mongebradht te Soerabaja, leeren Ei] elkanders werkwijze, materialen en werktuigen kennen en waardeeren, en viel bij iedere jaarmarkt belang rijken vooruitgang sedert de vorige te constateeren. Het feit, dat het bestuur alle door Inlanders te maken kosten in ver band met hunne deelneming aun den Pasar-Mnicm draagt, en bovendien bekroningen eu geldprijzen uitlooft is een groote aanmoediging gebleken, waardoor veilig beweerd mag wor den, dat er iu heel de Kolonie geen kampong is, waar niet groote belang stelling voor den Pasar-Malem van Soerabaja beslaat. Doch de Pasar-Malems bevorderen niet alleen door steun en aanmoedi ging de lnlandsche Nijverheid, zij hebben ook de aaudacht van den Ex- porthandel gevestigd op de vele, meestal bijna onbekende voortbreng selen van lnlandsche Nijverheid, die belangrijke exportartikelen konden worden. Alras bleken de Pasar-Ma lems een bij uitstek geschikte gele genheid voor den Exporthandel en breven bestellingen in artikelen waar van het bestaan en al zeker de her komst vrijwel onbekend was, niet uit. De zekerheid dat middels de Soera- bajasche Pasar-Malem plaatsing voor de producten van zijn arbeid te vin den is, deed den Inlandschen kunste naar en werkman zijne productie be langrijk vergrooten. De gunstige resultaten en de steeds toenemende belangstelling in alle In dische kringen hebben geleid tot de oprichting van de Soerabajnsche Jaar markt-Vereeniging 18 Oct. 1909 G. B 1910 no. 31 waarvan hot Bestuur zich niet alleen in de Hooge Goedkeu ring der Regeering van NecL-Lndië kan verheugen, doch ook ln Haren daadwerkelijben steun. De Pasar-Malem van 1911 verkeert "door verschillende omstandigheden in een bijzonder gunstigen toestand. In de eerste plaats zal de deelne ming van lnlandsche zijde belangrijk groeier dan andeie jaren zijn, omdat tot veler teleurstelling het Bestuur zeer terecht vermeend beeft in Augus tus 1910 de Jaariijksclie Pasar-Ma lem niet te moeten laten doorgaan, omdat destijds nog cholera heer- Bchende was op verschillende plaat sen in deze Kolonie. Een tweede omstandigheid •vooral het bedoek aan den a.s. Pasar Maiem ten goede zal komen is, dat de door bet Nederlaudscli-lndisch Land- bouw-Syndicaat georganiseerde zel-tentooustelling en bet daaraan verbonden Congres zullen samenval len met den Pasar-Malem. Geheel van wetenschappelijken aard, zal die expositie vele geleerden en vakkuudi- gen naar Soerabaja trekken die on getwijfeld niet zullen nalaten ook den Pasar-Malem te bezoeken, al wa re het alleen om te profiteeren van de vele divertissemeoteu (niet bloemencorso's voor rijtuigen, idem voor automobielen, wedstrijden op der denkbaar gebied, optochten van Chineezen en van Inlanders, wajang- wongs, serimpis dansen, gamelangs, enz. enz.] Ten slotte is ook van groote be tee kenis het door het Hoofdbestuur ge nomen besluit om ditmaal voor eerst eene Internationale Afdeeling naast ue lnlandsche inzendingen te openen. De vele aanvragen van Europee- sche export firma s en indusirieeleu waren een aansporing om, waar hei niet mogelijk bleek eeue groole Inter nationale expositie te organiseeren, op deze wijze een gelegenheid open te stellen, ook niet-lniandsche inzendin gen een plaats te verieenen. De aandacht die deze Kolome, meer ln iiei bijzonder lata ern Sumatra ln de laatste paar jaren getrokken heeft door de vlucht die de rubber-cultuur nam, brengt 'n steeds grooter aantal Europeanen naar hier, door