ASSOCIATION FRANcAISK. „Sur le thé&tre de Porto lliche", »prak gisterenavond M. Francois Al- jbert de Paris, rédacteur Paris-Jour- :nal, in de grooet zaal -van hótel Roo- 2011, "voor d* Haailemsohe af dealing dor Association Francaise, waarvan do dauMó ditmaal zeer talrijk opgeko men «varen. Do heer J 11. Sauveur leidde den spreker met een kort woord in en be gon met zijn excuses te maken over de lange wandeling, die hij den leden genoodzaak; bad te doen. Maar er was op di. oogeublik geen andere staal beschikbaar, en alleen dozen avond had M. Albert voor Haarlem vrij. Zoo moest dus wol van den nood een deugd worden gemaakt. En toen gat de heer Sauveur het woord aan den „trés renommó jour nalist de Paris". Deze een vlot en gezellig causeur, die zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien wist, gaf een klaar en artistiek exposé van de looneelwer- ken van don beroemden, geliefden schrijver Georges de Porto Riche. Be handelde M. Albert slechts in 't voor- bijgaar diens „La chance de Fran caise" en „L'infidèle", de grootste aandacht werd besteed aan de prach tige trilogie „L'amoureuse", ,,Le Pas sé" en „I.e vicil homme", welk laatste stuk eerst den 12den Januari van dit jaar door het Thédtre de la Renais sance gespeeld werd, ofschoon het reeds in 1S96 was aangekondigd. Dat kon zoo gebeuren, omdat De Porto Riche geen veelschrijver is, maar een, die uitsluitend door zijn denken in letters kristalliseert, als hij werke lijk wat. to zoggen heeft. IToog stelt do grooto schrijver de cjualiteit hoven de (juantiteit. „Ce trilogie sublime" is een merkwaardig kunstwerk één passie is de grondkracht van iil De Porto Riches werken de liefde. „Le grand e est ltamourle reste 'n'exste pas". Alleon de liefde boezemt hem be lang in, hij bekommert zich in zijn tooneelwerk niet over „hautes ques tions de philosophie ou de politi que" hij veracht die met al de kracht van zijn geniealleen de liefde is waard besproken en in haai' openba ringen geanalyseerd te worden, De drio stukken zijn daarom ge worden tot in-den-grond éénzelfde stuk. Zij geven „la möine situation, trois fois dénouée". I-let gegeven is „(Tune simplicité surprenante" het is overal hot verhaal „d'un faux mé nage qui mar die mal". De liefde is in zijn werk ook „la force briseuse", „Ia cause du malheur?'De Porto Riche is de pessimist van de liefde. Spreker herinnerde aan Racine, die ook in zijn tooncelwerken der liefde een grooto plaats toekent, maar toch steeds een historische achter- en on dergrond behoudt. De Porto Riche schrijft oin de liefde zelf, en juist omdat hij dit doet zeide de confé rencier is De Porto Riche origi neel. Vervolgens kregen we een inhouds- vertelling der drie stukken verschil lende tocineelen las de Parisien voor, en hij deed het als een „véritable Francais", met verrassende stem- wenclingon en fijn-aangebracht band- beweeg. Toen M. Albert zijn slotwoorden gesproken had, vertolkte een lang durig applaus der toehoorders dank baarheid. liet was oen zeer mooie avond. ONTVANGER DIRECTE BELAS TINGEN. Bij Koninklijk besluit van 11 Fe bruari is tot ontvanger der directe be lastingen to Haarlem benoemd de heer D. N. Houwing, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, alhier. BESCHERMING VAN DEN ZUIGELING. De Raad van Bescherming voor den Zuigeling houdt binnenkort een ge combineerde vergadering van gewo ne cu buitengewone leden. Op de agenda staat o.a. financieel verslag en benoeming uit en door de buitengewone leden van de commis sie tot nazien van do rekening over 1910. DIEFSTAL UIT EEN CANTINE TE HOORN. De soldaat-bijkok V,, die, gelijk we reeds berichtten., heeft bekend, den diefstal uit de kas der cantine te Hoorn te