vallen legen een beklaagde. OoK Ik" wil het feit geheel er buiten laten of .het gelijk al of niet aan de zijde van net 0. M. Is, maar alleen constatee- ron, dat deze heeren gewoonlijk wel een koe oen koe noemen, wat hen niet kwalijk genomen kan worden als de koe werkelijk een koe ia (als het een kalf of een paard is, is het min der aangenaam) en er in dit opzicht dus niet twee maten wordt gemeten. Spreken is zilver, zwijgen is goud. Muur diamant is zijn gedachten zóo to kunnen uiten, dat ieder do bedoe ling begrijpt, maar hoewel de woor den dus hun uitwerking in geen kei opzicht hebben gemist, zij den spreker toch in geen moeilijkheden 'kunnon brengen. Zelfs do Ainsterdamsche politie Bchijnt die diamantmijn te hebben moeten ontdekken. Dat men daar nu een meer blaadje voor den mond neemt dan vroeger, durf ik niet te beweren, maar in haar publicaties is ze zeker voor zichtiger dan vroeger. Indertijd ver schoon er nl. een zwarte lijst van de politie, waaronder adressen van le den der zwarte bende werden ver meld. Deze lijsten werden o.a. ook af gedrukt ïu het toenmaals nog al veel gelezen „Politienieuws". Eenmaal heb ik ook mijn voordeel kunnen uoen met oio lijst. Ik voerde toen ook de administratieve leiding van eeu courant, waaraan adverten- tieoolporteurs verbonden waren, die van elk contract bijv. van 2000 regels ii 8 cent te plaatsen binnen een jaar, direct 40 percent kregen uitbetaald, in dit geval dus f 12, Op zekeren dag bood zich ais colporteur een heer Lij jni.i aan; nadat ik hem de conditiën llad meegedeeld en deze door hem wa ren geaccepteerd, zou hij voor ons ann 't werk gaan. Den volgenden dag bracht hij mij een contract van een rechtskundig bureau, ik zal maar zeg- 6en van mijnheer Jausen, waarop ik em I 100 moest uitbetalen. Ik ver oorloofde mij echter de vrijheid eerst een onderzoek in te siellen naar ie soliditeit van den nieuwen klant (eigenlijk wel wat vrij, tegenover iemand die zelf het recht dient, en ik ontdekte dat de heer Jansen voor kwam op de zwarte lijst der politie, afgedrukt in 't Politienieuws. Toen mijn nieuwe colporteur mij dan ook eenige uren later weer bezocht, kre©" hij lekker zijn honderd pop niet, ik weigerde natuurlijk het contract en op de vraag van bet jonge mcnsch waarom ik dat deed, antwoordde ik zonder veel omwegen: omdat het een ücssciientrekker is. Wat, ik erken het, nut erg parlementair was. Een paar dagen later weid ik naar aameiding van een tegen mij inge diende klacht op hei politiebureau ontboden. Mijn ex-colporteur, die goe de maatjes was me; mijnheer Jansen en waarschijnlijk de provisie met hem wel zou gedeeld Hebben, bed hem meegedeeld op weiken grono ik ziju contract had geweigerd. Mijnheer Jansen, die zich hierdoor in oer en gocJon naaiu voelde aangetast, dien de een plainte in, wegens heleediging en bij mijn komst op het politiebu reau waren er al een paar lijvige vellen over deze crimineele zaak vol geschreven. „Hebt u dozen mmn eeai Qesschen- fcrekketr genoemd)," vroeg mij de com missaris, „au op welken grond?" „Wel zeker," was mijn antwoord, „en wal uitsluitend op gezag der po litie. Zijn naam komt voor op de door de politie ingezonden lijst van fles- 6cl ïo ii trek kers uit het politienieuws." De commissaris keek de lijst eens in en vond het beste dat ik maar gauw weg was. Ik zou er wel niet veel moer vau hooren. Ik heb er dian ook nooit meer van gehoord. Toch is ook de politie in haar uitin gen veel voorzichtiger geworden. Het woord flesschen trekker zal men in een politiebericht niet zoo spoedig meer vinden, de hoofdcommissaris bepaalt er zich nu toe de aandacht to vestigen of als het heel ernstig is te waarschuwen. Waarvoor dan gewaar echuwd wordt staat er niet bij, maar dat kan ieder wel begrijpen. Eigenaardig is het dat juist het meest op personen de aandacht ge vestigd wordt die juist door den