NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8490 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1911 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: Jp^lL "MkM Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 ts Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der V-Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-^0 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy h^JT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant cSIïZondagsblad, 'voor Hiariem 1 M7M Re(tac,le e0 Ada>taWratie! «root. Houtstraat 53. de omstreken en franco per post »0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing^ van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen^ en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU' NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 25 FEBRUARL Schouwburg: Bal-mosqué Tooneel- Vercou.: „D. 1. U.", 9 uur. Overveen, Café „Ruimzicht": Bloe mententoonstelling, 105 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Tuchtschool te Velsen" in de ru briek Om Ons Heen. „Het nieuwe Systeem". Naar men ons mededeelt zal de 2de opvoering van „Het nieuwe Systeem" van Hr. Nolst Trenité gegeven wor den ten voordeele van de vereenigin- gen „Kindervoeding" en „Huisverzor ging". STUKKEN VAN DEN RAAD. Loonen Cemsenlewerklleden. Heden zijn de verslugen der afdee- tingen verschenen. DE EERSTE AFDEELING werd voorgezeten door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Aanwezig waren de hoeren: Mr. Joh. Spoor, B. E. C. Seignette, C. G. Loorneyer, W. A. J. van de Kamp, J. B. Lasschuit, M. de Braai, Mr. J. H. Thiol, E. H. Krelage en Mr. M. Slin- genberg (rapporteur). Aangedrongen werd op spoedige be antwoording der afdoelingsvcrslagen opdat thans spoedige invoering kan kan worden tegemoet gezien. Ingenomenheid werd uitgesproken over liet voorstel der Commissie's van Bijstand, waarbij werd betreurd dat B. en W. geen termen hebben kunnen vinden dit voorstel over te nemen. Gevraagd werd, of de datum van in werking treding van het werklieden- reglement thans nog ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Do wenschelijkheid werd uitgespro ken om de werklieden der Algemeene Begraafplaats te splitsen in grafdel vers en tuinlieden. Dooi' enkele leden werd betoogd, lat een minimum-loon van f 10.80 per week voldoende is te achten, te uieer waar volgens den door B. en VV. ovei gelegden staat deze loonstan- daard in verhouding tot dien welke in andere gemeenten geldt, gunstig kan worden genoemd. Door meerdere leden werd daarentegen aangevoerd, dal eo nweekloon van f 10.80 onvol doende is oin er een arbeidersgezin van te onderhouden; dat de door B. en VV .overgelegde staat op zich zelf niet aantoont, dat dit loon voor Haar lem gunstig is te achten in verhou ding tot den loonstaudaard in andere gemeenten, waar immers daarbij van grooto beteekenis is de factor van den levensstandaard, den prijs der levens middelen, woninghuur enz. De wenschelijkheid werd uitgespro ken om een proef te nemen met het Lndienstnemen van jeugdige werklie den. Een lid opperde de wenschelijkheid om de loonsverhooging om de twee laar te doen plaats vinden. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, om den werkman, dien B. en W. geen loonsverhoogïng willen toeken nen op grond van ernstige grieven, het recht toe te kennen, zich op de Commissie van advies te lieroepen. Een lid wcnschte B. en VV'. de be voegdheid niet te geven, om de loons- verhooging niet toe te kennen, op grond dat er ernstige grieven zouden bestaan. Een lid opperde de wenschelijkheid om de tuinlieden der begraafplaats te rangschikken in de zelfde looncatego- rie als de tuinlieden aan den Hout en de' Plantsoenen. Een lid achtte het wenschelijk de machine-bankwerkers te rangschik ken in de looncaiegorie 7. Gevraagd werd een onderzoek in te stellen of aan het Openbaar Slacht huis niet de 60-urige werkweek zou kunnen worden ingevoerd. De wenschelijkheid werd door een lid geuit, om de schakeLbordwachters der centrale te plaatsen in loonc&te- gorie 4. Gevraagd werd of de regeling van den Zondagsdienst niet zoodanig zou kunnen worden ingericht, dat nie mand 13 dagen achtereen zou behoe ven te werken. DE TWEEDE AFDEELING vergaderde onder voorzitterschap van den wethouder. Dr. H. D. Kruse- man. Aanwezig waven de heeren: J. F. Hulswit, L. Modoo, VV. L. Schram, Mr. J. N. J. E. Thijssen, Mr. P. Tjeenk Willink, J. Winkler en J. H. Bregonje, (rapporteur). (Afwezig de heeren A. Rinkema, F. M. Baron van Lynden en J. II. Vis ser). Een der leden sprak zijn bevreem ding uit over het houden dezer afdee- lingsvergadering, nu de betreffende voorstellen bij de verschillende Com missies in behandeling zijn geweest. Een der leden was van meening, dat het minimum-loon zoowel in het voorstel der Commissies, als in dat van Burgemeester en Wethouders, te laag is gesteld. Mede kon hij zich niet vereenigen met het veelklassig© loonstelsel, en had hij gaarne gezien, dat, ten opzichte van de indeeling der werklieden in de verschillende loon- klassen, door B. en W. en de Com missies gehoord waren de organisa ties der gemeente-werklieden. Wat de periodieke verhooginge'n betreft, achtte hij het wenschelijk, deze om de 2 jaren te doen plaats hebben. Een der leden wenschte te weten of de gemeente met de bepaling van het minimum-loon op f 12, niet in con flict komt, met het standaardloon hier ter stede? Enkele leden spraken als hun mee ning uit, dat een hoog loon, waar door de trek van arbeidskrachten naar hier, buitengewoon groot zou worden, ten opzichte van de daaruit voortvloeiende grootere werkloosheid, wel eens nadeelig zou kunnen zijn. Gewénscht ook, vond men een niet te hoog aanvangsloon met het oog, op voorkomende werkzaamheden, die hoewel door volwassenen verricht, evengoed door jongere krachten ge daan zouden kunnen worden. Meerdere leden waren van gevoe len, dat een groote trek niet anders plaats heeft dan bij buitengewone om standigheden en vonden geen be zwaar, om voor werkzaamheden die zich daartoe mochten leenen, ook jongere krachten te bezigen. Te meer niet waar zulks ook op 't Stadhuis geschiedt. Ten opzichte van het vaststellen van loon voor mindere beambten en werklieden, meenden enkele leden, bij B. en W. steeds de gedachten te ontwaren: Met hoe weinig komen wij er af. Dezelfde leden spraken als hun wensch uit, dat ten opzichte van het loon voor hare werklieden, Haarlem nu eens een voorbeeld mocht wor den voor andere steden van ons land. Een der leden bepleitte 't behoud, van de 2 laagste loon-klassen, voor komende in het voorstel van B. en W. ,nl. die van 1 11.40 en f 10.80. Een der leden wenschte het mini mum-loon gesteld te zien op f 12.60 en als hoogste klasse toe te voegen, f 16.80, overeenkomstig het verzoek van de afd. Haarlem van den Bond van Gemeente-werklieden. Na gehouden stemming hleek: dat 3 leden zich verklaarden voor het stel van B. en W., 4 leden voor het voorstel van de Commissies, 1 lid Yoor de verhooging, aangevraagd door de Afd. Haarlem van den Bond van Gemeente-werklieden. Meerdere leden bespraken niet al leen de