hebben geploegd en de kor poraal G., die, hoewel alles ontken nende, door V, van medeplichtigheid is beschuldigd, zijn zoo meldt de Tel. gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Vlugschrift. I-Iet Haarlemsch Arbeiders-secreta riaat, verspreidt een vlugschrift, waar in de arbeiders worden opgewekt zich modern te organisceren, lid te worden uer vakvereenigingen, zich aan te sluiten bij dc politieke pai-tij en mede te helpen veroveren het al geméén, enkelvoudig en direct kies recht. Het geschriftje bespreekt voorname lijk de prijsstijging der levensmidde len en tracht aan te toonen, dat de kosten oer levensmiddelen in plaat sen, waar geen groote arbeidersorga nisaties bestaan, een grootere stijging vertonnen, dan die van plaatsen met een krachtige vakvereenigingsaktio. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. van Veen, Zuider Buitenspaarne 45, een houten deel. T. Piek, Oosterstraat No. 40, een tkinderhandschoen. J. Honing, Kinderhuisstraat no. 11, een kinderhandschoen. P. Boer hardt, Klein Heiligland 56, oen lantaarn. P. Hartel, Nobelstraat 11, ©en boter- .haimnentascJije. J. Frenaij, Korte Wolstraat' No. 5, een tasclije. II. van Maanen, Vooruitgangstraat 92, een jongensbroek. P. Bon, Raamgracht 30, een foura- .ge-tasch. Bureau van Politie een vischfuik 'en een huissleutel. A. B. Wasoentery, Zuidipolderstr. 413, een zwart fluweel en zakje met in- jhoud. A. Dikkeboom, Lange Heerenstraat (42 rood, een grijze glacé handschoen. H. Beukers, Leidschestraat 84, een gouden oorbelletje met zwarten steen. Buréaü van politie, twee groot© melkbussen. Rubriek voor Vragen Geabonneerdeu liebbon hot voorrecht, vragon op verschillend gebiad, mitB voor beantwoording vatbaar, in te eenden bij de Redactie vnn Hanrlom's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kan men gedwongen worden tot betaling van een dokters rekening van 1907, die in 1910 wordt aangeboden, terwijl ik niet zeker weet of ik betaald heb, daar ik quitanlies maar één jaar bewaar ANTWOORD. Dat is geen goede gewoonte. U moet uwe qultanties, dooreen genomen, minstens vijf jaar bewaren. Daar u omtrent de betaling zelf in twijfel staat, zult u in dit geval wel tot betaling verplicht wezen. VRAAG, Ik ben met 1 Januari gehuurd, maar mevrouw heeft mij uitstel gegeven tot 5 Januari, wegens ziekte van mijn schoonzuster. Mogen die vier dagen mij nu gekort wor den ANTWOORD. Zeker, mevrouw heeft u daarmee een genoegen ge daan. Het is mot wederzijdsch goed vinden gebeurd, dus goldi de gewone regel, dat geen loon verschuldigd is gedurende den tijd, dat de arbeid, niet is verricht, VRAAG. Mag ik, 15 jaar oud zijnde, een rechtszitting bijwonen ANTWOORD. Het rechtsgeding wordt op de terechtzittingen voor strafzaken in het openbaar gehouden, tenzij om gewichtige redenen eene zitting met gesloten deuren mocht worden bevolen. Dezellde bepalingen zijn ook toepas selijk op de gedingen in burgerlijke aaken. VRAAG. Mijn dochter is in be- betrekking geweest en is daar ziek geworden. In April hoeft mevrouw den dokter laten komen en 1 Novem ber heeft zij haar betrekking verlaten. Nu heeft de dokter de rekening aan mevrouw gezonden on die zendt zc weer aan mijn dochter. Moet deze de rekening betalen ANTWOORD. Wanneer uwe dochter voor dag en nacht diende, dan was mevrouw verplicht voor ge neeskundige hulp te zorgen, wat zij dan ook schijnt gedaan te hebben. De kosten komen voor rekening van mevrouw, als het niet langer dan vier weken geduurd hoeft. Het meerdere zou het meisje moeten betalen. VRAAG. Is een vrouw verplicht, den man in te laten, wanneer hij het huisgezin voor de derde maal moed willig heeft verlaten en zijn gezin geheel onverzorgd heeft