NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8480 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 13 FEBRUARI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTEN Tl 6 N: per drie maanden: vm 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem- 1-20 ^3' Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der «7?$^ Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 j J Adverientiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 Kol lifjÉI plaatsingen k contant ja»* Redactie en A(to,inistratie; Groote 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootscfeap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. vs>e^ Drnkkerin Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenfiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam- Telephoon interc. 6229. DU' NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 14 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Schouwburg: N. V. Opera en Ope rette v/h. Rembr. Theater: „Butter fly", 8 uur. De Kroon: Voordrachtavond Albert Vogel, 8 uur. Soc. Vereeniging: Weldadigheids- concert Ned. Herv. Zangk. Harpe Da vids, 8 uur. Soe. Vereeniging: Openb. verg. Vrij- finnig-Democr. Bond. Spreker mr. J. IL Thiel, 8 1/2 uur. Sint-Bavo: Cursus iu de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer der Kath. kerk over de goddelij ke genade: de onschatbare waarde onzer goede werken. Gebouw „De Nijverheid": Cursus vergadering v. d. Ned. Bond v. Man nelijke en Vrouwelijke arbeiders in de kleediugihdustrie, 8 uur. Stadsnieuws KOLONIALE MIDDELBARE LAND BOUWSCHOOL. Door de Besturen der afdeeling Haarlem Ned. R. K. Volksbond eu van de R. K. Middenstandsvereeni- ging „St. Jozef", zal het volgende adres worden verzonden aan de Twee do Kamer der Staten-Generaal, op welk adres zij verzoeken adhaesie te betuigen. Het ligt tot Donderdag 16 Febr. a.s. ter teekoning in het Ge- houw „St. Bavo", Smedestraat 23. Aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, Be sturen van den Ned. R. Iv. Volksbond, afd. Haarlem, en van den R. Kath. Middenstandsvereeniging „St. Jozef", die beiden de Koninklijke Goedkeu ring op hunne Statuten mochten er langen: dat zij, nu de zaak van de plaats der vestiging der nieuw op te richten Koloniale Middelbare Landbouw- bcüuoI welhaast aan Uwe beslissing zal worden onderworpen, tot dat duel met aandrang voor Haarlem als pleitbezorgers optreden; dat zij als hun volle overtuiging uitspreken, dat Haarlem om verschil lende redenen voor dat doel de mees te aanbeveling verdient; dat ais redenen mogen worden aange voerd het feit, dat te Haarlem zoo wel het openbaar als bijzonder onder wijs degelijk is geregeld, zoo zelfs, dat verschillende Indische familién zich hier vestigen om hunne kinde ren van dat onderwijs te doen genie ten; dat uit dien hoofde men mag aan nemen, dat de aansluiting van het ouderwijs op de bestaande inrichtin gen bij de op te richten landbouw school zeer gemakkelijk zal kunnen geschieden; dat Haarlem verder door zijne na tuurlijke liggiug, zijne kalmte rust, als het ware bij uitstek als plaats voor studie mag gelden; dat bovendien te Haarlem kunsten en wetenschappen tot hoogen bloei mochten geraken; dat Haarlem, ofschoon het geen stad van plezier kan worden ge noemd, toch uitermate gelegenheid voor gepaste en gezonde ontspanning biedt, waartoe de prachtige omge ving. de nabijheid van duinen en zee in liuugo mate medewerkt; dal üaii ook te Haarlem de gezonde lichaaiuspoi t lot krachtige ontwikke len gis kunnen komen; dal Haarlem, zoowel binnen de stad als in de onmiddellijke omge ving, overvloed van interessante en jboogst leerrijke inrichtingen bezit, die aan de algemeene ontwikkeling zullen ten goede komen; vooral mo gen hieronder worden genoemd groo te inrichtingen op 't gebied van ma chine-, spoor- eu scheepsbouw, de na- bijheid vun suiker- eu ijsfabrieken; I IJmuiden met haar groote waterwer ken en sluizen en haar vischhandel; het zeer gemakkelijk te bereiken Zaandam met