NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8498 Verschijnt aagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 3 MAART 1911 A Airs m ABONNEMENTEN Jtj, ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)-J-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Oöuïffd Zondagsblad, Voor Haarlem 1 037* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Goster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 4 MAART. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Heemstede, Vereenigingsgebouw: Bloemententoonstelling 96 uur. OM ONS HEEN No. 1318. Autovallen. De twee heeren Koolhoven van Bloemondaal, A. en L. HL. of zoo als hun intimi hen noemen Bram en Bert, zijn sympathieke menschen. Ijverige mannen van zaken als ze zich toonen, lettende op de teekenen der tijden en die toepassende op hun bedrijf, de een als directeur van de .Vicioriabron, de ander als bollen- kweeker, hebben zij hun leven lang ingezien, dat de slijtplekken, die langzamerhand op de menschen ko men, niet beter kunnen worden weg gewerkt. dan door de beoefening van sport. Van klimmen en klauteren zijn ze altijd liefhebbers geweest (Bram heeft als een Bloemendaalsche De Ruijler eens den toren van zijn woonplaats beklommen), toen de fiets kwam, waren zij onder de eersten, die er op zaten, met het motorrijwiel hebben zij naderhand kilometers verslonden en nu nog, terwijl ze toch om en bij de vijftig zijn, zit de sport liefde hun nog als met weerhaken zoo vast in het hart. Bert speelt als de beste nog cricket, hockey en bandy mee en Bram gaat in een van de Fransche vliegkampen vroolijk de lucht in met een Spanjaard, dien hij voor de eerste maal van zijn leven ©mier de oogen krijgt. Deze kleine inleiding kan mis schien haar nut hebben, om too te lichten, wat er Donderdagmiddag in den Bloomendaalschen gemeenteraad voorviel. De heer A. Koolhoven was tot tijdelijk wethouder benoemd. Toen de voorzitter hem vroeg, of hij deze benoeming aannam, antwoordde hij met een philippics, tegen de auto- vallc::, die in Bloemendaal worden opgezet. Naar aanleiding daarvan schorste de Raad tot do volgende ver gadering de geheele verordening, die te Bloemendaal op het rijden met auto's enz. bestaat en eerst daarna werd de benoeming door den heer Koolhoven aanvaard. Wat is een auto-val Een val voor auto's, zooals een muizenval een val ls voor muizen. Het woord heeft geen vriendelijke beteekenis, het is dan ook stellig door vertoornde auto mobilisten uitgevonden en beteekent: een plek, waar de politie zich verdekt opstelt, om te zien of automobilisten de bij verordening toegelaten snel heid overschrijden, om daarna pro ces-verbaal tegen hen op te maken. Het orgaan van de Nederlundsche Automobiel-Club, de Auto, geeft 'elke week een lijstje van auto-vallen, deze week vinden we daarin ver meld Beek, Drummen, Delft, Elden, Eist. Halfweg, Lisse, Luik. Dezer dagen hebben we medege deeld, dat de Bloemendaalsche politie van zoogenaamde stophorloges was voorzien. Zijn we wel ingelicht, dan was de bedoeling een druk eind van den weg op te meten, en dan met de stopwatch te controleeren, in hoeveel seconden de automobilisten dat wegdeel afleggen, om vervolgens proces-verbaal tegen hen op te ma ken, wanneer do bij verordening toe gestane snelheid van 20 kilometer oversell reden werd. „Twintig kilometer", zei mij een bekend automobilist uit de buurt, „is een goede bepaling. Heemstede heeft die ook." Als je dat hoort, vraag je „waarom is er dan te klagen Het antwoord was „een auto-bestuurder rijdt in groote drukte vaak veel min der dan de tien kilometer, die