wier in vloed een styging der behoeften van de Inlanders onmiskenbaar is. De Suikercultuur is in een gulden perio de, thee floreert, koffie is weder loo- nend, bet toeristenverkeer breidt zich steeds uit, helgeeu alle factoren zijn die bijdragen tot de meerdere weivaart van inlanders, wier koop kracht in gelijke mute stijgt, een af zetgebied vormend, 'nog te weinig op waarde geschat door vele fabrikanten en exporteurs in Europa. De verwachting ie dan ook gemoti veerd dat deze tentoonstelling niet alleen de bevolking van boel Java zal trekken, doch ook druk bezoek zal krijgen van alle eilanden van dezen Archipel, met eene bevolking van bij na 50 millioen zielen, die een afzet gebied vormi zooals er weinige te vinden zijn. Bekroningen in goud, zilver en brons, alsmede eerediploma's zullen door het Hoofdbestuur worden toege kend, waarvoor diploma's worden uitgereikt, terwijl medailles tegen kostprijzen voor rechthebbenden ver krijgbaar zullen worden gesteld. De opening der tentoonstelling zal plaats hebben op 29 Juli a.s. eu de sluiting op den 31sten Augustus d.a.v. Binnemvijsend ds. C. H. Hagen, te Neede. Aangenomen het beroep te Ursem, N.-H., ds. J. D. Dardonne Ankrlnga te Lutkewlerum, Fr. Bedankt voor het beroep te Dirks- land ds. W. Bieshaar te Zetten, Geld. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor hot beroep te Ambt- Vollenhove ds. J. Voerman te Wester- e. Aangenomen het beroep (als loe rend ouderling) te Schoonoord de heer H- Watcrink Jzn. Beroepen te Alphen a. d. Rijn ds. D. Hogenbirk te Nederhorst den Berg. Aangenomen het beroep te Gelder- raalsen ds. F. H. Boersma te Wir- dum, CHRIST. GER. KERK. Beroepen te Groningen ds. Kool man, te Sneek. EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK. Bedankt voor het beroep te Culem- borg ds. H. L. Boerlijst, le Stadska naal. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam, Geslaagd voor het pro- paedeutisch examen in de theologie de heer G. van Duyl. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN h 30 Cis. per regel. Vernietiging der nieren is misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal is do meest verra derlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte bereikt heeft. Een man, die niets anders schijnt te mankeeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid voortdurende vermoeidheid, is mis schien even erg door de verschrikke lijke ziekte aangetast als hij, die le deren morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urine stoornissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier oogen en gelaat opgeblazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizelig heid heeft, kunnen de nieren even plotseling vernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kiint nooit van tevoren uitmaken hoe een nierkwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook uiaar het ge ringste kenteeken van een nier- of blaaskwaal hebt, zijt gij uooït veilig voor plotselinge vernietiging der nie ren en blaas, en is uitstel zóó gevaar lijk, dat gij niet spoedig genoeg be ginnen kunt met het gebruis der ech te Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren eu blaas. Zij werken in overeenstemming met de natuur, zij zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij genezeu duurzaam, omdat zij den werkelijken oorsprong der ziekte genezen. Hoedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam: Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Bij