haar nijverheid, voor al in verband met koloniale produc ten; dat do nabijheid van de Haarlem mermeer de kennis van den Land bouw zeer ten goede zal komen; alle redenen waarom zij met groot vertrouwen Uwe aandacht op Haar lem richten, in de hoop dat het Uw Edelmogenden moge behagen tot de vestiging der school in deze plaats wel uwe medewerking te willen ver- leenen. j. MIEG. In het Diacor.essenhuis te Amster dam is gisterenmorgen na een lang durig lijden overleden de heer J. Mieg, sedert veel jaren homoeopa- thiscli arts hier ter stede. De heer Johannes Mieg was den llden September 1865 te Rotterdam geboren en bereikte dus den leeftijd van 45 jaren. De teraardebestelling zal plaats hebben op het kerkhof onder Schoten Woensdagmiddag om één uur. RAADSAANGELEGENHEDEN. De Halsen. Voor de Raadsleden zijn ter lezing gelegd de stukken, betrekking heb bende op het voorstel van B. en W., om een der Halsen te doen restau roeren door den heer De Wild. Daarbij is ook het advies van de Museum-commissie, dat, gelijk B eu W. reeds in het raadsstuk op merkten, weinig verschilt van het ad vies, indertijd uitgebracht over het rapport-De Wild Over de restauratie, dioor den heer Vos verricht, zegt het commissoriale advies, dat het blijkt, dat de schilde rijen niet een mengsel van vaseline ingesmeerd zijn. „Die vetstof", aldus het rapport, „zal telkens weer opko men, zoolang er' nog maar iets op de vernis is overgebleven." Daarom wordt het raadzaam ge acht, deze vetstof te verwijderen. Daar tegen in werd gewezen op don toestand'van de „Nachtwacht", waar bij nooit een grondige verbetering be proefd is. Altijd zijn er lapmiddelen gebruikt, „en', werd opgemerkt, „het stuk ziet er nu weer droevig uit". Zoo zal het ook gaan met de Hal sen, waarom deze schilderstukken nu „dringend eens goed onderhanden moeten genomen worden". Aau een brief van den heer Dc Wild ontkenen wij nog, dat voor liet ver doeken van de schilderijen in het museum een afzonderlijke gasleiding moet worden aangelegd. Speelplaats Meisjesschool M. O. Uit de stukken blijkt, dat de veran deringen, welke aangebracht moeten worden aan de binnenplaats van het Hofje van Oirschot, om deze in te richten voor speelplaats der Meisjes- H. B. S., bestaan in het rooien van de boomen en het vervangen van het gras door een steen-bestrating, het maken van een keermuur en eenige kleinere dingen. KINDERBAL-MARTIN. Éénmaal in het jaar wordt de groo te zaal van de „Vereeniging" eeno roezige kinderwereld. Op de plaats, waar vaak phenomenale zangers en musici worden aangebeden door scha ren van kunstgevoeligen en zich-zoo- maar-houdendeu, waar dikwijls een breede phalanx aan de lippen „hangt" van den geachten spreker op het po dium, waar in de kermisweek de variété-artisten virtuosen van het lenige lichaam bet menschdom ver bazen, is op dien eenen avond de jeugd meesteres. De avoud van het kmd, van het dansende kind, wel te verstaan, k Vermoed, dat menig dan ser en danster of moet 't nog altijd danseur eu danseuse zijn, daar het Hollaiidsclie balboekje nog steeds 'n „ordre des danses" en een ruimte voor „engagements" bevat 'k ver moed, dat zij bij het lezen van dit woord „kind" de schouders ophalen. En een „verbeeld je, ik 'n kind!" komt wis over menig lippenpaar van jonge danseresjes. Want heuscli, onze liou- gere burgeresjes van 15 en 16 jaar rekenen zich niet meer onder de kin- dern, evenmin als haar mannelijke collega's van dien leeftijd. Tenminste in den regel rekenen zij er zich met gaarne toe, maar op het Kinderbal van de heeren Martin merk je niets van haar en bun antagonie tegen dat nog-kind-zijn. Zaterdagavond ook niet, want toen hebben ze van zes tot zeventien jaar oud en op het na-bal nog ouderen allen zender onderscheid even lus tig gedanst. Dat zag je aan de frisch- gehkosde wangen en in menig schit- teroog. Wat is zulk een kinderbal altijd weer een festijn der oogen. Hoe gracieus bewegen zich de lenige meisjesfiguren op de maat van de dansmuziek. In