Be Kwartjes-Advertsotiën van HAARLEM'S DAGBLAD zang van mevrouw Van Tienhoven, uit Haarlem, wier fraaie altstem voor ons iets geheel nieuws was, dut ons in verrukking bracht. Een welverdiende bloemenhulde vs.. id haar door hot comité aangebo den. Mevrouw Wicrts en de jongejuffr. Treur, piano, mej. Vellekoop 011 haar twee broeders, zang, de leerlin gen der zangschool van den heer Wiorts. allen beijverden zich, den avond zoo schitterend mogelijk te diK?n slagen. In hoeverre het doel bereikt is, na melijk het blinde meisje in haar mu zikale studio te steunen, kunnen .we alsnog niet zeggen, daar de totale op brengst van den avond nog niet be kend is. We hopen en gelooven ook, dat dit niet tegen zal vallen. BENNEBROEK. Nog zelden hebben wij bij eene nuts lezing zooveel publiek tegenwoordig gezien als gisteren. En geen wonder: waar als spreker was uitgenoodigd de heer Henri Dekking van Rotter dam, kon verwacht worden, dat een aangename avond zou worden door gebracht. „Het Arendsjong", het in het Hol- landsch vertaalde tooneelstuk van Rostand, werd op boeiende wijze voor ged ragen. De heer Dekking bezit zoowel de gave van het woord, als de ktfnst van actecren en het behoeft dan ook geen nader betoog, dat hierdoor het voor de vuist gesprokene door de aanwezi gen met aandacht werd gevolgd. Het nasliikje „In het cachot", be helzende de geschiedenis van den rector, die door een van zijn onwilli ge leerlingen, handig achter slot en 'grendel wordt gestopt, bracht de lachspieren danig in beweging. De afdeeliug van hot nut heeft ons .dezen keer veel genot verschaft. Mo gen velen dit waardeeren door hun ne toetreding als lid; zij dragen dan het hunne bij tot eene herhaling van dergelijke avonden. De voorzitter, dr. A. Kouwenaar, was stellig de tolk van alle aanwezi gen toen hij aan het slot een woord van dank sprak tot den heer Dekking en hem een „tot weerziens" in dit na jaar toeriep. IJ MUIDEN. VREEMDELINGENVERKEER. Onze corrcsp. schrijft: In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer te IJmuiden is tot administrateur be noemd de heer H. Lundquist, alhier. Mei leedwezen werd medegedeeld, dal oen ie houden bespreking mei den burgemeester op den zittingsdag niet is door kunnen gaan, omdat de burgemeester afwezig was en geen an der zillingsuur had bepaald. Uij die gêicgeniieid werd geconstateerd, dut het hooid der gemeente in 14 dagen te IJmuiden met te spreken was gèweésl en brachten enkele bestuursleden in verband daarmede de splitsing der gemeente V eisen ter tafel. Guanofabriek. Door de heeren H. B. H. Tubbering c s.. te IJmuiden, is aan den Raad van Velsen concessie aangevraagd voor de oprichting van een vischmeel- en guunofabriek, die zich ten doel stelt den afval van visch, waarvan het vervoer door de plaats veel reden tot klagen geeft, reukloos om te wer ken tot veevoedor en guano. Voor de plaatsing aan de Zuidzijde van de Visscliershaven is door het Rijk bereids grond in erfpacht toege staan. Binnenland HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin. Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin-Moeder zijn voornemens het concert van het Leidsche Studentenmuzïekgezelschap „Sêniprè Crescendo" ten bate van cte stichting „Oranje Nassau's Oord", met hun tegenwoordigheid te ver eeren. TWEEDE KAMER. Dat er een goede reden is om zeer weinig te zeggen van het onderwerp waarmede de Kamer zich thans, in zake de aanvulling der Strafwet, be zig houdt, is gisteren bewezen. Men heeft er de Regeering zelfs een verwijt van gemaakt, dat zij, het ar tikel voorstellend, dal zware straf be dreigt tegen ontucht met minderja rigen, door meerderjarigen van het zelfde geslacht, de aandacht op zaak heeft gevestigd, „het debat ge opend (gelijk de heer Tydeman