SAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ie Erfgenaam van Vering DONDERDAG 2 FEBRUARI 1911 Duitenlandsch Overzicht In Engeland ls thans veel «telling voor 'T PROCES WEGENS MAJES TEITSSCHENNIS, waarbij de naain van den Engelschen Koning betrokken ia. In ons Overzicht van Maandag- hebben we meegedeeld, waarop dit proces steunt. De zaak tegen Mylins kwam giste ren voor den opperrechter in Londen, lord Alverstone. De zaal van het hof was overvol. Onder de aanwe zigen werd opgemerkt de minister Winston Churchill. Als openbare aan klagers traden op de Attorney-gene- ral Sir Rufus Isaacs en de Solicitor- general Sir John Simon, bijgestaan door de bekende advocaten Rowlatt en Muiin. In antwoord op de vragen van Lord Alverstone, of hij door een ad vocaat was vertegenwoordigd, ver klaarde Mylins, dat hij zichzelf wilde verdedigen Hij vroeg toen de terug gave van zijn particuliere brieven, die op 26 December in beslag waren geno men, wat hij een ernstige schending van de wet noemde. De rechter wei gerde dit. Beklaacde vroeg toen, of de Ko ning, de aanklager, aanwezig was Hij wilde den Koning aanwezig zien, op grond, dat Iedere beklaagde ge rechtigd is voor het hof geconfron teerd te worden met don aanklager. De rechter antwoordde, dat de Ko ning hier niet kon worden gedag vaard. In den loop der behandeling deelde Sir Rufus Isaacs (een der openbare aanklagers) mede, dat hij als ge tuigen zal dagvaarden admiraal Sey mour en diens dochter, mrs. Napier, die met een marine-officier gehuwd is Sir Rufus wilde 't bewijs leveren, dat de dochter van den admiraal den Koi jig op Malta nooit ontmoet heeft, en hem slechts tweemaal heeft ont moet in haar leven, eens toen zij acht jaar oud was, en eens op een reccp- tie. Sir Rufus Isaacs zei verder, dat „et schotschrift van Mylins de eer van den Koning aantastte en ten doel had Z. M. in de achting en den eerbied van alle rechtgeaarde burgers te doen dalen. Hij legde er nadruk op, dal hij geen gewag had gemaakt van de re- publikeinsciie gevoelens van den be schuldigde, maar tot de vervolging was jveigagaan, wijl de beschuldigde had beweerd, dat 's lvonings huwelijk met de Koningin een bigamie w as, en een beleediging van de kerk. De be schuldigde had gezegd, dat de Ko ning in 1890, toen hij op Malta ver toefde, in het huwelijk trad met de •dochter van admiraal Seymour. Toen de Koning in 1892 erfgenaam van den troon werd had hij (volgens don be klaagde) schandelijk zijn vrouw en kinderen verlaten, om prinses May van Teek te huwen. Met verheffing van stem verklaarde do openbare aanklager, op zeer be slisten toon, do t deze geboete geschie denis van begin tot het eind o n- juist is. Daarna werden de getui gen gehoord. 't Eerst kwam admiraal Seymour, die zei, dat hij twee dochters had. De oudste huwde in 1899 met kapitein Napier, de jongste stierf in 1895 en was nooit gehuwd gowoesl. Zij had den Koning nooit gesproken, en deze was zelfs niet op Malta geweest, toen zijn dochters daar waren. Mevrouw Napier verklaarde in 1899 getrouwd te zijn met den kapi tein ter zee Napier. Zij was zeven of acht jaar oud, Uien de Koning diende op de „Britannia". Zij bezocht Malta voor. het eerst in ISOo, vijf maanden na het huwelijk van den Koning en de Koningin. Haar broeder legde een gelijkluiden de verklaring af. Een vertegenwoordiger van de Mal tezer regeering legde het huwelijksre- gister van 18S6 tot 1903 over, waarin geen bruid voorkomt, die den naam Seymour draagt. Sir Arthur Dxgge. particulier secre taris van den Koning, verklaarde, dat hij al in Aug. 1910 een brief had ge schreven, met machtiging om het ge- a-ucut over