NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 2se Jaargang. mo. a-iöo /erscntjm aagenjKs, Benaiva op Zon- en Feestdagen. zatehdao ib februari 19U c Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)«1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02J^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M dc omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Ct6. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht ENGELAND EN DUITSCllLAND. Nu eens geen onvriendelijkheid, geen antithese, maar een tijding, dio op een betere verstandhouding wijst! Officieel wordt gemeld, dat de Ko ning van Engeland vergezeld van de Koningin den 16eu Mei a. s. een mo nument voor Koningin Victoria op Malta zullen onthullen, waarbij ook de Keizer van Duitschland en de Kei zerin zullen tegenwoordig zijn. De duur van het verblijf van keizor Wilhelm en zijn gemalin is nog on bekend. DE INTERNATIONAL® POLITIEKE TOESTAND Is besproken in de "Hongaarsche de legatie Graaf Esterhazy wees er op, dat zekere bladen uit landen, die tot de triple entente behooren, blijkbaar trachten \erdceidheid te zaaien tus schen Oostenrijk eenerzijds, en Duitschland en Turkije anderzijds. De minister van buitculandsche zaken sprak met over de quaestie van de spoorwegen naar de Adriatische Zee, omdat deze in dezelfde phase is gebleven. De tegenwoordige Balkan- politiek streeft naar handhaving en begunstiging van den status quo op den Balkan en beoogt geen avontuur en bedreigt niemands veiligheid. Dc credietaanvragen van het leger bestuur zijn geenszins het gevolg van Oostenrijk's huitenlandsche politiek, en hebben geen ander doel dan de verdediging van de monarchie. Om een goede politiek te kunnen voeren, moot de minister van huitenlandsche zaken weten, dat hij een militaire macht achter zich heeft. Deze redevoering had succes. De delegatie nam een motie van vertrou wen in het beleid van minister Von Aehrenthal aan en keurde zijn hu grouting voor buitenlandsche zaken 'goed. DE TOESTAND IN DEN BALKAN trekt weer de aandacht door 't bezoek vun koning Peter van Servié aan den Italiuanschen koning. 't Itaiiaansche blad „Giornale I d'ltalia" noemt het bezoek van ko ning Peter van Servié meer dan een gewone daad van hoffelijkheid. Het tcont opnieuw, dat Italië op belang- looze wijze voor den status quo op den Balkan optreedt, maai- meer ook met. in elk geval is het ouverant- wuoidelijk daaruit fantastisch© ge volgtrekkingen te maken, zooals een ondersteunen van de oproerige Alba- neezen door Itaüe. Het plan van Ric- ciotti Guribaldi (die, zooals men weet, dc Albaneezen wil helpen met Ita- liaausche vrijwilligers) is zeer ver werpelijk. De grondslag van den vre de tusscheii Italië en Oosten rijk wordt gevormd door Alhame onaangetast te iulen. Een Gariüaidi- expediue zou Oostenrijk mei den op marsen naar het Zuiuen beantwoor den. Indien in het voorjaar de toe stand op den Balkan gevaarlijk mocht worden, dan zal Italië slechts in het belang van den vrede werkzaam zijn. Dit protest tegen Garibaldi's voorne men sluit zicli aan bij dat van het »blud do „l'ribuna". Dit eischt, dat de regeering zal optreden tegen een wer vingsbureau dat reeds te Florence door aanhangers van Garibaldi is op gericht. Hekend is, dat pus van ambtelijke FEUILLETON CHARLES GARVICE. 