De Inrljes-HÉMiëi ^asi HAARLEM'S DAGBLAD dc lucht en een vonk was slechts noo- dig om liet te doen ontvlammen. Toen de notaris zijn rijtuig wilde binnen stappen, schreeuwde W. hem toe: ,,Je hebt fraude gepleegd", en toen P.: ..Wanneer geef je do stukkou terug, die Je gestolen hebt? Ja ,;e hc'frau de geploegd bij den inventaris". De notaris diando deswege een kif ht in, de zaak werd onderzocht en niets bleek te zijnen nadoele. Gisteren hadden W. en P. zich we gens smaad voor ouzo Rechtbank te verantwoorden. W. ontkende de hem ten laste gelegd zijnde woorden teheb- ben gesproken; P. erkende den eer sten zin gezegd ie hebben; van den tweeden kon hij zich niets meer her inneren. Maar eenigo getuigen kwamen te gen W. en P. getuigen; zij hadden de woorden zeer goed verstaan, en her innerden zich die nog heel goed. Mr. Hoyer eischto togen W. f 200 boete subs. 10 dagen hechtenis en tegen P. 14 dagen gevangenisstraf. Gev. Voor we rpen. Terug te bekomen bij: N. Poen, Spaarnwouderstraat 97, een heerenparapluie. K. Pluister, GasthuLslaan 116, een «wart zijden das. J. van Woning, It. Lakenstraat 1, É5 draadnagels. H. Ploeger, Gen. Jouberlstraat 45, een dameskraag. C. Vrugt, Helmbrekersteeg 11 rood, een paar overschoenen. G. Koster, Amsterdamstraat 7, oen tak spruiten. J. Metselaar, Leidscheatraat 142, een schoen. A. Cobelens, Leidscheatraat 151, een kinderhandschoen. J. Konings, Roosveldstraat 3, een tinken schoorsteenkap. NED. VER. TOT AFSCHAFF. VAN ALCOH. DRANKEN. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Haarlem van de Ne<L Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken werd verslag uitgebracht over de jaarver gadering der Noord-Holl. Propagan- da-commissie, waaruit bleek, dat het ledental in de provincie Noord-Hol land met 40 tot 59 pel. gestegen was, tevens dut de velddag waarschijnlijk zul worden gehouden op 2 Juli te Velsen. Tot voorzitter werd gekozen de lieer Vader. Tot bestuurslid mcj. S. Groot. Hot verslag en de begrooting van den penningmeester werden goedge keurd. Uit het verslag over 1910 bleek dat aan contributie was ontvan gen do som van 1 159.58 1/2. Het batig saldo was f 60.17 1/2. Het ledental bedroeg op 1 Januari fuim 160. 50 jaar gehuwd. 13 Maart a.s. zullen H. vun der ■Mey en W. M. Schoolings, wonende op het hofje aan den Kinderhuissin- gel 02 J., 50 jaar gehuwd zijn. De man is 49 jaar werkzaam ge weest bij de Haarlem5che Kutoen- Maalschappij en geniet de laatste Jaren een pensioen, hern door de di rectie geschonken. Zij wonen al ruim 26 jaar op dit hofje. Nu ligt het m het voornemen der buurtjes, om het gouden echtpaar een genoeglijken dag te bereiden. Do toekomstige bruid en bruidegom zijn voor hun leeftijd 72 jaar nog flink en gezond. Volksbond tegen Drank misbruik. Op de agenda voor de vergadering van de af deeling Haarlem en Omstre ken van den Volksbond, komen o. m. .voor als punten van behandeling Verkiezing van een lid van het be stuur wegens het periodiek aftreden van den heer A. van der Voort Azn., die herkiesbaar is. Verslagen van penningmeester en Becretaris. Candidaatsteliing van twee leden voor liet hoofdbestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren Mr. 1L Goeman Borgesius en Prof. Dr. C. A. Pekelharing, die beiden herkiesbaar zijn. