HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 25 FEBRUARI J9li oprechtheid. Er rest nog een gewich tig ding het nuttigheidsbegrip. Het nuttigheidsbegrip, dat in verband staat met den tijd, waarin men leeft. De mode moge in bijzonderheden gril lig en luimig zijn, in de groote lijnen richt ze zich, móét ze zich richten naar wat de tijdsomstandigheden haar onverbiddelijk voorschrijven. Ik begrijp u niet goed. Waarom draagt u geen rapier, zooals vroeger de edellieden Omdat er nu minder gevochten wordt. Niet alleen daarom. Ook omdat u over uw rapier zoudt struikelen, in dien u zoudt willen trachten, op een hollende autobus te springen. Waar om overleed indertijd de crinoline zuliger nagedachtenis Omdat ze den laatsten adem uitblies bij de inspan ning om gelijken tred te houden met den toen in aantocht zijndon tijd, die de snelheid kwam brengen van wat des stoomwezens was. Natuurlijk heb ben te allen tijde ook aesthetische in zichten het Hunne bijgedragen om de eene of andere mode 111 liet leven te roepen of ten doode te doemen. Voeg er voor mijn part de vrouwelijke ca prices aan toe. Doen wie de wisselen de modes over alle eeuwen met eenig nadenken overziet, zal moeten erken nen, dat, lanzaam misschien, doch zeker, de maatschappelijke omstan digheden, nooden en behoeften steeds invloed hebben uitgeoefend op de dingen der mode. U spreekt als Brugman. Bruquemanne. Connais pas. Komt er ook niet op aan. Continuous. De fiets heeft het ons al noodzakelijk gemaakt, een soort van „jupe-culotte" in het leven te roepen. Kunnen wij amazonisch op een lichte bicyclette zitten? Dat gaat niet. Nu het verkeer, met al de dingen van electrotechniek, automobilisme, aviatiek enz.., stee-ds sneller en sneller wordt, brengt onze, der dames veilig heid en vaardigheid onafwijsbaar mede, dat wij ons een kostuum schep pen, hetwelk© onz© vrijheid en vlug heid van bewegingen bevordert. Merk waardigerwijze heeft Juist de, reeds bij haar geboorte ten doode gedoem de, mode der „entravécs" van verle den jaar ons ten deze des te sneller de oogen doen openen. Eeuige navolg sters dier uiterst malle, hoog^? on praktische mode, struikelden op straat, op 'n trap braken een boe», werden overreden... Arme slachtof fers! Doch die slachtoffers zijn ons van nut geweest bij het creèeren van de „jupe-pantalon'. Een voortreffelijk betoog, me vrouw. Ik dank u zeer voor uw in lichtingen. Pardon, mijnheer, ik ben nog niet uitgepraat. Wie zoo'u „jupe-- pantalon" nog niet met eigen oogen heeft gezien, zou allicht denken: ..Zoo'n damesfietserige pantalon mo ge heel aardig boven op een fiets staan, maar op do wandeling of in balzaal lijkt het ding mij een pas kwil toe.'' Natuurlijk hebben we ook aan de aesthetische zijde der kwestie gedacht, hoe wisselvallig overigens ook der menschen aethetische inzich ten zijn. Ik bedoel maar, dat wij er voor gezorgd hebben, er zoo min mo gelijk mannerig of feministerig uit te zien, bij analogie gedachtig aan: „L'homme prend les ridicules de son habit; mettez-lui des jupons, il sera coquette ou prude..." Kijk eens, u ziet mij nu gewoon staan in mijn „jupe-pantalon". Lijkt het ding zoo niet op een gewonen vrouwenrok, door den val en de aan sluiting der overlangsche slippen en plooien? Slechts bij sommige expan sieve bewegingen het opgaan van een trap, het snel oversteken van een straat, enz. ziet men het gedeelte „pantalon" van de „jupe-pantalon Voila! Zie ik er ook maar eeuïgenna- te manwijverig uit? Absoluut niet, mevrouw. Welnu! Ziedaar een praktisch kostuum, dat ons in staat stelt, ons even vlug en gemakkelijk als de hee- ren der schepping te bewegen en dat tevens, hoe revolutionnair ook, niet ridikuul is. Denkt u, dat de „jupe-pantalon" algemeen in zwang zal