De Erfgenaam van Vering Binnenland DE EERSTE KAMER kwam gisteren niet gereed met do be handeling der begrooting van Bin- nenlandsche Zaken. Nadat toch do heer Van don Biesen, gelijk wij reeds telegrafisch meldden, zijn jaarlijksohe philippic» tegen do Woningwet 011 haar toepassing had doen hooren, brachten verschillende sprekers nog oenige onderwerpen ter sprake, waar van wij de voornaamste mamoreeren. Voor zoover de sprekers tot de rech terzijde bi hoorden betuigden zij, al thans gedeeltelijk, instemming met de bezwaren tegen de subsidiooring der openbare leeszalen, feitelijk het hoofdpunt van het debat. De heer v. d. Does de Willobois •wenschte een wijziging in de gemeen tewet. die zou kunnen leiden tof ver wijdering van de orde verstorende raadsleden uit gemeenteraadsverga deringen. Andere wijziging in dezelf- 'do wet en ook in de Drankwet bepleit te de heer d'Aumale van Harden- broek. Burgemeester Van Leeuwen kwam terug op zijn dehkbeeld van commission van beheer voor de ge meentebedrijven, ter verlichting van 'de bestuurstaak. Wettelijke vaststel ling van de bevoegdheid tot isolatie van lijders aan besmettelijke ziekten wenschte een ander burgemeester, de hoer van Starkenborch Stacbouwer. En eindelijk bepleitte de heer De Ma- roz Oyéns het behoud der gymnasia r— liefst terugkeer tot de oude latijn- sche school boven de instelling van lycea. Heden 11 uur voortzetting. DE TWEEDE KAMER, Van vacautie terug, kreeg med'edee- ling van het inkomen van een nieuwe Bukkerswet, het ontwerp op de Ruk kersraden ingetrokken zijnde. Zij stelde haar afdeelingen opnieuw vast en koos tot voorzitters daarvan do heeren Borgesius, van der Borch, van Vuuren, Lohman en Nolens. De regeling van werkzaamheden, roods vroeger aangekondigd, gaf aan leiding tot een kort debat omdat de heer Schaper met het onderzoek der Ziektewet in de afdeelingen wilde Wuchten totdat de wijziging der On gevallenwet was ingekomen, die z. i. spoedig te wachten was. De Kauier verwierp echter zijn voor stel met Cö tegen 6 stemmen. Deze tak der vertegenwoordiging is voor een dag of wat in de afdeelin gen gegaan en zal stellig niet in het openbaar vergaderen vóór de andere Kamer weer weg is. LICHT BIJ 'T BLUSSCHINGS- WERK. Bij 't blusschen van den brand, die Maandagnacht woedde in de Geer- truidflteeg te Amsterdam, maakte de brandweer voor 't eergt gebruik van eigen electrisch licht. Een oude stoom spuit is verbouwd tot verplaatsbare sloctrische centrale. De lichtwagen bleek zeer praclisch. De brand, die in het achtergedeelte van perceel 79, waar de firma Leefs- ma en Legerman een magazijn van manufacturen heeft, ontstond, sloeg ook over haar de lokalen der boven ste verdieping van perceel 81, waarin de Zaudleverautie-Maatschappij is gevestigd. Deze lokalen, welke even eens bij de firma Leefsma en Leger man in gebruik waren, brandden go- heel uit. Perceel 79 brandde geheel uit, met uitzondering van het bene denhuis, terwijl van perceel 77, waar in de stallen der gebroeders Sisselaar gevestigd zijn, het dak aan de ach terzijde verbrandde. Verzekering dekt de schade. TEGEN SLlilTINGSDWANG. De Vereeniging „Amsierdamsche Belangen" beeft aan den Gemeente raad een adres gezonden, waarin zij den Raad, in het belang van den nij- voren middenstand en der Gemeente, niet aandrang verzoekt, het voorstel van de Raadsleden mr. Z. v. d. Bergh c. s. in zake een vast te stellen ope nings- eu sluitingsuur voor winkels, niet aan te nemen. EEN FLINKE NALATENSCHAP. De eeuisre weken geleden, te Londen overleden diamanthandelaar Anton Dunkel van de lirma A. Dünkelsbuh- ler and Co. heeft een vermogen nage laten van ruim 18 millioen gulden. Do overledene heeft verschillende belang- FEUILLETON Naar bet Engelsch door CHARLES GARVICE. 