achtergela ten ANTWOORD. Wij zouden er niets geen bezwaar1 in zien, wanneer de vrouw hem eenvoudig buiten liet staan. Als hij geregeld de huur be taalde en voor zijn gezin zorgde, zou den wij er misschien anders over denken maar als die man meent, eonige rechtsmiddelen te kunnen aanwenden, dan moet hij het maar probeeren. Heel veel succes zal hij er wel niet op hebben. VRAAG: Wanneer iemand als borg op een accept voor aval geteekend heeft e'n de geldopnemer kan op den bepaalden dag niet betalen en de borg dit moet doen, kan dan die borg in eens beslag leggen op het roerend goed van den geldopnemer of wordt die eerst per deurwaarder gedag vaard en volgt later vonnis? ANTWOORD: De borg die betaald heeft, wordt daardoor gesubrogeerd in de rechten van den schuldeischer; hij is dus zelf schuldeischer gewor den en kan tot betaling dagvaarden en vervolgens, na vonnis, tot beslag en executie overgaan. VRAAG: Mijn moeder is voor de 2e maal getrouwd; die man is overleden, maar er zij'n twee onmondige kinde ren uit dat huwelijk. Nu wil zij wear trouwen. Wien moot zij nu als voogd over die kinderen stellen, daar zij geen familie van dien rnan kent? ANTWOORD: Daarover beslist de kantonrechter. Wanneer er geen no taris in den boedel is of komt, dan moet zij tot de benoeming van een voogd zich maar even aan dc griffie van het kantongerecht aanmelden; daar wordt haar medegedeeld wat verder gebeuren moet. Uit de Omstreken HALFWEG. Tot bestuurslid der Anti-revolutio naire Kiesvereeniging is gekozen de heer A. Biesheuvel, te Houtrakpolder. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stéllen voor, aan Mr. JI. ver Loren van Themaat vergunning te verleenen, om bij liet doen bouwen van een villa aan den Velserduinen- buurtweg, op meer dan 10 meter uit den weg te bouwen. Om juiste gegevens te hebben over het verkeer bij do overwegen over de terreinen der H. IJ. S. M. na bij het station te IJmuiden, vragen B. en W. een crediet van f 350, om t verkeer te laten controleereri. Tengevolge dor uitbreidingswerken van de Vlsschershaven moet binnen kort verandering gebracht worden en nu willen B. en W. gegevens hebben, om op behoorlijke voorziening bij het rijk te kunnen aandringen. Het Raadslid de heer J. E. Mul der stelt de volgende wijziging van art. 9 der Melkverordening voor le. Alinea 2 van Art. 9 aldus te lezen Onder volle melk wordt verstaan koemelk, waaraan niets is toege voegd of onttrokken, met een soorte lijk gewicht van 1.0281.034, een vet- Sehalte van ten minste 2.75 pCt. en m minste 8 pCt. vetvrije vaste stof. 2e. Alinea 3 van Art. 9 te lezen Onder afgeroomde melk 1ste soort wordt verstaan koemelk, waaraan niets Is toegevoegd, doch slechts room is onttrokken het vetgehalte dier af geroomde melk bedraagt ten minste 1 pCt. met ton minste 7.8 pCt. vetvrije vaste Btof. 3e. Als volgende alinea van Art. 9 te lezen Onder afgeroomde melk 2de soort (centrifuge melk) wordt verstaan koe melk, waaraan niets is toegevoegd, en waarvan het vetgehalte minder dan 1 pCt. bedraagt met ten minste 7.8 pCt. vetvrije vaste stof. B. en W. bieden ter vaststelling aan een concept-reglement van het scha alarmbestuur der gemeente Vel- sen. B. en W. hebben ook een veror dening, regelende het leggen van bui zen ten behoeve der gas- en water leiding in de gemeente Volsen, inge diend. IJMUIDEN.. Vreemdelingenverkeer. Onze correspondent schrijft Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer alhier thans tot het volle rijpe leven komen. Tengevolge der reorganisatieplannen zal een groote, zoo niet do grootste, moeilijk heid overwonnen worden, door aan de vereeniging te verbinden een ge salarieerd administrateur, die met da uitgebreide