komen? Dit jaar misschien nog niet, maar eerlang zeker. In weerwil van alle mogelijke conservatieven, wijst de tijdgeest ons ten slotte den weg, schrijft hij ons dien zelfs voor. OTTO KNAAP. Yan da Residentie en haar bewoners. lxxxxvii. In de verslagen van de Marine- vereenigin" werd opgenomen „Onze kustverdediging in verband met een oorlog op de Noordzee", beschouwin gen van den luitenant t. z. Ie kl. ba ron Van Asbeck, naar aanleiding van bet kustverdedigingsontwerp. Schrijver verklaart daarin tot de uiteenzetting gekomen te zijn, omdat niemand anders dit tot dusver gedaan had en hij het wenschelijk oordeelde, dat ook de marine-officieren zich eens zouden uitspreken. De vergadering, waarin de bewe ringen en stellingen van baron Van Asbeck besproaen werden, Is niet te Nieuwediep, «naar hier ter stede ge houden. om beter gelegenheid te ge ien tot biiwoning. Deze bijeenkomst, die de vorige week plaats had, is nu om verschillende redenen merkwuar- dig geweest. liet is een bekend feit, dat de man nen. die plannen maken ter verbete ring van onze verdedigingslinie, 't zij te land of te zee nog al eens van mee lang verschillen over de wijze, waar op dit moet gebeuren. We behoeven maar naar de plannen van elkaar op eigende ministers van Oorlog en an Marine te zien. om haast even zoovele bewijzen te hebben. De verga dering toonde dat ooi aan, uiaar in Uk een mate, dat het verbijsterend erd. Kou land kan nooit meer betalen dan het kan, ook het onze niet, en juist daarom, nu de plannen tot ver betering alleen gemaakt zijn met het oog op de beperkte geldmiddelen, was meer eenstemmigheid te verwachten geweest omtrent de beste middelen, die konden worden aangewend. Onder de sprekers waren geen adel borsten of piepjonge luitenants ter neen, mannen van naam, en be kende handigheid gaven hun mee ning ten beste, ook landsofficieren be pleitten het sturen in een bepaalde richting. Geen van de 13 redenaars was het echter met een ander eens. De-meest uiteenloopende opinies werden verkondigd, niet zoo maar weg, losjes in een debat, maar gedo cumenteerd, steunend op volle over tuiging. Sommigen wilden de kust verdediging opdragen aan zware schepen, anderen aan forten, of aan onderzeeërs. Een derde had groote voorliefde voor torpedobooten, een vierde vond, dat de suprematie ter zee over het lot van de kusten be sliste en alleen groote vloten konden dus dienst doen. Zoo had ieder wat anders en waren een paar het soms eens over het stelsel van verdediging, dan verschilden ze weer in beïang- rijke onderdeelen. Al die verscheidenheid geeft te den ken. Als leek oordeelen leidt vaak tol dwaze conclusies, maar als vooraan staande mannen op militair gebied het hopeloos oneens blijken omtrent hetgeen gedaan moet worden, dan dringt zich de vraag op wat er ten slotte van de marine en de kustver dediging; worden moet. Een groote lijn in de wijze van verbetering is nooit te bekennen ge weest; steeds waren hel ook alweer om het geld betrekkelijk kleine plannen, die haast nooit door gelijk- gedachte gevolgd werden, omdat een nieuwe minister de vorige richting verkeerd vond. Zou het daarom niet gewenscht zijn eindelijk één groot plan uit te voe ren, jaren achtereen? Geheel ver keerd zal het toch wel nooit blijken en we krijgen dan een richting, meer gehéél in de geheele organisatie Mocht deze zwakke onderdeelen ver- toonen, en misschien zelfs vele, dan zullen we toch nog beter uit zijn dan met een tiental half afgemaakte plan netjes, waar vaak alle verband tus- schen ontbreekt Voor alles moet eenheid komen, dat Is wel het belangrijkste resultaat ge weest van de urenlange besprekingen in de Marinevereeniging, waar ook bleek dat de officieren van land- en zeemacht elkaar de millioenen niet