record-ontvang9ten over het loopende jaar. Dat niet alle maatschappijen ln de Unie een ongunstig jaar achter den rug hebben, kan blijken uit het pos verschenen verslag der Sears Roebuck. Deze maatschappij boekte na ruime afschrijvingen een netto winst van 6.759.875 dollars of pl. m. 20 van het kapitaal, terwijl het sur plus over voorgaande Jaren tot 16.000.000 dollars is aangegroeid. De toestand der maatschappij Is dan ook zoo schitterend, dat het bestuur voor stelt aan aandeelhouder? een bonus van 10 000.000 dollars gelllkstaande met 33 over het aandeelenkapitaal uit te keeren .Ons publiek zal echter weinisr van deze voordeel^n genieten, daar het hier geplaatste bedrag srroo- tendeels door Amerika werd terugge kocht, hetgeen niet veel moeite kost te, daar „Jan" (de door de beurs ge geven benaming aan ons publiek) zich liever volstopt met nonvaleurs als United Coppers en Common Ma rine, dan zich te begeven in shares, wier hooge koersen ruimschoots door de intrinsieke waarde worden, gewettigd. Murinewaarden lagen de- zo week vrij, mat, terwijl de omzetten aanmerkelijk verminderden. United Coppers bleven aangeboden en kon den van de rijzende markt in het ge heel niet profiteered Op de locale markt namen ditmaal Rubbers de leiding, A'dam Rubber kwamen van f42 op 264. A'dam Java Rubber van 96 op 118 Bandar van 72 op 84, Ne- derl. Rubber van 71 op 79 Proansrer Vnn 107 on 120. Behalve de rijzende Rnbherpriis te Londen wordt deze willige stemming mede toegeschreven aan volorisatïeplannen voor de Rub ber. De Rrnzilinn.osche redering z^u toch naar verluidt de valorisatie van Rubber in overweging nemen, waar door er geen vrees meer behoeft te bestaan voor een ernstige daling in den Rubberprijs. Het komt ons echter voor, dat aan dit laatste bericht niet te veel waarde moet worden gehecht. Brazilië, dat thans wel Is waar nog de hoofdproducent van Rubber is, zal door valorisatie den rubberprijs wel voor een tijd kunnen steunen, doch dit op den duur niet meer kun nen volhouden, daar toch over eeni- ge jaren de productie van plantage- rubber dermate zal zijn toegenomen, dat Brazilië tot producent van den tweeden rang zal zijn verlaagd en het achterhouden harer voorraden hare concurrenteh zal animeeren tot uit breiding der productie, te meer waar de plantagerubber, wat kwaliteit en kostprijs betreft reed3 thans een voorsprong heeft op de wilde Brazx- liaansche Rubber. Cinder den invloed der gunstige stemming voor rubber konden de tabakken verder in prijs oionteeren, waarbij voornamelijk het motief gold, dat ook de rubberprodu- ceerende tabaksmaatschappijen van den hoogeren rubberprijs moeten pro fiteered Culturen blijven ongeanimeord. Hoe wel de suikerprijs iets aantrekt is de toestand nog niet van dien aard om een koersverheffing te wettigen. Al leen Kalibagor bleven zeer vast en konden eenige percenten opkomen op het bericht, dat de maatschappij een schitterend jaar achter den rug heeft, zoodat de obligatielening uit de winst zal worden afgelost. In Olie waarden werd weor veel omgezet. Ge- consol., die aanvankelijk konden monteeren op het gerucht, dat de Rothschildgroep op het Kasbekbezit een bod heeft gedaan, bleven goed op prijs. Hoewel de geruchten betreffende 'deze transactie werden tegengespro ken meenen enkele doorgaans goed ingelichte huizen te weten, dat het bod in zake het Kesbekbezit werkelijk aan de Geconsol, ls gedaan, die het, zij het dan ook onder gewijzigde voor waarden heeft geaccepteerd. De Ge consol. zou Yoor deze transactie een bedrag van 3 millioen aan cash ont vangen en 3 millioen in aand. De ove rige oliesoorten bielden zich goed op pi<j>, aLleen Dordtsche eenige percen ten in reactie. Scheepvaartaand. blij ven vast. De Holl.