correspondentie belast zal worden. In de Zaterdagmiddag gehouden bestuursvergadering kwom de mede- deeling, dat de voorzitter, Dr. Röïne- ling, wegens drukke bezigheden als zoodanig bedankte en word liet voor zitterschap tijdelijk aanvaard door den heer Ds. Pokema. Aan het verzoek, den afgetreden be stuursleden gedaan, om wederom hun medewerking te verleenen, werd vol daan en een rooster opgemaakt van voorloopige werkzaamheden, wier uitvoering der vereeniging niet al te zwaar financieel zullen drukken. Tot deze voorloopig© werkzaamhe den behooren o. a. het uitgeven van een gids met rubrieken voor hotels, café's, neringdoenden, pensions, zoo wel aan zee, als in de nnastgrenzende bosschen, het plaatsen van rustban ken op punten, vanwaar men een schoon haven- of zeegezicht beeft, het aanbrengen vnn wegwijzers, enz. enz. Kortom, het doodgewaande kind je geeft plots toeken van leven. Mogen het blijken geen stuipjes ge weest te zijn, maar werkelijk telke nen van gezond en krachtig leven. Kinderfeest. Zaterdagavond was het voor de meisjes van IJmuiden feest. Een paar van de jongste bal-cursussen, onder leiding van den he.or J. W. I). Schmitz, van Haarlem, waren tot een festijn vereenigd. De ouders, dat wil zeggen de moe ders, die voor de vorderingen van haai1 lievelingen in de leer van Terp sichore veel meer gevoelen, dan de mannen, genoten onverdeeld van de triomfen, door de kleine en grootere kleuters behaald. Dc balzaal van liet Hotel Cycloop was fantastisch, meer dan smaakvol, versierd. Een nieuwe dails van den dansleeraur, de „Tiroler", ondervond de noodïgé belangstelling, en een Tableau, voorstellende de 12 1/2-ja.V ge restoring van M. M. Uc Ko ningin, werd daverend toegejuicht. binnenland ROTTERDAM EN HOEK VAN HOLLAND. Dezer dagen vergaderde de com missie uit de ingezetenen van Rotter dam ter behandeling van het wets ontwerp tot vereeniging van den Hoek van Heiland mot Rotterdam. Uit het rapport over liet sectie-onder zoek was reeds gebleken, dat enkele leden tegen het voorstel gekant wa ren. Na breedvoerige discussie werd in stemming gebracht de conclusie van B. en W., dat er voor Rotterdam re den beslaat, om het denkbeeld' van vereeniging van den Hoek van Hol land met Rotterdam aan het hooger bestuur in nadere overweging te ge ven". Dit voorstel werd aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. Tegen de heer en v. Ravestein, Pla te en Klewit. Daarna werden de artikelen van het wetsontwerp aan de orde gesteld en goedgekeurd. SLAAPZIEKTE. Mej. S., onderwijzeres te Waddinx- veen, die jl. Maandag niet in school kwam en na onderzoek aan slaapziek te bleek le lijden, is thans aan deze ziekte overleden. EEN RAADSLID-VERGUNNING HOUDER BEKEURD. Te Eemnes is een raadslid-vergun* ningihouder, die zijn zilveren huwe lijksfeest in dc gelagkamer vierde, door den gemeenteveldwachter be>- keurd, omdat hij na het sluitingsuur der tapperijen, zonder speciale ver gunning aa'n zijn gasten drank, schonk. POLITIE EN SPEELHUIZEN. In zake de politieposten voor de speelhuizen te 's-Gravenhage heeft de president dor rechtbank aldaar zich onbevoegd verklaard in kort geding te oordeelen. UIT DEN MAST GEVALLEN. Op de reede van Vlissingen is een matroos uit den mast va!n een schip gevallen. Hij is kort daarop overle den. Het lijk is naar Vlissingen ge bracht en zal daar worden begraven. Dr. II. J. DE DOMPIERRE DE CHAUFEPIé. Te 's-Gravenhage is op 49-jarigen leeftijd overleden de heer dr. II. J. de Dompïerre de Chaufapié, directeur van het Koninklijk Penningkabinet, een algemeen geacht en bekend man, die op het gebied van pénningkunde een groote bekendheid genoot zoowel ln ons land als daarbuiten. Ook was hij lid van de commissie van Toe zicht van het Museum van Kunstnij verheid. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw* GASONTPLOFFING. Het zoeken met een brandende luci fer naar een lek in een gasleiding was de oorzaak, dat ten huize van ee'n winkelier in de Heerestraat te Leeu warden een hevige gasontploffing plaats had, teai gevolge waarvan de muren scheurden en vele ruiten wer den verbrijzeld, terwij] de man met ernstige brandwonde'u aan het hoofd naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De ruiten van een aan den anderen kant van de straat staande woning werden ook grootendeels vernield. Sport ea Wedstrijden Voetbal. Zondagmiddag speelde Wilhelmina een wedstrijd tegen Jong Kennemer- land. Met rust was dc stand 2—0 In het voordeel van Wilhelmina. Na rust doelpuntte Wilhelmina nog drie maal. Het einde kwam alzoo met een 5—0 overwinning voor Wilhelmina. Bij Wilhelmina waren alle spelers in goeden vorm. Koloniën AFZETTING VAN DEN SULTAN VAN LINGGA-RIOUW. Nopens den, ten aanzien van den sultan van Lingga-Riouw en onder- h'öorigheden en den tengko© besar van dat landschap, genomen maatre gel, heeft, do gou verneur-generaal van Ned.-Tndië nader geseind, dat, na de aankomst vnn de laatst gezonden oor logsschepen to Tandjong Pinang, aan de genoemde inlandsche girooten van hun ontzetting uit hun waardigheid mededeeling is gedaan, dat alle Rijks sieraden, zijn ingeleverd en dat de rust niot is gestoord. Pers-Overzicht DE STANDAARD EN HET JAAR 1904 De Standaard schrijft over de Van Beeckeren-zaak: „En ten derde kwam onze- redactie in het gedrang hij Buitenlandse!)© Zaken. Wat dit pubt betreft, gaan we ook nu, gelijk reeds vroeger, geheel ac- coord met de minïsterieele vorkla- iing. dat er in 1904 niets is gebeurd, dat, bedoeld wo,s als dreigende inmen ging van een vreemde mogendheid in onze binnenlandsche aangelegenhe den, en terecht voegde de minister er. aan toe, dat het tegendeel daarvan ook door den xninister-president van 1904 niet is beweerd. Dit neemt echter niet weg-, dat, wij hiel hiertegenover maar hiernaast onze driestarren van Juni 1909 onver zwakt blijven handhaven. De wetenschap, dat bij de opvat ting van hel in 1904 gebeurde misver stand insloop, is van jongere dag'tee- kening dan 't kabinet dat in 1905 af trad". ,,'t Algemeen Handelsblad" schrijft hierover: Dit bevestigt dus de reeds veron derstelde verklaring van al de ge heimzinnigheden, die niet ander© ge publiceerd zouden zijn indien de be doeling had voorgezeten om o'nze re geering en ons geheele land in het buitenland ln opspraak te brengen. De „toenmalige minister-president' heeft inderdaad vroeger den heer Van Heeckcren mededeelingen omtrent buitenlandsehe inmenging gedaan en eerst later is gebleken dat dr. Kuyper, de toenmalige minister-pre sident, zulke hoogst gevaarlijke ver moedens uitende, onder den indruk van „een misverstand" was. En dat hij later blijkbaar nooit trachtte dat misverstand weg te nemen. En dat hij, toen een enkele verklaring-, de heer Van Heeckcren is te goeder trouw, maar wat hij zegt berust op eon „misverstand", het schadelijk ge rucht zou hebben vermoord, door dubbelzinnige uitingen schijnbaar het gerucht bevestigde. Gemengd Nieuws VERPLETTERD. In de leigroeven van Gourin bij Ponticy (departement Morbilïan) wer den dooi- het losraken van ©en rots blok in eon 47 M. diepe schacht zes arbeiders verpletterd. Tot dusverre hooft men nog slechts twee lijken kun nen bergen SNEEUWSTORMEN. Do Noordelijk© provinciën van Grie kenland worden door zware sneeuw stormen geteisterd. Te Atbeno zijn verschillende personen doodgevro ren. CYCLOON. Uit Fcodosia wordt bericht, dat bij den laat9ten cycloon op de Zwarte Zee