Gsbrek aan eetlust DF. SSSHSSI'S HsyatóiOjjèü Snelle zekere werking 20-jarifl cuoceo I I WAARSCHUWING! Men viage uitdrukkelijk ^^den naam Dr. HOMMEL.. J vroeger, kah er onmogelijk nog tijd worden gevonden voor eenig zangon- derricht. Alleen bij de Marine, de Ko loniale Reserve en de Bereden Wa pens zou men, evenals b.v. in het Duitsche Leger, de jonge manschap pen geregeld eenmaal 's weeks kun nen verzamelen om verschillende marschliederon behoorlijk in koor te leeren zingen. Bij de Duitsche Iteizer- manoeuvres in 1909 zag ik afdeolingen Infanterie, die 75 KM. hadden ge marcheerd en bij het binnenrukken in de kantonneinenten nog een frisch soldatenlied aanhieven! Er wordt bij het Duitsche Leger op inarsoh dan ook stééds gezongen en behóórlijk in den pas gemarcheerd! Wat de Duit- schers nu kunnen, kunnen wij zeker, ais we maar willen! Ons ras is flink en kloek genoeg en wordt in Duitsch- land als zóódanig dan ook zéér ge roemd. We kunnen trotsch zijn op ons physiek van zoutwatervolk! 'n Duitsch officier, die Nederland eeni- ge weken bereisd had, maakte mij onlangs nog 'n compliment over onze flink gebouwde miliciens en stoere marine-matrozen. Hij zeide me Ja- loersch te zijn op ons menschénma- teriaal, zoo kérngezond en forschl In- tusschen kunnen de miliciens in ons Leger nu eenmaal geen zangonder- richt meer krijgen en zingen Is toch nóódig op marach." Het zangbundeltje moet tevens die nen als propaganda-geschrift voor do beginselen van „Volksweerbaarheid". De heer Clockener Brousson noo- digt alle Nederlanders uit zich bij den Bond aan te sluiten. Hij toch wil „een weerbaar volk, een volk, kloek van lichaam en helder van geest, oen volk dat door lichaamsoefeningen zich sterkt voor den strijd.". Ook de steun der menschen is noodig. „Groote man nen, hadden flinke moeders, krachtig eu energiek. nog wel aardige mededeollhgen kun nen doen. Men zende „De Navorscher" eens eon proeve. Adres Prinsengracht No. 550, 'Am sterdam. STAKING TE VRIESCIIELOO. Te Vriescheloo, gemeente Belling- wolde (Gron.) hebben ongeveer 130 arbeiders l>y de aannemers Kemper en Smit. die een gedeelte der kanali satie van Westerwoldo hebben aange nomen, het werk hervat tegen het roegere loon. <j»c de slaking waren er 250 perso nen aan het werk. Marechaussees waren op net werk aanwezig. DE QUAESTIE IN DE DIAMANT INDUSTRIE TE AMSTERDAM. Naai- gemeld wordt, vindt het be stuur van den A. N. D. B. in bet go- beurde geen aanleiding om den een of anderen bijzonderen maatregel te treffen. LOON ACTIE EN GEVOLG. De voorzitter van het Utrechtsche schildersvakcomité is in verband met de gevoerde loonactie door zijn pa troon ontslagen. Hij heeft de zaak bij den Nederl. iSchildersgeaallen Bond aanhangig gemaakt. (Hbld.) INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzeuder niet teruggege7eu. Voor den inaond dezer rubriek stelt do Redactie rich niet aansprakelijk. Uit de Arbeiderswereld Sport en WedstiijJen Koloniën CHOLERA. De cholera ie op Java nog steeds niet geweken. Van Batavia, Sema- rang en Solo komen nog telkens be richten van enkele gevallen. Den 30en Jon. deden zich zelfs weer twee gevallen te Bandoeng voor. ILetteii.. en Kunst Kerk en Schooi NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Olde- en Nijebcrkoop, ir. P. Proost te Oude- en Nijehorne. Beroepen te Urmond ds. C. C. J. W. YVierts van Coehoorn te Bladel. Beroepen