HAARLEM'S DAGBLAD. De Erfgenaam van Kering OM ONS HEEN No. 1310. Van wasschen en krimpen. Is het een onfrisch praatje om te spreken over wasschen van onder goed Ik zou denken van niet. Als het nu was over n i e -wasschen van onder goed En bovendien zal 't gaan over do hygiëne. Hoe zullen we nu de gezond heidsleer bevorderen, wanneer we niet sprekeu over wat haar hindert of hinderen kan 1 Terzake dus. De redactie van het weekblad Moleschott heeft In het nummer van 11 Februari een artikel geschreven over reiniging van ondergoed en daarbij herinnerd aan een artikel van twee jaar geleden, dat zü (benijdenswaardige sterve ling geen reden heeft om nu te wij zigen. Een beschouwing, die in on zen tijd twee jaar lang in leven blijft, moet wel „gezond" zijn I Er wordt in gewezen op de verschil lende manieren, waarop de wasch buitenshuis behandeld wordthet goed wordt ter reiniging gegeven aan vrouwen, die daarvan een kostwin ning maken, zoogenaamde wasch- vrouwen, aan inrichtingen in kleine re provinciesteden of dorpen, xooge- naamde bleekerljen, en somB ook aan waschinrichtingen, dat wil zeggen instellingen, waar de reiniging hoofd zakelijk plaats heeft door middel van werktuigen, in den regel door stoom kracht bewogen. In het feit, dat de te wasschen goe deren van gezonde en zieke huisge zinnen licht bij elkaar geraken en te zamen worden behandeld, vindt de redactie het gevaar, „dat wij hier „een weg aantreffen, waarlangs be smettelijke ziekten gemakkelijk kun- „uen worden verspreid." Vuil waschgoed moet onmiddellijk In kokend water geworpen en gedu rende geruimen tijd daarin gekookt worden. Hierdoor worden alle ziekte-, kiemen gedood. Ernstig moet er op aangedrongen worden, dat de eenmaal gereinigde goederen streng van het nog te reini gen goed gescheiden worden gehou den. Streng te verbieden behoort men het wasschen en spoelen der wasch in vlieten, grachten en slooten. Gevaarlijk is liet natuurlijk, wan neer ten huize van de waschvrouw een besmettelijke ziekte heerecht en zij geen dokter bij haai- kind roept, omdat zij vreest, dat het „briefje" aan de deur haai- van de klandisie zal be- rooven. Dij een stoombleekerij, waar men geen spoelen in sloot of gracht be hoeft te vreezen, waar men door de meerdere ruimte en de Bcheidiug van woning en werkplaats, minder be ducht voor infectie door ziekte van in wonenden behoeft te zijn, zijn de toestanden dus beter. Wanneer daar geen besmettelijke ziekte heerscht, be staat er geen bezwaar de wasch daar te vertrouwen. Zoo zegt Moleschott en daar mee kan men instemmen. Inderdaad wordt in de groote stoornbleekerijen, zooals wij die in de steden kennen, gedaan wat de hygiëne vereischt Dat is in het belang van die inrichtingen zelf, omdat het gezondheidstoezicht in een gemeente als Haarlem streng is en vooral ook de verspreiding van besmettelijke ziekten op allerlei wijs wordt tegengegaan. Hoe heeft in Haarlem de reiniging van ondergoed plaats, dat gedragen is door lijders aan een besmettelijke ziekte V In gestichten worden daarvoor spe ciale maatregelen genomen. Wanneer dc patiënt thuis verpleegd wordt, schijnt de waa borg minder groot. Soms wordt h/i goed in huis zelf uit gekookt en in lien dat goed gebeurt, mag het zeker 't meest afdoend hee- ten. Maar soms wordt het alleen tuuar in water gestopt, met toevoe- FEUILLETON Naur bet Engelscb door CHARLES GARVICE. 