NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8484- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER °R,E maanden. IftpLVan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i-w Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franc* per post door Nederland1.65 lT "MifiSgr 50 Cta. voor 3 plaatsingen k contant f f 8t Afzonderlijke nummers0.02 X ~i ra» fbéSTa-ïï Sr s?' n w Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0-45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA ZATERDAG 18 FEBRUARL Brongebouw: Kunstbeschouwing „Kunst zij ons doel", 1—5 uur. Schouwburg: Kinderbal en bal-mas- qué. 8 uur. KL Vereeniging: Concert, 8 uur. Sint Bavo: Uitvoering door „Scho teu's Gemengd koor", 8 uur. Stadsnieuws Om O n 8 Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Van wasschen en krimpen", in de rubriek Om Ons Heen. ANDRIESSEN-CONCERT. Een inderdaad zoor schoonen hul- de-avond had men ter gelegenheid van zijn 40-jarige werkzaamheden te Haarlem den heer N. II. Andries sen bereid. In de flink bezette concert zaal der Sociëteit „Vereeniging" gaf de onder leiding van den jubilaris werkende liedertafel „Haarlem's Zanggonot" een concert, waarvan het programma hoofdzakelijk was sa mengesteld uit composities van den feesteling, en de medewerking van hot Stedelijk Muziekkorps maakte het mogelijk Andriessen's beide omvang rijkste werken: „De Stalboef" en „Co lumbus" beide voor soli, koor en orkest geschreven als hoofdscho tels op dezen muzikalen disch te doen prijken. Maar laat ik trachten een ge regeld verslag van dezen feestelijken avond te geven. Geopend werd met de reods vroeger hier uitgevoerde Ouverture in C, ge volgd door een „Huldezang" beide gecomponeerd en hij deze gelegenheid gedirigeerd door Willem Andriessen. De „Huldezang" is een goedklin kend, practisch geschreven mannen koor a capella, waarin de componist naar aanleiding van zijn tekst hoel aardig een stukje uit zijns va ders wel meest bekende compositie „Nimmer Nacht" te pas heeft ge bracht. Nu betrad, onder luid ap plaus, de jubilaris zelf het podiuin, om zijn ballade „De Stalboef" te di- Xigeeren die in 't kort gezegd uit muntend van stapel liep. Koor en or kest schenen zich te beijveren om den oogst van voldoening voor den fees teling van dezen avond zoo rijk mo gelijk te doen zijn, en ook de solisten mevr. Reballio-Siewe (sopraan), de heer Jac. v. Kempen (tenor) hoer G. Zalsman (bariton) deden het hunne om de levendige belangstel ling der toehoorders gespannen te houden. Na de pauze die, zooals zich laat denkbn, nog voor menig hartelijk woord van gelukwensch gelegenheid zal hebben gegeven werden nog ten gehoore gebracht: het mannenkoor a- capella „Post nubila lux" en de dra matische cantate „Columbus", voor tenor- en baritousolo, koor en orkest. Ook nu toonde het concertgevend koor zich in uitmuntende conditie voor het artistiek aandeel dat de me dewerkende solisten en het orkest in zijn Andriessen-concert namen het zeker, evenals de toehoorders, de hoogste waardeering koesteren. Met „Columbus" m. i. het belangrijkste dat de heer Andriessen op het gebied der compositie tot stand bracht werd deze prachtig geslaagde feest avond op dc meest waardige wijze be sloten. De liedertafel „Haarlem's Zanggenot" en allen die op de een of ahdere wijze deze uitvoering hielpen mogelijk maken, zuilen daaraan stel lig nog lang met groote en rechtma tige voldoening terugdenken. PHILIP LOOTS. Tot zoover het muzikaal gedeelte onze verslaggever voor de feestvie ring kan daaraan nog het volgende toevoegen ln de pauze kwara M r. W. Jager G e r 1 i n g s «erelid van Haarlem's Zariggenot, op het podium en deelde tnede. dat het bestuur hem uitgenoo- digd had, den juoi-ins toe te spre ken. Aan dat verzoek had hij gaarne Voldaan en hij bracht nu in herinne ring. hoe er in 1871, toen do heer An driessen hier kwam. maar weinig I personen en corporation van beteeke- .nis op