NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 84T3 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per dr,b maanden» Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J ,aj Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) i W Advertenttgn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland 1-65 MT 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. a' Alzonderlijke nummers0.02H T PTV Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37V4 Kfidactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaalTelefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Ocö Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA ZONDAG 5 FEBRUARL Soc. Vereeniging: Matinée Haart. Muziekkorps, 3 uur. Schouwburg: Het Vroolijk ToonecJ: ^De dame van Maxim'', 8 uur. De Kroon: Ned. Operette-Ensemble: ,De kuische Suzanna," 8 uur. Soc. Vereeniging: Biosooopvoor- aterling. KI. Vereeniging: Concert, 8 uur. MAANDAG 6 FEBRUARI. Schouwburg: „Nur ein traum", E nur. Soc. Vereeniging: Concert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Gebouw H. J. V.: Lezing door dir. A. H. de Hartog, 8 uur. KJ. Vereeniging: Concert, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1301. Veertig jaar in de muziek. Op de smalle Bakenessergracht woont de heer N. H. Andriessen. makkelijk zijn huis te vinden, toen ik hem Donderdagmiddag volgens af spraak spreken ging. Gastvrij werd me de gemakkelijke stoel in den hoek aangewezen. „Mijn vader is nog niet thuis", vertelde Willem, en knabbel de op een pastille, of zoo iets, tegen de verkoudheid. „Ja, de compositie voor het Utrechtsche studentenfeest schiet al op, een gedeelte heb ik Wi genaar voorgespeeld en 't heele werk moet met April klaar wezen, maar de Commissie heeft me uitdrukkelijk gevraagd, er nog niets van te vertel len, ze zal zelf voor de publiciteit zorgen." En toen zijn vader binnenkwam, ija.ni hij afscheid„neem mij niet kwalijk, maar ik moet nog wat gaan etudeeren", en verdween in de terkauier, waar een oogenblik later de vleugel parelende klanken hooren liec „Wat wou je nu weten", vroeg heer Andriessen, en zonder op ant woord te wachten, haalde hij een photo voor den dag. „Kijk, die heb ben ze me cadeau gegeven, dat vind ik heel aardig". Het kiekje stelde hem zelf voor, aan een klein orgel gezeten, met als achtergrond een groot gebouw, verscholen tusschen 't groen, ,,'t Is van Pórtzgen en dat ge bouw is Rolduc, waar ik zes jaar ge weest ben als organiske, zooals ze daar zeggen. Dat was een goeie tijd. 'k Ben zelf een Limburger, moet je weten en het Limburgsche bloed is heel anders, dan 't Hollandsche. Toen ik pas op Rolduc was, kwam ik in een café en dronk een glaasje bier. „Wie is dat daar vroegen ze aan de stamtafel. „Dat is den An driessen. de neue organist van 't klooster 1" Dadelijk was 't klaar, ik moest bij ze komen zitten en mee aanstooten. Er werden rondjes gege ven, enfin, alles heel anders dan hier. Vóór dien tijd was ik ook nog vier Jaar aan 't seminarie geweest te Nij megen voor de muziek. Ja, ik moet Jiog oven vertellen, hoe 't ging met mijn dienen. Ik lootte raak en moest er aan gelooven. Geld om een rem- placant te koopen had ik niet. Maar Bergansius was er, die was nog in onze familie, neef Bergansius zeien wij. Daarheen, probeeren of ik er niet vrij van komen kon. Maar dat ging heelemaal niet „Al kwamen ook alle broers of neven", zei Ber- gansius, „daar kan ik niets aan j doen." En toen het er op aankwam, heb ik niet eens gediend, want de paters kochten een remplacant voor me en dat moest ik langzamerhand inverdienen. Mijn broers waren daar door vrij, die hadden er eigenlijk ook wel aan mogen meebetalen, maar daar is niets van gekomen. Nu, ik ben dan in Februari 1871, dat is dus veertig jaar geleden, als organist gekomen aan de kerk in de Jansstraat, die toen de Haartemsche kathedraal nog was. Of dat een druk ke betrekking is? Soms niet, dan hoef je alleen maar