66) Je bent bijzonder op hem ge steld zei Lady Mary. llij is meer dan een broeder voor mii geweest, Pollie. zei hij op wurmen toon. Zelfs nu denkt hij ineer aan mij en miju plannen, dan uan zichzelf. Weet hij liet zei Lady Mary blozend Ju, maar hoe vreemd het ook moge klinken, hij heeft nooit je naam gcnc-md. Geen enkele maal, nu ik er over denk. Wel vreemd, maar toch ook iets voor hem. Maar hij heeft zich buitengewoon edelmoedig tegenover mii .'clioudon, buitengewoon edel moedig, en de stem van Charlie werd nog zachter tegenover o n s. moet ik zeggen. Het gaf niet, of ik er al tegen op kwam. hij wilde zijn zin hebben. Hij zei hartelijke vent als hij is dat het 't eenig genoegen was, dat nog voor hem overbleef, mij gelukkig te zieu. Och, ik houd er eigenlijk niet van er over te spreken. ging van wat cr&olin, ondergaat dus een voorloopige ontsmetting en word# daarna op de gewone wijs uitgezon den om te wasschen. Mijn zegsman voegt er hij, dat van deze manier van doen geen slechte gevolgen werden ondervonden, maai de vraag is toch, of ze in dezen tijd van bijna pijnlijke nauwgezetheid ten opzichte van de verspreiding van be smettelijke ziekten nog wel past, on of niet beter, meer afdoend zou wezen één algemeen voorschrifthetzij, dat al deze goederen voor reiniging wor den gezonden naar één centraal punt. een gemeentelijke kokerij bijvoor beeld, dan wel in de woning van de patiënten zelf, maar dan ook gron dig. worden gewasschen. De vereeniging tot bestrijding deur tuberculose, die vooral op het opvoe den der patiënten en hun omgeving zelf uit is. heeft kookpannen beschik baar gesteld, waarin lijfgoed kan worden gewasschen. en zendt zelfs waschvrouwen uit, die leeren hoe men doen moet Dat is zeker een stap in de goe ie richting. De redactie van Moleschott heeft haar beschouwing van twee jaar her niet zóó maar, zonder aan leiding, opgehaald, maar omdat er sprake was van de behandeling van j natuurwollen ondergoederen in de wasch. Zij had den fabrikant van een bepaald merk bij zich gehad, die garandeerde, dat zijn ondergoed niet krimpt, als het gekookt wordt En dan gaat de redactie aldus verder „Of ook andere fabrikaten dezelfde eigenschap hebben, kunnen wij niet nagaan, maar een feit is het, dat er bepaalde soorten wollen ondergoed in den handel gebracht worden, die niet alleen niet gekookt, maar die volgens de waschvoorschriften zelfs niet in warm water gewasschen mo gen worden. Wij hebben ons toen de vraag ge steld, zijn die waschvoorschriften wel goed Wooden de aldus behandelde góederen wel voldoende gereinigd, zoo ja. dan zal dit ons zeer mede- vallen, zoo neen, dan is een waar schuwing zeer op haar plaats." Om dat te weten te komen, heeft de redactie zich gewend tot Dr. Van Loghem. een bacterioloog, die met een strook wollen ondergoed uitvoe rige proeven nam, waarvan ik de technische bijzonderheden aan de le zers spaar. Het slot van deze proef neming is zeker belangrijk. „Als resultaat van mijn onderzoek kan ik dus vaststellen", zoo schrijft Dr. Van Loghem 1) dat het wasch- en strijkrecept voor „natuur-wollen" ondergoederen, toegepast op waschgoed, dat sterk met bacteriën is verontreinigd, in zeer belangrijke mate het bacteriën- gehalte vermindert, 2) dat het strijken bij dit reini gingsproces een gewichtige factor is, 3) dat volledige desinfectie door het bedoelde wasohrecept niet tot stand wordt gebracht. Met dezen uitslag komt een andere vraag voor den dag, namelijk of niet- krimpvrij ondergoed dan kan worden genomen in grootere maten, dan noo- dig is, opdat na het krimpen het goed toch de goede afmeting krijgen zal. Behalve dat het dragen van te wijde kleedlngstukken onaangenaam is, noemt de redactie nog een nadeel en wel. dat de poreusheid van kleeding- stoffen dient te