net morganatisch huwe lijk tegen te spreken. Myiius stelde geen vragen, zoodat het getuigenverhoor werd gesloten. De rechter verklaarde Mylins schuldig en veroordeelde hem tot e e n jaar gevangenisstraf. Na de uitspraak van het vonnis zei sir Rufus Isaacs, dat hij door den Ko ning gemachtigd was om openlijk te verklaren, dal deze nooit anders ge trouwd was dan met de Koningin. Voorts, dat hij hiervan getuigenis had willen afleggen in de rechtszaal, it dat de rechtsgeleerde ambtena ren der Kroon hem hadden medege deeld, dat dit inconstitutioneel zou zijn. 't Laatste woord over DE NALATENSCHAP VAN KONING LEOPOLD is nog niet gesproken. Er komt nu evenwel langzamer hand een beetje orde in de zaken. Gistermiddag deelde de minister van Justitie in de Belgische Kamer mee, dat de regeering met de stichting Nie- derfüllbach een schikking getroffen heeft. De Belgische staat zoo zei de minister hoewel hulde brengend aan de vaderlandslievende gezindheid van ".ijlen Koning Leopold, houdt vol, dat deze niet de algeheele be schikking had over de fondsen, die aan een stichting der kroon behoor den. Bijna al die fondsen immers wa ren voortgekomen uit de inkomsten in den Congo cn de Kroon. De stichting is in de onmogelijkheid om te voldoen aan <ic baar gestelde eischen. zoodat dus alle fondsen zul len terugvallen aan den Belgischen staat, die voor de stichting Nieder- füllbach een kapitaal van 110,000 mark reservearen zal. De regeering zal aan de Kamer voorstellen in den Congo een stichting te doen verrijzen, gewijd aan de na gedachtenis van koning Leopold. De minister las hierop een verkla ring voor van kuning Albert, waar bij deze uit naam van zichzelf en van zijn zoon, afstand doet van alle op brengsten der stichting, op welke zij recht hebben. „Wij moeten", zei de minister, „hulde brengen aan den koning wegens diens hoogo opvattin gen." (Levendige toejuichingen). De quaestie over de Nioderftillbach is dus geregeld. Nu moet 't nog met prinses Louise in orde gemaakt worden. Of dat ook zoo gemakkelijk zal gaan DE INTERNATIONALE POLITIEK kwam in de Oostenrijksche delegaties ter sprake. De minister van buiten- landsche zaken, graaf Von Aehren- thal antwoordde op het verwijt, dat de regeering thans een te passieve poli tiek volgt De minister verklaarde, dat Oostenrijk voor twee jaren een actieve politiek moest volgen, door den toestand in den Balkon noodig gemaakt. Ook zei Z. Excellentie „De bijeen komst te Potsdam eindigde met een toenadering tusschen Duitschland cn Rusland, waardoor enkele beginselen ten aanzien van de Oostersche quaes tie werden bevestigd, in overeenstem ming met onze meeningen. Wij onderhouden inet de belangheb bende mogendheden goede betrekkin gen, waardoor do algemeene vrede gebaat wordt." In de marine-commissie uit de Hon- gaarsche Delegatie verklaarde de mi nister, dat de versterking der vloot uitsluitend hel bewaren van den vre de ten doel heeft. „De .versterking n leger en vloot kan niet meer worden uitgesteld maar zoo de groole mogendheden de bewapening beperken, zullen'wij haar voorbeeld volgen." De Commissie voor Buitenlandscho Zaken uit de Oostenrijksche delegatie ram de begrooting aan. en vereenig- de zich met een motie, inzake hot voorstel van president Tuft, over de ontwapening. (Zie vorig Overzicht). DE ITALIAANSCHE KAMER. behandelde een motie van de uiterste iihkerzijde, waarhij de regeering werd verzocht maatregelen voor te stellen, die kunnen leiden tot verla ging van den prijs der levensmidde len. De minister-president wees op de verlaging van enkele rechten en ver klaarde, dat het de plicht der regee ring is, te zorgen voor het