tweemaal op Zondag te spelen, maar andere koe ren is het wel twaalf of veertien maal in een week. Als ik niet kon, was er wel iemand, die me verving. Natuur lijk ben ik van datzelfde oogenblik af ook muziekles gaan geven, zoodat ik eigenlijk mijn dubbel jubilé van or ganist en muziekleeraar herdenk. De meeste bekendheid heb ik ge kregen met de oprichting (ik geloof iu 1875) van Crescendo. En op dit oogenblik ben ik nog directeur van twee liedertafelsHaarlem's Zang genot. dat heel aardig werkt in mijn geest, en Cecüia te Amsterdam, waar mee ik ook al heel wat op concoursen heb behaald. Jammer, doodjammer is het. dat Jan Albert Ban niet is blijven bestaan...."- En toen ik een oogenblik wat hul peloos moet gekeken hebben, als iemand, die niet dadelijk op de hoog te is, zei hij er bij „Weet u niet meerdat was het groote gemengde koor van Roomsch-Katholieken, dat bier onder mijn leiding bestaan heeft! Voor de Leesvereeniging hadden we De Schepping uitgevoerd en dat was zoo in den smaak gevallen, dat. iedereen zei 't moest in mekaar blijven. Gonnet heeft er een naam voor gezocht en we zijn vol moed be gonnen, maar toen de financiën te kort scholen, was het mis. Het ont brak aan voldoenden steun, één man moest alles betalen en die kon dat op den duur toch ook niet blijven doen. 't Is heel jammer geweest, 't was een mooi koor. Werk heb ik anders nog genoeg. Zoo g .ef ik les aan het pensionaat du Sacré Coeur te Bennebroek en al die jaren heb ik les gegeven aan een massa personen in piano en zang. Menigeen heeft van mij diri- geeren geleerd. Aan Willem heb ik ook les gegeven, zoodat hij zoover i, dat hij dadelijk op het Conser vatoire kon komen. Maar die heeft zelf ook hard gewerkt," Daarvan hoorde ik op dat zelfde oogenblik het bewijs in den klaren stroom van klanken, die uit de ach terkamer, door de gesloten tusschen- deur heen, toch tot ons doordrong en die waarlijk niet hinderlijk, maar wel aantrekkelijk was. Boven klonk zwak de klonk van een verwijderde piano dat was de dochter van den heer Andriessen, die voor zang studeert. „Op welken dag mijn Jubilé valt? Ik ontvang op den 12den. U weet, dat Zanggenot een concert geeft, met mevrouw Vogel—Vladeracken, Zals- man en Van Kempen als solisten. Daar worden mijn Stalboef en mijn compositie Columbus uitge voerd. Wil u wel gelooven, dot de menschen nog beter weten, wat Co lumbus, don wat een Stalboef Is Boef, boef, zeggen ze, 't is net of het dieven gaat, maar 't beteekent natuurlijk stalknecht, staljongen, zoo- als je uit Hofdijk's vers toch ook wel merken kunt Ja, ik dweep met Zuid- Limburg en met de balladen van Kennemorland. Waarom de compo nisten niet méér muziek schrijven op een verhalenden tekst, begrijp ik nieL Wat hebben mannen er nou aan, om te zingen van „de lucht is blauw en groen het dal 1" Zoover de heer Andriessen. Het leven en bestaan van den mu sicus is in Nederland niet gemakke lijk. Vooral niet in 't Noorden, waar de menschen wat koel en terugge trokken zijn, angstig om zich eens te geven ik heb me kunnen begrijpen, dat de heer Andriessen met zooveel genoegen sprak van zijn tijd In Lim burg, waar do menschen toeschietelij ker zijn en gemoedelijker. Toch zou hem een terugkeer naar de woon plaats van zijn jeugd allicht niet meer voldoen. Dat leert de ervaring. En het moet gezegd hij erkent zelf met dankbaarheid, wat hij in Hol land voor goeds gevonden heeftIn de eerste plaats een trouwe, verstan dige echtgenoote en dan kinderen, niet zonder begaving, die vlijtig wer ken voor de positie, die ze zich willen veroveren. In hun midden zal hij zijn veertigjarig juhilé zeker met vreugde vieren, vergetende wat hem teleur stelde en dankbaar denkende aan het vele goeds, dat hem geschonken werd. J. C. P. Stadsnieuws „DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET". In ons blad van heden wordt het eerste nummer van de tweede jaar serie van onze rubriek „Dingen, die niet iedereen