-Amer. lijn zal dit jaar na zeer ruime afschrijvingen op vloot en etablissementen een dividend uitkeeren van 15 tegen 10 het voorgaande jaar. In Staatsfondsen blijft handel gering. Rosario's trokken de aandacht door een vaste stemming in verband met het feit, dat het vol gende jaar met de uitkeering der vol le rente een aanvang zal worden ge maakt. Geld op prol. varieerende van 4 1/2-3 1/8 oiadsnieuws Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen etii verzoekschrift van F. Bcon, om verlof tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Nassaulaan no. 8. HET TOONEEL SARA BURGERHART DOOR HET NEDERLAKDSCH TOONEEL. In ons kort verslag over de pre mière vuil Sara Burgerhart hebben w leeds op ge wezen', dat liet ine- jut rouw Fabst gelukt is, (le aardig ste en meest lxlaagrijke gedeelten Van den roman der dames Wolff en Deken in haar blijspel te brengen. iiet eerste bedrijf speelt bij tante Hofiind. Saartje mag voor tante niet zingen, niet lezen, niet lachen. We zien, hoe de pittige, vroolijke Sa ratje, die stemmig gekleed als een burger- weesmoisje met „drommels van schoe nen en dieren van groene kousen" aan. door tante Sannetje beknord wordt, omdat ze aria's zingt en Ju lio's leest. Het Fransche woord aria ia tante al even hatelijk als de Engel- sclie Julia, omdat alle Engelschen en Fraiischen volgens Sannetje het toe ken van Satan op het voorhoofd dra gen. Wij hooreii tante de zeven gelij kenissen tusschen de kleeding van oen wereldsche vrouw en haar bedor ven hart voorlezen, wij vernemen, hoe zij zich tegen het bolle buisje Brecht en het dierbare broertje Ben jamin beklaagt over die geveinsde, dat Belials' kind met het keisteenen hart. dat den Theologischen Verre kijker niet lezen wil en nog eens door Salomon zal worden opgeslokt Wij zien, hoe broeder Slimslamp heel familiaartjes bij zusje Hofland blijft eten, hoe hij in zijn haast ver geet te bidden, en hoe Saartje hem haar servet legen zijn palmhouten pruikje smijt, als ze de flensjes ln haar maag heeft laten verdwijnen. Met de ontvluchting van Saartje en de opsluiting in den kelder van de „met drank bezette" Bregitta eindigt het eerste bedrijf. Het tweede bedrijf brengt ons in het huis van mej. Buigzaam. Saartje is niet meer het stemmig gékleede meiske, maar is nu zooals Sannetje zegt lichtvaardig opgeschikt in een dulvelsch kleed en draagt het haar een el hoog gekapt. Wij maken ken nis met da drie om Saratje vechtende gelieven, Hendrik Edelingh, Cootje Brunier en Ravenhorst. Dit bedrijf is door gebrek aan han deling vrij slap, al zijn er ook een paar aardige tooneeltjes in. zooals de scène met monsieur Evrard, die „taffen en zijtjes" aan de dames komt aanbieden. Maar in dit bedrijf voeleu wij het meest, dat los aan elkaar han gende tafereelen nog geen tooneel- sluk maken. Gelukkig weet mejuffr. Pabst echter door een alleraardigste trouvaille aan 't slot het bedrijf naar boven te halen. Er wordt gemusi ceerd Saartje zit aan het spinet en Cornelia Hartogh, de savante, die het Hollandsch zoo horrible vindt, zal zingen. Natuurlijk ls het een Fransch liedje, een bergerette. Met scherp keelgeluid begint zij Mamon, ditos moi, ce qu' on sent, quand on aime, Est-ce plaisir, est-ce tourment als het heele gezelschap plotseling invalt met het onvervalscht Holland- sche lied van den vissclier Des winters als het regent. Dan zijn de paadjes diep, ja diep, Dan kamt een aardig visschertje. En vischt dan in het riet. Het effect van dit tooneeltje is on weerstaanbaar en redt dan ook het tweede bedrijf. De derde acte geeft ons de fatale geschiedenis van Saartje met deu hoer Ravenhorst. Zooals men weet, gebeurt dit in den roman op het bui ten van den heer R. en wordt Saartje door de dochter van den tuinman ge red. Mej. Pabst laat dit gedeelte ech ter afspelen achter den winkel van monsieur Evrard, waardoor zij nog eon aardig tooneeltje met Cootje