HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAD. FEUILLETON L.O. - 74683. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1911 De derde is de klasse van belooning als de Jongen daarin komt, krijgt hij een rood bandje-op de mouw, mag met de andere jongens van zijn klas se praten ala de surveillanten het niet hooren (wat in de tweede klasse verboden is), mag krijgertje spelen in den tijd, dat ze onder toezicht gaan luchten, heeft permissie om op Zon dagavond te schaken, triktrakken of dammen en krijgt tweemaal 's wc vruchten bij het eten. Maar ik druk er op, dat het voor naamste van die voorrechten het roo- de bandje is .daaruit blijkt" zeg ik dan, dat je weer een goeie Jongen bent geworden." Schelden doe ik nooit, zoo'n jongen wordt zacht, maar met gestrengheid, behandeld, dat kan best samengaan. „Een engel", zeg altijd, „hoef je niet te wezen, dat ben ik zelf ook niet, als je maar geen ge- meene streken uithaalt." En toen kwam de opmerking over de cigaretten als bodem van de nood zakelijkheid van de tuchtschool. Toch zijn er natuurlijk ook andere vergrij pen heling, verduistering, zelfs meineed en desertie, oplichterij, dienstweigering, weerspannigheid, spelen om geld, strooporij, straat schenderij, dierenmishandeling, schennis der eerbaarheid en misnoe gen dat laatste wil zeggen, dat de ouders de plaatsing hebben verzocht. Of dat nogal vaak voorkomt? Ja, dat gebeurt nogal eens. De lastigste jongens zijn die bene den de veertien jaar, daar kun je nog niet mee praten, ze voelen alleen wat voor straf. Eigenlijk moest daar een andere school voor wezen. Natuurlijk hebben we straffen voor wie zich niet goed gedragen. Vooral in het begin moet er veel gestraft worden, wanneer de jongen nog niet begrijpt, dat wat er gebeurt in zijn belang is. Overigens straf ik alleen, wanneer er opzet blijkt. Straf geeft namelijk wantrouwen te kennen in iemands goede eigenschappen. Meestal bestaat de straf uit water en brood, voor ernstiger overtredin gen uit cachot, zonder bed, zoodat de jongen op de brits moet liggen, 's zo mers zoo maar, 's winters met een de ken. Dikwijls straf ik voorwaardelijk en altijd wijs ik er maar op, dat het toch een mensch verlaagt, wanneer hij als een paard een zweepslag noo- dig heeft." Dit beeld bracht mij tot de vraag „Hoe denkt u over lijfstraffen f' „Daar ben ik absoluut tegen, je vernedert er iemand mee. Als je een zak meel hebt en je slaat er op, dan gaat juist de blom, het beste, er uit. Met een mensch is 't. niet anders. Als officier heb ik, met de sabel n, er dikwijls bij moeten staan, wanneer een man werd afgeranseld. Het is verkeerd wie dat noodig heeft, is zoover dat hij maar liever uit de maatschappij verwijderd worden moet. De kost is hier eenvoudig, maar goed. 's Morgens tarwebrood met rog gebrood en melk, 's avonds hetzelfde, maar dan krijgen verpleegden boven de 17 jaar wat koffie door de melk. 's-Middags is het menu verschillend Zondags vleeschsoep in den winter 's Maandags snert met spek en mager varkensvleesch, Dinsdag aardappelen met groente en vet. Woensdag bruine boonen, grauwe erwten of capucljners met spek. Donderdag snert. Vrijdag aardappelen met stokvisch en rijst, Zaterdag weer aardappelen met groente en vei In den zomer Maan dag grauwe erwten, bruine boonen of capucijners met spek, Dinsdag aard appelen met groente en rundvet, Woensdag.linzen. Donderdag vleesch soep, Vrijdag karnemelk met gort en stroop, Zaterdag aardappelen met groente en vet. Ik weet wel, dat