dreigingen zijn evenwel onmisbaar uls middel ter ufschrikking. „■Do politiek moet builen het leger gehouden worden. Daarom kan niet toegestaan worden, dat officieren ook tot afgevaardigden worden geko zen. Dit geschiedt niet uit vrees kritiek of uit gebrek aan eerbied voor liet parlement. DE NIEUWE VERKIEZINGEN IN DLITSC1ILAND 1 .November zullen worden gehou den. Zeker is deze datum evenwel nog niet. 'T ARBITRAGE-BEGINSEL Is gisteren in het Ëngelsche Lager huis ter sprake gekomen. Op een vraag van den afgevaardig de Pine, gedaan in verband met <le Bagdadspoonveg-quaeslic, omtrent de door Amerika opgeworpen quaes- tie van benoeming eener vredescom- missie. antwoordde de minister Sir Edward Grey, dat de Amerikaansche ambassadeur hem op het einde van het vorige jaar kennis had gegeven van de besluiten van het door Ameri ka bijeengeroepen congres tot pro pageering van het denkbeeld van een internationaal Hof van Arbitrage, en hem had gevraagd, of op medewer king van de Ëngelsche regeering kon worden gerekend. Uc minister had daarop geant woord, dat de Ëngelsche regeering pogingen van dien aard steeds met de grootste belangstelling volgt, en dat zij mot de meeste bereidwillig heid mot de Amerikaansche regeering over dit ontwerp van meening zou wisselen. De regeering zou, zoo ver volgde do minister, aan een door de Amerikaansche regeering opgemaakt 'weldoordacht en practisch plan gaar ne sLeun verleenen. Zal dit plan nu ook komen •Het heet, dat DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND. Benige losse nieuwtjes Harry Lawson zal Maandag in het Lagerhuis aan den minister-president Asquith vragen, of deze, mei het oog op het belang van het grondwettelijk vraagstuk, nogmaals wil overwegen om het Parlement in te lichten, in hoeverre de veto-conferentie van het vorige -jaar tot punten van overeen stemming is gekomen. liet referendum-voorstel van Lord Balfour zal Donderdag 2 Maart ter sprake gebracht worden. Over 'T NIEUWE JAPANSCH- AMERI- - KA AN SU HE HANDELS VERDRAG verneemt de Daily Chronicle" uit Washington, dap dit verdrag dreigt met een herhaling van de crisis tegen de Aziaten in do staten aan du Sulle Zuidzee en tevens mul een herhaling van de spanning, die er destijds uis- sohen de regeering dei Unie en de staten aan de Stille Zuidzee beslaan 'heeft. Deze staten verloochen eu thans de schikking, die Taft gemaakt heeft met een vertegenwoordiging uit Californiè, waarbij de regeering der Unie aan Son Francisco "bij gelegen heid van de opening van hei Pana ma-kanaal toestond ecu tentoonstel ling te Jioudcn, nuts ue staten aun ue Stilie Zuidzee zicii niet verder zouden verzetten legen een nieuw handels verdrag niet Japan. De sPaten bewe ren door Taft misleid te zijn. De poging om het oniwe-rp-handeis- verdrag door den Senaat ie laten aannemen, is voorshands mislukt. De-senatoren uit de Westelijke staten weigeren mede te werken, omdat zij tijd noodig hebben, om na te gaan', hoe men er in hun kiesdistricten over denkt. BEURSVERSLA6 van MERENS en TIELEMAN, Kas siers en Commissionnairs in Ef fecten, Damstraat 23, Tele- phoon 1240, Haarlem. Haarlem, 24 Febr. 1911. Traden de vorige week Missouri Pacific shares aan de Ncw-Yorksche beurs op den voorgrond, door eeD willig verloop doze week gaven de Wubashwaarden een stimulans aan de markt door grootc omzetten bij oploopende prijzen. De vaste stem ming voor de Wabashwaarden werd in de hand gewerkt door dekkingen van contraniineurs, op het gerucht, dat er een syndicaat was gevormd, groot honderd millioen Dollars, met het dool het bezit dor Goulds op te nemen. Vooral in 4 Wabashbonds ging zeer veel óm, de koers steeg meer dan 3 Ook Wabash Pittsburgh Terminal trokken de attentie door een gunstig verloop. Een krachtige pool schijnt thans de Gouldstocks te