Bru- nlor kan laten voorafgaan en de oude Pieternel Degelijk, die Saartje's red ster wordt, ook op het tapijt kan brengen. De laatste acte zou men het bedrijf van Abraham Blankaart kunnen noe men. Het speelt weer ten huize van mej. Buigzaam. Blankaart is uit Pa rijs teruggekeerd en van zijn ver schijning af tot aan het slot is de origineele. beminnelijke oom bijna uitsluitend aau liet woord j wat aan Uit bedrijf een groote aantrekkelijk heid geelt. Saartje trouwt natuurlijk uiot Edehngh en ontvangt den zegen van Abraham Blankaart en met een menuet eindigt het aardige, vroolij ke stuk. Het is mej. Pabst niet gelukt be hoorlijk verband tusschen de ver schillende bedrijven te brengen. De plotselinge liefdesverklaring van Hen drik Edelingh bijv. zal voor iemand, die het boek nooit gelezen heeft, nog al verrassend zijn en zoo is er vrij wat meer. waarvan men alleen de verklaring zou kunnen vinden in de ettelijke brieven, die de dames Wolff en Deken hare hoofdpersonen laten schrijven. Ook is door deae episodische behan deling van de karakters niet zoo heel veel o\ergebleven. De brave, opoffe rende juffrouw Buigzaam is een ge wone. Hullaudsche dame geworden, waarvan wij weinig meer merken, dan dat zij het land aan de Fransche tual heeft, de edele en daarom yoor ons onuitstaanbare Hendrik Edelingh is in dit blijspel een jongmensch om mee uit visschen te gaan, Cootje Bru nier blijft van het begin tot het eind een petit-maltre, zonder dat wij iets van Saortle's goeden invloed bespeu ren, terwijl wij van Lotje niet veel meer zien, dan een lief gezichtje en een aUersnoezigst japonnetje. Uit de tc-ekening van Abraham Blankaart blijkt wel het meest, hoe moeilijk het is om bij de bewerking vnn een roman voor het 'onneel op de karakters het juiste licht te docr. vallen. Mej. Pabst heeft bij de teeke- ning van Blankaart gebruik gemaakt van bel ongemotiveerd nijdige epis tel, dat hu aan Saartje schreef, na- dal hij den lasterbrief van Cornelia Hartogh had ontvangen. In dien brief doot Hlankaart zich van een minder aangename zijde kennen, daar wij het van iemand, als hij is, haast niet kunnen aannemen, dat hij zoo onbe suisd op een anoniem schrijven in gaat. In den roman vergeven wij hem graag, omdat wij hem ken nen als een goed-ronden, eorlijken en jovialen kerel. Maar in het blijspel is het heel anders gesteld. Daar weten wij feitelijk niéts van BUnkaart af, we zien hem opkomen, uit 2ijn hu meur en nijdig over dien anomemeu brief en als wij hem niet al lang uil het boek keuden zouden wij hem eon onuitsuuinbaren zeurkous vinden. Gelukkig weet mej. Pabst deze fout wel later gedeeltelijk te Imrsiel- leu. maar.... de joviale, goed-ronde Hollander IS üezo Bluukaart in hel blijspel toch niet geworden. Tl.ch hebben deze fouten ons niet gohiuderd. Wij hebben geon karak- terkomc-die verwacht, alleen een ze denschildering uit dien tijd aan do hand van den bekenden roman. En als zoodanig is het stuk uitstekend geslaagd. W ij hebben een opeenvol ging van bekoorlijke, prettig-aan- doende tooneeltjes uit Sara Burger hart gezien, die ons een beeld geven van die dagen en die leven krijgen door de kernachtige, gezonde, echt Hollandsere taal van Belje Wolff en' Aagje Deken. Want het ls mej. Pabst gelukt in haar dialoog den geeat van de schrijfsters geheel weer te geven zoowel door een handig gebruik ma- keh van den tekst der brieven als door eigen, zeer gelukkige vondsten. Hierdoor wordt het zelfs voor hen, die het boek niet kennen, een genot om het stuk te volgen. En voor de ve len, die Sara Burgerhart hebben ge lezen, zal het zien van al deze tafe reelen herinneringen oproepen, die hun reeds van hun jeugd af dierbaar zijn. In ons voorloopig verslag zeiden wij reeds, dat het stuk zeer mooi is aangekleed en uitstekend wordt ge speeld. Aan teekeningen