het noemde); dat zij daardoor kwaad daan heeft, niet het minst door het uitlokken van allerlei geschriften van minder of meer wetenschappelijken aard. En een tweede bewijs was te vinden in de omstandigheid, dat de minister van Justitie, hoewel bewerend dat er toeneming van dit kwaad was, tuigde dat hij het bewijs voor deze stelling niet anders zou kunnen ge ven dan in comité-generaaL Wij bepalen er ons dan ook toe den loop van het debat aan te stippen en de voorloopige resultaten. Uit het de bat verdwenen is een amendement- De Geer, om het woord „meerderja rige' te vervangen door „oudere". Dit is ingetrokken. Daarentegen is er kans op, dat de minister zal overnemen het amende ment-Limburg, dat voor veroordee- liiig den eisch stelt, dut de meerder jarige dader wete dat zijn slachtof fer minderjarig is. Het amendement-Troelstra c.s dat alle verleiding tot ontucht met een minderjarige wil straffen, is aldus gewijzigd, dat alleen op klacht kunnen vervolgd worden en dat zal moeten blijken dat de verleide min derjarige is van onbesproken gedrag en zeden. Eindelijk is te elfder ure ingediend een amendement-Snoek Henckemahs c.s. bedoelend om naast liet regee- ringsvoorstel nog een artikel ln te voegen ln de redactie van dat zelfde artikel (248 bis) zooals het indertijd door minister Nelissen was voorge steld, waarbij wegens het plegen van gemeenschap werd gestraft met ge- vangenistraf van ten hoogste twee jaren hij, die door giften of beloften van geld of goed, misbruik van ge zag, geweld, bedreiging of misleiding een minderjarige van onbesproken ge drag er opzettelijk toebrengt. Ver volging heeft niet plaats dan op klachte. Een soort van concurreerend amen dement dus met dat van de heeren Troolstra c.s., maar met het verschil, dat hot 't door de regeering voorge stelde artikel laat voorafgaan. De rechterzijde schijnt den Minister ten slotte dit artikel te willen geven, ofschoon ook enkele sprekers van die zijde beawareu hebben tegen het af zonderlijk strafbaar stellen van een niet nader aan te duiden soort van tucht. Heden 11 uur voortzetting. Gisteren kon eerst om 11 1/2 uur be gonnen worden, omdat slechts 31 lo den tegenwoordig waren. De ware lust is er niet. Dr. Scheurer werd beeedigd en nam zitting. BEZOEK VAN PRESIDENT FAILLIèRES. Aan de Nat. Zeitung wordt door den Brusselschen correspondent ge seind, dat President Fallières toch een bezoek zal brengen aan Neder land Ook wordt het bezoek van Ko ningin Wilhelmina aan Brussel voor de naaste toekomst ln uitzicht ge steld. M1LITIEWET. Thans Is ingediend het reeds aan gekondigde wetsontwerp tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van de militie. Ilot wetsontwerp bevat 113 artike len. stond ook nu de twist, die zoo noog liep, dat de vader in zijn woede lot den aanslag overging. liet eerste schot trof den zoon aan het voorhoofd en ging langs den schedel; het twee de trof hem in den arm. onderwijl voor liet gezicht geslagen, en een der andere schoten een been. De politie werd dadelijk met het geval in kennis gesteld, die den vader arresteerde en in verhoor nam aan het politiebureau en den zoon een voorlooplg verband aanlegde. In het stadsziekenhuis, waarheen hij ver voerd werd, zal getracht worden een der kogels, die in den arm is blijven zitten, te verwijderen. DE VERSTERKING VAN VLIS- SINGEN. De Nederlandsche en Belgische So cialistische Kamerleden hebben gis ter te 's-Gravenhage vergaderd. De beide groepen zijn het eene ge worden over de volgende punten: lo. dat de versterkingen, ontworm pen te Vlissingen, van geen belang zijn voor do verdediging van Neder land; 2o. dat evenmin de zaak van werkelijk belang is voor de verdedi ging van Antwerpen; 3o. dat de socialisten alle midde len, waarover