58) Amn den anderen kant, ging Percy voort, een Bengaalsche tijger, door uw nederigen dienaar geschoten. Het gat van den kogel is juist achter den rechterschouder, en het beest was er dadelijk geweest Aan den linkerkant daarvan ligt een Maleische kris, ge- irukt uit de hand van een matroos aan bcord van het jacht van een vriend. De eigenaar amuseerde zich met een moordaanslag op den tweeden ma troos, en werd op armslengte- afsland daarvan weerhouden. De punt van do kris is vergiftigd. Mr. Morley, pas op. Een groote koffer ge maakt van hippapotamusleer. Een opgezette ratelslang, een oude Spaan- si:he wijubocaal, die bij menige jovia le toast gevuld eu weer geledigd i3. En zoo ging hij rond, half ernstig, half schertsend, op alle vragen ant woordend terwijl hii licht heanlioD rijk© legaten vermaakt aan weldadi ge instellingen te London en te Fürth ui Beleren. R. BARON VAN ZUYLEN VAN NIJEVELT. Na een langdurig ziekbed is te Wassenaar ontslapen mr. R. baron Vah Zuylen van Nljevelt, burgemees ter dier gemeente. SPOORWEGABONNEMENTEN. Op de vergadering van de Handels- rei z i go rs-v ereen iging Noord-Brabant te Tilburg werd met algemeene stem men besloten eene petitie op touw te zetten tegen de bepaling, waardoor een houder van een abonnement op de spoorwegen, gedwongen wordt, bij gobrok aun plaats, in een lagere klas plaats te nemen dan waarvoor zijne abonnementskaart geldig is. DE DIEFSTAL BU DE STAATS. SPOOR. Thans meldt men aan de Tel.: De hoekhouder der Staatsspoor, te Utrecht, die in voorloopig© bewaring was gesteld, in verband met den dief stal van geld uit een brandkast der S.S., is inderdaad ter beschikking dor justitie gesteld. ONTVLUCHT. De koetsier De J., te Drachten, die verdacht van schapendiefstal ten na- deele van zijn patroon, den genees heer Fischer, gearresteerd was, en uit de marechausseekazerne ont vluchtte, heeft Duit80hland weten te bereiken. De J. was ook onbezoldigd rijksveldwachterl JOURNALISTIEK. Men schrijft aan ,,De Tijd" De overgang van den heer Max van Poll, tot dusver hoofdredacteur van „De Gelderlander", naar het nieuw op te richten katholieke democrati sche blad. dat in Nijmegen zal ver schijnen. is, naar wij nader verne men, niet geheel en al vrijwillig ge schied. De heer Van Poll heeft namelijk wegens ernstig meeningsverschil met de leiders van „De Gelderlander" af scheid van dit blad moeten nemen. De reden daarvan moet gelegen zijn in het feit, dat de beer Van Poil her haaldelijk in zijn biad denkbeelden verdedigde, die niet strookten mot de inzichten van de overige redactie, de directie en de commissarissen. Ook bij de candidatuur van den heer Van Poll voor den gemeenteraad was reeds verschil van meening sterk op den voorgrond getreden. De directe aanleiding tot het ont slag moet gezocht worden in een rede voering. welke de heer Van Poll in dertijd hield in de R.-K. Kiesvereeni- ging te Nijmegen, waarin hij voor een zijner denkbeelden ook in de ver gaderzaal propaganda maakte, en waarvan als conclusie de bekende anti-kus tv erdedigmgs.iiotie met groo- te meerderheid werd aangenomen. Door deze motie achtte de voorzitter der Katholieke KLesvereeniging, het Kamerlid Jhr. Van Nispen tot beve- naer, zich genoopt tot aftreden. Later kwam hij op dit besluit terug, doch de motio ia gehandhaafd gebleven. ONGELUKKEN. Op advies van dr. Van Leeuwen la per brancard naar het Ziekenhuis go- bracht en aldaar ter verpleging opge nomen de 14 jarige ketelbikker J. B., die aan boord van bet stoomschip Gor red ijk, van de N.A.S.M. te Rotter dam, een brandende petroleumlamp op zijn lichaam had gekregen, waar door zijn kleederen in brand geraak ten en hij ernstige brandwonden be kwam. In liet Ziekenhuis te Rotterdam is aan de gevolgen van bekomen kwets uren overleden de 27-jarige losse werkman J. v. d. S., te Wagenberg bij Breda, die aan het etablissement Feyeuoord