manipuleeren, naar men zegt, behal ve met het oogmerk om fondsen te spuien, ook met de bijbedoeliug om de markt gunstig te stemmen Yoor de konienuo uitgiften der Gouldsporcn. Een belangrijk feit was verder de declaratie van een kwurtaalsdivi- deud van 1 op de preferente Sou ther ii Rails, op welko shares sedert October 1907 dc dividondbetaling ge staakt was. Zooals gewoonlijk bleek ook ditmaal de gunstige omstandig heid reeds m den koers uitgedrukt, hetgeen i.e. geen verwondering be hoeft te baron, daar dc preferente Rails reeds nu te hoog worden ge-: waardeerd, indien men althans den' koers der pref. Kansas City Southern shares tot maatstaf neemt. immers het dividend op de pref. Kansas City Southernshares koers circa 67 1/2 - is toch veel stabie ler en ook veel beter gesecureerd door de groote surplussen, dan dit bij de preferente Rails koers eveneens circa 67 1/2 het geval is. In de koersen der Commonshares Kan sas City Southern 35 South., Rails 28 1/2 schijnt ons de intrinsieke toestand dezer maatschappijen in be ter verhouding tot uitdrukking te komen. Belialve in Gouldwaarden (bleven de omzetten in Wallstreet beneden 't gemiddelde der laatste woken. Als oorzaak dient mede vermeld de on zekerheid, waarin men verkeert ten opzichte van de uitspraken tegen de Stand::rd Oil Company en de Ame rican Tobacco Cy., en ten opzichte der beslissing in zake de vrachttarie ven door de Commissie voor den Tus- schenstaatsclien handel; welke beslis sing reeds deze week werd verwacht en eerst gisteren nabeurs te New- York bekend werd. Gunstige toeken en voor de marlet blijven echter liet rui me geld en de bevredigende obligatie- omzetten. Ook de spoorwegen blijven toenemende bruto's publlcooroii, ter wijl handel en industrie langzamer hand verlevendigen. Ook aan de Amsterdamsche heurs waren de omzetten in de Amerikaan sche hoeken beneden het gemiddelde der voorafgaande weken. Alleen voor Wabashwaarden bestond veel be langstelling en vooral Wabash Pitts burg Terminal konden zich in groote vraag voor locale rekening verheu gen. De locale markt gaf een verdeeld verloop te aanschouwen. Rubbers aanvankelijk aangeboden, bleven aan het eind der week goed ge vraagd. Maakten wij in ons verslag van 27 Januari nog melding van een rubberprijs van 4/9, thans is deze reeds tot ruim 7 sh. gemonteerd, dit zal bij een aanhoudende gunstige stemming voor het ruwe product niet zonder invloed kunnen blijven op de aandeelenmarkt. Een tweetal maatschappijen t.w. Amsterdam Rubber Cultuur Mij. en de Rotterdam Tapanoeli maakten dan ook deze week van deze betere stemming gebruik om tol kapitaals- uitbreiding over te gaan, mot profe- rentierecht voor de oude aandeelen. Aandeelen Serbadjadi werden tot hooger koersen uit dc markt geno men, in verband met de zeer goede informaties, welke men omtrent de bedrijfsresultaten kon betrekken. Reeds in ons verslag van 27 Januari maakten wij melding van de gunsti ge opinio, welke de beurs voor deze aandeelen bezat. Er wordt dit jaar behalve de koffieoogst een flinke rub- beroogst verwacht van de 15.000 tap bare boomen. Tabakken blijven gunstig van toon; Voorat Amsterdam Langkat liggen zeer vast op de hooge verwachtingen, die niet alleen in beurskringen, maar ook Hij deskundigen op liet gebied der tabakscultuur worden gekoesterd omtrent de resultaten dezer maat schappij. Culturen blijven vast, hoewel de omzetten nog steeds beperkt blijven pref. Vorstenlanden konden eenige percenten inontocren, terwijl Indi sche Handelsbanken door goéde koo- pers uit de markt werden genomen. De inschrijving op de aandeelen Amsterdam Theeouliuur kon zich in eene enorme belangstelling verheu gen. Toch kroeg een Oogenblik eene flauwe stemming de overhand, en werden de aandeelen zelfs tot 97 pCt. afgedaan. In verband hiermede waren ook