NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. rr"~ t 3 r ds Uak- s 28e Jaargang. No. 8474- Verschijnt dagelijks, behaWe op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 8 FEBRUARI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTEN TIËNfe PER drie maanden: jKi.^an iregels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem LAJ Haarlem van 1—5 regels/l.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per rceeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1?2 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 K 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Alzonderlijke nummers0.02h ppb) tS&wms]«f M n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EEKb 1 E Hl.AD. AGENDA DINSDAG 7 FEBRUARL Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. Het Tooneel". Eereavond Louis die Vries, 8 uur. De Kroon: Uitvoering Haarl. Too- neelvereen. „Jacob v. Lermep", 8 uur Sint Bavo: Cursus In de R. K. ge loof s- en zedenleer. Onderwerp: De leer van do Katholieke kerk over de uitwerking van het bovennatuurlijke leven: de vruchten van den Heiligen Geest. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Stadsnieuws OM BOOMEN TE ROOIEN. Men schrijft ons Bij liet rooien van boomen der ge meente Heemstede aan den Heeren- weg langs den Hout worden dezer dagen belangrijke proeven genomen met een toestel van de firma Böering uit Sinn in Duitschland, waardoor 't mogelijk is, dat één man door een hef boom in beweging te brengen of een perspomp in werking te stellen den boom doet vallen In de gewenschte richting. De eerste proeven hadden Zaterdag middag plaats onder leiding van den w w u ingenieur Brenner von genoemde fir-dTOld."\Vat"vvel" duidelijk'J"voo7Tns ma en voldeden aanvankelijk zeer staat de verhooging van het eind- cijfer, wanneer het voorstel van B. LOONEN VAN GEMEENTE WERKLIEDEN. B. en W. van deze gemeente heb ben een goed werk gedaan met de cij fers mee te deelen van de loonen in andere groote gemeenten, zooals die door het dagelijksch bestuur van Utrecht aan den Raad aldaar zijn meegedeeld. Elders in dit nummer vinden onze lezers daarover uitvoeriger modedeo- lingen. Hoewel het lijstje niet volledig is. daar de cijfers van achttien ge meenten zijn opgegeven, raken ze de voornaamste plaatsen van ons land en geven dus wel gen juist denkbeeld deir verhoudingen. Schitterend zijn die cijfers niet Bij zonder ongunstig is Nijmegen, waai een gemeente-werkman een gezin van tien kinderen zou moeten hebben, om als minimum ƒ11.50 's weeks te ver dienen. Ook in Maastricht (minimum 7 50) is wel wat in te halen, waar mee het gemeentebestuur dan ook be zig is. Kan men hiervan veronderstel len, dat de toestanden er overigens voor den werkman gunstiger zijn, ten opzichte namelijk van woning, huur en kosten van levensonderhoud, in Leiden, dat weinig van Haarlem ver schilt, is het aanvangsloon van 9.73 evenmin gunstig. En slechts in twee gemeenten Amsterdam en Dordrecht, is het minimum gelijk aan wat in Haarlem de Commissie voorstelt, na melijk 12 por week in Amsterdam is het loon voor den gehuwden werk- l, die een vak kent, nog iets hoo- ger, n.L 12.60. Weliswaar kunnen wij op de mee gedeelde cijfers niet al te veel conclu sies bouwen, omdat het aanvangsloo- nen zijn en de periodieke verhoogin- noch de maxima zijn goed. Hedenmiddag te 1 uur herhaald in tegenwoordigheid van aange,n0men. erden zij en \y_ 0f uut der Commissies wordt verscheidene bestuursleden en ambte naren van do Nedcrlandsche Heide- Maatschappij en andere bij bosch- bouw belanghebbenden. Het toestel, dat in Duitschland Natuurlijk worden van do gemeen tekas belangrijke offers gevraagd. De loonen, die nu, volgens de bestaan de regeling, in 1910 230.811 kostten, vereisehen in 1912 255.801, indien V CrCLSVIlCll UI l-J- I —W.UUJ, reeds sedert eenigen tijd gebruikt het voorstel van de Commissies wordt