bij het sloopen van een sieephelüng van een 5 meter hooge stelling was gevallen en daarbij een rugwersel had gebroken. Te Enspïjk is uit de Linge opge- visclit het lijk van vrouw Van Varik, te Geldermaisen, een moeder van zes kinderen, waarvan hot jongste eerst 3 maanden is. NIET IN ORDE? De Onderlinge Pharmaceutische Groothandel zal gereorganiseerd wor den. Over de toestanden die daar thans bestaan schreef de accountant J. G. de Jongh in zijn rapport, dat de ge calculeerde waarde van den inven taris elk volgend jaar een steeds over zijn eigen aandeel in de avon turen, waarvan de meeste curiositei ten tropheën waren. Nu kwamen zij aan een langwerpi ge kist, die apart stond en blijkbaar gevuld was met allerlei artikelen, af komstig van Noord-Amerikaansche Indianen. Op dit oogenblik hadden ©enige jong© mannen de kamer ver laten, en de hun sympathieke jonge dames meegenomen het tikken van de croquetballen was al te verlei delijk en maar enkelen bleven in dc eikenhouten kamer. Onder hen waren Charlie en Lady Mary, Cora en Lilian en één of twee anderen. Toen zij aan de groote kist met het glazen deksel kwamen, toonde Percy grooten lust om zijn plichten als gids in den steek te la ten maar de belangstelling van La dy Mary scheen plotseling grooter te worden. Lord Percy Dit is juist het mooiste van allesKom. Coralief, dit moeten wij nu juist zien. Wat is dat, Lord Percy Percy keek Cora aan, en toen strak voor zich uit. Dat is een Indiaansche speer, Lady Mary on dut een tomahawk met een pijp or aan vust. Het heeft aan een groot opperhoofd behoord een machtig krijgsheld dit zijn zijn schoenen, ©n ziin hoofdtooisel van veeren. grooter nafleellg verschil tegenover ae boeken aangeeft. Op 1 Mei 1909 had de bnlanswaarde ongeveer moeten zijn f 389.384, terwijl zij volgens de boekon bedroeg f 520.647, alzoo een verschil van f 131.262. „Eindelijk werd met vrij groote ze kerheid geconstateerd, dat vele getal len, betrekking hebbende op den aan getroffen voorraad, door wijziging of aanvulling mot cijfers voor of achter het oorspronkelijk ingevulde getal, be langrijk waren verhoogd." Het Hbld. voegt daaraan toe: De hierin uitgesproken beschuldi ging is van zoo ernstigen aard, dat eeü onderzockk door Justitie o.l moeilijk zal kunnen uitblijven. ETSCH OM SCHADEVERGOEDING. Naar de „Zw. Ct." verneemt, moet Ei bert Draaier. Gemeenteraadslid van Doornspijk, tegen den burgemeester die; gemeente persoonlijk een eisch hebben ingesteld tot betaling van ƒ5000, aangezien deze in zijn bekend verweerschrift van hem. Draaier, ge zegd heeft, dat hij waanzinnig, queru lant Is. en zaken van gemeente- en kerkelijke administratie, waarin Dr. genoemd was geweest, verkeerd heeft behandeld. DE HONDERDDUIZEND. De 100.000 van de Neder] andsChe Staatsloterij is te Rotterdam geval len op oen gesplitst lot, waarvan een groot gedeelte genomen was door een aantal bezoekers van een artisten- café in de Nieuwe Kerkstraat. Ondor de gelukkige winners bevinden zich versclulleude geëmployeerden van den Grooten Schouwburg eu het Ca sino. DIEFSTAL TE CASTRICUM. In den nacht is vermoedelijk door gebruikmaking van valsche sleutels, diefstal gepleegd in 't station te Cas- trlcum. Uit de brandkast is ont vreemd een bodrag van ongeveer f 150. Het trekt wel de aandacht, dat de- zo diefstal zoo merkwaardig veel overeenkomst vertoont met de dief- stullcu, welke voor eenigen tijd in het gesticht „Duin en Bosch" hebben plaats gehad. Ook hier alles opnieuw gesloten en alleen het bankpapier ver dwenen, terwijl het zilvergeld nage noeg onaangeroerd is gelaten. Er was, toen do diefstal gepleegd werd meer geld in kas dan gewoon lijk, doordat een bedrag van ruim f 100 was ontvangen, van een geadres scerde op „Duin en Bosch" als ver pleegster werkzaam. EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN. Toen