Sanatogen Buïteulandsch Overzicht be voorgestelde DUITSCHE SCHEEPVAART RECHTEN liebbeu terecht onze belangstelling. Natuurlijk niet uit bet oogpunt van bemoeizucht, maax louter uit welbe grepen eigenbelang. De Nederland- Bche scheepvaart wordt door de Duit sche voorstellen rnet vrij ernstige schade bedreigd, zoodat van onzen kant zooveel mogelijk gedaan wordt, om een vrije vaart op den Rijn te be houden. Eenigen tijd geleden gaven we een uitvoerige beschouwing over de Duit sche voorstellen, waarom we ïu met deze herinnering volstaan. Ilet was noodig de quaestie even in gedachten te brengen, want er is weer nieuws over. De commissie voor de scheepvaart rechten vroeg gisteren den rappor tenr, of de regeering eerst met Oos tenrijk en Nederland onderhandelen wilde en dan in den Rijksdag komen met een ontwerp, gebaseerd op deze Internationale regeling, of omgekeerd pas met de naburige staten onderhan delen. wanneer het ontwerp wet ge worden zou zijn. Op deze vraag antwoordde de Mi nister van Buitenlandsche Zaken Ik geloof deze vraag positief te kun nen beantwoorden met de mededee- ling, dat eerst de wet tot stand ge bracht moet worden, opdat wij een basis hebben om met de andere staten te onderhandelen. Anders kunnen deze staten tot ons zeggen Gy hebi geen basis om te onderhandelen. Er is wel eens een ander systeem ge volgd, b.v. met de handelsverdragen. De Rijksdag heeft dan evenwel geen grooten invloed meer op den inhoud van deze verdragen. In dit geval moei daarom eerst met den Rijksdag ge sproken worden. De naburige staten toorien thans nog weinig neiging tot onderhandeling. De naburige staten kennen de voordeelen nog niet, die deze wet hun bieden zal. Kennen zij deze voordeelen, dan zullen zij ook tot onderhandelen bereid zijn. Tot zoover de minister. Dadelijk zij opgemerkt, dat het ver slag van deze zitting door een indis cretie van eenige Duitsche bladen is gepubliceerd. De mededeelingen der regcering waren als vertrouwelijk bedoeld. Od enkele ouderdeelen na noemt de regeering het verslag niet geheel juist, maar toch mag blijkbaar aangenomen worden, dat de hoofd strekking wel met de waarheid over eenkomt. Er is iets voor de houding van den minister te zeggen, maar.... er is ook veel tegen in te brengen. Als de Duitsche minister in Den Haag somt met een door den Rijks dag goedgekeurde wet, dan zal het heel lastig gaan, om daarin nog een wijziging te bewerken. Maar geluk kig staat Nederland in deze quaestie niet alleen en moet men in Duitsch- land ook rekening houden met de wenschen van Oostenrijk. Nog even komen we op de Rijks dag-commissie terug. Deze besloot een studiereis te maken, die waarschijn lijk een bezoek aan Duisburg, Keulen, Mainz en Frankfort zal omvatten, om daardoor beter over de voorstellen der regeering te kunnen oprdeelen. De Duitsche Rijksdag heeft een be langrijk besluit genomen, namelijk over EEN REORGANISATIE DER DUIT SCHE RECHTSPRAAK. De Rijksdag nam bij de tweede le zing van de novelle op de wet rege lende de samenstelling der rechtban ken een amendement aan van vrij zinnigen en Centrum, om de strafku- mers, zoowei in eerste instantie als in appèl, behalve met twee rechters, met drie schepenen te bezetten. De regeering had de toelating van het leeKeu-eleinent voor de colleges vau hooger beruep scherp bestreden. Tot dusver bestonden de strafka mers in Duitschland slechts uit be roepsrechters. In de Fransohe Kamer is gisteren weer eens over DE QUAESTIE DURAND gesproken. De afgevaardigde Meunier stelde een vraag over de behandeling van het revisie-vei zoeK van het vonnis van dezen ter dood veroordeelde, maar