NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8472 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJD- G 3 Fc,BKUARI lüll A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDBNi Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor HaarlemA Haarlem van 15 regeis ƒ1.—elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der (Pu'-vC/Y Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 JlfAdvertenttén van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland l-65 ijT 50 voor 3 PlaatsinSen contant ttffi S^b* 'voo, j 838 Redactie en Admud**., Groote HontstmatóJ. de omstreken en franco per posf 0.® IntercommtinaalTelefooDnuramerder Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zolder Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsirw van advertenfign en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 4 FEBRUARL De KroonBioscoopvoorstelling ttur. KI. Verooniging: Concert, 8 uur. Stadsnieuws 3026. Drieduizend zes en twintig 1 Wat Kwartjes-advertentiën van Vraag en Aanbod, door ons in ééne maand, 'de maand Januari 1911, geplaatst. Meer dan drieduizend van deze kleine, nuttige advertentlën in 26 nummers van onze courunt. derhalve meer dan 115 per dag. En waarom zendt het publiek ,aan Haarlem's Dagblad zooveel van 'leze annonces toe Omdat onze oplage zeer groot is en nog voortdurend stijgt, zoodat de ad- verLentien van Vraag en Aanbod in steeds ruimer kring worden gelezen en dus succes hebben. Wel mogen wij zeggen ze kos- ien een kwartje, maar z ij n een gulden waardl DIEFSTALLEN BLI GOUD SMEDEN. „Bij een juwelier te Haarlem ver voegde zich dezer dagen een als heer gekleed persoon, die diamanten broches wenschte te zien en na oe- zichtiging van de collectie drie stuks aan een adres op bepaalden tijd wenschte bezorgd te hebben. Iemand van den naam, door hem genoemd, was echter daar niet bekend, en net pakket werd dus niet afgegeven. De winkelier werd hierdoor achterdoch tig en keek zijn voorraad eens na. Toen bleek een mat gouden ruitvor mige broche mei een briljantje ver dwenen te zijn. De persoon was ge kleed in een donkerblauw fantasie- pak met gestreepte pantalon. Hij droeg geen overjas. Aan den linker kant van den hals heeft hij een lit- teeken. De Bond van Nederlandse!)e fabrikanten van- en handelaren in gouden en zilveren werken heeft een extra nummer van haar orgaan, het „Vakblad voor Goud- en Zilversme den", uitgegeven, waarin de aan dacht op dit heerschap wordt geves tigd en waarop tevens een afbeelding van de broche voorkomt. Nauwelijks was dit extra nummer verspreid, of een goudsmid te Amsterdam deelde aan den bondsvoorzitter, den heer Bern, J. Citroen, mede, dat hij deze broche had gekocht van iemand, die aan het signalement beantwoordde. Een tweede goudsmid berichtte, dat hem op de wijze, als in het extra nummer omschreven, door een man, wiens signalement eveneens met dat van den Haarlemschen dief overeen kwam, een horloge ontstolen is. De politie is van een en ander in kennis gesteld en de broche werd door haar in beslag genomen." Dit bericht lezen wij in het „Hbld." van hedenochtend. Hoewel wij van de feiten, hierin medegedeeld, op de hoogte waren, hebben wij dezer da gen alleen een kort bericht gegeven, omdat ons door de politie verzocht was, geen verdere mededeelingen te doen, in verhand mot liet onderzoek. Nu echter de zaak toch in bijzonder heden ruchtbaar is geworden, bestaat geen bezwaar meer tegen de publica tie, die wij nog aanvullen met de me- dedeeliug, dat