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bij de gisteren gehouden verkoo- plng van een huis met bouwterrein van den heer H. Roozen aan den Bin nenweg is perceel 1, het huis, ver kocht aan W. C. Jansen Hendriks, makelaar voor f 4000, en perceel 2, bouwterrein, aan denzelfde voor f 11800. ZANDVOORT. Agenda voor de op hedenavond te 7 1 2 uur te houden raadsvergadering: Ingekomen stukken en mededeelin- «en. Rechtsgeding ter zake teruggave be taalde belasting. Plaatsen photographietent op het strand. Strandverpachting. Reclame plaatselijke directe belas ting uaar liet inkomen. Rapport Commissie Raadhuisbouw. Bestrating trottoir Koslverloren Slruatweg. Binnenland DE BEWAKERS WEL I Woensdagmorgen brachten twee sergeants uit Amsterdam een deser teur naar Leeuwarden over. Te Sneek aangekomen, lieten de bewakers den gevangene gelegenheid, om zich een .«ogenblik te verwijderen Onderwijl bemerkten de sergeants, dat de trein Zich weer in beweging wilde zetten. Zonder om den hun toevertrouwden deserteur te denken, haastten zij zich, weer in den trein te komen. Zij reden weg, enlieten den gevangene ach ter, zoo vertelt de „Leeuw. Ct". TWEEDE KAMER., Höt nieuwe artikel 451ter der Straf wet, waarvan de behandeling giste ren den halven dag goloopen hooit, zonder dat er nog iets beslist heeft, bedreigt hechtenis of boete tegen den- geen die eenig middel tot voorkoming van zwangerschap openlijk tentoon stelt, hetzij openlijk of ongevraagd zoodanig middel of diensten ter voor koming van zwangerschap aanbiedt of ais verkrijgbaar aanwijst. Door den heer Limburg was een amende ment voorgesteld ten doel hebbende om het alsverkrijgbaaraan- w ij z en alleen strafbaar te stellan, wanneer dit uit winstbejag geschied de. Dit, met het doel om de weten schappelijke propaganda voor do leer van het Neo-Malthusianismo niet te belemmeren, waar de rogeerlng zelve verklaard had dit artikel niet te be doelen als oen bestrijding van het stelsel. Bovendien moest niet elk ver trouwelijk gesprek over dit onderwerp aanleiding kunnen geven tot een strafvervolging. Op juridische gron den werd het amendement onder schreven door den heer Van Sasse van Usselt, doch de Minister Regout had er onoverkomelijke bezwaren te gen. hoezeer hij bereid was aan de geopperde bedenkingen door een re dactiewijziging te gemoet te komen. Gelijk te vermoeden viel ging dit debat over in een gedachtehwisseling pro en contra het Malthusianisme uit moreel oogpunt en van ethisch stand punt beschouwd. Ten deele liep het over de vruug of de wetgever moest ingrijpen In de vrijheid van de aan hangers van het stelsel om het to propageeron en ook voor de practijk daarvan propaganda te maken. Wij gelooven er wel aan te doen den belangstellenden lezer, die zijn verstandskies reeds heeft, naar de Handelingen te verwijzen, ter kennis neming van een ongetwijfeld zeer be langwekkende, maar daarom nog geenszins voo ralle ooren (en stellig niet voor die van jonge vrouwen op Het lioöfdb&stuür heeft gemeend tot ondersteuning van den bij laud en tuinbouw algemeen zich openba renden aandrang op uitvaardiging van een wettelijke verplichting tot verzekering zich tot do regeenng te moeten wenden. Spreker wees ten slotte op het 50- jarig bestaan der Pomologische Ver- eeniging, die dit gouden feest zal her denken met een bloemententoonstel ling te Boskoop, waarvan Z. K. H. de Prins het beschermheerschap heeft aanvaard. Uit het taris, den bleek, dat het aantal aangesloten vereerd gingen van 64 tot 74 steeg. Hierna was aan de orde een voor stel van de Voreeniging van Patroons in het Tuinbouwvak te Amsterdam en Omstreken, om de wonschei ij kheid te bespreken van het door het centraal bestuur bijeenroepen van groepsver gaderingen. Na een uitgebreid debat werd be sloten, dat het bestuur deze zaak zal overwegen. Daarna trad als spreker op do lieer F. E. Posthumn, directeur van de Tuinbouw-Onderlinge te Am sterdam, die ©en uiteenzetting en cri- tiok