Zondag J.l. het Nedorlandsche stoomschip „Zeelandia' van Amster dam naar Argentinië, de haven La Coruna aan de Spaansche noordkust was binnengeloopen, begaf zich de Duitsche consul met eenige politie agenten aan boord om den passagier Alexis Tondorf, die zich in Duilsch- land aan verduistering van 90.000; Mk. had schuldig gemaakt, i'n hechte nis te nemen. Do gearresteerde werd iu de gevangenis te Coruna in voor- loopige bewaring gesteld, waar hij zal blijven, totdat de uitlevering is toegestaan. DE „VAN 1MHOFF". Blijkens nader bij de Koninklijke Pakctvoart Maatschappij ingekomen bericht is het stoomschip „Van Im- hoff" door zwaren stroom uit zijn roer geloopen eu dientengevolge op de Barsoe Panda (rots gelegen ten Wes ten van de Mapinka-eilanden) ge strand. Drie ruimen liepen vol water. Dit gebeurde op den 28sten Januari te één uur 's nachts. Den volgenden nacht werd het schip door den zwa ren stroom meegesleurd, het sloeg om en zonk in 20 vaam water. De 140 passagieis benevens de equipage en de pust werden den 28sleu Januari op de Barsoe Panda geland en den lsteu Februari aan boord van het stoomschip „Van Outshoorn" opgeno men. DE „KNOCHENSETZER" TE GRONAU. In liet Maandblad van de Vereeni ging tegen de kwakzalverij schrijft Dr. H. A. Laan over den veearts te Gronau, die tegenwoordig van zich doet spreken. Waarin, zoo vraagt de schrijver, bestaan diens daden? „Hij maakt het den menschen veel gemakkelijker dan wij artsen. Eene ontwrichte heup brengt hij zoo maar oven lil ordio, geen narcose, geen gips verbanden, dat is allemaal mam- on zin eu overbodig. Is dat niet iets om publiek te trekken? Wanneer daar Hoe interessant! riep Lady Ma ry uit. Mag ik ze eens aanraken Percy nam ze er uit en gaf haar alles in handen. De anderen kwa men er om heen staan, allen behalve Cora zij stond een beetje van de an deren af, met ernstig, bleek gelaat, haar oogen gevestigd op de reliqnièn van haar vroeger bestaan. En wat wat is dat donkere ding, dat or uitziet als een bundel zeewier Dat zijn eenige scalpen bij el kaar gebonden, zei Percy grimmig. Lady Mary ging onmiskenbaar hui verend een beetje achteruit Hoe afschuwelijk zei ze, haar adem inhoudend. Werkelijk veroverd van menschen, die eens geieefd heb ben 2 Is dat niet weerzinwekkend, Miss Devigne Lilian Devigne schrikte op. Haar gehede aandacht was op Percy ge vestigd geweest Dit, vervolgde hij nu snel. zijn eenige Indiaansche potten en pan nen. Dat is de huid van een buffel. Het was een mooi beest, die vijf onzer zes weken in 't leven hield. Dat is eenig Indiaansch vischtuig. En stelt u er werkelijk belang in. Lady Mary eu hij ging verder met steeds grooter haast. O. ja. Maar wacht even I alstu blieft wacht even 1 riep Lady Mory uit U beeft ana dsn treheelen inhoud hog bijkomt, dat enkele patiënten vooraf door bevoegde artsen voor on- gehoesbanx verklaard na zijn hand greep boter gaan dan te voren, moet dat geen indruk maken? Het brengen van ihot ontwrichte dijbeenhoofü van achter naar voor daarin bestaat 's miano methode :is door niemand minder dan door professor Adolf Lo re nz uit Woenen aanbevolen voor dlie kinderen, waarbij het brengen van het gowrichtohoofd fn de kom niet 'lukken wil. Doz» mothodte mag derhalve niet gelden voor de kinderen waarbij het brengen van het hoofd in de kom wel gelukken kan, en dat is daarom de groote meerderheid omdat men met do geneeskundige behandeling niet meer wacht tot de kinderen daarvoor te oud zuLieu zijn geworden. Onze Gronauer schijnt te meenen, dat do kieino Hóllandsche kinderen voor zijne methode geschikte objecten zijn. Ik heb een klein meiisje onder be handeling, dat door hem behandeld en genezen verklaard is vele maan den geleden. Van genezing is geeh sprake geweest In narcose heeft het mij de grootste moeite gekost