boek- er. plaatweraen naar verschil lende plaatsen "van ons land In bruikleen verzonden, terwijl do les sen der aan het Museum verbonden £irhuoi voor Kunstnijverheid door 115 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werden gevolgd. Uit tic Omstreken HEEMSTEDE. Militie. Voor de Nat Militie lichting 1912 fijn alhier 67 personen ingeschreven. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 30 Cts. per regai. Jeukdude huidziekten. Niets kwelt u meer dun een Jeuken de huidziekte. Aambeien zijn door .hun pijnlijk karakter bijzonder lastig to verdragen. Het jeuken er van Jhuukt u bijna krankzinnig. Zij ver woesten uw slaap en maken u mis- Uioodiig en wegkwijnend. Nooit krijgt go de mdnste verlichting, of gij staat, 2it Of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich schrikbarend vlug uit. De prik keling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bij na niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schuift en gordelroos zijn eveneens zeer pijnlijk en m staat om u moedeloos te ma ken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening Is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet on middellijk de kwellende prikkelin; bedaren, en geeft een ongekend ge voel van rust. Al naarmate de aan wending der zalf wordt voortgezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en de volharding van den pa tient wordt ten slotte beloond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdro gen. Over de geheele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanighe den niets anders dan lof. Verzekert u, dat gii de echte Fos ter's Zalf krijgt. Zij' L« te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren J. J. Göp- pingér, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f10. voor zes doozen. Binnenland het EERSTE KAMER. In ons telegram hebben wij eerste deel der zitting, waarin de Staatsbegrooting werd behandeld, melding gemaakt van de rede van ge neraal Siaal. Nog niet ten einde toe. Deze militaire specialiteit v:on onzen Senaat verwachtte niet veel heil van de bezuinigi'ngscommissio en betreur de dat de Reg. niet wilde ingaan op do voorstellen betreffende vóóroefe ningen der jeugd. Hij verweet deze Begeering gemis aan Vastheid van be leid, maar was niettemin bereid den nieuwen Minister te steunen zoover hij kon, wanneer deze wilde streven naar lands-, niet naar partijbelan gen. De heer Hovy bepleitte oplossing Van het onderwijs-vraagstuk in den zin van het Unierapport en betreurde het eedswetje, dat den atheist bevoor deelde boven den geloovige. Do heer De Boer waarschuwde, in bet belang der financ;èn, tegen verdere uitzet ting van het ambtenaarscorps, dht in 10 jaren van 18000 tot 27000 steeg. Hij bepleitte verder partij trekken van het particulier initiatief, bepaaldelijk bij land- en tuinbouw, inzake de ziek te verzekering. De heer Van Voorst tot Voorst betoogde dat het tweeploegen- ste!sol het gevolg was van den toe stand waarin generaal Staal het le ger had gebracht (wat deze ontkende). Deze spreker hoopte dat men zich door het rumoer der buitenlandsche pars inzake ae kustverdediging bij ae beiiaudeung van het ontwerp uiet zou raten intimideeren. Do heer De Marez üyens zag den ,'uiaucieelen toestand niet zoo duister iu. liij meende dat er méér u±t het successierecht te buien was en dat oen de opcenten iu lüi2 nog best kon den geheven worden. De hoofdzaak was, dat men geen nieuwe uitgaven i voteerde of de nnddeien tot dekking moes ten or zijn. Alen moest de uitga- j ven binnen zekere perken houden tot da! or geld. was om méér te doen. Wij moesten niet altijd maar meer schuld maken, dat was een slechte financiee- Ie