NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BANKROET 28© Jaangang. No. 8494 Verschijnt dagelijks, behalve op Zo»- en Feestdagen. WOENSDAG 1 MAART 1911 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERT E N T ËNi PBR drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1.23 Haarlem vaa 1—5 regels lr—elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd b (korti der fBij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 SO Cta. voor 3 plaatsingen k eontant. Afzonderlijke nummers SHgh J TTgJjfiSjSöil F Redactie en Administratie: firotrte Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemu-o»*» feVï „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal TeJelooDnommer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemadhtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229.5 TWEEDE BLAD. Bnitenlandsch Overzicht Hoe zal 'T NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE er uit zien Een vraag, die de hoofden -van vele Franschen zwaar maakt. Do quaestie is trouwens ook ingewikkeld. Er komt nu evenwel eenige teeke- ping in de raadselen. President Fal- lières heeft aan den heer Monis opge dragen een nieuw ministerie te vor men. De uitverkorene heeft de op dracht niet dadelijk aanvaard, hij wil er eerst met z'n politieke vrienden ©ver spreken. De combinatie Monis met Delcassé marine, Berteaux oorlog en Ribot buitenlandsclie zaken, die reeds het meeste geloof vond, is nu sedert Mo nis blijkbaar met de kabinetsformatie belast zal worden, de vrij algemeene veronderstelling. Men voegt er Gau- thier, Caillaux, Messimy en nog een complete lijst anderen aan toe zoo als gewoonlijk menschen, die inder daad in aanmerking komen, of... 't gaarne zouden willen Men zegt verder ulgemeen. dat het belangrijke punt thans is of Delcas sé zal accepteeren. Accepteert hij. dan is de crisis waarschijnbjk snel beëin digd, weigert hij, dan is er mogelijk nog moeilijkheid. De bladen van gematigde richting bestrijden heftig het denkbeeld van een ministerie-Monis, hetgeen vol gens h. i. een terugkeer van het Com- bisme zou zijn. Natuurlijk worden er nog nabe trachtingen gehouden civer DEN VAL VAN BRIAND. Vooral in de socialistische vakver- eenigingskringen ia zijn nederlaag blijkbaar met genoegen ontvangen. Leedvermaak. Tof fin, de bekende president van de machinisten en stokers, heeft zich over Briand laten interviewen. Hij zei „de 18 dagen preventieve hechte nis, die ik voor zijn plezier heb moe ten ondei-gaan, liggen me nog dwars in de maag." Daarna wijdde de spre ker uit over de rol, die Briand bij de laatste spoorwegstaking gespeeld heeft en vervolgde Sedert dien tijd scheen hij zich be zig te houden met de wederindienst- 6telling der ontslagenenfeitelijk deed hij evenwel niets. Wie zijn op volger zal zijn laat ons koud. Maar wie het ook moge zijn, hij kan er vast op rekenen, dat zoo onze ontslagen makkers niet weder in dienst worden gesteld, en de wet op de terugwerken- ue kracht van de pensioenregeling met ten spoedigste wordt aangeno- iici. puniieK in et oe hoe f t te rekenen op een ge regelden spoorweg dienst. Ook Fiancette, de secretaris van de vereeniging van koetsiers en chauf feurs liet zich iu een interview klaag tonen over Briand ontvallen. Hij heeft indertijd beloofd te zuilen ijve ren voor een collectief arbeidscon tract en een verplicht scheidsgerecht, maar deze beloften zijn nog niet ver vuld. mislukte conferentie op te heffen. Weet men, wat wellicht de regeering destijds wilde toegeven, dan zou men met goeden uitslag, dat alsnog van haar verlangen. Maar Asquith was onverbiddelijk. De conferentie heeft baar leden tot zwijgen verplicht, zei hij al ware ik dus geneigd tot spre ken wat ik niet ben ik zou het niet kunnen. Bij het debat over de tweede lezing van de vetowet, beval ook Chamber lain weer een schikking aan. Tevens hekelde hij de regeering, dat zij het Hoogerhuis ongewijzigd laatwaar op minister Haldane antwoordde, dat de vetowet slechts de eerste stap is en de hervorming van het Hoogerhuis zekerlijk volgen "zal. T Debat beleekende nog weinig. Zoo weinig belangstelling is er voorloo- pig voor de beraadslagingen die