671 Lady Devigiie was in slaap geval len, niet een angstige uitdrukking op haar klein, zenuwachtig gelaat, een uitdrukking, die haar, hetzij slapend of wakend, den laatsten tijd altijd eigen was. Lilian dacht, dat Cora ook sliep, want het donkere hoofd lag achter over met half geopende lippen en gesloten oogen maar plotseling werd haar eigen merkwaardige, rusteloo- ze blik door Cora's peinzenden opge vangen. Lilian Devigne boog zich een beetje verschrikt voorover en tik te haar op speelsche wijze met haar waaier op den arm. Ik dacht, dat je sliep maar je was alleen in gepeinzen verdiept. Ik zou er wat voor geven om te weten, waarover je dacht. Dat kun Je voor niets ook te weten bomen, zei Cora. Ik dacht aan jou aan iou en Lord Percv. zijde verklaard is. dat de regeering de volvoering van Garibaldi's plannen niet zal toelaten. Tot zoover kan men dus gerust zijn! VAN HET TURKSCHE MINISTERIE is nu ook de minister van onderwijs afgetreden. Langzamerhand gaan dus alle Ex cellenties naar huis Volgens een bericht aan de „Ma- tin", moet de ministerieele crisis in Turkije als zeer ernstig beschouwd worden en slaan wij aan den voor avond van een geheel nieuwe richting in de binnenlundsche politiek. TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA zijn de verhoudingen allesbehalve vriendschappelijk. Met verwondering ziiii gisteren de berichten ontvangen (opgenomen onder Telegrammen in ons voi'ig nummer) over dc Russische nota van China. Men neemt deze nota in Rusland nogal ernstig op, vooral het blad „Nowoje W rem ja". Dit noemt de Rus sische nota een semi-ultimutum, om dat er geen termijn in wordt gesteld, en schrijf verder, dat wanneer China niet binnen twee weken reageert, een aanvulling gegeven moet worden. De „Birsjewija Wjedomosti" is schijnbaar meer optimistischze hoopt, dat de nota zal bijdragen tot hechter maken van den vrede in Aziè, dien China niet minder dan Rusland noodig heeft. De „Rjetsj" wijst er op, dut in de nota nog niet met bezetting van Koeldsja wordt gedreigd. De Russische bladen zijn altijd voorzichtig in hun uitdrukkingen, maar uit deze pers-oordeelen blijkt toch wel, dat men in het land van Vadertje den toestand niet bijzonder rooskleurig inziet. YVeer oorlogsgevaar in 't Oosten.... En hoe denkt het buitenland over de quaestie Het Engelsohe blad de „Times" hoopt, dat de Russische regeering niet ondoordacht tot een uiterste middel jegens China zal overgaan, omdat onder de tegenwoordige omstandig heden elke dwang door een buiten landsche mogendheid op China uitge oefend, ver reikende, noodlottige ge volgen zou kunnen hebben. De Times betwijfel* tevens, of Rusland wel vol doende reden heeft om tot maatrege len van geweld over te gaan. China heeft meer dan genoeg te doen met do bestrijding van DE PEST. In de rubriek Gemengd Nieuws geven we een beschouwing over het heerschen van den zwarten dood in het Verre Oosten. Uit Mautsjoerije zijn thans hoogst sensationeele berichten ontvangen. Er is een geheime Chineesche veree- niging opgericht, die zich de verja ging van alle Europeanen uit Mauts joerije ten doel stelt. Het is waarge nomen, dat de Chineezen lijken van pestlijders opzettelijk in de nabijheid van de woningen van Euroj>eanen neerleggen. Ook wordt verhaald, dat pestlijders in de hospitalen te Char- bin trachten de Europeesche verple gers te besmetten door hen met hun speeksel te besmeren. Te Charbin moet een heel lijkendepót zijn ont dekt, waar men de lijken van de haarvlechten ontdeed, die dan ten verkoop naar Europa werden gezon den. Deze berichten zijn inderdaad ern stig, maar ook onwaarschijnlijk. Een bondige bevestiging zal noodig zijn, om ons aan de vreeselijke waarheid te doen