wordt, zal zeker ook hier te lande met aanVaard hen verschil dus van succes toegepast kunnen worden, 2^ Maar zóo de vergelijking daar het de iiweitovolle en met altijd ni(jt heel juisl T,„mf,rs dat ioons. ongevaarlijke methode van omtrek- v()rhooging gewenscht is, wordt al ken met takels geheel kan vervangen. I a u, legcijsliiuders vim boomemuu.M fld zulleu bedenkelijk bet hoofd schud- f - erkend, zoodat ook vol- i W. belangrijk bedrag méér zal worden vereischt, in 1912 van rond 20.000. Met andere woorden wat do Com missie wil, zal in 1912 5000 méér kosten, dan wat B. en W. voorstellen. Onder deze omstandigheden spreken den wensch uit, dat het voorstel den, als zo vernemen, dat het voort aan nog gemakkelijker zal gaan 1 Van een serenade. Door het fanfarecorps „De Onthou ders-Bazuin" zou Zaterdag, zooals wij reeds meldden, een serenade ge-der Commissies door den Raad zui bracht worden aun den heer H. Pie-worden aangenomen De stijgende i kosten van huren en levensonderhoud ters, ter gedegenheid van zijn 25-jara- deden de noodzakelijkheid van herzie- £6 echivereeniging. I ning beseffen, hoe langzaam die in Door het bestuur der muziek-verco- haar werk gaat hebben wij kunnen niguig was eveUwo] niet vroegtijdig 1 opmerken, dal zij dus maar niet ieder genoeg toestemming aangevraagd ooganblik ter hand genomen kan voor het geven van muziek, en toen worden, is zeker, liet zal daarom mee- kerstraat arriveerden, kwam onver- verheffen. B. en VV. geven de cijfers zonder commentaar, wat verklaarbaar is, omdat het hier een feitelijke cijfer- uxuuvdjx ua. quaestïe geldt en het College vrede i wii w.-,.i hebben kan met het hoogste bedrag, i wat oei aan- wanneer de Raad dal beschikbaar wacht die mededeeling, dat geen mu ziek mocht worden gemaakt. Goedo raad was duur. Een serenade zonder- muziek, dat ging toch niet, maar wanne- w6rd vindingrijk wil. Wil hopen 4at Ui - muzikant het middel ontdekt om de d0€n zat avondhulde toch te doen doorgaan. I Fluks togen de musici met hunne J u b i 1 instrumenten het huis binnen en stel- 1 Zateidag had do huldiging plaats den zich in de daarachter gelegen bak van den heer J. Waning, die den dag kerij op. En geen minuut duurde het, herdacht, waarop hij vóór 50 jaar in oi cl» buitenstaande luisteraars hour- dienst trad bi) do firma Joh linsche- I dé en Zonen (afdcelmg drukkerij), den de tonen von u vrooljjke nmrsch VoQr d0J, ,,ld cen cod'mls. opklinken. sje gevormd uit zijn collega's, welke Zoo ging do niuziek-huid© toch den jubilaris per rijtuig van zijn door. De muzikahten werden out- woning haalde en ter werkplaats haald, en do geheele zaak had een brachu Toen nam een der comimssie- elk- tev reden -^iel lend verloop. iledeu het woord eu sprait llcm üp eih. u reuen sienena venoop. Umke wijze toe. Daaima werd m de I kamer der firmanten de jubilaris door Diefstalletje. dezer boeren toegesproken, en Bij don schoenwmkelier W. B. op kreeg hij ©en gouden horloge met het Spaarnc werd Zaterdag een paar inscriptie ten geschenke. Vervolgeus dames-rijgschoenen vermist. werd een cadeau, bestaande m een Het paar »-m gestolen. Mocle^ v,m "J" kame" De reclierciie had nog denzeJfdien r"'ov|| dag W. F. de Ja R. dio dief 1 raden overhandigd, j Des jubilaris werkplaats was voor en deze gelegenheid versierd, terwijl de iheer Waning dezen dag verder in zijn familiekring mocht doorbrengen. Des avonds had op de werk plaats een feestje plaats voor do ka meraads van den jubilaris. de schoenen te pakken. WELDADIGHEIDSCONCERT. Het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Da vids'' geeft opnieuw een uitvoering ten bate van het lighalfonds. De altzan- geres Mej. Deetman uit Leiden, do hoeren Hoefman, bariton en Luttik.