worden behouden, die verloren schijnt te gaan door vooftdurehd krimpen. En nu de slotsom van de redactie zelve „Zonder voorbehoud kan gezegd „worden, dat die kleedingstoffen, die „behoorlijk gewasschen kunnen wor- „den en daarbij niet krimpen, dat wil „zeggen niet alleen niet te klein wor- „den, inaar ook hun poreusiteit be- .houden aanbeveling verdienen. „Of er een of meer fabrieken ..be- „slist" krimpvrij-wollen-ondergoed le- .veren, willen wij niet beoordeelen, zelfs tegenover jou, lieveling. Voor de goedheid van Perce zijn geen woor den te vinden. Er volgde een oogenblik pauze. En heeft hij Cora nog niet ge zien zei Lady Mary peinzend. Neen. hij gaat er niet heen, maar hij zendt iederen dag een buoascliap; en heeft mij gevraagd, er heel dik wijls heen te gaan. Eigenlijk schijnt hii verbaasd en ontstemd, dat ik niet vaker ga. llij wil. dat jij er heen gaat en gaat zelf nieten Cora is heel onge lukkig en is hij van plan Engeland te verlaten, zonder dat hij haar heeft weergezien Neen. Gisterenmorgen aan het ontbijt vertelde hij. dat hij er heen moest met een of andere boodschap, en ik begreep, dat het was om vaar wel te zeggen. Arme Cora fluisterde Lady Mary. Cora is niet de eenige. die mede lijden verdient, zei hij. haar kus- seud. Wat moet er van mij wor den Denk je. dat ik van plan ben, dit ellendig leven zoo voort te zetten? Liever ben ik dan dood..,. Een blanke, zachte hand werd te gen zijn lippen gelegd. Ja, werkelijk. Waarom moeten wij allen ongelukkig zijn Luister eens Ik bemin je met mijn geheels hart. Ik zal nooit iemand anders lief hebben. en ik geloof dat lij mij ook „dat dit methet geval is (na een „half uur koken) is ons gebleken." Waar wij punten plaatsten noemt de redactie het merk van den fabri kant, die zich bij baar vervoegde ik vind geen aanleiding, haar voor beeld te volgen, daar in deze artikel tjes slechts algemeene lijnen worden aangegeven. 1. C. P. Buitenlandsch Overzicht 'T GESCHIL TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA blijkt toch van meer beteekenis dan eerst gedacht werd. De Russische re geering heeft aau Engeland, Frunk- rljk en Japan officieel kennis gegeven van haar plan tot het houden van een demonstratie tegen China met liet oog op de noodzakelijkheid, om de aan Rusland bij verdrag gewaarborgde rechten te handhaven. Naar het schijnt, is het voornemen troepen te zenden over de Russische grens hoever men evenwel ln deze zal gaan, zal vermoedelijk afhangen van de houding van China. Laten Rusland en China nu toch geen verwikkelingen in 't verre Oos ten gaan maken. Als 't in elk geval maar afgedaan wordt zonder dreige ment met oorlogsgeweld. Heeft Rusland in den Japanschou oorlog niet genoeg geleerd DE DUITSCUE MARINE- BEGROOTING is gisteren door den Rijksdag in twee de lezing aangenomen. 't Debat bracht dien dag niet veel belangwekkends. Alleen is 't goed even 't licht te laten vallen op eenige uitlatingen van den minister Terpitz. Deze zei o. a. Wij belemmeren den arbeiders piet om zich te vereenlgen, maar wij willen de overheerst?hing der arbeiders door den sociaal-demo- cratischen Metaalbewerkers bond be letten. De staatssecretaris sprak civcr de organisatie der werven. De werven zijn, zoo zei hij, in do allereerste plaats bestemd voor de mobielma- king, in de tweede plaats voor de sa mentrekking van alle krachten voor den herstelimgsarbeid na den slag. We zuilen steeds het eerst in het oog houden het doel der werven in geval van oorlog of oorlogstoestanden. Aan het hoofd er van moet dus, als in andere landen, een zee-ofificier