te Langerak bez. don Lek de heer J J. Kloots, candidaat te Leiden. Aangenomen het beroep te Hall (Geld.) de lieer J. It. F. Mantz, Candi da at te Utrechtte Westwoud eu EEN NIEUWE OPERA. Er is sprake van het stichten van een „Nieuwe Nationale Opera", met den heer Orelio als directeur. Het ge zelschap is van plan op 1 October zijn speelseizoen aan te vangen Voorloo- pig is 't nog klein eu geeft het nog uitsluitend voorstellingen in de pro vincie. zoo bericht 't Hbld. ISALBERTI. Naar verluidt, zal de bekende Ita- iiaansche tenorzanger Isalberti gedu rende de maand April ons land we derom bezoeken en zich doen hooren. 1IET ORANJE-BOEKJE. Dit bekende liederenbundeltje „voor Janmaat en soldaat", dat tal van aar dige versjes bevat, die geschikt zijn in de kazerne of op niarsch gezon gen te worden, is aan zijn 120ste dui zendtal. Do bijeenzamelaar dezer liedjes, de eerste luitenant II. C. C. Clockener Brousson, heeft dus wel succes van zijn werk gehad; in zijn voorwoord bij het 111e duizendtall zei de samensteller o.m.: „Nu het verblijf onder de wapenen van zooveel kortere'n duur is dan EEN NATIONAAL BELANG. Door de welwillendheid van de Neder la nosche Pers, die daarvoor lof verdient, is het nu&elijk voor 'net vol gende de algemeene aandacht te vra gen. „The voice of the people ought al ways to meet with attention". (Fox Poulical speeches). „De stem van het volk moet altijd mei aandacht aangehoord worden", want deze is oen groote factor in hel belang van de kennis van de eigen aardigheden, zeden en gewoonten van liet volk zelve, zoowel nu als in vroegere tijden. De wetenschap dar Volkskunde ver keert nog in een jeugdig studium, hoewel de geleerden zich hoe langer hoe meer onder het volk zelf gaan be wegen om dutte legenden te verzame len. versjes op te teekenen uit den mond van lien, die ze nog zelf zingen, en verhalen bijeen te garen, die over geleverd zijn van vader op zoon, op gesmukt met wonderlijke versierse len. maar die, hoewel ze geen bijdra ge vormen tot de historie van hel volk, toch een aurdigen kijk geven in het volksloven zelve en op deze wijze opgevat wel degelijk van wetenscliap- Delijk belang zijn. Wat wij met deze regels beoogen, is een oproep aan het Nederlaud- sche Volk, om zelf mee te helpen aan het opbouwen van zun eigen Volks kunde er zijn nog lal van verhalen en legenden verbonden aan oude kas- teelen in de provincie, aan kerken en oude huizeu, plaatselijke legenden, enz., die in de lange winteravonden in de gezelschappen rondom 't haard vuur gezeten, worden opgedischt en gretig aangehoord. Toch bluven deze verhalen perkten kring, en men haait ei- i.n het üageiïjkscn teven zijn schouder» voor op. natuurlijk, zij bevatten maar een heel klein beetje waarheid in den re gel, maar we zeiden reeds, dat ook de volksphantasie waarde hoeft. Er is een tijdschrift iu ons land, dat nu juist zijn zestigsten verjaar dag viert, (het buitenland heeft er trouwens meerdere van dezen aard) dat een groote rubriek beschikbaar heeft voor „Volkskunde", waarin gaarne die legenden opgenomen wor den. die betrekking hebben op het Nederlandsche volk, mythen aan be paalde steden, dorpen of huizen zelfs verbonden het spreekt van zelf, dat niet alles opgenomen kan worden, maar daarvoor is de redactie om te schiften en te overwegen wat zij wer kelijk een bijdrage oordeelt tot de kennis van de Nederlandsche Volks kunde. Dit oude tijdschrift heet „De Na vorscher" en