SCOTT'S EMULSION ff"rüss: - Tr"- •van Nederhasselt aanleiding 'enkele hartelijke woorden tot den herstelden voorzitter te spreken. Het doet ons in derdaad zeer voel genoegen zei spr. u weder in ons midden te zien, en zeer heeft het ons verblijd, dat gij, nu ge om gezondheidsredenen voor eenl- ge functies in het openbare leven be dankte t, toch deze vereenigiug niet innen dien kring getrokken hebt. Zeer stellen wij het op prijs, dat u nog steeds genegen is den voorzitters hamer, die u zoo wel is toevertrouwd, te blijven hanteeren. Zeker ben ik de tolk van alle aanwezigen, wanneer ik den wensch uitspreek, dat u dor afdeeling nog langen tijd met uw ge- waardeerden steun van nut zult wil len zijn. (Luid applaus). De heer De Drenk was van oordeel, dat hem door den tweeden voorzitter te veel lof toegezwaaid was, want ook in zijn afwezigheid waren de zaken oju.er de goede leiding van den heer Nederhasselt, uitstekend gegaan. Spr. dankte den vice-voorzitter voor diens ijverige bemoeiingen en voorde hartelijke woorden, (Applaus). Ingekomen was het bekende adres in zake de Koloniale Landbouwschool, dat door de afdeeling Haarlem van den Volksbond en de R. K. Midden- s-.andsvereeniging „St. Jozef" naar de Tweede Kamer der Staten Generaal verzonden worden zal. Besloten werd dit stuk straks bij de bespreking dezer kwestie te behande len. Ken commissie van eeuige Zuid- ïfollanders, meest Bosfeoopers, had een circulaire gestuurd aan „vrien den en vereerders van wijlen den heer A. Koster Mzn. te Boskoop", die o. m. veel voor den bloei van den Neder- lands^ien tuinbouw gedaan heeft, met T doel een financieele bijdrage voor het stichten van een gedenktee- ken ter eere van den overledene, te erlangen. De afdeeling meende evenwel, dat deze zaak te veel een Boskoopsch be lang was, en besloot geen steun te verleenen. De Commissie tot onderzoek naar het resultaat van de tuinbouw-wiu- tercursussen had dienaangaande in een circulaire een reeks vragen ge steld, die, na bespreking met den leeraar, den heer Gevers, zullen be antwoord worden. De voorzitter stelde tevens voor, een aanbeveling op te maken van perso nen, die geschikt zijn zouden te voorzien in dc drie vacatures, die door den dood der heeren Dr. Nieuwen- huizen Kruseman en Onderwater en het bedanken van den heer Springer, in de commissie van toezicht op de tuinbouwwintorcursussen ontslaan eijn. Besloten werd ter vervulling van de vacature-Nieuwenhuizen Kruse man aan B. en W. voor te stellen den heer Vincent Loosjes, en voor de an dere plaatsen de heeren Voet en Sterk welke beide laatsten zich bereid ver klaarden een benoeming te aanvaar den. De heer E. van Nederhasselt, perio diek aftredend bestuurslid, werd als zoodanig met algemeene stemmen herkozen- De heer M. J. F. Bolderdijk gaf re kening en verantwoording over 1910. Daaruit bleek, dat de inkomsten f 1599.16 bedragen hadden, en de uit gaven met een bedrag van f 63.35 overtroffen. Tevens staat een bedrag van f 617 bij de Haarlemsche Bank. De rekening werd nagezien door de hoeren Deys, Lodder en Van Cruynin gen Sr. en accoord bevonden. De heer M. Sterk zou een inleiding houden tot een bespreking in zake de kwestie van de Koloniale Landbouw school. Nu er evenwel het adres is van de R. K. Vereeuigingen, achtte spreker het onnoodig over deze zaak nog verder uit te wijden en stel de voor adhae8ïe aan dit request te betuigen. De heer Sterk had overi gens wel gaarne gezien, dat in het adres meer speciale aanwijzing ge schied was van inrichtingen, die Haarlem boven zijn mededingers on derscheiden. In ieder geval, zei spr. behoudt Tuinbouw en Plantkunde" de aan zich de zaak aan den gang ge bracht te hebben. Onder