trouwens moeilijk iets nieuws kunnen opleveren dat er op een oogenblik slechts14 leden in de zaal waren. ER IS OP LIJKEN GESCHOTEN zoo werd gisteren in den Duitschen Rijksdag, bij de behandeling der be grooting van oorlog, gezegd. Groote belangstelling, want dat be loofde sensatiel De departements-directeur, gene- raal-majoor Wander, diende namens de regeering van antwoord. Hij ver klaarde Eenige jaren geleden heb ben in Spandau schietoefeningen op lijken plaats gehad, tot vaststelling van het doordringingsvermogen van het moderne geweer. Zulke proeven die geschieden op anatomische pre paraten en niet op naakte lijken zijn noodig in het belang van de oor- logschirurgie. Geen der soldaten, die aan de schietproeven deelnamen, zag iets van de preparaten, die in doeken gewikkeld waren, en achter doek ver borgen waren. SPANJE EN 'T VATIC A AN. De Diario Universal, die, naar be kend is, door de Spaonsche regeering wordt geïnspireerd, schrijft, dat de H. Stoel nxet een stellige weigering op de voorstellen der regeering heeft ge antwoord. De H. Stoel zal de onderhandelin gen weer openen, wanneer de Spaan sche regeering vooruit den eisch van het Vaticaan inwilligt, dat alle gods dienstige aangelegenheden in samen werking met het Vaticaan behandeld zullen worden. is in vollen gang. Maandag trachtte men van unionistischen kant in het Lagerhuis minister Asquith te bewe gen, de geheimhouding van de han delingen der onlangs gehouden, maar gehouden, is dat van den Russischen adel. Dit congres moet zoo wordt uit Petei'sburg gemeld 'beschouwd worden als een politieke geDeurtenis van den eersten rang. daar het con gres zich met de uiterste groepen der rechterzijde in beide Kamers solidair verklaarde. Het congres krijgt tevens een breeder© beteekenis van het telè- gram van den Tsaar, waarin deze zijn volkomen vertrouwen uitspreekt in den adel en in diens optreden, en zijn volledige ondersteuning van het stre ven van het congres toezegt. Aangenomen werd een motie, waar in de hoop is uitgesproken, „dat de gaheele adel van West-Rusland met behoud van geloof, taal en bescha ving besluiten zal, niet alleen monar chale en conservatieve beginselen te volgen, maar ook, aan do verzoeken van den keizer ge-hoor gevend, niet langer Polen, doch Rusland als zijn vaderland zal beschouwen." Ook de Jodenquaestie werd bespro ken. Overwegende, dat de Joden in de Russische revolutie een leidende rol hebben gespeeld, stelt het congres derhalve voor, de Joden, met het oog op hun vijandige bedoelingen tegen den staat, uit te sluiten van den dienst in 't leger, van den staats- en gemeen tedienst. van de advocatuur en van de wc-tgevende macht. Dit voorstel werd door een groot getal sprekers verdedigd sommigen wilden zelfs nog verder gaan, en alle Joden, zonder uitzondering, slechts in een bepaalden kring doen wonen ook van het geneeskundig beroep wil de men hen uitsluiten. Een besluit werd door het congres in deze quaestie nog niet genomen. GRUWELEN IN MAROKKO. Men herinnert zich wellicht het alarmeerende bericht, door den Ma tin-correspondent te Tanger de we reld ingestuurd over een moord door Riffbewoners gepleegd op vier Euro peanen, die Marokko te voet binnen getrokken waren. Dit bericht is offi cieel door de militaire overheid te Melilla tegengesproken. Thans echter neemt de Matin een telegram op van dienzelfden bericht gever te Tanger, waarin deze nadruk kelijk verklaart, dat zijn eerste in lichting juist is geweest, terwijl hij hierbij voegt, dat de door de Spaan sche autoriteiten uitgezonden pa trouille de vier verminkte hoofden der slachtoffers heeft medegebracht naar Taouima, doch niet naar Na- dor, teneinde geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. De hoofden zijn herkend door den vijfden reiziger, die aan het bloedbad wist te ontkomen. JAPAN EN DE VEREENIGDE S r ATEN. De tijding der goedkeuring van liet handelsverdrag tusschen de Vereenig- de Stuten en Japan, heeft blijkens de telegrammen uit Tokio in laatst genoemd land groote voldoening ge wekt. In Amerika zijn er nog altijd veel menschen, die over 't verdrag moppe ren. PEST EN HONGERSNOOD IN CHINA. Alle onderkoningen