aard van hun beroep vertrouwen moesten inboezemen. Het geval van het rechts kundig bureau van mijnheer Jansen vertelde ik u Teeds en er zijn nog heel wat confrères van mijnheer Jansen op de vlakte. Actueel is thaïis hoe van politiewege gewaarschuwd wordt tegen h'et HchuldlTrverifertngsbTiireiaiu ,.de Roode Pet", dat eenige maai geleden de schrik dreigde te werden van allo slechte eh langzame beta lers. Het een en ander kan een lies zijn voor menschen dde handel drijven of financiële geschillen hebben bun za ken, óf zelf te behandelen, of waaneer dit niet gaat den rechten weg volgen en atch niet in te laten met tusschehparsomen, die ais z» iets zou den bereiken, dit alleen konden ver kregen hebben door hun brutaliteit, maar gewoon zijn in de eerste plaats voor zich zelf le zorgen. Uitzonderin gen bevestigen den regel, schrijf ik er gauw bij aJs toevallig mijn oog liet. opschrift van dit artikel walt. Ook heb ik wel eens hooren beweren dat men met informatie dn detective-bu reaux nooit te voorzichtig kan zijn, waar de wettelijke zekerheid ont breekt dat de ondernemers bevoegd zijn voor hun taak eh door eigen ge drag en handelingen waardig zijn de daden van onderen te beoordeelen en zelf tot geen wandaden en onsolidi- teltan in staat zijn. 'k Herinner bier bij aan bet geval diat deze week in de pers do ronde deed, van iemand die de hulp inriep van een detective-bu reau om aa'n een maltre-chanteur te ontkomen, waarin de particuliere de tective wel slaagde, maar... om het chantuge-zaakje daarna zelf en voor eigen rekening voort te zetten. Die nieuwe kwelgeest aldus meldde een dar Marlon wist hem honder den guldens af te persen en hij kon er alleen aan ontkomen door do stad te verlaten.- Er is nog een gebied waarop men iin Amsterdam voorzichtig ka'n zijn, dat is bij het koopen van bontwer ken in sommige winkels in onze win- kelstrnteh. Eenigen tijd geleden Wal de ik met en voor een dame een bont koopen en had hier en daar al eens gekeken wat in overleg met de portemonnaie er zoo al het mooi ste uitzag. Nu in verscheidene etala ges zogen wij bonten liggen, die bij zonder mooé waren voor den prijs, maar één winkel overtrof toch alles. Natuurlijk gingen wij naar binnen, noemden don prijs en verschillende bonten werden ons voorgelegd, maar die in de verste verte niet leken op den gef'n»ecrdui bont. Op mijn eïsch om de bont uit de kast te hebben werd deze voor den dag gebaald en wat bleekt Dal er van achter een gat in wat grooter dian een gulden. „U kon toch wel begrijpen dat wij hem anders niet voor dien prijs konden koopen," merkte de winkelier nog op. Maar zooals de bont in de winkel kast was geplaatst merkte men van de bschadiging niets, maajr het doel vvns alleen de menschen binnen te krijgen. In verschillende andere winkels walgende men rondweg die geëtaleerde bont uit de kust te halen en eindelijk vond ik een winkelier die loyaal ge noeg was aam mijn verlangen te vol doen. Ik was nu ook nog betrekkelijk goedkoop uit, maar had wel eenige guldens meer betaald, dan ik ge meend had te moeten beta Jen toeh op den eersten bont mijn aandacht was gevallen, die met zijn gat in den rug alleen als lokvogel dienst had moeten doen. H. HENNING Jav Limpy, huwelijks makelaar. Krantenl Limpy schreeuwde het met schorre stem en eeu bewonderens\vaard:g doorzettingsvermogen, terwijl de me nigte, die van hunne winkels en kantoren huiswaarts keerde, hem voorbij liep. Krantènl Avon duifcgaveKran- tènl Ziju smal wit gezichtje keek verlan gend naar de voorbijgangers, of jij ook de menschen, kon ontdekken, die lederen avond een krant by hem kochten en zijn kruk tikte een vlugge taptoe op het plaveisel, terwijl hij heen en weer liep, om zijn waar aan te prijzen. Laatste uitgaaf! riep hij steeds schor, toen de laatste achterblijvers hem haastig voorbijliepen. Avond- uilgaafl En met een