wiens vonnis in gevangenis straf veranderd is. De minister-president Briand ver klaarde, dal er geen oogenblik ver traging is geweest in de behandel 111; der revisie-aanvraag. Men kan van het ministerie niet eischen, dat het de v eruinwoorueiij ktuuU draagt voor een verzoek om gratie, dat in nandeu van den president der Republiek is gesteld. Briand kon de verandering van de vraag van Meunier in een interpella tie. waarom neze gevraagd had, niet aanvaarden, want een motie zou kunnen gelden als oen aanwijzing voor hèt hoofd van den staat. De Kamer-president, Brisson, ver klaarde, dat precedenten bewijzen, dat interpellaties over de uitoefening van het gratie-recht wel zijn toegela ten. briand herhaalde, dat hij geen in terpellatie aanvaardde over een daad die nog niet gebeurd is, en stelde de q.uaestie van vertrouwen. Alweer De omzetting van de vraag in een inlcipellatie werd afgewezen met 340 tegen 168 stemmen. De socialistenbond van het departe ment van de Seine heeft oen oproep verspreid, waarin opnieuw in heftige bewoordingen de invrijheidstelling geèischt wordt van Durand, daar hij, volgens dezen oproep, gevaar loopt krankzinnig te worden, wanneer hij nog langer in de gevangenis moet blijven. Gisteravond zou te Parijs een groo- t« arbcidcrsvergadering plaats heb ben, waar verschillende afgevaardig den leu gunste van Durand het woord tonden voeren. In de zitting van den Landesaus- ,schuss van Elzas Lotharingen is het warm toegegaan. Daar is zelfs EEN JOURNALISTENSTAKING voorgekomen. De afgevaardigde Preisz ging heftig te keer tegen verschillende bladen, jdie inzake de grondwet-quaestie voor 'het rüksland dingen geschreven heb ben, die riem niet aanstonden. Preisz noemde de redacteuren persbandieten en apachen. Heel vriendelijk van m'nlieer I De aanwezige journalisten meenden dadelijk te moeten protesteeren tegen deze grove beleediging en verlieten aJlen de vergaderzaal. Een delegatie begaf zich daarop naar den president, Von Jaunez, en deze nam toen, nadat Preisz zijne rede ten einde had gebracht, het woord om zijn leodwezon te betuigen over de hoogst ongepaste uitlatingen van den afgevaardigde. De journalisten namen toen hun plaatsen weder in. Do afgevaardigde Wetterló ver klaarde later, dat ook hij betreurde, dat Preisz zich ongepaste uitdrukkin gen jegens de pers had laten ontval len hij meende evenwel een veront schuldiging te vinden in diens ernsti ge verontwaardiging. Een fraaie verontschuldiging I DE PEST IN CHINA. De berichten omtrent de pest te Khurbin luiden «enigszins gunstiger dan enkele dagen geleden. De genees- heeren zeggen, dat de virulentie van den bacil schijnt te verminderen, de ziekte verspreidt zich althans met veel geringer snelheid dan tot dus verre. In de afgeloopen week werden vier duizend slachtoffers van de vreeselij- ke ziekte verbrand. Het spreekt, dat de gemoederen thans ook in Europa verontrust ge raken. In hoeverre voor gevaar van besmetting over land gegronde rede nen bestaan, is niet aanstonds te zeggen. De afstand tussohen Mand- sjoerije en Europeesch Rusland is reusachtig en de besmetting heeft voornamelij'k plaats door de dragers van pestbacillen. Daar de pest echter meestal in twee of drie dagen den dood ten gevolge heeft, is het duide lijk dat geen pestlijder alsnog didit bij de Aziatisch-Russische grenzen zal kuiinen komen. Personen uit Charbin, zelfs zoo zij van den trans- siberischen spoorweg gebruik zouden maken, zouden derhalve vóór zij lr- koetsj bereikt hebben, reeds overle den zijn. Ook de ratten, of andere dragers van pestbacillen zouden geeai langere reis kuniien maken. De