applaus werd besloten ad- ha esse te betuigen, terwijl de voor zitter van zijn Kant mededeelde, dat liet gemeentebestuur van Haarlem ook mei stil zit. Eenige wijzigingen werden vervol gens gobruchl in het huishoudelijk reglement; deze veranderingen waren noodig geworden door de wijziging in de statuten der Maatschappij. Voor de onderlinge tentoonstelling hud de heer 1L Grootveld witte se ringen en cyclamen; de heer Deys pmuula's ingezonden. De commissie van beoordeeling, be staande uit de heeren Wallenburg, De Meester en Van Cruyningen Sr. ken de den cyclamen en den primula's een certificaat 1ste klasse en de seringen een certificaat 2e klasse toe. Bij de rondvraag vroeg een der aan wezigen of geen tuinbouwteekencur- sus gegeven zal worden. Men zal dit met den heer Gevers overleggen. De volgende lezing van den heer Cuuaeus zal waarschijnlijk 20 Maart gehouden worden. HET TÜÖNEEL VOERMAN HENSCHEL, DRAMA 13 5 BEDRIJVEN VAN GERHARDT HAÜPTMANN DOOR LOUIS BOUWMEESTER. Derk Haspels placht te beweren, dat een inensch niet alléén komedie spelen kan. Hij bedoelde daarmee, dat een acteur niet geven kan, wat hij wil, als hij met iemand speelt, die hein niet begrijpt. Er moet op het tooneel wisselwerking zijn, tegenspel Zonder dat krijgt een acteur het ge voel, a3sof hij in het ijle staat te re-1 'deneeren, alsof hij op een klavier een der klankbord'speelt. Welnu, Louis Bouwmeester kab dit wel. Bouwmeester zou zelfs kunnen spelen, als hij niets dan bezems en luiwagens oia zich heen had. Men zegt zelfs, dat cnae groote acteur bij voorkeur alléén speelt, dat hij liefst geen andere krachten naast zich heeft. Of dit W3ar is? Wij kuub en hier geen antwoord op geven, maar wel wekt het bevreemding, dat de domos Julia van LierCuypers, Van Korck- hovenJonkers en Caroline van Dom melen op dit oogenblik zonder em plooi rondloopon, terwijl Bouwmees ter geen e'nkele vrouw van beteeke- nis bij zijn gezelschap heeft. En dat is wel zeer bedroevond. Op zijn jubi leumavond was het pijnlijk om aan te zien, hoe daar op het tooneel gemod derd word. Wij hebben daarover toen gezwegen, omdat men op een verjaar partij nu éénmaal niet klaagt over oudbakken taartjes en zuren wijn. Maar nu Bouwmeester voor de twee de maal met dit ensemble hier ver schijnt, wordt dit iets anders. Trouwens, het publiek zelf heeft ge sproken. De betere rangen waren zeer 6lecht hozet. een bewijs, dat het ont wikkelde publiek in Haarlem niet ge diend is van een spel, zooals wij bij voorbeeld in de derdo acte van „Wel doeners der Menschheid" kregen te slikken. Da tijd van het sterren-sys teem is gelukkig voorbij. Er bestaat voor ons niets onartis- tiekers dan het opvoeren van stukken in zulk een ongelijke bezetting. Welke componist zou ooit zijn viool- of kla vierconcert willen hooren van een miserabel orkest met een superieur solist? Toch stond deze opvoering als ge heel beslist boven die van „Weldoe ners der Menschheiden het verwon dert ons, dat Bouwmeester „Voerman Henschel" niet voor zijn jubileum- voorstellingen heeft gekozen. De rol van Dr. Martuis lag niet in zijn lijn en daar er buiten Bouwmeester ei genlijk niemand was, bleef er van het holle stuk van Philippl niets over. Maar in het drama van Hauplmatm concentreert zich alles om Henschel en Banna. De bijpersonen blijven fi guren van het derde plan, die de handeling wel voorthelpen, doch nooit één oogenblik op den voorgrond treden; zij krijgen weinig te doen en kunnen daardoor niet te veel beder ven. En waar nu Bouwmeester gister avond in zijn volle kracht was, kon den wij zeer dikwijls volkomen van hem genieten. Op zoo'n avond voelt men toch wel weer heel sterk, wat Bouwmeester ei genlijk voor ons