poiiliek. Daarna begon, eventjes, do heer Van Nierop, een finaucieele beschou wing, die hij heden voortzet, te 11 uur. REGEER1NGSANTW00RDEN. (Uirinenhuidsche Zaken). Aan cio Memorie van Antwoord is hot volgende ontleend Geifieeme-ftnanciëu. De Ilegeering laat niets onbeproefd om de afdoe ning van het ingediende wetsontwerp betreffende ae gemeente-in. tinmen, zooveel mogelijk te bevorderen. Hei zou een weinig vruchtbare wijze van handelen blijken, indien thans de weg v»n partieele herziening werd ingeslagen. llot denkbeeld van den heer Van dei: Uiesen, om de gemeentelijke ac cijnzen in eere te herstellen, wordt door den Minister g-onszins ter zij- do gesteld, inderdaad laat het zich denken, dat de nood dwingt tot ver wezenlijking van dat denkbeeld over to gaan. hetgeen echter ook zijn be denkelijke zijde heeft, zooclat het al leen als uiterste redmiddel moet aan gewend worden. Zoolang nog een andere wep open staaf, geeft dé Rü- geering daaraan de voorkeur. Drankwet. De Minister is niet voor nemens zijn werkplan te wijzige J)o herziening dor Drankwet neemt daar op niet de eerste plaats in. Do Minis ter is bereid te overwegen, wat met betrekking tot de toeneming van de bierhuizen, bepaaldelijk in het zuiden des lands, zou kunnen wonden ge daan. W orden gevallen van verslap ping in de toepassing der wet ter kennis van den Minister gebracht., dan zal ;nj liet zijne doen om daarin verbetering te brengen. Onderwijs tandheelkunde. Het toe passen van tuchtmaatregelen tegen over do studenten had uiet anders dan op grond van het besluit tot col lectief staken kunnen geschieden en waron, toen aanstonds '4 besluit word Ingetrokken, onnoodig gestreng ge weest en ook niet verstandig. Het on derzoek naar de gegrondheid der grie ven is nog niet ten einde gebracht. Zuiderzee. De Minister blijft de voorkeur ge ven aan het plan tot de gedeeltelijke afslpiting dor Zuiderzee en de Indij king van do Wieringermeer. De deel neming van de provincie Noord-Hol land in do kosten van droogmaking, behoeft niet als blijvend gevolg te hebben hel gemeenschappelijk bezit van het Rick on die provincie van het ingepolderde terrein Na do inpolde ring zal (och tot verkoop, zij het dan ook geleidelijk, van dat terrein behoo- ren te worden overgegaan en zal dan de opbrengst tusschen het Rijk en de provincie zijn te verdoelen, in dezelf de mate als waarin in do kosten zal zijn bijgedragen. Een dergelijke be handeling van deze zaak verdient de voorkeur boven een inpoldering door bet Rijk alleen. Het ligt thans in de bedoeling zoo spoedig mogelijk tot de werkzaamhe den voor het opmaken van een meer uitgewerkt plan, met begrooting van lo sten, te doen overgaan en in ver band hiermede het noodig overleg te doen voeren met de bij de indijking en droogmaking van de Wieringer meer betrokken besturen. Ongevallenverzeke ring voor landbou wers. Zooveel mogelijk spoed zal worden gemaakt met de uitzending van iemand, ten einde in üe kringen van de arbeiders en in de kringen van de medici en anderen op het platteland SCHt TTEVAER. De algeineene vergadering van de- zo schippersvereenigiug werd te Dor drecht gehouden. De voorzitter mr. H. A. Snieenge wees op den vooruitgang der vereeni- ging, weldra zal 't getal afdeelingen 100 zijn. In 1910 werden 89 adressen verzon den. waarvan 21 reeds succes hadden. De quaestie over 't toezicht op de binnenschipperij werd breedvoerig be sproken. Verschillende wenschen ter verbetering werdou uitgesproken. Hierna werd d - onderlinge onze val len verzekering besproken. Algemeen werd de wenschelijkhoid daarvan in 't Licht gesteld. 