waarschijnlijk hot Grieksche schip „Hellespont", waarvan men se dert 20 dagen niets heeft vernomen, met de bemanning van 20 man en een groote lading graan in de diepte is verdwenen. ONSCHULDIG VEROORDEELD In Juni van het vorig jaar werd inbraak gepleegd in een postkantoor te Dublin, waar uit ©en met geweld geopende brandkast ©en belangrijk bedrag werd gestolen. In verband met deze inbraak werd te Glasgow een jonge man, Ross geheeten, gear resteerd on hoewel hij hardnekkig el ke schuld aan het misdrijf ontkende en beslist volhield nooit te Dublin te zijn geweest, werd hij gevonnist en tot vijf jaren dwangarbeid veroor deeld. In het begin van Januari is de man echter voorwaardelijk uit de ge vangenis ontslagen. Volgens een blad te Dublin ls de reden van Ross' vrijlating het feit, dat bij het onderzoek in zake de moorden van Houndsditch, een aan tal postbewijzen en stukken, die uit het Dublinsche postkantoor waren ge stolen, onder de papieren van de ln verband met deze moorden gevangen genomen Dorsonen zijn gevonden. Te vens kwam aan het licht, dat Ross met deze misdadigere in geenerlei be trekking stond. De mannen van Houndsditch zouden dus de inbraak te Dublin hebben gepleegd. Ross zal oen eisch tot schadeloos stelling wegens onrechtmatige gevan genhouding indienen. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zioh niet aansprakelijk. ACTIE DER SCHILDERSGEZELLEN Mijnheer de Redacteur, geef mij door tusschenkomst van Uw blad de gelegenheid, om de actie te bespreken van bovengenoemde gezellen, zoowel hier als in andere plaatsen. Wat willen de Gëzcllenvereenigingen Vooruitgang zij ons Doel, Nieuw Le ven en anderen te Amsterdam? Een uurloon van f 0.30 per uur (thans f 0.26 per uur), een werkdag van 10 uur (thans 10 1/2 uur) in de zomer maanden, des Zaterdags om 12 uur voormiddags eindigen; en in de "win termaanden een 8-urigen arbeidsdag; voor nieuw werk een uurloon van f 0.33, omdat dc arbeidsprestatie veel grooler moet zijn, dan in het z.g. bur gerwerk, verder regeling over nacht en Zondagsarbeid, en deze regeling aan te gaan in een collectief contract voor 2 jaar. De voorzitter A. W. Jensch van V. Z. O. D. heeft met zijn bestuur alle eer van zijn werk, maar of het Amstordamsehe patronaat het slikken zal is de vraag, doch het zal volgens mijn bescheiden meening toch moeten gebeuren. Wat het loon voor de schilders hier te Haarlem be treft f 0.23 per uur, hiermee is bet ook treurig gesteld, en zij wenschen daar om ook ee'n verhooging van f 0.04, dus f 0.27 per uur, de reden dezer verhoo ging is in hoofdzaak het stijgen van alle producten, zoodat zij dus wel recht hebben op verhooging, die in de afgeloopen 8 jaren ook niet heeft plaats gehad. De patroons deden beter, het loon uit eigen beweging tot dien loonston- daard te brengen. Wat de omliggen de gemeenten betreft, b.v. Heemstede f 0.18 per uur, en Bloemendaal f 0.22 per uur; dit is een schceve verhou ding, daar menig werkje hier in Haarlem door deze patroons wordt weggepikt, omdat de Haarlemsche schildcrspatroons tegen hen niet concurreeren kunnen. Zij moesten in hunne pa tr o on s v ergaderi n.g er allang tegen geprotesteerd hebben. Wanneer ixxen de opgaaf van de ar beidsbeurs nagaat in uw blad, kan men lezen, dat juist de schilders het hoogste cijfer altijd hereiken van de werkloozen. Maanden lang loopen de mensehen zonder werk. Waar moet dat heen! Het is 'noodzakelijk, dat de schilders in de bouwvakken het hoogste loon genieten, om den strijd van het be staan te kunnen doorworstelen. In Den Haag varieert het uurloon van f 0.23 tot en met f 0.28 per uur. Een schilder kan goedikooper wo nen in Den Haag, dan in Haarlem, en naar mijn bescheiden meening, is