üe.UKent p. Keenman van da twieda piano uit Haarlem verleeneh daarbij uiasse tot eerste Klasse verhoogd, en Politie. Door den burgemeester is de poli- belangloos hunne medewerking. Druk vervoer. Voer der ti.d van het jaar had do Electrische Spoor gisteren een druk vervoer des avonds to 10 uur was men genoodzaakt van hier extra dien sten in te lasschen. de politie-agent H. S. Israels van der de tot tweede klasse bevorderd. Zuivelbeworkera. De afdeeling Haarlem van don Zui vel bewerkersbond beeft besloten een actie te voeren tot het verkrijgen van minstens één vrijen dag in de 20 da gen en voor 4 vakantiedagen por jaar. Dansfees t-M a r t i n. Aan het eind van deze week geeft de firma J. G. Martin en Zonen haar jaarlijksch dansfeest. De heeren Mar tin hebben weer ©enige fraaie inter mezzo's samengesteld, o. a. een bloo- menfeest. Chr. N at Werkmansbond. In de laatstgehouden bestuursver gadering is besloten tot oprichting van een leesbibliotheek ten nutte Jia- rer leden, op sociaal-economisch ge bied. Weldra hoopt Da Van Paassen zijn reeks lezingen voort te zetten over „Bepalingen op den rusttijd. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven! 9 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 3 meubelmakers, I mo delmaker, 17 metselaars, 19 opper lieden, 5 stucadoors, 4 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 11 grof bankwerkers, 2 metaaldraaiers, 3 vuurwerkers, 1 ketelmakers, 7 burgersmeden, 2 machinisten, 7 sto kers, 1 electricien, instrument maker, 1 koperbankwerker, 2 ko perslagers, 5 loodgieters, 1 schoen maker, 3 zadelmakers, 1 kleerma ker, 41 schilders, 1 behanger, 2 stoffeerders, 10 bloemisten, 9 tuin lieden, 23 grondwerkers, 2 bakkers, 3 banketbakkers, slager, 8 krui deniersbedienden, 1 kellner, 17 ma- gazijnknechts, 18 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 9 kantoor bedienden, 8 boekdrukkers, letter zetters, lithograaf, 1 binder, 30 losse werklieden 1 dienstboden, 16 werksters, 9 naaisters, 2 kook sters, 3 huishoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspl- raut bouwk. opz., steenhouwers 6 voegers. Gov. Voorwerpen. Terug te bekomen bij Bureau N. Haarl. Crt.. een porte- monnuie met inhoud. Uytenbosch, Du ven voordestraat 29 rood, een breekijzer. G. Tahiter, Saenredamstraat 44 rd., een schaartje. C. Breebaard, Duvenvoordestraat 77 een paar kinderschoenen. J. Staalman, Holsteynstraat 10, een steekbeitel. v. Hezel, Voldersgracht 14, een broche. H. Hazen, Tuinstraat 1 rood, 2 étuis van brillen. Vennik, Gen. Joubertstraat 21, een gununibaL J. Moerkerk, Leidschestraat 37 a, een paai deubors tel. H. Drenth, Gen. Joubertstraat 41, een gummibal. '1'. ipenhurg. Turfmarkt 32 rood, een handschoen. W. Fortgens, Koningstraat 12, een dameshorloge. C. v. d. Geer, Gierstraat 35, een rij- i'lel. C. Verwer, Schcepmakersdijk 25, oen hondenmuilkorf. Burger, Linschotenstraat 34, een geel metalen armband. G. J. Jansen, Teylerstraat 53, cen paar zwarte kinderkousjes. J. J. Sunter, 2e Yuoruitgaugstroat een fautasiebroche. J. Timmermans. Leliestraat 29, een ceintuur. Merts, Schoten, Reitzslraat 61, een schakelarmband. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. De Nieuwe SchooL Door den Minister is aan de minste inschrijvers, G. B. Meerman, Kaub en Bierboom dn de Firma Koning ge gund het bouwen van de schooi (dorp) de levering van het meubilair en do •erkchtiugsairtikelon. Door B. en W. is de heor B. Geurt- seü alhier benoemd tot tijdelijk op zichter aan dezen schoolbouw^ HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdag 9 Februari 1911, 's avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen L Voorstel tot reorganisatie van de Brandweer met verordening op de vrijwillige brandweer en instructie voor den secretaris van die brand- 2. Voorstel tot onttrekking van den toren op het Ned. Herv. kerkgebouw aan den pu bij eken dienst. 3. Voorstel tot verkoop van den to ren op het Ned. Herv kerkgebouw. 