tooneel Is. Van het begin lot even voor het slot was het compleet, wag. het Af! Al dadelijk die ontroerende eenvoud in het groote tooneel mot Siebenhagen, al9 hij van het graf van zijn vrouw terugkomt. Wat was dat treffend sober. Wij heb ben dikwijls hooren beweren, dat Bouwmeester eigenlijk geen mooie stem zou hebben. Geen mooie stem? Laten zij eens gaan hooren, hoe hij zegt: „Ik heb "n half uur met haar ge sproken, maar zij heeft me biets ge zegd, niets!Dat kan niet inniger en mooier worden gesproken. En welk een wilde, toomelooae hartstocht in de bekende kroegscène! Je begon te vergeten, dat het daar op het tooneel maar spel was. Jammer, dat Bouwmeester aan het slot de grenzen overschreed. Dat spelletje met het mes voor zijn keel en het gerochel achter die deur, dat was, ja, we kunnen het niet anders uitdrukken, onartistiek en dégoutant. En het was zoo totaal overbodig! Wij zouden ook zonder dat weerzinwek kend gebaar wel hebben begrepen, wat er i'n die slaapkamer ging ge beuren. Het spel der bijpersonen was be slist beter dan in „Weldoeners der Menschheid", al stak niemand boven het middelmatige uit. Mevrouw Sunta Grader viel ons als Hanna mee, ter wijl haar echtgenoot zich in de rol van Siebenhagen vrij wat beter thuis voelde dan in die van een geheim raad. En wij willen niet den heer Coen Hissink vergeten, die van Hauf- fe een levenswaar type maakte. Het publiek juichte Bouwmeester na de laatste twee bedrijven u warm toe. J. B. SCHUIL. Men schrijft uit Buenos Ayxes aan het „HbkL" Het dagblad „El Diario" van 17 Ja nuari bevat het volgende Sedert hedenmorgen is in 't droog dok van de Noorderhaven opgeno men de baggermolen 209 C., afkom stig van de „Werf Conrad" gevestigd te Haarlem (Nederland). De minister van Openbare Werken heeft zich hedenmiddag te 6 uur naar het dok begeven ten einde dit machti ge werktuig te leeren kennen, en jiad don president der republiek uit- genoodigd om tegelijkertijd van de belangrijkheid dezer aanschaffing kennis te komen nemen. De ingenieur, de heer Juan P. Bre- dius, heeft te dien einde aan de be zoekers alle gewenscJite inlichtingen gegeven. Het krachtige werktuig heeft gedu rende do reis van H.iurlem naar Bue- nos-Ayres eeue snelheid behouden van 9 knoopen. Het is voorzien van twee schroeven en vier machines met een totaal vermogen van 2100 paar denkrachten. De technici, die gelegenheid heb ben gehad den baggermolen in Hol land te zien werken, zijn eenparig van oordeel, dat en als werktuig en als practische demonstratie van de groote technische capaciteit van werf, die deze machine heeft geleverd. er tot' hu too geèn ènïcel bestaat dat het overtreft in zijn vermogen en op brengst. Spelleiders. De Tweode Kam or ston'd reeds ee» ruime subsidie toe aan het NcderL Onderwijzers-Genootschap, den Bond voor Lichamelijke Opvoeding en de Vereen! ging) voor Gymnastiekonder- wijzers. Een commissie is uit deze hoofdbesturen benoemd tot organisa tie van cursussen. Onze stadgenoot de heer P. H. van der Ley heeft daar in zitting namens de B. v. L. O. Behalve eenige oursossen in Gel derland en Noord-Brabant komt ook een te Beverwijk. Onderwijzors en Onderwijzeressen kunnen daaraan kosteloos deelnemen Er zal een wintercursus van Novem- vember tot Maart en een zomercur sus van Maart tot November zijn, waarbij balspolon zuilen worden be oefend, zoo mogelijk ook roeien en zwemmen. Tijde'ns belde cursussen zullen ook voordrachten gehouden worden over onderwerpen, die met de üchamoiijke opvoeding in verband staan. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden bobben het voorrecht, ragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vutbaur, iu te zendon bij de Redactie van Haarlom'a Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt gc-su aandacht geschonken. VRAAG. Iemand, die op een fa briek werkzaam was, een kleinig heidje weg nam, en toen dadelijk weggezonden werd, zou die nog recht hebben op een halven dag ANTWOORD. Neen. VRAAG. Ais een dienstbode 1 Ja nuari in dienst troedt, kan zij dan met April vertrekken en haar gods- penning houden 1 ANTWOORD. Ja. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om een advertentie geplaatst te krijgen in do „Arnherasche Cou rant" ANTWOORD. Stuur de annonce eenvoudig aan de administratie van genoemd blad. VRAAG. Hoe lulden naam en adres van aen Nederlandscheu con sul te Brussel ANTWOORD. Onze consul te Brussel is dc lieer J. D. Ruys, wien in het Nederlandsch kan geschreven worden. Een nader adres is over bodig. VRAAG. Aan mijn dochter, uie als dienstbode in betrekking is, is door mevrouw wegens huiselijke om- sta::dignodeu einde Januari de dienst opgezegd, om tegen half Maai t te ver trekken. Heeft zij nu nog recht op eenige vergoeding, daar zij toch met drie maanden gehuurd is ANTWOORD. Neen, een opzeg- i termijn van ze3 weken is voldoende. VRAAG. Ik heb een knecht in dienst, van wien ik denk, dat hij iets in zijn liezit heeft, wat hem niet toe komt. Heb ik nu het recht zijn kist zonder getuigen open te breken Of kan ik daar misschien kwaad mee ANTWOORD. U mag in geen geval zijn kist openbreken. Waarom verzoekt u hem niet, die kist in uwe tegenwoordigheid uit te pakkenAls de zaak in orde is, zal hij daar geen bezwaar tegen hebben. VRAAG. Ik heb voor iemand in uw blad geadverteerd, om voor hem een woning te verkoopen. Daarvoor zou ik een zekere belooning ontvan gen, hetzij ik of hij het huis verkocht Nu verkocht hij het zelf, maar laat niets meer van zich hooren. Getuigen heb ik niet. Kan ik dien persoon nu vervolgen en voor wion zijn dc kos ten ANTWOORD. Uw zaak is heel zwak als u daar werk van maakt, kan het u peker geld kosten. Overeen komsten van dezen aard hehooren schriftelijk te worden aangegaan. VRAAG. Is hier ook een afdee ling van de Internationale Correspon dence School Het hoofdkantoor voor Amerika is Scanton P. A. ANTWOORD. Ons niet bekend. Weet misschien een onzer lezers er van VRAAG. Zijn de emigranten naar Canada verplicht zich aan een geneeskundig onderzoek te onder' wer pen ANTWOORD. Informeer dat bij het hoofdkwartier van liet Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amster dam. Men deelt ons mede, dat de laatste persoon, die in Leiden justitieel werd opgehangen, was Adrianus Blom, van Koudekerk, moordenaar van Maria van Velsen, uit die gemeente. Dat geschiedde in 1856 of '57. 'dooi-vaarthoogto 'dozcir deels ft* aan bouw, deels ontworpen spoorweg bruggen. „Een gunstige uitzondering daarop maken de bruggen over de Ringvaart der Haarlemmermeer bij Aalsmeer ea over de Zijl bii Leiden, met een vrije doorvaarthoogte van 8.80 M.", wordt üi het adrea gezegd, „evenwel wordt liet uit deze hoogte voortvloeiend pro fijt voor de scheepvaart grootexideels te niet gedaan door de tusschen deze beide bru^-en liggende lage brug bij Oude Wetering, waaraan slechts doorvaarthoogto van 1 M. is toebe deeld. De overige bruggen namelijk, die over den Amstel bij Uithoorn, over den Ouden Rijn bij Alphen en over da Ringvaart bij Vijfhuizen, ziin alle van bedenkelijito laagte Adre^sante betreurt liet in hooge male, dat bij het ontwerpen van deze drie bruggen en die le Oude Wete ring, geen rekening is gehouden met de belangpn van het scheepvaartver keer. Adreosanté komt het voor, dat het nimmer in de bedoeling van de Re geering heeft gelogen, dat door den aanleg van den oloctri'schen spoorweg een voor het