gai van de ontworpen Ziekte- Wet en Raden-Wet, voor zoover de Tuinbouw daarbij is betrokken. Spreker gaf een uitvoerige uiteen zetting van de wet. Hierop werd een uiteenzetting ge geven van hetgeen door do Tuin- en Landbouw-Onderlinge aan de arbei ders wordt uitgekeerd. Da&rna besprak de inleider de be staande ziekenkassen in tuinbouw centra, naar aanleiding van een on derzoek naar do Ziekte-Verzekering, ingesteld met behulp van de secreta rissen van de plaatselijke Ongeval len-Commissies van de Tuinbouw- Onderlinge, Waar onder de Ziektewet ook de tuinbouw-arbeiders begrepen worden, en voor hen nog geen ongevallenver zekering bestaat, zal deze laatste zeer zeker nog geregeld worden, vóór dat de Ziekte-verzekering wordt in gevoerd. Welk standpunt nemen de Land en Tuinbouw-Onderlinge te dien op zichte in Ten eerste verlangen zij, dat van Regeeringswege aan alle landbou wers (in den rulmsten zin genomen, dus met inbegrip van tuin- en boschbouwersN do verzekeringsplicht voor de geldelijke gevolgen van onge- was ridder ln de orde van den Nea. Leeuw, officier in do orde van Oranje Nassau en van het Legioen van Eer, ridder der Pruisische Kroonorde. CONTRACT VERBROKEN, Volgons een mededeellng van 'de Etiolle Reive is, ten gevolge van een verschil tusschen den Belgischen mi nister van opent tre werken en de Nederlandsche firma belast met de onderhoudswerken aan de haven van Antwerpen het contract mot die fir ma opgezegd, met ingang van 1 Naar alle waarschijnlijkheid ie hier bedoeld de to Antwerpen gevestigde firma Ackermans en Van Haren, wel ker leden van oorsprong Hollanders zijn, zoo schrijft 't llbld. HOOGER LANDBOUW ONDERWIJS. D© Minister van Landbouw, de heer Talrna, bracht een bezoek aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool te Wageningen, in ver band met de voorgenomen reorgani satie van die inrichting. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is een blok van vier woningen, gelegen aan de Rohofstraat te Ambt Almelo en toe- behoorende aan den heor F. II. Ja- link aldaar, door brand vernield. Ook de inboedels werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Mr. H. SMEENGE. In de vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het dis trict Mepjjel is besloten het zilveren jubilé van den heer mr. J. Smeenge, als lid der Tweede Kamer feestelijk te gedenken. ARBEIDERS ZIEKTEVERZE KERING. De Nederlandsche Hotelhouders- bond lieeft adhaesle betuigd aan het adres van de Vereeniging van Neder- landscho Werkgevers, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de ontwerpen van wet tot regeling der arbeidersziekteverzeke ring, in welk adres wordt verzocht om de goedkeuring aan do ontworpen regeling te onthouden. ko@ten eesi zijn een VBg-ca.aga.ay'gl., omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. de tribunes) geschikte gedachtenwis- seling. Morgen over het lot van het artikel. Dr. DE GELDER Naar het ,,Hbld." verneemt, is Dr. De Gelder, gewezen onder-directeur dor Gemeentelijke Electriciteitswcr- ken to Amsterdam, door nagenoeg alle ambtenaren der G. E. W. een tegel-tableau aangeboden, de Centra le aan de Hoogte Ivadijk voorstellen de. Een oorkonde bevat de mededeeling dat dit geschenk aangeboden wordt als bewijs van de aangename ver standhouding, welke tusschen Dr. Do Gelder en de met hern samenwerken de ambtenaren heeft bestaan. NED. TU1NBOUWRAAD. Gisterenmorgen werd te Utrecht een vergadering gehouden onder voorzitterschap vun mr. J, C, de Marez Oyena, oud-minister van Wa terstaat. Aanwezig waren 48 vereenigingen. De voorzitter opende de vergade ring met een korte toespraak. Hij