zij beschikken, in het werk moeten stellen, om een plan te verijdelen, dat alleen aan derdon voordeelig zijn kan en dat slechts ge schikt is, om nieuwe voorwendselen te leveren voor de verdere ontwikke ling van liet militarisme in de beide landen en in Europa. DEBIETRECHT OP TABAK. Naar aan „De Standaard" bericht wordt, heeft de wetsvoordracht tot heffing van een debietrecht op tabak bij den Raad van State geen bezwaar ontmoet wat de zaak zelf aangaat. Wel adviseerde de Raad tot het aan brengen van ©enige kleinere wijzigin gen en tot grondige herziening, in overleg met het departement van jus titie. van het hoofdstuk behelzende de bepalingen van strafreclitelijken aard. DOOR EEN MACHINE GEGREPEN. In de glasfabriek „Anna" te Dienien had een ongeluk plaats. De machinist Voskuilen word door een drijfriem in zijn kleeren gegrepen en de hoogte in stond geen verbinding tnsschen ce woning van den vergunninghouder en de localiteit, waarvoor de vergun ning verleend was. Ingevolge de drankwet moet de vergunninghouder, die zijn bedrijf door een zetbaas laat uitoefenen, in het huis wonen, waarvoor de vergun ning verleend is. Dit nu was in casu niet het geval en de vergunninghou der ontving dan ook een aanschrij ving van het gemeentebestuur. Om nu tusschen zijn woning en liet café verbinding te krijgen, droeg do ver gunninghouder aan een tmunerman op, ijl den houten tusschenwand tus scheu zijn trapportaal en het café eon deur te maken. Op een goeden morgen verscheen dan ook oen tim mermansknecht, die de tusschen wand begon door te zagen. Dit was echter niet naar den zin van den zet baas, die op niet al te besten voet stond met den vergunninghouder en mot dezen ln proces lag. Een revolver nemend, loste de zetbaas twee scho ten in de richting van den timmer mansknecht, die aan den anderen kant aan het werk was. Een der ko gels bleef in den wand steken, de tweede ging door een opening hoen, die de timmermansknecht reeds in den wand gemaakt had, en vloog ra kelings langs het hoofd van den werk man. De politie kwam er bij te pas. Te gen den vergunninghouder werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens.... po ging tot inbraak, terwijl de zetbaas geverbaliseerd werd wegens poging tot doodslag. De revolver, een wapen van zwaar kaliber, werd in beslag ge nomen. De justitie werd van de zaak in kennis gesteld, met het gevolg, dat de zetbaas een dagvaarding ontving, om voor den rechter-commissaris te ver schijnen wegens poging tot doodslag op den timmermansknecht. Het café is thans gesloten. EEN BRUG GEBROKEN. Toen gistermorgen te circa 4 uur, een goederentrein der Gooische Stoomtram van Luren naar het sta tion NaaidenBussum reed, gebeur de 't, dat de balans van de ijzeren ophaalbrug, die over de Bussuirier- vaart ligt. brak. 't Voorste gedeelte van den trein was juist over de brug. De balans was doorgeroest. Persoon lij ke ongelukken kwamen niet voor, doch scheepvaart zoowel als treinon- loop werden gestremd.: fccos'fcearm. een maar zijn een srvuiJl «3. err waard, omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er bbseïsbbi TIENDUIZENDEN geplaatst. Voorgesteld wordt een diensttijd van li jaar bij een contingent van 23.0ÜO man, waardoor een militie- sterkte wordt verkregen van 23.000 maal 5.20 of 121.670 man, alzoo een sterkte ongoveor gelijk aan die van thans. Uitbreiding van het contin gent zegt de Reg. biedt het mid del tot inkorting van den dienslduur en heeft verder nog een lichtzijde, hierin gelegen dat de vredessierkte der onderdooien bij liet wapen der infanterie met nagenoeg 1/3 kan wor den verhoogd. Blijkens een in de Toelichting op genomen becijfering wordt het totaul der meerdere kosten op f 1.222.000 begroot, d. w. z. de jaarlijks terug- keerende