is gevestigd te Amster dam. Het doet nu een beroep op het Ne derlandsche volk, om zelf moe te hel pen zijn eigen volkskunde op te bou wen, een ieder weet wel een overleve ring b.v. aan zijn geboortestadver bonden. die bij de redactie wil toe vertrouwen, en, zoo niet, dan wordt alles getoetst door de redactie aan dén maatstaf van werkelijk materi aal te bevatten voor de Volkskunde. Ook versjes en bedjes bij spelen en huiselijke- en audere feesten gezon gen, zijn welkom. Men kan, om eenigszms op de iwogte te komen, in zage nemen van het bekende werk „Niederlandische Sagen", door Joh. Wilh. Wolf en ae aanvullingen daar op voorkomende in „De Navorscher" iLIX, pag. 116 v.) door Dr. Zuwiema. In laatstgenoemde verzameling vin den we legenden, o. a met de titels „De bouwmeester der Maria Kerk te Utrecht" „De oorsprong van het ge slacht Biederode",,'t Heiloosche Putje" „De heksenvorgadering Wijk bij Duurstede" „Het huis met de hoofden"„De kerk te Doorn spijk" „Het klooster te Loosduinen"; „De Loteling te Warnsveld" „Ondor- aardsche gangen te Groningen"; „Het ontstaan van den Dollart" „De Ooie vaar van Delft" „De Sleutelbloem", enz. .Vooral ouderen van dagen zullen 350.000 AUTO'S. Volgens de laatste statistieken zou den er thans in de wereld 350.000 motorrijtuigen in dienst zijn, een waarde vertegenwoordigende van 2.500.000.000 fr. 200.000 werklieden winnen er hun broixl mee en jaarlijks worden nog 3U0.0O0.000 fr. uitgegeven aan banden en allerlei benoodigdheden DAMMEN. WERELDKAMPIOENSCHAP. Het wereldkampioenschap zal de olgende maand te Utrecht gespeeld eerden tusschen de heeren H. Hoog land Jr. uit Utrecht en Weiss uit Parijs. DAMES-COMPETITIE. HOCKEY. H. H. V.—Victoria 4—2. HET EERSTE NEDERLANDSCHE LUCHTSCHIP. Naar 't Hbld. verneemt, zal de be stuurbare ballon „Zodiac" door den Ixikenden sportman, den heer W. Jo- chems aan de regeering geschonken namen een inaaud hier to lande aankomen. De annuioding '<un den ballon geschiedt zonder plechtigheid. WEER EEN HOLLANDSCHE VLIEGER. Luitenant F. A. van Hoyst 1 loncommandant aan wien ©enige maanden verlof werd verleend, is op het oogenblik te Wijk-bij-Duurstede bung met het vervaardigen van een vhegriiachine, DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Nederland zal op de bijeenkomst te Parus van afgevaardigden uit lau den. waardoor de Europeesche rond vlucht gaat, vertegenwoordigd wor den door jhr. Van den Berch van Heemstede. De Nederlandsche Luchtvanrtverc-e- niging heeft aan „Le Journal" een der bladen, die de rondvlucht orga niseeren medegedeeld, dal Soes- terberg en Gilzen-Rijeu bij Breda voor landingsplaats in aanmerking komen. Aan prijzen is nu in het geheel öli.ouO francs mtgeloof. Zoo ais men weel, is liet zeker, dat onze landgenoot ileuri Wij:.malen tot de deelnemers zal behooreu. TARIEF VOOR VLIEGTOCHTEN. Voor zoover bekend, is de eerste tarieflijst voor vliegtochten versche nen, ie Broekland betaalt men Voor oen korte vlucht 25 twee baantjes f 37.80 drie baantjes met zweef val 50 langer- en hooger vliegen 63. Over-land-vluchten van 125 af. Op 25 November fea'd een persoon, die later een agent van politie bleek te zijn, bij haar melk gekocht Get Grendel had deze onderzocht en be vonden, dat er Anderhalve liter wa ter gedaan was bij de door bekL gege- hoeveelheid van 1822 liter melk. Als reden voor hare daad gaf bekl. op, dat de afnemers harer melk altijd klaagden, dat zij precies de maat gaf, zonder eenig© toegift. Voor de Rotterdamsche rechtbank werd drie maanden gevangenisstraf tegen haar geëischt HOMOEOPATHE VEROORDEELD. De kantonrechter te Winschoten eischte tegen ue zich noemende ho moeopath® Mina S. /300 boete of 60 dagen hechtenis wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde en 200 of 40 dagen wegens het zich aan bevelen als geneeskundige in een ad- ertentie. Pers-Overzicht DE ALGEMEEN-KIESRECHT COALITIE. 