staan, maar de leiding kon aan technici toe vertrouwd worden. De Duitsche vlootpolitiek is ook be sproken door.... T ENGELSCHE LAGERHUIS. Antwoordende op een vraag betref fende de beweerde bespoediging van het Duitsche scheepsbouwprogram- ma, zei minister Mc Kanna Wij we ten nu. dat de verklaring, in '1908 ge daan over de contracten voor den bouw van Duitsche schepen in 1909 en 1910, alleen geschied was om redenen van financieelen aard, en met liet oog op do capaciteit van do werven, en dat de bedoelng niet was, de schepen van 1908/1909 en 1909/1910 sneller, maar duurder te bouwen. Duitschland heeft niet het plan zijn schepen van stapel te laten loopen jaren vóór het tijdstip, daarvoor aangenomen. Ik ben nu, besloot Mc Konna, ge lukkig in het bezit van do officieele opgave der data, waarop verwacht wordt dat de Duitsche schepen van stapel zullen loopen. Tot zoover de minister. Uit 't debat •blijkt weer eens duidelijk, dat er on- der de mogendheden groote concur rentie is, om de meeste en grootste schepen te bouwen. Gelukkig wordt oneerlijke concurrentie nog geweerd! DE SPAANSCHE KAMER is bijeengeroepen tegen 6 Maart. DE GRONDWET VAN ELZAS-LOTHARINGEN. In de gisteren gehouden bijeen komst van de Rijksdagcommissie voor Elzas-Lotharingon verzocht mi nister Delbrück met het oog op den door de besluiten der commissie ver anderden toestand, de beraadslagin gen te schorsen totdat de verbonden regeeringen hun standpunt hebben vastgesteld. Alweer uitstel dus. DE GEVECHTEN IN ALBANIS zijn lang niet mis Nu melden de Turksche bladen, dat de opstandelingen opnieuw een aan val deden op Epka, maar terugge slagen werden met achterlating van •100 dooden. Als dat zoo door blijft gaan, schiet er geen Albanees meer over! Maar de Albaneezen krijgen hulp! liefheb!. Nu. a.s. Donderdagmorgen gaan wij samen trouwen. Donder dagmorgen, herhaalde hij met na druk, if ik vertrek met den armen, ouden Peroe naar Amerika of Afri- Ilet kleine hartje naast het zijne klopte angstig, maar toch vol blijd schap. Hoe kun je zoo Iets wreeds zeg gen A.s. Donderdag Ik wou maar. dat ik iemand anders liefhad, iemand die wat minder vermetel en brutaal was I A.s. Donderdag O neon, ik kan niet. ik kan niet 1 Laten wij dan zeggen Woens dag, zei Charlie met grootmoedige loegevendheid. Ik houd niet van ueii Vrijdag, dat kan nooit geluk brengen. O neen, neen Wat zal ik doen Wat zal ik tot mama zeggen Kom, lieve Pollie, beslis nuik heb alles al in orde gemaakt. Donder dag gaat de graaf naar Londen, en de gravin staat niet vóór twaalf uur öj>. Eeu specialo vergunning zit hier in mijn jaszak. Alles is in orde I Hoe vreeselijk 1 O, wat zal ik doen Ik zal het rijtuig bestellen aan het eind van de laan en Jij moet om half elf voor dit venster komen. Ik zal je er uittillen en je door die hees ters lieen smokkelen. Donderdag zul je mijn eigen lief, eenig vrouwtje ziin. Kom. Pollie. in den boomgaard Italiaan sche bladen deelen mede, dat onder leiding van generaal Ric- ciotü Garibaldi, die ook in 1897, tij deus den Grieksch-Turkscben oorlog, een vrijwilligerscorps Bijeenbracht, een expeditie naar Albanië word; voorbereid. Naar Rome uitgeweken Albaneezen hebben n.l. daar ter stede krachtig propaganda gemaakt voor hun land en Ripeiolti Garibaldi zoo weten op te winden, dat hij een open brief aan de bladen schreef, waarin hij de jon ge Italianen aanspoort Albani ëte hulp ie snellen, zooals het Jonge ge slacht van 1897 deed, toen Grieken land ondersteuning behoefde. En zijn oproep heeft werkelijk in zoover suc ces gehad, dat eenige honderden vechtlustige