kosten. Bovendien zal nog een bedrag in eens noodig zijn voor uitbreiding van de kazerneering. De Raad hield een warm pleidooi voor terugkeer tot een eerste oefe- ningstijd van 12 maanden, meer be paald voor de infanterie en de ves ting-artillerie, doch de Regeering is niet overtuigd geworden van den dringenden eisch om den eerste oefe- ningstijd voor alien van 8 1)2 maand op 12 maanden te brengen. De bezwaren, door den Raad oht- wilckcld ten aanzien van het verzeke ren der mobilisatie, brachten de Re geering tot behoud van een blijvend gedeeite van telkens 2000 man in 2 tijdperken. De afschaffing vali het instituut der viermaanders is in overeenstem ming met het advies van dien Rand. De verkorting van eerste-oefeningstijd met 2 maanden wegens vooroefening heeft de Regeering evenwel gemeend te moeten handhaven. MOORDAANSLAG. Maandag is zooals we reeds in het kort meldden aan den Omval te Alkmaar een moordaanslag ge pleegd. Een vader heeft op zijn 23-ja rigen zoon vijf revolverschoten go- lost. zonder hem doodelijk te ver wonden. Do oorzaak van het misdrijf is gelegen in een wanverhouding tusschen vader en zoon de vader, 1 D. B.. koopman in manufacturen en I vijftig jaren oud. verweet zijn zoon, dat hij lui was en zich geen voldoen de moeite gaf om werk te zoeken, j zoodat hij voor het grootste deel te 1 zijnen laste kwam. Daarover ont- gevoerd. Gelukkig scheurden de klee- ren en viel de man van een aanzien lijke hoogte op den vloer. Hevig blo©-' dende uit wonden aan hoofd en schou der, werd hij opgenomen en per rij tuig naar het gasthuis te Amsterdam gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. EEN HONDERDJARIGE. Een verpleegde in het gasthuis te Middelburg, R. Hendriks©, oud-zee man, is gisteren 100 jaar oud gewor den. Hij is nog gezond en flink. Het gesticht yltigde. NEGEN-URENDAG VOOR GEMEEN TEWERKLIEDEN TE AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt, zal dezer dagen een voordracht van B. en VV. verschijnen, waarin op grond van de resultaten van het nader onderzoek, dat ingevolge de motie-Delprat e. s. ingesteld werd, dezelfde voorstellen worden gedaan als in de vroeger ver schenen voordracht tot invoering van den negen-urendag voor de gemeente werklieden. Het plan is, deze nieuwe voordracht reeds Woensdag 15 Maart a.s. in den gemeenteraad aan de orde te stellen, daar men de nieuwe regeling reeds op 1 Juli a.s. zal doen ingaan. EEN VROUW VERBRAND. In het gasthuis te Middelburg is een 76-jarige vrouw overleden, die, terwijl zij alleen thuis was, haar kleeren in brand had gestoken en daardoor ernstige brandwonden had bekomen. De vrouw was niet wel bij 't hoofd. FOOIEN. De Nederlandsche centrale bond van geëmployeerden in het logement en koffiehuishoudersbedrijf, heeft zich, in zijne Jongste algemeene ji vergadering uitgesproken tegen het bestaande fooienstelsel, door het aan nemen van een resolutie, waarin zij uitspreken, dat de afschaffing van het fooienstelsel practisch zeer wel uitvoerbaar is en ook voor het wegne men van verschillende andere mis standen een voorwaarde ls. EEN DWAZE SCHIETPARTIJ. Een vergunninghouder uit de Haar- lenimerpoortbuurt te Amsterdam had in zijn café een zetbaas geplaatst en was gaan wonen op een bovenhuis, boven het café. Dit bovenhuis had zijn opgang naast het café, doch <ar ft*. HUWELIJK VAN MEJ. HEEMSKERK. Onder buitengewone belangstelling ls gisteren te Amsterdam het huwe lijk voltrokken tusschen den heer Eduard Gerdes, kunstschilder, en me juffrouw Adelaide Heemskerk, doch ter van den minister-president. DE J. P. HEYE STICHTING. Heden zal de stichting te Ooster beek geopend worden. De stichting is gevestigd in het voormalige zieken huis, dat doelmatig verbouwd is. Het Opvoedingshuis kan 20 kinderen her bergen. de school 32. 