er gezegd is, dat de jongens het van den kost te goed hebben sommigen hebben bei beter dan thuis, maar je kunt toch ais voedsel niet datgene geven, wat de al lerarmste thuis gewoon was te eten 1 Wij spreken nu over wat de Jongens hebben misdreven. Maar er zijn er on der de ouders, die er geen flauw be grip van hebben, hoe ze kinderen moe ten opvoeden. Ik heb het gehad, dat ik een jongen ging toespreken, die pas gekomen wus. „Je zult hier", zei ik hem, „met zachtheid behandeld wor den. maar als je niet goed oppast, hebben we ook andere middelen." „De directeur bedoelt zoker straf fen", zei de jongen. „Zoo als ik thuis gestraft ben, kan de directeur me toch niet straffen." En toen ik verder vroeg, hoorde ik, dat de jongen ln de vacantie drie weken lang aan kettingen gebonden thuis op den zolder gezeten had I Een anderen keer kwam een moe der haar zoontje brengen, waarvoor tuchtschool was aangevraagd en deed me, terwijl hij weg was om te wor den Ingeschreven, een heel relaas. Toen ze uitgesproken had, zei ik „nu wil ik u toch eens zeggen, dat ik verbaasd sta over een moeder, die een kwartier lang praat over haar eigen kind en er niets dan kwaad van weet te zeggen." Toen kwamen de waterlanders, nu ja Ouders sturen soms brieven aan hun jongens in de tuchtschool, zóó vol verwijten, dat ik ze terugzend met de boodschap er bij, dat de jon gen, nu hij zoo goed oppast, zoo'n brief niet verdient. Ze verstaan de kunst van kinderen opvoeden niet. Als het Nut, dat met zijn verschillende instellingen zooveel goed doet. daar eens wat aan deed, zou het heöhïat beter wezen, dan le- zingen te laten houden voor de leden, die ze niet noodig hebben. Een lo kaaltje gehuurd in een volksbuurt, met een kopje chocola de vrouw en met een sigaar den man gelokt en dan in eenvoudige, begrijpelijke taal verteld, wat een kind is, hoe Je 't be handelen en opvoeden moet dat zou nuttig werk wezen En bij deze zeer ware opmerking moet ik het voor ditmaal lateo. Mijn tijd was te kort. om de school ook nog te zien, daarvan komt, hoop ik, nog later. Want de zaak is bij uitstek be langrijk. Ons land heeft vier tucht scholen voor jongens, te Haren, Nij megen, Ginneken en Velsen en een voor meisjes, te Zeist. Zelfs die te Velsen, de jongste, ln April 1908 ge sticht, is vol, of zooals overste Schol ten militair zei, „is op volle sterkte." Toch is er wisseling in het aantal verpleegden. In dezen tijd zijn er de meeste, in Augustus de minste. „Dat is een aanwijzing, dat werk loosheid er mee te maken heeft", zei de directeur. „Maatschappelijke om standigheden, armoede, zijn trouwens dikwijls de ondergrond Het woord van hartelijken dank, dat ik bij 't afscheid tot den sympa- thieken directeur zei. wensch ik hier te herhalen. Zoo'n man op deze plaats moet nuttig zijn. J. C. P. Baitenlaadscli Overzicht Ook de Fransche Kamer heeft zich thans bezig gehouden met de quaes- tie van BEPERKING DER BEWAPENING, waarover in den laatsten tijd o.a. pas in Oosienrijk-Hougaxije druk gesproken is. Sembat diende een motie in, om den bouw van twee kruisers uit te stellen, tot de internationale bespre kingen over beperking der bewape ningen,. die door Frankrijk zoudeu worden uitgelokt, afgeloopen zullen zijn. Pichon, de minister van buiten- landsche zaken, ontraadde de motie. De regeering zoo zei hij zou in tegenspraak komen met zich zelf, sla zij den dringend noodigen aanbouw van de kruisers, welke reeds to lang is vertraagd, nogmaals uitstelde. De motie zou in de tegenwoordige