bij de Rijkswet als minimum aan de ge meenten ls voorgeschreven dan gaat •hij soms zes kilometer. Maar wan neer hij op een recht eind komt. waar bet stil is. kan er toch geen bezwaar tegen bestaan, dat hij wat harder rijdt dan het in zoo'n gemeente ver oorloofde maximum." Het standpunt van de politie is na tuurlijk anders. Zij redeneert, naar ik mij kan voorstellen, aldus: „de gemeenteraad heeft een maximum van 20 K.M. voorgeschreven, onze taak is dus te zorgen, dat die niet wordt overschreden. Daar wij even wel niet op elk punt en op elk tijdstip elke auto kunnen controleeren, dient ons toezicht tot een gedeelte van den weg beperkt te blijven. Dat gedeelte meten we op, daar posteeron we ons, zonder dat de automobilist ons ziet, want zoodra hij ons in 't oog krijgt, mindert hij natuurlijk snelheid. Rijdt hij evenwel op dat weggedeelte te vlug, dan is het aannemelijk, dat hij ook in het overige deel van de gemeente de snelheid overschrijdt proces-verbaal is dus. als afschrik wekkend voorbeeld, noodig." De kern van het verschil ligt dus hierin -. de auto-bestuurder wenscht zekere vrijheid in het regelen der snelheid, ook wanneer die eenige oogenblikken het veroorloofde maximum mocht overtreffen de politieman verlangt, dat de auto mobilist in elk geval onder de maxi male snelheid zal blijven. De eerste beschuldigt er den laatste van, dat hij geen rekening houdt met de eischen van de practijk, de laatste beticht den eerste van gebrek aan eerbied voor het gezag. Het moet een Salomo wezon, die hier recht spreekt, want de zaak is niet eenvoudig en tot zekere hoogte hebben beiden gelijk. Er wordt nu al door de bestuurders van een auto rekening mee gehouden, dat zij op een druk pont te Bloemendaal geen 20 K.M. mogen rijden, hoewel die snel heid als maximum is toegestaan „waarom", zoo vragen zij, „moeten wij dan plotseling bekeurd worden, zoodra wij op veilige weggedeelten, vijf of tien kilometer boven die snel heid gaan En de politie, op haar beurt„dat zou heel goed gaan, wanneer er niet onder u waren, die altijd te snel rij den, geen rekening houden met meer of minder drukte, zich de koning van den weg wanen en vandaag of mor gen, door hun roekeloosheid, een on geluk zullen veroorzaken. Wie krijgt dan, wanneer zij het woeste rijden oogluikend heeft toegelaten, de schuld Do politie 1" Als we een volksstemming over dit geschil gingen houden, dan kreeg de politie stellig gelijk. Hot groote pu bliek heeft eenmaal oen hartgrondi- gen afkeer van een snelrijdenden automobiel en vergeet daardoor soms, hoe spoedig een oplettend be stuurder stoppen kan. Daarin wordt de auto door geen enkel voertuig ge ëvenaard mocht ik ooit op een glib- berigen weg komen te vallen, dan zal dat, hoop ik, voor een auto we zen, die een dertig-kilometervaart heeft, liever dan voor een rijtuig met een paard, die twaalf kilometer ma ken. Paard en rijtuig gaan vast over mij heen, de auto zal hoogstwaar schijnlijk vlak vóór mijn verschrik ten neus stoppen. Het eenvoudigst zou zijn, wanneer vvo met één tooverslag onbezonnen autobestuurders en over-dienstdoende politiemannen konden afschaffen. Die zullen er evenwel altijd blijven. De lieer Koolhoven heeft de benoe ming tot tijdelijk wethouder aangeno men, nadat de Raad met algerneene stemmen de bestaande verordening tot de volgende vergadering geschorst had. De bedoeling is, dat het aantal bor den, waarop de maximum snelheid wordt aangegeven, het aantal plaat sen dus waarop die snelheid geldend is. zal worden verminderd. Op enkele drukke plekken zal dus de autobe stuurder zijn snelheid moeten mati