't Gemeentebestuur van Dordrecht bood den vergacierhigbozoekers een receptie aan. TOCH GESNAPT. Te Bussuon werd door eon hotelhou der voor- eenigen lijd op eon chèque van 20 pond op een Engelsche bank een voorschot gegeven aan iemand, die sedert ©enige dagen in het dorp op kamers woonde cn meermalen in het hotel was geweest. Spoedig ver dween de man spoorloos. Toen bij on derzoek uitkwam dat de chèque waar deloos wias, werd de politie met liet geval in kennis gestold. Thans iade man te Arnhem, waar hij als ieeraar aan een Barlitzschool werkzaam was, opgespoord. Hij werd naar Bussum vervoerd, waar hij door den Hotel houder is .erkend. Hij is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. NOG EENS „DE ROODE PET.'* De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam deelt nader mede, dat 't schuldinvorderingsburcau „De Roode Pet", waartegen door heni reeds ge waarschuwd werd, niet gevestigd is Singel 131, doch Spuistraat 131. NA ZEVEN JAAR NOG MOETEN BOETEN. Ruim zeven j'aar geleden maakte een destijds 17-jarig magazijnbedien de van een grossiersfirma in manu facturen te Amsterdam zich schuldig aan verduistering van lappen stof. In het Algeméén Politieblad werd zijn opsporing en aanhouding gevraagd, met het gevolg, dat hij dezer dagen „Ten gev te ge van het steeds toene mend verkeer der van Bazel uit hier doortrekkende landverhuizers, die zich allen aan een gezondheidsonder zoek moeten onderwerpen, ontstaat sums bij hot verlaten van de treinen groote opstopping, zoodat voorziening noodig Is. De Huruburg-Amerika-lijn laat nu 'itier ter stede haast het sta tion een groote barak maken." De N. R. Ct. voegt daaraan toe: Wij kunnen nan dit bericht, dat or zoo vriendelijk uitziet, toevoegen, dat allo Engetsclie stoomvaartmaatschap pijen, die bij de vaart op Amerika en Canada lietrokken zijn, en bij „pool" aangestoten zijn, tegen de op richting Van het controlestatioa St. Ludfwig, waarop in bovenstaand bericht in omzichtige termen wordt gezinspeeld, bij de Duitsche lijnen hebben geprotesteerd. RECLASSEERING VAN' GE VANGENEN. De minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, heeft gistermiddag in zijn departement het. Centraal College voor de reclasseering van ontslagen gevangenen en verpleegden, geïnstal leerd. L>e voorzitter van het College, de oud-minister van Justitie, mr. A. P. L. Nelüssen, beantwioordide de rede van den minister. ONTWERP STEENHOUW ERS- WET. Door het hoofdbestuur van den Ne- derlancLschon Steeohouwersbohd, -ge vestigd te Rotterdam, is aan de 2de Kamer een adres gezonden, Waarin gezegd wordt: „dat op het laatste Congres van hunnen Bond opnieuw de gezondheids toestand van de steenhouwers bespro ken is en dat als uitvloeisel daarvan is besloten om da wenschen van dieh Bond onder de 'aandacht van de be trekken autoriteiten te brengen. dat adressant overtuigd is, dat die ïn hun vak bestaande slechte toe standen alleen kunnen worden be streden door een wet, waardoor de tjbü muiunu; van HAARLEM'S DAGBLAD kosten een hcwaytje zijn een «gaard, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. «asHBsesHssig Jaarlijks worden er 25 1 TIENDUIZENDEN geplaatst. BM—B—na— ii inmymwiiif u 1 na te gaan, welke practische bezwa ren er mochten zijn. Ook indien liet juist is dat de groo te landbouwers voor bun personeel, bij ongevallen, beter zorgen dan in het «1 gemeen bij de industrie het ge val is, behoort, naar de meening van den Minister, de verplichting van de landbouwers om hunne werklieden le gen ongevallen te verzekeren bij de wet te worden geregeld. Personenvervoer mettreïnen. De z.g. vacantieka rten voor werk lieden zijn opgeheven, omdat de v. Ie uitzonderingstarieven moesten verval len en ook omdat er veel misbruik van gemaakt