't „Algemeen Handelsblad" schrijft a In de beid© Haagsche bladen, die de meeningen van de vrij-liberale en unie-liberale partijen plegen weer te geven. „De Nieuwe CoutudL" en „Het Vaderland", is een polemiek gevoerd over de beteekenis van de algemeen- kiesrecht-leuze als verkiezingsleuze. De sociaal- en vrijzinnlg-acmocra- ten en sinds enkele jaren ook de Unie- liberalen, meenen, dat de strijd om het algemeen kiesrecht zulk een ver broedering wettigt. Allen, die, als wij, hoezeer ook geneigd mede te werken het attributieve kiesrecht door alge meen kiesrecht te vervangen, daartoe slechts juist bereid zijn. omdat zij de zaak van zoo weinig belang achten, zullen echter instemmen met de raag, door „De Nieuwe Courant" uitgesproken „En daarna Daarna als de eenige „verzamel- leus" niet meer verzamelt, als het doel bereikt is of voorloopig volks vertegenwoordiging noch regeering ook maar één stap kunnen doen om dichter bij het doel te komen Als dus wat verdeeli wél op den voor grond moet treden Ja dan ziin de verkiezingen af- geloopen en.... wie dan leeft, dan zorgt Wij gelooven niet, dat deze redeneering er eene is, die zelfs open lijk uitgesproken kan woiden. Wan neer onder de „verzamelleus" van algemeen kiesrecht geuacni zal wor- deu een meerderneiu m de volksver tegenwoordiging te krijgen, moeten de kiezers vooral weten wat een re geering. steunende op die meerder heid, zou willen trachten te berei ken. Men wil een „aigtuieeu-kicsrecht- coaiitie" vormen. Goed. Maar hoe zal die coalitie werken Wij meenen, nut zij. die aldus sa menwerken, vertier moeten gaan en moeien aangeven welk eene regeering wij krijgen zullen, indien de lïnksche voorstanders van algemeen kiesrecht een meerderheid in de volksvertegen woordiging krijgen. Wij weten thans: er zal geen sprake van zijn, dat opge nomen wordt in die regeering de lei dei van de partij, die in de eerste plaatst, hei eerst eu hel krachtigst, de leus heeft doen klinken, thans de verzameiieus van de Liberale Unie. De neer Troelstra zal, heefi „Het Volk" ons verklaard, er niet aan den ken minister te worden. Ons schelden nog meer dan twee jaren van de verkiezingen. Indien zich thans een linksciie coalitie vormt orn de regeerings-meerderiieid te ver overen, meenen wij thans reeds te mogen eischen, dat die linksciie coa litie zegt hoe zij zou willen regeeren. De regeeringsmeerderheid van 1905 heeft haar taak moeten neerleggen, omdat, ter uitoefening van haai- re- geeringsplicht om voor 's lands de fensie to zorgen, zij niet op een meer derheid in de Kamer kon steunen. Moet iets dergelnks weer gebeuren \Yij mogen toch vragen, dat par tijen, die samen regeeren willen, ook den kiezers een gezamenlijk werk program voorleggen ttechtszaneu Gemengd Nieuws SNELLER TREINEN. Op twee gewone spoorwegen in Duitschland, een in het vlakke land: de lijn Maagdenburg—Bitterfeld— LeipzigHalle, en een berglijn- Lau- bauDittersbachKönigazelt met zui delijke ziilijnen, zal binnenkort het