om standigheden zelfs zeer gevaarlijk zijn. Immers, terwijl Frankrijk met de mogendheden, die reeds een aan- merkelijken voorsprong hebben, onderhandelen, zou die voorsprong nóg grooter worden en zou Frankrijk nog verder achterop komen. De minister zei. dat de beste waar borg voor den vrede is gelegen in de sterkte van leger en vloot. Niets zou gevaarlijker zijn. dan ons zelf te ver zwakken, op het oogenblik, dat ande ren zich versterken. De voorsteller der motie interrom- peerde, dat de minister te weinig waarde hechtte aan DE VREDES-CONFERENT1ES IN DEN HAAG. Pichon Niemand meer dan ik waardeer den arbeid der vredes-con- ferenties en ik hoop dan ook, dat deze tot het gewenschte doel zullen leiden. Sembat handhaafde toch zijn motie. Daarop stelde de minister de quaes- tie van vertrouwen (tusschen haakjes zij opgemerkt, dat er bijna geen zit ting van de Fransche Kamer voorbij gaat. of de quaestie van vertrouwen kornt op het tapijt Het eerste gedeelte der motie waarin de regeering werd uitgenoo- digd. besprekingen te openen met de andere mogendheden, speciaal met Engeland en Duitschland, omtrent beperking der bewapening werd nu inet 352 tegen 180 stemmen ver worpen. waarna de geheele motie ir in den doofpot gestopt werd. anneer zal de volksvertegenwoor diging zoo'n motie wel durven aan nemen Welke omstandigheden moe ten daarvoor nog veranderen Wel werd er een andere motie aan genomen. De heeren gevoelden zeker, dat het niet bij een enkele verwerping van liet voorstel-Sembat mocht gela ten worden. Charles Duinont stelde een motie voor, strekkende om de regeering uit te noodigen, pogingen in het werk te stellen, in overeenstemming met an dere bevriende en verbonden mogend heden, om op de aanstaande Vredes conferentie in Den Haag de quaestie an gelijktijdige beperking der be wapeningen aan de orde ie stellen. Tegen deze motie wilde het minis terie zich niet verzetten. Pichon zag slechts een bevestiging in van de instruclies. indertijd al aan de gede legeerden ter conferentie gegeven. De motie werd daarop met 417 tegen 156 stemmen aangenomen. Aanneming der motie-Sembat zou veel meer beieekend hebben. Nu gaat men misschien over Jaren eens pra ten over de wenschelijkheid van be perking der bewapening, maar Sem bat wilde, dat Frankrijk dadelijk het voorbeeld zou hebben gegeven. Enfin, nu zullen we maar op de toekomst hopen I Veel is daarvan nog niet te ver wachten, getuige hetgeen gistermid dag IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG besproken is. Aan de orde was de tweede lezing an het wetsontwerp op de vredes- sterkte van het leger. Daarin wordt bepaald, dat de sterkte van 1 April al ll.uOU man hooger zal worden, in dier voege, dat in 1915 een sterkte van 515.321 minderen ls bereikt, en dat deze tot 31 Maart 1916 op die hoogte zal blijven. De totale uitgave voor de leger- versterking gedurende die vijfjarige geriode wordt berekend op 141 mil- oen mark. Alzoo dus EEN BELANGRIJKE VERSTER KING VAN HET DUIT- SCHE LEGER. Alle sprekers in den Rijksdag, be halve de sociaal-democraten en de Polen, verklaarden zich vóór de aan neming van dit voorstel De minister van Oorlog, Von Hee- ringen. zei, dat men het algemeen met de regeering eens is, dat een sterk leger voor de machtspositie van Duitschland noodig is. In Duitschland aldus de minis ter bedragen de uitgaven voor le ger en vloot per hoofd van de bevol king 15.5 pCt. van de totale uitgaven, zoodat 84.5 pCt. voor beschavings doeleinden overblijft. Ik