huivering van angst bij de gedachte aan het moeilijke werk, dat hij ging ondernemen, bereidde hij zich voor Trafalgar Square over te steken. Zijn tasch met kranten stevig onder den arm geklemd; en stijf steu nend op zijn kruk. keek hij angstig in alle richtingen, om zich te over tuigen dat de weg vrij was om zijn gevaarlijke reis te kunnen voortzet ten. lederen dag opnieuw vervulde deze tocht in de eerste schemering Limpy's ziel met angst. Hij was er vast van overtuigd, dat er eens een tijd zou ko men, dat hij niet flink genoeg meer zou zijn sin zich ©on weg te banen tusscba® de voortsnellende rijtuigen BEURSVERSLAGr MERENS TIELEMAN, Haarlem. 3 Februari 1911. De stemming op de effectemnarkt was ook deze week zeer gunstig en ongunstige conjunctuur van handel minder in koers avanceeren. De be richten, welke ons uit de Unie gewer den, waren over het algemeen hoop voller gestemd en deed de ruime geld markt de effectemnarkt uit haar dommel ontwaken. De omzetten, zoowel te New-York als hier. breidden zich uit. hetgeen gepaard ging met stijgende koersen. on automobielen, die onophoudelijk dreigden het kleine manke jongetje een ongeluk te bezorgen. Maai- hij moest oversteken om zijn gewone plaatsje te bereiken voor het groote restaurant aan den overkant, anders zouden alle kranten niet verkocht worden, en niet verkochte kranten, dat boteokende geen ontbijt den vol genden morgen. Tik, Uk, tik! ging Limpy's kruk, terwijl zijn bleek gezichtje angstig uitkeek naar de naderende rijtuigen en tik, tik, tik ging ook zijn kleine hartje terwijl hij overstak; toen hiel den hart en kruk plotseling beiden op met tikken, vlak achter hem klonk het waarsohuwende getoeter van een auto mobiel, het vroeselijkste spook, waar van Limpy ooit droomde. Nog een schril geluid, een kreet van angst en toen lag een mank klein jongetje in elkaar gedoken op den grond, een stapel kranten tegen zijn borst geklemd, een gebroken kruk naast zich. Arme, kleine bedelaar! zei de eigenaar vau de auto, zich snel een wog banend tusschen de snel aan groeiende menigte en boog zich over Limpy hoen. Vlug Alphonse! tot den chauffeur, we moeten hem naar het hospitaal brengen zijn hart klopt nog. God zij dank! Een rij kleine witte kribben, twee aan twee over elkaar geplaatst, en in elk oen kleiue jongen, dat was het, wat Limpy's verbaasde blik zag, na wat hem toescheen een lange nacht merrie te zijn van vreemde geluiden, vreemde geuren en de aanraking van zachte handen. Nu dommelde hij zoo'n beetje in de kinderzaal van het hospitaal, en toon hij zijn hoofd op het kussen omdraai de, keek hij eensklaps recht in de Vrij algemeert schijnt men In Amerika de opinie toegedaan, dat thans de oiigunstmge conjunctuur van handel en industrie roods ruimschoots In de koersen is begrepen en een ltoeraver- heffing alleszins gewettigd is. Daar door valt het ooit te verklaren, dat de gepubliceerde kwartaal-balans der United States Steel Corporation, danks het feit, dat het surplus van de vorige kwartaal-balansen in een yrij aanzienlijk deficit is verkeeivi, geen invloed op de koersen verkreeg. Uit onderstaande cijfers toch blijkt duidelijk, dat het dividend op de commons over het afgeloopen kwar taal niet weïxl verdiend. WINSTVEKDEELING IN MILLIOE- NEN DOLLARS. 1910. Netto ontvangsten 4e kwaril. 25.99, 3e kwartl. 37.38. 2e kwartl. 40.17, le kwartl. 37.81. Afschrijvingen 4e kwartk 5.53, 3e kwartl. 6.32, 2e kwartL 6.29, le kwar taal 6.11. Totaal 4e kwartL 20.46, 3e kwartl. 31.04. 2e kwartl. 33.38, le kwartl. 31.50. Verd. netto winst. Rente en nfl. bonds 4e kwartl. 7,31, 3e kwartl. 7.31, 2e kwartL 7.31, le kwartl. 7.31. Reserve 4e kwartl. 6.3e kwartL 7.50. 2e kwartL 7.50, le kwartL 5.-— Div. pref. 4e kwartL 6.30, 3e kwartl. 6.30. 2e kwartL 6.30, le kwartl. 6.30. Div. Commons 4e kwartl. 25, 98, 6.35, 3o kwartl. 27. 46, 6.23, 2e kwartl. 27. 