gen, op andere zal hij vrij zijn. „In de practijk". *00 verklaarde de heer Koolhoven mij. toen Ik hem even per telefoon over de zaak sprak, „in de practijk rijden auto's 30 A 40 K.M. per uur. Gebeuren daarmee on gelukken Noem ze me op 1" Ik moest erkennen, dat ik er niet toe hij machte was. „Let dan eens op, waar auto-vallen zün", vervolgde hij, „allemaal in kleine, dooie plaatsen. Praat er niet van. Het verkeer moet vrij blijven, de politie heeft nog wel andere middelen om op te treden tegen gevaarlijk rij den dan door die auto-vallen, die ouderwelsch zijn en een teeken van onmacht 1" J. C. P. Stadsnieuws WETTELIJKE 10-URENDAG. Door het Haarl. Arb.-Secretariaat wordt alhier in grooten getale ver spreid een .vlugschrift van het Ned. Verbond van Vakvereen. en S. D. A. P., in verband met de Zondag te hou den betooging voor den wettclijken 10-uren dag. Daarin wordt o.m. mee gedeeld, dat over eenige dagen in de Tweede Kamer in behandeling zal ko men de ontwerp-wet van Min. Talma tot wijziging van de Arbeidswet Met arbeidsduur, nachtarbeid en Zondagsarbeid is het nog slecht ge steld, hetgeen wordt bevestigd door het jongste verslag van de Arbeids inspectie, zegt de circulaire. Uit het verslag bleek o.a. dat over het geheele Rijk genomen van elke 100 personen met Inbegrip van vrouwen en kinderen 41.66 10 uur of langer werkt, 28.76 11 uur, 6.84 of 20.557 personen 12 en meer dan"12 urén pè rdag wea-ken in indu3- trieele ondernemingen. In het z.g. oontinu-bedrijf (onderne mingen waar dag en nacht gewerkt wordt), wordt in de 893 continu-be- drijven door 67218 arbeiders gear beid, waarvan er 25257 continu-arbeid verrichten. Van deze werken er 6154 van 80 tot soms over de 100 uren per week, 10.177 arbeiders hebben nim mer een geheel vrijen Zohdag. Daarna wordt een overzicht gege ven van wat de wet voorstelt, waarte genover de organisaties hun eischen stellen. Zoo o.a. dat de leeftijdsgrens van jeugdige personen gesteld zal worden op 18 jaar. Het wetsontwerp spreekt van 14 jaar. Verder wordt met klem aangedron gen op invoering van den 10-uren- dag. Treurig. De 25-jarige dienstbode, die bij de politie aangifte deed, dat zij in de Leidsche zijstraat was aangerand, heeft bekend, dat zij dit verhaal ver zonnen heeft. Zij was door het lijden aan toevallen en door spraakgebrek- kigheid zwaarmoedig geworden en heeft op verschillende manieren een eind aan haar leven willen maken. Het touw, dat zij om den halshad, ontvreemdde zij in haar dienst, om zich op den zolder op te hangen. Zij bedacht zich en wilde zich toen in de Westergracht verdrinken. Ook daartoe kwam het niet en nu wilde zij zich in de Leidsche zijstraat met het touw verwurgen. Toen zij het touw om den hals ge bonden had, werd zij beangst en hep naar een kennis, daar in de huurt Daar dischte zij het verhaal der aan randing op en gaf, op aandringen van de familie, het geval bij de po- tie aan. Zij is nu door de politie verbali- seerd wegens hot doen van een val- sche aangifte. Weldadigheid Naar Ver mogen. Boekjaar 1 November 1910—31 Oc tober 1911. Voor belioeftigen werd toegestaan: 1 November 1910—28 Februari 1911. Brood en levensmiddelen 1106.10; brandstoffen I 290.16 ligging-en klee- dingstukken 13.75 in geld f 2340.90. Totaal f 3750.91. VOORWERPEN VAN WAARDE VERMIST. Door den onderwijzer N. Kraakman in de Ampzingstraat, is aangifte ge daan, dat tusschen 1 Februari en 2 Maart moeten weggenomen zijn een gouden dameshorloge, twee zilveren kettingen, een halsketting, twee oor belletjes, kleedingstukken en twee gouden ringen, waarvan een met 'n d'amant STUKKEN