weet" opgenomen. Wan neer de stof daartoe aanleiding geeft, zal in de nieuwe reeks de tekst met een figuurtje of krabbeltje worden toegelicht. Om onzen lezers nog eens een overzicht te geven van den aard dezer rubriek, drukken wij hieron der de inhoudsopgave af van de In het eerste jaar verschenen reeks. Van deze inhoudsopgaaf zullen in den loop der volgende week afdrukken ver krijgbaar worden gesteld, voor dege nen, die nummers in de daarvoor ver strekte enveloppe hebben bewaard. Dan wordt tevens een nieuwe enve- loppo rorkrijjrbaar pcalcld VOOT <30 tweede serie. De inhoud van de rubriek luld.de in 1910 als volgt I. Wat Is electriciteit II. Hoe ontstaat de z.g. kolendamp verstikking III. Iets uit den kalender.- IV. Wat zijn bacteriën V. Wat weten we van de zon VI. Hoe werkt de telefoon? VII. Hoe komt een wet tot stand VIII. Iloe ontstaat het onweer IX. Wat is suggestie X. Hoe ontstaan eb en vloed XI. Hoe werkt een locomotief? XII. Iets over de Christelijke feest dagen. XIII. Hoe ontstaan de winden XIV. Hoe bepaalt men de plaats op de verschillende deelen der aarde XV. Wat is warmte XVI. Hoe zijn onze hersenen Inge richt XVII. Hoe werkt de telegraaf? XVIII. Wat is kortsluiting? XIX. Hoe denken wij XX. Over vliegmachines. XXI Hoe wordt gas bereid XXII. Hoe wordt beton gemaakt XXIII. Waarom geeft men tegen woordig in de electrische centrale de voorkeur aan draaistroom XXIV. Hoe zijn de nieuwe spoorta- rieven Serenade. Naar wij vernemen zal het fanfare corps „Die Onthoudam-Bazum", he denavond een serenade brengen aan don hoer Pieters, Kleine Houtstraat, ter gelegenheid van diens 25-jarig huwelijksfeest WEER EEN GOEDE VANGST VAN DE RECHERCHE. Het trekt in den laatsten tijd zeer do aandacht, dat de Haarlemsche re cherche zulke uitnemende resultaten bereikt. Ouder leiding van den onlangs aangesteldeln inspecteur van de re cherche Van der Beek, treedt deze tak van den politiedienst zeer vlug en doelmatig op. Uit do berichten der laatste maanden blijkt dan ook, dat in een groot getal gevallen de be drijvers van di els taliën worden inge rekend en het gestolen® terechtge bracht. Onlangs werd bij den rijwielhande laar Radder aan den Schoterweg een rijwiel gehuurd, door iemand, die zei- reiziger te zijn en te Schoten to wonen. Hij huurde die flets voor een week. Het rijwiel werd echter niet terug gebracht. Onze rechercheurs togen naar Am sterdam, waar zij evengoed thuis zijn, als hier In de stad en vonden uit, dat de man van de fiets was de 21-jarige anto-stuuxder A. A., wonen de Oudezijdskapelsteeg te Amster dam. Deze bekende het rijwiel gehuurd te hebben, maar het was hem... ont stolen, toen hij het even bij de Vel- ser Pont had laten staan. De Haarlemsche politie deed met deze vangst haar Amsterdamsche coHlega nog een dienst, want de man wordt te Amsterdam verdacht van den diefstal van een damesrijwiel. Daarom is de chauffeur te Amster dam in verzekerde bewaring geble ven. Na het mannenkoor „Kunst door Oefe ning"', dir. de heer Carl Phlippeau, deelnemen aan den zangwedstrijd uit geschreven door de mannen zangver- eenigïng „ApaLLo" te Amsterdam in JunL De vereeniging zal uitkomen in de derde -afdeel in g. COöP. BROODBAKKERIJ EN VER- BRUIKSVEREENIGING „DE EENDRACHT', De voortdurende groei van het le dental der Coóp. Broodbokkerij dn Verbruiksvereeniging „De Eendracht' alhier, is oorzaak, dat de bestaande gebouwen als bakkerij, magazijn, <v.z. te klein zijn geworden en dat tót verbouwing van een en ander zal moeten overgegaan worden. De voorbereidende werkzaamheden daartoe zijn nu zoover gevorderd, dat de aanbesteding van den verbouw zal plaats hebben. Met ongeveer een 100-tal leden be gonnen, telt genoemde vereeniging thans, 'na een bestaan van ruim 6 jaar, omstreeks 1200 leden. Kunst na "Arbeid. Deze maand zal het Chr. Fanfare korps „Kunst na Arbeid" ,ond-orafd. van de Haarlemsche Joh gel. Vereen. Pred. 12 vers la, zijn 12 1/2-Jarig