46. 6.35 le kwartl. 24,96, 6.35. Surplus 3c kwartL 3.58, 2e kwartl. 6.42, lo Icwart. 6.54. Deficit 4e kwart 5,50. De optimistische uitlatingen van president Gary echter gaven den in druk. dat de Staial industrie thans op oen keerpunt is gekomen en stijgendb ontvangsten wederom kunnen worden verwacht, hetgeen door de haussiers word benut om het koerspedl op te heffen; Het valt verder biet te ontken nen dat de spoorwegsystemen thans groot belang hebben bij vaste fondsen markten, waardoor ze met meerdere zekerheid hare bonds zullén kunnen plaatsen. Dat de eischen, welke door de spoor- en industrleele ondernemin gen aan dc geldmarkt zulten worden gesteld, aanzienlijk zijn, kan blijken uit het feit, dat alleen dit jaar ruim 215 miilioen dollar obligaties moeten worden afgelost welke grootendeels door nieuwere van lager rentetype zullen worden vervangen. De min of meerdere gemakkelijkheid, waarme de bondö kunnen worden geplaatst, vormt een niet onbelangrijke markt factor en goeft eene makkelijke plaat sing wedorkeerig steun aan de ehare- markt. Dit d©ed zich ook de afgeloo- pr-n week gevoelen, toen Wal Is'reet 11 ig gestemd word op het bericht, dat het aan de Southern Pacific ge lukt waa een groot bedrag bonds te Parijs te plaatsen. De officieels mede- dceding van rechter Lovett, den presi dent van de Union Pacific, dat de Union en Southern Pacific besloten hebben op eenige ha/rar onder,hooirige lijnen dubbel spoor aan te leggen, welke aanleg over eenige jaren ver deeld zal worden, on waarvan de kos ten op pl.m. 70 Miilioen Dollars wor den genaamd, wend zeer gunstig op gevat eb deed een levendigen handel ontstaan. Men kreeg toch den indruk, dat bij de leidende apoorwegmagna- ten de economische toestand niet zoo donker wordt ingezien en er voldoen- aa'nwijzingen zijn om de verdere ontwikkeling der zaken met vertrou wen tegemoet te zien. De baissiers ga ven er dan ook algemeen de voorkeur aan tot dekking over te giaah, waar van vooral Steels en Amals profiteer- den. Voor de aandeden der Hilil-sporen was de stemming roede in verband met d® betere December nelto's en de betere berichten inzake het vracht vervoer, zeer vast. De Westelij Ito spo ren maakten melding van aanzienlij ke graan- en meel transporten, het geen, naar meb verwacht, over eeni gen tijd in de ontvangsten tot uit drukking zal komen. Ook onze beurs sloot zich geheel bij New-York en Londen aan. Het feit, dat Amerika ook deze week neg steeds nankoopen bewerkstelligde op de Londensche beurs, verlokte ook ons publiek tot het aangaan van enga gementen, daartoe mede aangemoe digd door dé veie alt New-TorK ont vangen „tips". Vooral Union, South ern Pacific en Steols lagen zeer vast en monteerden eenige punten. Van de minder courante soorten konden United Cigar zich pl. m. 4 en St. Louis South. West pl.m. 5 verheffen. Deze laatste soort In ver band met de gunstige December- ontvungsten. Ook voor Southern Rails ontwikkelde zich goede binnenland- sche kooplust; 2e Mexican verhieven zich een naar percent op het gerucht, dat een dividenduitkeering op de sha res zou plaats hebben. Toen dit we>rd tegengesproken reageerde de koers een fractie. Do locale markt gaf even eens blijk van een gunstigeu grond toon. Culturen zonder veel affaire, daarentegen namen de omzetten in den Oliehoek groote verhoudingen aan. Vooral Koninklijken en Consols lioddeu een willig verloop en blijven evenals de mees to andore oliewaar den op liqogere koersen gevraagd. De rijzing in Shell t© Londen op groote aankoopen van Parijs was mede oor zaak van de willige stemming hier lor beurze. In de gisteren gehouden vergadering der Shell uitte Sir Mar cus Samuel zich zeer optimistisch en is deze de iueoning toegedaan, dat door de uitbreiding van de bezittingen der maatschappij mot de concessie van Rajah Brooke in Serawah de waarde daarvan veel