VAN DEN RAAD. De firma Jan A. Jonker en Zoon, alhier heeft B. en W. verzocht om aan haren lastgever K. Wijtsma te gen den prijs van f 13 per vierk. M. in koop af te staan een gedeelte grond gelegen aan de Tempeliersstraat. Tegen het ingediend plan van het op bedoelden grond te bouwen woon huis bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Tiet college stelt derhalve voor het gedaan verzoek, op eenige voorwaar den, in te willigen. De hoer J. C. H. Hezius, directeur der Maatschappij tot voortzetting der zaken gedreven onder den haam van Klaas Tilly, wenscht te doen hou wen op een van de Binnenl. Maat schappij tot Expl. van Onroerende Goederen In voorkoop verkregen ter rein, gelegen aan den Schalkwijker- weg te Haarlem. Daar dit gebouwtje evenwel meer dan 10 M. van den weg af zal komen te staan, verzoekt re- qucslrant afwijking van art 2 der bouwverordening. Tegen de inwilliging van het ver zoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar. De Gezondheidscommissie beveelt met het oog op de vacature, die 1 Maart e. k. in de commissie door de periodieke aftreding van Jhr. F. Te- ding van Berkhout ontstaan zal, aan de hoeren: Jhr. F. Teding van Berk hout en G. Adrian. DB FONTEIN IN DEN HOUT. B. en W. zijn van oordeel, dat de oude fontein in Den Hout er niet blij ven kan. Doordat het water niet kan afvloeien zij'n alle hoornen daar ziek geworden en zijn stervende. Boven dien is de toestand gevaarlijk, daar er geen afscheiding is tusschen rijwe gen en voetpaden. Daarom zijn zjj van meening, dat de Raad niet ïn kan gaan op het aanbod van Ver fraaiing, om de fontein te herstellen. Dit neemt niet weg, dat dit aanbod zeer gewaardeerd wordt Om deze redenen stellen B. en W. voor de fo'ntein op te ruimen cn f 4050 beschikbaar te stellen voor de wijzi ging van den toestand. De E. N. E. T. wil de tramsporen langs de Paviljoenslaan vervangen door andere rails, daar de thans lig gende telkens verstopt raken door aarde en zand. B. eh W. stellen voor de vergun ning daartoe te verleenen. B. «n W. stellen voor een door het Bestuur van de Arbeidsbeurs ontwor pen instructie voor den Directeur der Beurs goed te keuren. In die instructie staat weinig we tenswaardigs, alleen dit, dat ook aan dezen Directeur geheimhouding wordt opgelegd, llij geeft van de door hem gemaakte aanteekeningen geen inza ge dan'aan den voorzitter, het be stuur en aan personen tot het nemen van inzage volgens de wet bevoegd, schrijft art. 8 voor. Tot nu nemen wij op verzoek van de Arbeidsbeurs twee malen in de week een staatje op, betreffende de werkzaamheden van de Beurs. Of de geheim-doenerij ook dit mid del om de Beurs te populariseeren, onmogelijk zal maken? Examens L. O. De commissie, belast met het af nemen der examens L. O. in 1911, zal te Haarlem zitting houden voor de arrondissementen Alkemade, Leiden en de districten Alkmaar en Haar lem. Tot voorzitter dier commissie ls de schoolopziener in het district Haar lem benoemd; tot leden, de schoolop zieners in de arrondissementen Dord recht, 's-Gravenhage II en 111, Maas sluis en Alkmaar; tot leden-plaats vervangers, de schoolopzieners in het district Dordrecht en de arrondisse menten Den Helder, Amsterdam V en VII en Beverwijk. SCHOORSTEENBRANDJE. Bij den zadelmaker J. van Bilden heek, Amsterdamschestraat 6, heeft gister een schoorsteenbrandje plaats gehad, door aanlading van roet. 1 De bewoner bluschte den brand met behulp der politie, door middel van zout. DE BOND VAN ONDERWIJZERS EN HET AMBULANTISME. Zooals te verwachten was, is het Bestuur der afd. Haarlem geschrikt van 't voorstel