muzikaal aobied in Haarlem 1 aanwezig waren. Daar was Basti- aans, het kleine muziekkorps van de schutterij, onder Weidner en zijn zoons, de zangvereeniging van Toon kunst, een liefhebberij-muziekkorps Per aspera ad astraen Zang en Vriendschap, dat tien jaar vroe ger zijn directeur Schmitz verloren had en nu ingedommeld was. Toen kwam de heer Andriessen met zijn enthousiasme, levendige inborst en vriendelijk karakter en richtte in 1876 Crescendo op, dat onder zijn leiding heeft gebloeid en veertien eerste- en eereprijzen behaald. Daar mee is ook Zang en Vriendschap ont waakt en bloeiden de twee vereeni- gingen in wedijver naast elkaar. „Gij hebt, mijnheer Andriessen, den stoot gegeven tot de ontwikkeling van den mannenzang in Haarlem." Spreker herdacht den jubilaris als directeur van het Amsterdamsche Caecilia en van het gemengd koor Jan Albert Ban, welk laatste tot zijn teleurstelling door financieele bezwa ren was te gronde gegaan, als compo nist van liederen en koren, ook van een viertal missen in ouden stijl hoopte dat de jubilaris nog lang spaard zou blijven voor zijn gezin en de kunst, en wees op zijn zoon Wil lem en diens groote muzikale ver diensten. „Als de tijd van rusten voor u gekomen is", zoo eindigde spreker, „dan zal uw naam voortleven in uw kinderen 1" Nauw was het handgeklap met de fanfares van het orkest weggestorven, of de heer W. A. J. Bremer, voorzitter van Haarlem's Zanggenot, kwam naar voren en dankte in hartelijke taal den heer Andriessen voor wat hij sedert 14 Jaar voor „Zanglust" heeft gedaan, meermalen de vereeni ging ter overwinning gevoerd, den zang en de vriendschap te zamen be vorderd en daarmee het devies der vereeniging vervuld Als Eenvoud zich aan Zanglust paart, Blijft vriendschap in deez' kring be waard. Dank betuigde spreker aan de feest commissie en aan allen, die dezen avond mogelijk gemaakt hebben, en bood den jubilaris een enveloppe met inhoud aan, met een krans, namens de zangers. Zijn slotwoord „Hulde aau den directeur, lang zal hij lovenl" vond op het podiuin en in de zaal al- gemeene instemming. En toen kwamen de sprekers van alle kanten opzettende heer Mijs, voorzitter van het Amsterdamsche Caecilia, die den lieer Andriessen huldigde met een krans en hartelijke woorden, waarin hij er aan herinner de. dat de jubilaris in 't najaar 25 jaar directeur van dat koor isde heer P. van Ooij, als voorzitter van Crescendo-Cecilia, die hem huldigde als eeredirecteur van Crescendo, waarvoor hij zooveel heeft gedaan. Daarop volgden nog meer deputa ties van het Doopsgezind Zangkoor, van Dindua, van Proza en Poëzie, Kunst door Oefening, van 't Bronge en de I bouw, allen met vriendelijke woor den van gelukwensch en bloemen, zoodat welhaast de kransen den les senaar van den dirigent overstroom den. Het was een enthousiaste huldi ging, waaraan de zangvereeniging op het podium en het publiek iu de zaal gelijkelijk en van harte deelnamen. De jubilaris zelf, als vele musici den dirigeerstok beter dan het woord meester, had maar werk om met bui ging en handgebaar zijn dank te be tuigen. Na afloop bleven de leden en hunne dames in genoegelijk samenzijn nog langen tijd bijeen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Duins, Wagenweg 271, een zilve ren medaillon. C. Klomp, Amsterdamsche Vaart 84, een zwarte hond. H. Schilders, Duvenvoordestraat 26, een armband. M. van Wanrooy, Damsteeg 4, een taschje met inhoud. W. Vonk, Wouwermanstraat 11 rd een handschoen. J. Brauckman, Soutmanstraat na 8, een dameslaars. G. Hoogland. Hoogjerwoerdstraat 14, een zeildoekje. J. Vester Gen. Bothastraat na 78, een pakje naaigereedschap. H. Wes, Koralensteeg 4, een hon denhalsbandje. M. de Nijs, Bakkerstraat 70, een portemonnaie met inhoud. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De boekerij van het Museum van Kunstnijverheid zal tot nader berioht avonds gesloten blijven. teenkolen- diefstal, it een schuit in de Westergracht hadden twee jongens A. K. en P. C. van D. steenkolen weggenomen. De heer Perquin, die het merkte, greep een der Jongen*. KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Woensdagavond werd in het Bonds- gebouw van den Koninklijken Neder- landschen Bond van Oud-Onderoffi cieren, aan de Schouwtjeslaan. een lezing gehouden door den voorzitter der afdeeling „Haarlem", den heer H. J. Bouman. De onder-voorzitter, de heer G. C. W. van Essen, opende de vergade ring. De heer Bouman meende goed te doen, door het houden van deze le zing meerdere bekendheid te geven aun hetgeen de Bond van Oud-Onder officieren beoogt, om daardoor den bloei dezer nuttige vereeniging te bevorderen. Sedert 1879 bestond te 'a-Graven- hage een vereeniging van Oud-Onder officieren, uitsluitend van het regi ment Grenadiers en Jagers. Toon eenige leden dezer vereeniging in 1887 de te Antwerpen gegeven feesten, bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van den Koninklijken Belgischen Bond van Oud-Onderofficieren, bij woonden, werd de overtuiging ge vestigd, dat een groote vereeniging van oud-onderofficieren ook in ons land wenschelijk was. Aan den heer A. C. de Koek werd opgedragen, een verslag van de Ant- worpsche feesten samen te stellen. Dit verslag werd in brochure-vorm in in België en in Nederland verspreid. Deze brochure was oorzaak, dat de voorzitter eeuer vereeniging van oud onderofficieren te Amsterdam en die van de grenadiers en jagere op 28 November 1887 te 's-Gravenhage den Nederlandsohen Bond van Oud-on derofficieren oprichtten. Volgens het eerste jaarverslag had de Bond toen 193 gewone leden, 5 be schermers. 23 burger- en 17 militaire donateurs, en bestoud uit 5 afdeelin- gen, namelijk Amsterdam, Den Ilaag, Haarlem, Delft en Utrecht. Het toen nog bestaande weekblad „Mars" was het orgaan van den Bond. In 1889 word een eigen orgaan opgericht. In de eerste jaren gingen de alge- eene vergaderingen, naar Belgi schen trant, gepaard met groot uiter lijk vertoon, optochten met muziek en banierdragers te paard en te voet. In later jaren hadden de dingen een kalmer verloop, de Bond was ge vestigd en hot maken van propagan da met de genoemde middelen was niet meer zoo noodig. Achtereenvolgens wei-den in het le ven geroepen een uitkeeringsfonds bij overlijden (Dubbeltjesfonds; in 1891, de ondersteuningskas en hot postzegelfonds in 1892liet wedu- wenfonds in 1900, terwijl in 1905 be sloten werd bij overlijden eene uit- keering voor eens te geven aan wedu wen en weezen. Verder verstrekt do Bond rentelooze voorschoten, zoowel op pensioen als onder borgstelling, en helpt zijn leden en adspirant-leden aan betrekkingen. Bondsloterijen werden georganiseerd, tot stijving van het wed uwen fonds, die duizenden guldens opbrachten. De Bond verstrekte rentelooze voorschotten tot een bedrag van 65.995.44 1/2 hij steunde behoeftige weduwen met 6938.50 hij verstrekte aan onbemiddelde leden 9343.23. Hij plaatste in betrekkingen 1791 leden. Het thans opgeheven dubbeltjes- fonds^ keerde aan 396 weduwen uit 35.680.33 1/2. Aan vrijwillige bijdra gen, bij oproep in het orgaan, voor weduwen, zieke- of noodlijdende ka meraden, kwam in een bedrag van 6732.22 1/2 het W.- en VV. -fonds keerde in 1909 uit aan 32 weduwen 4215. De Bond telt thans 37 afdeelingen met 1425 leden, 41 beschermers, 5 be schermsters, 595 adspirant-leden, 492 donateurs, 43 donatrices, totaal 2601. In korte trekken gaf de spreker thans een beeld van de afdeeling, die ook diverse fondsen beheert Een warm applaus was de dapk dor vele opgekomenen. Grondwerkers. Door de Grondwerkersvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven", af deeling Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland, bij- op Woensdag 15 Februari in het gebouw „Vooruitgang", Smodestraat. werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen Besproken hebbende naar achterlij ken toestand wat betreft loon en ar beidsduur overwegende, dat in een tijd van snellen vooruitgang, in 't bijzonder op machinaal-, technisch- en indus trieel gebied, de werkloosheid in groote male is toegenomen, terwijl de productie stijgt en de prijzeu der levensmiddelen de laatste jaren met 23 pCt zijn gestegen geeft als haar meening te kennen, dat een loon van 20 cent per uur en eou onbepaalde arbeidsdag, zonder eenige voorwaarde bij overwerk, nacht- sn Zondagsarbeid, beschouwd moet worden als een ongezonde toe stand, en noemt de houding dor i Grondwerkerspatroons inhumaan. 