haar lichte kleedjes met witte, rose en blauwe strikken, als vlindervleugelkens in het welige haar, maken zij voor de oogen één kleurig gegolf van lintjes en lijntjes. Zacht-wiegende golfjes zijn het in de kleuren-zee. Tegen zooveel harmonie en gratie maakt 'n jongen altijd een onbehol pen figuur, in z'n alle-elegance-van- lijn-missend miniatuur-heeren-pakje en z'n bijna altijd strammige bewe gingen. Maar dat vermindert niets aan de pret, noch bij de meisjes, noch bij de jongens. De hoofdnummers van zoo'n kinder bal zijn altijd dc.... intermezzo's. Nu weer hadden de heeren Martin een paar mooie nummers samengesteld. Daar was eerst het fraaie bloemcn- ballet. Hoe sierlijk dansten de twintig meisjes haar bogendans, waarbij de bogen met roode rozen waren ver sierd en de achttien zuslertjes-in-den- dans maakten den nieuwen dans met de door rose rozen doorslingerde guir landes al even net. Toen zweefden veertien lieve klein tjes naar binnen. Dat waren de vlin dertjes, die tenslotte weer plaats maakten Yoor de 32 meisjes, die den bloemendans uitvoerden, die verleden jaar gedanst werd voor Koningin Wilhelmina, bij Haar bezoek aan Haarlem. Het was een aardige gedochte, om dezen dans nog eens te laten zien. Dan was er een tweede intermezzo, dat den alouden bloemendans voor stelde, waarvan de heeren Martin reeds zooveel malen genoegen heb ben hel,eef<L Het Oud-Hollandscli paartje, de dominee met zijn vrouw, do wethouder met zijn echtgenoote, familie en gasten, zij maakten allen hun passedysjes naar den eisch. JUBILEUM ANDRIESSEN. De heer N. H. Andriessen heeft Zondag op zeer feestelijke wijze zijn 40-jarig jubileum als organist van de St. Jozefskerk en als musicus to Haar lem herdacht. Het jongens-zangkoor, onder leiding van den eerw. heer kapelaan Gielen, bracht hem 's mid dags een bezoek en bood ihem een gouden lorgnet, een gaslamp en een fraai portret van Beethoven aan. De liedertafel Haarlem's Zanggenot kwam den jubilaris door een deputa tie uit haar bestuur gelukwenschen een door haar geschonken keurig bloemstuk versierde de receptieka mer. Namens de afdeeling Haarlem van de Maatschappij van Toonkunst kwamen de heeren Mr. W. Jager Ger- lings, voorzitter, en O. D. Enirik, secretaris, den heer Andriessen ge lukwenschen en Mr. Jager Gerlings hield daarbij een gloedvolle rede, waarin hij den persoon en het werk van den jubilaris met groote waar- deerin-g herdacht. Namens de liaorlemsche Bachver- eaniging kwam de voorzitter, de heer G. B. Crommelin, en namens de Ver eeniging Koninginnedag de secreta ris, Mr, W. P- Vis, gelukwenschen. De Koninklijke liederlafel Zang en Vriendschap zond een zeer waardee- reud schrijven en vele andere zang- vereenigingen gaven blijken van be langstelling. Tal van ingezetenen zonden kaart jes. De Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Caliier, gaf van zijne belangstel ling in het jubileum blijk. Wij zageu een photo, bij Blitzlicht van den heer Andriessen op het orgel genomen, een geschenk van den heer Wm. C. Kroes. Den geheelcn middag was er ten huize van den heer Andriessen druk bezoek van vrienden eu bekenden. Gezegd mag dus worden, dut de jubilaris te midden van zijn gezin een aangenainen feestdag heeft doorge bracht „nu gaan we", zei hij, „vroolijk op de vijftig af', HAARLEMSCHE HENGELAARS- BOND. Men schrijft ons Zaterdagavond 11 Februari her dacht bovengenoemde Bond zijn vijf jarig bestaan. Het programma, beslaande uiteen 14-tal nummers, gaf heel wat te ge nieten. Het strijkkwartet „Internos" en het Mannenkwartet „Liefde voor do Kunst" gaven hunne zeer gew; deerde medewerking, de Haarlemsche humorist, de heer Vrugt, wist de lach spieren flink in beweging te brengen. Tot laat in den avond was men ge zellig bijeen een geanimeerd bal besloot dezen welgeslaagden feest avond. Een collecte ten bate van het Lig- halfonds gehouden, bracht f 9.45 op. KWARTET WEDSTRIJD „LORELEY". Heden is het prugruuuna versche nen van den nationalen kwartetwed