evenwicht \an de besrooting cn tevens voor de macht en de verdediging van land. Hij deelde mede van plan tc zijn nog andere maatregelen voor te stel len tot verlaging van de rechten op de levensmiddelen voor de volksklas se, voor zoover dit in overeenstem ming is te brengen met oen krachtige begrooting, en zonder dat 'deze ge vaar loopt voor lekorteu. Een aantal afgevaardigden stelden voor aan de motie eenigo woorden van vertrouwen in don arbeid der re geering toe te voegen. Heden is er voortzetting van 't de bat. TURKIJE EN BULGARIJE. We meldden reeds, dat do Buigaar- sche Kamer met algemeene stemmen haar goedkeuring had gehecht aau het regeeringsontwerp, waarin de on mogelijkheid wordt uitgesproken van het sluiten van een definitief han delsverdrag met Turkije. Do minis ter-president en de minister van fi nanciën verklaarden evenwel, dat de huidige toestand niet kon worden be schouwd als moetende lelden tot een tol-oorlog. Volgens latere berichten zou een voorloopir handelsovereenkomst worden "i -loten en thans leest men in een bericht uit Sofia, dat er in be ginsel reeds een volledige overeen stemming tusschen Turkije en Bulga rije over bedoelde voorloopltr© han delsovereenkomst verkregen ls. Nu rest g slechts de vaststelling van den tekst- van het verdrag, die de grootvizier zelf op zich genomen heeft. Turkije heeft met In trekking tot de havenquaesties aan Bulgarije de positie toegestaan der Staten zonder capitulaties. Daarentegen heeft Bul garije erkend, dat aan Turkije zeke re politie-rechten op de Bulgaarsche schepen toekomen. Volgens den be-l richtgever verwacht men te Sofia dat de formeele afdoening van dc voor- loopige overeenkomst binnen een week haar beslag zal krijgen. Als dit alles zoo mooi loopt, Js dit Balkan-geschil weer overwonnen 't Is wel opmerkelijk, dat 't in den Bal kan tegenwoordig zoo rustig is 1 Alleen DE OPSTAND IN YEMEN is daarvau uitgezonderd. Daar lijkt 't wel formeel oorlog 1 De in Sanaa omsingelde Turksche troepen hebben tot twee malen toe een uitval beproefd om de verbinding met Hodeida te herstellen, maar bei de koeren werden zij teruggedreven. De opstandelingen ,die Sanaa omrin gen, zijn 15.000 man sterk. Onder de belegerden in Sanaa be vindt zich ook de eigenlijke chef van het operatie-leger, generaal Mehmed Ali. Men hoopt, dat Mehmed Ali het nog acht dagen ie Sanaa zal uithou den .om dan samen met de van Ho deida oprukkende troepen de belege raars aan te vallen. T CHINEESCHE PARLEMENT. Einde Januari is te Peking de eer ste steen -elegd voor het nieuwe par lementsgebouw. Het wordt opgetrok ken in den stijl van het Belaische Par lementsgebouw en krijgt nog een spe ciale, groole feestzaal. De architect, Klein, is een Duitschei'. De kosten zul len 2 niiliioen taéls bedragen. DE BEGRAFENIS VAN PAUL SINGER belooft grootsch te zullen worden. Zoodra het overlijden te Berlijn be kend werd, stelde het bestuur van de sociaal-democratische partij zich in verbinding met den politic-president ter verkrijging van vergunning tot het organiseeren van een indrukwek- keriden lijkstoet. Het lijk zal Zaterdag in een groote zaal der courantdrukkerij van de „Vor.waits" tentoongesteld en Zim- uaguiiddag women overgebracht naar het Kerkhof te Friedrichsfeld, m wellis hal een rouwpleelitighoid plaats heeft. Er worden talrijke deputaties ver wacht uit het rijk en het buitenland en bovenoien zullen alle partij- cn veie vakorganisaties te Berlijn aan uen stoet deelnemen. lAaüsmeuws PROTESTANTENBOND. De afdeel in g Haarlem van den Ne- derlandscben Protestantenbond vor- gadeide Woensdagavond in liet ge bouw op de Ged. Óude Gracht, onder