't Doel der stichting is, zooals men weet, „zwakzinnige kindoren zooda nig voor te bereiden en zoowel gees telijk als lichamelijk te ontwikkelen, dat zij, na het verstrijken van hun leertijd, in staat zijn in hun levens onderhoud to voorzien." De stichting vangt aan met 17 in terne leerlingen. TEHUIS VOOR JONGENS. Aan de Koninginnelaan te Amers foort, op het plateau van den Aniors- foortschen berg, liet Jhr. L. Martens een tiental jaren geleden voor zich oen zeer groote villa bouwen, geheel bestond tegen de temperatuurswisse lingen op dit hooge en vlakke terrein, oeïi prachtig huis, van allo denkbare gemakken voorzien. Thans is liet in eigendom overge gaan aan het Leger des Heils, dat be sloot er het Tehuis voor Jongens in te vestigen, waartoe het zich bij uit stek leende. Vóór dien tijd was het Jongenshuis gevestigd te Maarssen. doch dit werd te klein, vooral sedert aan het Leger ook voogdijkinderen werden toever trouwd. Thans zijn in het nieuwe Tehuis opgenomen 29 jongens van 6 tot 18 jaar. UITVOERING DAMPLANNEN. De eerste kamer der rechtbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de onteigeningsprocedure van den burgemeester van Amsterdam b de Wed. H. Ameschot—Carno, eige nares van het perceel Vijgendam hoek Roltin: De rechtbank heeft aan dé gedaag de overeenkomstig de conclusie van het O. M. toegekend een schadeloos stelling van f 112.500 voor het per ceel, groot 142 vlerk. M. met inbegTip van den onder het voormalige Beurs- pfelntje gelegen kelder en voorts aan de tegenwoordige huurders, de siga renhandelaars Bessem ou Hoogen- karnp 1 4000, gelijkstaande met een jaar huur. De gemeente is veroor deeld in de proceskosten. Te Oldenzaal ls een afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik met een 60-tal leden opgericht NEDERLANDSCH. VRIJDEN KERSFONDS. Zondag vergaderde te Amsterdam het Nederlandsch Vrijdenkersfonds Blijkens het jaarverslag lelt het fonds 485 leden, die een contributie van f 874.61 bijeenbrachten. Aan onder steuning werd uitgegeven f 469.32. Dc- bezittingen van het fonds bedragen thans f 7108.05. De vergadering verklaarde zich unaniem voor de stichting van een naamlooze vennootschap. HOLLANDSCH—BELGISCHE COMMISSIE. Blijkens de jongste samenstelling der HoJlandsCh-Belgische Commissie hebben van Nederland ln het Alge meen Bestuur voor 1911 zitting de heeren: Tydeman, lid der Tweede Ka mer; jhr. Van Nispen tot Sevenaer, vice-president der Tweede Kamer; Treub, jhr. Van Asch van Wijck, le den dier Kamer en Jhr. De Brauw, 'laatstgenoemde tevens secretaris van het comité. EEN OPLICHTER. De marechaussee hebben to Grave Ln de vorige week een flinke vangst gedaan. Zeker persoon H. W., oud 64 Jaar. komende van Arnhem, was in het hotel Mulder, Smediusstraat te Nij megen, afgestapt, voorgevende een hotel te willen koopen. Mot den eige naar van genoemd hotel kwam hij overeen dit hotel met inventaris over te nemen en werd bij een notaris de akte opgemaakt. Toen W. echter verzocht werd, om deze akte te onderteekeheli, verliet hij liet hotel en keerde niet meer terug Hierna logeerde hij een dag in hotel „Dennenlust" aan den Graafschen weg, onder een valschen naam, waar na hij zich per extra rijtuig naar Gra ve liet brengeh en afstapte in „De poort van Cleve". Ook hier vertrok hij zonder betalen, doch nog denzelf den avond werd hij door onze mare chaussee gearresteerd. De gearres teerde. die van goede afkomst is, heeft bekend en zegt o.m., dat hij, geen uitweg ziende, verschillende ma len getracht heeft zich van het leven te berooven, dat telkens „of wel mis lukte of wel verhinderd werd." (TeL) EEN NACHTVLINDER. Als een voorbeeld van vroege ont wikkeling kan dienen, dat bij de wo ning van den heer