minnen. Elk vindt zijn eigen wapen het belangrijkst. Van de militairen van de ernst naar die van het srel: van de mari ne naar de padvinderij. De installatie van de eerste vendels is aanleiding geweest tot een vrij dwaze manifes tatie van het Kamerlid Ter Laan. De gelofte die de Jong© Verken ners moeten afleggen houdt ook de woorden in: „mijn plicht tegenover de Koningin te zullen vervullen" en dat was volgens ons Kamerlid contra bande voor zijn zoons. Misplaatste principevastheid! Wat heeft, goed beschouwd, de Koningin met de padvinderij te ma ken, een beweging, die geheel huiten het hof om begonnen en doorgezet is? De genoemde woorden willen toch niet meer dan aan de belofte een klein weinig ernst bijbrengen; ze bedoelen daarbij plichten jegens het koning schap en niet jegens de Koningin als persoon. Men had ze er evengoed uit kunnen laten zonder de jonge verken ners daarmee tot anti-koningsgezin- den te bestempelen. Dat de heer Ter Laan er over geval len is, vind ik daarom nogal kinder achtig. Hij heeft zelf, toen hij Kamer lid werd, „trouw gezworen aan de Grondwet'en dus ook aan het Ko ningschap, dat in de Grondwet zijn basis heeft. Die eed of misschien was het wel een belofte was geen frase en de heer Ter Laan heeft haar afgelegd, omdat hij anders niet toe gelaten zou zijn. Zoo is het nu ook met de Padvin ders. De belofte is voorgeschreven en wie er hij wil komen moet haar af lossen. Gaan we nu de kleine plech tigheid van het trouw beloven be schouwen als een gebeurtenis van buitengewoon gewicht in een jongens leven. dan geven we daarmee de ge- beele beweging een duw naar achter, omdat we haar ondergeschikt maken aan de inzwering ais zoodanig. Mogelijk krijgen we over eenigen tijd socialistische padvinders; dat zou een splitsing brengen die Natuur lijk weer andere splitsing ten gevolge zou hebben en als dan drie vertegen woordigers van twee padvinders- clubs, die op verschillende overtui ging stooten, elkaar in de duinen ont moeten, vrees ik het ergste. De jon gens toch zijn met stokken gewapend: j Het verbinden zou dan vermoede lijk niet meer op gefingeerde gekwet sten moeten worden geoefe'nd! De Openbare Leeszaal, die, zooals ik reeds meedeelde, haar iezerstal achteruit zag gaan na de verplaat sing. heeft verstandig gedaan. Ze gaat reclame maken: in de trams zijn borden gezet, waarop de naam en de straat waar de zaal gevestigd is. voorkomen. Dat is een stap in de goede rich ting; als nu in de volksbuurten ook eens aangeplakt wordt, of desnoods biljetten verspreid, dan zal het getal bezoekers wel weer klimmen. Bekendheid moet hier terugbren gen wat de wat te degelijke inrichting wegjoeg. Waar ook menschen naar toe ge haald moesten worden, dat is naar de tentoonstelling van vervalschfe le vensmiddelen door den keurings dienst ingesteld- In het nieuwe ge bouw aan de Prinsegracht zijn een groot aantal lekkernijen en andere, meer praktische eetbare waar, uitge stald, die of grootendeels vervalscht of vermengd met schadelijke stoffen zijn. Voor het publiek is deze tentoonstel ling tot dusver gesloten. Alleen de pers mocht een kijkje nemen, maar de personen die al die lekkernij slik ken, worden geweerd. Waarom? Dat weet vermoedelijk al leen de directeur. Het is evenwel Jammer, dat een werkelijk interes sante collectie slechte eetwaren al leen verzameld zijn als archief-inven taris en niet om het vervalschingseu- vel te bestrijden. SINTRAM. Amsterdamsdie Kout Weer staat een stukje oud-Amster dam op 't punt te verdwijnen: liet voormalige café-concert „Victoria" in de Nes, waaraan voor hen die twin tig Jaar geleden en liefst nog wat lan ger jong en liefhebbers waren om op hun tijd eens uit te gaan, allerlei lier Inneringen zijn verbonden. café-chantant behoorde