Jongelieden zich reeds hebben aangemeld. In Italië neemt men deze zaak nog al luchthartig op, wetende, dat de regeering elke poging om Albanië op dio wijze te hulp te komen, krachtig zal onderdrukken. Immers de vrede tusschen Turkije en Italië zou in ern stig gevaar komen, wanneer Italia nen, al dan niet met machtiging van de regeering, zich bij de Albaneezen gingen aansluiten. Het eenige, wat de regeering ten behoeve der Albanee zen kan deen ls vredelievende bemid deling verlcenen, maar daarvan wordt niet veel succes verwacht. Over de vraag of Amerika 't recht heeft 'T PANAMAKANAAL TE VERSTERKEN bestaat verschil van meening. De ex-president Roosevelt heeft nu dezer dagen het woord gevoerd in de Republican Club. Hij deed een belangrijke mededee- ling over do quaestle. Roosevelt verklaarde, dat Engeland ten volle had ingestemd met de op vatting, dat de Vcreenigde Staten, in gevolge het Hay-Paunccfote-verdrag, het recht zouden hebben forten aan het Kanaal te bouwen. „Ik werd President zeide Roose velt, kort voordat het verdrag werd gesloten. Kort na mijn komst in W ashington kreeg ik bezoek van den toenmaligcn secretaris van Staat, Hay, die over het verdrag kwam spre ken. Ik vroeg hem of het verdrag vol deed aan de beide voorwaarden, die door mij waren gesteld. „Ja" ant woordde hij „daaraan voldoet het verdrag. Het doet mij genoegen, dat ik in staat ben, u brieven te toonon i van lood Lansdowne en lord Paunce- fole, waarin onze rechten om verdedi gingswerken in de kanaalstrook aan te leggen, uitdrukkelijk worden er kend." En daarop las de minister mij die brieven voor. Onmiddellijk daarop ontving lk lord Pauncofote en ik zeida tot hem: „li begrijpt natuurlijk mijnheer de gezant dat indien er eenige twijfel ware gebleven over het recht van de Vereenigde Staten onf verdedigings werken aan het Kanaal aan te leg gen. ik er nooit In zou hebben toege stemd, hot verdrag tc onderteekenen." „Zeker" antwoordde de gezant „wij begriipen dat uitstekend en wij hebben uitdrukkelijk verklaard, dat het verdrag niet aan de Vereenigde Staten verbiedt, verdedigingswerken aan het Kanaal aan te leggen, als zij dat wenschen." Tot zoover Roosevelt. Toch is zijn mededeeling niet volledig, want het Hay-Pauncefote-verdrog heeft nooit rechtskracht verkregen, wijl immers de Senaat te Washington had gewei gerd, het te ratificieeren. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Juarez in Mexico is thans in handen van do bondstroepen. Generaal Na varro, de bevelhebber van het leger der regeering, is nl. met duizend man de stad binnengetrokken. Ook de naaste omgeving van de stad is van opstandelingen gezuiverd. Stadsnieuws „ONZE VLOOT". In de concertzaal van „De Kroon" sprak Donderdagavond de Komman- dant van liet Kon. Instituut van de Marine te Willemsoord, W. D. H. ba ron van Asbeck, over de reis van het oorlogsschip „Geldorlahd" in de Ca- raibische zee. De heer F. M. baron van Lynden, voorzitter van de hier gevestigde af- deeling van de vereeniging „Onze Vloot", van welke vereeniging deze bijeenkomst uitging, leidde den heer Van Asbeck in. Deze vertelde daarop een aantal merkwaardigheden bij zeer fraaie lantaarnplaatjes, die een voorstelling toonde je altijd zooveel moed. Ja. zuohtte Lady Mary, toen was er een muur tusschen ons beiden. Ik lk wou. dat die mum- er nog was I.... Er zal een zee tusschen ons kó men of heelemaal niets, zei Char lie. Toen gaf hij zijn beslisten en beve lenden toon van spreken op en begon te smeeken, fluisterend met zóó'n zachte stem, dat zooals Lady Mary half verdrietig beweerde