het de Haarlerasche politie is geweest, die liet bedoelde voorwerp in beslag beeft genomen. Voordat men hier ter stede wist, dat het gestolene terecht was, waren twee Haaiienisclio rechercheurs reeds \n Amsterdam en kwamen op hun speurtocht hij den goudsmid, die liet voorwerp in bezit had gehad. Zoo kwamen zij bij den heer Citroen, waar zij het gestolene in beslag na men. Ook te Alkmaar heeft de dief zijn slag geslagen. Bij een goudsmid al daar vroeg hij diamanten broches en gouden horloges op zichthij gaf een adres op, waar een en ander be zorgd moest worden, terwijl later bleek, dat men daar niets van oen bestelling afwist Toen de Alkmaar- sche goudsmid zijn voorraad nazag, ontdekte hij, dat er een gouden da meshorloge No. 81597 verdwenen was, van achteren gegraveerd en met ge- graveerden glasrand. Deze persoon beantwoordde aan het signalement, In het extra nummer van het „Vak blad voor Goud- en Zilversmeden" ge geven. Hij droeg echter een grijzen •lappen hoed met gleuf. SOIRéE-CATS. De tweede Soiiée musicale van den heer E. A. Cats gisterenavond in Da Kroon deed ln geen enkel op zicht voor de eerste onder of het moest zijn, dat deze of gene onder de toehoorders in de uitgebreidheid van het programma aanleiding had ge vonden, om aan een „Zu Yiel des Gu- ten" te denken, 't Is zoohet pro gramma was vrij lang. Twee sona tes en een heel niet kinderachtig „Cantilene" voor viool en piano; twee omvangrijke werken voor twee pia no's en bij wijze van tusschenge- recht het „I-iexenJied" van Wilden- hruchSchillings 't is geen klei nigheid. Maar erkend moet worden, dat ai het gebodeno wel degelijk tot het goede in zijn soort behoorde. Want dat ik b.v. geen ontvankelijk heid bezit voor de kunstsoort decla matie met klavierbegeleiding, sluit volstrekt niet in, dat die declamatie niet zeer goed en de klavier-,,begelei ding" niet voortreffelijk kan geweest zijn. Integendeel constateer ik gaar ne. dat ru. L Schilling's „Hexenlied"- muziek moeilijk boter begrepen en op de piano schooner weergegeven zal kunnen worden dan hel hier door mej. Henrlette Roll geschiedde, en '1st de heer Ernst Wilhelmy zich een talentvol en zeer gevoelig declamator toonde maar hoezeer ik ook ieders afzonderlijke praestatie heb gewaar deerd, het samengaan daarvan was mij ook nu zooals bij vroegere uit voeringen door Possert en Wüll- mer een kwelling van oor en zenu wen des te heviger, naarmate de gevoelsgolven der voordracht hoogex stegen. Ik ben dan ook van meening, dat de inderdaad diepe indruk, door heit „Hexenlied" teweeg gebracht, niets met muzikale kunst heeft uit te staan en veeleer moet worden toe geschreven aam onze ingeschapen zucht naar het vreemde en.... grieze lige. Aan wezenlijke muziek bracht het programma op de eerste plaats Beet hoven's D-dur-Sonate voor viool en piano, door den heer Cats en mevr. RisRoll moos lorliik uitRovooixL LVo prachtig, gespeelde Variatlën zou Ik willen releveeren, als daardoor niet tjen schijn werd gewekt, als waren de beide andere deelen minder geslaagd. Juist het zoo hoog staand geheel ver hief dit aanvangsnummer tegelijk tot het hoofdnummer van den avond. Van de andere viool-eoli hoorde ik nog een „Cantilène" van Carl Smul ders warm geïnspireerde muziek met een middendeel van machtige stijging. Ook hier bleven de uitvoer ders ditmaal zat mej. Henr. Roll aan de piano niet beneden hun veeleischende taak en het stuk maak te dan ook een grooten indruk. Opnieuw schonk deze séance den toehoorders