de aandeelen Bodjong Te- rong, waarvan de emissie ook deze week plaats had, tegen pari-koers aangeboden. De omzetten in den Olie hoek waren niet zuo Belangrijk als in de voorafgaande berichtweek, hoewel de fluctuaties dikwijls zeer groot wa ren. De grondstemming blijft echter vast,, hoewel de teekenendo markt positie wel te wensobcn overlaat. Scheepvaartaandeelen nagenoeg zonder affaire. Mijnvvaardeu voor do Indische soorten op betere prijzen. De Staatsfondsenmarkt bleef on geanimeerd; vooral Hollandsche soor ten flauw, in verband met do in schrijving op 10 millioen schatkist promessen. Van de diverse waarden valt nog een belangrijk koers-avnns te vermel den voor 5 pCt. obligaties Parnhyba, op de lie tere berichten inzake den fi- nancieelen toestand der maatschap pij. De positie der Nederlandsche Bank verbeterde ook deze week niet onbe langrijk. Geld blijft in verband hier mede ruim 3 pCt. na 3 1/2 pCt. De slechte berichten der beslissing van de Interstate Commerce Com mission, na-beurs te New-York be kend, hebbtpi zich in Londen reeds doen gevoelen de markt aldaar opende gisteren zeer flauw. Unions pl.in. iü pCt. lager, tevens ex-Dividend, Steel pl.m. 0 pCt., later waren deze koersen weder oploopen de daarop was de Amsterdamsche beurs, welke later begint, bij opening niet zoo flauw, hoewel Steels toch pl.m. 4 pCt. verloren en andere fond sen naar evenredigheid, doch met op loopende koersen. O. i. ware 't beter geweest, dat de koersen grootcre verliezen hadden te zien gegeven, daar naar het schijnt, velen ais koo- per optraden (vooral in de Provincie), hoewel de bankiers venvachten, dat er eenige flauwe dagen in liet zicht zijn. Toen men een week geleden nog een goeden uitslag verwachtte van de reeds zoo lang tegemoet geziene be slissing in de vervoerstai'ieven, meen de men, dat de 'markt niet veel hoo ger zou gaan, daar do goede kansen reeds waren verdisconteerd. Zelfs op 23 dezer zond Amerika nog een vaste markt op goede geruchten, welke na beurs integendeel bleken slecht te zijn, kan het dus niet uitblijven, of er moet m de eerste dagen een ster ke depressie plaats vinden en de koer sen zullen niet bijzonder meevallen. Hel belang der spoorwegen en ban kiers brengt eohter mede, dat zij de markt steunen, zoo spoedig het groot ste aanbod is geabsorbeerd, en de baisse tot staan is gebracht, want de eenmaal aangevangen uitgifte van honds ter geldvoorziening moet toch plaats hebben. Wij gaan een onze- keron tijd tegemoet en groote omzich tigheid zij aanbevolen. ME'RENS T1ELEMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL Het leven der vrouw. Het leven der vrouw is dikwijls een lange strijd tegen dat voortdurend af gemat gevoel de uitputtende rug pijn en zenuwhoofdpijn die terneer drukkende pijnen, die haar huiselijke bezigheden tot een zwaren lost ma ken. Veie vrouwen zijn er toe geneigd om dergelijke kwalen toe te schrijven aan haar vrouwelijk gestel, waaraan dikwijls zware eischen gesteld wor den. Doch juist in dergelijke tijden wordt er veel gevergd van een paar dor belangrijkste organen van het lichaam de nieren, de zuiveraars van het bloed. En wanneer zich Jaler verschijnselen als de bovengenoemde vertoonen, wordt er gewoonlijk niet aan gedacht of de nieren ook aange daan zouden kunnen zijn. Wanneer de nieren zwak of ziek ge worden zijn, worden de onzuiverhe den en schadelijke stoffen niet uit 't bloed gefiltreerd, en het zijn deze on zuiverheden, die de oorzaak er van zijn, dat gij u zoo vermoeid, afgemat en terneergeslagen gevoelt. Zij ver oorzaken urinekwalen, graveel, wa terzucht en rheumatiek; zij maken dat gij last krijgt van hoofdpijn en rugpijn, en dat gij zoo prikkelbaar en moedeloos wordt. Daarom, wanneer gij op een derge lijke wijze lijdt, maakt u dan niet be zorgd over ingebeelde kwalen, doch komt uw nieren te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dc standaard medicijn voor dB nieren en blaas. Hoedt u echter voor namaak. De echte Fosters Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aun de handteekening van Ju mes Foster op het etiket, zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de herren J. J. Gbppinger, Grooto Houtstr. 