scheepvaartverkeer zoo nadoelige toestand in het leven zou worden geroepen, waarom zij den Mi nister verzoekt rekening te willen hou den met de aangevoerde bezwaren en met gpoed te willen Ingrijpen. BEVERWIJK. LEGATEN. Wijlen de heer W. J. Leofkena al hier heeft de volgende legaten ver-i maakt Hervormde Diaconie te Beverwijk f -1000 Doofstommen-Instituut te Gro ningen f 2G00 Algem. Ondersteu ningsfonds te Beverwijk, Ver. v. Wijk verpleging te Beverwijk, Prins Hen drikstichting te Egmond a Zee, Werk verschaffing voor hulpbeh. blinden te Amsterdam, School van de Mij. van Weldadigheid te Frederiksoord, Al gem. vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem, elk /1500. Afd. Witte Kruis te Beverwijk, Krelagestichting te Haarlem, Ned. Mettray te Rijsselt, Amsterd. Huishoudschool, Nederl. vereeniging voor Lupuslijdera te Am sterdam, Stichting van lamme en kreupele kindexen te Arnhem. Ver een. tot,steun te Amsterdam, N. Z. Holl. Redding-Mij., Kweekschool voor Zeevaart te Leidon, Indu3trie-school te Amsterdam en Ambachtsschool te Amsterdam, elk f 1000. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. Kfralcliioesf De benauwdheden der kleine kalmeerer. als d"or een wonder na de eerste doses Scott's Emulsion. De reed: sedert 34 jaar gevestigde roem van Scott's 'oy kinkhoest is toe te schryven aan do zuivere, vooitrcffelyke bestanddceien eu het unique Scott bereidingsproces. Ge- mf'êkelvk toe te dienen, gemakkelyl: verteer baar. De echte word: uitsluitend gefabriceerd doorSeott& Bowne, Ltd., Londen, Engeland, wier naam zoowel op i de verpakking 0I3 op de flesch voorkomt. By allo Apothekers an Drogisten. I Dit fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. I*1 overgebracht. Dit schip zal hot naar Den Bricl ovorbrenguii, waar 't zoodra het affuit gereed ia. zal wor den opgesteld. EEN VERDWAALDE HERDER. De echaaphorder te Eos (Dr.) Is ten gevolge van don mist met zijn kudde verdwaald geraakt De boeren wacht ten to vprgeefs op zijn terugkomst. Op een tijd, waarop zij anders reeds ter ruste v/aren. begaven zij zich thans naar buiten om de wegblijvors te zoo ken. Mat <!e z.g. boerboom werd ge blazen over het eenzame veld, tot eindelijk te middernacht de man met zijn verdwaalde kudde werd gevon den op de z.g. Eiüoör tippen. Later moest men er op uit om de aienschen die oen andere richting '.vuren uitge gaan en eveneens waren verdwaald, w eder op het rechte pad te brengen. ARBEIDSGESCHIL OPGELOST. De gezamenlijke schildersgezellen te Oldenzaal hebben met een meerder heid van -2 stemmen het besluit der patroonsvereeniging een vevhooging van 't uurloon van 17 op 18 cL met in gang van 1 Maart n. s., aangenomen. Daarmede zijn dus de aangekondigde staking en uilsluiting voorkomen. In gevolge dit besluit hebben eenige ge zellen bedankt ais lid der schilders- -vereeuiging. Onmiddellijk .won! do verslagena naar het gasthuis overgebracht en ge neeskundige hutp ontboden. Deze con stateerde vier messteken op 't hoofd en twee in de beide armen, echter ge lukkig geen enkele levensgevaarlijk, zoodat do gewonde het gasthuis ver laten kon. om verder ten zijnen huize te worden verpleegd. Door de marechaussee ia van een en ander proces-verbaa! opgemaakt. ONGELUKKEN. Gisteravond is in het ziekenhuis aan den Coolsingol te Rotterdam aan de gevolgen zijner bekomen kwetsu ren overleden de 47-jarige S. A. A. 1'., hulpportier bij de firma B. Wilton, die door het kantelen van een ladder, voorover van de reeling van een stoomschip 111 de rivier svas geval! ui. In zijn val kwam hij met het hoofd op de gording van liet schip terecht, en bekwam daarbij een schedelbreuk. DOODGEVALLEN. Het 13-jarig knechtje van den bak ker Duurama op de Omloopsterheido onder Rottevalie moest iets op den zolder verrichten. Hij ging de trap op, doch was nog niet boven of de trap g-ced uit met het gevolg, dat de knaap viel en dood werd opgenomen. DE TUBERCULOSE-ISLOEM. 