bes- staan herdenken. Van de oprichting der vereeniging af is de heer George Schmidt haar directeur. Zij nam drie keereh deel aan wedstrijden, uitge schreven door den bond vnn Chr. Harmonie en Fanfarekorpsen, waar bij de Vereeniging is aangesloten, zag zich driemaal bekroond en wel met een 2e prijs B, een 2en prijs A en een eersten prijs. Willem Andriessen. Naar wij vernemen zal de heer Wil lem Andriessen het volgende jaar zich in De'n Haag vestigen, alwaar hij, naar men weet, leer aar aan de muziekschool is en bovendien vele lessen geeft aan particulier dn. TE GOED VOOR MOEDER GEZORGD Twee jongens werden door hun moeder er op uitgestuurd, om op eern handwagen adn de Lichtfabrieken een Hectoliter calces te gaan holen. De jongens deden dit, maar op het terrein vah de opslagplaats vonden zij nog andere kolen, die zij ook wil den meenemen. Zij raapten 10 liter op en twee dn een halve briket. Toen zij weg wilden gaan, werden zij gesnapt door der ambtenaren. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn ih de afgedoopein week genomen 950 baden; in dat aan den Koudenhorn bedroeg dit aantal 589. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. van Aaltsiz, Schotersingel 77, een fantasiebroche. E. Hessels, Vooruitgangstraat 132, een paardendeken. Sociëteit Vereeniging, een porte- monnaie met inhoud. Rietfort, Gierstraat 44, een gou den ketting. J. Wubbo, Lange Ileerenvest 40, een naar kinderhandschoenen. J. Metselaar, Leidscheplein 16, een beugel van een gouden horloge. J. J. Beekelaar, Leidschestraat 46, een rozenkrans. J. van Tongeren, K. Margaretha- straat, een herdershond H. Mouwerik, Rozenstraat, 51 e, een zweep. J. van Dam, Kampervest 19, een ro zenkrans. B. Webed, Baljuwslaan 16, een duimstok. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEM ENDA AL. ONREGELMATIGE GELD- LEENINGEN. Naar de „Zwolsche Ct" mededeelt, heeft het onderzoek naar de verduis teringen van den thans geschorsten ontvanger van de gemeente Elburg geleid tot de ontdekking van een ad ministratieve vreemdigheid, die nog niet voldoende is opgehelderd. Toen de tegenwoordige burgemees ter van Bloemendaal, Jhr. A. Bas Backer, nog burgemeester van Elburg wae, moeten er in October 1900 door het dagelijksch bestuur van die gemeente twee lecningen, groot f 1000 elk, gesloten zijn, om te voorzien in een tijdelijke behoefte aan kasgeld, zonder dat die leeningen door den Raad of door Gedeputeerde Staten waren goedgekeurd. Althans de notulen van B. en W. en van den Raad vermelden niets over deze aangelegenheid. Het geld werd verstrekt door mevrouw de wed. V., die daarvoor twee schuldbekente nissen ontving, waarvan er één is geteekend door burgemeester Bas Backer en den secretaris, en de an dere door den loco-burgemeester en den secretaris. De ontvanger schijnt de rente over 1909 uit eigen zak te hebben betaald. Waarschijnlijk heeft de man van B. en W. machtiging ontvangen, om de 2000 aan de leenster terug te beta len, doch heeft hij de 2000 gebruikt en uit eigen middelen de rente be taald, waardoor de ontdekking voor komen is. Tot zoover het bericht In de „Zwol sche Ct.". Wij hebben bij burgemeester Bas Backer geïnformeerd naar de al-of- niet juistheid der medegedeelde fei ten. Jhr. Bas Backer deelde ons mede, dat hij van den togenwoordigen bur gemeester van Elburg een schrijven heeft ontvangen over deze aangele genheid. Daar het feiten van 11 jaar gelden zijn, herinnerde zich de heer Bas Backer niet meer, hoe de zaak zich had toegedragen. Echter zal er een nadere bespreking plaats hebben, om deze aangelegenheid op te helde ren. Wat nu de zaak zelf betreft, willen wij daarover het volgende aan tee kenen Wanneer de feiten juist blijken, zooals de „Zwolsche Ct." deze geeft, ziju de geldleeningen op onregelma tige wijze tot stand gekomen. Dit valt zeker of te keuren. Vermoe delijk heeft zich de zaak zoo toege dragen, dat het gemeentebestuur op eeu onvoorzien oogenblik geld voor de kas noodig had en er geen tijd was den Raad bijeen te roepen. Ech ter had dan de leening later door den Raad gesanctiouneerd moeten wor den. Binnenland te gebruiken tot handhaving van den godsdienst. Hoofdstuk II werd zonder stem ming goedgekeurd. Maandag half 2: Buitenlandschn Zaken. 