147a; en K, van Eden, Spaarne 28. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van gostw iasel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Stadsnieuws Een Canadees over Canada. Generaal Booth heeft Maandag avond in zijn roue over het werk van het Leger des Heils vluchtig gewezen op de belangrijke taak, die liet Leger op zich genomen heeft door de land verhuizing te bevorderen, teneinde de gezinnen, wien het in het vaderland niet naar den vleeze gaat, te plaat sen in een omgeving, waar voor hen betere levensvoorwaarden heersch^n. Canada en Britsch-Columbia zijn landstreken, waarnaar velen, met behulp van het Heilsleger, verhuizen. Vrijdagavond heeft nu adjudant Tudge een-en-ander verteld in een gewone samenkomst in het gebouw in de Schagchelstraat, omtrent de emigratie naar Canada. Adjudant Tudge is daar wel de ge- scliikste man voor. Hij is Canadees van geboorte en kent dus het land door-en-door. Bo vendien staat hij te Winnipeg, in Ma nitoba, aan het hoofd van het Cana- deesche landverhuizersbureau. Zeven jaren is hij in deze betrek king en steekt dan herhaaldelijk den Atlantiscliéh Oceaan over, om de land verhuizing te regelen. In dien tijd is adjudant Tudge nu al 35 maal heen- en-weer geweest. Niet minder dan 50,000 menschen heeft hij aldus helpen einigreeren, Thans is hij in Nederland en reist hier het land af, om het eon-en-ander over Canada en Britsch-Columbia te vertellen. In een groot aantal kleinere plaat sen aan gene zijde van den Gelder schen IJsel heeft de heer Tudge ge sproken, en ook in een enkele plaats in Zeeland. Iliar te Haarlem begon hij z'n voor dracht met ons de vriendelijkheid Ie zeggen, dat Haarlem een van die ste den der wereld was, waarvan hij veel had hooren spreken, waarvan hij de geschiedenis had bestudeerd en waarvan hij altijd gehoopt had et- eens te mogen zijn. Ook vertelde hij. dat hij onder de emigranten naar Canada een aantal Haarlemmers had gehad. Verleden jaar heeft liet Loger 10000 menschen naar Amerika geholpen en dit jaar wil 't dat getal nog uitbrei den door er 15,000 heen te zenden, liet em'igrattebureau zorgt voor de men schen gedurende de reis en helpt hen aan een betrekking. In woord en beeld schotste de ad judant thans een reis van het land verhuizersschip „Empres of Britain" van Liverpool naar St.. Johns in Ca nada. Te Liverpool gaan de emigreer enden ouder gelede van on officier aan lioord. Kiekjes werden vertoond van zeer comfortabel ingerichte eetzalen 2de en 3de klasse; rookkamers voor mannen, zalen voor vrouwen, speel- gclcgenlieden met zandhoopen voor kinderen en de slaapgelegenheden, waartoe hutten voor 2 of meer perso nen dienen. Na zes of zeven dagen varen komt men aan te St. Johns, op de kust van No.rt.li Brunswick. Hier is een landverhuizers-hotel van het Leger des Heils. Wie zich een groote spoorreis en de kosten, daaraan verbonden, wil uitsparen, doet goed zich in een dor provincies in de buurt van St. Johns te vestigen. Er is daar overvloed van werk in ffe steenkolen-mijnen, de staalfabrieken en de hoogovens. Óp het land heeft men veel behoefte aan arbeiders en het land is hier goed koop. Ook de vischvangst loont hiel de moeite. In deae^ oostelijke provincies, die bij de emigranten minder bekend zijn, zijn weliswaar de loonen lager dan in de Westelijke streken, maai de levensvoorwaarden zijn er billij ker. zoodat men ongeveer hetzelfde sparen kan. Wie naar het