1-Iet dagelijksch bestuur der Tuber- eulose-vcremiging verzoekt plaatsing van het volgende: Er blijkt ten opzichte van de tubor- cuioseblocm een misverstand te bo- staan, dat eeue verklaring onzerzijds noodzakelijk uiaakL 'foen, in het begin van liet vorige jaar, in navolging van het buiten- i.uid, besloten werd, ten bate der tu- ondcrwijs op Zaterdag 11 Februari berculoscbestrijding con bloemendag jl. met de leden van het bestuur der j to organiseer eu, wus de eerste vraag, afdeeling Amsterdam van den Bond die in ons dagelijksch bestuur ter sprake kwam, deze, hoo dit plan wa re uit te voeren, met de grootst mo gelijke kans op financieel succeS. Noodig was daartoe do bloem te ver- UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Door het Raadslid Th. M. Ketelaar was het verzoek gedaan, de volgende vragen tot B. en W. te mogen rich ten: 1. Zijn B. en W. bereid, eenige in lichtingen te verschaffen over het on derhoud, dat de wethouder voor het van Nederlandsche Onderwijzers heeft gehad? 2. Zoo ja, zijn B. en W. dan even eens bereid in het bijzonder aan te Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Een grondwerker uit Haarlemmer meer, K. Lubbes, had het ongeluk bij Aalsmeer van een uitgebaggerd stuk grond te vallen op den rond van een baggermachine, waardoor hij zich inwendig kneusde. In Aalsmeer wend hem door dokter Bon de eerste hulp verstrekt, waarna hij naar het WilhehiunagasthuiB te Amsterdam vervoerd werd. DE SCHEEPVAART EN DE SPOOR LIJNEN IN DE HAARLEMMER MEER. De Vereenigiug tot behartiging der Stoomvaart-Belangen in Nederland heeft aan den Minister van Water staat eoii adres gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in verband- met den eerlang in exploitatie komen den electrischen spoorweg door de Haarlemmermeer een onderzoek is ingesteld omtrent de overbrugging der vaarwaters door gezegden spoor weg, waarbii aan het licht is gekomen hoe treurig het gesteld is met de vrije Binnenland ONZE VERBINDING MET ENGELAND. De Londensche berichtgever van 't Hbld. meldt „De Daily Mail meldt, dat binnen enkele maandon de Vüssingsche rachtbooten, in plaats van Qucensbo- rough. Folkestone rils eindpunt zul len kiezen en dat dientengevolge de directie van de Pruisische staatsspoor wegen haar treinenloop za! wijzigen, zoodat de belangrijkste treinen van Vlissingcn zullen vertrekken in plaats van Hoek van Holland. Daardoor zal de reis vau Londen naar Berlijn drie uren worden verkort. Het voornemen bestaat dan van Londen naar Folkestone een corridor- trein te doen ioopen." Do redactie voegt daaraan too De Maatschappij „Zeeland" deelt ons mede, dat deze zaak nog niet haar beslissing heeft gekregen er worden in den aangegeven zin nog onderhandelingen gevoerd. Folkestone ligt enkele mijlen ten zuidwesten van Dover en dus belang rijk oostelijker dan Queensborough, dat aan don mond vau de Thames beter gezegd aan den mond van de Mcdway ligt. Folkestone ligt dus meer aan de oostelijke punt van de landtong, door het graafschap Kent gevormd. De zeereis van Vlissingen zou door het kiezen van deze haven zeker korter worden. DE ZIEKTEVERZEKERING IN DB TWEEDE KAMER. De Haagsche correspondent van „De Tijd" schrijft Alle aideelingon van de Tweede Ka mer zijn nu gereed met het onderzoek der ontwerpen Radenwet en Ziekte wet. Uit betrouwbare gegevens kan ik u berichten, dat in alle afdeelingen deze beide ontwerpen van Minister Talma ongunstig ontvangen zijn, spe ciaal