van Corne lls Troost dachten wij in het eerste bedrijf, aan schilderijen van Watteau in de drie volgende actes. Het muziek avondje hij mej. Buigzaam met Em ma Morel aan het spinet, het tooneel tje met monsieur Evrard, het waren juweeltjes voor het oog. Van de medespelenden noemen wij allereerst Emma Morel, die van Sa ra Burgerhart vooral in het eerste bedrijf een pittig, natuurlijk en charmant persoontje maakte. Weer eeu van de zeer goede creaties vau de ze talentvolle actrice. Jan C. de Vos legde al zijn fantasie in de rol van Blankaart.. Dat hij niet in alle op zichten de Abraham Blankaart uit den roman was, kan hem moeilijk worden verweten. Naast deze twee hoofdpersonen dient onmiddellijk mej. Truchs te worden genoemd, die een kostelijke Brecht was. Dat was prachtig van typeering, echt oud-Hol- landsch, geheel en al afl De heer Verenet speelde met den noodigen zwier de'n petit-maltre, Coo tje Brunier, en mej. Nachtigaal was heel amusant als de onnoozele Lotje Rien du Tout. Trouwens bijna allen waren goed: mevr. Holtrop—Van Gel der, zeer sympathiek als mej. Buig zaam, Fernantzen als Edelingh, Tour niaire als de beweeglijke monsieur Evrard eh laten wij vooral niet me vrouw De VosPoolman vergeten, die een précieuse ridicule geheel in stijl gaf. De portretten van tante Sannetje en broertje Benjamin zouden misschien nog 'n beetje geretoucheerd kunnen worden. Mejuffrouw Pabst eu het Ne- deriandscb Tooneel zullen van Sara Burgerhart zeer zeker nog veel ge noegen beleven. J. B. SCHUIL, Haarlem's Kinderkoor. Haarlem's Kinderkoor, directeur de heer J. de Nobel, geeft eerstdaags zijn jaarlijksche uitvoering in de groote zaal der Societeii „Vereenf- giug". De laagste zangklasse zal zingen kinderliederen van Philip Loots, ter wijl de gezamenlijke klassen (300 leer lingen/ o.m. zullen uitvoeren: „ln den zomer uit", cantate van Richard Hol. Welwillende medewerking is ver kregen van Mevr. Julius_—de Vogel, sopraan, Heemstede en Moj. Vrooris, mezzo-sopraan Amsterdam. De dames zullen vooral op verzoek van de kinderen, wederom zingen 't al lerliefste duet uit de opera „Hans en Grietje" van Humperdinck. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. Een belangrijk werk. De nieren behooren tot de gewich tigste organen van het lichaam. Zij zorgen voor een zeer belangrijk werk, namelijk voor het filtreeren van het bloed, waaraan zij alle onzuiverhe den onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zijn de eenige organen in het lichaam, die er alle afgewerkte stoffen en onzuiverheden aan ku'nnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren be reikt, is het donker van kleur en vol schadelijke, afgewerkte stoffen. Wan neer 't de nieren verlaat, is het 't zui verste bloed van uw lichaam. Alle on zuiverheden zijn er aan onttrokken evenals door een waterfilter de on zuiverheden aan het water onttrok ken worden. Zijn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelijke stoffen worden met het bloed door 't lichaam gevoerd en gij gaat u dof en ellendig gevoelen, gij zijt altijd vermoeid en spoedig zult gij rugpijn opmerken en urine-stoornissen, of rheumatische pijnen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij hel eerste toeken, dat uw nieien niet goed werken, onmiddellijk met bet gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Een goed doorge zette kuur geeft aan de nieren zacht jes hun gezondheid en kracht terug. En wanneer de nieren weer gezoiid zijn, worden de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, geregeld uit het lichaam afgevoerd. De oor zaak der nier- of blaasaandoening wordt weggenomen en daardoor is uw genezing van blijvenden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Uit de Omstreken IJMUIDEN. Door kolendamp bedwelmd. De heer O., vischhandelaar te IJ- muiden