HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BANKROET VRIJDAG 3 MAART 1911 De Sultan heeft zijn Kaids opgeroepen en hen opgedragen, zoo snel mogelijk met hun legers togen de opstandelin gen op te trekken. Te Fez heerscht groote onrust en beschouwt men den toestand als zoer ernstig. De Euro- peescho consuls zouden reeds aan de vreemdelingen van hun nationalitei ten verzocht hebben, zich voor een >verhaast vertrek uit Fez bereid te houden. Stadsnieuws ORGELBESPELING op Dinsdag 7 Maart, des nam. van 1—2 uur, in de Groote of Sint-Bavo- kerk alhier, door den Heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Einleilung und Fuge, W. T. Best. No. 2. Adagio, M. Brosig. No. 3. Sonate, J. A. v. Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Fuga. No. 4. Meditation: Alia Marcia, J. Rheinberger. No. 5. Communion, E. Gigout. Uit de Rechtszaal EIGENDOMS-QUAESTIE. Drie Markers hadden zich te ver antwoorden wegens het vernielen van een hekje, dat aan den visscher P. de Waart toebehoorde. De vader en de broeders K. verdedigden zich met te zeggen, dat de grond, waarop het houten ofsluitinkje stond, hun toebehoorde, wat De Waart betwistte. De raadsman van beklaagden legde een stuk voor, -waaruit z. L 't eigen domsrecht van beklaagden bleek; het hek was ook niet vernield, maar een voudig uit den weg geruimd, om toe gang tot het stukje grond te ver krijgen. Pleiter vroeg vrijspraak. Do eisch van Mr. Hoyer luidde te gen elk der beklaagden f 1 boete subs, een dag hechtenis. ZINKD1EFJKS. Th. A. J., 11. A. v. d. D. en C. H., jongens van respectievelijk 16, 19 en IS jaar, stonden wegens zinkdiefstal terecht. 4 Januari van dit jaar ont vreemdde J. vun de school aan de Friesche Varkenmarkt een zinken bak, verkocht dien voor 1.40 aan den opkooper Van den B. en gaf aan v. d. D. en H. elk 0.37. Het overige geld maakte hij zelf op. J. zeide, dat zijn makkers in den beginne niet geweten hadden, dut het geld van een gestolen bak waseerst later hoorden zij dat. V. d. D. en H. bevestigden die ver klaring. Maar vijf dagen later tracht te het drietal een anderen diefstal te volvoeren het -zink op het dak van een tuinhuisje van een villa in het Ivenaupark moest het ontgelden. J. en Van den D. volvoerden den eigen lijken diefstal C. 11. stond op den uitkijk. liet geluid van een toeter stoorde hen evenwel in hun booze plannen. Mr. Hoyer elschte tegen H. een maand gevangenisstraf mei aftrek van de preventieve nechtenis tegen J. twee maanden en tegen Van den D. drie maanden gevangenisstraf. Mrs. Bredius, Tideman en Willckes Mac Donald verdedigden de knapen. Goede maatregel. Door de beide vereenigingen, welke gisteravond den debatavond De llar- togRijnders deden houden, was een zeer practisch middel toegepast om een einde te maken aan 't gescharrel mot kuurten door tusschenpersonen. Door de vereenigingen waren n.L een aantal kaarten overgehouden, welke gisteravond aan het loket te vorkrijgen waren. Daardoor is voor komen, dat men tien en meermalen den prijs moest betalen. Voetbal. Van 19 Maart tot 16 April zullen medaille-wedstrijden gehouden wor den op het terrein aan den Oudeweg. De wedstrijden worden in een le, 2e en 3e afdeeling gespeeld. Voor deze wedstrijden zijn zilveren en bronzen medailles en een lauwer tak beschikbaar gesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een hoedeaspeld, C. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Een ring, J. Tollenaar, Berckhey- desiraat 23 rood. Een etui van een rozenkrans, M. Schotvanger, Brouwersvaart 14 d. Een paardendeken, S. de Vries, Zuiderstraat 9 rood. Een rozenkrans. C. Althof. Wester- gracht 71. Een daniesnng, F. Hurkmans, As- scndclverstraat 5. Een ceintuur, J. Wijkhuizen, Boe- rensteeg 1 d. Een foxterrier, C. Slooten, Nieuwe Spaarnwoudcrstraat 7. Een doublé broche, W. van Gogh, Kennemerplein 8. Een rijwielpomp, aan het Bureau van politie. Een rozenkrans, A. de Groot, Bad huisstraat 19. Een bankbiljet van f 10, P. Schutte, Nieuw Heiligland 15. Een knipmes, J. Wijman, Sophia- straat 11. Een ijzeren raampje. P. Kwakkel- stein. JÓarenbeekstraat 35. Een heerenpet. J. J. A. van der Horst. Voorzorgstraat 30. Dr. A. H. DE HARTOG CONTRA DEN HEER G. RIJNDERS. Wanneer Dr. De Hartog zich op maakt um te spreken, kan men wel zeker zijn van een volle zaal. Zoo ook gisteravond, toen Dr. Do Hartog het debat had aangebonden met den Amsterdamschen anarchist, den heer G. Rijnders, naar aanleiding van de malereahstische denkbeelden omtrent de begrippen ,,God", „Deugd" en „Onsterfelijkheid". Reeds om acht uur was de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" half gevuld met belangstellenden en te hall negen waren zaal en galerij zóó vol, dat er niemand meer bij kon. De voorzitter der vergadering open de de bijeenkomst namens de „Vrije groep Haarlem" en de „Vereeniging de Middaghoogte", en gaf daarop da delijk het woord aan den heer G. RIJNDERS. Deze ontwikkelde verschillende be varen, die hij tegen 't Godsbestaan heeft en besprak eenigo bewijzen, die door de geloovigen worden ge'noemd. om waarschijnlijk te maken, dat God wel bestaat. Deze bewijzen de causaliteïtswet, de doelmatigheidsleer. en de prachti- lichaams-structnur van den niensch achtte spreker liet steek houdend. Er is geen enkel bewijs voor het af zonderlijk bestaan der ziel. Wat betreft do onsterfelijkheid, meent spieker, dat de duod het einde is De dood is de chemische ontbin ding van de stof. De elementen koe ren weer in liet heelal en het bewust zijn is verdwenen, omdat zij inhae- rent is aan de chemische verbindin gen. Het geloof werkt niet de deugd zaamheid in de hand. Spreker meende te mogen conclu- deeren, dat de vrijdenkers in 't mate- realisme een redelijker levensbeschou wing hebben dan de Christenen. Langdurig applaus volgde op deze rede. Daarna verkreeg Dr. A. H. DE HARTOG bet woord. Met waardeering had de heer De Hartog de overtuiging, die de woor den van den heer Rijnders kenmerk te, geconstateerd. Maar spreker begreep niet, wat hij tot hem zou zeggen, daar de dingen, waarmee de heer Rijnders aankwam, betooge'n zijn uit hot verleden. Die dingen zijn 20 tot 80 jaar oud. De heer Rijnders Is hier gekomen als een grijsaard, een die niet op de hoogte is van den tijd. De heer R. heeft in plaats van de vijf bekende bewijzen voor het Gods- bostaan, drie dingen genoemd, die wel deze bewijzen raken, maar het niet zelf ziin. Debater wilde evenwel de drie be wijzen van den heer R. volgen en gaf daarover een beschouwing. Debater handhaaft zijn denkbeelden omtrent de onsterfelijkheid. De deued is het morgenrood de zon des geestes boven de natuur lijke driften, heeft Thomas van Aqui no gezegd. Spreker heeft wel medelijden met de stoffelijke ellende van de men- schen, maar hij wil het volk helpen aan geest. Die wordt geboren uit smart. Ook de-9 redevoering werd met een /eer langdurig applaus beloond De heer RIJNDERS kwam er in zijn repliek tegen op, dat Dr. De Har tog spreker heeft willen afmaken door te zeggen, dat hij onwetenschappe lijk