de zooals deze inrichting famil- jaar genoemd werd, net als het Pa nopticum de „Pan", al een jaar of vijf tot het verleden, de laatste exploi tant, de heer I'aerl, verkocht het ge bouw toen aan den heer Wessels, een sigarenfabrikant, die het hoofdzake lijk inrichtte voor monsterzaal en anueer hei voorkwam, de zaal ver huurde aan liefhebberij- en 30 ceuts- comedies in 't genre, zooals ik ze reeds meer beschreef. Doch ook de laatste periode van haar aan de kunst gewijd bestaan was voor de „Vic" niet schitterend. Wel werden er nog geregeld revue- tjes en parodies opgevoerd, die in al le opzichten glansrijk den toets der vergelijking konden doorstaan met hetgeen thans in de variété's wordt oorgezet alleen de costumes en het aantal koristen was minder, maar de rest was beter maar er kwamen geen menschen meer. In dit stadsgedeelte scheen men nu een maal geen publieke vermakelijkhe den meer te willen zoeken en faute de combattanls moest le combat wor den gestaakt. Maar toen was de Nes de Nes ook niet meer, in de dagen dat ze het wèl was en dat Michel Solser, de eeuige komiek van wien gezegd werd wat zou Michel Solser zijn zonder de Vic, en do Vic zonder Michel? nog leefde, ging menig jongeman vele zijner Zon dag- en in de weeksehe avonden in t kleine zaaltje doorbrengen, waar 1000 keer de revue artislique voor een uit verkocht huis werd opgevoerd. Er wordt in deze dagen nog al eens een vergelijking gemaakt tus- schen het uitgaan van toen en nu en niet ten onrechte is de opmerking ge maakt, dat het huidige nachtleven met zijn speelzalen en andere gele genheden waarover niet te schrijven is. eigenlijk heel wat gevaarlijker is dan het studentenstreken uithalen enz. uit het glorietijdperk van Vic toria. Haariemsche Handelsvereenigïng Ooedgek. bij Kon. Beal. t«u 13 Nov. 1899. Da Haariemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgerichl 10 Mei 1802, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van beslaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel aieer dan ËOil leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk up prijs steil, dat de Haariemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vmdt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging bulten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aau- biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd .wordt. De Haariemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige be ta lera voor hen lot betaling aan te mauen en information voor hen in te .winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffeuue den handel eu het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, docli slechts het 2e halfjaui (von 1 November tot en met 30 April, ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenig.ng zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. j. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet, der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen GO ets. per informatie, plus vijf cents puno-vergoeding. Julornia- tien naar bmnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op builen de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 inlormalien en rechts geleerde adviezen werden in het of- geioupen jaar gegeven. In October en November 1910 zijn 60 vorderingen tot een bedrag van f 1184,14 betaald; 11 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe Leden voor 1911/12 kunnen nu reeds tot de Vereeniging toetreden en genieten aisduu tot 1 Mei e.k. al le voorrechten als een gewoon lid. Volgens art. 7 dient hel geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend ia dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mejuffrouw Oppenheimer, die de kookkunst zoo knap in dc theorie en in de pr act ijk verstaat, heeft