een rots er week van geworden zou zijn. En eindelijk verborg zij haar gelaat te gen zijn borst. Zeg je „ja", lieveling Ja ik kan bet niet helpen. HOOFDSTUK XXXIL Cora was veranderd. Lilian Devigne zelf. wier dagelijkscb werk, wier le vensdoel bet was te wachten op een of andere toevallige omstandigheid, waardoor zij in staat zou zijn, het lot vuil het meisje, dat aan haar hoede was toevertrouwd, den verkeerden kant uit te sturen, kon niet anders doen dan erkennen, dat haar oprecht slachtoffer nog altijd een onoplos baar raadsel bleef. De kloof, die haar altijd op een of andera geheimzinnige wijze, von Percy scheen te scheiden, was nog grootex geworden want Lilian Devigne kende Percy te goed, om niet te weten, dat hij ér voor te rug zou schrikken te trouwen met hot gaven van de landstreken langs de Caraibische zee. Daarbij werden ook kiekjes ver toond van de Nederlandsche Antillen. Bij 't oiland Curasao herinnerde ds heer Van Asbeck aan de handelsbe trekkingen van dit eiland met Vene zuela en hoe de Regeering Y&n dezen Zuid-Amerikaanschea staat de ge woonte heeft het verkeer met het Ne derlandsche eiland eenvoudig te ver bieden, wanneer men daar iets doet, dat niet naar den zin van de Regee ring te Caracas is. Nu wees spreker op het politieke belang, dat Curasao zou kunnen krijgen, wanneer het Ps- 'namakanaal gereed is. Want van daar uit, kan men dat kanaal, dat een Amerikaansch en geen onzijdig kanaal wordt, als dat van Suez, ge boet beheerschen. Curacao vervult daarom in de Caraibische zee dezelf de rol, als Nederland in Europa, de mogendheden gunneh het niet aan el kander. Daarna volgden prentjes uit Vene zuela, dat evenals Nederland zich aan de Spaansche heerschappij ontwor steld heeft. Maar in Venezuela heeft men van de vrijheid misbruik ge maakt en is gaan luieren. Vandaar het verval dezer republiek. Mexico werd geroemd om het verstandig be leid van president Porfirio Diaz, Co- lumoia werd bezichtigd en de af scheiding van de provincie Panama besproken. Toen de staat Columbia niet wilde voldoen aan de eisohen van de Vereenigde Staten, omtrent 't Pahamakanaal, provoceerden dezen een oproer in Panama. De groote Republiek zond troepen om den vrede te herstellen en de nieu- Ropubiiek Panama willigde de ei- schen der beschermers in. Het Panama-kanaal wordt nu een sluizen-kanaal. Een internationale commissie van ingenieurs, door Roo sevelt benoemd er zat ook een Nederlander in die oommissie ad viseerde tot aanleg van een kanaal zonder sluizen. De Amerik&ansohe leden evenwel waren voor een sluizen-kanaal. En dit plan werd goedgekeurd. Door de slui zen in het Panama-kanaal zal het nu mogelijk zijn, dat de scliepen ln het midden van het kanaal, waar een bergrug de landengte doorsnijdt, 85 voet hcoger varen, dan bij het begin en 't eind van het kanaal. Zooals men zich herinnert, is het werk door de Franachen begonnen. Toen is ook een deel van het kanaal door eeu Hollandsche firma gegra ven. Zooals overal, waar de Amerikanen uit de Vereenigde Staten het heft in handen krijgen, is ook hier op de landengte van Panama de gezond heidstoestand zeer verbeterd. Om dat gedaan te krijgen, ontziet men ziclh niet, zeer strenge maatregelen voor te schrijven. Zoo schreef men hier, om de gele koorts te bestrijden, eenvoudig voor, dat alle hotels en restaurants moes ten omgeven worden door dubbele wanden van muskietengaas, en dat elk bezoeker zich in het portaal tus schen twee muskietengaas-deuren moet bezien, of er muskieten op zijn kleederen zijn. De bezoeker is dan gehouden de beestjes dood te