de zeer hoog opgeschoven gewrichtshoofden van hun plaats te krijgen, handen en spieren war on zoozeer verkort dat er geen sprake van was in ééne zitting deze hoofden op de goedio plaats te houden. Dit later zonder gipsverband to will on bereiken is te onzinnig om ook slechts één oogenblik aan de mo gelijkheid tliaorvau te wilLeh denken. Een twocide meisje, niet veel onder, was ook behandeld en volgens don vader genezen. Ook bij dit kund was geeh sprake van genezing." En verder: „Ei- is een volwassen patiënt Idle een ongeval aan eene knie had ge had, welk ongeval zeer moeieiijk te herkennen moet zijn geweest, indien men dit mag afleiden uit het groot aantal der geraadpleegde artsen. La ten dezen zich troosten, de Gronauer heeft zich aun dezen patiënt de vin gers gebrand. Met een enkelen ruk genas iiij de knie naar gewoonte. Ja wel I Ik opereerde na eenigen tijd de zelfde knie, vond daarbinnen groote wanorde, o.a. een groot stuk losgela ten en afgestorven kraakbeen, dat natuurlijk op geen andere wijze kon worden verholpen. Heeft de Gro nauer dat niet herkend, hij toont zij- no onbevoegdheid. Hij heeft alleen zijne schaamteloosheid aaa dien dag gebracht, door eene langen tijd zieke knie op deze wijze genezen te verkla ren. Wie zóó handelt heeft lak aan eene verantwoordelijkheid, waaraan het goon arts tegenover zijne rieken ontbreekt. Een klein ventje is met een horrelvoet behept, die, zooals ieder weet, slechts met groote moeite in orde te brengen is. Geen nood, onze Gronauer stuurt het kind met een smeerseltje naar huis. Hebben vroe ger© smeerseltjes deze soort van klompvoeten kunnen genezen? Ik weet niet hoe lang het dure'n zal eer de ouders tot de ontdekking zullen zijn gekomen dlat him kind bedrogen is. Voor hen is het te hopen, dat het niet al te lang moge duren. Een ander ventje heeft een verlamd beentje met slechte houding, een overblijfsel der bekende kinderver lamming. Zal ook dit kind met het smeerseltje genezen? Of zal de moe der, die de noodzakelijkheid eener operatie op eigen lichaam wist te er kennen, bijtijds ook haar kind de noodig geoordeelde peesverlenging 'doen ondergaan?" Tot zoover de waarschuwing van Dr. Laah. Wij, als leeken, hebben daaraan niets toe te voegen, dan dezen raad aan onze lezers: Zendt aan den veearts uw koe of uw kat, maar niet uw kind! Letteren er. Kunst Boaken. De strijd tusschen Peary en Cook is nu wel eindelijk beslecht Cook heeft te kennen gegeven, dat hij waarschijn lijk hallucinaties heeft gehad, en toen geineend heeft, dat hij de pool had bereikt en do geleerden zijn 't er over er*lis geworden, dat Peary zoo-om-en- bij de Noordpool geweest is, misschien een twintig K.M. nog er van verwij derd, maar dat is van geen beteeko- nisc. Want indien Peary niet precies op 't oardaspuut heeft geslaan, dan is dat niet, omdat dit hem niet moge van de kist nog niet laten zien. Wat ligt daar in dien hoek Dat is een heel weinig interes sant voorwerp. Eenvoudig een oude roisjas van mij, antwoordde hij. Iets In den klank van zijn stem deed I.adv Mary naar zijn gelaat op kijken. Ik heb eenige nachten met die jas aan in de sneeuw geslapen, zei Percy verstrooid. En dat is mijn eigen tomahawk, mijn bonten muts, ja, mijn gcheele N.-Amerikaansche uit rusting. Maar hier O. wat een prachtig pelswerk Is dat van u Neen, het is veel te klein Neen, zei Percy plotseling weer ernstig wordend, en zijn oogen af wendend van een donker gelaat naast hem. Dat zijn de kleeren van de doch ter van een groot opperhoofd. Werkelijk I zei Lady Mary. Mag ik ze eens bekijken O, wat een mooi pelswerk I En die voeren en koralen O, Cora, kijk toch ook eens en vertel er mij wat van jij weet dat natuur lijk I En zij wendde zich tot Cora, maar zweeg plotseling verlegen. O 1 mompelde Lady Mary zij wa ren van jou Cora sloeg haar