strijd, uitgeschre\ en door het kwar tet „Loreley", ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan, op de Zonda gen 3 en 1U September ie s. Als oen zeldzaam feit wordt mede gedeeld. dat „Loreley" nog uit de- zelide zangers bestaat als bij de op richting. Jlct oere-comité voor dezen wed strijd bestaat uit de heeren Jhr. Mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester, eeie-voorzitter Dr. G. E. A. Broesc van Groonou, voorzitter der Kon. Liedert. „Zang en Vriend schap" G. B. Crommelin, voorz. der Haarl. BachvereenigingMr. Dijckmeester, secretaris der Haarl. BachvereenigingOrest D. Emrik, secretary der Afd. Haarlem v. d. Maatsch. tot Bevordering der Toon kunst D. Huender Wz, C. I., adj.- directeur van Openbare Werken Mr. W. Jager Gerlings, voorzitter der AfcL Haarlem v. d. Mij. tot Bev. der Toon kunst J. Krol Kz., voorzitter der Vereen, lot Bev. v. h. Vreemdelingen verkeer Dr. II. D. Kruseman, wet houder van Haarlem C. G. Loomeijer Jr., lid yan den Gemeenteraad van Haarlem T. S. Niephaus. secretaris der Kon. Licdertafel „Zang en Vriend schap" J. C. Peereboom, hoofdredac teur van Haarl. Dagblad A. R. Rit- sema, lid der firma Mees en Ritsema, bankier; Jhr. A. W. G. van Riems dijk, hoofdredacteur der Oprechte Haarl. CourantF. X. M. Schiphorst, hoofdredacteur der Nieuwe Haarl. Courant A. van der Voort Az., voor zitter van den Volksbond. Voor mannenkwartetten zijn er twee afdeelingen. A. voor kwartetten, die reeds een lsten of 2en pnjs behaald hebben B. oor kwartetten, die nog geen lsten of 2üen prijs behaalden. Voor de mannenkwortetten is ook een eere-wedstrijd georganiseerd. Dan is or een afdeeling voor dubbel gemengde kwartetten en een afdee ling voor dubbel mannenkwartetten. Voor elke afdeeling zijn 5 prijzen uitgeloofd, elke prijs beslaande uit 4 of 8 medailles. De medailles zijn van verguld zilver en zilver, alleen voor de afdeeling A. mannenkwartetten zijn ook 4 gouden medailles uitgeloofd. Elk kwartet zingt een verplicht nummer cn oen nummer naar keuze Om den eareprijs wordt een num mer naar keuze gezongen. De- loting, regelende de beurt van optroding, zal plaats hebben op Zon dag i'J J uil, bij welke gelegenheid dan tevens die 'verplichts nummers wor den uitgereikt. De jury, uit een oneven getal erken de toonkunstonaren samengesteld, zal na afloop van olko al'deelmg uit spraak doen, wolke onherroepelijk is. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben na afloop van den geheelen wedstrijd. Mr. G. VAN TIENHOVEN. Zondag vierde dc Commissaris der Koningin in Noord-Holland Mr. G. van Tienhoven zijn TOsten geboorte dag. Wegens sterfgevallen in zijn fa milie wenschte de heer Van Tienho ven zicli dezen dag aan openlijke hul digingen en eerbetoon te onttrekken, vandaar dat hij zich voor eenige da gen naar Brussel begaf. Vandaar, dat een herdenking van dezen dag alleen in intiemen kring is geschied. Verschillende bladen wijden har telijke woorden aan den TOsten ver jaardag van den heer Van Tienho- Zoo schrijft de „Telegraaf": „Van 1866 tot nu toe heeft mr. Van Tienhoven land en Vorstenhuis ge diend met onkreukbare trouw en toewijding, en dat soms onder om standigheden, die anderen zouden hebben doen desespereeren, de vaak moeilijke taak te blijven vervullen. Want mr. Van Tienhoven is ook 't leed niet gespaard. Met duizenden in den lande w schen wij dezen trouwen dienaar van den Staat geluk met het bereiken van zijn zeventigste levensjaar en voegen er den wensch bij, dat hij nog jaren zal gespaard blijven en zich krachtig zal gevoelen, zijn groote gaven ten dienste te stelle nvan Koningin, va derland en provincie." En het .Handelsblad": „En bekend is met hoeveel opge wektheid en werklust de heer Van Tienhoven zijn commissarisschap nog steeds waarneemt. Zijn groote ver diensten werden bij herhaling door de Regeering erkend. Wij voegen onze gelukwenschen bij de vele, die morgen ongetwijfeld den zeventigjarige van alle kanien berei ken zullen." Nog onlangB is in ons blad, in