werd. De invoering van een vierde klasse acht de Minister uiet wenschelijk. Sociale verzekering. De bestuueoring van de ontworpen ziekteverzekering kan tot geen ande re slotsom leiden, dan dat de rege ling z o sterk mogelijk decentralisee- rend zal werken. Ongevallenwet. De overweging van een ontwerp van wet tot herziening der Ongevallenwet 1901, is bii den Raad van State aan hangig gemaakt. De Minister kan niet inzien, dat er een onbillijkheid gele gen is in het feit, dat leerlingen van ambachtsscholen niet zooals vo lontairs in fabrieken en werkplaatsen doelen in de voor dez.e laalstén be staande gunstige bepalingen der On gevallenwet. EEN VIERKANT STUIVERSTUK. In zijn antwoord op het Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting van Financiën is de Minister na ont- vuugst van het voortoopig rapport van den MunI,meester tot de overtui ging gekomen, dat de invoering van een vierkant stuiverstuk met af geronde hoeken liet beste zal wezen. In deze richting wui\.en thans de proefnemingen en onderzoekingen Vvorigezct. Voor een ongunstig oor deel over hol uiterlijk van de nieuwe kwartjes vindt de Minister geen aan leiding. IN KOMSTEN BELA ST1NG VOOR DEN LANDBOUW. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer zegt, de Minister van Financién, dat ook naar zijn oordeel, het privi- lege van den landbouwenden stand bij de invoering van een Inkomsten belasting niet kan bestendigd worden. te Rotterdam werd gearresteerd, waar hij zich metterwoon gevestigd had en het beroep van boekhouder uitoefende. Nader is gebleken, dat de aangehou dene zicb te Amsterdam in het vori ge j'aar eveneens aan verduistering heeft schuldig gemaakt. J. Z. TEN RODENGATE* MARISSEN. Op 46-jarigeu leeltijd i3 te Meppel overleden de heer J. Z. ten Rodengate Marissen, sedert 1909 directeur der R. Landb. VVinterschool aldaarvóór dien Ieeraar aan de R. Landbouw school te Wageningen. GOUDEN FEEST. De heer J. A. G. de Waal, hoofd eener Christelijke school te Kampen, vierde gisteren een zeldzaam feest. Het is nl. 5U jaar geleden, dat hij bij het onderwijs m betrekking kwam en juist 4u jaar, dal hij voor het eerst als hoofd optrad, oó jaar was hij liooid eener Christelijke school te Kauipen. In 1891 werd hij benoemd tot leeruur aun de Rijksnormaallessen, en in 1903 tot directeur dier instelling. H. M. de Koningin eerde zijn verdiensten door hem to benoemen tot ricder in de or- „e van Urauje-Nassau. Hem is een huldeblijk van oud-.eerliiigen en ver schillende corpurutièn aangeboden. KAMERVERKIEZING SNEEK, In het district Sneek zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de hoeren ds. A. van der Hei de, te BriLswerd, S. D. A. P., dir. J. G. Scheurer, te Er mei o, autirev., en Ph. Noordwail, te Balk. ORANJEBAZAR EN TENTOON STELLING. Op 7 dezer, den lOden verjaardag van het huwelijk van H. M. de Ko ningin met Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zal ten bate der Cltristelijke Vereeniging van Jonge Mannen te 's-Gravemhuge oen Oranje- b.jzu'r en tentoon&tallng worden ge opend. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR DUITSCHLAND. Blijkbaar van belanghebbende zij de ontvangt de Bazelsche NatóontU Zeitung uit St. Ludwig het volgende bericht: gezondheid der steenhouwers wordt beschermd, en daarom met groote in stemming heeft gezien dat thans het sedert Lang toegezegd ontwerp-steen- houwerswet bij uwe Kamer is inge diend, dat echter het ontwerp slechts ten dieale voorziet in de bescherming, welke die steenhouwers noodiig heb ben, aaugezien verschillende bepa lingen of niet ver genoeg gaan of ge heel ontbroken, zoodat ook na het tot stond komen van deze wet de slechte gezondheidstoestand, onder hunne vakgenooten niet afdoende zal worden verbeterd, dat vooral de volgend© punten in de wet behooren te worden geregeld: 1. Naast strenge bepalingen voor de inrichting der werkplaatsen, is het noodig bij eiken patroon aan de ar beiders de gelegenheid wordt gege ven ln de open lucht te werken. 