kan sen derhalve voor een besmetting van Europeesch Fuisland op deze wij ze zijn alsnog gelijk nihil. Inmiddels neemt dat niet weg, dat allerweg» de aandacht thans zeer scherp op het vraagstuk gevestigd is. De zaak is reeds in de Fransche Kamer ter sprake gekomen. Boven dien heeft de hygiënische commissie uit de Kamer er bij Minister Briand op aangedrongen het tijdstip tot bij eenroeping der internationale confe rentie tot bestudeering van de midde len om de pest- en cholera-epidemieë'n te beperken, te vervroegen. De voor zitter dezer commissie zal, met nog eenige andere leden onverwijld naar Mandsjoerïje vertrekken om er de uit werking der pest-epidemie, die nu al daar reeds sedert November jl. heersoht, te bestudeeren. VERDACHTE PEST-GEVALLEN IN EUROPA. Uit Petersburg wordt geseind Volgens een rapport van den gou verneur van Penza (Z.-O. van Rus land) is een verdacht geval van pest geconstateerd bij een passagier, die uit den Siberischen trein daar aan kwam. De waggon, waarin de man gereisd had, en 5 andere waggons met arbeiders, met wie de zieke in aanraking geweest is, zijn op een doode liju gerangeerd. Militairen be waken de waggons. De patiënt komt van de Siberische Oostkust. Te Char bin heelt hij ziju waggon niet veria ten. Een microscopisch onderzoek wordt ingesteld. Volgens een Duilsch blad heeft de Roemeensche gezant te Konstantino- pel naar Boekarest geseind, dat er in het gouvernement Aslrukau vier ver dachte peslgevullen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. DE OPSTAND IN MEXICO, Uit Mulato wordt nog gemeld, dat de bondstroepen, die de opstandelin gen aanvielen, met groote verliezen werden teruggeslagen. Amsterdamsche Kout GELD LEENEN, Geld leenen kan eigenlijk hooit au ders zijn dan een daad van pliilan- tropiu, wat naar de bijzondere geval len weer te onderscheiden is in zui ver medelijden tegenover een onbe kende en dan meestal synoniem is met geld geven, in vriendschapsdien sten of wel met minder zware bijbe doelingen als het krijgen van ver plichting op iemand, waardoor men langs anderen weg een tegendienst zal kunnen verkrijgen, of wel uit of reciamezucht oin bekend te staan als iemand dte veel weldoet. De laatste twee categurieën, waar onder eigenlijk ieder gorekend.mag worden die dankbaarheid dus be- looning voor zijn inenschlievend- heid eischt, heb ik wel eens heel kern achtig door een onzer bekendste dich- ter-zangers, die tevens een groot meuschen- en levenskenner is Edu- ard Jacobs hooren betitelen als: kooplieden in weldaden. Maar al ver- koopen zij dan ook in plaats van te bewijzen, het zijn in elk geval nog „diensten" die zij verspreiden, ter wijl heel wat gevaarlijker is de bree- de categorie van personen die de wel dadigheid als uithangbord bezigen voor hun onguur zaakje van beurzen snijden, beurzen die meestal al slecht gevuld zijn en toebehooren aan men- «cben, die zich zelf niet meer weten te Midden en tlcÜ 'ala drenkelingen aan een Btroohalm vasthouden. Er bestaat een zekere soort van leo- ning, die geheel zakelijk is. Daarbij wordt geheel ten onrechte van geld leenen gesproken, 't is eenvoudig geld verburen. Dat doet de bankier die voorschot geeft op effecten, dat doet de hypotheekbank, dat doen de de banken van leening. Daarbij wordt evengoed als een huis een geld som in huur gegeven, de huursom is vastgesteld en da verhuurder is vol komen aoker zijn huurpenningen te zullen ontvangen (verkeert in dit ge val in heel wat gunstiger condities dan een huisbaas), terwijl hij even min als do huiseigenaar bevreesd hoeft te zijn dat hij het verhuurde ooit kwijt kan zijn. In hetzelfde