maken, eer hij de tweede deur passeert. Door die manier van handelen zijn de gele-koorts-epidemiën geheel ge ëindigd. In Porto-Rlco neemt men ook stren ge maatregelen. Daar heeft een -tram-conducteur het recht de passa giers uit den wagen te zetten, wan neer zij geen vaccine-bewijs kunnen toonen. Trouwens in Amerika is men niet altiid zoo vrij, als men in Europa denkt. Nieuw-Orleans wordt in de uarnavaldagen druk bezocht. Daar men dan geen hotels genoeg heeft, om de bezoekers te bergen, zendt het stadsbestuur den ingezetenen eenvou dig een briefje thuis met de bood schap „Dan en dan krijgt ge zoo veel vreemdelingen te logeeren". Bij de Mexicaansche prentjes dacht de heer Van Asbeck aan het treurig lot van den Mexicaanschen keizer Maximiliaan van Oostenrijk, die door Napoleon III met een Fransch leger naar Mexico was gezon den, om daar vasten voet te krijgen, waardoor Frankrijk zich zou kunnen doen gelden, tegenover de Noordelij ke en Zuidelijke staten van Noord- Ameiika, die toen elkaar beoor loogden. Maximiliaan werd in 1867, nadat Napoleon de troepen had teruggeroe- meisje, dat hem van een fortuin had beroofd. Zij kende en rekende op de gevoelige natuur, die er voor terug deinzen zou, om de wereld gelegen heid te geven zijn schouders op te halen en te spotten over zijn motie ven. Sinds dien bewusten middag op Vering Wold, was de graaf niet weer verschenen. Cora, haar onbewuste mededing ster, was onder haar oogen; de Gran ge was een bekoorlijke woning, en Percy zou, moest ter gelegener tijd komen. Zoo gingen de dagen voorbij, maar Cora werd steeds geheimzinniger en moeilijker te begrijpen, en Percy kwam niet. Cora was echter niet, zoo als haar vriendin en mede-leerling Mary Darlington, een gevangene. Al Heel spoedig was het graafscuap door drongen van het feit, dat er een niet te versmaden partij in hun midden woonde en uitnoodigiugen kwamen bij massa's; en heel onverwachts verklaarde Cora, dat zij er verschei dene zou aannemen. Zij scheen tot eenig idéé gekomen te zijn van het geen zij aan haar nieuwe positie ver schuldigd was en besloteu te zijn, daarnaar te handelen. Precies een maand was cr ver loo pen. Het verhaal van haar roman tisch verleden, en het nog romanti scher heden, had door de pers gecir culeerd. en was het geliefkoosde on- Onze Lachlioek BOOSAARDIG VOORSTEL. De apotheker heeft mij een ezel genoemd. Moet lk dal nu maar zoo kalm opnemen? Wel neen, ga op je achterste pooten staan.. Deftig heer {«lie tot zijn hals in de sloot zit). Geef me een hand, vrind. Bedelaar. Kijk, dat is nu eens een mijnheer, die niet trotsch is. Dief. Als je leven je lief is, houd je dan bedaard! Ik zoek geld. Student. Steek gauw licht aan dan zoek ik mee. WAT HET VOOR GEBAK WASf Een literaire juffrouw heeft eetgas- ten. Ze heeft Carnot-taartjes op tafel, maar wil volstrekt niet den indruk wekken, dat ze van de namen van zulke huishoudelijke zaken op do hoogte is, en zegt quasi-aclneloos te gen haai' bedienend keukenmeisje: Wat zijn dat voor taartjes, Mina? Van twee cent, juffrouw, ant woordde de eerlijke keukenprinses. pen en den Keizer aan zijn lot had overgelaten, gefusilleerd en zijn vrouw Charlotte werd krankzinnig op een audiëntie bij den Paus, toeu zij, om tusschenkomst kwam smeeken, voor haar gevangen echtgenoot. Bij plaatjes van Cuba vertelde de spreker over het in de lucht-vliegcn van het Amerikaansche oorlogsschip „Maine", welk feit den Spuansch- Amerikaanschen oorlog heeft ver haast. In Amerika was men van inco- ning. dat de Spanjaarden daarin de hand hadden gehad, om de Ameri kaansche