electrisch bedrijf ingevoerd worden. De werkzaamheden op eerstgenoemde trajecten zijn reeds zoover gevorderd, dat dezer dagen in tegenwoordigheid van den Pruisischcn spoorwegminis- ter proefritten gehouden zullen wor den, waarbij de hoogste toegelaten snelheid van 130 K.M. in liet uur be reikt zal wordan. VORSTELIJKE VERLOVING IN HET ZICHT? Naar verluidt, hebben de koning eh de koningin van Engeland ver zocht, dat de dochter van den Duit- NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Voor de 4e kamer der rechtbank Amsterdam is behandeld de zaak te gen twee glazenwassehers P. \v. E., 32 J., en T. F., 30 jaar oud, beklaagd van deelneming aan ben vechtpartij met doodelijken afloop. In den nacht van Zaterdag' op Zondag 2829 Mei jl. had op den Zeedijk een botsing plaats tusschen burgers eu huzaren. Do vechtpartij werd voortgezet op den O. Z. Voorburgwal tusscheu Molen- en Oudeken'nissteeg. Een der militai ren, een 21-jarig huzaar, A. A. Wij- nauds, Btruüelde ov« xljn aal.»] k(B„ ha„ oude„ verge- kreeg toen van een burger een tert- ,0 Londen d, onthu,_ gen slag tegen het achlerhoold Btoej yaB Ur dend ward hij ln een perceel ln de Ou-, tddlngtn Victoria komen bljwo- dekenhissteeg binnengedragen en vandaar naar het Militair Hospitaal overgebracht. Daar overleed hij 31 Mei aan de gevolgen van schedel breuk. De slag of slagen schenen te zijn toegebracht met een of meer telhou ten, waarvan een bos tor terechtzit ting aanwezig was. Er waren 21 getuigen gedagvaard. 't Gisteren aangevangen getuigen verhoor wordt morgen v. WONDERDOKTER DE HAAS. De heer De Haas heeft tegen zijn vonnis appèl aangeteekend. MELKVERVALSCHING. Mej. A. R., huisvrouw van C .den G., 46 Jaar, zohder beroep, te Gouda, bekende op een zevental dagen in No vember wat water bij hare melk te hebben gedaam één litertje on de 18— 22 liter melk. nen. Daaruit heeft men haastig de volgtrekking gehaald, dat er gedacht wordt over een verloving van Pruisische prinses, die in September 18 jaar is geworden, met den prins van Wales, die in Juni 17 jaar wordt V1SSCHERS IN GEVAAR. Volgens een bericht uit Odessa zijn bij Oisjakof 42 schepen fu het ijs vast geraakt IJsbrekers zijn uitgezonden om "de schepen te helpen. JEUGDIGE ZELFMOORDENAARS. Te Zwlttau bij Olmütz hebben twee schooljongens, die gesnoept hadden en bang waren dat het uit zou komen, zich opgehangen. Bij hun lijk werd een detective-roman gevonden, waar in sprake was van twee jongens, die op dezelfde wijze een einde aan hun leven hadden gemaakt. ENGELSCHE VOLKSVERTEGEN. WOORDIGERS. Johnson zal in hot Engelsche La gerhuis iü naanj -^n de Arbeiderspar Lij een wetsontwerp indienen, dat d« vakvereenigingen machtigt geld be schikbaar te stellen voor bezoldiging van vertegenwoordigers -in het Par lement of andere publieke lichamen. Het ontwerp bestaat uit een artikeL Wordt het aangenomen, dan wordt het veelbesproken Osbornevonnls te niet gedaan. EEN LUCHTKRUISER. Een Belgisch ingenieur. Raoul Pie> tet geheet®ii, heeft eeu voordracht ge houden over een reusachtigen lucht, kruiser. De plannen van zijn lucht schip zijn aldus lengte 240 Meter, breedte 25 M.. hutten voor 300 passa giers. eetzaal voor 200 personen. Der tig motoren van 100 P.K. met elk 10 schroeven Te zamen dus 300 schroe ven van 21/2 M. diameter. BRANDEN TE NEW-YORK. Gedurende 1910 kwamen er te New- York 14.495 branden voor, 2000 meer dan in het jaar te voren. De geheele schade door