voorzitterschap van don heer Rut gels van der Loeff. De voorzitter opende de bijeenkomst met een heilwensch bij hei inticdcn van liet nieuwe jaar, dat, naar spie ker hoopt, een zeer belangrijk jaar al i het I 'lei ging. Na de notuleidezing werd door den heer Westerveld verslag gedaan \au iiel gebemde ter algemeene vergade ring le Zwolle. Aan dit verslag werd door den af gevaardigde de opmerking vastge knoopt, dat Haarlem zijn ledental behoorde uit ie breiden, wilde het bij de komende algemeene vergadering, die te Haarlem zal plaats bobben, met Zwolle wedijveren. De voorzitter besprak eenige pun ten, ter algemeene vergadering be sproken. Omtrent de eedsquaestie meende de spreker, dat men op den verkeer den weg is. De laatste uitspraak dor jurisprudentie is, dat bij liet afleg gen van den eed aan ieder persoon individueel wordt gevraagd, hoe hij tegenover den eed staat. De nu voor gestelde wijziging wil nu bij het af leggen van den eed, alleen doen vra gen, niet hoe de persoon, maar hoe de kerk, waartoe hij behoort, staat tegenover het eedsvraagstuk. Dat is onvrijzinnig. De Ned. Herv. Kerk b.v. ■laat, volgens spreker, haar lidmaten vrij omtrent het al- of niet-afleggen van den eed. Maar, daar dit kerkge nootschap den eed niet verbiedt, zal de lidmaat dezer kerk kunnen wor den gedwongen tot het afleggen van den eed. De voorzitter en later ook de heer Schram bespraken het goedkoop doen uitgeven van het Nieuwe Testament, in do vertaling van Prof. Van Oordt. De voorzitter wees er op, dat dit moeilijkheden meebrengt, daar de goedkoope uitgave veel geld kost, en dat is niet aanwezig. Besloten werd, dat de afdeeüng zich toch tot het hoofdbestuur zal wenden, om een zeker getal Bijbeis tc doen uitgeven aan de leden voor lageren prijs. Dit adres zal in „De Hei-vorming" worden vernield, waar door de andere afdeelingen in de ge legenheid zullen zijn, om adhaesie aan dit adres te betuigen. De voorzitter deed meedeeling van een manifest inzake de verhouding van den Protestantenbond en de Ver- eeniging van Vrijzinnig-Hervormden in verband met het ter vorige verga dering gesprokene. I-Iet. bedoelde manifest bedoelt de verhouding tus schen de twee vereetnigingen, een van de aangenaamste to doen zijn. Daarna werd door do Commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester bij mon de van den heer Berdenis van Berle- kom, geadviseerd tot dechargeering van den penningmeester. Hiertoe werd, onder dank aan den penning meester, besloten. Aan het advies van den heer Berde nis van Beriekom zij ontleend, dat hij er op wees, dat de financieel© toe komst niet zoo gemakkelijk te overzien valt, daar veel uitgaven noodig zijn voor het nieuwe Bondsge- bouw. Hij raadde daarom aafi, om in den vervolge een overzicht van den financieelen toestand tea lezing van do leden te leggen. Dit kan misschien opwekken tot meerderen geldelïjkon steun. Die is zeer noodig, want men kan komen tc staan voor een deficit. Het laatste punt der agenda was Mededeelingen van het bestuur. De voorzitter deelde mede, dat de bouw van het nieuwe Bondsgebouw op een zeer verblijdende wijze vor dert. E'" heeft bij tie eerste-steenleg- ging geen plechtigheid plaats gehad, maar bij de opening van het gebouw zal een gedenksteen worden onthuld. Voorts werd meegedeeld, dat aan het personeel bij de erste-steenleg- ging een geldelijke uitkeering is ge schied en dat besloten is de aula te doen verwarmen door middel van gas. Hierna werd de vergadering geslo ten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon llte. In geschreven.