ia Donderdagnacht door de van een partijtje thuis komende fa milie op den grond liggend gevon den, geheel bedwelmd door kolen damp, waarmee het slaapvertrek ge vuld was. Bij onderzoek bleek de schuif van de kachel dicht gevallen te zijn. Hel mooht geneeskundige hulp ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. Lmiiiëiïluiitf HOFBERICHTEN. De Prins, die gisterenavond naar Berlijn vertrok, keert a.s. Maandag in de residentie terug. EERSTE KAMER. Minister Colijn had over de ont vangst in deze Kamer niet te klagen en kon de beantwoording van het de bat over zijn begroeting dan ouk be ginnen met een .woord van dank voor die ontvangst. Subsidieverleening aan de vereeni- ging „YVeduwenzorg" zou de Minister overwegen, evenais de schadeloosstel ling van onderofficieren, die verwach ten mochten landweer-officier te wor den. Zijn bezuinigingscirculaire ver dedigend. merkte de Minister op, dat men daarin niet méér lezen moest, dan zij bedoeldede ongunstige mee- niug van den beer 't Hooit achtte hij blijkbaar sterk overdreven. Ook wat de „Leger-commissie" betreft (zóó zal de bez'iinigingscommissie voortaan heeten), was er geen verband met die circulaire en persoonlijk hield de Minister zich, los van deze commis sie, vrijheid van Iiandeien voor. Aan versterking der krijgstucht in het leger, die verslapt was, moest stellig worden gedacht; de Minister schreef den acliteruitgang toe aan verzwak king van het geloof. Hij kon niet zeg gen, spoedig met een verbeterde trac- tementsregeling voor de officieren te zullen komen. Na de afhandeling der Militiewet hoopte de Minister daaraan aandacht te kunnen geven. Over de Kustverde diging wilde de Minister niet veel zeggen hij meende dat daaraan de voorkeur kon worden gegeven boven een snelle afwerking der stelling van Amsterdam, omdat bij oorlogsgevaar in de eerste plaats aan bescherming van onze neutraliteit te denken viel. Dat moest geschieden in het Oosten door het veldleger, in het Westen door versterkingen. Als naar gewoonte worden hij Wa terstaat vele onderwerpen ter sprake gebracht, waarover de Minister Re- gout in zijn autwoord uan de heeren Lely, Hoffmans, Van den Biesen, De Marez Öyens en Hovy sprak. Aan den heer Lely, den vader van het groote plan tot droogmaking van de Zuiderzee, antwoordde de Minis ter. dat de Regeeiing de prioriteit gaf aan het kleinere plan van de in dijking van het Wieringermeer, voor al om de financieel© gevolgen. Hec tecnnisch bureau, dat, met subsidie der Staten van Noord-Hol land, liet onderzoek zou beginnen, zou geen vertraging geven. Het on derzoek zou wel twee jaren duren, maar er was veel gereed voor de voor bereiding. De onderhandelingen voor de kana lisatie van de Maas waren nog gaan de. Kleinere belangen laten wij maar onvermeld, om te komen tot de spoor wegen. Dc Minister erkende, dat bij de spoorwegen in Nederland achter stand was. Maar bij den Staat zelf Staats-exploitatie zou ons daarvan niet afhelpen. De Minister yreesde overigens niet, overvallen te zullen worden met een verplichte naasting. Hij wachtte op het rapport der desbe treffende Staatscommissie. Staats-ex- ploiiaue zou steilig duurder wezen. Bij opzegging der contracten kon, door een noodwet, de bestaande ex ploitatie nog altijd een paar jaren be stendigd worden. De mogelijkheid van opzegging moest worden voor zien en do Regeering hield daarom steeds do belangen van den Staat in verband met eventueele Staats-exploi tatie in het oog. De heer De Marez Oycns had maat regelen gevraagd tegen het vervoer op de spoorwegen van de „niet zeer sympathieke categorie van Nederlan ders", die kwartjesvinders worden genoemd. Onder hilariteit meende de Minis ter, dat alleen de afschaffing van de kwartjes baat zou geven. Men kon de abonnementskaarten van die heeren intrekken en ze