geval kan een geldlee- ning of verhuring een solide financi- eele operatie zijn, wanneer het geld wordt verstrekt tegen borgstelling, nL wanneer een of twee personen borg willen blijven. Ik zeg kan, maar veel al is dat niet zoo. Immers w de „borg" of borgen zaal solvabel zijn en zooveel vriendschap voor den leener willen toonen, dat zij goed voor het geld willen spreken, dan zul len zij in 99 van de 100 gevallen lio- ver zelf het geld leehen, dan dit eerst bij anderen te gaan huren. Immers bij het geleende geld moeten zij de huursom er dan ook nog bij geven, wel (inet oogeublikkelijk, maair dit maakt het zaakje nog erger, want daardoor kunnen zij genoodzaakt worden aan hun verplichting te vol doen op een oogenblik, dat het lastig ol schadelijk voor hen is contanten te fourneeren. Met die borgstelling wordt echter een enkele maal wel eens gesold, ten minste door enKeie vertegenwoordi gers van lev ensvei zekeringmaat- schappijen. Een aardig voorbeeld is mij daarvan bekend. Iemand had van twee personen, die te zamen aan het hoofd stonden van een zaak dio echter heel slecht ging 60 te vorderen. Hij kon dat geld niet binnenkrijgen, was er zelf ver legen om. Schreef op een annonce waarin ceLd werd aangeboden en areeg bezüeK van den inspecteur van een levensverzekeringmaatschappij Kadat hij zijn inoeilijimeden had uit eengezet, vroeg de inspecteur of ziju neiue schuldenaars burg voor hem wilden zijn. Nu aaar kuiiden dezen niets op tegen hebben. De „leening" swain dus tot stand, de twee personen die zelf aan hunne verplichtingen met Konden voldoen en op wie geen cent to halen was, werden als borgen ge accepteerd en de „geldleener" kreeg van zijn eigen geld f 45 in handen want de overige f 15 bleven voor polis van f 5U0, rente vooruit, informatie, administratie en andere onkosten in handen der maatschappij, die daar van echter wel een behoorlijke pro visie aan haar handige vertegenwoor digers zal hebben te betalen gehad. Of de maatschajvpij er echter, on danks de geaccejileerde wissels door drie personen onderteekend, voel zij bij gesponnen zal hebben, waag ik te betwijfelen. Dat is echter een uitzonderingsge val. Naar iemand die als borg wordt, aangenomen wordt gewoonlijk wel een serieus onderzoek ingesteld. nL of er iets is, waarop gemakkelijk be slag te leggen is. Onze couranten we melen nog steeds van advertenties waarin edele menschenvrienden te gen lage rente, zonder zekerheid en desnoods zonder burg. geld ter leen aanbieden, leder die eenigszins zijn verstand gebruikt kan begrijpen dat hier een adder onder het gras moet schuilen en dat als de aanbieding werkelijk bona fide was, de geldschie ter spoedig op zwart zaad zou zit ten. De meeste dezer heeren bezitten dan ook zelf geen cent, speculeeren alleen op de, domheid der menseden, die in hun wanhoop hun laatste gul dens voor voorluopige Kosten uitgeven en niets te reclameeren hebben, als na eenigen tijd blijkt dat zij hun geld Kwijt zijn omdat „de informaties on voldoende waren". De inenschen worden echter steeds wijzer, vliegen er bij grooten getale niet zoo gemakkelijk meer iu en ae parasieten moeten, om staande te blij ven,, steeds nieuwe trucs bedenken. Zoo komt er sinds eenigen tijd een annonce Ln de fiers voor, waarbij zon der Borgstelling tegen 4 geld ter leen wordt aangeboden, met onder pand van meubilair, dat echter in ge bruik (op de wijze als bij huurkoop) van den geldleener blijft. Schrijft men er op, dan ontvangt men een circulaire van een voorschot bank. In 't midden een mooie cliché van de „Bank", een heerenhuis op oen onzer aristocratische grachten. Ér zit geen cent