1 omdat zij geen rekening houden met de boven oinsohreveu lasten, den ar beiders opgelegd, en zulks te meer, omdat de vereeniging van grondwer kers „Vooruitgang zij ons Streven", reeds ten vorigen jare de noodzake lijkheid van verbetering in hun toe stand tegenover de patroons hebben aangetoond meent tevens, dat zij is teleurge steld geworden bij de inwerkingtre ding van de Wet op het Arbeidscon tract, vastgelegd in het Burgerlijk vteïboek, u.d. l Februari 19üö, bij wel ke Y\et (art. 1638 c en dj, door de regeertii<le autoriteiten is erkend ge- worden het recht op vergoeding bij ziekte, verzuim door weersgesteld heid, wacnieu op materiaal, enz., omdat door de patroons het eenige goede dezer wet op schromelijke wijze is to niet gedaan constateert, dat voldoende is ge bleken. dat het zoo dikwijls besproken ideaal „humaniteit" gebruikt wordt als sport, en derhalve een schijn- ideaal is zij is van meening, dat nimmer de toestand der Haarlem sche grondwer kers verbeteren zal als niet een strijd bare organisatie is gesticht, en roept alien, die in den grond werken, onge- aoht welke politieke of godsdienstige meening zij zun toegedaan, op, met haar te strijden voor een minimum- per en maximum arbeids den zomer, en 9 uur in den winter, met bij overwerk de eerste 2 uren 20 pCt., het 3e en 4e uur 30 pCt., bij nachtwerk 50 pCt. en bij arbeid op Zon- en erkende feestdagen 100 pCt. verhooging. Bovengenoemde vereeniging zal niet rusten, voor deze billijke verlan gens zijn ingewilligd, en stelt het volste vertrouwen in de Haarlemsche burgerij, dat zij zich het lot van de grondwerkers met hun vermoeienden arbeid zal aantrekken, en bij even tueel noodigen steun zich niet onbe tuigd zal laten. Zij zal trachten, met de patroons- vereenigingen en de autoriteiten der gemeente over deze zaak in conferen tie te treden besluit deze motie op te zenden naar de patroonsvereenigingen en den Haarlemschen gemeenteraad, als ook ter plaatsing aan te bieden aan de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. DE BRANDWEER* Men schrijft ons: Enkele ingezetenen werken met een lijst, waarop de bewoners worden ver zocht te teekenen. Het adres is gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en behelst het verzoek, om de gemeente Schoten desnoods te ver plichten over te gaan tot aankoop van 3 brandspuiten. De lijst bevat reeds een 1000-tal handteekeningen. HEEMSTEDE. Dinsdag v ergaderde alhier de Bond tot bescherming van den Trekhond in Nederland, afdeeling Heemstede en omstreken. De leden waren goed opgekomen. Besloten werd dit jaar geen con cours te houden, maar wel een flinke trekhond aan te koopen, om zoodoen de groote honden in deze afdeeling te krijgen. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat in de Politiever ordening van Haarlem is opgenomen een bepaling, dat de honden onder de karren voorzien moeten zijn van een ijzeren muilkorf, terwijl losloopende honden vrij zijn een muilkorf te dra gen. Daar dit dragen van ijzeren korven niet strookt met de bedoelingen van de Vereeniging ter bescherming van dieren, was de afdeeling van oordeel, dat zij zich tot het hoofdbestuur wen den moest met de vraag, of in die be paling geen wijziging gebracht kon worden, b.v. door de honden lederen korven te doen dragen. De boomenveiling vanwege de ge meente heeft /23U5.70 opgebracht. Aan