het voorrecht do gezus ters RisRoll In haar onovertreffe- lijk samenspel (twee piano's) te be wonderen. De bekende tweede „Rhap- sodie Hongroise" van Llszt moge die bewondering al ten toppunt gevoerd hebben vooral niet minder hoog te waardeeren zijn de artistieke ver diensten der dames, waar zij zich wijden aan de vertolking van nog onbekende werken van vreemden of nog beter talentvolle landgenoo ien. Dezen keer brachten zij ten ge- hoore „Variationen und Fuge" van J. W. Kersbergen. Belangstelling wekte dit werk vooral door de uiter mate knappe verwerking der stof, die overigens liet te varieeren thema bedoel ik op zichzelf wel wat Inte ressanter had kunnen zijn. De heer Kersbergen beweegt zich bij voorkeur op „klassiek" terrein met nu en dan een uitstapje naar de romantiek. Vele der variaties en vooral de fuga getui gen vin groote vaardigheid hl de moeilijke contra-punctische vormen en de eigenlijke klavier-,,zetting" van volkomen zaakkennis. De aanwezige oomponlst zal over de uitvoering ongetwijfeld voldaan zijn geweesten ook wij mogen do dames Anna RisRoll en Henr. Roll dankbaar zijn voor de gelegenheid tot kennismaking met deze degelijke muzikale permevrucht van een be gaafd landgenoot PHILIP LOOTS. DAMWEDSTRUD. Men meldt ons: Do'ndeTdagavond hidld de Dam club Haarlem" in de Kaxseboom eon onderl togen wedstrijd. De heer Van Daalen speelde simultaan tegen 14 spelers. Hij die het eerst won had den eersten prijs. Er waren voor de zen wedstrijd vijf prijzen beschikbaar gesteld. Achtereenvolgens wonnen de heeren Visser, Hoogerbeets, Visse, ten Brink, Zalm, Kraaij, Lantinga én Heek. Een speelde remise de heer Verkes. Derhalve verwierf de heer Visser den eersten prijs. De heeren Hooger beets en Visse lootten om den twee den, die door den heer Visse werd ge wonnen, vervolgens lootten de overi ge winners om de derde, vierde en vljfido prijzen, die behaald werden resp. door de hoeren Ten Brink, Kraaij en Heek. De séance duurde 2 1/4 uujtv STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. verzoeken een crediet van f 500.om overeenkomstig een opmerking van dén Minister van Binnenl. Zaken, onderwijs ln houtar- beid te doen geven op de buitengewo ne school voor lager onderwijs al hier. Ingekomen is een voorstel van Dr. J. Timmer, om B. en W. uit te naodjige'n, de nieuw to bouwen school aion de Parklaan zóó in te richten, dat zij gebruikt kan worden als twee scholen met zeven klassen, opdat to eflk dezer scholen aan het hoofd het geven van onderwijs to een klasse kan worden opgedragen.- De voorsteller wijst ar in een toe lichting op, dat men in Amsterdam met zevenklassige scholen een proef neemt, en to Alkmaar een splitsdng van een school van 12 klassen ln 2 elk van 6 klassen goed voldoet; toch wil de voorsteller niet dadelijk be slist zien, dat de Haarlemsche school op dezelfde wijze znj worden gebruikt omdat dit bij de bestaande regeling, die tweemaal por jaar het toelaten van leerlingen voorschrijft, beowa- ren zou opleveren. (Begrijpen wij het goed, dan we nacht Dr. Timmer de school zóó gebouwd te hebben, dat zij nader hand indien dat gewenscht wordt, ge bruikt kan worden als twee scholen, elk met zeven klassen. Redactie H's. D.). Voordracht voor onderwijzer aam die school voor L. O. No. 8.; 1. A. J. van den Berg, Haarlem. 2. H. A. Schuijt, Schoten. 8. M. J. F. Ehrbecker. idem. Voordracht voor onderwijzeres aan die school voor u. 1. o. lettor A.i 1. Mej. C. Wydom, Haarlem. 