- 38 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 3 meubelmakers, 1 mo delmaker, 24 metselaars, 21 opper lieden, 7 stucadoors, 3 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 10 grofbaukwerkers, 3 metaaldruaiers, 3 vuurwerkers, 1 ketelmakera, 8 burgersmeden, 2 machinisten, 8 sto kers, 1 electricien, instrument maker, 1 koperbankwerker, 8 ko perslagers, 5 loodgieters, l schoen maker, 3 zadelmakers, 1 kleerma ker, 48 schilders, a behangers, stoffeerders, 10 bloemisten, 8 tuin. lieden, 37 grondwerkers, 2 bakkers, 3 banketbakkers, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 1 kelluer, 15 ma. ■lazijnknechts, 17 loopknechts, 8 huis knechts, 1 sigarenmaker, 'J kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, letter zetters, lithograaf, 1 binder, 3i losse mwerklieden I dienstboden, 14 werksters, 2 naaisters, 2 kook sters, 3 huishoudsters, 3 vrou. wenjke kantoorbedienden, adspi- rar.t bouwk. opz., steenhouwers 6 voegers. ASSOCIATION FRANgAlöE. De derde wintefflezong van de afd. Haarlem van de „Association fran- gaise' was niet zoo druk bezocht ails de beide vorigen. En toch was zij zeer belangrijk, vooral omdat niemand minder dan de president, de heer H. J. Sauveur, doe liet HaarJemsch pu bliek uit vroegere lezingen, o.m. Edmond Rostand's „Chantecler" reeds een „conférencier par excellence" bekeud is, de taak op zich genomen had do leden nader kennis te doen maken met 't werk van Einile Verhoe ren, de'n in 1885 geboren Belgischen dichter „d"expression frangaise'. Voordat evenwel de heer Sauveux zijn lezing begon, besteeg de pen ningmeester der association, de heer J. C. Peereboom, hei podium om warme woorden van hulde te bren gen aan den spreker van den avond voor het indertijd door hem genomen energieke initiatief. Aan onzen voor zitter zei de heer Peereboom hebben wij, leden der association frangaise het in de allereerste piaats danken, "dal wij thans in de gele genheid gesteld zijn mee te leven he: literaire en artistieke leven van Frankrijk. Spr. verzocht den aanwe zigen ten slotte door handgeklap den beer Sauveur voor zijn succesvolle bemoeiingen hulde te brengen, aan elk verzoek gTetig werd voldaan. De heer Sauveur begon met eenigo aangename mededeelingen aangaan de de nog te wachten sprekers; we stippen er uit aan, dat ten naasten keer als conférencier zal optreden een redacteur van het „Petit Journal", volgens den spreker „tm vrai Plan eten de Paris", de heer Albert en daarna de heer Cohen, eveneens een zer bekende figuur. Vervolgens begon de heer Sauveur zijn als steeds zeer belangwekkende voordracht. De presi dent der Haarlemsche association heeft de goede gewoonte, den dichter niet te doen kennen door eön levens beschrijving met jaartallen e.d. van hem te geven, neen, de werken des dichters zijn het Waaruit de buiten staander hem het best kan leeren ken nen. Wat men ook van dit principe zeggen moge, voor de luisteraars zijn de gevolgen ongetwijfeld zeer aange naam. De heer Sauveur dan beschreef in dén breede Verhaeren's realisme, en hij lichtte dat toe met op zijn bekende intelligent-artistieke wijze te zeggen gedichten als ,.Les paysans', ,.La Statuette" en „Le Pélerin." Spr. bleek van zijn onderwerp groote stu die gemaakt te hebben; zeer leerrijk toch was de verhandeling over de oaesuur en het accent der verzen, en over hun eigenaardige iettergrepeu- verdeeLng. Nu de pauze deed het carillon de Damiifhtjes wel eenige afbreuk aan de „puésies", vooral waar die een pianissimo eischten. Dan was het ad ders zoo vriendelijke ting-kkng wel wat hinderlijk. De heer Sauveur be schreef Verhoeren nog .s mysticus en legde tevens den nadruk op hot pessimisme in deze ziw gecompliceer de figuur. 