2. Steenhouwers, die door den ge neesheer worden gerekend onder de lijders aan tuberculose, worden uit het bedrijf geweerd en opgenomen in een sanatorium voor longlijders; de tuberculose wordt gerekend eeai be drijfsongeval te zijn en dus aan dien getroffene een rente uitgekeerd. 3. Kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd worden niet tot het steen- houwersbedrijf toegelaten. 4. Voor personen beneden de 18 Jaar wordt de arbeidsdag bepaald op 6 uur,. 5. Voor de volwassenen wordt in gevoerd een arbeidsdag van 8 uur. 6. Het gebruik van den grendel en vun dergelijke werktuigen wordt ver boden. 7. Het gebruik van Westfataflsche zandsteen en dergelijke soorten wordt verboden en evenzoo het klaar gemaakt invoeren ervan. 8. Uit de leden van den Nederland se hen Steenhouwersbond worden con troleurs bij do arbeidsinspectie be noemd, die nauwkeurig toezicht hou den op de naleving vtan deze bepalin gen." Adressant verzoekt de Kamer het ontwerp-stee'nhou werswet op de bo venstaande wijze gewijzigd, zoo spoe dig mogelijk aan te nemen. MOND- EN KLAUWZEER. Men meldt'uit Sitturd: Door den rijksvee&cts alhier werd gister een gevut van nioml- en klauw zeer geconstateerd. ONGELUKKEN. Te Hommerts verdronk de achttien jarige dochter van J. lt. Schalen. UITBREKERS. In den nacht worden door de mare chaussee in het hooi ln een landbouw- schuur te Nispen drio mannen en een vrouw aangehouden, en gevankelijk naar Roosendaal vervoerd. Eon mannen en de vrouw, die Belgen wa ren, werden over de grens gezet- De beide andoren worden voorloopig op gesloten in het bureau van politie te Roosendaal, 's Morgens zaten daar nog in arrest een der aangehoudenen, zekere M. deserteur Van het 6e regiment dn- funteirio te Breda, en voorts twee van vernieling verdachte personen, de ge broeders D., en een persoon, dile aan gehouden Wias, omdat hij gesignaleerd stond ln het politieblad. Laatstgenoemde moest naar Hilver sum worden overgebracht en M. H. iu naar Breda worden vervoerd. Het gelukte s morgens omstreeks 8 uur aan een der gebroeders D. zijn cel, waarin hij met den man voor Hilversum zat opgesloten, te ontslui ten, en zoo zicli zelf en zijn lotgenoot de vrijheid fe geven. Maar dit was niet zijn bedoeling. Hij wou zich zelf eh ook zijn broer de vrijheid geven. Dus ging hij naar de volgende cel en werd deze door hem geopend. Hierin zat zijn broer en M. i zeer berucht Heikesma'n, nu Aals deserteur aangehouden. De broer wilde niet vluchten en dankte voor de geboden geiegenheid. Maar AL H. was dadelijk bereid en vertrok met D. Ook de man voor Hil versum wüde er niet vandoor gaan. In de straatdeur gekomen (op het bureau was niemand;, ontmoetten zij den -agent J., die hen liet passeeren, en, niets kwaads vermoedende, hun „goeden morgen" ook met „goeden morgen" beantwoordde. Tot heden te niets van de vluchte lingen gezien. Men vermoedt, dat bei den naar België zijn gevlucht. DE VLOEK DER CLANDESTIENE SPEELHUIZEN. Men schrijft uit Amsterdam aan do „Nieuwe Crt." Hoe noodig het is, dat er een einde wordt gemaakt aan de z.g. sociëteiten, de clandestiene speelhuizen, bleek de zer dagen weder uit een civiel proces, dat voor de eerste kamer van de rechtbank alhier werd gevoerd. Studenten waren omstreeks mid dernacht na een studenten fuif, te rechtgekomen in een speelhuis aan den Singel, een z.g. sociëteit. Daar worden zij onthaald door. de eige naars op drank en om 2 uur in den nacht werd den overigen bezoekers aangezegd te vertrokken en bleven de studenten alleen achter in gezelschap van den directeur dei' sociëteit en zijn kornuiten. Men begon baccarat te spelen, een spelletje, dat duurde van 's nachts 2 uur tot 1 uur in den mid dag. Toen hadden de studenten een verlies van 3U.