verplichten in een be paalde coupé plaats te nemen. Maar een verbod om kaarten bij zich te hebben, ging den Minister te ver. Heden 11 uur Landbouw. GASVERSTIKKING. De huissrenooten van den veehande laar B. Hessciier te Watergraafsmeer, vernamen uit diens slaapkamer een kreunend geluid. De geneesheer, die onmiddellijk geroepen werd, consta teerde gasverstikking. De aangebrach te hulp inocht niet meer baten. NEKKRAMP. To Schoenida (Gr.) is het anderhalf- jarig zoontje van den heer T. Nie. na vijftien dagen lijdens aan deze ziekte gestorven. ALGEM. NEDERL. WERKLIEDENVERBOND. De afdeeling Rotterdam van het Al gemeen Nederlimdsch Werkliedenver bond besloot de volgende voorstellen te plaatseu op den lieschrijvingsbrief voor de algemeene Bondsvergadering die gehouden zal worden op de beide Paaschdageu te Utrecht Het centraal bestuur uit te noodigon, een actie ter hand te nemen tegen de steeds toene mende verhooging van de begrootin gen van oorlog en marine bij het cen traal bestuur aan te dringen om in vereeniging met den Vrijzinnig-Dcmo- cratischen Bond een krachtig© actie te blijven voeren voor de invoering von een bij de wet geregelden tien- urigen arbeidsdag voor alle vakkan en bedrijven. LANDVERHUISZERSVERKEER DOOR PRUISEN. Gistermorgen zijn met een extra- trein van het Maasstation te Rotter dam in do richting Duitschland ver trokken 400 landverhuizers, die met het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, uit New-York zijn aangebracht. ONGELUKKEN. Bij liet boomenrooien is te Groede de werkman B. S. gedood. Gisteren had de werkman G. M. te Amsterdam, werkzaam op de Spaan- sche boot „Peno Castillo", het. onge luk een hijsch tabak op het hoofd te krijgen, waardoor hij op slag gedood werd. De man was 38 jaar en ge huwd. Zijn lijk is naar het Binnen gasthuis overgebrucht. BRANDEN. Te Loosdrecht is de verffabriek De Vecht afgebrand. HET FORT BIJ VLISSINGEN. In de „Manchester Guardian" zet een militair de Vlissïngsche quaestie van Nederlandsch standpunt uiteen. Hij toont aan, dat het fort voor Ne derland noodig kan wezen oin in tijd van oorlog zijn onzijdigheid te hand haven. De redactie is door het plei dooi overtuigd, en hoopt, dat men in Engeland zich nog eens bedenken zal voor men de Nederlandsche regeering over haar Vlissingsch fort hard valt. GEVALLEN. Gisteren is de ongehuwde, 35-jarige J. G., uit Bingen, bij herstellings- werkzaamhedeu uit den 45 meter hoo- gen schoorsteen van de spiegelglasfa- briek te Sas van Gent gevallen. Hij was terstond dood. UTRECHTSCHE MASKERADE. De commissie tot regeling van de lustrumfeesten constitueerde zich als volgt: F. G. Frowein, praesis; J. C. de Beaufort, ab-actis; C. van Lennep, fiscus; J. J. Sprenger van Eyk, vice- praesis; F. A. Gutteling, H. C. Hooft Hasseianr en H. J. Rink, commissa rissen; G. P. van Tienhoven, vice ab- actis. De lustrumfeesten zullen gehouden worden van 26 Juni tot 2 Juli a.s. EEN AESTHETISCHE ADVISEUR. Naar verluidt zegt „De Bouw wereld" overwegen B. en W. van Amsterdam de benoeming van een aestheticus bij de Publieke Werken, waarover bij gelegenheid van de be grooting in de afdeelingen van den Raad is gesproken. Men zou daarbij het oog hebben op den heer Van der Mey. TEGEN HET ALCOHOLISME. Het programma van het XlIIde In ternationale Congres tegen het Alco holisme, dat bepaald is op 11—16 Sep tember van dit jaar, te Scheveningen, is thans definitief vastgesteld. Daarbij ia zooveel mogelijk gewaakt tegen overlading, en is er naar ge streefd, het program een éénheid te doen vormen. De te behandelen on derwerpen zijn als volgt verdeeld over 2 seriën le serie de Staat en het AlcoUolls- me. A. Overzicht van wetten en stel sels, plaatselijke keuze. B. Koloniën, théorie, praktijk, ervaringen. C, Dwangverpleging, voorwaardelijke veroordeeling. D. Hoe wint men re geering en volksvertegenwoordiging. 