had gesproken. Sprekers meenin- gen zijn door debater oudbakken ge noemd. maar hij gaf toch toe, dat Ispr. voor zeven achtste gelijk had. (Uitbundig applaus). Overigens merkt de heer Rijnders op, dat de heer De Hartog geen eigen lijk debat heeft geleverd, daar hij met ingegaan is legen 't gesprokene. Voorts protesteert hij er tegen, dat de materialisten alleen streven naar eten en drinken en een warmen stal. Zij willen ook het geestelijke verhoo- geu, maar een hongerig uieusch kou dat geestelijke niet bevatten. Hij moet eerst gevoed worden. Dr. DE HARTOG. thans weer het woord verkrijgende, zegt, dat altijd gesproken wordt van „dikke" woor den, wanneer het wat moeilijk wordt. Naar aanleiding van het door deba ter straks gesprokene stelt Dr. De Hartog nog eens het onderscheid tus- schen God als oorzaak van den we reldgeest en God als grond der we reld. Debater handhaaft zijn meening, dat, als men bij het materieele blijft, men den mensch niet opheffen kan. Voorts verdedigde spreker breedvoe rig het brengen van geest aan het olk. De lieer RIJNDERS sprak daarna in derden termijn en handhaafde zijn denkbeelden. Na ©enigen tijd protesteerde Dr. de Hartog, dat door het lange spre ken van den heer Rijnders aah den debater de tijd ontnomen wordt. Deze opmerking veroorzaakte veel rumoer. De VOORZITTER zei, dat ook Dr. De Hartog te lang heeft gesproken. Hierna verkreeg Dr. de Hartog nog ren 't woord. Te twaalf uur werd de vergadering gesloten. Uit de Omstreken NAUWGEZET. Slaap je, m'n lieveling? Ja, ma, en de dokter heeft ge zegd, als ik sliep, behoefde ik niet wakker gemaakt te worden, om mijn drankje in .te nemen. BEDELA A RSHUMOR. Arme kunstschilder van den ouden stempel tot bedelaar: „Hier, m'n goe man, hier heb je 'n soepkaartjo; maak daar maar gebruik van." Bedelaar: „Zulke goeie meuse kom ie niet veul tegen, dien d'er eige soep- kaaretje weggeven. Dank ie beetens, boor!" KENNERS. A.: ,,Ik zeg maar: zaken 2ijn za- m." B.: „Wie heb Je er in laten vlie gen?" AANGESCHOTEN. Aangeschoten student (aan het sla- tionsloketj: Een kaartjel Beambte: NVaar naar toe? Wel (hikt) wat heeft u al zoo? DE PARVENU. Rentenier (tot zijn dochter): „Elsa, speel eens dat dure stukl" BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. In ons vorig nummer konden we nog mededeeling doen van de Wet houders-benoeming, die met een in cidentje eindigde. De heer Koolhoven nam deze gele genheid te baat, om tegen de maxi- mum-sneiheldsbepalingen te velde te trekken. Hij stevende met bree- de zeilen de golven van zijne verbolgenheid op, sprak van de belachelijkheid, die de kleine gemeen ten zich met haar auto-vallen bezig waren te verwerven. In Halfweg hu ren de automobilisten jongens, die achter de auto moeten hangen. Zoo lang zij mee kunnen draven, hebben de auto's de 12 K.M. niet overtreden. De Voorzitter stortte olie op de op gezweepte wateren van des heeren Koolhovens gemoed en de heer Kool hoven moest wederom zichzelf niet geweest zijn, als hij niet gulweg had gezegd Meneer de Voorzitter, als u me daarin tegemoet kan komen, dan neem ik gaarne aan uw zijde dat is de tafel van B. en W. plaats. Jhr. Bas Backer sprak wat over de moeilijkheden, die veroorzaakt wer den. wanneer de als wethouder be noemde voorwaarden ging stellen, maar eindigde er toch mee den Raad voor te stellen, de geheele verorde ning buiten werking te stellen tot de volgende Raadsvergadering. Men kan dan eens zien, wat er gebeuren moet. Inderdaad de krygsman wint ge- noegh, al wint