2. Mej. E. E. Botman, id. 8. Mej. W. H. van der Laan, Am sterdam. Hans en Grietje. De opvoering van deze opera, die hier zooveel succes had. zal door de dilettanten onder leiding van den heer E. A. Cats, te Amsterdam her haald worden voor 't ondersteunings fonds der maatschappij „Appollo". Voorde wee zen. Binnenkort zal de vereeniging „Philotechnia" alhier optreden ln het Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente. Samenspraak, voordracht enz., zul len óp het programma voorkomen. Uitbreiding Amsterdam- sche buurt. De uitbreiding van bovengenoemde buurt gaat gestadig voort. Honder den vinden werk met het ophoogen van nieuwe straten, het leggen van rioleeriug en den bouw van huizen. Het Teylerpleto wordt nu bestraat. Daar staan al 20 huizen en steeds bouwt men tot over de grens der ge meente toe. Bedrogen dief. Bij een rijwieLhandekmr aan de Amslerdamsche vaart kwam een per soom met edn Fongers-rij wiel, dat hij voor f 35 verkoopen wilde. Terwijl de rijwielhandelaar met de flets in de werkplaat» was, om haar na te zien, ging de vreemdeling ar met een ■ondier Tij wiel van door. Dit rijwiel, dat minder waarde had, diau de te koop aangeboden Fongera, had de rijwielhersteller to reparatie van den gevangenbewaarder W. Waarom de dief deze slechte ruil dood, is niet duidelijk. Vermoedelijk was hij bang, dat de rijwielhandelaar lont rook ön wilde hij ea- daarom zoo vlug mogelijk van door. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Rooij, Oranjestraat no. 42, een rozenkrans. B. Schrijnders, Bannesteeg na 10, een ktoderhandschoen. A. Veldhuizen, Haarlemmerliede bij den Tul, een moer met slultrlng. C. Petersen, K. Wijngaardstraat 2^ een portemonnaie met inhoud. J. \V. I angel aar, KL Houtstraat W. een oollihond. J. van Vliet, Hagestraat S9, een da meshandschoen. H. van Gommensen, Zuid Brouwers straat 1, een Duitsch leesboek. Sociëteit Vereeulging, een adres Ie bekomen waar gevonden een bruin taschje. J F. Schmidt, L. Wijngaardstraat 25, een dames taschje. K. Duits, Witte Heerensteeg na 7 rood, een prikkaart van de Lighal. I 8. Keesman, Gen. Joubertstroat 42. een reticule met inhoud. Het Bureau van Politie, een touw tje met sleutels. F. Pauw, Kamperstraat 27 rood, m lorgnet in étuL Het Bureau van Politie, een zak anthraciet Een nieuw systeem. In ons bericht over de opvoering door de H. B. S. V. van de door een der leeraren geschreven grap „Het Nieuwe Systeem", is een vergissing Die opvoering zal namelijk niet op 9 maar op 18 Februari as. plaats hebben en in de Kroon. De volledige titel van het stuk is Het Nieuwe Systeem, spel van de school in drie bedrijven. VOLKSWEERBAARHEID. Eenigen tijd geleden meldden we. dat plannen werden beraamd tot vie ring van het 10-jarig bestaan van de Schietvereeniging „Volksweerbaar heid", alhier. De voor dit doel ge vormde feestcommissie uit het bestuur der afdeeling Haarlem van de Veree niging „Volksweerbaarheid" en uit de Schietvereeniging heeft de op dracht gekregen tc dezer gelegenheid te regelen een schietwedstrijd, oen gymnastiek-wedstrijd en een feest avond. De schietwedstrijd zal plaats heb ben op 3, 10, 17 en 24 dezer in net schietgebouw van de afdeeling Haar lem van den Koninklijken Bond van Oud-Onderofficieren, de gymnustlek- wedstrijd op 26 dezer in de Inlau- tene-gymnastiekzaai en de feestavond op 4 Maart a.s. in het Brongebouw. Voor de wedstrijden zijn reeds me dailles, o. a. door het hoofdbestuur der Vereeniging „Volksweerbaar heid" en eenige kunstvoorwerpen toe gezegd, terwijl op