wenschelijkheid om de perio dieke verhoogingen om de 2 in plaats van om de 3 jaar te doen plaats heb ben, maar achtten ook een 4e verhoo ging, van gelijk bedrag, wenschelijk en noodig. Na gehouden stemming bleek: dat 4 leden de verhooging om de 3 jaar wenschten en 4 leden om de 2 jaar. Voor 3 verhoogingen verklaarden zich 4 leden; voor 4 verhoogingen 4 leden. Een der leden bracht hierbij ter sprake de extra-verdiensten, tot een bedrag van f S f 4, van sommige werklieden bij de Gemeente-reiniging, nl. xij die belast zijn met het laden der schepen. Hij vond het beter, die menschen in een hoogere loon-klasse te plaatsen, mede ook ten opzichte van het door hen eventueel te verwerven pensioen. DE DERDE AFDEELING hield een vergadering onder voorzit terschap van den wethouder, den heer Joh. de Breuk. Aanwezig waren de heeren H. van den Berg, J. L. E. I. Breda Kleynen- berg, V. Loosjes, A. van Rossum, J. Sclueuders"en J. A. Wilkens (rappor teur). Afwezig de heeren E. Levert, Dr J. Timmer en J. H. Welsenaar. Wat het klassenstelsel betreft spra ken meerdere leden de overtuiging uit, dat zij geen mogelijkheid zien, de klassen te doen verdwijnen. Hoewel zij het stelsel, om arbeiders in klas sen te verdoelen, in het algemeen met gelukkig achten, is op het oogen- blik toch geen stelsel denkbaar om de zeer uiteenloopende categorien van gemeente-werklieden alle in -één al twee klassen te brengen. Moet men eenerzijds toejuichen, dat de loonen van alle gemeente werklieden in één reglement worden geregeld, anderzijds valt met le ont kennen, dat de moeilijkheid blijft be staan, wijl de bekwaamheden van de verschillende categorien zoo uit- eenloopen, dat een klusse-stelsel niet te ontgaan is. De afdeeling kan zich over het al gemeen vereeuigen met het denkbeeld om het minimum-loon te brengen op 112.-. Dit beginsel werd door bijna alle aanwezigen gehuldigd een der leden meende eclitor eenige bezwaren te moeten opperen vooral wat betreft het besluit in zijn gevolgen. Dat ech ter tengevolge van het hoogere mini- murn-loon dan in andere gemeenten, zooals oen der leden vreesde, een groote toevloed van minderwaardige krachten te wachten zou zijn, konden de overige leden niet toegeven. Waar tot heden als het ware stil zwijgend werd erkend, dat aan de gemeente-reiniging kon worden vol staan met niet volledige werkkrach ten, wilde de grootst mogelijke rneer- derlieid met dit denkbeeld breken. Een goed werkman bij de reiniging moet kunnen worden beschouwd als een volledige werkkracht en dus ook als zoodanig betaald worden. Sterk werd aangedrongen op het gebruik maken en optreden van jeug dige krachten bij allo takken van dienst. Een wijze van werken, die ook toegepast wordt bij particuliere bedrijven en ook de eenige juiste is, omdat men in den tak van dienst, waarbij men is werkzaam gesteld, moet worden opgeleid. Waar gewezen werd op liet feit, dat sommige arbeiders van de ge meente-reiniging in meer gunstigen toestand zouden komen door de fooien, die gegeven worden met Nieuwjaar en kennis, werd de hoop uitgedrukt, dat zooveel mogelijk ge broken zou worden met het fooien stelsel. wat ook gevoegelijk liet geval kan zijn, indien de werklieden een behoorlijk loon ontvingen, en hun werk niet meer beschouwd wordt als minderwaardig. Een der leden meende te moeten opmerken, dat een loon van 12.