2e seriede Maatschappij en het Al coholisme. A. Organisatie, stad en platteland religieus of niet. B. Indi recte drankbestrijding woningen, tuinsteden, huisvlijt, toynbeewerk. C. Bemoeiingen met alcoholisten, in de gewone samenleving (huisbezoek, pa tronaten, consultatie-bureaux) en daarbuiten (asylen). D. Medische on derwerpen. Dagelijks zal van elke serie één on derwerp behandeld worden. In de openingszitting zal een overzicht van den vooruitgang der beweging sedert het vorige Congres gegeven worden. GROOTGRONDBEZITTERS. Te Nijmegen wordt binnenkort een vergadering van groot-grondbezitters gehouden, ten einde te komen tot de oprichting van oen „Vereeniging voor het groot-grondbezit, in Nederland". Ten behoeve van deze vergadering is de volgende als concept bedoelde memorie opgesteld De Vereeniging stelt zicli ten doel de bevordering van de belangen van het grondbezit en van de grondbezit ters. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het in onderzoek nemen in de meest uitgebreide beteekenis van het woord van onderwerpen, rakende het grondbezit, zijn rentabiliteit en productiviteit, on het. verstrekken van inlichtingen te dezer zake aan de leden b. het geven van adviezen aan de Regeering in zaken, rakende het he- heer en de toestanden van het grond bezit c. het met alle geoorloofde midde len bestrijden van maatregelen, die het grondbezit bedreigen en van be staande toestanden ten nadeele daar van d. het verkrijgen voor zoover dit mogelijk is van uniformiteit in pacht- en koopvoorw aarden Yan grondbezittingen en hunne produc ten e. de oprichting van een informatie bureau f. het ondersteunen van andere, ln dezelfde richting werkzaam zijnde vereenigingen PADVINDERS. Te Wageningen is een ufdeeliug van „Padvinders" opgericht bij welk© ruim 70 jongelieden van 12 tot 18-Jarigen leeftijd zich aansloten. BILL1TON. Op een telegram van de directie der Billiton-Maatschappij aan haren ver tegenwoordiger, waarin gevraagd werd of ergens is gebleken vau mo lest tegenover de Europeesche beamb ten der Maatschappij en in hoeverre het mijnwerk na het Chineesche Nieuwjaar hervat werd, is het vol gende antwoord ontvangen: Nergens ls van eenig molest tegen over Europeesche beambten gebleken, zij werden integendeel als bescher mers ontvangen. In de Manggarsche mijnen is thans overal de arbeid her vat, behalve in die ploegen die onmid dellijk in den twist betrokken waren. Alles wordt aangewend om de beide twistende stammen weder met elkan der te verzoenen. De toestand in de districten buiten Manggar is veel rus tiger; de mijnarbeid werd daar nage noeg niet onderbroken. OUDE GELDSTUKKEN GEVONDEN. Door een arbeider van den landbou wer Van Eekeien onder Rozendaal werd bij het rooien van struiken een potje gevonden, inhoudende 254 goud stukken uit de 16e en de 17e eeuw. K. VENEMA. To Veendam overleed de heer K. Venema, oud-burgemeester van Mun tendam, oud-lid van de Provinciale Staten van Groningen, ridder in de orde van Or.anje-Nassau. De overle-i deno bereikte den leeftijd van 86 jaar. TREURIG LEVEN. Donderdag werd de politie te Lei den attent gemaakt op het verblijf van een 80-jarlgo ongehuwde alleen wonende vrouw. A. Jongs, die in een krot aan de Middelstegracht aldaar in zoodanigen staat van vervuiling verkeerde en zich in het geheel niet meer vertoonde, zoodat ingrijpen noodig werd geoordeeld. De politie stelde met een stadsgeneesheer een onderzoek in en werkelijk bleek de toestand van de vrouw zelf, van hare kleding en van de woning van dien aard te zijn, dat het niet langer kon voortduren. Na overleg niet de regenten vnn het Minnehuis werd besloten, dat zij daar zou worden opgenomen, zeer tegen den zin van de menschenschuwe vrouw zelf. Er werd bïi haar, die van goede af komst moet zijn, een spaarbankboek je gevonden waarop nog 149 stond, terwijl hier en daar ook nog contan ten waren verborgen. Het vrouwtje schreide bitter, toen zij haar treurig verblijf moest verlaten. WONINÜCU.NGRES. Het internationale woiiiugcongres wordt in 19i3 in Den Haag j .'houden. De congressisten zullen behalve die stad, nog Amsterdam en Arnhem be zoeken. ONTSLAG ONDERWIJZERESSEN BH HUWELIJK. De volgende motie is met algemeen© stemmen aangenomen door de afdee ling Alkmaar van liet N. O. G. „De afdeeling Alkmaar van het N. O. G.