ÜUÜ, en daur zij niet betalen konden, werden wissels ge- teekend. Waarover nu het proces ge voerd weid, doet er weinig toe. Het meegedeelde is weder een bewijs, boe noodig het is, dat krachtig moet wor den opgetreden tegen deze huizen en tegen de lieden, die loeren op t geluk van de jongelui iu de hoofdstad. DIEFSTAL IN DE KAZERNE. Een der korporaals H. is inzake den caiUme-diefslul te Hoorn weder op vrije voeten gesteld, daar de verden king tegen hem is opgeheven. ONTVLUCHT. De koetsier van dr. 'i'ischer, te Drachten, die wegens diefstal van schapen ten nodeele van zijn pa troon, op transport zou gesteld wor den naar de justitie te Heerenveen. is uit de kazerne der marechaussee ontvlucht en heeft vermoedelijk koers gezet naar Duitschland. HET BUITENLAND EN ONZE KUSTVERDEDIGING. In de commissie voor buitenland sche zaken, uit de delegaties, de bui tenlandsche staatkunde besprekend, zei de Oostenrijksche minister Von Aehrenthal, betreffende dc verster king van Vlissingen, dat bij officieel niet met de quaestie in kennis is ge steld, maar dat naar zijn persoon lijke overtuiging Nederland, oen sou- vereine mogendheid zijnde, het recht heeft versterkingen aan te leggen, tenzij bijzondere omstandigheden dit mochten beletten. Men schrijft aan 't Hbld.: Als bewijs van freule voorlichting behelst uw bkid een Reuter-telegram uit Italië. Nog fraaier voorlichting vindt ge in The Academy van 28 Januari 1911, blz. 93, hoofdartikel, The closing of the Scheldt by E. AsbmeadBtart- lett. Het tijdschrift vermeldt diat men tot dezen keer in ons defensiestelsel gekomen is sedert Diütsche instruc teurs zich hebben belast met de reor ganisatie van ons legerII Alsmede dat, gaat die zaak door, Engeland, Frankrijk, Rusland en België de Haagsche Vredesconferen tie niet meer zullen bijwonen. STERK SPEURVERMOGEN. Een sterk staaltje van het speur- j vermogen van een tot politiehond in africhting genomen terrier werd in de afgeloopen week geleverd. Een bewoner van het Gev. Deynootplein te 's-Gravenhage had zijn doekspeld aan den Gevers Deynootweg of in een iler tuintjes voor de villa's aldaar verlo- ren. Vier dagen later ontmoet hij een I politiedienaar, die met een terrier africhtingsoefeningen deed. Meel uit IIET REFERENDUM VAN DEN A. N. D. B. De juiste cijfers van het referen dum, gehouden door den A. N. D B., zijn nu bekend. Er werden SI50 stem men uitgebracht, waarvan 18 van on waarde Voorstel 1. Het plaatsen van 2000 leerlingen in twee jaar in plaats van vier jaar, werd aangenomen niet 5272 Stemmen voor, 2490 tegen en 370 blanco. Voorstel 2. Het plaatsen van 100 roosjessnijdsters-leerüngen werd aan genomen met 5111 stemmen voor 2123 tegen en 898 blanco. Voorstel 3. Op den iaatsten werk dag een half uur schaften, werd ver worpen met 4929 stommen tegen, 2468 en 735 blanco. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft den gemeente-veldwachter te Eestrum (Tietjerksteradeel), die terecht stond wegens mishandeling vrijgesproken I aardigheid, dan wel om het gewield van het ondergane verlies, vroeg hij of de hond hot verloren voorwerp zou kunnen terugvinden. .Nu de noodige toebereidselen werd de hond heengezonden en binnen weinige oogenblikkcn droeg rlo hond de doekspeld aan, die tusschen tij ik? door regen cn zelfs sneeuwbuiljeg «enigermate in den grond was ge werkt. MENINGITIS. Naar men verneemt, is aan dr. Po lak Daniels, geneeskundigc-patholoog iu het Gemeente-Ziekenhuis te 's-Gra venhage, een onderzoek opgedragen Waar de oorzaken van do meningitis- gevallen, die zich, sommige met dioö- del ij ken afloop, ald aar hebbe'n voo r gedaan. WITTE ZEE VISSClIERiJ. De Vissclierij Cour. schrijft Naar aanleiding van de, ook dooi ons gegeven beschouwingen, betref fende door Rusland te nomen beper kingen der Witte Zee vissclierij blijkt ons bij nader desbetreffende ontvan gen berichten, dat het Nederlandsche belang tc dier zake zeer gering is. Immers tot nu too heeft slechte dén Nederlandsche trawler aan de vis sclierij deelgenomen (in 1908) met zeer slecht resultaat. De proef is dan ook niet herhaald. De hoeveelheid van 268500 kg. schol werd hoofdzakelijk door groote Engel sche trawlers (Tokio, Ladysmith, Yokohama, enz.) aangevoerd. Dc prij zen waren eerst hec-1 aardig, maar toen de minderwaardigheid bleek van deze schol (gekookt was het vel over graat) deed ze spoedig de marlu cr af- keerig van worden zoodat nu ook door Engelsche trawlers niets meer wordt aangevoerd. Blijkens de ver slagen neemt alleen Engeland nog deel aan de visscherij langs de Moer- niauskust en de Witte Zee. Uit de Aroeiuerswereld Rechtszaken Pers-Overzicht DRANKACCIJNS. De „Nieuwe Amsterdammer" schrijft: Een jaar lang is minister Kolk man's verhooging van den drank accijns in werking geweest. Vijf milli'oen gulden verhooging hoopte hij zoodoende in de schatkist te sleepen. Het was het eerste punt van zijn Duitscb-reactionair 'belas tingplan, waarbij de directe belastin gen ontzien, doch de a.nti-draag- krachitheffingen omhoog gevoerd wor den. Maar het eerste punt is dezen reac tionairen rekenmeester leelijk tegen gevallen. Ruim 3 millioen gulden beneden ae raming dat is de uitkomst van dezen accijns over 1910. De opbrengst is van 26 slechts op 28 in plaats au op de gehoopte 31 millioen gerezen. En het is toch nog welletjes. Weet men wel, dat de bedrijfs- en de ver mogensbelasting met opcenten en al samen slechts 21 miiliooii, do gi oud en personeeie belasting samen slechts 25 millioen opbrachten Toch aizoo een dronkemansbegroo- ting maar een rneL teleurstellingen ze werden niet dronken genoeg, nos chei-s administrés (onze dierbare ge- regeerden). Koloniën OVERBRENGING VAN HET DEPAR TEMENT VAN OORLOG. Uit Batavia verneemt het Soer. Handelsblad, dat thans eeu beslissing gevallen is in de kwestie van de over brenging van het departement van Oorlog vali Batavia naar Bandoeng: in 1912 zal dit geschieden. Op de be groeting van genoemd jaar zuilen do benoodigde gelden worden uitgetrok ken. De plannen zijn reeds in detail* uitgewerkt. EEN AUTO-DIENST. Naar de „Java-Bode" verneemt, moet te Batavia een nieuw opgerich te firma, waarin o. a. geïnteresseerd is de gepeiisionneerde kapitein Kra mer. het plan hebben het vervoer wezen als door tooverslag te volma ken. Er zouden 50 kleine Amerikaan- sc he auto's voor 3 4 personen in ge bruik worden gesteld, die ook in tarief de concurrentie met de sado's zouden opnemen. Reeds is een proef- rijtuig gearriveerd, juicht het blad. VAN EEN AARDBEVING 'EN EEN VOORKOMEN SPOORWEG RAMP. Den 4den Januari 1.1. had te Ban doeng een aardbeving plaats, waar door aan den spoorweg tusschen Tagogapoe en Tjipatat nog al be langrijke schade werd aangericht. Do voorloopige herstellingen zullen zeker twee weken duren. Het trein verkeer is zoo goed mogelijk gere geld. Bijna was er een trein veronge lukt. Het was de eerste trein uit Ban doeng. die om 5.22 van daar vertrekt.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6