de rubriek „Om ons Heen" een artikel aan den heer Van Tienhoven gewijd. Wij volstaan daarom thans met de volgende feiten in herinnering brengen. In 1866 promoveerde de heer Van Tienhoven op een proefschrift over „Beschouwingen over de rechtsper soonlijkheid". Daarna werd hij a~ referendaris aan Justitie benoemd. In 1869 benoemde de Amsterdam- schen Raad hem tot hoogleeraar aan het Atheneum Ulustre. Hü werd toen achtereenvolgens Raadslid, lid der Provinciale Staten en Kamerlid. In 1879 werd Mr. Van Tienhoven Burge meester van Amsterdam. In 1880 •aardigde Noord-Holland hem af naar de Eerste Kamer en in 1891 de heer Van Tienhoven als mi nister van Buitenlandsche Zaken zit ting in het Kabinet Tak van Poort- hetVan Tienhoven. Minister bleef hij tot 1894. Sedert 1897 is Mr. Van Tienhoven nu Commissaris der Koningin. BOUT OF BONT? Aan den gemeenteveldwachter v. B. nabij Halfweg in deze gemeente, erd door vrouw Pieterse aangifte ge daan, dat haar kat een oogenblik te oren opgepakt en medegenomen was door den koopman H. van Haarlem, in welke richting hij ook met zijn hondenkar weer verdwenen was. Het mocht den veldwachter geluk ken, den koopman nabij Haarlem te achterhalen. Poes werd nog in zijn bezit gevon den, maar de levensgeesten waren reeds geweken en huid en bout waren gereed, afzonderlijk hun waarde op te brengen. DE ZAAKSCHOOLEMAN. Heden wees de Hooge Raad vonhis in de bekende zaak van den heer R. C. Schooleman (onbevoegde uitoefo ning der geneeskunde). De Hooge Raad overwoog, dat do rechtbank onder de bewijsmiddelen heeft opgenomen een opgave van den requirant, betreffende de werking dor magnetische siroonien uit zijn lichaam op die der behandelde perso nen; dat deze meening over een on derstelde werking geen wettig bewijs middel is dal ter constructie van het bewijs ook mogen dienen feiten, door den beklaagde persoonlijk verricht of waargenomen, dat het vonnis ambts halve moet worden vernietigd, doch enkel voor zooveel de veroordeeling betreft, dat een onderzoek der andere cassatiemiddelen mitsdien overbodig is. De zaak is verwezen naar het Hof te Amsterdam om opnieuw te worden berecht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- Ete berichten). opdrachtAan j. Th. Born water, arts te Oyerveen, van zijn dankbare patiënten en vrienden. 188G 12 Fe bruari 1911. Ruim 200 personen hadden op de volgende bladen hun handteekenlng gezet Het album was versierd met de em blemen van wetenschap en genees kunde en het Bloemendaalsche wa pen. De heer Bornwater dankte zeer ont roerd. In den loop van den dag kwamen meer dan 300 patiënten den arts de hand drukken en vele schriftelijke gelukwenschen kwamen tevens. De feestdag had evenwel een on verwacht en droevig slot. Toen Dr. Bornwater 's avonds in den huiselij- ken kring was, bereikte hom de tij ding van een plotselinge ernstige ziekte van mevrouw Bakker, de echt genoote van Dr. Bakker, te Bloemen- daal. De medicus begaf zich onmid dellijk naar de patiënte op weg, maar kon geen hulp meer brengen. Uit de Omstreken OVERVEEN. JUBILEUM Dr. BORNWATER, Het 25-jarig jubileum van Dr. Bornwater is gisteren te O verveen gevierd, wegens een sterfgeval in de familie niet met buitengewone feeste lijkheden, maar toch zóó, dat de me dicus een diepen indruk gekregen heeft van de liefde en de hoogachting, die de Overveners en Bloemendalers hem toedragen. 's Morgens te half elf werd de jubilaris door een commissie, be staande uit de heeren C. Eichhorn, J. van Bruggenuin, NI. Kokkelkoren, F. van Galen en E. Cassée, namens de bos-patlënten gelukgeweuscht, welke felicitatie vergezeld ging van een prachtige hangklok met carillon slag. Te half één kwam de commissie, die zich uit de andere patiënten en bewoners van Bluemendaal en Over- veen gevormd had. Die commissie be stond uit de heeren F. van Twisk, P. W. Voet, A. J. Neelissen, S. P. Rij- uiarse, P. Mettan, Dr. D. Bakker, Dr. L van Beusekom, J. B. Bos Azu., A. F. Bijvoet. A. M. Bijvoet, H. Lolunau, j. IL