wierp een terugblik op het afgeloo- pen jaar en bracht o. a. in herinne ring de nationale bloemententoon stelling te iluurlem ter gelegenheid van liet 50-jarig bestaan der Alge- meene Voreeniging voor Bloembollen cultuur. Verder werd gewezen op den be haalden grand prix, toegekend aan den in Oud-Hollandschen stijl aange- legdeu tuin op de Brusselsche ten toonstelling en andere eere-pryzen. aldaar' behaald. Het jaar 1910 was voor den tuin bouw. zij het dan niet geheel onver deeld, dan toch voor het grootste ge deelte, gunstig. Over de wettelijke maatregelen weidde spreker uit. De quaestift kwam dezer dugen in de afdeelingen der Tweede Kamer ter sprake. Hoewel het laat is geworden, het is z. i. toch nog niet te laat en wauneer alle krachten worden ingespannen, kan voor don zomer van 1911 het ont werp tot wet worden verheven. Bij de Tweede Kamer werd door het Cen traal Bestuur op bespoediging aange drongen. Spreker drukte den wensch uit, dat men door samenwerking eens zal ko men tot een internationaal informa tie-bureau. waartoe het Haarlemscho van den Bond ware in te richten. Nooit echter zal dit bureau mogen leiden tot denationaliseeren. Onzen land- en volksaard bliiven wij ge trouw. vallen wordt opgelegd. Geschiedt dit van Regeeringswege, dan wordt een einde gemaakt aan de verwarring, die thans bestaat en voortkomt uit het feit, dat de eene vereeniging op deze-, de andere op gene wijze haar verzekering meent to kunnen inrich ten. Ten tweede laten zij het gaarne aan de Regeering over om te bepalen welke rechten uit een wettelijke land- bouw-ongeva Hen verzekering voor de tuin- en landarbeiders moeten voort vloeien. Niets zal hun aangenamer zijn. dan dat deze rechten, er. vooral het beroepsrecht. zeer nav^vkeurig omschreven worden Ten derde vragen zij met nadruk, dat als de rechten voor de tuin- en land-arbeiders geheel door de wet zijn vastgesteld en dezen dus alles gewaarborgd is wat zij kunnen wen- schen, de uitvoering van de wet geen cent meer zal kosten dan voor het verleenen der rechten aan de arbei ders en de noodige udministratie-kos- ten noodig zal zijn. Opdat dit in werkelijkheid zoo zal komen, verlangen zij, dat de admi nistratieve uitvoering der wet aan de organisaties van de tuin- en land bouwers zeiven zal worden overgela ten. Dus geen beknibbelen van de rechten der arbeiders, integendeel, de Regeering regele die naar beste weten, doch ook onnoodige kosten voor ambtenaren en administratieve voorschriften, voor zooverre deze voor de uit\oering der wet niet wor den vereischt. TUSSCHEN WAGENS DOODGEDRUKT. Do conducteur Koender van den Nijmeegschen tramweg geraakte Woensdagavond bij het rangeeren tusschen de wagens. De dood volgde onmiddellijk. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. In een vergadering van de leden van het correspondentschap Zwolle werd besloten tot oprichting eener af- deeling Zwolle der Nederlandsche Heidemaatschappij. Het aantal leden bedraagt ongeveer 60. GEN-MAJOOR Jhr. L. C. VAN DEN BRANDELER. Gisteravond is do generaal-majoor Jhr. L. C. van den Brandeler, gou verneur der Koninkl. Militaire Aca demie, te Bre daoverleden. Generaal Van den Brandeler be- feikte den leeftijd van 55 jaar. Hij 55 JAAR MEDICUS. .Dr. P. Mulder, de bekende medicus, te Bathmen, bij Deventer, vierde gis ter zijn tachtigsten verjaardag, en te gelijkertijd herdenkt hij het feit, dat hij 55 jaar geleden promoveerde. In de gemeente zijner inwoning hebben allerlei feestelijkheden plaais. Een oommissie uit de inwoners l>ood den jubilaris een album aan. VERDRONKEN. Gisternamiddag is binnen de slui zen vnn Mark en Dintel