4. Adres van J. Hilgerman, om af wijking van art. 15, le lid, der Bouw en YVoningverordening voor den bouw van villa's in het Westerhoutpark, met voorstel van B. en W. 5. Adres van J. de Goijer, om te worden benoemd tot makelaar, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel om aan B. en W. te ver kenen een crediet van ten hoogste f 100 voor aankoop van een roeiboot en voor verdere voorbereidende maat regelen voor een overzetveer over het Zuider Buitenspaarne, bij de Vijver laan. 7. Adres van P. G. Smit, te Heem stede om een hek te mogen plaatsen op gemeentegrond voor het Wijkgo- bouw aan het Raadhuisplein, met voorstel van B. en W. 8. Adres van B. en W. betreffende het voorstel van den heer Dr. Droog, Raadslid, omtrent het laten branden van lantaarns in de morgenuren. 9. Voorstel om aan den Directeur der Gasfabriek en Waterleiding te vergoeden de eerste kosten van het stellen van borgtocht. 10. Voorstel tot wijziging der in structie voor de ambtenaren ter Secretarie. 11. Ingekomen stukken en mede- deelingen. SANTPOORT, In" de gehouden jaarvergadering der Protestentsche Dragers-vereeni- ging zijn do heeren W. Bax Jr., G. Mulder en G. J. Tates als bestuursle den herkozen. HAARLEMMERMEER. Het register van inschrijvingen voor de Nationale Militie voor deze gemeente, lichting 1912, is voorloopig gesloten en bevat 157 insclirijvingen. Opmerkelnk is het, dat waar de ge meente steeds geleidelijk in bevolking is toegenomen, bet aantal aangiften voor de Militie, enkele jaren geleden aanmerkelijk hooger was dan thans. Dit verschil bedraagt zelfs wel 50 en alleen naar de lichting 1911 gerekend verschilt het 30 inschrijvingen. Zaterdagmiddag werd aan den Kruisweg nabij den Sloterweg, do 15-jarige zoon van de Wed. De Jong aangereden, waardoor hij zich blijk baar ernstig aan beide beenen be zeerde. Een automobiel, gemerkt G. 2191, die aldaar passeerde, werd stilgehou den en door de inzittenden werd een plaatsje ingeruimd voor den jongen, waarna ,,full speed" naar Dr. Nan- ninga te Hoofddorp werd gereden. Het onderzoek van den geneesheer was nog al bevredigend, zoodat de jongen binnen enkele dagen weer her steld zal zijn. Per auio werd de jon gen weer naar de ouderlijke woning teruggebracht, en na de moeder, die iu armoedigen toestand leeft, een on dersteuning te hebben gegeven, ver trokken de onbekende vriendelijke en behulpzame lieden weer. BEVERWIJK. Een vrouwelijk diaken. Mej. Van den Oudendijk Pieterse is benoemd tot diakones der Ev. Luth. gemeente alhier en heeft dio benoe ming aangenomen. Een ondankbare. N. de W., een goed biljarter, die veel verplichting heelt aan den heer E., lid van den gemeenteraad alhier, zou bij het prijsbiljarten in een der herbergen nan de Meerstraat, voor genoemden hoer spelen, op conditie bij het winnen van den prijs, f 20, daarvan een gedeelte te zullen ont vangen. De prijs werd gewonnen, maar toen het op deelen aankwam, ontstond er een zoo hoog loopend ge schil, dat men elkander begon te schelden. De W. heeft de hem toege voegde scheldwoorden zich zoodanig aangetrokken, dat hij tegen den heer E. een klacht hij de justitie heeft in gediend. (Kenn.L) VELSEN. RAADSSTUKKEN. Door B. en W. worden den Raad ter vaststelling aangeboden eenige verordeningen, betrekking hebbende op de exploitatie van het gasbedrijf. Wij ©ziileerte'n daaraan 't volgende: Wie gas wil hebben, t zij over een gewonen of over een muntmeter, moet daartoe een formulier invullen, dat men aan liet Gasbedrijf-kantoor gra tis verkrijgen kan. De directie wijst de plaats van den meter en steeds zoo dicht mogelijk bij den ge vel, waardoor de gasleiding naar binnen komt. De directie is niet ver plicht eefn aansluiting te maken, wan neer er in de straat of weg geen hoofdleiding is, of deze niet van vol doend vermogen is. B. en W. kunnen echter toestem ming geven voor de aansluiting als er gt«n hoofdhuis ligt indien wordt gewaarborgd, dat het gasverbruik jaarlijksch 10 pet. bedraagt vah de