oogon op en keek daarop naar het knappe gelaat naast zich. Ja. zei Percy vlug om haar te lijk was, maar wel omdat de plaats bepaling aan dc pool zulke groote raocilijkhodon meebrengt en het wel niet mogelijk is. zulke waarnemin gen to dóen, die absoluut juist zijn. In zijn belangrijk werk, dat do heer R o b e r t K. Peary over den Pool tocht heeft geschreven en waarvan do bekende Haarlemscho uitgeversfirma H. D. Tjoenk Willink Zn. een keurig verzorgde vertaling in het licht heeft gegeven, heeft hij het ook over die moeilijkheden. Wanneer er aan de poöl land was en groote, zeer nauwkeurige instrumenten, zooals men ze aan de observatoria gebruikt op behoorliike fundamenten opgesteld konden worden en geoefende waarne mers daar jaren achtereen herhaalde lijk waarnemingen konden doen, dan zou liet mogelijk zijn de plaats van do pool inot juistheid te bepalen. Met de yeldinstnimenten zijn vrij nauw keurige waarnemingen le doen, maar deze zijn in de poolstreken onderhevig aan do invloeden van de koude. (Aan de pool h&erschte oen koude van llo tot 3üo F. onder nul). Bovendien zijn de oogen der waar nemers in slechte conditie, daar deze ondanks de sneeuwbrillen, zeer veel te lijden hebben van 'twekenlang bloot gesteld zijn aan bet schelle en nacht en dagscnijnende zonlicht te midden van sneeuw en ijs. Het doen van waar nemingen was dan ook voor Peary een ware verschrikking en dagen daarna waren zijn oogen nog niet in stoat om scherp te kunnen zien. Het zeer gedocumenteerd werk van Peary bovat uitvoerige beschrij vingen van bet plan, waarnaar bij te work ging. van de vroegere expedities door liem ondernomen en van zijn reistocht. Wij drukken hiermede, ter karakte riseering van het werk en om de merk waardigheid van het verhaalde, eeni ge bladzijden af uit het hoofdstuk, waarin Peary omtrent zijn verblijf aan de Pool meedeelingen doet: Do Poolontdokker schrijft: „Wanneer het iemand mogelijk was 90o noorderbreedte te bereiken, zon der zich naar lichaam en geest totaal uitgeput te voelen, zou hij ongetwij feld oen menigte buitengewone ge waarwordingen en gedachten moeten voelen, net bereiken van de Pool was echter het eindpunt van dagen en we ken van geforceerde marschen, licha melijke ontberingen, gebrek aan slaap en kwellenden angst. Het is een wijze voorzienigheid van de Natuur, dat het menschelljke bewustzijn slechts een dergelijke mate van intens voe len kun omvatten als het brein ver dragen kan, eu de sombere bewakers van de verst verwijderde plek der aar- do neren niemand te gast, die niet eerst door de strengste vuurproef ge keurd en getoetst is. Misschien had het anders moeten zijn maar toen ik zeker wist, dat wij de Pool bereikt hadden, was er niets ter wereld, wat ik vuriger begeerde dan te gaan slapen. Maar toen ik een paar uren gerust had, volgde er een toestand van geestelijke opgewonden heid, die allen verderen slaap onmo gelijk maakte. Gedurende meer dan twintig jaren was dat wiskunstig punt op het oppervlak der aarde het doei van ai mijn streven geweest. Aan de bereiking daarvan was geheel mijn lichamelijk, geestelijk en zede lijk bestaan gewijd geweest. Honder den malen waren mijn leven en dat van hen, die mij vergezelden, in ge vaar geweest. Mijn eigen bezittingen en krachten en die van mijn vrien den waren aan dit doel geofferd. De ze reis was de achtste, die ik naar de Pool-wildernis gemaakt had. Twaalf van de drie-en-twintig jaren tusschen mijn dertigste en drie-en-vijftigste laar had ik in die woestenij doorge bracht en de tusschenliggende tijd, waarin ik mij gedurende dat tijd perk in de beschaafde wereld had be vonden, was hoofdzakelijk gebezigd tot het maken van toebereidselen voor een terugkeer naar die gewesten. Het besluit, om de Pool te bereiken, was zoozeer een deel van mijzelf ge worden. dat ik