hij niet dan tijd. De Raad ging met het voorstel van den Burgemeester mee. schaart, de ex-commies ter secretarie, zijn request aan den Raad hoorde voorlezen, welk request herstel zijner grieven beoogde. De Raad beapplaudisseerde een me dedeeling van den Burgemeester, dat de heer Bispinck een stuk grond aan de gemeente had afgestaan ter ver betering van den toestand aan de KorCa Kleverlaan. Daarna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. inzake DE CONCESSIE-AANVRAAG VOOR DE ELECTRISCHE TRAM NAAR BLOEMENDAAL. Gelijk men weet. stelden B. en W. voor, de directie van Noora-Zuidhol- landsche tram uit te noodigen tot nadere besprekingen en wei op den volgenden grondslag De gemeente Bloemendaal acht de tarieven te .hoog en is niet genegen deel te ne men in het aandeelen-kapïtaal der T rammaatschappij. Dit voorstel werd met eenparigheid van stemmen aangenomen, nadat op initiatief van den heer KOOLHOVEN was besloten, om nogmaals de wen- schelijkheid uit te spreken, dat de electrische tram te I-lanrlem niet r het Verwuift zou geleid worden, doch langs den Zijlweg uaar het Station te Haarlem zou rijden. Dit, om maatschappij te steunen bij Haarlem, om alsnog de richting der lijn veran derd te krijgen. De heer KOOLHO VEN zei in zijn toelichting niet de drijfveeren te begrijpen, die Haarlem heeft, om do Bloemendalers op het Onze LachhGek Verwuift te brengen. Wat hebben zij daar te maken. Spr. wist ook niet, of het een kleine drijfveer was, orn aat men bevreesd was, dat de Bloe mendalers dan rechtstreeks naar Am sterdam zouden doorgaan. Daarna kwamen eenige kleine aangelegenheden aan de orde. De heer F. J. Kldermg werd herko zen als lid van de Plaatselijke School commissie. Voor het herhalingson- derwijs werd toegekend aan de hoof den f 1.20 en aan de onderwijzers en onderwijzeressen f ü.90 per lesuur. Op voorstel van den heer Jacometti werd aan de hoofden niet toegekend f 50 voor toezicht op de jongonsleor- liugen en f 50 voor hetzelfde bij do meisjes, gelijk B. en W. voorstelden, doch werd de vergoeding van het toe zicht vastgesteld op f 0.50 per uur. Besloten werd tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening van f 20.000 tegen 4 pet. De benoeming van een hoofd der openbare school to Overveen werd angehouden eh in geheime vergade ring besproken, nadat, de beer Bij oet had geprotesteerd tegen de een zijdig© voordracht. Naar men weet wordt een dergelij ke voordracht opgemaakt door B. eu W. en den Districts-achoolopziener. De heer Bijvoet, die blijkbaar de Rounisch-Katholieke sollicitanten voor bijgegaan achtte, constateerde, dat in deze het college van B. on \V. geen blaam troL Bij de ingekomen stukken werden een drietal verslagen over het onder wijs in Bloemendaal voorgelezen. Men vindt in dit nummer een en an der daaraan ontleend. Ingekomen was ook nog een ver zoek van de Schoolcommissie, om den verbouw van de school te Over veen, waarover zij niet gehoord is, aan te houden. Zij acht de voorge stelde verbeteringeu niet voldoende en oordeelt 't nu beter om later een grondiger verbetering aan ie bren gen. VERSLAG LAGER ONDERWIJS. Aan bel V erslag van de Plaatselijke Schoolcommissie is het volgende ont leend Met lof wordt gewaagd van de ope ning van de nieuwe Christ. scLooL Het gebouw en de inrichting voldoen aan de eischen van hygiene en poe- dagogie. De openbare school te Bioe- menaaai voldoet goed, over die le Overveen en Vogelenzang worden do klachten herhaald. Op deu ijver en de toewijding van het onderwijzend