< zich verklarende tegen het wetsontwerp-Heemskerk, inzake ont slag aan de onderwijzeressen bij hu welijk, besluit aan den afgevaardig de voor het district Alkmaar, in <ïa Tweede Kamer, te verzoeken, zijn me dewerking te willen verleenen tot ver werping van bovengenoemd wetsont werp." DE 10-UREN-DAG. Op 19 Februari a.s. zullen in tien verschillende steden van ons land vergaderingen belegd worden door het bestuur van het N. V. V. en het partijbestuur der S. D. A. P., ten gun ste van den 10-uren-dag. Daarna zal er tc Amsterdam op 5 of 12 Maart een groote landelijke manifestatie gehou den worden. 85 MILLIOEN VOOR PENSIOEN. Verschenen is het rapport, omtrent de pensionneering van gemeente-amb tenaren ea van hunne weduwen en weezen. Door duizenden in den lande werd er reikhalzend naar uitgezien, omdat er nog heel wat gemeenten zijn, waar in het geheel geen regeling bestaat, andere, waar gedeeltelijk en, enkele, waar behoorlijk voor de amb tenaren en hun nn te laten betrek kingen wordt gezorgd. Slechts onge veer 80 van de pl.m. 1200 gemeenten hebben eene regeling voor het pen- sionneeren van hun ambtenaren; de helft hiervan ook voor de weduwen en weczen. Het verslag is uitgebracht aan dea Minister van Binnenlandsche '/.iikeaj door de h.h. J. C. Mulder en H. W. A. Zoot, resp. directeur en chef van het wiskundig bureau van het rijks pensioenfonds. Na eene zorgvuldige berekening, dis in het wiskundig gedeelte van het rap port wordt uiteengezet, is men tot de slotsom gekomen, dat de kosten voor eene algcheele pensionneering der ge meente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zullen bedragen: A. Bij korting volgens de Burger lijke Pensioenwet f 75 millioen voor de ambtenaren f 25 millioen voor de bedrijven, le zamen f 100 millioen. B. Bij een doorloopende korting van 2 pet. voor eigen pensioen: f S3 mil lioen voor dc ambtenaren, f 28 mil lioen voor de bedrijven, te zamen 111 millioen. C. Bij een doorloopende korting van 3 pet. voor eigen pensioen: 72 niil- iiuou voor de ambtenaren, 24 mil lioen voor de bedrijven, te zamen f 96 millioen. Een doorloopende korting op het tractorrfont of jaarloon van 3 pet voor eigen pensioen is dus het goedkoopst en moei daarom de voorkeur verdie nen. (De rijksambtenaren storten voor eigen pensioen de helft van hun trak tement in 4 jaar, gelijkstaande met een doorloopende korting van 2.72 pet.) Voor weduwen en weczen pen sioen moet 5 pet. betaald worden, evenals zulks door de rijksambtena ren geschiedt. De commissie stelt nog voor, om voor dc bij het in werking treden der wet aanwezige personen een korting op het eveuiueél loe le kennen pen sioen too te passen, volgens een in liet rapport, opgenomen schaal, afhanke lijk van den op dal tijdstip reeds ver kregen diensttijd. De kosten zuiien dan bedragen: 63 millioen voor de ambtenaren, f 22 nnllioen voor dc bedrijven, te za- meD f 85 millioen. Dit kooitaal is ook te vervangen door een jaarlijksch subsidie van on geveer 3 millioen gulden. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat de berekening der onkosten geldt voor den datum 31 December 1907, terwijl ln werkelijkheid een eventueele regeling op een veel later tijdstip in werking zal treden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6