den feestavond o.a. jhr. E. Yon Bose, lid van het hoofd bestuur, als spreker zal optreden en do dajiioe-KyraxnasLlekvereen)giiig Ger- manla een nummer gymnastiek zul uitvoeren, onder leiding van haar directeur, den heer Bongertman. ALGEMEENS HAARLEMSCHE VER EENIGING TOT BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Men schrijft ons: Over de maand Januari j.l. is door de Algemeene Haarlemsche Vereénd- ging tot bestrijding der Werkloosheid aan hare werklooza lede nuitgckcord een bedrag, groot f 1136.39. Dit bedrag vormt, met de bedra gen, uitgekeerd in de maanden De cember en November van 't vorige jaar, respectievelijk groot f 1445.25 on f 398.35, een totaal van f 2979.99. Ontegenzeggelijk spreekt genoemd totaal van de groote werkloosheid, welke dezen winter weder heeft go- heerscht en nog niet heeft opgehou den; 't welk n.l. hieruit moge blijken, dat, waar de vorige week nog aan 49 leden werd uitgekeerd, dit aantal in het begin van deze week, door de In gevallen vorst klom lot ongeveer 100. Voor hare leden is het zeker van het grootste belang, dat boven genoom de vereeniging, hierto gesteund door een flinke kas, aan zulk eene groote werkloosheid het hoofd kon bieden. Evenwel is te hopen, dat Februari, de laatste maand von uitkeering to dit seizoen, niet meer zulke zware of fers van de vereeniging moge eischen, want don zou hare kas wel eens uit geput kuitoen raken, en waar maat regelen moeten warden omgezien, tot stijving harer financiën. Ook in Den Haag o.a hearscht groote werkloosheid en wei zoodanig, dat aldaar door het bestuur van het Gemeentelijk Werkioozonfonds, vo de verschillende vereenigtogen, wi kassen zijn uitgeput, eerstdaags eene collecte onder de ingezetenen aal wardein gehouden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). wat hun hand vond om te doen. Ten slotte liet hij door middel van lichtbeelden verschillende volkshai- zen in ons land en het portret van Toynbee zien, daarbij door den heer Bruyn, van hier, welwillend bijge staan. HAARLEMMERMEER. Op uitnoodiginjr der vereeniging van Jong-liberalen, trad gisteren (Donderdag) in de groote zaal van Hotel de Beurs op, de heer Roodhui zen, lid der Tweede Kamer voor het district Brielle, met het onderwerp „De Coalitie". Spreker begon met de wording der coalitie te bespreken en in dit ver band de beteekenis van Dr. Kuyper als politiek leider der coalitie. De bekende lintjeskwestie kwam ter sprake, welke zaak door den heer Roodhuizen werd betreurd, doch waarvan hij de groote schuld wierp op de anti-rev. partij, als gevolg der vergoding van den persoon van Dr. Kuyper. De decoraüezaak heeft even wel geen eind gemaakt aan zijn poli tiek leven. Nauwelijks heeft de en quête-commissie, bij gebrek aan be wijs den leider vrijgesproken, of de ze is weer ais zoodanig opgetreden. Zijn invloed is in den laatsten tijd gestegen en volgens sprekers cordeel zal Dr. Kuyper wel weer achter de groene tafel verschijnen. Vervolgens besprak de heer Rood huizen den val van minister Cool, om dat hij niet was de gewillige volger van de Kuyperfractie. De houding van minister Wentholt, vooral ook in ver band met de kwestie van den vloot- predikant, werd besproken en afge keurd. De zaak van het kiesrecht was door minister Heemskerk door het benoe men der commissie voor grondwets wijziging op de lange baan geschoven. Het gezinshoofdenkiesrecht en alge meen kiesrecht werden besproken en het eerste aan critiek ondarwvrpen en genoemd een premie op het onbe