het verslag omtrent den ge zondheidstoestand in deze gemeente ontleent onze berichtgever 't volgende: De gemeente bleef ook dit jaar voor buitengewone rampen gespaard. Wel sleepte in den aanvang des jaars in fluenza met longontsteking een vrij groot aantal bejaarde en zelfs nog jonge en kruchtige menschen ten gra ve, maar van moordende epidemie kon men toch niet spreken. Van de besmettelijke kinderziekten traden vooral kinkhoest en slijmhoest op den voorgrond, ook lichte gevallen van waterpokken en roodvonk kwa men voor, typhus bijna niet Op hygiënisch gebied werden voor bereidende maatregelen getroffen tot het bouwen van een barak voor be smettelijke ziekten. IJMUIDEN. Tot lid van de commissie, aan wel ke is opgedragen of en in hoeverre de algemeene maatregel van bestuur tot uitvceruig der art. 5, 9 en 17 van de Schepenwet wijziging behoeft, is be noemd de heer G. Carot, alhier. Apollo. De gemengde zangvereeniging Apollo, die zich in de laatste jaren meer toelegt op operette-voorstellin gen, gaf Donderdagavond haar eerste uitvoering in Cycloop. Opgevoerd werd „Het Gouden Kruis", operette in 2 bedrijven van H. S. von Mosen- thal, muziek van Ignaz Brüll. Deze operette is van een bijzondere beko ring om haar boeienden inhoud, maar nog meer om haar zoetvloeien de, melodieuse muziek. Doch het Gouden Kruis is niet voor dilettanten geschreven. Zoowel de koren als de solopartijen eischen meer. Bovendien vordert een goede opvoe ring een groot tooneel en een goed orchest, waarover door dilettanten in den regel niet beschikt kan wor den. Beschouwen we de zaak echter al leen uit het oogpunt van dilettantis me, dan heeft voorzeker Apollo alles gegeven, wat gegeven kon worden. De zaal was geheel gevuld. Evenals de vorige uitvoeringen, waren 't ook nu de frissche koren, die hot meest bekoorden, zeker niet het minst door de keurige en fleurige pakjes. Vooral het meisjeskoor, waar mede het eerste bedrijf aanvangt, deed heel aangenaam aan. Van de dames-solisten heeft zeker Thérèse be ter spel gegeven dan Christine wier houding zeer gedwongen was. Beider zang was zeer goed. Over het alge meen werd bij vorige jaren een groo te vooruitgang geconstateerd en bleek het, dat steeds meer zorg aan de op voeringen wordt besteed. Over eenige dagen gaat een tweede opvoering van dezelfde operette. ZANDVOORT. Door B. en W. dezer gemeente is aanbesteed het aanbrengen van zand in de Haltestraat, Groote- en Kleine Krocht voor de verbreeding dier wegen. Het werk is gegund aan Koper voor 159. Nog werd aanbesteed het rijden in straatsteenen, waarvan aanne mer werd H. Wesseling voor 1.53 por duizend. Donderdagavond werd door het Fanfarecorps E. S. M., directeur de heer Eug. H. Rap, een zeer goed ge slaagde uitvoering gegeven in de con certzaal van café „Zomeriust". De mu zieknummers werden afgewisseld door zang van het mannenkwartet „Zang en Vriendschap" Het was een zeer gezellige avond en de E. S. M. kan met voldoening daarop terug zien. Een geanimeerd bal besloot de uitvoering. Binnenland DE BERNER CONVENTIE. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin met omschrijving van redenen, aangedrongen wordt op aanneming van het aanhangige wets ontwerp. Aansluiting aan de Berner overeen komst wordt door den Bond zoowel in het belang van hun vak, als in dat van onze Nederlandsche letterkunde beschouwd als een dringende eisch des tijds. De heer L. Simons te Amsterdam, directeur der Mij. ter bevordering van Goede en Goedkoope Lectuur, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin hij schrijft: dat hij als letterkunde beoefenend Nederlander en als uitgever verwer ping van het ontwerp ten allerzeerste zou betreuren, en dat hij vertrouwt dat Uwe Vergadering niet zal na laten thans een einde te maken aan den bedenkelijken toestand, waarin ons land ten aanzien van het inter nationaal auteursrecht zich in af- j wijking van alle andere beschaafde landen al te