meer gestegen is dan het bedrog der aangenomen kapitaalsuitbreiding, benoodigd voor oovenbedoelden concessie-aankoop. Op het gunstige koersverloop der Uliowaaixien vormde Orion een uit zondering. Deze reageerde scherp op de ongunstige pruductiegeruchteu, welke echter later werden tegen ge sproken en waardoor een groot dcol van hot koersverlies kon worden wonnen. De tabaksmarkt bleef in wachting der inschrijvingen gunstig gestemd bij beperkte omzetten. Voor namelijk Bindjey3 lagen zeer vast. Van Scheepvaartaandeelen konden land Amerika-lijn verder monteeren. Rubbers gunstig gestemd op den be terenden Londensehen Rubberprijs. De omzetten, hoewel nog beperkt, na men iets in omvang toe. Van mijn- waarden zagen Iledjaug en Ketahoen en Paleleli hun koers liooger gesteld- Van do diverso waarden, valt een zing van bijna 20 te consiateeren voor aandeden Titanit. Aand. Kenne- mer Electriciteit konden den pahi- koerg overschrijden. Staatsfondsen, vooral buitenland- sche blijven gunstig van toon. Geld iets minder ruim en varieeren- de van 3 tot 3 5/8%. MERENS A TIELEMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. EG8EU PASTILLES. Staatskontrolle. TEGEN HOEST EN VER- II KOUDHEID. li ITegen het» 8r. Hommel's Haomatogon WAARSCHUWING I zachtsto hruine oogen, die hij ooit gezien had. Iloe voel je je nu, kleine man? vroeg zuster Martin vriendelijk. Best! fluisterde Limpy met een zwak stemmetje, na ©en oogen blikje nadenken, nog maar half overtuigd, dat hij niet nog droomde. Zusier Martin glimlachte. Dat Is good! zei ze, en nu moet je stil blij ven liggen en probeeren weer In slaap te komen. Ja, stemde Limpy toe, en sloot gehoorzaam zijn oogen. IIij sliep nog toen de dokter, verge zeld van een breed geschouderd, def tig en vriendelijk uitziend lieer bij zijn bedje kwam. De heer Cochrane juffrouw Martin, stelde de dokter voor. Zuster Martin boog een beetje minachtend, mijnheer Cochrane'.*? buiging getuigde van hoffelijke erkentelijkheid, zoo wel als van eerbiedige bewondering. Arme, kleine bedelaar! zei hij, berouwvol naai- Lunpy kijkend. Hij is zoo'n kleine jongen en bovendieu nog lam. Ik voel me alsof ik op een weerloos dier ««'trapt heb. Kan hij gauw weer beter zijn, dokter? O ja, antwoordde de dokter. Hij is niet ernstig gewond. Ik ben blij dat te hooren, zei mijnheer Cochrane op verheugden toon. Alleen een gebroken rib, vervolg de de dokter. Zijn mankheid zou hersteld kunnen worden door eqn een voudige operatie, voegde hij er in gedachten aan toe, en bij goede voeding en veel frissche lucht en li chaamsoefening zou hij zoo'n flinke, stevige kleine jongen geworden zijn, als u ooit gezien heeft Doet u het, antwoordde mijnheer Cochrane ernstig. Spaar geen uit gaven en dia hij zoo ver hersteld is. In alle Kinderkamers ial de vroolijkheid en het geluk toe- ncraeii, wanneer men te gelegener tyd „Caïiflgr" toedient; do kleinen nemen dit zóó heilzaam, aangenaam smakend cn zacht werkuad middel gaarne in, ja, beschouwen hot als eene lekkerny 1 De werking la zóó zacht en toch zóó be- jl trouwbaar, dat men zou moenen met l do natuurlijke normale functie van eenen gewonen lichaamstoestand te doen te 5 hebben I „CaliSg"-strgop is een ideaal I huismiddel, dat zoowel bjj de ouders fj als b(j de kinderen spoedig eene wel- I dadige uitwerking teweegbrengt. Ver- ij krjjgbaar In Apotheken. Prjjs 1.26 per flacon. dat hij uit mag, dan zal ik hem naar mijn buitenverblijf op het land sturen mei een zuster. De bruine oogen van zuster Martin kregen steeds zachter uitdrukking en liefkoozend streek ze over Limpy's verward krulhaar. Mijnheer Cochra ne"» blik dwaalde af van het witte bedje en den kleinen jongen en zoo veranderden ook zijn gedachten van onderwerp. Als ik ook eens overreden werd door een automobiel, peinsde hij, en een arm brak of een paar ribben, en hier in gedragen werd om te ge