flesschentrekkerij in de cliche: alleen is de „Bank" geves tigd in het onder huis je dat met hoo ger bereikt dan de „hooge stoep" en hoogstens f 4 huur per week zal doen. In de circulaire lezen wij verder de volgende snorkende passages „Hiermede hebben wij de eer, u onze voorwaarden te doen toekomen, indien deze u voldoen, gelieve neven staand aanvraagformulier in te vul len en ons op te zenden, met 1.60 voor informatie eu taxatie-kosten. Daar het veelvuldig voorkomt, dat zoogenaamde inrichtingen voor geld voorschotten niets anders zijn dan gewetenlooze individuen, die, zonder geld te bezitten om ooit te kunnen leenen, zich met ontzien, ondanks de vele waarschuwingen in dagbladen, geld van iedereen te vragen voor in formatie of anderszins en verder niets van zich laten hooren, hebben wij in onze voorwaarden de verplichting op ons genomen, niets meer te nemen, dan wij ten uwen laste hebben uitge- i geven, deze zijn in de meeste gevallen I f 0.80 voor informatie eu 0.SU voor taxatie. Kunnen wij u dus niet hel- pen om een van deze twee redenen, of de information ons niet voldoen, of de taxatie te Jaag is, dan ontvangt u de niet uitgegeven kosten terug. Zooals u ziet ligt het niet in onze be doeling om van personen, die wij niet kunnen helpen, eenige winst aan te nemen." Hoe edel en mensdhlievend, niet Iemand, die mij de circulaire ter hand stelde, had op een zeker oogen blik I 50 noodig. Ziin inboedel was het tiendubbele waard, hij behoorde dus zeker tot de klantjes, die de Bank zocht. Het gefluit van den vogelaar was zoo zoet, dat hij de 1.60 zond. Er kwam een mijnheer om te taxeeren, en na een poosje kwam er een bri6f, dat men hem niet helpen kon. Erg was het niet, want op twee meubel stukken, die hij bij „Oome Jan" in bewaring gaf, werd hem graag de 50 verstrekt. Maar voor de f 1.60 was hij toch genomen, en werkelijk het was geen boertje, die er invloog. Een gulden 60 cent is geen kapi taal. Maar het kan er toch aardig in- loopen als je er veel van te doen hebt, zelfs voor een „bank", die in een onderhuisje op een hoofdgracht ge vestigd la H. HENNING Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regaL wordt als het bealö verster kingsmiddel voor zenu wachtiger! on zwakken door mee, dan aantr.volen. Verkrygbaar vn apotheken err Brochures door den Haar B.Harrenstein, Amsterdam, Heerer.gracht 278 Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. ïerkrijgbaar ln Apothuken, Prljt f 1.26 por flacon. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qeabonneerden bebben hot voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Hedaolio van Haarlem's Dagblad, Groote Houutiaat 63, Allo antwoorden Worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vroonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Aan wien moet ik schrij ven om een betrekking als ploegbaas of voormau te krijgen bij de Spoor wegen in Ned.-lndië ANTWOORD. Schrijf aan den chef van den dienst der Staatsspoorwegen op Java, den heer H. F. van Stipriaan Luïscius te Batavia* VRAAG. Hoe kan men vetvlekken uit een paar sen rok verwijderen ANTWOORD. Met wat geest van salmoniak. VRAAG. Met Kersttijd heb ik mijn dienstbode de betrekking opgezegd to gen 15 Februari. Ben ik, behalve het loon tot dien iaatslen datum, nog eenige vergoeding verschuldigd ANTWOORD. Neen. VRAAG. Mijn poes, oud 2 jaar, is .zc-er onrustig. Zij geeft over en heeft zeer plekje op haar kop, loopt ook geregeld te schreeuwen. Wat moet ik daaraan doen ANTWOORD. Wij zouden het niet weten. Wend u tot een veearts. VRAAG. Hoe kan men lid worden in de tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" ANTWOORD. Door