de branden aangericht bedraagt ruim 20 millioen gulden. De gemiddelde schade per brand was echter lager dan in 1909. KEN KOSTBAAR UITSTAPJE. Een aantal Amerikaansche million nairs, die de kroningsfeesten te Lon den willen bijwonen, hebben de „Olympic", het nieuwe reuzenschip van de White Starlijn gecharterd om hen met familie, vrienden en gevolg naar Engeland over te brengen. Er wordt nu dag en nacht ge werkt, om het schip op tijd gereed to krijgen; acht duizend man zijn thans aan de „Olympic" bezig. De prijs, waarvoor het schip gecharterd is, be draagt, volge'ns Engelsche bladen, 720.000 gulden. TEGEN... KAUWGOM. Waarschijnlijk wordt binnenkort in de Vereenigde Staten een nationale veldtocht geopend tegen., het gebruik van kauw-gom. De Christian Wo men's Board of Foreign Missions heeft zich er voor gespannen. Wan- deze dames-zendelingen hebben door een statistisch onderzoek bewezen, dat het Amerikaansche volk 38.000 000 8 jaars verdoet aan kauwgom. Het gom-kauwen wordt in de Ver eenigde Staten hoe langer hoe alge- raeener. DE BRAND OP DE TENTOONSTEL LING TE BRUSSEL. De experts voor het onderzoek iu zake den brand op de tentoonstelling hebben nog geen verslag uitgebracht. In strijd met hetgeen Zaterdag werd meegedeeld, wordt thans verklaard, dat de experts beslist tot de conclusie komen, dat kwaadwilligheid of on voorzichtigheid in het spel waren TREURIG. Een boerin te Neurenburg, die de zer dagen wegens melkvervalschitig door- deu schepenrechter tot 100 mk. boete veroordeeld was, is met hare twee kinderen, een zuigeling en een meisje van vier jaar, in de Pegnitz gesprongen en verdronken. EEN AANSLAG. Naar men meldt, is een nieuwe aanslag op het leven van den onder koning van Korea, generaa 1-gouver- nenr burggraaf Terauchi, in Seoul ontdekt Twintig jeugdige Koreanen zouden bij de samenzwering betrok ken zijn. Twee personen ontwikkelde en beschaafde jongelui, zijn reeds ge arresteerd. VROUWEN ALS STAATSAMBTE NAREN. Volgens een telegram uit Kristiaiila heeft de Noorsche regeering besloten, het Storting voor te stellen, alle staatsambten voor vrouwen open te t stellen, behalve die van minister en geestelijke bij de staatskerk, en di plomatieke, consulaire, militaire en burgerlijk-militaire ambten. NIEUW OORLOGSSCHIP. De eerste Dreadnought van de Oos- tenrljksch-Horigaarsche marine zal .„Kaiser Fratiz Joseph I" heeten ep, 22,000 ton meten. In hofkringen ver luidt, dat de Keizer naar Triëst zal komen, om het van stapel loopen van het schip bij te wonen, hetgeen ver moedelijk Mei zeer feestelijk zal ge schieden. Bij die gelegenheid zal bij na de geheele vloot voor Triëst voor anker komen. BEDOLVEN. Te Selgaete zijn twee 8-jarige knaapjes, al spelende bij een zand heuvel, door een instorting bedolven en beiden levenloos van onder het zand gehaald. ONEERLIJKE SECRETARIS. De secretaris van de kanselarij van de Russische Keizerin-weduwe beeft 120.000 gulden ontvreemd en is in hechtenis genomen. 600.000 gld. JUWEELEN GESTOLEN. Mrs. Maldwin Drummond, die per s.s. Amerika naar New-York is ge reisd, is onderweg van haar jtweeletf ter waarde van 600.000 gulden, beet© len. De politie heeft een onderzoek in gesteld. DE ZWARTE HAND. De brutaliteit, wnarmede „Do Zwar te Hand" het Italiaansche kwartict te New-York terroriseert, gaat nll^ grenzen te buiten. De Italiaansche fa mille Calderella had de vrijmoedig'

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7