raden huwelijk. Ter wille dor coalitie was het capaciteitskiesrecht er naast gezet. Nu werd een beschouwing gegeven over de ziekteverzekering van minis ter Talma. tegenover Staatspension- neering, waarbij gepleit werd voor pension!) eeriug zonder premiebeta- ling. i Waar ministers volgens basis van premiebetaling recht zouden hebben j op pi. into, f 500 als pensioen, terwijl ze 4000 ontvangen, daar behoeft de i kleine burger. Staatspensioen zonder j premiebetaling zich niet als oneer toe te rekenen. Hierbij hield de spreker een krachtig pleidooi voor ouder- Uit de Omstreken SANTPOORT. Donderdagavond sprak de heer J. T. Tours, van Den Haag, die van 1868 tot 1874 hier predikant was, voor velo belangstellenden, waaronder nog eenlge oude vrienden, in het hotel ,.De Wijman", over Toynbco- en Ons- Huis-werk en over den Engelschen weldoener Arnold Toynbee zeiven. In een boeiende en leerrijke rede schet ste spreker de geschiedenis van het ontstaan van de stichting „Ons Huls" te Amsterdam, waaraan hij 15 Jaren als directeur verbonden was, cn van die te Rotterdam besprak verder ln alle bijzonderheden het streven van hem en rijn geestverwanten, om Je minder bedeelden geestelijk en zede lijk te verheffen en spoorde allen ernstig aan op dat gebied te doen, domspensioen zonder premiebeta ling. Ook wees spreker er op, hoe minis ter Talma de ziekteverzekering ge bruiken wilde, om de ongevallenver zekering te ontlasten, doch tevens de uitkeering van 70- op 50 van het loon wilde brengen, daarmede dus den arbeider verkortende in verkregen rechten, wat door spreker uis bijzon der ergerlijk gekwalificeerd werd. Vervolgens werd liet financieel be leid van minister Kolkman besproken en gewezen op bet tekort, waardoor de sociale hervormingen, zelfs al wil de men ze, toch niet tot stand konden komen. Hierbij werd de verhooging van het tarief besproken en aan cri tiek onderworpen, waarbij ook de groote uitgaven voor doode verweer middelen, zooals nu de 46 millioen voor kustverdediging, dat voorgeslold was, werd aigekeurd en levende weerkracht verkieselijk geacht, zoo- uls ook gebleken was uit het afkeu rend oordeel van oen vergadering van deskundige officieren. Vervolgens wees spreker er op, hoe de coalitie de regeermachine niet. duet werken, door de uiteenloopende poli- tioke opvattingen op verschillend ge bied. als b.v. doodstraf, Staatsloterij, openbare leeszalen, enz. Hierbij werd ook het zwijgen der regeertog in verband met de Borro- meus-encycliek genoemd en fel afge keurd. Aau het slot zijner rede pleitte spreker het noodzakelijke van algemeen kiesrecht. „Algemeen kies- recnl moest de leuze zijn bij uen sieuiöusstrijd in 1913. De rede werd voortdurend onder broken door krachtig applaus van de aanwezigen. Als ueoaters traden op de heeren holirup en Dijk, die van auu-rev. standpunt de coaüue verdedigden. Nadat zij door den heer Roodnuizen beantwoord waren, werd de vergade ring, die door eeu vierhonderdtal per sonen werd bijgewoond, gesloten. binnenland HOFBERICHTEN. Naar de L. h. meldt, staat het vast, dat Z. K. H. Prins Hendrik bij gele genheid van het landbouwkundig con gros een bezoek aan Venlo zal bren gen. PRINSES JULIANA EN DE OCCA- RINASPELER. Toen Woensdag een occartoaspelea in de Koningspoort, aan het Noord einde te 's-Gravenhage, blijkbaar den kende, dat daar burgerwoningen wa- zijn instrument bespeelde, werd hij door eon hollaked in den tuin van het paleis geroepen. Daar voerde de man zijn fraaiste stukjes uit, terwijl