te Dintoloord, bij het aan boord gaan, de beurt schipper van Oudenbosch op Rotter dam, Cuijpers, verdronken. Zijn lijk is opgevischt. Do schipper B. v. d. Werf, uit Hul zen, wiens schip te Amsterdam ligt, had het ongoluk in den Ainstel te vallen. Hij werd daaruit levenloos opge haald. LENTE? Te Rotterdam is gisteren een vlin der (witje) gevangen. DE „BALTIQUE." Te Vlissingen werd door de Neder landsche en de Belgische Justitie een onderzoek ingesteld Ln verband met de op de reeds plaats gehad hebbende aanvaring tusschen de Belgische stoomschepen „Baltique" en „Fin land," waarbij zes opvarenden van de „Baltique" om het leven kwamen. ONVOORZICHTIG. 's Avonds is bij de 2e viaduct op den Heckumerweg te Lonneker 29-jarige eohtgenoote van den fabrieks arbeider G. Koster door den locaal- tieiu EnschedéBoekelo aangereden. De vrouw kreeg een diepe wonde aan het voorhoofd en verkeert in zor- gelijken toestand. Een 8-jarig kind, dat zij aan de hand had, kreeg geen letsel. Het ongeluk is het gevolg onvoorzichtigheid, daar de vrouw den weg nog overstak, toen de hoo rnen reeds gesloten waren. EEN FLINKE BUIT. Woensdagmorgen kwam de winke lier J. Delissen op den Hoveniersweg te Tial tot de ontdekking, dot uit de gesloten kast ln zijn voorkamer, vlak oor het alkoof waarin hij en zijn vrouw sliepen, een bedrag van f222.50 aan zilvergeld was ontvreemd. Daar do zoons 's nachts om 12 uur de slui tingen nog in goede orde bevonden hadden en 's morgens de achter dour open stond, ligt liet vermoeden voor de hand, dat de dief zich heeft laten insluiten. Achter op het land heeft i de geldkistjes teruggevonden linnen zakje heeft de inbreker tot berging van het geld behouden. 9-URIGE WERKDAG TE AMSTERDAM. Do Tel. schrijft Aanvankelijk word in stadhuiskrin- gon gedacht, dat B. en W in den loop van deze maand de voordracht der Invoering van den gemiddelden ne- genurlgen werkdag weer in den Rond aan do orde zouden stellen. Thans is gebleken, dat daarvan niets kan ko men. Een bevredigende oplossing te vin den, zóó, dat de desbetreffende voor dracht een meerderheid in den Raad op zich vereenigt, is uiterst moeilijk. Doch er wordt door het collego van B. en W. hord aan gewerkt. De bedoeling zit voor, zoo mogelijk toch den gemiddelden negenurigen werkdag met 1 Juli a. s. te doen in werking treden. Daarom zal borden getracht de zaak in den loop der maand Maart ter beslissing aan den gemeenteraad voor te leggen. SCHOENMAKERSPATROONS. Tn de in Den Haag gehouden ;aar- lijksche vergadering van den NederL Bond van Schoeniuakerspatroonsver- eenigingen is nog, nadat de voorzit ter, de heer H. Frielink Jr., te Am sterdam, het onderwerp: de gezamen lijke verkoop van grondstoffen, had ingeleid na een uitvoerige discussie met algemeeno stemmen de volgende motie aangenomen: „De Nederlandsche Bond van S ohoenm a k e r spafcroonsv er een i gin gen gehoord de Inleiding er. de besprekin- gen omtrent gemoenschappelijken In koop van grondstoffen, draagt liet bestuur op, ten spoedig ste maatregelen te nemen ten elnrle het gezamenlijk Inkoopen bij onder ling overleg, voor de leden van den Bond mogelijk te maken, met de be doeling, te gelegener tijd te geraken tot de oprichting, hetzij van verschil lende plaatselijke, Het—ij van één lan delijke coöperatieve inkoop vereeni ging." ONGELUK OF MISHANDELING In de melkfabriek „Plancius" r.nn de Overtoom te Amsterdam werd een knaap binnengebracht, die hevig uit een wonde aan het hoofd bloedde. Na den jongen de eerste hulp verteend te hebben, bracht men hem naar het Wilhelmina-giisthuia. Het personeel der melkfabriek meende uit de ver