nezen, zou ze dan mijn haar ook zoo slreelen en mij op die manier aankij ken toen dwong hij zijne gedachten weer in een andere richting. Hij is zoo'n aardige kleine jon gen, zei zuster Martin zachtjes, ter wijl ze een bijna onzichtbare plooi uit Limpy's kussen streek. Limpy's manke beentje, dat, zooals de groote vriendelijke dokter hem vor- btlde, weldra Zoo recht en sterk zou zijn als het andere, zat onbeweeglijk in een gipsverband, en de dankbare, nooit klagende patient, wiens vroo- lijka glimlach en grappige gezegden hem de vriendschap van het heele personeel hadden bezorgd, genas langzaam maar zeiier. Op een dag bukte zuster Martin zich bewogen door een plotselinge ingeving en kuste hem. Dat is heel aardig, stamelde Lim py gelukkig, niemand heeft mij nog ooit gekust. Zusters Martin's bruine oogen wer den vochtig en haar arm om zijn hals slaande, legde ze haar wang tegen de zijne. Arme kleine jongen? zei ze zacht jes; arme, eenzame, kleine Limpy! Mijnheer Cochrane, die door alle ■kinderen van de ziekenzaal ongeveer Stadsnieuws De Bouwmeester' huldiging. Gisteravond is de groote tooneel- spclor hier gehuldigd. Eerst geven we het woord aan on zen tooneel-crilicus. die over de Tooneslvoarslelllng schrijft Twee bewonderaars van Bouwmees- ter zaten op den avond van zijn gou den jubileum-feest in den Stads schouwburg te Amsterdam naast elkander. „Aardig hè, om Louis zoo weer in z'n ouwe ungeving te zien 1" zei de eene. „Ja", antwoord-te de andere, nog aardiger, als je ziet, dat hij in die ouwe omgeving de eenige is, die jong is gebleven I" Hebben wij gisteren niet allen de waarheid van die woordspeling ge voeld Het is zoo volkomen juist en de boer Broese van Groenou zinspeel de er terecht op in zijn speech die bijna zeventigjarige is nog steeds de jongste en krachtigste van allen. De heer Róssing laat het Bouwmeester zeif zoo kernachtig zeggen in het laatste nummer van „Het Theater „Wat weerlicht, lk ben 68 jaar, maar geen ouwe man ik ben zoo oud. aLs ik me voel, soms denk ik, dat ik 30 ben ouwer dan 35 voel ik me nooit lk behoor niet tot een verpie terd geslacht I" Nee, waarachtig niet, daar behoor» hij niet toe. Zio die foto maar eens van zijn Voerman Henschel I En zoo als hij daar gisteravond stond op het balcan, kleine, vierkante figuur, blootshoofds, recht en stram, den nr- tistieken, gebruinden kop achterover in den korten, gespierden nek, was hij het toonbeeld van stoere, manne lijke kracht. Dat ls het, wat wij ook steeds in Bouvvmeester's kunst het allermeest hebben-bewonderd zijn groote, soms bijna overdonderende kracht. Die kracht is het, die hem van al onze tooneelspelers onderscheidt, die hem boven allen zoo ver doet uitsteken. Wij weten niet meer, van wien de woordspeling is, maar wij mogeD haar hier wel herhalen Bouwmee?- ter is een meester in het bouwen. Hij beeft zijn groote rollen opgebouwd, ':ot zij voor o: s stonden als in graniet. Louis Bouwmeester is geen man voor de moderne sslcvnkuosf, bij haat het thee-lebberen en koffie-drinken op het tooneel. Zijn sterke, poolige vuis ten en het fijne, porseleinen thee kopje zijn niet voor elkander ge maakt. Er zijn er, die dit jammer vinden. Wij voor ons niet. Ér zijn cenoeg talenten, die het kopje kunnen hautcereu, maar hel zwaard van Ri chard 111, het mes van Shylock en het geweer van Flambeau passen al leen in de handen vau het genie. Wat Bouwmeester voor ons tooneel In de afgeloopen vijftig jaar is ge weest, hebben de Amsterdammers be grepen, toen zij hem In November hebben gehuldigd als een vorst En wij, Haarlemmers, hebben het giste ren al was het dan op kleiner schaal nagedaan. De schouwburg was met palmen ■en draperieën versierd en wat voor een feestvoorstelling allereerst noodig is een zeer talrijk publiek was op gekomen om Louis Bouwmeester te bejubelen. Alle belangstelling ging hlijkboar