prinses Juliana voor een der romen aan de achterzijde van liet paleis staande, blijkbaar veel schik in de zoetvloeiende muziek had. Na een tijdje kwam de lakei den man iets in een papiertje gewikkeld in de hand stoppen, en dankbaar ging de straatmuzikant, die ongetwijfeld een goeden dag had, weder heen, zoc vertelt de Tel. OVERPLAATSING. Naar de D. Ct meldt, wordt de rijksveldwachter Dankert van den Berg uit Papendrecht overgeplaatst naar Goes. BOUWMEESTER-HULDE TE 's-GRAVENHAGE. Gisteravond is Bouwmeester ie 's-Gravenhage gehuldigd. In den schouwburg werd opgevoerd „Wel doeners der menschheid". Er werden den jubilaris bloemen geschonken, alsook kransen van cor poraties- Een galerijbezoeker zond met een hartelijk briefje een bloementuilije; dat de kunstenaar dadelijk onder luid applaus in het knoopsgat stak. Ver volgens dankte Louis Bouwmeester in een korte rede het publiek en d« schenkers der bloemen. Na afloop der voorstelling in den schouwburg trokken de muziek- en tooneelvereenigingen Oefening nn Ar beid, Apollo, Tavenu, Tooneelvcrecnl- ging Louis Bouwmeester, Attends, Aan ervaring ontleend, omringd doof fakkels en gevolgd door een ontzag lijke menigte langs Zwarlewcg, Hee rengracht, Korte Pooten, Plein, Korte Vijverberg en Tournooiveld naar het Hotel des lndes, om Bouwmeester, die daar logeert, te huldigen. Alle vereenigingen hadden haar vaandels meegebracht en twee er van zorgden voor muziek. Toen Bouwmeester aankwam, werd hij langs den weg voor het hotel stormachtig toegejuicht. Weldra hoorde men het Wilhelmus en kwam de kunstenaar op het balcon, waar fluks bengaalsch licht werd ontsto ken. De gehuldigde wilde de menigte toespreken, doch de rook van het bengaalsch vuur belette hem meer te zeggen dan „Vrienden, ik wist, dat Den Haag bij mijn jubileum niet achter zou blijven, ik dank u allen zeer hartelijk." In het hotel waren alle collega's van den heer Bouwmeester hem ge volgd en werd nog menig harteiijk woord gesproken bij den rondgaan- den eerewijn. DIAMANTINDUSTRIE TE BREDA'. In de Parkstraat te Tcteringen na bij Breda is grond aangekocht om daarop eene diamantslijperij te hou LATE BEKENTENIS? Men zal zich herinneren, dat in'den zomer van 1908 uit een kanaal bij Herne (Westfalen) het lijk werd opge haald van een dienstmeisje^ Anna Lang, terwijl sparen van voorafga gaan geweld gevonden werden. Thaïis zou volgens een particu lier telegram aan de „Lokal An rei ger", een Hollander zich hebben aangemeld, met tie mededeeling, dat drie Hollandechs arbeiders Anna Lang hebben vermoord, na haar eerst schandelijk mishandeld te hebben. Ta zouden na die mishandeling haar hoofd zoolang onder water hebben ge houden, tot de dood was ingetreden en het lijk toen m het kanaal gewor pen hebben. IN VROUWENKLEEREN. In het logement van den_ heci Scharw&ctater, Warmoesstrn.n 79, te Amsterdam, s-.apto gistermiddag om streeks vier uur een jonge vrouw af, die blootshoofds per r«>tnig gekomen was en voor een week pension voor uit betaalde. Het viel den hotelhou der op, dal de vrouw iets zonder lings over had on hij vond het geraden de politie te waarschuwen. Een Inspecteur verscheen en kreeg den indruk, mei.... een verkleeded man ie doen te hebben. De „vrouw" werd meegenomen naar het politiebu reau en het daar Ingestelde onder zoek bracht aan het licht, dat men Inderdaad met een man, van om streeks 30-jarigen leeftijd, te doen had. Hot weelderigè kansel block een

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1