van de Chinee- sche provincies hebben zich tot de centrale regeering te Peking gewend met het verzoek den uitvoer van graan en boonen uit Mautsjoerlje naar Europa te willen verbieden. Dit is niet bedoeld als een maatre gel ter bestrijding van 't gevaar van peetverbreiding, maar als maatregel van voorzorg tegen een mogelijken hongersnood in Mantsjoerije in het najaar. Er bestaat n.l. alle reden om ie vreezen, dat de oogst van dit jaar ui Mantsjoerije voor een goed ueol zal mislukken. Tal van dorpen zijn to- taai uitgestorven en van andere is de bevolking zeer afgenomen. Er zullen dus overal handen te kort komen Voor den veldarbeid. Hoewel in Cnarbin de pest afneemt, schijnt zij in de dorpen vér van den spoorweg nog voortdurend feller te woeden. Stadsnieuws VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. Maandagavond vergaderde in het gebouw ..De Nijverheid", Jansstraat 85, de afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Volksbond tegen Drank misbruik, onder voorzitterschap van den heer A. van der Voort Azn. Deze bracht een woord van dank aan den afgetreden secretaris, den lieer C. L. F. Sarlet, voor de toewijding en den waarmede hij steeds den niet geringeu arbeid, aan het secretariaat verbonden, had verricht. (Applaus). Uit het verslag van den penning meester, den heer N. Prins, bleek, dat de ontvangsten bedroegen 1 556.95 en de uitgaven f552.48 1/2, aldus een batig saldo opleverende van 4.46 1/2, Het batig saldo over 1909 bedroeg 99.09. In totaal is er dus een batig saldo van f 103.55 1/2. Uit het verslag van den secretaris, den heer M. v. d. Boon, bleek liet volgende Waar bet bestuur der afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen Drankmisbruik gewoonlijk veel werk verricht, waarvan het groote publiek weinig bemerkt, mocht het toch in 't afgeloopen jaar weder mogelijk zijn. de algemeene aandacht op het nuiflg werk van den Volksbond te vestigen, a. door het vele, dat in 1910 op het tilled van huisvlijt is verricht. In de eerste plaats willen wij wij zen op de welgeslaagde huisvlijt-ten- toonstelling, in de maand Februari gehouden. Duidelijk bleek, dat sedert de drie jaren geleden gehouden ten toonstelling het gehalte der tentoon gestelde voorwerpen aanmerkelijk wns vooruitgegaan. Tn het begin van het jaar werden reeds pogingen aangewend, om ook in de Kazerne de huisvlijt ingang te doen vinden, welke pogingen er aanleiding gaven, dat in November de heer Blees, uit Zaandam, op ver zoek der afdeeling, in de cantine der Infanterie-kazerne een lezing over huisvlijt hield, die met groote belang stelling door officieren, onderofficie ren, korporaals en soldaten werd aangehoord, en die ten gevolge had, dat de kolonel-commandant van het 10de regiment infanterie besloten heeft, huisvlijt-onderwijs in de kazer ne te -tloen geven. Een '65-tal militairen meldden zich tot deelneming aan^ Ten slotte richtte de Volksbond in het laatst van het jaar samen met de vereeniging ter bevordering van het onderwijs in handenarbeid in de Toynbee-vereeniging, gesteund door bijdragen van particulieren, een cur sus in handenarbeid voor jongens op. Zooals wij elk jaar gewoon zijn, stelden wij weder een zestal meisjes der openbare lagere scholen in de ge legenheid, een kinder-kookcursus aan de Huishoud- en Industrieschool te volgen. De heer C. L. F. Sarlet, die jaren lang het secretariaat had waargeno men. was wegens drukke werkzaam heden genoodzaakt, deze functie ne der te leggen. In zijn plaats wend be noemd de heer M. van der Boon. Het ledental breidde zich eenigs- zins uit, terwijl de financieel© toe stand niet ongunstig mag worden ge noemd, lot wserziüer Tssrd stemmen herkozen de heer A. van dei- Voort Azn. Als leden voor het hoofdbestuur werden candidaat gesteld de heeren Mr. H. Goeman Borgesius en Prof. Dr. C. A. Pekelharing. Daarna werd de vergadering geslo ten. GEVONDEN VOORWERPEN. Een R. K. kerkboek. P. J. Nachte- geiler. Wjjde Geldeloozepad 25. Een dameshalsketting, M. Wijma, Sophias traat 11. Een tascüje met inhoud, J. van der Berg, Tulpenstraat 26. Een behangersschort, C. Luikel, N. IKerksplein 14. Een paar kindarhandachoenen, L. Oosterhoff, v. Marumstraat 7. Een rozenkrans, J. Oxener( K. Anna straat 16. Een zak met 3 sigaren en een pijpje, A Verwaaien, N. Schoolsteeg 6a. Een thermometer, H. Postma, Saen- redamstraat 58 rood. Een keeshond, P. v. d. Berg, Papen torenvest 10. Een tabakspijp, B. Strikkeling, Dros sestraat 15. Een hoedenspdld, A. Borst, Park laan 51. Een dameshorloge, J. Knop, O. Groenmarkt 20. Een pakje en een ceintuur, P. A. van Seunenberg. Wouwermanstr. 