warde verhalen dor omstanders te moeten opmaken, dat de jongen van een hooge stoep was gevallen en met zijn hoofd tegen den trottoirband was gestooten. Anderen beweren echter, dat de knaap door een man werd mishan deld. De politie hooft zich met de zaak bemoeid. De tóesLuid van den jongen is van dien aard, dat hem nog geen verhoor kon worden afgenomen. HERSTELLINGS OORD- VEP.EEN IGING. De „Herstellingsoord-Vereenlging 18351905" voor personeel der H. IJ. S. M. ontving dezer dagen van do directie der Hollaudsche IJzeren Spoorweg Maatschappil een gift van twee duizend gulden, ter tegemoetko ming in de kosten van aankoop van ©enige gronden in de nabijheid van het Herstellingsoord van genoemde Vereeniging te Vorden. VOOR DEN W ETTELIJKEN 10-UREN-DAG. Uit Amsterdam meldt men ons Do groot© nationale belonging, uit gaande van bet Nederlandsc-h Ver bond van Vakvereenigingen en de Soc. Deni. Arbeiders Partij ten gun ste van een wettelijk vastgoslelden 10-urigen arbeidsdag als maximum voor alle volwassen mannen, zal Zondag 5 Maart worden gehouden. Als sprekers zullen het v.oord voe ren de heeren Henri Polak, voorzit ter van den Alg. Ned. Diamantbeu ct- kersbond, J. H. Schaper, en W. H. Vliegen, leden der Tweede Kamer. Kerk eis School NED. HERV. KERK. Beroepen te Retranchement ds. S. H. de Groot, te Oirschot. GER. KERKEN. Beroepen te Bozum da M. M. Hor jus, te Soest. Te Kampen wordt een derde Geref. kerk gebouwd, die plaats zal bieden voor 1250 menschen. 't Ontwerp is van den bouwmeester Tjeerd Kuipers te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Geslaagd voor het doc toraal examen in de scheikunde de heeren J. Vermeulen en J. W. Ter wen. Utrecht. Geslaagd tweede Cand. ex. Godgeleerdh. de heer J. H. Vaandra- REVORDERD. Aan de Mijn-nkademie to Freiberg is. na verdediging van een proef schrift over de hydrologische verhou dingen in de provincie Noord-Hol land bevorderd tot dr .ing. de heer P. J. M. E. Wintgens, mijn-ingenieur te Spekbolzerhelde. Kerkrade. le?er en Vloot ISRAELIETISCHE MILITAIREN. Op verzoek van een der betrokken kerkbesturen heeft de Minister Oorlog bepaald, dat aan de Israëlie- tische militairen der landmacht die niet aan de strengere tucht bij het Al gemeen Depot van Discipline onder worpen zijn en hun aanstaand Paasch feest ten hunnent wenschen te vie ren, daartoe de gjelègenheid zal wor- den gegeven. Voorts is bepaald, dat aan de mili tairen wanneer zij op de rnidden- dagen van hun Paaschfecst moeten deelnemen aan eenigszina langdurige oefeningen of marsclien zal behoo- te worden vergund, zich vooraf te voorzien van spijs en drank, voor hen op dio dagen geoorloofd. Spori en Wedstrijden WEER GELD TE VERDIENEN'. Voor de overlandvlucht Aken—Ber lijn zijn de volgende prijzen uitge hold lub,000, 4O,0UU, 20,000 Mark. Er k nnen slechts Duitsche aviateurs en dito machines aan deelnemen. EEN TOCHT OVER DEN OCEAAN. ■Lenige dagen geleden werd, zooais en zich herinneren zal, het lucht» setup „Suchard" te Kiel gedoopt.; Weldra zal de ballon naar de Cana» rischo eilanden vervoerd worden, vanwaar do tocht over don Oceaan naar de West-Iudisehe eilanden aan vaard zal worden. Do mislukte, gevaarvolle tocht van VVollmann, welke algemeen als waag halzerij beschouwd werd, ligt nog in ieders geheugen. Nu gaan ook in Duitsche bladen stemmen op tegen deze Duitsche ex peditie. Men rekent er op, dat in April liet aargetijde op deze breedte kalm is. «tusschen zijn stormen natuurlijk niet uitgesloten en alleen uit dezen grond is de reis niet zonder gevaar* De luchtschippers kunnen door stor men geheel uit de richting gedreven worden en