— per week nog niet gelijk staat met de loonen van de bouwvakarbeiders. Deze opmerking werd echter weerlegd, door te wijzen op de verschillende voordeeleu, verhuilden aan den ge meentedienst, de vaste plaatsing die werkloosheid uitsluit, de ziekterege ling, den verloftijd en het pensioen. Met de verdere voorstellen van de Commissie van Bijstaud in hel beheer der Gemeentebedrijven en in het be heer der Openbare W erken kon de afdeeling zich geheel vereenigen, als mede met het advies der Commissie, dat het niet raadzaam is om, voor zoover niet is voldaan aan hetgeen in verschillende adressen is gevraagd, op deze adressen verder in te gaan. EEN NIEUW H. B. S.-GEBOUW. Bij raadsbesluit van 30 November 1910 werden B. en W. uitgenoodigd, ter zake de stichting van een nieuw gebouw voor de Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus en daar aan verbonden Handelsschool met 2-jarïgen cursus, advies in te win nen van de Commissie van Toezicht op de scholen voor middelbaar on derwijs en van den Inspecteur voor hel handelsonderwijs. Aan die muioodiging gevolg geven de, is duor B. en \V. bovendien het gevoelen gevraagd van den Inspec teur, belast met net toezicht op de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus. De drie ontvangen adviezen zijn voor de leden ter inzage nedergelegd. In overeenstemming daarmede stel len B. en W. voor gelijk reeds ge schiedde bij hun voorstel van 11 No vember 1910 to besluiten tot de stichting van een nieuw gebouw ten dienste van de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, enz., en als plaats daarvoor aan te wijzoD het terrein aan de Zijlvest B. en W. meenen daarbij uitdruk kelijk de aandacht c-r op le moeten vestigen, dat de strekking van het outwerp-besluit o. a. is, om in be ginsel le doen uitmaken, dut een nieuw gebouw zal worden gesticht, en wel aan de Zijlvest. Ia door den Raad hieromtrent uitspraak gedaan, dan zullen plannen nader worden uitgewerkt en ter goedkeuring wor den voorgelegd. B. en W. willen als plaats, waar het nieuwe gebouw zal worden ge sticht, aanwijzen het terrein aan de Zijlvest, kadastraal bekend sectie C. No. 5724, en gelegen ten Westen en Noorden van liet gebouw der School voor meer uitgebreid lager onderwijs No. 1. Voor die stichting, met inbegrip der kosten van meubilair, vragen B. en W. een som van ten hoogste I 225.000. B. en W. stellen een geringe wijziging voor in do verordening tot heffing van leges ter secretarie. Voor ambtelijke inlichtingen zullen geen leges verschuldigd zijn. B. en W. stellen voor, het perceel Klein Heiligland 17 (de vroegere hoofdondcrwijzerswoning) na 't doen van eenige herstellingen, voor ƒ300 pei' jaar te verhuren. Dr. M. C. A. Bijleveld verzoekt als gemeente-heelkundige te worden herbenoemd. Van een vindingrijk min naar. Er zijn omstandigheden in het rnenschelijk leven, dat men buiten machte is, de geliefde zijns harten die minneblijken te doen geworden, die nu eenmaal liet spel-van-de-liefde zoo aantrekkelijk maken. Verbeeld u bijv.,,:'at ge oji straat wandelt voor de school, waar de zwoar-beminde zit te zuchten onder een serie Fran- Bclie thema's, of dat ge haar met een pijnlijk-onzekere slem, door het ge opende raam, al de zijrivieren van den Rijn hoort opzeggen, in omge keerde volgorde. Er moest dan wel een steen in uw borst van 16 jaren de plaats van het hart innemen, in dien ge uw bruintje, blondje of zwartje geen zoeten troost zoudt bie den. Zoeten troost biedt daarom een jeugdig jongeling zoo 's middags tus- schen 2 en 3 uur, wanneer zijn uit verkorene in de II. B. S. voor meisjes is opgesloten, en wel doet hij dat in den vorm van chocolade en bonbons, die dan tot verbazing eerst, ergernis later, van de leerares. door het ge opende raam naar binnen