geloof, dat zulks, met het oog op onze geographi- sche ligging, met twee fronten, en in verhouding tot het volks vermogen, weinig is. Ik ben bovendien van mee ning. dat de groote vooruitgang van Duitschland in de afgeloopen 40 jaar op wetenschappelijk en oeconomisch gebied niet alleen veroorzaakt is door gelukkige oorlogen en der. daar door het land blnnengestroomden mililardenregen, maar ook in belang rijke mate door de opvoeding, die het volk een jaar lang door den algemee- nen weerplicht heeft genoten. (Toe juichingen). Heden zal de hoofdelijke stemming over de eerste paragraaf van het ont werp plaats hebben. Het overige ge deelte van het ontwerp is al aangeno men met de stemmen van Polen, so ciaal-democraten en enkele centrum- leden tegen. Heden is ook de oorlogsbegrootin g aan de orde. Ook in Amerika wordt weer een enorme som geld gevraagd voor oor logsdoeleinden, want daartoe strekt toch ook De begrootingscommissie voor bei Huis van Afgevaardigden heeft rap port uitgebracht over het krediet van 45.560.000 dollars voor den bouw van het Panama-Kanaal, welke som door de schatkist zal betaald worden uit de opbrengst der obligatie-leening en van een krediet van 3.000.000 dol lars voor de versterkingen van het Kanaal. Generaal Bron, Hij zal een nationale begrafenis hebben. Met 457 tegen 3 stemmen beeft de Fransche Kamer gistermid dag een crediet daarvoor toegestaan. Bruns bewindsperiode kenmerkt zich door hel invoeren van de avia tiek in het Fransche leger. Hij heeft deze krachtig gesteund en niets on- lan gelaten om de officieren tot volhardend oefenen in het vliegen -te bewegen. Verder heeft generaal Brun den generalen staf naar Duitsch mo del hervormd en is de doorvoering van de vier-stukken-batterij bij de veldartillerie zijn werk geweest. Het sterven van den Minister is on verwacht gekomen, alleen was be kend, dat hij sinds «enige dagen aan influenza leed. De minister-president Briand zal tijdelijk ook als minister van oorlog optreden. Daarover is in de laatste weken nogal veel te doen geweest. Thans bevat de Norddeutsche All- gem. Zeitung het volgende bericht ..De kroonprins en de kroonprinses zullen op hun terugreis uit Egypte in den loop van de maand April een officieel bezoek brengen aan Rome om den koning van Italië de gelukwen- schen van den keizer over te brengen met het Italiaansche nationale feest.'' Keizer Wilhelm gaat dus niet zelf. UIT PORTUGAL. Naar aanleiding van de berichten in de bnitenlandsche pers omtrent ongeregeldheden, die zouden zijn voorgevallen, ontving het Portugee- sche gezantschap te Parijs het vol gende telegram uit Lissabon ,,In het geheele land heerscht volmaakte orde en rust. De ministers werden bij hunne bezoeken iu de provincies van het noorden en het westen dooi de bevolking met de grootste harte lijkheid ontvangen." is nog altijd niet opgelost Er komen intusschen allerlei ge ruchten, zoodat het duidelijk is, dat in Turksche staatskringen nogal ©enige verwarring heerscht. AMERIKA EN JAPAN. De commissie uit den Amerikaan- schen Senaat heeft een gunstig rap port uitgebracht over het ontwerp scheepvaart- en handelsverdrag met Japan, dat begin 1912 van kracht zal moeten worden. Het hoofdkenmerk van dit nieuwe ontwerp-verdrag hetwelk met zoo onverwachte snel heid tusschen de regeeringen van Ja pan en de Vereenigde Staten is be klonken bestaat hierin, dat er het artikel uit is weggelaten, dat wèl voorkwam in het loopende verdrag en waarbij de contracteerende partijen zich het recht