aanlegkosten. Wanneer men cen gewonen meter van de gemeente neemt zijn de dienst leidingen voor rekening van de gemeente. Deze leidingen lig gen tot één meter binnen het huis of erf, maar wanneer dit gedeelte lan ger is dan 12 meter, komen de meer dere kosten voor rekening van den aanvrager, óók do kosten van het leggen dezer buizen door een sloot of gracht. De leiding in huis is voor rekeni'ng van den gas verbruiker. De metoriiuur bedraagt per maand voor eeu drleüchtsmeter f 0.20, voor een 5-lichts f 0.25, voor een 10-lichts f 0.40; een 20 lichts f 0.50, oen 30 lichts f 0.65; eeu 50-Iichts f 0.80; en C0-lichts f 0.90; een 80 Lichts f 1—, een 100-lichts f 1.20 en een 1501ichtsmeter I 1.50. De gaskwitentie wordt elke maand aangeboden. Na twee malen aanbie ding moet f 0.10 botaaid worden voor administratiekosten. Wie een muntgasmeter wil nemen, moot een schriftelijke verklaring overleggen, dat de eige'naar van het huls den aanleg van gas toestaat. De aanvrager moot f 2.50 betelen als waarborgsom, maar krijgt die terug, als geen gas moor gehruikl wordt. Behalve de dienstleiding (tot 12 M, lengte) "neemt de Gemeente voor haar rekening den aanleg van de binnen leiding (tot een maximum van 25 M.) Is dio leiding langer, dan moot do aanvrager dat meerdere betalen. Dan geeft de Gemeente aan den muntgasverbruiker gratis in bruikleen een harplamp met walmvanger, kap, gasgloeilichtbrander, kristalglas, gloeikous e'n stift; één wandarm met liliputbrander, kousje, stift en ballon; ee'u vaste wandarm met toebehooren als bovengenoemden twee ééngaats- comforen (groot- en middelsoort) of één twce-gaats-comfoor, naar keuze. Deze toesteilen moeten goed onder houden worden en, aan het Gasbe drijf worden teruggegeven, wanneer ge e'n gas meer wordt genomen. Men behoeft geen huur te betalen voor muntgasmeters, doch wanneer het gasverbruik minder is, dan 300 kub. M., moet men voor eiken motor minder één cent betalen. HILLEGOM. Tusschen Lisse en Hillegom vindt men nog een vrij groote uitgestrekt heid binnenduinen. Deze worden af gezand en terstond voor de hyacinten- cultuur gebezigd. Do gronden zijn, hoewel nog lang niet gereed, reeds aan verschillende bloemholenkwee- kars verkocht voor den prijs van f 9000 per H.A. Dit is cen som, die voor de meeste la'nd- en tuinbouwers wel on begrijpelijk zal zijn. (Floralia) Binnenland TWEEDE KAMER. BERN ER CONVENTIE. Het Rcgeeringsanlwoord is ver schenen op het afdeclmgsverslag over het betrekkelijk wetsontwerp. Zij stelt daarin op den voorgrond, dat de toetreding een quaestie van recht betreft, waartegenover van con cession anderzijds van de Mogend heden, bij wie men zich aansluit, geen sprake mag zijn. Een zich meer en meer herhalend verschijnsel is de uitgave in het buitenland van verta lingen van Nederlandsche tooneel wer ken en de nabootsing in naburige landen van Nederlandsche kunstwer ken. De auteurs van ai die werken zullen voortaan ook in de onderschei dene Unielondcn eon bescherming er langen, die zij thans, ook al worden hunne werken daar door een uitgever aangekondigd, niet kunnen deelach tig worden. Op grond van de erva ring, elders opgedaan, mag worden verwacht, dat buitenlandsche auteurs niet hooger eischen zullen stellen voor het gunnen van het vertaalrecht aan Nederlandsche uitgevers. Een. matig honorarium zal een Ne- derlandsch uitgever gaarne voldoen, omdat dit de premie is, waarvoor hij zich verzekert tegen een andere ver taling, die bij olkoinen vrijheid mis schien gelijktijdig met de zijne of kort daarna zou verschijnen. De Rogeering vertrouwt, dat het gematigd standpunt, door haar bij doze wetsvoordraclit ingenomen, de tegenstanders daarmede alsnog zal kunnen verzoenen. Geleidelijke overgang tot geheele toepassing der Bernsche conventie sluit van zelf in zich, dat hiertoe geen poging zal worden gedaan, voordat de ondervinding, in het over gangsstadium op