zich aan te mel den bij den heer S. Wijnandts C.zn., Groote Houtstraat 7. VRAAG. Een dienstbode is bij mon delinge overéénkomst gehuurd en ont vangt haar loon per 3 maanden. Ver liest zij nu, bij tusschentijdsche op zegging, om na 6 weken te vertrek ken, het recht op loon gedurende dien tijd ANTWOORD. Neen. VRAAG. Hoe kan ik een inktvlek uit een tafelkleed verwijderen ANTWOORD. Met gekristalliseerd citroenzuur. VRAAG. Mag ik het bed van mijn kostganger voor achterstallig kost geld houden ANTWOORD. Neen. VRAAG. Ik wil hebben, dat mijn kostganger Zaterdag vertrekt en heb hem heden (Woensdag)morgen de huur opgezegd. Is dit vroeg genoeg ANTWOORD. Als uw kostganger bij de week betaalt, dient u ook een week vooruit op te zeggen, tenzij er dr gende redenen bestaan om anders te doen. VRAAG. Hoe kan ik een levertraan- vlek uit een karpet verwijderen ANTWOORD. Met geest van salmo niak. VRAAG. Kan mijn zoon, die dit jaar iu dienst treedt, no-g een jaar uitstel krijgen Of is het reeds te laat ANTWOORD. Wij vreezen het. In formeer nog eens ten Stadhuize, af- deeling militaire zaken. VRAAG. Mijn dienstmeisje gaat met Mei trouwen, op welk tijdstip mijn dagmeisje in haar plaats zal komen. Ben ik nu verplicht dit meisje een Godspenning te geven ANTWOORD. Verplichtisu er natuurlijk niet toe, maar het gebeurt meermalen, dat bij een dergelijke pro motie een Godspenning I wordt. 1 VRAAG. Ik ben een Jaar ln betrek king en heb deze voor Februari opge zegd om met 1 Mei te vertrekken. Komt de Nieuwjaarsfooi mij toe? ANTWOORD. Rechtens niet, ge woonlijk wordt slechts een Nieuw jaarsfooi gegeven, wanneer de dienst bode met Mei in hare betrekking blijft, VRAAG. Mijn zoon wil op een stoomtrawler geplaatst worden. Waar moet hij zich dan vervoegen ANTWOORD. Bij de directie van een der reederijen te IJmuiden. VRAAG. Mijn dochter is in een win kel in betrekking en ontvangt den 15ea en lsten van iedere maand haar loon. Nu heeft zij 9 Februari haar betrekking opgezegd. Kan zij nu met 1 Maart vertrekken ANTWOORD. Ja, tenzij in vooraf opgemaakt arbeidscontract staat, dat de dienstbetrekking telkens weer voor een maand ingaat. VRAAG. Waar kan men hier adres sen verkrijgen van families, die zich in deze stad komen vestigen? ANTWOORD. Zoodanige adressen worden kosteloos gezonden aan wie in de Haarlemsche Woninggids adver teer en. VRAAG. Bij wien moet ik infonnee- ren om een of meer adressen van krankzinnigengestichten in de Veree- nigde Staten van Noord-Ainerika te bekomen ANTWOORD. Vraag eens aan Prof. Dr. G. C. van Walsem, directeur van het krankzinnigengesticht „Mear&n- berg". VRAAG. Welk Is het adres van de kraanivereeniging, waaraan men een kwartje in de maand moet betalen, om dan bij bevalling 20 uitgekeerd te krijgen ANTWOORD. Die is ons niet be kend weet oen onzer lezers het ook? VRAAG. Ik zou met 1 Febr. uit mijn betrekking gaan, maar de nieuwe dienstbode kwam 21 Januari en nu moest ik thuis slapen. 24 Januari werd ik ziek en hen thuis verpleegd. Is mevrouw nu verplicht, mij die laatste week kostgeld te geven ANTWOORD. Mevrouw moet u het loon betalen, benevens de waarde van den kost, maar niet gedurende de geheele week. Als nu mevrouw u het volle geld loon van een week geeft, zou naar ons gevoelen de zaak in orde zijn. VRAAG. De mevrouw van een dag meisje is 24 December op reis gegaan en 17 Januari thuis gekomen. Von 2 Januari af heeft zij het meisje af en toe eenige werkzaamheden laten ver richten, is het dan onbillijk wanneer dat meisje 3 weken loon a 1.50 en 3 weken kostgeld h 150 eischt ANTWOORD. Neen, daar is heele- maal niets onbillijks in. 