vallen. üf deze zoetigheden des jongelings niet wel eens in verkeerde handen komen, evenals de pluimbal van De Genestet's Fantasie, meldt het histo- ne-blad ditmaal het HaarJemsche politierapport niet, doch wel, dat de directrice der school zeer ver toornd ls over den chocolade-regen in haar school. De misdrijver is bekend en de zaak wondt onderzocht. De jongeling doet wijs, wanneer hij z'n zoete adoratie op wat meer laag- bij-de-grondsche manier ook in letterlijken zin bedrijft. Algem. Haarl. Vereeni ging tot bestrijding der werkloosheid. In een gisteravond gehouden bui tengewone ledenvergadering van de Alg. Haarl. Vereeniging tot bestrij ding der werkloosheid, werd, op voor stel van het bestuur, besloten, om ge durende een half jaar de contributie met 3 cts. per week te verhoogen. Deze maatregel achtte men noodig, aangezien de kas, door de groote werkloosheid van dezen winter, een gevoelige klap heeft gekregen- Mede werd op voorstel van het be stuur een commissi© van 6 personen benoemd, welk.e tot taak heeft, indien door genoemde contributie-verhoo ging er leden mochten worden gevon den, die daarom als zoodanig zouden willen bedanken, te trachten hen van dit voornemen af te brengen. Tevens spoorde de voorzitter de le den aan, om door het aanbrengen van personen, welke door een wekelijk- scho contributie van 6 cent, niet-trebbend lid kunnen worden, fi nancieel de Vereeniging sterker te maken. Uit angst weggeloopen. Het meisje C. v. d. V., dat op de Zeepfabriek aan de Spaarnwouder- straat werkte, is weggeloopen, om dat zij geld had weggenomen uit de spaarpotjes van broers en zusjes. Bach. Het 5de Bach-concert zal dezer da gen gegeten worden door het Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam met medewerking van mevr. Lucilla Tolamei, nianiste uit Weenen, en den hoer Joseph Szigeti, violist uit Buda pest Uitgevoerd wordt o. a. Concert Op. 16, van onzen stadgenoot den heer L. SchlegeL De Tram naar filoemendaai ia yevaar. Wij vernemen, dat thans bij het gemeentebestuur van Bloemendaal de lang verbeide concessie-aanvraag is ingekomen van de Noord-Zuwihoi- iandsche tram Yoor de tramlijn Haar leinsche grens naar het station Over veen. In de Raadsvergadering van Don derdag zal deze concessie-aanvraag behandeld worden. Wij vernemen evenwel, dat de aan vraag der Trauimaatschappij weinig kans van slagen heeft. De directie vraagt namelijk con cessie op voorwaarde, dut de gemeen te BloemendaaL... een flinke subsidie zal geven. Men is namelijk van mee ning, dat, nu de Bloeinendaalsche lijn op het Verwullt eindigen moet krachtens de Haarlemscbe concessie en men dus geen rechtstreekscJie verbinding tot stand kan brengen tusschen Bloemendaal (Overveen) en het Hollandsche Spoor-station te Haarlem, er weinig gebruik van dit lijntje zal gemaakt worden. De directie betoogt op dien grond, dat de maatschappij weinig belang meer heeft bij het tot-stand-komen vari deze lijn. En het College van B. en W. van Bloemendaal is eveneens van oor deel, dat Bloemendaal weinig belang meer heeft bij een dergelijke verbin ding. Naar verluid wordt, zijn vele Raads leden van eenzelfde gevoelen. liet staat daarom zeer te bezien, of deze tramlijn ooit aangelegd zal wor den. Want, wanneer de Noord-Zuid- hollandsche tram dit niet doet, kan men aan een andere maatschappij ook geen concessie geven, daar de genoemde maatschappij door de liaarlomsche concessie de lijn Ver- wuift—O verveensche grens zal moe ten aanleggen. liet verloop dezer zaak bevestigt onze vroeger geuite meening, dat de Hollandsche