11 voit tout en nou- zei spreker. Een schoon stuk proza liet niet na grooten indruk te maken. „Le nioulinhoorden we als voor beeld van onzeglijke melancholie, en verder nog „Le Passeur d'eau", „Le sonneur" en „Le fléau". 1-Iet was— zooals gezegd een be langwekkende avond, en de aanwezi gen gaven door hartelijk applaus van hun dankbare gevoelens tegenover den conférencier blijk. Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat va nheden op aile werkda gen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 14 Februari e-k. 's voormiddags ten 11 3,4 ure, ter gemeentesecretarie, 7e afdeel ing, ter inzage is nedergeiegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van G. H. van Daalen, om vergunning tot uitbreiding van de kieerenwassche- rij en drogerij in het perceel aan de Brouwersvaart no. 5052, door den bestaanden stoomketel van 6.5 vierk. M. verwarmende oppervlak te ver vangen door eenen stoomketel van 35 vierk. M. verwarmend oppervlak, en dat op den veertienden dag na he den, zijnde 14 Februari e.k., en wel des voormiddags ten 11 3/4 ure op 't Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten over staan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der ^inrichting i'r brengen. Onze Lachlioek Hij, een hercules, met spieren als autobanden, verscheen alleen voor 't bof. Iemand vroeg: heb je geen verde diger? De kerel stond op en z'n mouwen opstnoopend riep hij, de EdelAchtbü» ren van het hof aankijkend: laat ze maar opkamen, alle zes ik sta ze allemaal. Het is waar gebeurd, dut verleden week een mijnheer het bespreekbu reau opschelde van den Hollands chen Schouwburg. „Wat spelen ze vanavond?" „Men kau nooit weten. Mijnheer woedend. „Ik sta hier niet aan de telefoon om grapjes te verkoo- pen. Die accepteer Ik niet Wat wordt vahavond gespeeld? vraag ik u." Paisibel antwoordt de bureaulist: „Men kan nooit weten, mijnheer." „Men kan nooit weten" van Shaw". Mijnheer lacht. Bureaulist tocht. Men wordt het edns over twee plaat sen stalles. Landlooper tot veldwachter, die hem inrekent). Daar kun je trotsch op zijn, baasje, dat je me gepakt hebt, want je hebt niet een zeer ge zochte pexsoonlijkheid te doenJ Boerin (vooa- 't eerst op reis tot een vrouw). Madame, wult gij mij zog gen, waar en hoe ik een kaartje moet vragen'? Vrouw. Oclil dat is niemendal- Ie, kom malar mee. Ik moet ook op re;s. Dezelfde vrouw voor het loket: „Catkarina Waver 3e klas retour". Boerin (hard roepend). Anna Catbarina Trees Spiessens, 65 jaar, 2 maal getrouwd, retour. Ons boerinneke meende, dat Catlia- rinaWaver, een piuatsje aan de lijn Aniwerpen—Meclielen, de naam w-aa van hare vriendelijke minster. Zeg, Janus, waarom draag jij toch altijd zulke korte pijpen aan je broek? Ju, vrind, dat is louter zuinigheid, want zie je, draag ik ze kort, clan draag ik ze lang, maar draag ik tx lang, dan draag ik ze kort KOOKLES. Woensdagmiddag nam weer het be paalde aantal bezoeksters dc-el aan de kookles, die mej. Van Oppenheim in bet Huis-in-de-Kruisstraat gaf. In den gewonen tijd deed mej. Van Oppeuhedm gereed maken: Kerrysoep, twee kippen, appelmoes, aardappe len en een tapioca schoteltje. Onder het bereiden der spijzen gaf de kook-leerares haar gewone voor dracht, die ook thans zeer veel l>o- langsteltóng vond. De vragen, aan 't eind van de les gesteld, zijn ook reeds vroeger gestéld, zood'at wij hierom trent niet uitvoerig behoeven te zijn. Vrijdag de eerste avondkookles. „ZUIDERHOUT". Men schrijft ons De Exploitatie Maatschappij var Onroerende Goederen Zuiderhout", te Heemstede, heeft haar bezittingen belangrijk uitgebreid. Bijna zeven hectaren land, grenzende aan do