lang heeft gesteld. Dat hij daarbij, behalve op ali.e meene gronden, ook bijzonderlijk steunt op zijn persoonlijke ervaris gen als uitgever, in Engeland en in ons eigen land. HET FORT BIJ VLISSINGEN. In het Engelsche Lagerhuis heeft de unionist Viscount Volmer aan Sir Ed ward Grey, den minister van buitcn- landsche zaken, gevraagd, of deze een verklaring zou afleggen van de opvat ting der Engelsche regeering over den voorgestelden bouw van het fort bij Vlissingon en of de bestaande ver dragen Engeland het recht geven in deze aangelegenheid tussckenbeide te komen. Het antwoord luidde, dat er geen aanleidine schijnt te bestaan voor een uiteenzetting van de opvatting der En gelsche reg. over maatregelen die door een buitenlandsche regeorinc geno men worden ter verdediging harer eigen grenzen, voor zoover deze maat regelen van zuiver defensieven aard zijn. Indien eenig internationaal trac- taat. internationale rechten of ver plichtingen geschonden mochten zijn, zou deze kwestie er een zijn, die vriendschappelijk door de bij het trac- taat betrokken partijen besproken moet worden, voordat een dezer er een meening over kan uitspreken. Volgens de Peuple zal de socialisti sche delegatie uit België op 27 Fe bruari te 's-Gravenhage met de Neder landsche socialistische afgevaardig den een bijeenkomst hebben, om over het fort bij Vlissingen te beraad slagen. LANDVERHUIZERS. Ingevolge telegrafisch bericht uit Berlijn, zijn de 56 Russische landvel' huizers, die gisterenmiddag per stoomschip „Volturno", te Rotterdam zijn aangekomen, niet vertrokken, daar zij van een gouvernementspas moeten voorzien zijn en een consu laatspas, vorige malen uitgereikt door den consul-generaal te Amsterdam, niet geldig wordt geacht. Er zullen thans nieüw6 onderhandelingen met de Duitsche regeering geopend moe ten worden, om de Russen, die onder bewaking te Rotterdam blijven, to la ten vertrekken over Oldenzaal - Bentheim. FELLE BRAND. Mén meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen vroeg omstreeks half vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een feilen brand in de lleraony- straat. In perceel 14 van dezo straat is go- vestigd de fruitwinkel van de firma Speekhout, welke echter gedreven wordt door Burgers. In het sousterrain van dezen win kel is de brand ontstaan, doordat de vrouw des huizes, die vroeg opge staan was om de matrassen (link te kubnen afschuieren met een der ma trassen een brandende petroleumka chel omhaalde, met het gevolg dat it een oogwenk de boel in brand stond. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat vluchten door den winkel naar buiten niet meer mogelijk was. Vrouw Burgers moest toen met ha re drie kinderen haar man was niet thuis naar de achterzijde van het huis een uitweg zoeken. Van een hooger gelegen kamer af sprong zij met haar kleinste zoontje op de bin nenplaats, ook een ouder dochtertje moest zich door een sprong in vei ligheid stellen. De vrouw liep aan een der handen een klein wondje op, terwijl zij hare knieëü en een harer armen bezeerde. Het dochtertje bekwam hoegenaamd geen letsel. Inmiddels had de brandweer, die met veel materiaal uitgerukt was, het vuur aangetast, doch kon niet ver hinderen dat de winkel en het sous terrain geheel uitbrandden. Ben gedeelte der eerste verdieping bewoond door een echtpaar dat op de huwelijksreis is, kreeg brand- en waterschade. Alles is vei KRUPP NIET IN HOLLAND. Wij hebben een bericht uit de Echo de Paris opgenomen, meldende, dat de firma krupp een filiaal tai ope nen aan den Hoek van Holland. „Het Vaderland" deelt thans mode. dat ter plaatse, waar zulks bekend moest zijn. dit bericht volstrekt wordt tegengesproken. EEN GOUDE NJUBILEUM. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen zul het 6 Maart a. s. 50 jaar geleden zijn, dat Dr. P. F. J. ter Maten alhier, tot medisch doctor promoveerde.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1