zouden dan ten slotte ge noodzaakt zijn te dalen, den ballon verlaten en in de motorboot (tevens gondel met luchtschroeve», enz.) te gaan. Bij hooge zee ls deze manoeuvre zeer gevaarlijk. Hot grootste gevaar is echter, het temperatuursverschil dat in de tropen tusschen dag en nacht bestaat. Een vakman schrijft hierover Do sterke zonnewarmte doet hot gas uitzetten en de ballon stijgt. Nu' komt plotseling de nacht. Het afge koelde gas trekt samen en de ballon dualt, wanneer er niet veel ballast uitgeworpen wordt. Hetzelfde spel herhaalt zich den volgenden dag en spoedig is do ballast op. SCHAATSENRIJDEN. Aan de internationale wedstrijden te Drontheim neemt ook onze landge noot Tacoms deel. DIE KON 'T GAUW. De 19-jarige Belgische aviateur Ha» mei heeft te Issy-les-Moulmcaux op zijn vierde vlucht reeds een hoogte van 1200 meter bereikt. Hij daalde toen hij 800 meter hoog was „en voi plané". BOKSEN. De bokswedstrijd tusschen den ne ger Sam Langford cn den Australiër Bill E,ang, te Londen gehouden, had een onverwacht einde. Lang werd bij de Gde ronde gediscfuallficeerd, daar hij den neger ojj het hoofd sloeg, toen deze op zijn knieën lag. Lang ford toonde zich de meerdere, en gooide zijn tegenstander binnen acht seconden tweemanl tegen den grond. De .knock-out" scheen onvemiijdo- lijk .toen Lang gedisqualiliceerd. moest worden. DAMES HOCKEY-COMPETIT1E. Rotterdam: Victoria tegen H. H» C.. 1—1. INTERNATIONAAL CONCOURS- HiPPIQUE TE 'S-GRAVENHAGB, Het intornationaal concours hippi- que te 's-Gravenhage, uilgeschreven door de Voreeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, dat dit jaar wederom acht dagen zal duren en van 2—9 Juli op hot sportter rein Houtrust wordt gehouden, be looft zeer belangrijk te worden. Land en 'tuinbouw LANDBOUWTENTOONSTELLING TE LEIDEN. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, A. S. Tahna, is liet ©ere-voorznterschap van het eeie-couiitc, der in September te Lel den te houden landbouw tentoonstel ling van Je Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, aanvaard. „Het Loffelick Ossenweyers-gilde te Haar lem". een zeer oude vereeniging, zond een extra-prijs van 1 50 aan het bestuur dezer tentoonstelling voor da beste gekeurde provinciale melkkoe hetieren en Kunst De eerste voorstelling van Der Ro« eenhnvuher te Hamburg is een bui tenge woon succes geweest. H. W. MESDAG. i\leu schrijft uit Den Haag Donderdag mocht 11. W. Mesdag zijn öOsteu \erjaaruug beleven. Was dat gedenkwaardige K-est van den meester reeds op zichzelf oen groot voorrecht, nog grooter zegen was ge wis. dat hij dezen hoogeu leeltijd mocht bereiken hersteld van de zwa re ziekte, die zijn vrienden langen tijd met zorg vervulde. Derhalve re denen om den veeigeachteu gnjsuaixi op dezen feesidng dubbel geluk te wenschen. En dat gewichtige Oogen- blik werd gevierd in huiselykeu kring, want vereenigde men zich daartoe niet in de woning van den jubilaris, hij werd gehuldigd in zijn tweede tehuis, in den Kring zijner Kunstbroeders, in „Pulchri Studio's" huis in het Voorhout. Namens een comité ter voorberei ding der huldiging werd de gevierde man van zijn woning per rijtuig naar Pulchri geleid en aldaar bij zijn aankomst met feestmuziek van een in do vestibule opgesteld orkest ontvan-- gen. Te half drie weixl hem, den eere voorzitter van het Schilderkunstig Genootschap, een huldeblijk van do) leden van „Pulchri Studio" aangebo-: den. bestaande uit een medaille in. goud. zilver en brons geslagen, waar van, in afwachting van de afwerking, den jubilaris aanvankelijk een af-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6