voorbehielden, wetten te maken ter inperking van de immi gratie van arbeiders. De Japansche regeering heeft aan het Amerikaansche gouvernement mondeling do verzekering gegeven, dat de in Japan bestaande regeling, volgens welke aan Japansche emi granten geen paspoorten voor de Ver eenigde Staten worden verstrekt, zal worden bestendigd. Men verwacht, dat dit de bewoners der kuststaten zal tevreden stellen. Het lijdelijk verzet der STAATSSPOORWEGAMBTENAREN TE TRIEST duurt nog voort. De ambtenaren staken niet, maar brengen den dienst in de war, door alle bepalingen en instructies letter lijk op te vatten. Alles krijgt nu veel vertraging. Vooral bij het goederenvervoer is dat heel opmerkelijk De voorschriften zeggen, dat zendingen moeten wor den nagekekenge woonlijk wordt een monster gestoken, doch thans worden alle vaten, balen of zakken opengemaakt en nauwkeurig onder zocht. De regeering staat vrijwel machteloos tegenover die handel- e ambtenaren eischen 20 pCt. loonsverhoogirig, en ze hebben beslo ten het lijdelijk verzet door te zetten, t de regeering wil toegeven. Maar de regecring heeft daarent©« gen besloten den looneisch te blijven weigeren. Stadsnieuws Besmettel Ij ke Ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Fa- bruari kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 4 geval len van roodvonk te Haarlem, 1 geval van roodvonk te Heemstede en 2 ge vallen van diphtherltis te Zandvoort St. Dorotheus. De „St. Ct." bevat de Kon. goedge keurde statuten van het R.-Kath. Kalk- en Steenbewerkersgilde „Sint Dorotheus", te Haarlem. Het doel der vereeniging is de zede lijke en stoffelijke belangen harer le den te behartigen, hun vakkennis te vermeerderen, de goede verstandhou ding tusschen patroon en werklieden te bevorderen. De vereeniging tracht haar doel langs wettigen weg te bereiken en wel door le. het houden van vergaderin gen tot het bespreken van gemeen schappelijke belangen2o. het in overleg met de patroons vaststellen an aannemelijke arbeidsvoorwaar den, zoo mogelijk door het sluiten van een collectief arbeidscontract3o. het houden van vakcursussen, het stich ten en in stand houden van een bi bliotheek van vakkundige en sociale werken, alsmede van een fonds of ka© tot geldeliiken steun bij onvrijwillige werklooshe'd. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem op Dinsdag 28 Febr. 1911, des nam. van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezennan. Programma 1. Preludium en Fuga No. 3, Men delssohn. 2. Andantino, J. Rheinberger. 3. Sonate, A. G. Ritter. 4. Largo, Handel. 5. Fluit-Concert (le deel), Ch. Rinck. Uit de Rechtszaal SCHUURTJE BESCHADIGD. P. J. Ch. D. te Haarlemmermeer, heeft in een bui van baldadigheid eon paar planken van een schuurtje los getrokken. Het houten gebouwtje, dat niet al te stevig was, behoorde aan J. G. v. d. Bos. Beklaagde D. ontkende zich bij 't schuurtje te hebben opgehouden; de vrouw van Van den Bos, die op het geraas vau het breken der planken naar buiten ging. herkende D. even wel zeer beslist. V. d. B. zelf heeft D. in den kraag gegrepen. Mr. Hoyer achtte de aanwijzingen, tegen D. voldoende overtuigend en eischte, met het oog op de veelvuldi-; ge vernielingen die daar voorkomen, drie weken gevangenisstraf. SMAAD. Er was eenigen tijd geleden te Zaandam een erfenis te deeien. En zooals dat wel meer gaat de erfge namen kregen met elkander, en voor al met den notaris, den heer G. van. H., die de zaken van den overlede ne behartigde, oneenigheid. Het