gelooven. Een lichte blos was het antwoord hierop. Waarom aan ons, lieve Waarom komt hij niet op de Grange vroeg Cora, alsof de vraag alleen maar een Inleiding was voor iets anders. Ben ik Lord Percy's hoeder, mijn kind Ben je dat niet zei Cora. Ik dacht Lilian, vertel mij eens, heb je niet eens in nauwer betrek king tot hem gestaan Er volgde een pauze. Lilian De vigne sloeg haar oogen op haar ge laat was bleok en voor ditmaal op recht. Waarom vraag je mij dat nu, zoo plotseling Is het onverwacht voor je Voor mij niet lk heb aan jou en hem ge dacht, sinds het lot mij een fortuin hier volgde een krullen van de ge voelige bovenlip heeft toegedacht, heb ik weinig anders meer om over te denken. De laatste paar dagen is het mij, eigenaardig genoeg, in do gedachte gekomen, dat jij en hij vroe ger meer dan vrienden zijn geweest voordat hij mijn leven onder zijn hoede nam. Vanavond ben ik daar zeker van maar wil je mij er het een en ander van vertellen Lilian keek haar aan en toen uit het portierraampje. Percy Chester en lk waren «Ans meer rf.in vrienden zei ze on China wordt niet alleen door de pest, maar ook door HONGERSNOOD geteisterd. De hongersifbod in het noorden van de provincie Anhoei wcedt notr met onverzwakte kracht. De Amerikaansche bladen ontvangen bericht uit Sjanghai, dat er gevaar bestaat, dat 2,000,000 mcnschen van gebrek zullen omkomen. DE RUSSISCHE VLOOT zal versterkt worden. De ministerraad besloot bij de Doc- ma een tredietaanvraag in te dienen voor 120.250.000 Roeliel, te verdoelen over den lijd van 1911 tot 1915, voor den bouw .van vier nieuwe linieschc- j»en. AMERIKA, CANADA EN ENGELAND Men herinnert zich de uitspraak van den Amerikaunscheu politicus Clark, die betoogde, dat 't wedwkee- righeidsverdrug tusschen dc Veico- nigde Slaton en Canada een voorluo- per is van een annexatie van Cana da door de Vereenigde Staten. Over deze mededecliug is men in Engeland allesbehalve vriendelijk ge sticht. Nu wordt in Amerika alles gedaan, om den indruk, door Clurk gemaakt, te verzwakken. President Tuft heeft aan tal van staatslieden, die hem kwamen bezoe ken, meegedeeld, dat hij over do uit lating van den afgevaardigde Clark verbaasd was geweest. De regeering betreurde de bewering van Clark ten zeerste. Tuft stelde er dan ook prijs op, dat iedereen zou weten, dat zijn regeering aan annexatie zelfs niet hnd gedacht, toen over het wederkeerig- heidsvergeli'k werd onderhandeld. Hij hoopte dan ook, dat de menschen in de Vereonigde Staten, Canada en Engeland de rede van Clark enkel als de uiting van één persoon en niet als clie van een politieke partij in de Vereeniede Staten zou beschouwen. En Clark zelf Deze doet nu net of zijn bewering over een latere annexa tie van Canada niets dan een grapje was geweest, en dau ook als zoodanig door het Huis van Afgevaardigden was opgevat.... Dit is ook 't eenige middel om z'n figuur nog een beetje te redden IN FRANSCH SOEDAN is in de laatste dagen weer eens flink gevochten. De gouverneur lieeft een telegram aan den Franschen minister van Kolomen gezonden, wa&rin Inj van het gebomde verslag geeft. Op 12 Februari heeft kapitein Modat den sultan van de Seuoossi wiens hou ding leigenover de .Franschen in don laatsten tijd meer en meer een vijan dig karakter had aangenomen, en die plan had zich meesier te maken van Egyptisch Soedan door de bevolking van Kouli met geweld te dwingen met hem gemeeiie zaak te maken aan gevallen. Na zeer hardnekkigen tegenstand, behaalden de Franschen een