wat het eerstgenoemde ontwerp betreft. Verwacht wordt nu roeds, dat deze ontwerpen niet ongewijzigd zullen kunnen gehandhaafd blijven. FRANSCHE VLOOTMANOEUVRES. Volgens don „Gaulois" zullen in September groote marinemanoeuvres plaats hebben in het Kanaal en de Noordzee ter hoogte van Vlissingen. De eerste en tweede eskaders zullen er aan deelnemen. HET KANON VAN „DE BREDERODE", Het kanon van de „Brederode", tij dens den len Engolschen oorlog met het schip, in do Deensche wateren gezonken, en door de Deensche mari ne opgevischt, is uit den tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam, waar het tijdelijk bewaard werd, aan boord van het stoomschip „Torpedodlenst geven, of en in hoeverre naar hun j koopen op een dag, waarop vee! pu- 00rdeel het verstrekken van anlwoor 1 bliek op straat was le verwachten en den op de vragen, door bovenge-1 aangenomen kon worden, dat dit .oor noemd afdeeüngsbestuur gericht tothet koopen van een bioempje in do da onderwijzers, die lessen geven aan meest geschikte stemming zou zijn. een herhalingsschool, in strijd zouj De eerstvolgende dag, waarop een zijn mot de Instructievan hot onder-1 en ander was te voorzien, was wol do "wijzend personeel der openbare lage-toen aanstaande eerste herdenking re Scholen en welke schadelijke ga- J van den geboortedag van Prinses Ju- volgen voor het herhalingsonderwijs I liana, en besloten werd voor 1910 of voor de ambtelijke verhouding bij dien dag ie kiezen, dat onderwijs van een dergelijke be- J Een verdere bedoeling had genoemd antwoording worden geducht? 1 bestuur daarmede met, en eerst was De heer Ketelaar lichtte dc vragen J bepaald, dat een blauw bloempje nader toe. j het korenblocmpje zou worden ver- De wethouder de heer De Vries J vaardigd. hield vol, dat hier inlichtingen warCnj Alleen om technische redenen is gegeven, die alleen de gemeente toe- later het madeliefje gekozen, behoorden. I Het door het dagelijksch bestour Er is hier eon enquête gehouden,genomen besluit heeft echter velen buiten B. en W. om, zij het met een toch aanleiding gegeven iu den ver- loffelijk doel, waarover over B. enkoop van dc tuberculoseblocm als bet Vn'. zich niet hebben uitgelaten. B. eu ware een huldebetuiging aan uo W. wenscheti te beslissen, wat er j Prinses te zien en hot gevolg drtr.r- zal gepubliceerd worden. Een ambte- van was, dat door de groote menig- na ar mag dit niet op zijn eigen hout-1 te aan de bloem zelve de naam van je doen. j Julianabloem werd gegeven. Daar- Hierop diende de lieer Ketelaar de door begaf men zich evenwel op een volgende motie in: terrein, dat het bestuur der Neder- Dg Raad vau oordeel, dat van het jlandsche Centrale Vereniging tot brs- instellen eener enquête in zake het strijding der tuberculose nooit heeft herhaJingsonderwijs, als door het be- willen betreden en dat het uil de'n stuur van do afdeeling Amsterdamuard der zaak ook niet betreden van den Bond van Nederl. Onderwij-mocht. Het ligt niet op den weg van zer3 is geschied, geen schade voor onze vereeniging en het behoort ook vast mHI bijzondere gaat over tot de orde van den dag. j hulde zal worden gebracht aan leden De heer Van den Bergh stelde de vol- j van het Koninklijke Huis. Had men gende motie voor: een blijvend verband willen zoeken De Raad spreekt als zijn oordeel j tusschen den verjaardag van een der uit, dat ecco onderzoek als door de j leden van hot Koninklijke Huis en afdeeling Amsterdam van den Bondden verkoop van een tuberculose- van Nederlandsche OnderwïJj^ers bij j bloem, dan had men daarvoor slechts gemeente-ambtenaren ingesteld, niet j één dag op redelijken grond kunnen behoort te geschieden buiten medewe-i kiezen: den verjaardag van de Hooge ten van B. en W. Beschermvrouw onzer vcreoniging, De motie Ketelaar werd verworpen j Hare Majesteit de Koningin-Moeccr, met 17 tegen 22 stemmen. Do motie v.de Vorstin, die zich van deu aanvang d. Bergh aangenomen met 22 tegen af aan het hoofd der tuberculoaebe- 16 stemmen. 