werd ten slotte tegen den notaris een hoela campagne van verdachtmaking. Bro-' chures werden de wereld ingezonden, die er van spraken, hoe zonderling de heer v. H. wel met de erfenis han delde, en op tergende wijze zat men die, demonstratief, waar hij maar meende, dat het den notaris goed in het oog vallen kou, te lezen. Maar op den avond van den 22sten December maakten J. D. W. en J. P. het al te erg. De notaris had een vei ling gehad, waar het nog al rumoerig toegegaan was; het buskruit zat in OM ONS HEEN No. 1313. D9 Tuchtschool te Velsan. „Waarom de jongens meestal op de tuchtschool komen t Voor diefstal en do reden daartoe is vaak de lust naar die vervloekt© cigaretten Mooi was 't woord niet. maar 't kwam er zoo hartgrondig uit, name lijk uit den mond van den directeur Van de Veisensche tuchtschool, met wien ik het voorrecht had, Donder- 'dag ©en paar uur rustig te praten. ,Daar zat hij ln zijn kantoor van de Ituchtschool, met het kortgehouden, 'grijzende haar, den grooten knevel ©n dat besliste, waaraan de oud-officier te herkennen is. Want overste Schol ten heeft bij de marine gediend. Toch da hij niet barsch, integendeel de goed moedigheid straalt hem uit de oogen, maar meteen de zekerheid van mee- pinpr en overtuiging, die voor den di recteur van een tuchtschool niet maar ©en sieraad, doch ook ©en noodzake lijkheid is. „De jongens komen hier voor straf, dat moeten z© wel begrijpen. De tn- deeling is zoo wie als kind wat ver keerds doet, ©n niet goed is opgevoed, gaat naar een opvoedingsgesticht wie thuis wel goed opgevoed wordt, komt naar de tuchtschool. Hun leef tijd is zeven jaar als minimum en 'achttien jaar als maximum, als de 'ouders plaatsing vragen een en twin tig. Ze zijn hier in de tuchtschool min stens een week en hoogstens ©en jaar. De rechter veroordeelt jongens van wat ouder leeftijd ook wel tot gevan genisstraf, maar ik had liever, dat al le jongens van zestien tot achttien jaar naar de tuchtschool werden ge stuurd, onder voorwaarde dat eerst als de directeur z© daarvoor onge schikt vindt, hot vonnis in gevange nisstraf wordt omgezet. Wat de jongens hier leeren? Ge woon lager onderwijs en slójd, vak opleiding is uitgesloten. Daarvoor blijven zo hier te kort. Wel heb ik voorgesteld, hun ook wat kleermaken en schoenmaken te laten leeren, zóó veel, dat ze ten minste de kleeren en schoenen van 't gezin verstellen kun nen. Dat geeft bezigheid en houdt van veel af. Verder werken z© ln den tuin, om later zelf een lapje te kun nen bewerken. Ik heb wel brieven gehad van jongens, die geld verdien den met wat ze in de school hadden geleerd of bekroond waren op een huisvlijt-tcntoonstelling, want zooveel mogelijk blijf ik met de jongens in re latie. Als ze weg gaan, vraag ik z© om me nog eens te schrijven en als ze gaan naar plaatsen waar een afdee- ling van de vereeniging Pro J u- y n t u t e gevestigd is, dan houdt die ©en oogje op zoo'n jongen dat is voor hem een lieele ruggesteun. Nee, ln Haarlem is er nog gieen, dat is wel Jamnier. Sommig© jongens blijven te lang, anderen te kort, ik zou liever willen, dat do directeur adviseerde aan den rechter over* den duur van 't verblijf. Ieder© jongen komt in de eerste, dat is de afzonderlijke, klasse en die tot ©en maand zijn veroordeeld, blij ven daar dien tijd in. De twee eerste dagen laat ik den jongen in zijn af zonderlijk kamertje over aan zijn ge dachten, hij krijgt dan ook geen werk, maar ik ga hem opzoeken en ©preek hem toe, om hem te