Spoor nooit de lijn in Overveen aanleggen zou. De wind. Door een rukwind woei hedenmor gen te omstreeks 10 uur de schoor steen, staande op het perceel van den beer Van der Werf in de Nieuwstraat, om. Het gevaarte bleef hangen aan een ijzerdraad. Was dit niet gebeurd, dan hadden de voorbijgangers ernstig gevaar geloopen Chr. Oratoria m-V e r e e n i- ging. De Chr. Zangvereeniging „Hosan na" besloot, na haar concert in April a. s., over te gaan tot de oprichting eener Christelijke Oratorium-vereeni- ging. In Haarlem legt, geen enkele vereeniging, behalve „Toonkunst", zien speciaal toe op het uitvoeren van Oratoriummuziek .Slaagt het plan goed, geven velen hun steun, dan wordt Haarlem een gelegenheid tot het hooren van schoone muziek rij ker. Naar ons wordt meegedeeld be slaat in hij na alle provinciale hoofd steden een dergelijke vereeniging, zoodat Haarlem in dit opzicht ten ach ter is. Horloge vermist De bloemistknecht J. H. de R., die in het logement van S. in de De Wet straat overnachtte, is daar zijn zilve ren remontoirhorloge kwijtgeraakt Het uurwerk was in zijn vest, dat in de slaapzaal hing. HET TOONEEL AMSTERDAM. „MEA CULPA" DOOR HET GEZEL SCHAP VAN ROYAARDS. Willem Royaards en Mea Culpa, dat zijn twee namen, die zoo op het eerste gezicht vreemd naast elkander staan. "Want wanneer wij den naam van Willem Royaards hooren, dan denken wij in de allereerste plaats aan den idealist, die twee en half jaar geleden bij de oprichtinz van zijn gezelschap niet alleen beloofde nieu we weeen te zullen betreden want dat beloven zoo wat alle directies bij het begin maar die het in de eer ste jaren ook werkelijk dééd Wat zouden w ij al niet krijgen De meest consciëntieuze aankieeding der stuk ken, geen achterstelling van de pro vincie bij de hoofdstad, geen s mffleur en bovenal een uitgelezen répertoire, dal door Royaards met behulp van drie adviseerende bekende litterato ren zou worden samengesteld. Wij behoeven slechts Adam in Bal lingschap, Mevrouw Warrens Be drijf, Mercadet, De Vroolijke Vrouw tjes van W mdsor. De Barbier van Se- villa en John Gabriel Borkman te noemen om te bewijzen, dat Royaards in het begin werkelijk woord heeft ge houden. Maar in den laatsten tijd ge beurt het herhaaldelijk, dat wij onze oogen van verbazing moeten uitwrij ven, als wij de namen der nieuwe stukken lezen, die hij op het répertoi re heeft gebracht. Wij zouden bijv. wel graag eens willen welen, wat de drie bekende adviseerende letter» kundigen hebben gezegd van stukken als De Vrouw in het Spel, John Clav- de, De Andere en Asra En is M e a Culpa ook door dc drie litterato ren gewogen en geschikt bevonden Zoo ja, dan feliciteeren wij den heer Van Riemsdijk van harte, want dat zou een merkwaardige voor hem zeer gelukkige kentering in de opinie der letterkundige wereld beteekenen. Maar in gemoede, wij gelooven niet zoo heel sterk meer in het bestaan van dien litterairen raad van advies en wanneer die nog bestaat, dan zal hij wel alleen zijn licht laten schijnen voor het vezelschop Royaards No. 1. Want Het Tooneel is sinds September een eigenaardig ensemble geworden. Wij zouden het een groote fumilie kunnen noemen, die uit twee takken bestaat, den Royaards-tak en den Louis de Vries-tak. De eerste is de ware, hij is ras-echtin den tweeden tak vinden wij de stiefzonen, die al leen maar den naam van de familie mogen dragen, doch verder als stief kinderen worden behandeld. De Royaards-kinderen zijn steeds in de puntjes gekleed en wonen in het nieu we kasteel van anno '09, de Louis de