volko men overwinning. De inlanders ver loren 300 man aan dooden, waaron der de sultan der Senuessi en ver scheidene aanzienlijke opperhoofden en 400 gewonden. De Franschen leden een verlies van 8 dooden en 18 gewonden, waaron der één officier. Een groot verschil in de verliezen. Duidelijk blijkt hel onderscheid van bewapening, waardoor de Europea nen voel op de inlanders voor heb ben. zachten toon, daarna keek zij op om het effect van haar woorden waar te nemen. Wij waren van plan, sa men te trouwen. Dat dacht ik wel, zei Cora op zachten toon. Waarom lieb je mij daar nooit iets van verteld waar om is het zoo'n groot geheim wat kwam er tusschen Mijn valschheid, zeide Lilian Devigne in een bui van oprecht zelf verwijt en berouw. Het was mijn eigen schuld, dat ik hem verloor. Verloren zei Cora drooraerig. Je bent heel mooi, ja. heel mooi. En bemin jo hem nog O ja, voegde zii er bij. want Lilian's bekoorlijk ge laat werd door een donkerrooden blos overdekt. Waarom zeg je dit alles zei Lilian bijna woest. Juist jij Ik begrijp je, rei Cora ver moeid. Ik weet wat je wilt zeggen; maar je hebt ongelijk. Niet ik stond tusschen jou en je geluk niet ik Waarom zou je mij niet vertrouwen Je ziet, ik heb je geheim alleen uitge vonden misschien kan ik, die liet verleden heb geraden, iets van de toe komst lezon wij Indianen zijn soms begaafd met de macht der profetie Ik denk, dat de vrouw von Percy mooi zal zijn, met blauwe oogen, en met zacht, gouden haar, evenals het jouwe. Lilian was te zeer verbaasd om een woord te uiten. Met neergeslagen Amsterdamsclie Kout SPORT-OVERDRUVING. Tegen sport in het algemeen kan niemand iels hebben. Waar hel mo derne leven veel eischt van den geest en vooral in de groote steden gewoon lijk niet voldoende gelegenheid be slaat néén, bestond om in de zelfde verhouding de lichaamskracht te ontwikkelen, licluiamsoefenuigen te houden en van de natuur, buiten in 't veld, te genieten, was het een uitmuntend geneesmiddel, dat jonge ren en ouderen op hun tijd gingen wandelen, zwemmen, roeien en des noods visscheu. Dat men van een drankje meer ge bruikt dan strikt noodig is, mag wel als een uitzondering beschouwd wor den, maar uitzonderingen bevestigen den regel. Lichaamsoefening en leven in het vrije veld zijn langzamerhand ontaard in spelletjes, waarbij het oorspronkelijke nuttige doel vrijwel geheel uit het oog verloren werd. Van de oorspronkelijke spoil het loopen bijv., bleef maar heel weinig over en daarentegen kwamen er sportieve uitingen, die met lichaams beweging maar heel weinig uitstaan de hadden. Een rijkaard, die paarden houdt en ze door jockey's laat berij den, die de trucs verstnan om al of niet het eerst aan te komen, naar mate het met de schachclarij van den bookmaker overeen komt, is een groot sportsman. Een kantoor „waar men wedden kan op paarden, die ergens in Frankrijk loopen" is een sport - kantoor, en een werktuigkundige, die met de inrichting van een auto of vliegmachine bekend is, zelf zoo'n rij- of vliegtuig bezit en bestuurt en er gebruik van maakt, wordt ook al beschouwd als een beoefenaar van de sport. Die spoil in al haar onderdeden doet veel van zich spreken. Niet zoo zeer omdat het aantal beoefenaars zoo'verbazend groot is, maar wijl dezen vaak lid zijn van verschillende vereenigingen en ook de kunst ver staan hebben de aandacht op hun niet altijd veel nut stichtende liefhebberij te vestigen. Vooral de voetbalrage heeft heel wat jongelui aangetast en ai waren de beoefenaars in