"is'er-stemnii<7 antwoor dend op de tot hem gerichte vragen, een door het leven geslagene. Mr. Hoyer vroeg 3 weken gevange nisstraf. De verdediger, Mr. Toulon van de Koog, vroeg met het oog op beklaag- de's houding in deze zaak een lichte straf deze man is geen beroepsmis dadiger, zeide de raadsman, de om standigheden hebben hem tot een dief gemaakt. De verdediger verklaarde zich bereid pogingen in het werk te stellen, om beklaagde door middel van het Ned. Genootschap tot zedelij ke verbetering van gevangenen, we der aan een nuttigen werkkring to helpen. KOPERDIEFSTAL. De 19-jarige scheepsbouvnersleer- ling Hendrik de V., was in de maand December werkzaam bij de N. V. Werf Ilubertina, directeur de heer W. G. H. Jacobs. Den 8sten December De V. was werkzaam gesteld bij den magazijn knecht nam hij uit een I kast een koperen pijp, en verkocht die voor 2.75 aan een opkooper. Waar schijnlijk zou deze diefstal niet uitge komen zijn, maar een samenloop van omstandigheden bracht hem aan 't licht De opkooper verkocht nl. het ko per weer aan den koopman E. A. de Raay. Dezen kwam het stuk koper be kend voorhij wist, dat het van de Werf Hubertina afkomstig was. De zaak werd nader onderzocht, de ver denking viel op De V. en deze beken de. Ook hedenmorgen bekende hij. Mr. Hover verklaarde, dat beklaag de gunstig bekend staat Op werven als do Hubertina ging spr. voort is 't 6telen zeer gemakkelijk. Daarom acht ik een gevangenisstraf absoluut noodig. De eisch luidde 3 weken. DE ROODE PET. Mevrouw A .de V. in den Aerden- hout heeft met de Roode Pet van doen gehad. On den 4en December van het vorige jaar kwamen twee mannon het tuinhek barer villa binnenwande len. De éen zei, dat hij van den ban ketbakker S. kwam, en een vordering van I 8.60 op mevr. De V. had. Me vrouw wist daarvan niets af, en ver zocht den man zich te verwijderen. Toen echter wendde bezoeker nume ro één zich tot zijn makker en uitte de scbrik-aanjagende woorden I „Rooie Pet, doe je werk". No. 2 zette I toen zijn kleurig hoofddeksel op, maar mevr. liet zich daardoor niet intimi- i deeren, en maande de bezoekers her haaldelijk aan zich te verwijderen. I Toen ze dat niet deden, werd proces- verbaal opgemaakt j De mnn-met-de-pet, P. S. te Am sterdam, stond hedenochtend terecht. Hij bekende, maar wees tevens op zijn dienstbetrekking. Mr. Hover zei van de roode-pet-in- Eieniug, dal die wel ui de komedie, maar uiet in het dagelijks leven tliuis beiioon. Spr. vond beklaagde niet zeer schulOig, maar toch heeft hij een overtteoiug gepleegd. De eisch luidde /5 boete subs. 2 dagen hechte nis. VUISTSLAG De Aalsmeerder werkman P. B. heeft op den Oen December Albert EveleohS een kruchtigen vuistslag in 't gezicht gegeven, waardoor deze blo. dend verwond werd. B. zei, dal E. en zij» vader hem steeds getart hadden, door hein o m. voor „dief' uit te schelden. Ouk luid hij niet zoo onverhoeds een vuistslag gegeven maar E. en hij hadden eerst geworsteld. Mr. lloyer eischte 1 week gevange nisstraf. Uitspraken. M. S., zonder beroep te Haarlem, diefstal, f 3 boete of een week tucht- schoolstraf. J. V., metselaar te Haarlemmer meer, mishandeling, f 5 boete of eeo week tuchtschoolstraf. J. V., boerenknecht te Haarlem mermeer, mishandeling, f 5 boete of een week hechtenis. C. van der S., arbeider te Haar lemmermeer, oplichting, drie maan den gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. G. van der V., los werkman t« Haarlem, diefstal van gas, f 1 boe's of 2 dagen hechtenis. 6. A. J. van den B., koopman In lompen te Haarlem, 10 boete of een dag hechtenis. M. P.. arbeider te Zandvoort, we- derspannigheid, 14 dagen gevange nisstraf. J. N. B., sigarenmaker te Schoten, eenvoudise bw-leediging. f 10 boete of acht dagen hechtenis. S. H.. schippersknecht te Bever wijk, verduistering, f 10 boete of U dagen hechtenis. C. de V. Nz.. visscher te Spaarn- dam, diefstal, f2 boete of vier dagen hechtenis. J. G.. stratenmaker te Zaandam, huisvredebreuk, 14 dagen gevangenis straf. G. R., los werkman te Zaandam, wederspannigheid, 14 dagen gevan genisstraf. B. H.. huisvrouw van W. B., zou- der beroep, te Zaandam, mishande ling, f 5 boete of vier dagen hech tenis. LeMillioa Binnenkort zal hier ter stede door een Fransch gezelschap, onder leiding van Archard, opgevoerd worden „Le Million" een tooneelstuk in 5 bedrij ven van M. M. Georges Berr en Mar cel. Dit stuk is gedurende langen tijd in het ThéStre du Palais Royal te Parijs opgevoerd, had daar veel siucces en werd door de pers gunstig beoordeeld. MR. THIEL OVER GEMEENTEZAKEN. In een verga-dering, uitgaande van den Vrijz.-Dem. Bond, zal Mr. Thiol in de helft dezer maand spreken over „De samenwerking van Gemeenten". Dit onderwerp is zeker een van ac- tueelen aard, nu vier gemeenten uit den omtrek samen een waterleiding gaan exploiteeren. Er is gelegenheid tot debat HET NIEUWE SYSTEEM. Door de H. B. S. V., een vereeni ging van leerlingen en oud-leerlingen der Haarlemsche H. B. S., is onlangs in kleinen kring opgevoerd een klucht van een der leeraren, getiteld het nieuwe Systeem, waarbij een nieuw 6telsel \an onderwijs ten too- neele wordt gevoerd, zonder cijfers of rapporten en waarin alleen datgene wordt behandeld, dat de leerlingen wenschen en aangenaam vinden. De grap sloeg zoo in, dat nu 9 Febr. a. s. het stuk, eeuigszins uit en omgewerkt, voor een grooter pu- bliik in het Brongebouw zal worden opgevoerd. Ook wordt een opvoering in den Haag voorbereid. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Ernstig ongeluk. Hedenmorgen omstreeks half 7 werd de werkman C. v. d. Berg, wonendo alhier, op den hoek van de Cronjé- 8trant en Paul Krugerstraat door een wielriider omver gereden, met 't noodlottig gevolg, dat de man een been brak. Bij den heer Visser werd hij binnengedragen en daar verleende Dr. Schuj ienburch de eerste hulp en deed den man per brancard overbren gen naar hel St Johannes de Deo Gesticht IiAARLEMMERLIEDE c. o. Het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie is alüier gesloten met 44 inschrijvingen. BENNEBROEK. Als eene merkwaard igheid kan worden gemeld, dat de oudste alhier geboren ingezetene, de 88-jarige Eli sabeth Uwenhoven (wed. De Groot) thans nog hetzelfde huisje bewoont, waarin zij is geboren en grootge bracht HILLEGOM. De St. Ct. bevat de Kon. goedge keurde statuten van de vereeniging van de H. Elisabeth, te Hillegom. Het doel dezer vereeniging is arme R. K. zieken en kraamvrouwen te ondersteunen. Zij tracht dit doel te bereiken door:

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1