'j slrijding in ons Vaderland heeft go- Van liet Raadslid L Simons was in- j steld. gekomen het verzoek de volgende vra-Toon de verkoop tea tv. ..cn male, gen tot B. en \V. te mogen richten. voor dit jaar, moest georganiseerd le. Is het B. eu W. bekend, dat j worden, zou dc ke.:ze van het dnge- inelaar - üjksch bestuur betreffende den dag zer3 is geschied, geen schade vooronze vereeniging en hot bohes dat onderwijs of voor do ambtelijke j niet tot hare bevoegdheid, dag- verhoudingen daarbij te vreozen i3, j te stellen, waarop een bij: door 1 Amstcrdamsch verzamelaar aan de Veroeniging tot het vormen dan ook zeker op den verjaardag van een openbare verzameling van hedendaagscbe kunst zou zijn aange boden de plaatsing in bruikleen, van een schilderij von C. J. Males: „Vroo- lijk Gezelschap", en dat dit. aanbod niet aanvaRrd is? Kunnen B. en W. ook mededee- len, op welke gronden die weigering Koningin Emma zijn gevallen, indien het niet, na ernstige overweging, tot de overtuiging ware gekomen, dal die dag, op 2 Augustus, in het volle reis- seizoen, om velerlei redenen voor 't doel niet geschikt kan worden ge acht. Ware het anders geweest, dan zou- om deze schilderij in de verzameling: de het dagelijksch bestuur zeker non der Vereenigiug in het stedelijk mu-den raad van besiuur, lie ditmaal de seum te plaatsen, berust en of het j regeling zou vaststellen, voorgesteld aannemen of weigeren van dergelijk6 hebben, tot onze Beschermvrouw het aanbiedingen beheerscht wordt door eerbiedige verzoek te richten, Haar algemeene regelen ot grondbeginse- verjaardag voortaan voor de uitvoc- len? 3e. Zouden B. en W. geneigd zijn, dit werk, indien daartoe aangeboden, in de eigen verzameling der gemeen plaats te geven? En hebben zij zeiven te dien aanzien bepaalde re- ;elen of beginselen? Met het oog op den tijd werd deze interpellatie tot de volgende verande ring uitgesteld. ring van het plante mogen bestem- Indlen het in de bedoeling gelegen had. jaarlijks op 30 April een Juliana bloem te verkoopen, zouden wij ons zeer zeker niet gerechtigd hebben gc»cbt daartoe over te gaan. zonder ons voorai te hebben vergewist, of dit plan de goedkeuring zou mogen verwerven van Hare Majesteit de Ko ningin, omdat wij meende» pegronde redenen te hebben om daaraan te twijfelen en in elk geval in de vol- De arbeider Kees Rammens, te „.^n onzT-oreheid verkeerden, of 't van den herbergier-vrachtrijder Jou de, indien op deze wijze Mii-and we. Backx. aan den Nisperischen weg, gebracht tusvhen den verjaardag en aan het biljarten, toen zonder eenige j den naam van H. K H. Juliana en de aanleiding tusschen hen een hevige j bestrijding der tuberculose woordenwisseUng ontstond, terstond Die" vraag hebben wij echter niet ONDER FAMILIELEDEN. gevolgd door een geweldige vechtpar tij, waarbij vader en zoon den oom op den grond sloegen, waardoor zij als een klis naar buiteu rolden, en daar de vechtpartij voortzetten. Toen schijnt de zoon, Frans Rommcns, zijn mes getrokken te hebben, en daar mede z'n oom zoodanig te hebben toe getakeld, dat deze voor dood bleef aan Harer Majesteits beslissing on. derworpen. Toen het dagelijksch bestuur ge- dwongen was van de keuze van derf 2den Augustus af te zien en de go dachten zich bepaalden tot den, overt gens wat het jaargetijde aanging volkomeh geschikt en dag van 3^

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6