het schatten van de beteekenis van een overwinuing nog niet overdreven genoeg, de pers heeft er nog een handje aan meegeholpen, die zelfoverschatting te versterken. Dat er sportbladen bestaan, k la bon- heur. Bakkers, matrozen, Iloogere Burgerschooljongen6, rederijkers, schoenmakers, kegelaars. enz. enz., hebben allen hun eigen vakbladen en ik wensch ze allemaal veel heil cn zegen. Maar in onze gewone nieuws bladen hebben de sportberichten zoo'n uitbreiding gekregen, dat de lezer het denkbeeld moet krijgen, dat pro paganda gemaakt wordt, voor het idee, dat liet belangrijkste wat op de wereld voorvalt en dus bestaat, is liet houden van voetbalwedstrijden, liet trappen tegen een bal van jongens uit die stad, vereenigd in een „club door drie letters aangeduid, tegen jongens uit een andere stad, die op soortgelijke wijze zijn vereenigd. 's Maandags vooral zijn enkele v> el- gelezen dagbladen in de hoofdstad voor een gewoon meusch dan ook geheel onleesbaar uien schijnt don aan de redactie werkelijk te meenen, dat de zooveel duizenden abonné's, die men rijk is, alien in e«n of an dere sportclub zijn vereenigd allen overtuigd zijn, dat zij geen ander levensdoel hebben dan het bevorderen der sport. Nu bestaat er sport, die zeker nut heeft, waarvan het belang voor de oogen zat zij achterover geleund eu Cora sloot haar oogen weer, na het bleeke gelaat een oogenblik be schouwd te hebben. Even luter werd de inrijpoort ge opend en de vurige paarden reden de oprijlaan in. Lady Devigne werd niet een schok wakker en het drietal liep de hal in. Cora bleef even staan, met haar hand op de balustrade, en zei Ik ben vermoeid eu zal maar naar mijn kamer gaan. Lady Devig. ne toen keerde zij zich om, gaf Li lian Devigne een kus en ging verder. Haar kamenier kwam haar tege moet, maar Cora zei haar met haar gewone vriendelijkheid, dat zij wel naar bed kon gaan, ging toen haar boudoir binnen en sloot de deur. De kamer was klein, maar smaakvol en weelderig gemeubileerd, grootendeels met artikelen van de old, waarover Cora haar bewondering iiad to ken nen gegeven. Een ecreplaats in een der hoeken hadden eenig Indiaansch pelswerk en curiositeiten, waaronder het bont, dat Cora had gedragen, eu een Indioansche dolk, dien zij in haar gordel verborgen had gedragen. Met een vermoeide zucht wierp Cora liet raam open en keek naar buiten. Daar werden de hoornen door den heftigen wind hoen en weer ge zwaaid en de wolken voorbij de maan gelieven, terwijl een lievige regen bui zich ontlastte. Zij keek en keek, totdat haar donkere oogen glinster- ontwikkcling der wereldbeschaving niet miskend mag worden. Hiertoe behoort zeker de aviatiek. Maar er is daarnaast ook sport, die de bescha ving weer naar de ruwe tijden dei- middeleeuwen terugbrengt de menschon toerende bokswedstrijden, de idiote fietsenniderijen in 't ronde, tot een der „medewerkenden" met een bloedspuwing tegen den grond stort. Dal heet, als ik inij niet ver gis, 24-uurs-record ik schaam mij er geenszins voor, dat ik in dat sportbargoensch maar weinig thuis ben. De menschen dia geheel van de sport leven, spreken namelijk een soort modern kolen-Engelsch, dat onze taal zoodanig onbegrijpelijk heeft gemaakt voor den gemiddelden Nederlander, dat er meer door ver loren is voor het gebruik onzer zui vere moedertaal dan het A. N. V. met al zijn strijd in deze richting er voor zou kunnen winnen. Het belachelijke in de sportmanic is op zeer juiste wijze geschetst in het blijspel „De Vliegkumpioen'' van