't Is juist zoo veel als aan dagmeisjes gewoonlijk gegeven wordt. VRAAG. Ik heb in Amsterdam ge werkt. maar nu krijg ik nog f 13 ar beidsloon, welke ik al vijf weken te goed heb gehouden. Is er nog iels aan te doen, om dat geld te krijgen en op welke wijze kan ik dat doen ANTWOORD. U zult een bewijs van onvermogen ten raadhuize moeten vragen en u daarmede vervoegen ter griffie van het kantongerecht te Am sterdam, waaronder uw werkgever behoortmaar wij kunnen niet zeg gen, welk kantongerecht dat is, om dat er meer zijn in Amsterdam- Aan oen politiebureau kan men u daarom trent wel inlichten. VRAAG. (Op verzoek wegens fami lie-omstandigheden niet overgeno men). ANTWOORD. In dit geval is meer- derjarigverklaring mogelijk; maar daarvoor gelieve u zich iu ieder ge val te wenden tot een advocaat-pro cureur, die deze zaak. voor u behan delen moet, w aarom het niet noodig >p de verdere détails uwer vraag Lri to gaan. VRAAG. Ik heb nooit schoolgeld ta- taald eu nu kumt men in eens met een quitontie en daarna mot een waarschuwing om te betalen. Moetik daarmee tevreden zijn ANTWOORD. Al3 u zeven jaarlang, zooals u schrijft, niets betaald hebt uil ihuiis wel betalen moei, dan zui len de omstandigheden zeker veran derd zijn. Ri ieder geval is do opvoe ding uwer kinderen u toch zeker wel iets waard en daarom zouden wij u raden in die zaak te doen, wat van u gevorderd wordt. Het zal zeker wel op goede gronden ziju en hot onder wijs is eigenlijk nooit te duur be taald. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen, hoeveel men in een jaar verdieneu moet. om inkomstenbelasting schul dig te zijn ANTWUURD. Wij vermoeden (het is echter maar een vermoeden) dat u de bedrijfsbelasting bedoelt, want deze wordt gerekend onder de zoogenaamde gepiitste inkomstenbe lasting. Welnu, liet aanvangscijfer der belasting is 650. VRAAG. Ik ontving van den burge meester een formulier tot plaatsing op de kiezerslijst. Ik betaal in de in komsten-, zoomede in de bedrijfsbe lasting. Ben ik nu. nog verplicht tot eigen aangifte of wordt ik ambtshal ve er op geplaatst ANTWOORD. Juist omdat men u een formulier zendt, zult u uit ande ren hoofde niet op de kiezerslijst ge plaatst worden. Maar u deelt ons niet mede, welk formulier dat is en daarom raden wij u aan, ga even naar het raadhuis, daar krijgt u da delijk alle noodige inlichtingen. VRAAG. Is het mogelijk, op huwe lijksvoorwaarden te trouwen, als geen van beiden vaste goederen bezit, en indien er kosten mee gepaard gaan, welke is dan de goedkoopste manier om de stukken in orde te krijgen ANTWOORD. Zeker, dat komt zelfs vaak voor. Het bezit van vaste goede ren heeft daar absoluut niets maken. U moet zich wenden tot een notaris. Geen ander ambtenaar is in dit geval bevoegd. De kosten zullen n worden opgegeven. 1 VRAAG. Kunt u mij ook x adres oj>- geven van den Amerikaanschen con sul ANTWOORD. Consul van de Ver* oenigde Staten onder wiens ressorf Noord-Holland valt, is de heer F. VV. Mahin, te Amsterdam, dien u lederen werkdag spreken kunt. CORRESPONDENTIE. Den heer H. L. Inlichtingen overda soliditeit van bankinstellingen wor den door ons nimmer gegever. Wend. u tot de Haarlemsche Haudelsveieo- niging, Jansweg 11. Dit de Omstreken VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 14 Februari 1911, des voorin, te 111 uur, ten gemeentehui ze. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordeningen gas bedrijf en gaslevering. 3. Voorstel gemeenschappelijke re geling waterleiding. 4. Vea-deeliug der gemeente in kies districten, enz. 5. Overneming in beheer en onder houd v. egsgedeelte snoorwegviaduc- ten Velseroord. 