naar de'n jubilaris uit. Men kitte in het begin nauwelijks op het sped en het stuk, het wachten was alleen op den held van den avond. Tot plotse ling, vrij onverwachts, de bekende, decoratieve figuur in de open deur op barstte het gejuich los, fanfares klon ken en Bouwmeester, blijkbaar onder den indruk, kwam naar voren om met een kort, majestueus gebaar te danken. Dit was voor ons het mooi ste oogenblik van den avond; het was spontane hulde van het heele pu bliek, een belonging, die niet vooraf i elkander was gezet In de pauze luid d^ eigenlijke hul diging plaats. Men zie het verslag hieronder. liet Haarlemsch publiek heeft Bouw meester enthousiast en met groote warmte gehuldigd, het was in vele opzichten een mooie avond. Maar toch.... ondanks alles, verlieten wij na afloop der voorstelling de zaal met j zeer gemengde gevoelens. Wij heb- werd beschouwd als een vermomde prins uit het sprookjesland en wiens komst altijd werd begroet met uitroe- pen van blijdschap, verscheen tien oogenblik Later en zuster Martin ging zoolang weg. Nadat hij nauwkeurig zijn vracht van prachtig speelgoed en mooie pren ten tusschen do kinderen had ver deeld, ging hij naast Limpy's bed zit ten. Als je weer beter bent, Limpy, zei mijnheer Cochrane, die nooit halve dingen deed, dan kom je bij mij wonen. Je zult een ezel en een karre fje hebben, en naar school gaan en bankdirecteur worden of dokter, wat je maar wilt Wel! zuchtte Limpy gelukkig, overreden te worden door een auto mobiel is iets heerlijks. Is er iets andere, wat je nog zoudt wülen? vroeg mijnheer Cochra ne. ik zal je alles geven, wal je vraagt, als je weer sterk en gezond wordt Er is maar een ding, zei Limpy in gedachten. Ziet u, mijnheer Co- cliiajie, ik heb nooit een moeder ge had. AI de andere jongens hebben moeders, maur ik heb er nooit een gehad - on Jiet is erg eenzaam voor een jongen om geen moeder te heb ben. Zoudt u misschien kans zien. om mij een moeder te geven inplaats van een ezel Anne klein o bodelaar! zei mijn heer Cochrane zachtjes. Nooit een moeder gehad. Ik donk Limpy, dat wo er wel een voor je zullen kunnen vinden. Weet je ook een, die je de voorkeur zoudt geven? Ik geloof dat zuster Martin een heel goeie moeder zou zijn, veron derstelde Limpy. Ze kuste mij van middag en niemand andera heeft mij nog ooit gekust &on den h celen avond "de gedachte niet van na kunneh zetten: Moetde-i ze geniaic acteur nu ln zoo'n milieu zijn gouden jubileum vieren Was het nu weer noodzakelijk, dat deze groote man met zoo'u troep moest gaan reizen, om een loopbaan te hei> donken, die zóó schitterend was Hor| dit niet anders gekund Is liet niet bedroevend dat dit jubileum moet plaats vinden tusschen een optreden in een Bioscope-theater te Amsterdam en in Scala to Den Haag En zal het varitété-theater in Londen daarna op onzen beroemden teoneelspeler beslag leggen 1- lit alles noodig Wij kun nen hier niet op antwoorden, omdat wij niet weten, wat Bouwmeester zelf in de toekomst wil. Maar die onze kerheid hee.'t voor ons een groote schaduw over dit vijftigjarig feest g«*. worpon. Laten wij hopen, dat als wij hem in onzen scliou.-burg terugzien, dit dan zal zijn in een hem waardig milieu. Dan zullen wij jubelen, nog warmer en nog hartelijker dan gisteravond. J. B. SCHUIL. D9 otficleelB buldiging In de pauze, na het tweede bedrijf, had de eigenlijke huldiging plaats. De samenstelling der feestcommissie hebben we dezer dagen reeds gemeld! ze werd gevormd door de heeren M. II. Binger. dr. G. E. A. Broese van Groenou, G. J. van Gasteren, J. F. Hulk, C. H. Julius, J. C. Peereboom, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, J. II. Róssing en E. W. van Someren Gro ve. Eenige dezer heeren kwamen met den jubilaris in hun midden op 't. too neel. Ook waren daar opgesteld ne- stuursleden der aan de huldiging- deelnemende vereenigingen