Amsterdam ook billijkei1, want Haar lem is erg duur. Dit is een vergelij king van ondervinding. Hoe komt het nu, dat de Haarlem sche schilder zoo achteraan komt. Hij is te slecht vereenigd, ziet er tegen op contributie te betalen en do vast werk houdc'nde gezellen begrijpen hun belang niet goed om zich tc ver eenigen, uit vrees voor hun patroon, die ten slotte er toch geen cent op toelegt. Noodzakelijk moet het van den kant der patroons ook geoordeeld, worden, om het verzoek van de gezel len in te willigen; want, eene staking is altijd een treurig verschijnsel, wat den gezel het meeste drukt. Amster dam heeft het geluk een schildersge zel in den gemeenteraad te bevitten, Jan van de Tempel, die dan ook wel spoedig zal komen met het voorstel om het gevraagde voorstel in de ge meente-bestekken te doen opnemen. M, de R., wanneer een billijk en be scheiden verzoek wordt gedaan, in 't belang van den armen schilder, - ver trouw ik, dat menschen van invloed er toe zullen medewerken, om dit treurige vak eenigszins te verbete ren. In dank voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN ABONNé. Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaande te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Mot wel een beetje verwondering nam ik kennis van een ingezonden stuk, in uw geëerd blad van 11 Fe bruari, onderteekend door een arbei der. Ik was eigenlijk niet van plan, om met een g rooien onbekende te gaan polemiseeren. Ik geef hem dus den raad wil hij voortaan verzekerd zijn. een antwoord op zijn beschou wingen te krijgen, zet dan den naam vrij uit onder het stukje, dat Ls eer lijker, dan met een gesloten vizier. Het ingezonden stuk is voor mij trou wens zoo duidelijk als koffiedik. Wat hij wil is mij een raadsel. Ik geloof echter, dat we het op één punt eens kunnen worden, de beide sprekers hebben zoo Juist den toestand weer gegeven als het maai- mogelijk was. Een nog slappe organisatie, waar de patroons op dit oogenblik rekening modo hebben gehouden. De patroons hebben ons een jaar op sleeptouw ge houden, en heelemaal geen rekening gehouden met. de steeds duurder wor dende levensmiddelen, hoewel ons loon gedurende 5 jaar hetzelfde is ge bleven. Ik geef toe een flink opge stelde motie had ons oogenblikkelïik ln groote geestvervoering georacm,- maar de nuchtere werkelijkheid' doemt ons tot ander werk, dan flinke moties en grooten omhaal vari woor den. Steeds nauwere en sterkere or ganisatie kan ons brengen, waar wo zijn moeten. Ik bon trouwens ook niet gewoon, rekenschap te geven aan cu- georganiseeruen voor hel doen en la- ton der .organisatie. Alleen aan de or ganisatie ben ilc verantwoording schuldig. Ongelukkigerwijze herbergt Haarlem nog een groot aantal man nen die wel kritiek willen leve ren over ouzo centen en onzen vrijen tijd, maar niet willen me dehelper). om zelf de handen uit do mouw te steken. Men behoeft zich ook niet ongerust le mallen, dat het zoo lang zal duren, eer do organisatie sterk genoeg zal zijn, om bij de pa troons met wat meer klem te wijzen op onzo billijke verzoeken. Laat dit heusch maar aan ons over. Ik voor mij denk, dat de patroons ons spoedi ger dan hun lief is, weer bij hen zul len zien, om hen nogmaals to wij zon. op het dringende van ons verzoek. Hoe een volgende vergadering er uit moet zien. behoeft inzender ons niet to vertellen. Daar is de plaats, en ik vermoed, dat hij die niet weet, in zijn éigen organisatie, welke dan op do gecombineerde bestuursvorgaüering aan de orde wordt gesteld. Do orga nisatie is nu eenmaal de aangewezen plaats, maar die kost centen. Daar be taalt men wekelijks zijn contributie, hiervan worden vergaderingen be taald, lectuur tot