Westen wil, moet met de Canadian Pacific-railway tot aan Prins Rupert een afstand 'van 3500 mijlen afleggen. In den zomer, tusschen 1 Mei en 1 November landen de emigranten te Quebec bij de rivier St. Laurens. In den trein zijn slaapgelegenheden de reis duurt zeven dagen on ka chels, waarop de vrouwen spijzen en dranken gereed kunnen maken. Op 160 mijl van Quebec ligt Montreal. Hier gaat men met de Joblié-brug, die 1 1/2 mijl lang is, over de St. Lau rens. Deze plaats heeft een half mil lioen inwoners, in de werkplaatsen voor het spoorwegmatcrieel van de Canadian Pucific en dc Grand Trunk- railway werken lü.OOO personen. Ver- dor heeft men hier schoenenfabricage en houtbewerking. Op 't land heeft men voel hout, dat gerooid moet worden, om den grond te kunnen bebouwen. Het water is hier zeer vïschrijk. Men kan hier wel 17 of 18 groote vïsschen in het uur vangen. Wild is er in groote menig te, een soort antilopen en patrijzen. 333 Mijlen van Montreal verwijderd ligt Toronto, dat, 400.000 inwoners telt. Hier is het hoofdkwartier van het Heilsleger in Canada. Er zijn 128 officieren, 1500 soldaten en 500 muzikanten. Het Leger heeft hier twee eigen ziekenhuizen met honderd bed den elk. De provincie Ottawa is een landbouwdistrict, maar er is ook werk van allerlei aard' te vinden. Bij Hamilton en aan de oevers van de Niagara is men in het fruit-district. Dit land is zoo vruchtbaar, dat vijf acres 1) voldoende zijn voor één man. Natuurlijk geeft de Regeering dit land niet uit aan emigranten. Hamilton, dat 40,000 inwoners heeft, ligt. a;m de oevers van het On- tario-meer, aan welks oevers de vruchtenteelt ook zeer belangrijk is. Onlangs vertelde een familielid den adjudant, dat hij ondanks z'n groot gezin hier met dc ooftteelt zoo veel verdiende, dat hij elk jaar /3Q00 kon overleggen. De vruchten-verbouw is zeer gemakkelijk, daar geen kunst matige teelt vzreischt wordt. De per zik en de andere vruchten groeien er gewoon in 't vrije veld. The Suspen sion-bridge, met een onderbrug voor voetgangers en rij- en voertuigen en een bovenbrug voor de spoortreinen, verbindt bier Canada met de Veree- nigde Staten. De watervallen van de Niagara be- ivut men, door de kracht van het val lende water aan te wenden, om elec- tro-motoren te maken. De watervallen voorzien, op deze wijze, 70 steden in OLtovva van electrisch licht. Op 800 mijlen afstands van Montreal komt men dan aan Fort Williams aan het Bovenmeer. Dit is 'l gebied van de groote Amerikaansche meren. Men denkt in Holland, dat men er veel water heef», maar cr wordt beweerd, dat do Aruerikaunsche meren daar, tweederden bevatten van al het zoete water, dat op de geheel e wereld ge vonden wordt. Amerika kan dus ook meedoen. Hier in Fort William wordt de boek weit, uit het verre westen aange veerd, in pakhuizen opgestapeld en dun in schepen overgeladen, teneinde naar de verschillende deelen der aar de te worden vervoerd. Weer 500 mij len verder houdt de trein stil te Win nipeg, waar adjudant Tudge woont. Hier moet men overstappen. Dat is do eenige maal op de reis van 7 da gen, dat mem dit behoeft te doen. Winnipeg is een stad van een CO.000 inwoners, maar 36 jaren gele- dcn'bestond eu nog niets van. Het Leger des Heils heeft hier 40 officieren, 1200 soldaten, 50 muzikan ten en een ziekenhuis met 100 bedden. Onlangs bouwde men er een kan toorgebouw van 66 verdiepingen. Thans is geon der duizend vertrek ken in dit gebouw meer on verhuurd. Dit gebouw kostte 1 1/2 millioen dol lar. Tn dc buurt van .de Saska.tsjewan- vnlleï, heeft, men heel vruchtbaar land, als het kreupelhout weggehakt is. De Regeering geeft dit uit aan de landverhuizers. Men kan hier 160 acres land krijgen voor niets. Men neemt alleen de verplichting op zich, enige duren de drie jaren, elk jaar zes maanden lang 