mij, hoe vreernd het ook klinken moge. reeds lang als niets anders beschouwde, dan als een werktuig om tot dat doel te gera ken. Vooreen leek mag dit zonderling schijnen, maar een uitvinder zal het begrijpen, zoo ook een artiest of ieder ander, die zich jaren en jaren aan den dienst van een ideaal heeft ge wijd. Maar ofschoon mijn geest geduren de die dertig uren, welke wij aan de Pool doorbrachten, soms geheel ver vuld was van de gedachte, dat mijn droom verwezenlijkt was, kwam nu en dan ook een herinnering aan een anderen tijd verbazingwekkend dui delijk in mij boven. De herinnering namelijk aan den dag drie jaren ge leden, den 21sten April 1906, toen de expeditie, dio ik aanvoerde, na een zwaren strijd met ijs, open water en stormen genoodzaakt was geweest van 87 o 6' noorderbreedte terug te keeren, omdat ons voedsel ons niet verder kon brengen. Het contrast nu tusschen de vreeselijke neerslachtig heid vau dien dag en de vervoering helpen, ja, u heeft volkomen gelijk, Lady Maryzij waren van Cora. Heel mooi, niet waar? Toen keek hij er naar. Zijn ge dachten gingen terug naaT het kleine Indiaansche meisje, dat zich onder die oude jas tegen zijn borst nestelde, dat vol vertrouwelijke teederheid naar hem opkeek, met haar gebro ken verzekeringen van dankbaarheid en aanhankelijkheid. En die zijn dus van je beidon riep Charlie uit, van Cora naar Per cy kijkend. Wel, Percy, dat heb Je mij nooit verteld I Ik wist niet... Waarom zou Je zei Percy bijna scherp. Daarop Beste Jongen, tot op heden wist ik niet, dat J© er zooveel belang in zoudt stellen. Charlie keek op en begreep er niets van. Ja, zei Porcy stug en ongedul dig. Ja. in dit pelswerk vond ik Cora, en onder die jas streden wij en le den samen honger het was een moeilijke tijd, niet waar, Cora voeg de hij er bij. Kom, wat voorbij is, is voorbij, zei Lilian. Hier zal gelukkig geen on zer honger behoeven te lijden. Percy pakte de kleeren weer op, sloot de kist en maakte een buiging. Dank u, dames en heeren u kan uw oontributie van bonbons en bloe men in de vaas aan den linkerkant van de deur noeriaeeen, van dit oogenblik,: was niet het oiIt'l aangenaamste verschijnsel bij ons- kort verblijf aun de Pool. Gedurende") de donkere oogenblikken au dien t<>; rugtocht in 1906 zeide ik dikwijls bij. mijzelf, dat ik slechts één was op dó* lange lijst van ondorzoekingsreizi-, gors door vele eeuwen heen, van' llenry Hudson af tot aan den Hertog' der Abruzzen, Franklin Kane en Mel-' villo inbegrepen - oen lange lijst van dappere mannen, die gepoogd hadden en gefaald. Ik zeide bij mijzelf, dat. ik slechts ten koste van de beste jaren1 mijns levens er in geslaagd was, een puur schakels te voegen aan den ko ten. die vuil de parallellen dor bescha ving af naar het Pooicentrum voerde, maar dat ik ten slotte niet andere, dan het woord ..mislukking" had neei» te schrijven. Doch den Gden April 1909 trachtte ik. terwijl ik van ons kamp uit het ijs in alle richtingen doorkruiste, mij te doordringen van het feit, dut ik na drie-en-twintig jaren van wor stelen en teleurstellingen, eindelijk er in geslaagd was, de vlag van mijn vaderland op het doelwit van het ver langen der g<-heele wereld te plan ten. Het is niet gemakkelijk over zoo- iets te schrijven, maar ik wist, dat wij naar de beschaafde wereld terug keerden met vrijwel de laatste der groote a vontu urges chiede nissen een geschiedenis, waarop de wereld reeds vier honderd jaren wachtte, een geschiedenis, die eindelijk ver haald zou worden onder de plooien der Sterren en Strepen, een vlag, die tijdens een eenzaam en afgezonderd leven voor mij het symbool was ge worden van een tehuis van al wat ik liefhad en misschien nooit weer zou zien. In de dertig uren aan de Pool had ik het zeor druk gehad met marschen naar hot noordfin, oosten en westen, met