ontwikkeling verspreid, en als men dan zelf als goed werkend lid (geen kunstlie vend lid) present is op al do vergade ringen, en geregeld de ongeorgani seerden aan de ooren trekt, don, maar ook dan alleen was deze openbare vergadering niet uoodig geweest, maar hadden wij ten volle onze eischon ingewilligd gekregen. Meer wil ik op heden niet zeggen. U, mijnheer de Redacteur, dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte* teeken ik F. J. HARIOT. Uit de Arbeiderswereld EEN STAKING. Gistermorgen is onder de schilders gezellen, werkzaam aan de nieuwe Rijks Munt te Utrecht, eene werksta king uitgebroken ter zake van loou- eischen; 34 schilders staken. UITSLUITING. Te Padiham bij Burnley zijn tenge volge van staking en uitsluiting in kntoenfabrieken ruim 4000 arbeiders en arbeidsters werkloos. Het ontslag van een arbeidster veroorzaakte sta king van 350 kameraden, en uitslui ting. De vrees is, dat de strijd lang zal duren. Stoomvaartberichten STOOM V.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Hot. st. Billiton (thuisreis) is 12 Fe bruari Pantellaria sepasseerd. Het st. Koning Willem I arriveerde 13 Febr. van Batavia te Amsterdam. Het st. Koning Willem III arriveer de 13 Febr. van Amsterdam te Ba tavia. Het st. Lombok (uitreis) is 12 Febr Pantellaria gepassêei'd. Het st. Nias arriveerde 12 Febr. v. Java te Amsterdam. Het st. Prinses Juliana (uitreis) la 12 Febr. Perim gepasseerd. Het st. Vondel (thuisreis) arriveer de 12 Febr. te Suez. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Adonis vertrok 12 Febr. v. Malta naar Marseille. Het st. Aurora arriveerde 13 Febr. van Danzig te Amsterdam. Het st. Clio vertrok 11 Febr. vaD Malta naar Patras. Het st. Ceres, van Middell. Zeo n, Amsterdam, is 12 Febr. Ouessant ge- Het st. Danae vertrok 12 Febr. va» Malta naar Algiers. Het st. Diana arriveerde 12 Febr.. van Stettin te Amsterdam. Bet st. Flora, van Amsterdam naar Pill au is 12 Febr. Holtenau gepass. Hot st. Hebe vertrok 11 Febr. van Valencia naar Amsterdam. Het st. Leda vertrok 12 Febr. van. Carthagena naar Alicante. Het st. Mercurius vertrok 12 Febr. van Piraeus naar Salonica. 1-Iet st. Mars arriveerde 13 Febr. v. Hamburg te Amsterdam. Het st. Niobe arriveerde 13 Febr. van Bordeaux te Amsterdam. Het st. Uranus vertrok 11 Febr. van Savona naar Napels Het st, Venus vertrok 11 Febr. van Cartagena naar Amsterdam. Het st. Zeus vertrok 11 Febr. van St. Ubcs naar Genua. ROTTERDAMSGHE LLOYD. Het st. Gorontalo (thuisreis) arriv. 12 Febr. te Suez. Het st. Djocja arriveerde 12 Febr- van Rotterdam te Batavia. Het st. Menado (uitreis) passeerde 12 Februari Wight. Het st. Sindoro (uitreis) arriveerde 12 Febr. te Southampton. Het st. Tabanan (thuisreis) vertrok 12 Febr. van Tanger. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Hot st. Gorredijk, naar Boston en Philadelphia, passeerde 11 Febr. Prawlepoint. Het st. Pathan arriveerde 12 Febr. van Newport News te Rotterdam. Het st. Zaandijk, naar Baltimore, passeerde 12 Febr. Wight. Het st. Zijldijk arriv eerde 11 Febr.. van Rotterdam te Philadelphia. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia vertrok 12 Febr. van Montevideo naar Santos. - Het st. Maasland (uitreis) vertrok 12 Febr. van Santos. Het st. Rijnland (uitreis) arriveerde 12 Febr. te Duinkerken. Het st. Zaanland (uitreis) arriveer* de 12 Febr. te Rio Janeiro. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Glaucus vertrok 9 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Het st. Ixion, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Febr. Perim. Het st. Kalibia, van Java naar Am sterdam. arriveerde 10/11 Febr.. te Suez.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6