30 acres land te bebou wen en er een woning te bouwen. Komt men die verplichting na, dan is liet land het volle eigendom van den emigrant, die dit zelfs verkoopen kan, nu die drie jaren, en dan naar het vaderland terugkceren. De loonen in Canada zijn als volgt (boven kost en inwoning): voor een on getrouwd man, die de landbouw niet verstaal: f 25 tot i 45 per maand, een ongehuwd man, die ervaren is in het werk f 45—f 75 per maand; nog-niet- bekwame gehuwde lieden (man en vrouw samen) f 62.50 tot f 87.50 cn gehuwde lieden, die bekwaam zijn samen f 75 tot f 112.50 per maand, zooals gezegd zijn al deze cijfers bo ven kost en inwoning gerekend. Ook ongetrouwde vrouwen vinden er gemakkelijk werk en verdienen dan in liet begin f 25 per maand en na één jaar f 50 per maand boven kost en inwoning. Naar den kant van het Rotsgeberg te liggen de nieuwe stadjes, die nog geen 12 jaar, zelfs nog geen 8 jaar oud zijn. Hier leeft men in prairiënstreken, die zoo vlak zijn, dat men over een afstand van 800 mijlen geen heuvel ontwaart. Van al de buffels, die hier in het wild voorkwamen, zijn nog maar twee kudden over. Eén weidt er in het park hier en de andere in de Rocky Mou'ntains. Ruim 900 mijlen van Winnipeg ligt de nieuwe stad Edmonton. In de omgeving hier liggen twee millioen acres beschikbaar voor de landverhuizers. In een plaats als Edmonton wordt, goed voor het onderwijs gezorgd. Dit; bewijzen de fraaie schoolgebouwen. Het onderwijs is kosteloos. De Rocky Mountains zijn uitstekend geschikt voor den verbouw van fruit en groenten. Hier heeft men ook zil vermijnen, voorts een belangrijke zalmvangst. In de dalen van Britseh Columbia, waar wij mi zijn, groeien de perziken en appels welig. Appelen worden uitgevoerd naar alle deelen der wereld. Één acre met appelboomen beplant is f 1250 tot f 2500 waard Thans komt men aan Vancouver aan den Grooten Oceaan. Velen emigreere'n van hier naar het eiland Victoria. Britseh Columbia heeft een gema tigd klimaat. Zoo gunstig is dit, dat de verteller op 1 Januari een boeket bloemen zag plukken. Op Victoria heerscht een half-tropisoh klimaat. Hier zijn sneeuw en ijs onbekend. Men kan er het geheele jaar groen ten verbouwen. Do allerjongste stad ligt op 200 mijlen ten noorden van Vancouver. Het is Prins Rupert, waarvan vier jaren geleden nog niets bestond. Nu heeft het reeds 5000 inwoners. Van hier kan men naar China of Australië oversteken. Door den aan leg van de spoorlijn, hier in de buurt heeft men veel werkvolk noodig. Dezen zomer zal men zelfs 5000 ar beiders noodig hebben. In den grond wordt hier gevonden goud, zilver, ijzer en andere metalen. Er is liier overvloed van werk, al- das besloot de spreker zijn voor dracht. 1) Mot acre is waarschijnlijk be doeld de Ëngelsche acre, die 40 vier kante roeden groot is. 160 acres is dan 640.000 vierk. Meter. Red. Baden. In het Douche-badhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopcn week genomen 9U4 baden in dat aan den Koudonhorn 591 baden. KOLONIAAL MUSEUM. Op yithoodlging van het Koloniaal Museum trad gisterenavond voor een talrijk gehoor in de bovenzalen van de Kroon als spreker op Prof. D,r. J. F. vun Bennnelen. Deze had tot onderwerp gekozen „De Fransche ballingen op Rodri guez, de eersto l-Iollanders op Mau ritius en de vreemde vogels, die zij op deze eilanden aantroffen." Over het lot der Fransche ballingen putte spreker zijn mededeelingen uit een in 1708 in Nederland verschenen boekje, waarin Le Gat beschrijft, hoe hij met nog zeven reizigers eenige jg,ren op dit toen nog vrijwel onbe kende, althans onbewoonde eiland, heeft doorgebracht. Rodriguez was volgens zijn beschrijvingen een land, rijk aan natuurschoon, een paradijs gelijk. Ouder de zeldzame dieren was ook een vogel, de Solitaire, een beest, dat zoo zwaar