van B. én W., om het hoofd van de buitengewone school voor L 0. van zijnles geven in een klasse te ontheffen. De voorzitter en de secretaris heb ben zich per circulaire tot de leden van den Raad gewend, om te betoo- gen dat het bezwaar, dat bij onge steldheid geen plaatsvervanger bij de hand is, kan worden opgeheven door de aanstelling van een reserve-onder wijzer. Sara Burgerhart. Onze voorspelling aan dén heer Van Gasteren in ons verslag; over de première van Sara .Burgerhart ls uitgekomen: een stampvolle zaal en een enorm succes heeft het aardige blijspel van mej. Pabst hier gehad. Na onze uitvoerige kritiek in het blad van 11 Februari behoeven wij over het spel en het stuk niets meer te zeggen. De voorstelling liep nog vlotter dan te Amsterdam alleen t eerste bedrijf zou een sneller teinpo wel kunnen verdragen cn wat be paald vermelding verdient: het Ned. Tooneel had zijn eigen décors meege nomen. Een bravol voor deze nieuwe richting, welke door het Haarlemsch publiek zeer zeker gewaardeerd zal worden. Wij zullen hier Sara Burgerhart nog wel eenige malen in onzen Schouwburg zien; voor de tweede voorstelling op 13 Maart loopt het nu reeds, storm. Een bewijs, dat men het Nederlandsch Tooneel te Haarlem gaarne ziet, als hot mef goede stuk ken komt. De dames Fuchs en Emma Morel ontvingen bloemen. J. B. S. Voetballende straatjon- geus en de gevolgen. Hedenmorgen waren eenige jongens aan het voetballen. De bul trof eeu paard, dat juist werd ingespannen en nu op hol sloeg. Het beest rende door <le Essenstraat en Burretstraat en liep regelrecht op het Spaarne aan. Gelukkig kwam 't paard voor een schip te staan, waardoor het niet te water geraakte en gepakt werd. V OLKS -SOLISTENCON GERTEN. Door de Vereeniging van Muziek onderwijzers en -onderwijzeressen wordt eerstdaags te Haarlem een volks-solistenconcert gegeven. Wat dat wel is vernemen wij uit de vol gende mededeeling De vereeniging bestaat, behalve uit een algerneene afdeeling, die over 't geheele land verspreid is, uit plaatse lijke afdeelingen, die in Amsterdam, Rotterdam, Den Ilaag, Groningen en Arnhem gevestigd zijn. Alleen zij, die bevoegd mogen geacht warden mu ziekonderwijs te geven, kunnen lid dor vereeniging wezen. Als bevoegd worden 0. a. diegenen beschouwd, die gediplomeerd zijn door deze vereeni ging. waarvan de examens te Am sterdam, de Nederlandsche Toonkun- stenaarsvoreeniging, waarvan de exa mens te 'e-Gravenhage, cn de Maat schappij tot bevordering der Toon kunst waarvan de examens te Utrecht gehouden worden ook zij. die een eind-getuigschrift hebben van het Conservatorium te 's-Gravenhage en Amsterdam, kunnen leden der veree niging zijn. De vereeniging heeft een zeer uit gebreid arbeidsveld, zij houdt jaar lijks muziek-examens, geeft hij ziekte van een harer leden een plaatsver vanger of geldelijken steun, geeft een maandblad uit, doet lezingen en mu zikale voordrachten houden voor de leden, geeft volüs-solistenconcerten, stelt alle paedagogische werken op het gebied van muziek ter beschikking van haar leden, schrijft prijsvragen uit over paedagogische werken, etc., etc. Het aanstaande volks-solistencon cert is het eerste, dat hier door de Vereeniging van Muziekonderwijzers (-zeressen) gegeven wordt. Mocht het concert-bezoek voldoende zijn, dan zal waarschijnlijk in het volgende jaar weder zulk een concert door de vereeniging worden gegeven. Jöska Szigeti. In den loop der maand zal Jöska Szigeti hier een viool-avond ge^n. We ge n 8 het succes, dat deze jonge kunstenaar op het laatste concert van de Bachvereenigïng mocht be halen (wij