vloot, die numeriek even sterk was als de Spaansche, te ver zwakken. Nog altijd zit het wrak op dezelfde plaats, maar thans heelt het Amerikaansche oongrea besloten do overblijfselen van het groote oorlogs schip te doen lichten. Dan zal men kunnen zien, of de ontploffing ge schied is door een inwendige, dan wel een uitwendige oorzaak. De heer Van Asbeck toonde ook een foto van Portorico, de haven, dio door da Amerikaansche vloot is ge bombardeerd, omdat publiek en pers er op aandrongen, dat de vloot riiot langer werkloos zou kruisen, maar da den doen. De Haarlemmers, zei spr., zijn wel eens bevreesd voor een mo gelijk bombardement van zee uit. Hel bombardement, van Portorico bewijst echter, dat de Haarlemmers niet zoe bang hoeven te zijn. Er zijn bij dat bombardement 2000 kanonschoten go lost. Die hebben met elkaar.,. 2(h)0 dollars scha.dc veroorzaakt. Een modern vlootvoogd ziet dan ook geen heil in een kostbaar bombardement van een stad uit zee, daar dit zeer weinig resultaat heeft. Onder applaus der vergadering, sprak Baron Van Asbeck den wensch uit, dat de Nederlandsche pers. aU dc nood eens aan den man kwam, niet het voorbeeld van de Amerikaan sche journalisten zou volgen, muai wel dat van de Japansche pers, di« zich tijdens don Russisch-Jupanschon krijg niet met dc wijze van oorlogvoe ren heeft bemoeid. Ten-slotte werden eenige kiekjof geprojecteerd van plekjes cp dc No< derlandsche Bovonwindschc eilanden, waarbij de spreker nog eenige opmer kingen over onze historie ten beste gaf. Het publiek gaf door handgeklap zijn dank voor 't gehoorde en geziene te kennen. Uit de Rechtszin? MISHANDELING. De Velseroorder stoker P. S. hoeft ln den avond van den lOen December een arbeider, T. van Beugel, die eva>«eens te Velseroord woont, drie sneden, éen over de wang en twee in den huis toegebracht. De aanleiding tot den twist was een stoomtrawler, waarover de bel den, die dien avond ook heel wat gedronken hadden, maar niet tot een stemmigheid konden geraken. Da strijd was reeds begonueu 't ging teen alleen nug met woorden in liet café van Jansen in de Kuiver- straai te Velseroord, en werd later, na een toevallige ontmoeting, voort gezet, terwijl de woorden daden wer den. De beklaagde nóch de mishandelde wisten iets van een mesde twist her- derwerp van gesprek in rookkamer ea in boudoir. Zij vertegenwoordigde een groeten prijs voor hen. die jacht maakten op fortuin, en reeds waren er weddenschappen aangegaan op verschillende populaire Adonissen van den dag, ofschoon de een al even weinig kans op succes had als de ander. Want de dandy's en club- Jonkers uit de Bondstreet, die den herfst op de groote jachtgoederon van Bucks en Berks passeerden, ont dekten spoedig, dat haar glimlachje* als zij glimlachte, wat zeldzaam was heel erg onpartijdig waren, en dat zij. evennis de zon. op rechtvaar digen en on recht vaardigen .schenen. Zij is zoo mooi als ©en stand beeld, ea heeft evenveel liorl, ver klaarde een van haar bewonderaars wanhopig, en de rest was geneigd, om dit prachtig stukje onwetendheid na te praten. Op rekeran avond cchier werd iets van den sluier opgelicht, waarachter Cora's geheim innerlijk leven ver- burgen was geweest. Zij hadden bij een groot staatsman gedineerd, en keerden nu in een half vermoeid stil zwijgen in de equipage naar buis terug. Het diner was betrekkelijk vroeg ofgeloopen en de avond was nog maar pas gevallen, doch het weer was slechteven slecht als oen week te voren, toen Charlie zijn tocht naar Boxloy had volbracht 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5