7. Militaire zaken. De ritmeester A. L. van Harpen Kuyper, van het 1ste depot huzaren te Haarlem, die 1 Mei wordt overge plaatst bij het 4e regiment van dat apen, komt dan te Zntphen in gar nizoen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 8 meubelmakers, 1 mo delmaker, 7 metselaars, 11 opper lieden, 3 stucadoors, 1 witter, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, 9 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers, 8 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 4 burgersmed :n, 8 machinisten, 6 sto kers, 1 electrician, 1 instrument maker, i koperbankwerker, 2 ko perslagers, 4 loodgieters, 1 schoen maker, 2 zadelmakers, 1 kleerma ker, 18 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 7 bloemisten, 8 tuin lieden, 16 grondwerkers, 1 bakkers, 2 banketbakkers, 1 slager, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 16 ma- gazijnknechts, 21 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 19 losse werklieden 1 dienstboden, 22 werksters, 2 naaisters, 8 kook sters, 2 huishoudsters, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers voegers. DR. DE HARTOG. Naar aanleiding van het artikel door C. E. H. in 't Algemeen Handels blad, in de rubriek „Godsdienstig ven in Nederland.", geschreven o onzen stadgenooi Dr. De Hurtog, heeft Dr. M. Colenbrander te Heemstede een ingezonden stuk in dit blad schreven, om op te komen tegen enke le aanvallen tegen Dr. De Hartog. C. E. H. schrijft to 't onderschrift o. a. Dr. C. maakt het niet moeilijk mijn antwoord te bekorten. Zijn hoogge stemde lofrede gaat grootendeels langs mijn artikel heen. Mij was het bij de bespreking zeer kennelijk niet om den persuon maar om de bewe ging te deen. Acht dr. C. tot tweema len toe de beweringen over dr. De Hartog grievend, ik ben zoo gelukkig daartegen te kunnen inbrengen, dat hij zelf na lezing van het artikel ui persoonlijk schrijven mij zijn inge nomenheid en sympathie voor mijn waardeeringsoordeel betuigde. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. In de 1.1. gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond werd tot be stuurslid (2e scretaris) gekozen de heer Krusman in de plaats van den heer Bakker, die bedankt had. Een voorstel tot het geven van 5 voor een prijs, voor de te houden verloting ten voordeele van de „Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in de Grafische vakken, werd aangenomen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Itedaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kostelooi die niet volledig naam ea woonplaats" van den inzender vermelde» wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn zoontje, 12 jaar oud, is tusschen de schooluren bij een baas en verdient 1.per week. Hij is een week thuis geweest wegens ziekte en nu houdt de baas hem den vollen gulden af. Is dat geoorloofd'? ANTWOORD. Wij kunnen hier geen eigenlijk arbeidscontract zien; meer eene overeenkomst tot het ver richten van enkele diensten, welke niet do-sr de bepalingen van het ar beidscontract geregeerd worden. Wij voor ons zouden daarom het niet uit betalen van het loon to dit geval niet onrechtmatig durven noemen. VRAAG. Ik heb een konijn dat voortdurend lange tanden krijgt in de onderkaak. Ik heb ze al drie maal afgebroken, maar ze zijn alweer aan gegroeid. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD. Dat komt wel m§£T voor; de tanden worden daii tot o'p de gcede hoogte afgeknepen. Ook trekt men ze wel geheel uit; als uw konijn geen tentoonstellingsexemplaar is, is dat wel het gemakkelijkste wat u doen kunt. Uit de Omstreken BLOEMF.NRAAL. In het Bloemendaalsche bosch zijn aan alle ingangen nieuwe borden ge plaatst met het opschrift: „Het is ver boden buiten de rijwgen in het bosch te rijden, met rijwielen en voertuigen" do rijwegen zijn: Mollaan, Zomerzor- gerlaan en Koepellaan. Deze maatregel is genomen, omdat er van verschillende zijde over werd gekkiagd. dat de oude borden niet goed zichtbaar waren en ook omdat ze niet voldeden aan de bij de wet gestel de elschen. HAARLEMMERMEER. Men meldt ons De al meermalen genoemde ,.Wel- dadigheidsavond" te Hoofddorp be hoort dan tot het verleden, maar niet tot het verleden, dat vergeten wordt. 't Was een waar succes «e', comité yan e;t mede werkende leden, allen kunnen met voldoening op hunnen arbeid terug zien en niemand der aanwezigen zal zich er over beklagen, zijn geld enkel uit liefdadigheid te hebben opgeof ferd. Er is genoten op elk gebied Na het openingswoord, gesproken door den heer Wierts, directeur der Kinderzangschool, was de beurt van optreden aan het blinde meisje Cath. van Pelt, te wier bate de uitvoering gegeven werd. - Haar eerste optreden met zang, zoo wol als haar tweede met piano, ge tuigde van grondige studiën en een talent, dat voor de toekomst veel hoop geeft. Ieders optreden te beoordeelen zou ons te ver voeren, maar we kunnen over het. geheel zeggen genoten te hebben en niet het minst van den FEUILLETON Schets door H a n s H y a n. 1) Wie waren er dan zoo al vroeg de jonge bouwmeester aan den portier, een oud. man, die in zijn Oost- Pruisisch dialect, terwijl hij een af werend gebaar maakte, antwoordde Och, meneer de bouwmeester, dat kan men werkelijk niet onthou den. De sleenfabrikant en de man, die de gipsornamenten leven.en dan de oude vrouw, die er gisteren ook al wasdie was er tweemaal en ze wilde maar niet weer weggaan. Terwijl hij met een droomerigen blik over den ouden man heenzag, die wel een hoofd kleiner was dan hij. zei de bouwondernemer langzaam En verder wie was er upg meer De portier dasLt n». 0 ja, dan was er nog een heer bieren die zei, dat hij vanavond nog eens terug zou komen. De bouwmeester werd driftig. En je hebt hem toch gezegd, dat Ik afwezig was en vanavond niet terugkwam De oude man zei niets, maar haal de slechts de schouders op. Bert Danhoff echter sprong op uit zijn gebeeldhouwden eiken stoel en ging over het. dikke' tapijt haastig een paar stappen naar den man toe. Ik heb het je toch uitdrukkelijk gezegd, Kochanke, persoonlijk ben ik voorloopig niet te spreken. Voor nie mand. Als ik je ton minste niet vooraf den naam bepaald noem. Je weet im mers. hoe het staat. Het ongeschoren gelaat van den voormaligen waker bij de bouwter reinen, die tot portier voor twee van de „zeer aristocratische" huizen van den jongen architect was geavan- cheerd, teekende trots en weerzin. ik weet net, bromde hij, ik weet het heel goedmaar mijn vrouw zegt alle dagen „je zult zien, mannetje, je komt nog op je ouden dag in de gevangenis." Och wat Bert Danhoff draaide zich op zijn hielen rond om te verbergen, dat zijn knap, jong gezicht plotseling doods bleek werd. Maar dat is immers onzin, Ko chanke. Wat praat je toch voor dwaasheden. Nu, 't is al goed. Ga nu maar heen. Wij spreken er nog wel eons over.... latei'ik moet nog lan gen tijd werken.... Op zijn minst tot twaalf uur.... En als die meneer weerkomt vroeg de oude man meermalen. Doch de bouwmeester, die in de stapels papieren en in de portefeuilles op zijn schrijftafel bladerde, scheen in het geheel niet meer te weten, dat hij er nog was. Daarom trok de por tier zich terug, terwijl hij In zijn witten baard bromde. Toen hij de deur uit was, draaide Bert Danhoff zich met een diepe zucht om. Zijn bruine oogen gleden door het tot mannenhoogte met hout be kleed© vertrek, alsof ze daar Iets zoch ten. wat ze noch hier, noch ergens anders konden vinden den uitweg uit dit labyrinth van oneerlijke zaken en zwendelingen, waarin hem z:in werkzaamheid als bouwondernemer ln den laatsten tijd hoe langer hoe meer gevangen had Nogmaals ging hij naar de schrijf tafel, zocht to de papieren en nam er brieven uit, om ze haastig weer weg te leggen, nadat hij ze vluchtig had ingezien. Daarop ging hij in den met bruin Ieder bekleeden stoel zitten, legde de armen op de leuningen, bracht