haar laatste redevoering in het huis in de Kruisstraat gehouden. Het koken op gas is nu, zooals we dat in bar- goensch-Ilollandsch gewoon zijn te noemen, (relanceerd en moet verder zijn eigen weg maar vinden. Het huis in de Kruisstraat evenwel gaat, na een korte periode van nuttigheid, .weer dicht, overgelaten aan diegenen onzer Haariemsche mede-ingezetenen, die tot het spinnen- en muizenras be- hooren. Deze vrienden evenwel beta len geen belasting, zoodat het hun niet schelen kan, of het huis per jaar drieduizend gulden te verrenten staat. Ons wel en daarom zien we al met verlangen het oogenblik tege moet, waarop aan dit huis een defini tieve bestemming zal worden gege ven. Langzamerhand komt, maar een beetje laat. de vraag op, of het eigen lijk wel goed is geweest, dat de ge meente dit perceel aangekocht heeft. De kunst van zuinigheid berust In de "wereld hierop, dat je nooit koopt, wat je niet noodig hebt. Blijkbaar had de gemeente het nog niet noodig, daar zij er tot dusver geen bestemming voor gevonden heeft- Wouter beweert, dat de gemeente het huis gekocht heeft, omdat niemand anders het ge bruiken kon. Je kunt je niemand Het Bestuur heeft bemerkt, dal men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar iufor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. RET BESTUUR. Parijsche Brieven CCLXIV. Geachte lezeressen, men maakt zich sedert een paar weken te Parijs druk met een revolutie, een gevaarlijke re volutie, op het gebied der vrouwen- kleedij. Het betreft niets meer of min der dan het dragen van de „jupe-cu lotte" of „jupe-pantalon", welk klee- dingstuk men, in zuiver Ilollandsch ,,rok-broek" zou kunnen noemen. Ik ben sterk vóór de rokbroeken. Zegt dat u niets Kan u mijn oor deel te dezer zake niets schelen Omdat ik een man ben Maar. lieve dames, do wezens, die de damesmodes scheppen, met name de „-grands couturiers" die wezens zijn mannen en geen vrouwen. Weet u voorts wel, dat indertijd de mode- rubriek in „Het Weekblad do Amster dammer" jaren achtereen, onder lk- weet-niet-meer-welk pseudoniem, met zorgelijke teederheid en verteederde zorg geredigeerd is geworden door den heer mr. Van Loghem, anders ge zegd Fiore della Néve Ende gelooft gij niet dat, te oordeelen naar som mige détails in zijn romans, Louis Couperus met groot succes een mode zaak zou kunnen dirigeeren Inlusschen geef ik u volkomen ge lijk, indien gij beweert, dat uit dat al les nog geenszins mijn persoonlijke bevoegdheid in deze materie van „fal- balas. fanfreluches et frivoliiés" blijkt Daar ik er overigens nog geen prijs op stel, te dien opzichte voor vol aangezien te worden, zal lk ter zake een der ongeveer vijftig dames aan het woord laten, die op den laatsten wedloop te Auteuil in di nieuwe klee derdracht zijn verschenen en de be wondering van dezen, do ontstel ling van genen hebben gewekt. Ik inter viewde de dame in kwestie, een „fem me du monde". U komt natuurlijk om uw afgrij zen uit te drukken van de „jupe-pan talon" Neen, mevrouw. Ik ben er zoo vaak getuige van geweest, dat men de heengegane en de zoojuist aanko mende modes in een bespottelijk licht ziet, en slechts met de in zwang zijn de instemt of er in berust, dat... U is een der heel weinige ver standige mannen. Dank u. mevrouw. Te veel eer overigens..:. Zoudt u me iets over dut nieuwe kleedingstuk willen vertellen? Weet u, waar het woord „jupe" van afstamt Neen, mevrouw. Van „guippa", een Arabisch woord, waarmede de Arabieren het beenbedekkend vrouwelijk kleed aan duiden. Welnu, die „guippa", welke ook door Perzische en Turksche vrou wen worden gedragen, en de „jupe- pantalon" zijn zusters. Vindt u nu. dat die Arabische, Perzische en Turk sche vrouwen er in heur kleeder dracht leelijk, bespottelijk