verwijzen daaromtrent naar het verslag van onzen mede werker) zal het allicht velen aange- naam zijn, om ook eens in intiemer omgeving met xijn kunst kennis te makeD. Commissie C tot wering van schoolverzuim. Deze commissie heeft in hare gis teren gehouden vergadering de hee ren W. A. J. van de Kamp en Ed. A. van Bilderbeek respectievelijk ala voorzitter en secretaris herbenoemd. Benoemd. Tot onderwijzer aan 'de Sint-Bavo- school te Haarlem is benoemd de heer E. Suyff van Eenmes bij Amers foort Nuttige handwerken. Voor dit examen zijn te 's-Graven hage geslaagd de dames J. W. van Efveren en J. M. H. Braake te Haar lem. DE OPZEGTERMIJN ONZER DIENSTBODEN. Hedenmorgen diende voor het Kan tongerecht in civiele zitting eer. inte ressante zaak betreffende 't aibeids- contract der dienstboden, die van groot toekomstig belang beloof: te worden. Het geschil was dit. De dienstbode M. van V., die bij den heer J. C. C. van V. in betrekking was, zegde volgens haar verkla ring op den lsten Januari tegen 15 Februari e.k. den dienst op. dus met den wettelijken termijn van zes we ken. De heer C. van V. was van oor deel. dat de dienstbode geen recht had, tegen 15 Februari op te zeggen. Hij betoogde, dat de dienstbode slechts tegen 1 Februari, 1 Mei, 1 Au gustus en 1 November volgens plaat selijk gebruik kan opzeggen. Hij heeft dan ook de nieuwe dienstbode van 1 Februari af haar loon moeten uitbe talen, wat hem op een schade van 9.4U te staan kwam. Mej. M. van V. eischte 27.79 scha devergoeding. Mr. Andreae was van oordeel, dat de, dienstbode volkomen rechtmatig gehandeld had de argumenten voor die bewering zou spreker de volgende week uiteenzetten. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. I11 onze gemeentp is opnieuw mond en klauwzeer uitgebroken, thans on der het rundvee van \V. Ravenstein, aan den Aalsnuerderweg. De boerde rij is onmiddellijk onder politietoe zicht gesteld, terwijl verder maatre gelen zijn genomen om uitbreiding zooveel mogelijk te voorkomen. Met hei leggen der blijvende spoor rails is men thans gevorderd tot on geveer 1000 M. van den Venneperweg. Nu zal begonnen worden met den aanleg van Oude Wetering af, we gens het transport der materialen, die dan langs het gelegde deel de Meer ingebracht kunnen worden. Te Nieuw-Vennep is men met liet verlagen van den weg aan de West zijde bijna gereed, zoodat deze weg spoedig voor het verkeer weer ge opend zal worden. Daarna krijgt de Oostzijde van den Hoofdweg een beurt. Het stellen dor spoorbrug al daar kan eerstdaags verwacht wor den. Onze corresp. schrijft: Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, bestaat bij het raadslid T. C. Los. die dit Jaar aan de beurt van aftreden is voor district II, het plan zich niet weder verkiesbaar te stellen, en wel wegens hoogen leef tijd. De h«er Los is namelijk ruim 79 jaar. BEVERWIJK. In de godsdienstoefening van gister avond deelde Ds. J. C. V. v. Bemmel alhier mede. dat hij bedankte voor 't beroep, toez., naar de Ned. Hen-. g« meente te Cleve. De aanwezigen gaven hunne in stemming hiermede te kennen door het zingen van Ps. 134 cs. 3. VELSEN. Mej. J. Du inker alhier is benoemd tot onderwijzeres te Zaandam. UMUIDEN. Sclieepvaartl>eweging. In de maand Februari zijn te IJrnui- den dor de sluizen geschut 303 stoom- en zeilschepen, metende 318.149 Reg. ton. Visscherij. De opbrengst van dc in den Rijks- vischhal te IJ muiden verkochte visch ts in Februari van dit Jaar geweest f 439.568 tegen f 4S3.911 in Februari 1910. Dit laar dus f 49.343 minder tens»-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1