wijzen op de noodzakelijkheid, dat hij, die een fout heeft begaan, weer een goede longen wordt. Alleen in maatschap- pelijken zin, het geestelijke laat ik aan de geestelijken over. Na die twee dagen schrijit hij zijn levensgeschie denis op. daar zijn soms heel goeie stukken bij, anderen brengen er Baar weinig van terecht Past hij goed op, dan gaat hij over naar d© iweed© klasse -dan spreek ik heel zelden meer over wat hij achter zich beefl en dan nog alleen onder vier oogen. Dat is de klasse van opbouw. EEN MODERNE ROMAN IN 23 HOOFDSTUKKEN^ 1) L „Het Witte Huis" Chimston, 3 Aug. Waard© Gough. Nu. ik heb je advies opgevolgd en mij de automobiel gekocht De bewus te .Mercedes van 20 paardenkrachten een prachtige wagen! Woensdag werd de wagen aan mij afgeleverd en ik had toch nog een oogenblikje spijt, dat ik paarden en equipage heb af geschaft. Want je weet nooit, wat er inet een auto gebeuren kan! Enfin, op uw verantwoording! Als ik ongeluk ken en moeilijkheden er mee krijg, draag jij <le verantwoordelijkheid! tVanneer kom je nu de auto eens in- specteeren? Voor den 30en heb ik ei- .genlijk weinig tijd, omdat ik een paar dringende zaken moot afdoen. Ik zou zeggen: kom den 30en, dan zullen wij ©•ui flinke toer maken, zoodat je kunt yrien. wat het voor een machine is. Je •bent nog al corpulent; dus als wij het onderste boven vallen, kun je voor fnii als stootkussen dienst doen! Laat je mij even weten, of ik Je kan ver wachten? Saluut! FRED. RODWAY. P.S. Tusschen haakjes, heb ik niet een nummerplaat of zoo iets noodig voor mijn auto of hoe is dat'? De auto kwam met het spoor en had niets der gelijks. Waar kan ik die nummerpla ten krijgen? rr. Dean's Inn, Londen, E. C. 5 Aug. Beste Rodway. H Doet me genoegen, dat je einde lijk aan mijn raadgevingen gehoor heb gegeven en je een auto heb aan geschaft. 't Is het vervoermiddel te genwoordig. Wat heb je aan paarden en equipage? Die tijd is lang voorbij. Zal met genoegen den SOen komen. Kom mij met den auto van trein 5.30 afhalen. De rit van het station naar je landgoed zal mij een idee geven van wat je auto waard is. In haast! Adieu! WINWOOD GOUGH. III. „•Het Witte Huis". Chimston, 6 Aug. Amice. Doet me pleizler, dat je komt. Maar waarom antwoord je niet op mijn vraag aangaande de nummerplaat? Je weet, van al zulke dingen weet ik ab soluut niets af, ik ben nog groen als automobilist. Heb ik nu eigenlijk zoo'n nummer noodig of niet? Of hoef ik het de eerste maanden nog niet te hebben en komt dat later pas? Antwoord als je blieft per omgaan de, wil je? Geheel de uwe. FRED. RODWAY. IV. Dean's Inn, Londen, E. C., 7 Aug. Waarde Vriend. Notuurlijk heb jij een nummerplaat noodig! Je mag immers niet rijden zonder nummer, tenzij je doet, als of Je do Koning was. Vraag hot aan bij het betr. Bureau; 't is zoo eenvoudig mogelijk. Bonjour! WINWOOD GOUGH. V. „Het Witte Huis" Chimston, 28 Aug. Beste Gough. Voor iemand met zoo'n ontzaglijk geleerden bol als Jij kan het „zoo een voudig mogelijk zijn", een nummer plaat voor je auto te krijgen, maar Ik zeg je, dat ik er een heidensche moeit© mee heb gehad. Ik begrijp er net zooveel van als een kaffer van het Budget. Ik heb sedert je laatsten brief ongeveer niets anders gedaan, dan mii wenden tot het „betrokken bu reau" zooals Je erg duidelijk ©d begrijpelijk schreefl Maar ik ben er geen zier inee opgeschoten. Ik heb zoo wat all© „betrokken bureaux" afge loopen en dat heeft mij heusch tijd en moeite genoeg gekost. Eerst heb ik naar het Departement