gebouwd was, dat het niet meer kon vliegen, en voorts nog verschillende vreemde kenmerken had, o. a. ©en steen in de maag droeg. Nu is deze vogelsoort geheel uitge storven. Eerst dacht men, dat Le Gnt onware beschrijvingen had gegeven, maar de laatste onderzoekingen heb ben aangetoond, dat zijn mededeelin gen den toets der crltiek kunnen doorstaan. Spreker lo.s verschillende gedeelten van het reisverhaal van Lo Got voor. De ervaringen van de bannelingen waren daarin nauwkeurig beschre ven en Le Gat bewees wei zin voor humor te hebben. In 1598 bracht een expeditie der Hollanders een bezoek aan het ook toen nog onbekende eiland Mauritius en uit de daarover nagebleven be schrijvingen putto spreker ook ver schillende interessante bijzonderhe den over de fauna op dat eiland. De lezing werd verduidelijkt door veischiilende lichtbeelden, meest re producties van teekeningen, die in de oude reisverhalen zijn gevonden. LOONEN DER GEMEENTE WERKLIEDEN. De beraadslagingen in de afdeelra gen over de loonen der gemeen te-werk lieden zijn niet van groote beteekenis geweest. Geen wonder, want de zaak is in haar verschillende phasen lang zamerhand doodgepraat en geschre ven. Onze veronderstelling, 'dat het voor stel van de Commissies, om het mini- j mum op f 12 te bepalen, een meerder heid zal behalen, Is bewaarheid. In de eerste af deeling werd ingenomen heid met dat voorstel uitgesproken, zelfs betreurd dat B. en W. het niet bobben overgenomen; in de tweede afdeeling waren 4 van de 8 leden voor het Commissievoorstel of gingen verder en in de derde kon men zich over het algemeen met een minimum loon van f 12 vereenigen. Dit zal dus in de eerstvolgende Raadsvergadering wel worden aange nomen. Rubriek voor Vragen Genbonnoordcn lisbben hst voorrecht, vragen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeuden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden wordt gcon aandacht geschonken. VRAAG. (Op verzoek wegens bij zondere relatiën niet overgenomen). ANTWOORD. Wat u bezit is vol doende. Het tegel is een belasting- quaestie en kan desnoods altijd nog betaald ivo I'd on. De geldigheid van een contract is in de handteekening gelegen. VRAAG. Ik ben eigenaar van een perceel grond, dat in tweeën ver-, deeld is. Drie kwart gedeelte is van! mij. D.e ander heeft zijn deel ovorge-j daan. Er is altijd stilzwijgend een, overpad gegeven maar nu wil da,' andere eigenaar het middelste ge-.; decltc niet huizen bebouwen. Ben ik; nu verplicht, om aan allen ecu vrij1 overpad te geven ANTWOORD. Dal stilzwijgend, geven van een overpad stelt, geen erf-, dienstbaarheid daar. Alleen wanneer een perceel grond of erf zoodanig tus-, scben andere ligt ingesloten, dat het geen uitweg heeft naar weg, of vaart, en de grondeigenaar dus inge-:, sloten is, is deze bevoegd om een uit-, weg te vorderen tegen betaling van' schadevergoeding. Deze uitweg moet' genomen \yordcn aan den kant waar de toegang tot weg of vaart de kort ste is, zóó echter, dat de richting ge-, volgd wordt, waardoor de minste' schade wordt toegebracht aan het land, waardoor dc uitweg is ver-, ieend, De ingesloten eigenaar mag van den uitweg geon gebruik meer maken, als hij niet langer ingeslo ten is. VRAAG. Hoe ver moet ik in liet bovenbedoelde geval van de schei ding blijven met bouwen Mag ik ook boomen planten ANTWOORD. -- Dit staat geiieelin verband met de quaestie van uitzicht. Over het erf van zijn nabuur mag men geen recbtstreeksche uitzichten hebben, noch vensters, waardoor men op dat, erf ziet, tenzij er een afstand van 20 palmen worde gelaten. Ter zijde of in de schuinte bedraagt, de afstand, dien de wet toelaat, vijf pal men. Een schutting op uw 'eigen grond mag n gerust bouwen. Hoogte volgens plaatselijk gebruik, Hoog op schietende boomen of heggen mag men niet