uitzien Integendeel. Zeer pittoresk. Zou er dan één reden bestaan, dat de Europeesche vrouwen in het algemeen, de Parisiennes in het bij zonder. zich met een gelijksoortig kleedingstuk wèl bespottelijk zouden toetakelen Geen denken aan- Dat is dus reeds één punt, waar over wij het eens zijn. Vindt u, dat bedoelde Oosiersche vrouwen indecent gekleed gaan Vindt ge heur cos- tuums onwelvoegelijk Verre van dien. Dat is dus het tweede punt, waarop wij overeenstemmen. Wat rest er Niets. U is volkomen logisch. Maar u niet, vergeef mij mijn anders als kooper voorstellen. „Er liggen", zegt hij, „zooveel lastige servituten op, dat niemand an ders er ooit een flinke som voor had durven besteden. Moest döArom de gemeentekas er voor worden aange sproken Er staan overigons nog hui zen genoeg te koop." In dat laatste had hij gelijk. Voor al de Zijlweg ziet'er uit, alsof er een epidemie had gewoed. Overal bunge len aan beide kanten de huurbordjes en dat sommige perceelen aan twee of drie kantoren van tusschenperso- nen te bevragen zijn, schijnt de kan sen van verhuring ook al niet grooter te maken. De huizen die in trek zijn, vinden ook, zonder zichtbaar teeken van beschikbaarheid, overmaat van liefhebbers, de andere komen met zt-s huurbordjes nog niet aan den man. Waar dat door komt Voor een ge deelte natuurlijk door de gelegen heid, om in Heemstede, vlak bij onze grens, te wonen, maar waarschijnlijk ook hierdoor, dat in den tegenwoordi- gen tijd huizen, evengoed als men schen, snel verouderen. Een tijdlang zijn de sousterrains in de smaak ge weest, nu is de h al 1 (vooral op zijn Engelsch uitspreken, omdat als je hal zegt op zijn Nederlandsch, het net is of je geen Engelsch verstaat) in de mode gekomen, de betimmering is anders, de verf evenzoo, er zijn veel gekleurde ruitjes, kortom de menschen willen wel graag in een modern huis wonen en loopen die van een vroegere periode, al zijn ze ook nog zoo ruim, voorbij. Een huis van twintig Jaar Is op die manier stokoud. Alle huizen van een en twee jaar, die voor modern willen door gaan, zullen binnenkort ook alweer tot de oude garde behooren, want het allernieuwste type heeft kamers van drie meter hoog, dat is precies het mi nimum, dat de wet toelaat voor werk plaatsen. Let wel het minimum. De ze laagbouwerij heeft tot motto 't moet intiem wezen, 't Zal er denk ik '8 zomers in de hondsdagen, of 's win ters als flink de kachel brandt, meer dan intiem "duf wezen. Was ik huizenverhuurder, wat lk gelukkig niet ben, dan wist ik wel wat ik deed. Eerst zette ik vier flink© muren, zoodat de heeren van de Wo ningwet niets aan te merken hadden en dan bouwde ik binnen die muren een huis, dat uit elkaar genomen kon worden. Kwam er dan een nieu we huurder, natuurlijk met nieuwe wenschen, dan kon het huis weer overgebouwd worden 't zou wat extra verf en arbeidsloon kosten, maar geen huis zou ooit meer leeg behoeven te staan. De onverander lijkheid in dezen naar verandering hakenden tijd is een groote fout. Het denkbeeld van uit-elkaar-neembare huizen sta lk kosteloos af aan eiken energieken architect. Toen ik onlangs voorspelde, dat op den duur uitvoerende musici nog bij de menschen aan huis zouden komen, is daarom gelachen en wat is er nu in den Hang gebeurd Toen <1© schil der Mesdag tachtig jaar oud was, heeft een Instrumentaal kwartet een nummer in zijn woning ten beste ge geven. Dit opent nieuwe vergezichten van wijde strekking. Jubilarissen, die veel kunstenaars onder hun familie en bekenden tellen, zullen mettertijd worden bezongen, gebeeldhouwd, ge schilderd op den jubeldag, alles in hun eigen woning. En onze musici zijn, ik wil hen er om prijzen, niet karig met hun ga ven .Of hebben we niet vernomen, dut in korten tijd