van Binnen- landsche Zaken, afdeeling: Onder houd der Rijkswegen geschreven en gevraagd om een nummerplaat voor een automobiel. Na driemaal om ©enig antwoord gesmeekt te hebben, kreeg ik een officieel schrijven met verzoek, mij te wenden tot... een smid of ijzerhandel! Toen ben ik naar een ijzerhandel gegaan en die stomme ke rel vroeg me, of ik al een nummer had. Ik heb mij uitgesloofd, hem aan riet verstand te brengen, dat ik d&ur voor Juist bij hem kwam en dat mij het nummer overigens niets kon sche ien; hij moest er maar een of ander nummer op zetten. Maar die sloome vent scheen dat niet te kunnen begrijpen: hij schudde zijn dik hoofd en zei. dat ik dan eerst maar naar de politie moest gaan; hij dacht, dat die de nummers uitgaf, zei hi). Wel, ik stapt© het Politiebu reau binnen, maar toen ik den agent uitlegde, dat ik een auto, maar geen nummer had, begon hij zóó verdacht to kijken en zóó raar te doen, dat ik het verstandig achtte, zoo spoedig mogelijk weg te gaan. Vandaar wandelde ik naar het Post kantoor, waar d© idiot© ambtenaar mij vroeg, hoe zwaar mijn auto was, alsof ik het dingetje zoo maai' op de bascule kon wegen. Toen gaf hij mij een rood formulier en een blauw for mulier, en die moest ik alle twee in vullen; voor het eene moest ik 10 pist. betalen en voor het andere 25 pd.st. en toen zei hij, dat ik nu wel weer weg kon gaan; ik zou er wel nader van hooren. Ik begreep er toen abso luut niets meer van; op het roode for mulier stond trouwens het gewicht van mijn auto drie maal zoo hoog in gevuld als op het blauwe en hoe kan dat nu eigenlijk? Enfin, toen ik thuis kwam, begreep ik pas, dat ik niets was opgeschoten en dat ik nog geen nummer had. Eindelijk, toen ik nog een week lang op stap was geweest, ontdekte ik, dat ik bij het bureau van den Graafschapsraad moest zijn.maar toen ik daar kwam, was de ambte naar met vacantie of er waren geen formulieren meer of zoo iets ik weet het warempel zelf niet meer. En daar zat ik nu zonder nummerplaat, maar met een waarschuwing van de politie, dat ik een bekeuring krijg, zoodra ik het waag, met de auto zon der nummer uit te rijden. En weet je. wat ik toen gedaan heb? Ik heb de heele zaak gewoon uit gemaakt en zelf een nummer op mijn wagen gezet L- O 74683, want ik had er nu meer dan genoeg van, geloof dat maar! En nu is alles in orde. Ik rijd alle dagen met den wagen uit en Je zult eens zien, wat het een fijne auto! is keurig, eerste klas. zeg ik je. Dus je kunt nu overuiogen komen; er is geen gevaar voor bekeuringen,; maar je zult mij eerst je excuus moe ten maken voor al de moeite, die je me veroorzaakt hebt met je duidelijke opgave van het „betrokken bureau"! Adieu'. Tot Zaterdag, niet waar? t.t. FRED. RODWAY. VL Dean's Inn, Londen E. C. 29 Aug. Amice. Ben je nu heelemaa) niet goed? Een volsch nummer aan je auto te hech- ten! En dat in een land, waar achter eiken boom een agent staat te loeren, die automobilisten moet bekeuren! 11a sta er verstomd van! Zoo iets is ma m'n heele leven lang nog niet overko-' men. Je hoeft niet te denken, dat morgen kom. Als advokaat en als lid van de Engelsche Automobielclub go ik niet in een auto zitten, die eou valsch nummer draagt; dank Je wel' Luister naar mijn goeden raad er» houd je auto stilletjes binnen, tot d( ambtenaar van don Graafschapsriuuf weer terug is en jij je goede nununej te pakken hebt. Dan zal ik overkomei maar niet eerderI Bonjour! WINWOOD GOUGII (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5