met hun baaiieren: de tooneelvereenigingen ,,J. J. Cremer" en „Jacob van Lennep'. de muziekvereeuigingen „Harmonie' en „Post-Harmonie" en de zangver- eeniging „Proza en Poëzie". De feestrede werd uitgesproken door da*. Broese van Groenou, die on geveer aldus sprak Geachte heer Bouwmeester. Het is ons een voorrecht, u toe 1e mogen spreken op een uvond als de ze feestavond. Ge zijt thans in oen tijd, in een periode, van jubelen. Overal waar ge komt wordt ge bejubeld en gehuldigd. Kr worden daarbij woorden gespro ken, die, ais go ze bij uw thuiskomst nog eens kalm overdenkt, zeker weer klank vinden in uw hail. Dat Haarlem niet wilde achter blij ven oij de huldiging van onzen groe ten vaderlaudscheu tooneeispeler wai verwachten. Haarlem en Bouwmeester Bouw meester en Haarlem, zijn daartoe te .eel aan elkander verbonden ge veest. Een menechenleven geleden ik zeif weet er niet van, maar ouderen hebben het mij verteld hebt ge al jen loods aan het Houtplein de Haarlemmers in verrukking gebracht met uw spel in „De Scheepsjongen".. De tent op clo kermis was meermalen te klem, om al de honderden te be vatten. die u wilden zien spelen. De toeschouwers bracht ge geheel onder den indruk. Als ge ze met uw groot talent had gebracht, waar gij ze wil de hebben, dan klonken er steeds warme toejuichingen. Misschien denkt ge met minder plei- zierige herinneringen terug aan den» tijd van de oprichting van hel Haar-' lemsch tooneel. Tien jaar geleden hebt ge hier ook uw 40-jarig feest gevierd iiet was toen een schoone huldiging. Dit zijn slechts eenige nerinnerin gen uit de oude doos. Toch is T goed, als deze zoo nu en dan eens worden opgerakeld, want ze geven de over tuiging. dat Bouwmeester in Haar lem steeds bewonderd is. En zie nu óók weer om u heen in deze zaaL Hoevelen zijn er nu weer niet opge komen, om u te bewonderen. Gij, de krachtige man, die steeds jeugdig blijft, ondanks de bijna 70 jaren van uw leven. Gij zijt nog altijd de man, die geëerd wordt om uw kunnen. Gij, Nederland's grootste acteur.I Eigenlijk behoorde ge te tronen op het Leidsche Plein, met geheel Am sterdam aan uw voeten. (Luid ap plaus). \V4j zijn gelukkig u in ons midden te zien, om u te kunnen huldigem Ook verheugen we ons, dat we hi de gelegenheid gesteld zijn, u onze blij- vao vereering en sympathie te toonen. Ondanks uw moeilijk leven, zijt gij. Bouwmeester, nog altijd dezelfde ge bleven ik zou haast zeggen Jonger geworden. Limpy, zei mijnheer Cochrane ernstig. Je bent een zeer oordeel kundig jongmensch. Er is niet de minste twijfel, of zuster Martin is de beste moeder, die zoo'n kleine jongen als jij bent, kan hebben. Zal ik er haar over spreken, Limpy? Ja, ais 't u blieft, mijnheer Cc* chrane, zei Limpy vol vuur. Zuster Martin verscheen weer, jaist toen do bezoeker opstond om te ver trekken en streelde Limpy's bleeke wangetjes met haar zachte hand. Juffrouw Martin, zei miinheer Cochrane ernstig, ik zal trachten vader voor Limpy te zijn. Hij zal bij mij komen wonen, zoo gauw hi, genezen is. O, wat ben ik daar blij "örn! riep zuster Martin, over Limpy's krulleD jjtr ijkend. Maar er is nog iels anders, 'laf hij heel erg noodig heeft, vervolgde mijnheer Cochrane. Weet u, juffrouw Martin, de ar me kleine jongen heeft nooit een aioe der gehad en een jongen m;st het Doste deel van zijn leven, als hij geen moedor heeft. We hebben er samen over gepraat en Limpy en ik willen beiden heel graag, dat u zijn moeder wordE Juffrouw Martin's mooie bruine oogen keken van Limpy's verlangende oogen naar het even verlangende ge zicht aan den anderen kant van het bedje. Toen glimlachte ze even en boog zich over Limpy om een kus te druk ken op zijn wang. Als Limpy het wenscht, stemde ze zachtjes toe. Hoeral riep Limpy uitbundig, -<" wat zal dat heerlijk zijn!

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10