J. S. te Lekker- kerk een levende nachtv linder gevan gen ls, de „Plakker of Stamuil"; de gewone vliegtijd is Juni—Augustus. LANDVERHUIZERSVERKEER De Berlijnsohe correspondent van •t Hbld. seint: De Pruisische regeering heeft den 56 landverhuizers, die het laatst met de Uraniumlijn van Rotterdam aan kwamen, de doorreis naar Rusland toegestaan op de consulaire certifi caat-passen, door den Russischen con sul vor Nederland uitgereikt. Ik ver neem echter uit goede bron, dat voor taan Russischen landverhuizers, die de eischen niet vervullen, gesteld aan landverhuizers, die met niet-gecon- ceasioneerde lijnen den overtocht ma ken, met de grootste gestrengheid de :üörtöcht geweigerd sal worden. De bijzondere correspondent van 't ,Hbld seint uit Hoek-von-Holland Naar ik verneem, is de Uranium Steamship Coin p. voornemens, volgende oplossing te beproeven voor de moeilijkheden, waarin zij zich be vindt ten aanzien van de Russische landverhuizers, die niet kunnen vol doen aan ue Duilsche doorreisbepa- lingen. De Uranium Steamship Comp. zal deze landverhuizers voortaan via Hull-Libau Rusland doen bereiken. l>c Uranium-booten zullen dan toch Rotterdam aandoen, eu zoo overeen stemming is te verkrijgen met de Ne derlandsche autoriteiten, hunne Rus sische passagiers', die niot over land kunnen reizen, te Rotterdam insche pen voor HulL De heer R. B. Tinsley keert Woens dagochtend te Rotterdam terug. Hem zal bij aankomst het Koninklijk be sluit worden medegedeeld, waarbij hem het langer verblijf op Nederland- schen bodem wordt ontzegd. Carnpanella" heeft nagenoeg 70 Russische landverhuizers aan boord. De ineang van den Waterweg wordt door een viertal politievaortui- gen zorgvuldig bewaakt. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft een Kon. besluit ont vangen, waarbij den vreemdeling R- B. Tinsley, agent van de Uranium Steamship Company, op grond van de bepalingen der Wet van 13 Augustus 1819 (Stbl. 39) het langer verblijf bin nen het grondgebied des Rijks wordt ontzegd. Dit besluit zal aan de Sta- ten-Generaal worden medegedeeld. De uitvoering van het besluit lieeft de Min. van Justitie aan den hoofd commissaris van politie opgedragen, die, naar de bepalingen der zelfde Wet, de bevoegdheid heeft, desge- wenscht den betrokken vreemdeling in het huis van bewaring in te slui ten. Van verdere maatregelen ten aan zien van de Uranium Steamship Com pany is,, gelet op de daaraan ver bonden groote belangen, zoowel van internationalen aard als ln het bijzon der voor Rotterdam aiv .«.ns voor loopig afgeaieu. Deze zu «n echte^ met uitblijven, indien de ..iatschap- pij voortgaal te handelen in slrijd met de hier bestaande we.ten en da door de bevoegde autoviteit te geven bevelen* De Haagsche Corresp. van 't Hbld. schrijft: let besluit waarbij de*i Engelsch- raan R. B. Timsley ve: tegenwoordi ge r der Uranium-lijn, het vu-blijf hier te lande wordt ontzegd, is ten gevolg de inderdaad ergerlijke wijze, waarop genoemde vreemae '.ng een uitdrukkelijken last van cr.ze ltegee- nng heeft overtreden Toen hij in Den Haag was om oyer liet geva! van de Russische landverhuizers te spre ken, is hem aan drie depotementen aan Buitenlandsche Zaken, aan Justitie en aan Binnenlondsche Za ken met nadruk gezegd, dat, hoe de zaak ook mocht afloopen, do land- •erhuizers hier volstrekt niet mochten worden ontscheept. Nochtans heeft Timsley, gelijk men weet, toch eene ankelijk geslaagde, later door de politie weer ongedaan gemaakte po- zing tot ontscheping gewaagd en wel zóó, dat aan de politie de nadering tot het schip feitelijk werd belem merd. Het is op grond van dit verzet tegen onze Regeer ing en de bevoegde utoriteiten dat aan Timsley het ver dere verblijf in ons land is ontzegd. Herhaling van zijn brutaal optreden nu, bij 't aankomen van een nieuw gezelschap landverhuizers, meteen voorkomen. Wij gelooven hieraan gerust te kun nen toevoegen dat de Engelsclie ge zant de gegrondheid van den thana .enomen maatregel, toen ö»e hem en kele dagen geleden weed aangekon digd, heeft erkend. VAN EEN VERGIFTIGE WATERPLANT GEGETEN. Uit Vriezenveen schrijft men Ken zeer treffend ongeluk trof het gezin van den veeuar.