gronden van bovengenoemde maat schappij, welke onlangs in hei Alge-, meen Yerkooplokaal in veiling zijn-' gebracht en toen door den heer P. Hoogeveen zijn gekocht, zijn nu iq handen van genoemde maatschappij overgegaan en zullen ook voor villa/ terreinen worden geëxploiteerd Dit was nog het eenige terrein de naaste omgeving, dat nog niet lot) de bezittingen van Haarlemmerhout»: park en Zuiderhoutpark behoorde, eü waardoor zij nu in staat is. de reed» gebouwde villa's en de overige waar devolle bouwterreinen in een schooné omgeving te houden. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID Het Museum vau Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende da maand Januari bezocht door 482 be langstellenden, uit de aan het Mu seum verbonden Boekerij werden 297 FEUILLETON Naar bet Engelsen door CHARLES GARVICE. 53) Daar Is dat nu geen mooie Die is voor u. Moet. de schil er om blijven, of zal ik haar voor u schil len Schil haar, zei Percy. Zij ging weer zillen en zette zich met den grootsten ernst aan het werk. Daar, zei ze, hem de perzik toestekend, nu zal u volkomen ge lukkig zijn. Lilian lacht mij uit en zes'., dat vruchten niet goed zijn voor een mensch maar ik geloof niet, dat zij gelijk heeft, waarom zouden zij anders zoo mooi en zoo heerlijk zijn Er kan geen kwaad in zijn, anders zon Mr. Merivale stellig al ziek zijn. ,:want hij eet er een enorme hoeveel heid van en zij lachte. Percy keek op van zijn perzik. Jij en Charlie zijn groote vrien den O ja, heel groote antwoordde zij dadelijk. Maar wie is nu niet met hem bevriendIedereen vor- heugt zich altijd bij zijn komst zelfs Lady Devigne, die altijd zoo ver drietig is. En Cora, die zoo nu en dan maar eens treurig is zei Percy. Zij keek hem vragend aan cu bloosde. Waarom zegt u dat Je bent ten minste zoo nu en dan heel ernstig. O, dat is mij aangeboren. Men seden van fnijn stam is het lachen niet gegeven, is 't wel De meisjes op schoei noemden mij dc stuicijn- sche, omdat ik de dingen ernstig op neem. Ik zou wel eens willen weten, wat zij gezegd zouden hebben, als zij sommige dingen hadden kunnen zien die ik heb bijgewoond - thuis. Percy keek nieuwsgierig op. Ben je het verledeu nog niet vergeten, Cora Toen aarzelde hij. Hoe vreemd hot ook mag schijnen, hij had haar nooit naar haar ouders en naar haar kin derleven gevraagd nu was er een drang in hem, om daarvan meer te hooren. Je hebt mij nooit verteld, Cora, wie en wat je familie was. Is het je pijnlijk om daarover te spreken Zij schudde haar hoofd en keek hem aan. Hij lag lang uitgestrekt op het gras aan haar voeten, zijn knap gelaat bijna binnen het bereik van haar handen, toen zij zich voorover boog en ze in haar schoot legde. Neen, het is niet pijnlijk, my- lord Percy stak zijn hand op en viel haar in de rede. Niet mylord, kind, zei iiij bij na op verbitterden toon. Als jo mij dan juist een titel moet geien, noem mij dan Lord Percy. Zij bloosde even en sloeg haar oogen neer. Het komt mij zoo als een droom voor, dat ik soms groote moeite heb om mijzelf te overtuigen, dat liet wer kelijkheid is. Ik ben een Madoc de laatste van mijn stam misschien wie weet Zij zuchtte. Mijn oom was opperhoofd een oud man, met lïtteekens van wonden overdekt. Hij was een groot krijgs man en hij en zijn zuster mijn moeder waren afstammelingen van Zwarten Havik, den machtigsten krijgsman van ons geslacht. Wij vormden een heel armen stam, en leidden een moeilijk bc-staan. nadat do Bleek-Gezichten ons do buffels hadden ontnomen, en wij steeds ver der en verder moesten trokken in de bossclien en nieuwe woningen bou wen. Maar de Bleek - Gezi c 1 iten volg