te doen, zal aanwij zen, dat de tijd daartoe gekomen is. Aan de eischcn van eerlijkheid en recht voldoet inmiddels ook de voor gestelde beperkte toetreding, waarbij immers wordt aanvaard wat sedert vele jaren door de Unielanden als recht werd erkend, en wat voor de onderlinge verhouding van eenige dier Stalen ook voorshands nog recht zal blijven. In afwachting der beslissing over de conventie 1 leeft de Regeering een wijziging van de wet op het auteurs recht niet mogen voorstellen en mag zij ook nog niets mededeelen omtrent den inhoud van dit aan het Departe ment van Justitie gereed liggend wij- zigingsontwerp, waarbij rekening ia gehouden met de in het nu beant woorde afdeelingsverslag uitgespro ken wenschen. DE KOSTEN VAN I1ET ANALY TISCH VERSLAG. De Haagsche correspondent van do .Leeuw. CL" schrijft Het heeft de aandacht getrokken, dat de regooring bij het verstrekken der gevraagde gegevens aangaande het Analytisch Verslag, zich heeft onthouden om met cijfers de kosten aan te geven. Over 1909 bedroegen de uitgaven f 22.731.48, de inkomsten 5003.40. Al zijn de uitkomsten over 1910 nog niet precies te geven, toen werd mij ver zekerd, dat die totaal-cijfers, tegen-, een geraamd bedrag voor 1910 f 40.000 van dien aard zijn, dat de regeering aanleiding gaven voor 1911 een bedrag van 130.000 op de Staats begrooting te brengen. Naar ik verneem, blijven de uitga ven over 1910 ver beneden de f 30.000, en dat ondanks de omstandigheid, dat er druk met losse krachten ge werkt moest worden. CAPUCIJNEN IN AMSTERDAM. Het klooster en de kerk voor Paters Capucijnen zuilen, meldt de „Neder lander", verrijzen aan de Lijnbaans- gracht en de Tichelstraat. DR. K. POL. Te Groningen is overleden dr. K. Pol, docent in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de universiteit al daar. De overledene werd herhaalde lijk benoemd tot secretaris in de exa- i-commissie voor de middelbare akte der Hoogduitsche taal. ONGELUKKEN. Men meldt uit Hilversum f Zondagmorgen wilde de heer Th. A. op het perron te Hilversum in den reeds in beweging zijnden trein sprin-, welke te 8.30 naai' Amsterdam- vertrekt. Hij viel van de treeplank en kwam tusschen den trein en het per- terecht. Toen de trein tot stil stand was gebracht, werd do ongeluk-' kige er geheel verminkt onderuit ge haald. Hij overleed na eeu half uur. DIEFSTAL. Men meldt ons uit Amsterdam Meldden we dezer dagen, dat uit een spiogel- en lijstenfubriek aan de- Kostverlorenvnart alhier een groote hoeveelheid goederen ter waarde van ruim f 900 is ontvreemd, in den nacht van Zaterdag op Zondag is wederom oen ongenood bezoek aan deze fa briek gebracht. De diefstal Is thans evenwel van minder omvangrijken aard en bepaalde zich tot eenige mon- sterkistea. LANDBOUWTENTOONSTELLING IN 1913. De opening van do landbouwten toonstelling, in 1913 vanwege de Kon. Ned. La'ndhouwvereeniging te Schevoningen te houden, is, naar iu een vergadering van het hoofdbestuur der HoSla'udsche Maatschappij van Landbouw is meegedeeld, verschoven van Juni tot Augustus 1913. Het terrein, voor de tenteons tolling beschikbaar, is 21 Hectare groot,. Ds. L. C. SCHULLER TOT PEURSUM. Ds. L. C. Schuller tot Peursum, predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te te Amsterdam herdacht gisteren zijn veertigjarige ambtsvervulling. In 1871 nam ds. Schuller tot Peursum het beroep naar Woudenberg aan, al waar hij eenige jaren het herderlijk ambt bekleedde. Vervolgens stond hij te Heivoort, Heukelum en Alkmaar, van welke laatste gemeente hij naar de hoofdstad werd geroepen om er 4 Maart 1888 het predikambt te aanvaar den. Op philantropisch gebied heeft ds. Schuller tot Peursum zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Bij zijn jubilé mocht hij velo blijken van belangstelling ondervinden. De jubilaris hield in do Nieuwa

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1