Da- vidofsky, Waarvan j.l. Dinsdagavond de piennère ging bij de Ned. Tooneel- vereemgiug. Dc auteur heeft het wen- sciiehjk geoordeeld dit blijspel een oorspronkelijk blijspel te noemen, omdat er ook wel eens auteurs zijn die met oorspronkelijke blijspelen schrijven eu dus met „veeren' prijken die up het zachtst uitgedrukt „ge leend" zijn. In dit blijspel zien we twee prijswin'ners tegenover elkaar, de een, een geleerde, heeft den No belprijs gekregen voor een standaard werk op medisch gebied, waardoor hij dc heele menschheid aan zich ver plicht heeft de ander is een vlieg uiensch, die in een één- of twéé-dek ker, die hij zelf niet Uitgevonden en ook niet gemaakt heeft, een vvclgo- slagden vliegtocht heeft gedaan. De een wordt met den ander ver ward, met het gevolg, dat de geleer de als een half god wordt gefêteerd en dat van den grooten sportsman bijna niemand notitie neemt. Ten slutte moet natuurlijk de vergissing blijken en de geleorde blijft alleen staan, zich troostende met de gedach te, dat hij de zelfvoldoening in zijn werk moet vinden, terwijl hij alleen bekennen moet dat de bveede massa, die hij al rijp waande om zijn werk ie waardeuren, nu van het standpunt is afgevallen, waarop hij zo geplaatst had. Laat dit Davidofsky ook een troost zijn als de scherpe en vak geestige persiflage het publiek niet zoo in ex tase bracht als de schrijver zeker wel zal hebben gehoopt en ook had ver diend. Hot eerste bedrijf is al zeer goed geslaagd; toen het doek viel, was mijn indruk dat Davidufsky nog nimmer zulk goed tooueeiwerk had geleverd. Bij hei tweede bedrijf steeg de grup- pigueid nog, al raakte men ueu draad ook eenigszms in het bijwerk kwijt; in 't derde was de zedemeester, die de menschen door een lachbril hun eigeu dwaasheden laat zien, wel eenigszius uitgepraat, maar wist weer door aardig bijwerk het spook der verveling te verdrijven. Wie een goed en uctueel blijspel wil zien, brenge een bezoek aan „de Vliegkumpioen". Dit mag wel eens ter dege gezegd den van de tranen, toen wendde z;j zich van het venster af, deed haar mantel en muts af. en zat .laar met haar hand onder het hoofd, haar oogen gevestigd op de lange, heen en weer schommelende pels, die er in het schemerlicht uitzag, aJsof er een of andore Indiaunsche krijgsman in verbolgen was, dio grimmig op haar neerkeek. Ja, mompelde zij. ik kwam cn beroofde hem van zijn weel de maar ik kan hem zijn g-Muk te ruggeven; Zij is heel mooi, z;j is ge schikt om zijn vrouw te worden. Zii is geen wild, half onbeschaafd Indi aanse!) meisje zij bemint hem zij bemint hem nog altijd, en hij zal haar weer liefhebben. Dat is alles zooals het moet zijn en ik Zij sprong bleek en bevend overeind. Ik O Groote Geestwaarom bracht hij nni mee uit de wildernis, waarom bleef ik niet daar bij mijn stanigenooteu Waarom beschutte inj mij tegen den wind, de sneeuw en den regen, en te gen den kouden, vvroeden d vod Dit is nog erger dan dood O. mijn dap pere, mijn opperhoofd, mijn krijgs held, ik zal sterven en jij z1nooit weten hoezeer il< je bemind heb 1 Jij zult gelukkig worden met do. mooie En ge Lc he vrouw, en nooit weten, dat het kleine Indiaansche meisje, dat je in je armen beschermde, je haar hart en befde gaf! Ja. riep zij he vig opgewonden uit. ik wil niet Onze Lachhoek DE OPLOSSING. Meester, kan dat'? vroeg kleine Piet. Jan heeft me daar straks ver teld dat hij een kind kende, dat met olifantenmelk was opgevoed. Jan, sprak hierop vermanend de meester, je moest zulk 'n onzin nie* vertellen. 