den ons altijd altijd. Zij wilden het land hebben, dat onze vaders ons hadden gegeven en dat de Groote Geest voor. ons bestemd had en zij dreven ons weg, stam voor stam, en stalen het van ons. Lord Percy, u was het eerste Bleek-Geziobt, dat ik ooit zag, dat geen dief en geen roover was Percy kon eon glimlach niet onder drukken. Je spreekt over je oom, zeide hij. Was er geen vader of moeder van je in leven Neen, mijn moeder stierf toen ik zoo groot was, en zij hield haar hand een eindje van den grond. Zij lachten mij uit als ik zei, dat ik mij harer nog herinnerde, en zij zei den, dat de Groote Geest mij in den slaap een portret van haar had laten zien. Maar ik herinner mij haai- nog wel. Zü was heel lang on mooi. Zij had mij en eenige andere kinderen de paar Engelsche woorden geloerd, die wij kenden. Percy keek verrast op. Sprak zij Engelsch zei hij. Ja. ik geloof het wel ik weet het zeker. Misschien had zij het van mijn vader geleerd. M as hij ook een krijgsman? Ik weet het niet. Mijn vader was altijd een geheim voor mij. Ik her inner mij hem niethij moet gestor ven zijn, toen ik nog heel jong was. Soms, 's wintersavonds, zongen zij liederen over hem, dan bezongen zij zijn lof als ruiter en jager en als een rijk man. Mijn moeder noemde nooit ziin naam imaar lk wist, dat het bontwerk en de gouden orpamenten, die in onze woning liingen, van hem afkomstig waren. Ik had een gewaar wording of hij niet gestorven was in de bosschen. maar of lnj verdwenen w-as plotseling en geheimzinnig verdwenen, lk placht over hem te droomen als ik op warme zomer avonden in het dikke gras van de prairie lag, en altijd zag ik hem dan als een reusachtigen, grootcn man, met een wild cn woest gelaat. Dat is alles, wat ik van mijn vader weet. Niemand wilde mij iets van hem ver tellen, zelfs de Indiaansche fetish niet, die hem met mijn moeder iu het hu welijk verbond. Maar zij waren allen goed voor mij, en beminden mij op hunne wijze, want ik was de dochter van oen opperhoofd en do achterklein dochter van Zwarten Havik. Ik was heel gelukkig tot op dien verschrik- kelijken dag zij zweeg even, en sloeg hpar handen stijf ineen. O Lord Percy, verbaas; het u, dat het mij een droom toeschijnt Ais ik rondkijk in dezen mooien, vredigen tuin, kan ik nauwelijks geiooven, dat ik het kleine Indiaansche meisje ben, dat mijn ongelukkig lichaampje voortsleepte in de bosschen. Ik ver wachtte niet te zullen blijven leven. Mijn eenige wensch was nog kalm en in vrede te sterven. En in plaats daarvan vond iku I Percy's hart klopte heftig en het bloed steeg hem In het gelaat. Er volgde een oogenbhk van stilte bei den dachten terug aan dien luugen, gevaarlijken rit, toen het kind zich had genesteld tegen den inan, om een verdediger te vinden. Het schijnt wel lang geleden, Cora, zei hij met een kalmen glim lach. Zou je niet weer terug wtl- - Neen, zei ze, als u mij niet terug wil zenden. Terwijl zij sprak, stond ze op en wandelde naar een appelboom, die wat verder weg stond. Een gouden pippeling, mooier dan de andere, bad haar oog getroffen, terwijl zij zat te praten cn veerkrachtig sprong zij overeind. Percy lachte vroolijk, toen haar bruin handje den appel miste. Dat zullen zure druiven worden, vrees ik zei hij. Neen. antwoordde zij, ik wil hem hebben. en zij sprong weer op. recht als een pijl en greep den tak in beide handen. Hei was hooger dan zij dacht en zij hing daar, keek naar beneden en aarzel 1e half om zich te laten vallen. Percy, die was opgestaan, snelde naar haar toe en stak zijne armen uit Neen, ga als 't u blieft weg, zei se. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5