de vingertoppen van de goed onderhouden vingers tegen elkaar en staarde naar den groenen ballon van de staande electrische lamp, die met haar zacht schijnsel een groot deel van het onheil had zien naderen, dat hem nu dreigde te verpletteren. Wat was hij een vroolijk, onbe zorgd en gelukkig mensch geweest, toen hij nog bij Kern Co. architect en bouwkundig teekenaar was. En hij herinnerde zich nog duidelijk den dag, toen de verleider in de gedaante van een terrein-speculant hem was genaderd. Bij liet middagmaal In het restaurant had. de man, dien hij uit de zaak kende, met hern gebabbeld en hem met zijn beloften het hoofd warm gemaakt. Gij zijt de man, dien ik noodig heb. Ge hebt talent, zijt vlijtig en flink ln zaken. Gij hebt niet noodig. u voor een paar mark uit te sloven ge kunt duizenden verdienen. En daarna had hij hern bouwter reinen aangepraat, dadelijk twee te gelijk en „geheel voor niemendal". Dat wil zeggen, hij had werkelijk slechts een klem bedrag op afbetaling behoeven te geven, maar de ver boven de werkelijke waarde vastgestelde prijs van het terrein werd natuurlijk als hypotheek op het te bouwen huis gelegd.... Geld voor bouwen, heette het iu dien tijd, gaven de banken zoo maar, en een zoo vertrouwenwekken de, jonge man, die kreeg ook anders wel orediet. Ach ja. Crediet had hij gekregen.... veel te veel zelfs. Want ieder wilde aan hem de hemel weet wat verdie nen. En als hij verder wilde bouwen en bij moest er toch wel mee door gaan dan bleef hem nu eenmaal niets anders over dan zelfs do onbo- sohaamdste prijzen te betalen. Hij was dikwijls genoeg blij geweest, als men hem nog maar het noodig© le verde. Bert Dannhof liet de gespierde ar men op de tafel rusten en legde het. hoofd met het sprekende gelaat en het breede voorhoofd in de handen, zoodat alleen zijn krullend glanzend bruin haar zichtbaar was. Hij steun de en zuchtte. Welk een waanzin had zich toch van hem meester gemaakt, dat hij maar steeds doorbouwde Vijf huizen. Vijf huizen noemde hil thans de zijne, en niet een pan op het dak behoorde hem toe. Maar hij had immers steeds weer moeten bou wen. Voor de schulden, waarmee het eene huis hem het hoofd in de war bracht, vluchtte hij in de nieuwe bou werij en nam de opgenomen gelden voor de laatste steeds om de meest dringende schuldeischers van de vroegere te bevredigen. Woekeraars was hij in handen ge vallen, die hem het laatste afnamen, en toen de tijd van oogsten voor hem zou komen, toen twee huizen gereed stonden, bieek het, dat de streek te slecht was voor de groote woningen, welke hij volgens de bouwverorde ning en ook om aan zijn zucht naar iets groots en iets degelijks had moe ten bouwen. De beide kleine wonin gen waren spoedig verhuurd, maar met alles, wat meer dan vier kamers had, bleef hij zitten. Hij deed alle mo gelijk© moeite, maar het ging niet vooruit, alleen de interesten, die lie pen door en aten hem op. Om die op tijd te kunnen betalen, had hij... had hij.... zijn goeden naam... zijn eer.... Neen, neen Die gedachte rukte hem uit zijn overpeinzingen, zooals bij een doodelijk gewonde het laatste opflikkeren van de kracht als een laatste uiting van den wil om te le ven. Er moest toch nog een uitweg zijn.... één Een benauwde zucht ont snapte aar. zijn borst. die. door angst verscheurd, het einde voelde nade- Daarop nam de man, als in stille berusting, van zijn schrijftafel een photografie, hei portret van een jong meisje. En Bert Danhoff zag met half gesloten oogen de lieflijke gestalte voor zich, welke zijn leven schoon en dubbel helder had kunnen maken, wanneer hij nog waard geweest ware het hare met het zijne te verbinden. Stond ze niet daar in de groenach tig© schaduw, hoog en slank, de tee- dere handen naar hein uitgestrekt En nu kwam ze nader niet geesten- stap en vlijde zich tegen hem aan, zooals op dien avond in den be- sneeuwden dierentuin, waar ze el kaar ontmoetten, elkander voor het eerst zonder getuige zagen, zij, die tot dusver alleen in gezelschap, bij een bevriende familie samen waren geweest en stijf en vormelijk met elkaar hadden gesproken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5