't Is geen onzin, meester. Ik ken zoo'n kind. Wie is dat dan? 't Jong van de olifant worden, want de Nederlandsche Too- neelvereeniging is nu eenmaal geen specialiteit in het luchtige genre. Zij heeft er wel eens heelemaal niets van terecht gebracht, hoe onwederlegbaar haar verdiensten voor het moderne tooneelspel ook zijn. Het verlies van Musch. den eenigen komiek van dit gezelschap, scheen daarbij niet ge makkelijk te herstellen. Maar dat eigenlijk geen mensch en zelfs geen Musch voor een blijspel bij de Ned Tooneelverecnïging onmis baar is, heeft deze voorstelling be wezen, In 't bijzonder was zo een succes voor den heer Van Praag, wiens dub bele creaties als gepensionneerd offi cier en hotelhouder, van veel fanta sie getuigden. 't Was charge, nu ja, maar als zoo danig paste het volkomen in 't kader van het stuk. Mevr. De Boer—Van Rijk als een koddige oude vrijster, dit was alleen eigenlijk al een blijspelgang waard en hoe aardig afgewerkt (door au teur als acteur) waren niet de typen gemankt door den heer v. <1. Horst, die altijd wat akeligs weet te voor spellen. van Van Warmelo als de bij vergissing over "t paard getilde pro fessor e.a. Van harte hoop ik dat 't stuk het doen zal, niet alleen wat het fina'n- cicele succes betreft, maar dat het de sportvvaanzinnigen tot nadenken zal brengen, de couranten het in den loop der tijden minder noodzakelijk zullen vinden elke balschojv uit heel ons land als wereldschokkend gete legrafeerd bericht in haar kolommen op te nemeto, waardoor 15/16 der lec tuur voor in andere zaken belang stellende lezers vaak ongenietbaar werd. Er is in den allerlaatsten tijd een nieuw soort sport, bijgekomen. Mis schien zal men zeggen, dat 't geen sport xs, dat het beschouwd moet worden als een instelling met een elhischen achtergrond, dat de li- chaams efeuing niet de hoofdzaak is enz. Ik ben echter zoo vrij, dit nieuw ste snulje toch maar gewoon in te lij ven onder de rubriek spart. De jon gens worden uu niet alleen lid meer van een vuetbalclub, maar worden ook lid van de organisatie der „Padvinders". Als kinderspel zou ik die „padvin derij", bijv. bij ons op de Ceintuur baan van knapen met costuumpjes aan, die aan Carnaval herinnert en die deels de bewondering, deels den lachlust opwekken nog niet zoo on aardig vinden, maar het officieele ca- leven Groote Geest, neem mij tot u En met een siddering- van angst greep zij' naar den Indiaanschen dolk. Haar hand streek langs den bont mantel. Met een hartstochtelijken kreet greep zij er naar en drukte hem tegen haar lippen. Die wanhoopsdaad deed liet lusje breken, waaraan de mantel hing. Met een kreet raapte zij bent van den grond op en wikkelde zich er in. Nog éénmaal wil ik er in sla pen zei ze, terwijl zij haar gelaat tegen het bont drukte nog ééns. Toen ging zij naar een schrijftafel, sloot haar open en nam er een klein bundeltje papieren uit. Terwijl zij dat deed, werd er nan de deur van lui ar kamer gelikt. Het blad van de schrijf in fel viel weer dicht, en zij stond daar hijgend, niet wetend wat te doen. met de papieren in de eene hand geklemd en den fijnen dolk in de andere ondor liaar mantel. Het tikken werd herhaald en daar op sprak een stem haar naam, terwijl Percy de deur opendeed en binnen trad. terwijl zij haastig de papieren verborg. Cora, zei hij vriendelijk, sliep je? Ik stoorde je misschien heb ik je aan het schrikken gemaakt? Neen, zei ze, neen ia u pas gekomen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9