waarnemingen en verslagen, maar tocii vond ik nog tijd, aan me vrouw Peary tc schrijven op een brief kaart van de Vereenigde Stalen, wel ke kaart lk dien winter op het schip had gevonden. Het was mijn gewoon te geweest, op alle belangrijke punten van de reis nanr het Noorden zulk een brief te schrijven, zoodat deze korte berichten haar door de over levenden ten slotte toch zouden berei ken. indien mij iets mocht overko men. Ziehier do briefkaart, die me vrouw Peary later te Sydney ont ving „90 o Noorderbreedte, 7 ApriL „Beste Jo. „Eindelijk heit ik overwonnen. „Ben hier don geheelcn dag ge- „weest. Over een uur begit-f ik „mij op weg naar huis en naar „jou. Mijn hartelijke groeten aan „de kinoers. BERT." Nadat wjj uen 7den 's middags onze vlaggen geplant, de uoodige waarne mingen genoteeid en onze photogra- fieen genomen hadden, gingen wij in onze igloos en trachtten een weinig te slapen, voordat wy den weg naar het zuiden weer aanvaardden. Ik kon niet slapen en mijn twee Eskimo's Seegloo en Egingwah, die de igloo met inij deelden, schenen even rusteloos. Zij lagen te woelen, en wanneer zij rustig waren, kon ik toch aan hun onregelmatige ademha ling hooren, dat zij niet sliepen. Of schoon zij den vorigen dag, toen ik hun vertelde, dat wij het doel bereikt hadden, niet bijzonder opgewonden waren geweest, schenen ook zij den zelfden opwekkenden invloed te on dervinden, die het mij onmogelijk maakte te slapen. Eindelijk stond ik op, en nadat ik aan mijn mannen en aan de drie mannen in de andere igloo, die even min hadden kunnen slapen, gezegd had, dot wij zouden beproeven ons laatste kamp ongeveer dertig mijlen zuidelijker op te slaan, voordat wij gingen rusten, gaf ik order de hon den in te spannen eu te vertrekken. Het scheen mij onverstandig, zulk prachtig reisweer te verspillen met rusteloos rondwoelen op de slaap plaatsen onzer igloos. Noch Henson, noch de Eskimo's, hadden veel aansporing noodig om weer op weg te gaan. Zij waren na tuurlijk verlangend weer zoo spoedig mogelijk het land te bereiken, nu ons werk volbracht was. En den 7den April om 4 uur 's middags keerden wij het kamp aan de Noordpool den rug toe. Hoewel ik ten volle besefte wat ik verliet, draalde ik niet om een lang afscheid te nemen van het doelpunt van mijn leven. Het feit, dat men- schelïjke wezens op den tot nu toe ontoegankelijke» top der aarde ston den, was volbracht en mijn werk lag nu in zuidelijke richting, waar zich vier honderd dertien zeemijlen van tjsschotsen en mogelijke plekken open water tusschen ons en de noord kust van Grant Land bevonden. Nog éénmaal keek ik om toen keerde ik het gelaat naar het zuiden en naar de toekomst. Het boek wordt ingeleid door een bladzijde van de hand van ex-Presi- Kom mee, zei Lord St. Clare, zul-, len wij nog een spel tennis spelen, Miss Cora Maar Cora, hoe wonderlijk het ook mag schijnen, weigerde en gaf er de voorkeur aan. wat onder de boomen te gaan zitten en toe te kijken. Charlie en Percy waren spoedig bezig met de honneurs tegenover hun gasten waar te nemen ieders belangstelling werd in beslag genomen, en blijkbaar wa ren allen haar vergeten. Was het niet natuurlijk, dat zij bezweek voor de verzoekin- om naar de eikenhouten kamer terug te keeren De beschil derde glazen deur was open blijven staan en onopgemerkt stapte rij naar binnen. Nauwelijks binnengekomen bleef zij even staan, want de kamer was niet meer leeg, zooals zij ver wacht had. Vuor de glazen kist met do Indiaansche reliquien stond een ge bogen, oud mannetje. Bij haar nadering draaide hij zijn hoofd snel om en alsof hij plotseling hevig van haar schrok, riep hij met schelle stem uit: Wie is u Cora koek verschrikt op en bleef staan, stak haar hand uit en greep hem bij den arm. CWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6