eenige malen een mu- ziek-uitvoering gegeven is in het dia coniehuis aan de Jansstraat Het zal zoover no? komen, dat 's avonds de oudjes den slaap niet kunnen vatten, wanneer zij geen snarenspel of schoonen zang gehoord hebben, en quaestie krijgeq over de vrang, wie je beter tot kalme rust voorbereidt. „Ik slaap het best na Beethoven", hoor ik er al een zeggen „ik rust zachter na Mozart", verklaart een ander. Het is maar goed, dat over "t algemeen de klankmassaas van Wag ner en Strauss niet tot binnen de mu ren van het rustige gebouw doordrin gen. En nu ik dan toch van kunstvak ken spreek, denk ik van zelf ook aan de vrouwenkieeding, die niet alleen in Parijs, maar overal in de wereld, in Haarlem dus ook, tegenwoordig voor een kunstvak wordt gehouden. Ik kom er daarom op, omdat juist de zer dagen de Vereeniging tot verbete ring van vrouwenkieeding weer van zich heeft doen hooren. Zij houdt hier een vergadering en het doet me plezier, daaruit op te maken, dat ze nog leeft en gezond is, want we hadden in den laatsten tijd wei nig van haar gehoord. Maar wat een tijd beleeft de veree niging, wat een prachtige stof om over te vergaderen Terwijl de V. V. V. V. aan haar oude beginsel, de re- formkleeding, getrouw blijft, wcot ginds in Parijs de kleedlngartist van zotheid niet wat hij verzinnen zal. Daar zouden ze wel een vereeniging „Verergering van vrouwenkieeding'' kunnen stichten. En toch, hoe onzinnig de strompel- rok en de zouavenpantalon ook mo gen wezen, er is in elk geval leven en beweging in het vak van de vrou wenkieeding. Wie bekommert zich om de kleeding van ons mannen Geen schepseL Zeker, wij hebben ook, er gens in Londen, denk ik, onze mode koningen, maar die kerels hebben voor geen kwartje verstand of fanta sie. Het eenige wat ze voor afwisse ling in de mannenkleeding weten te vinden, bestaat in een of twee rijen knoopjes, een smalle of een breede revers, de jas en het vest hoog of laag gesloten, de pantalon nauwer of wij der en dat is alles. Precies een har- monika, die je nu eens uittrekt, dan weer indrukt, maar als 't er op aan komt precies dezelfde hannonika blijft Waar is de vereeniging, die voor de mannen een geheel andere kleeding weet te ontwerpen, iets nieuws, iets elegants en vlugs, dat in verschillende kleuren kan worden ge dragen, zoodat niet meer kan gebeu ren, wat je nu op Zoudug herhaalde lijk ziet, namelijk dat vijf vrienden, op een rijtje hun Zondagsche wande ling makende, dezelfde hoeden, boor den. jassen, pantalons en schoenen dragen, alsof ze een vijf ling waren, die door mama, voor de aardigheid, precies eender worden gekleed. Wat ik wil is niet een beetje anders, zus of zoo, maar een grondi ge wijziging van de heele mannen kleeding, een geheel nieuw systeem. Ja, een nieuw systeem. En nu ik deze woorden neerschrijf, denk ik aan do opvoering van het vermakelijke stuk van Dr. Nolst Trenité op Zater dagavond in de Kroon. Het zou bijna een vervólg gehad kunnen hebben. Maandagochtend schoolden de jon gens van een der klassen bijeen en bespraken, dat één hunner quasi to laat zou komen en dan tot den leeraar het excuus zou maken, dat in het tooneelstuk voorkomt„uimm mich nicht kwalicli, mijnherr, das ich was laasz bin en zoo voort. Alles was goed voor elkaar, maai toen de leeraar kwam, zag hij er zoo streng uit, dat den bengels de moed in de schoenen zonk en zij besloten, rnaar liever de vertooning achterwe-; ge te laten. De woorden zouden wel' dezelfde geweest zijn, maar de om-, standigheden, begrepen ze, waren toch wel anders: Zaterdagsavonds zoo in de Kroon of Maandagochtend' op school. De leeraar is dus aan deze proefne ming ontkomen. Had hij die soms inl den neus? FIDELIO»

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5