planten dan op den afstand van de aangrenzende erven, door verordening ol' gebruik vastgesteld. Bij gebreke daarvan is de wettelijk toegestane afstand voor hoog op schietende boomen twintig palmen en voor heggen vijf palmen, behou den s de bepalingen omtrent het ver wijderen van overhangende takken of door scliietende wortels. Uit de Omstreken ZANDVOORT. RAADSVERGADERING. De raad van Zandvoort vergaderde gisteren precies te zeven uur hoe kwam dat zoo mooi op tijd onder leiding van wethouder Zwaan. Al de leden waren aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notu len werd mededeel ing gedaan van de ingekomen stukken, die niets bijzon decs op lev orden. De Raad muchtigdf het d'agelifksch bestuur, om do proce- dure in zake toruggeving van f 50 be> taalde belasting, vorderen voortgang te doen hebben. Dc heer Leon van Wijnbergen ver zocht „zonder concurrentie" een foto» grafielei t. ui den aanstaanden zomer op het strand te mogen plaatsen. Dat werd toegestaan. Ook werd goedgun» stig beschikt op een verzoek van Elias Schuit, die vroeg 5 strekkende me ters strand le mogen pachten, gele gen vóór villa „Paula". Thans was aan de orde het rap port van de Raadscommissie in zake den RAADHUISBOUW. Vun het rapport zelf kregen we niets te hooren alleen vernamen we de conclusie en het advies. De com missie dan adviseert don Raad te be sluiten tot aankoop van den benoo- digden grond aan de Haltestraat en' Kleine Krocht tegen den gevraagden prijs f 8000) en tevens den gr meent c- opzichter op te dragen een ontwerp te maken voor een nieuw daar te bouwen raadhuis, politiebureau en concierge-buroau. Veel discussie lok» te dit advies niet uitmaar toch gin gen enkele leden er niet geheel meö accoord. De heer VAN TOOMRERGEN vroeg waarom toch eigenlijk de grond, die ra der tijd door dc Iiötri- cn Terrein- maatschappij aangeboden is, niet aanvaard werd. De heer ZWAAN antwoordde, dat die terreinen op een volgens de com missie ongeschikt punt lagen. De heer COLLOT D'BSCURY schaar de zich aan de zijde van den heer Van Toombergen hij achtte de aangebo den terreinen niet zoo ongeschikt. De heer SLAGVELD meende, dat 't niet op den weg van dc commissie lag een stuk grond voor niets le vragen. Vroeger heeft de Raad zich al tegen aanvaarding uitgesproken zei spre ker daarover behoeven we dus niet verder te redeneeren. De heer BAKKENHOVEN maakte andere bezwaren tegen dé door de commissie aangewezen plekdit Raadslid meende, dat het punt te draft was, wat zeer hinderlijk zijn kon. Tot stemming werd teen overga gaan met 3 stemmen tegen, die van de heeren Bakkenhoven, Van Toom» bergen en Collot d'Escury ging de Rand met de commissie mee. Eerlang zal Zandvoort dus een nieuw Raadhuis hebben. Het. werd waarlijk tijd 1 B. cn W, stelden dan voor, oen gedeelte van de trottoirs langs den Kostverloren Straatweg reeds nu met klinkers te bebarden 2000 vierk. ÏVL: ongeveer, wat met de werkzaamhe den voor 't volgend ..aar 4000 zou loosten. De gedeelten Hepen van de Zeestraat af tot aan de Jan Steen straat, in de bocht, en een stuk voorbij do Haarlemmerstraat. Een verzoek is door B .en W. reeds gericht aan de dire»Tie van de E. S. M., om achter uitplaatsing der al- scheidingen, waarop n,og geen ant woord ingekomen was, maar de heer ZWAAN vermovddo, dat het wel gun stig zijn zou, De veg-commissarissen hebben reeds vergunning gegeven twee boomen le vellen. De heer SLAGVELD vroeg de opi nie van B, on W. ten opzichte van de tegels. De heer ZWAAN antwoordde, dat gebleken is, ■'at tegels niet zooveel weerytand hebben. De beer -A T^FI-D ïk vind tegels mooier. De heer M. &ONING was van mee ning, dat tegels hier niet het juiste materieel waren. Maar het is erger, dat we daar nu allerlei gedeelteties i

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10