Krul en A. IJzerman. De voorzitter, de heer F. v. Twisk, nam het woord en schetste in welge kozen woorden de groote zorg en toe wijding, waarmee Dr. Bornwater steeds gearbeid had en nog arbeidt. Spreker schetste de groote verant woordelijkheid, die de medicus steeds heeft, eu het gemis van vrije beschik king over eigen tijd, wat het beroep van den geneeskundige tot een zeer opofferend maakt Dubbel goed moest het den jubilaris thans wel doen, nu hij zag, hoe velen hem een warm en dankbaar hart toedragen. De heer Yan Twisk sprak ten slotte de hoop uit. dat Dr. Bornwater nog lang ge spaard blijven mocht, in het belang van geheel Overveen en Bloemen- daal. Den jubilaris werden door deze commissie aangeboden een koperen salonhaard met toebehooren, een sa- lon-pianino en een zilveren jardinière gevuld met rozen. Bij dit geschenk was een album gevoegd, gecalligra- feerd door den heer G. A. Luitingh, en iu fraaien, blauw-lederen band gebonden door de firma Reinhardt Zoon. Dit album bevatte de volgende Binnenland DE EERSTE KAMER is tot nadere bijcenroeping uiteen ge gaan. Oogenschijblijk was het slot harer beraadslaging van Zaterdag het be langrijkst, toen n.l. de heer Sweerts de Landas inlichtingen vroeg omtrent de gebeurtenissen op Billiton en Riouw. De Minister van Koloniën wist eve'nwel niets méér dan de mees te lezers van de kranten al gelezen hadden. Het grootste gedeelte van den dag as besteed aan het Mijnvcldweljc, dat ton slotte werd aangenomen met 21 tegen 8 stemmen. Met juist even voltallige vergade ring (26 leden) werd de Landbouwbo- groot.ing afgedaan. De behandeling was uitermate onbelangrijk. Het ge- heele verzekeringswezen bleef rusten en de sociale wetgeving eveneens. Al leen kwamen enkele zuivere land- bouwquaesties ter sprake. Dc bogrooting aangenomen zijnde, spandeerde me'n nog korten tijd aan Suriname en de bacovenculluur, waar ran de heer Lely alsnog een bevredi gende oplossing bepleitte. Minister De Waal Malefijt noemde indirecte steun aan de planters geenszins uit gesloten, wanneer zij de handen in een sloegen om de cultuur te behou den. Dc Min. erkende de wenscJic- lijkheid van betere bezoldiging der R. K. geestelijken. De Kamer is voor onbepaalden tijd gescheiden. TWEEDE KAMER. Het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van de verschillende wetsontwerpen, daarvoor aangewe zen. is Vrijdag nog niet geëindigd, zoodat verschillende sectiën Dinsdag en, zoo noodig, volgende dagen nog bijeenkomen. TEGEN HET KUSTVERDEDIGINGS- ONTWERP. Men deelt mede. dat het adres tegen het kustfonds, uitgegaan van mr. W. Elink Schuurman er. dr. C. te Lintum en gesteund door een comité, waart- e o.a. de oudhoogleeraar dr. II. Kern behoort, bij de Tweede-Kamer is in gediend, voorzien van 1879 handteoke- ningen uit verschillende plaatsen des lands. EEN AANKLACHT. Het Ilaagsch Correspondentiebu-< reau verzoekt thans hel volgende me de te deelen In zake een aanklacht tegen een tandheelkundige te 's-Gravenhage, waarvan in ons Ochtendblad (op ge zag van dit zelfde bureau) melding is gemaakt, vernemen wij thans nader, dat de rechtbank na instructie reeds eenige maanden geleden de buiten- vervolgingstelling van den heer L. M. S. heeft gelast op grond, dat er niet het minste bewijs geleverd was voor de aanklacht, die blijkbaar kaar ontstaan te danken had aan een ge schil tusscben de Eugelsche kinder meid en den tandarts over de betaling van de rekening. Met het feit, dat co Justitie van verdere vervolging afzaf*. was de hear S. tevens volkomen ge re habiliteerd m zijn eer en goeden naam en het doet ons leed. dat, ten gevolge van het niet bekend zijn met dien voor den betrokkene gunstigst) afloop, het bericht in de wereld is ge« komen. Mr. LOD. S. BOAS. Men meldt ons uit Amsterdam Hier ter stede is overleden de heer Mr. Lod. S. Boas, een bekend Amsfer- damsch philantroop, secretaris van het genootschap „Liefdadigheid naai 1 Vermogen",

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1