'T STOOMSCHIP „VAN IMHOFF' VERONGELUKT. Blijkens bij de Koninklijke Paket- vaari-Maatschappij uit Batavia out- vangen telegrafisch bericht is het stoomschip „Van Imhoff" in Straat Sape tusschen Soembawa en Flores vergaan. Passagiers en bemanning werden gered en aan land gebracht. KOELIE-OPROER OP BILLITON. De Billiton-maatschappij ontving uit Indië het volgende bericht „In het district Manggar op Billi- ton hebben bij gelegenheid van het Chineesche Nieuwjaar op 31 Januari ongeregeldheden plaats gehad, ver oorzaakt door twist tusschen ver schillende Chineesche stammen over verdeeling van de Tetu-Konggel- den. Nadat hierbij twee leiders waren vermoord, was de politie genood zaakt op te treden en legde drie man neer, terwijl één gewond werd. „De assistent-resident, die zich ter plaatse bevindt, requireerde tachtig man troepen ter verzekering van orde veiligheid" Uit dit bericht valt af te leiden, dat geen sprake zou zijn van een op stand onder de koelies. In een telegram, dat de regeering ontving, Is ook slechts sprake van lo zending van „eenige troepen naar Billiton, in verband met ongeregeld heden onder de Chineêzeu Ie Matig gar." Het regeeringstelegram zoowel als het bericht van de Billiton-Mij. bren gen de zaak terug tot eene aangele genheid van locaal belang, hoezeer dan ook tiet verzoek om militaire hulp van het gewestelijk bestuurshoofd ijst op den ernst van den toestand in Manggar, een der vijf districten, waarin het eiland is verdeeld De Nieuwe Ct. ontving van zijn cor respondent te Batavia het volgende telegram: „Particuliere telegrammen melden, dat Tandjong Pandan is afgeloopen en platgebrand. De hoofdadministra teur der Bilüton-Maatschappij is ver moord." Daarentegen meldt de directie der Billiton-Muatschappij het volgende: .Hedenmorgen werd bericht van Billiton ontvangen, dat de toestand te Manggar onveranderd is en he denmiddag twee officieren en 80 man aan de reede van Manggar ver wacht worden. Het alarmcerende be- xioht opgenomen in een dei- bladen van hedenmorgen is dus blijkbaar van allen grond ontbloot," Koloniën DE EERSTE KAMER heeft gisteren de algeuieeaie beschou wingen over de StaatsbegTootmg ten einde gebracht. Na de repliek van den heer Staal, die het militair beleid van het Kabi net—De Meester verdedigde, voerden nog enkele andere leden en ook mi nister Heemskerk het woord. Deze be twistte dat de Regeering het streven zou hebben om een wereldlijk zwaard CHOLERA. Naar hot „N. v. d. D. van N.-I." meldt, heeft zich te Batavia van i -5 Januari geen nieuw geval van chole ra voorgedaan. DE BLONDE EUROPEAAN IN DE TROPEN. Over dit onderwerp schrijft dr. Kohlbrugge in de „Vragen van den dag o.a.: De donkere huidkleur der tropen bewoners is niet een gevolg van net klimaat. zooaJs men dikwijls ge meend heeft. \V are dit wel zoo, dan zouden de Europeanen door een lang durig verblijf in de tropen donker moeien worden, of hun kinderen en kleinkinderen zouden in opvolgende geslachten donkerder moeten worden; dit is evenwel niet het gevui. Verder zouden de inboorlingen, die dicht bij den aequaior wonen, allen zwart moeten zijn, die bij de keerkringen allen lichtbruin en die dor meest noor delijke bewoonbare deelen der aardo zouden een blank vel moeten verton nen. Nu weet wel iedereen, dat men aan den ae«|uator zwarte, donkerbrui ne en lichtbruine menschen vindt, en dat men bij de polen oiuter Eskimo's en Laplanders donkere tinten op merkt. liet blonde type was, zoover wij kunnen nagaan, steeds tot ge deelten van Azië en Europa beperkt, die niet tot het koudste gedeelte dor

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1