Vries-telgen dragen de oude plunje en zijn met de in dat jaar onbewoon baar verklaarde huisjes tevreden. Mis schien zal men vragen, waarom do stamvader Royaards aan die stiefkin deren don zijn naam heeft gegeven? Wij vermoeden, dat hij dit alleen heeft gedaan om hem het blijven wo nen in het dure kasteel anno '09 mo gelijk te maken het ai te straf vast houden aan de Woningwet bleek ook voor Royaards op den duur een te kostbare liefhebberij te zijn. Wie de voorstellingen van „Het Tooneel" trouw heeft gevolgd, zal moeten toestemmen, dat wij niet over drijven. Van het gezelschap No. 1 za gen wij dit jaar De dwaze Maagd, Marsya.s en Lucifer in een prachtige monteering en onder de opperste lei ding van het hoofd zelf Trilby viel wel een weinig buiten het kader, maar de mise en scène was toch tot in de puntjes verzorgd van den troep No. 2 hebben wij Schakels, Uriel Acosta, Asra en nu Mea Culpa gezien in opvoeringen, die eigenlijk in niets verschillen van de voorstel lingen van het gezelschap-Van Lier zaliger. Het gezelschap No. 1 vaart nog steeds op het schip, waarmee Royaards in 1909 onder zeil is gegaan; bij den troep-De Vries is het alleen de vlag, die de lading dckL En zoo is er ten slotte ook niets bevreemdends meer in, dat op 23 Februari 1911 de namen Royaards en Van Riemsdijk broederlijk naast elkander op één programma voorkomen. Wanneer wij een draina als Mea Culpa zien, dan staan wij voor een van die raadselen, die wij moeilijk kunnen oplossen. Wij kunnen in dit stuk onmogelijk een weerspiegeling van het workelijke leven vinden, ja, zelfs als tooiieelwerk zit het vol on handigheden zoo trof hel ons weer, hoe een schrijver als Van Riemsdijk, dio in de tooneelwereld meestal „do Jonker' genoemd wordt, zulke onwo- zenlijke baronnen kon teekenen en toch heeft het stuk bij het groote pu bliek altijd weer een beslist succes. En die bijval vindt het volstrekt niet alleen in de hoogere regionen. Wij hebben bu Mea Culpa het publiek in de stalles dikke tranen zien huilen, als Anna in de waanzinscène tegen oen stoel staat te praten. Op zulke oogenblikken vraag je je af, hoe het komt, dat je buurdame tranen met tuiten vergiet, terwijl je zelf onbewo gen blijft dan begin je te beseffen, dat Van Rriemsdijk eigenlijk meer afweet van de „psychologie de la fou- le", dan de critici met elkander en je moet toegeven, dat hij een tooneel schrijver van zuiver ras is, al moge dat ras je sympathie dan ook niet vol- komen bezitten. Je ziet ja buurdame verbaasd aan. maar je komt tegelij kertijd tot de erkentenis, dat Van Riemsdijk au fond meer menschen- kemiis bezit dan je zelf hij wist, \v at wij altijd nug luaar niet kunnen bc- grijpen, dat hij uiet zulke scènes den nieuschen de tranen uit de oogen zou persen. De opvoering stond als geheel niet boven, doch ooi; niet beneden die, wel ke het Haarlcmsch Tooneel indertijd vau het stuk heeft gegeven. Het zal den heer Van Riemsdijk zeker aange naam .zijn geweest, mevr. Erfmunn 1 en den beer De Vries als Anna en J<> j han terug te zien. Behalve deze tweej I en mevr. Spoor—Carelsen, die haat oude rol van baronesse Kanstra wee* had opgenomen, was de bezetting cc*1 geheel nieuwe. In de eerste plaats moeten wij den heer Van Beein noemen, die van baa^ Mulder de best geschreven rol ui? het drama een zeer mooie en pak' kende figuur maakte. Wij stellen zijtj creatie zelfs boven die van Frits Bouw. meester; de heer Van Beem was s<V berder en daardoor meer levenswaar Dat was nu in alle opzichten zelfi

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1