-ider Jan van der Weide, wonende .--der deze ge meente aan het. Vrlezenveensche veen- kanaal. Drie kinderen uit «'.at gezin Jan, oud 10 jaar. Arend, oud 7 jaar, en Johannes, oud 5 juar, varen de3 mor gens gaan spelen en f-aan varen met een schuitje in de wijk. De kinderen hebben toen. gegeten ïan een vergif tige waterplant, de loi-genaamde ge- meene waterscheerlteg, waarvan het gevolg was, dat twee van hen. Jan en Johannes, ernstig ziek thuis kwamen. Beiden zijn na kort, doch hevig lijden bezweken. Arend, die maar zeer wei nig van den wortel van gezegde wa terplant had gegeten, omdat liij het bitter en niet lekker vond, is hoege naamd niet ongesteld geweest. Toen zij thuis kwamen, hebbei de ouders onmiddellijk de hulp van dr. Van Brakel uit Den Ham ingeroepen, die spoedig per fiets aanwezig was de afstand is echter 11/4 uur gaans. Toen de dokter kwam, waren er reeds twee kvnderen overleden het derde ls wellicht ook door het toedienen van tegengift, dat in allerijl van dok ters woning gehaald werd, behouden gebleven. EEN ZONDERLING OUDJE. Een alleenwonend, hulpbehoevend ian van 82 jaar te Nieuw-Beierland, die reeds een paar Jaar onderstand genoot, heeft den ormmeester laten roepen en hem verteld, dat hij nog wat geld had en dit aan het armbe stuur wilde geven. Uit- een kist wer den toen ee'nige 'zakjes te voorschijn gehaald, welke te zamen ruim f 1450 bevatten, waarvan f 700 aan gouden tientjes. De man is dadelijk bij ande ren onder dak gebracht. GEVAARLIJKE DRIFT. Do 11-jarige knaap, die Vrijdag te Molenaarsgraaf boven den linkerslaap werd h door de (izeren punt van een vaarboom, welken een schip persknecht in drift naar hem wierp, is aaïi de gevolgen overleden. WIJZIGING ARBEIDSWET. De Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen te Delft, heeft zich tot de Tweede Kamer ge- end met verzoek, in het ontwerp van wet tot wijziging van de arbeids wet, eene bepaling te doen opnemen waarbij een maximale arbeidstijd van tien uur per etmaal verplichtend wordt goetcld voor allo bedrijven die met dag- en nachtploeg werken en bo vendien voor die. wier dagelijksche productie zich richt naar vaste rege len, dus niet onderhevig is aan den invloed van seizoendrukte of van plotseling opkomende onverwachte omstandigheden, welke eon verlen ging van den arbeidsdag noodzake lijk kunnen maken. TENTOONSTELLING TE SOF.RA- BAJA. Men meldt ons: Sedert 1905 worden te Soerabaja Jaarlijks tentoonstellingen gearran geerd van inlandsche Nijverheid en Kunst, bekend onder den naam van Pasar Malem. welke zich ten doel stellen de belangen van land en volk ln Ned.-lndië te behartigen en de po pulaire kennis daaromtrent te ver meerderen, door bet organiseeren van tentoonstellingen te Soerabaja op het gebied van al wat door dit middel, de inkomsten van de inheem- sche bevolking zou kunnen doen toe nemen, en door het bevorderen, waar noodig, ook op andere wijze, vnn in- heemsche ambacht, nijverheid kunst- nijverbeid, huisvlijt of industrie. Die tentoonstellingen hebben bewe- vvezen van enorm nut voor den Inlan der te zijn, en mitsdien ten gunste van deze Kolonie te werken. Door de uitoefening van verschil lende bedrijven op het tentoonstel lingsterrein, door lieden die uit alle hoeken van den Archipel worden sa-;

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6