6. Wijziging redactie art. 9 Melk* verordening. 7. Adressen a. Vereeniging M. U. L. O. om een bijdrage in de kosten van examens. b. W. F. Meijer c. s. inzake bestra ting en rioleermg van de Melklaan. c. G. Enzerink, om afwijking van de rooilijn. d. M. 'X. Zegel, om bouwvergun ning. e. D. Maarschalk, om verlichting van den Grooten Hout of Konings weg. f. Visscherij-maatschappijen inzake afsluiting van den weg beoosten do RijksvischhaL g Zuster Johanna Frcmiot, moe der-overste van het St. Jc eph's In stituut, om dispensatie van bepalin gen dor Bouwverordening. h. N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken firma Van Gelder Zonen, inzake do Bou wverordeni ng. i. Mr. II. ver Lorcn van Thcmaat, idem. i J. G. ten B.roeke inzake levering schoolbanken. k. Kamer van Koophandel en Fa brieken inzake het houwen van een aanlegsteiger nabij Velseroord. 8. Controle overwegen terreinen H. IJ. S. AL IJmuiden. 9. Uitbreiding personeel der Secre tarie, 10. Verordening Algemeen Burger lijk of Sc haal armbestuur. 11. Onbewoonbaarverklaring. 12. Supplqtoire begrootïng, af- en overschrijving, onvoorziene uitgaven, 13. Aanbieding verslagen 1910. 14. Reclames hoofd, omslagver klaring van onvermogen, enz. Binnenland DE VERSTERKING VAN VLISSINGEN. Naar aanleiding van het bericht over de samenkomst der Belgische en Nederlandsche sóc.-dein. Kamer-frac ties, lezen we in „Het Volk": „Naar wij vernemen, heeft, on?» Belgische soc.-dem. Kamergroep, wijl de zaak van den VTissingschen fort- bouw eerlang in de Belgische Kamer ter sprake komt, aan onze Nederland sche soc.-dem. Kamerfractie gevraagd vooraf een samenspreking te houdem. Onzerzijds was daartegen geenerlei bezwaar. De datum der conferentie ïa ;hter nog niet bepaald; daarover du ren de onderhandelingen nog voort. Volgens de „Peuple" is het initia tief tot de samenspreking uitgegaan ■au het Internationaal Socialistisch Bureau, en zullen daaraan van Bel gische zijde deelnemen de Kamerlo den Anseele, Bertrand, Hubin, C. Iluysmans. Terwagne, Troclet, Van- dervelde, en Wauters. Het Brussel- sche blad noemt Maandag 6 Maart als den meest waarschijnlijken da tum." NACHTARBEID IN HET BAKKERS BEDRIJF. Aan de Leden van de Tweede Ka mer der Statén-Generaal te 's-Gra- venbage is het volgend adres verzon den: Geven eerbiedig te kennen de onder göteekeuden allen Broodbakkers in de Gemeenten Beerta, Finsterwmde, Oostwold (uldambl), Midwoide (Old- umbt, Scheemcta, Biyham, Beliing- wolde en Nieuwe Schans, dat zij ver nomen hebben dat binnenkort weder om aan de orde zal wolden gesteld het wetsontwerp op den nachtarbeid vau bakkers, dat zij groot bezwaar hebben tegen het verbod van alien nachtarbeid, dat het werk in een plattelnndsbak- kenj onmogelijk is te vergelijken met dat in de steden. dat zij, vooral in den drukken landbouwtijd. met geen mogelijkheid zouden kunnen zeggen op welk uur zij een volgenden morgen iu de bak kerij moeten zijn, dat het bij hen bij een overhaasti ge bewerking onmogelijk is, goed. degelijk en smakelijk brood te le- dat er bij hen geen sprake kan zijn van hulp of meerdere hulp in hunne bakkerijen aan te nemen, daar zij slechts, door te allen tijde zelf, dik wijls alleen, te werken, him dage lij ksch brood kunnen verdienen. redenen waarom zij Uwe Vergade ring met eerbied verzoeken, bij de behandeling van het genoemde wets ontwerp met deze omstandigheden rekening te willen houden. 't Welk doende, enz. WATERLEIDING. Met eenige plechtigheid is gisteren gemeentelijke waterleiding te Voorschoten geopend.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10