personeel zou slechts in een zeer enkel geval eenige aanmerking te maken zijn. De Com missie vertrouwt, dut in ©en volgend verslag elk© aanmerking achterwege kan blijven. Van de extra-vacantie voor veldar beid wordt te Overveen en Vogelen zang een ruim gebruik gemaakt. Dil strekt tot nadeel van het ouderwijs. De slechte uitspraak van het Neder- landsch is dit jaar nog maar weinig minder geworden. Buitenlandsch Overzicht DE STRIJD IN DE ENGELSCHE POLITIEK, de groote worsteling tusschen 't Hoo- ger- en Lagerhuis, is weer een beetje •.order gekomen. Gisteren eindigde 't 4-daagsche de bat over de tweede lezing van de Veto-wet. Austeu Chamberlain had, namens de oppositie, een motie ingediend, waarin hij do wenschelijkheid van hervorming van het Hoogerhuis, met behoud van de onafhankelijkheid als Kamer, betoogde en te kennen gaf, dat het wetsvoorstel der regeering geen waarborgen biedt, tegen het kracht van wet verkrijgen van be langrijke wijzigingen, buiten toestem ming van hei volk. De sprekers der unionisten wezen nadrukkelijk op de noodzakelijkheid, om een duurzame regeling in zake de verhouding tus schen de beide Huizen te bereiken. Dit nu kan h. i. alleen bereikt wor den door in te gaan op voorstellen, die den steun zoowel der regeering ais van de oppositie hebben. De leden der regeeringspartij de den daarentegen duidelijk uitkomen, dat de regeering weigert een compro mis in overwoging te nemen en vast besloten is, de Veto-wet verder le la ten behandelen. De minister-presi dent Asquith Terklaarde nog eens, dat het de duidelijke en herhaaldelijk geuite wensch van 't volk was, dat de eerste en alles te boven gaan de plicht der regcering is le zorgen, dat dit wetsontwerp kracht van wet krijgt. EEN LEVENDIG TOON EEL, een kleiu schundualtje, vond plaats gedurende de rede van Balfour, deu leider der oppositie. Deze verklaarde, dai de regeeriug van plan was, in den tijd, gelegen tusscbeu het aannemen van' de Veto-wet en het indienen van haar hervormingsvoorstellen in zake het lloogerhuis, de grootste grond wettelijke revolutie door te voeren, die het land ooit had beleefd, nml. Home Rule. De regeering is van plan het land door bedrog Home Rule op te dringen. Toen Balfour „bedrog had ge zegd, werd van de banken van Ieren en"liberalen zeer luid en zeer aan houdend „intrekken T' geroepen. Bal- tuur deed een poging door te spreken, maar liet tumult werd erger. De li- Lei aal Dalziel vroeg den voorzitter, of net binnen de orde viel, het woord bedrog toe te passen op personen of politieke partijen. De voorzitter ant woordde, dat liet zeker buiten de orde was, vun bedrog te spreken in_ ver band met personenmaar, zei de voorzitter, wanneer het op een partij is bedoeld, zie ik er geen bezwaar in. (Gelach). Na verdere interrupties ging Bal four voort, en verklaarde, dat hij bet woord bedrog niet zou intrekken. Na nog eenig gedebatteer werd tot stemming overgegaan. De motie- Chamberlain werd verworpen met 365 tegen 244 stemmen. De tweede le zing van de Veto-wet werd aangeno men met 368 tegen 243 stemmen. De regeering beschikte dus over de gewone meerderheid. HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE Is nu geheel klaar. In 't gisteren mee gedeelde lijstje is nog eenige veran dering gekomen 't zijn nu M o ïi s voorzitter van den minis terraad en binneiilandscJie zaken. Parrier justitie, Cruppi buiteulandsche zaken, C a i 11 a u x financiën, steeg onderwijs, Berteaux oorlog, Dolcassé marine, Duuionl openbare werken, P am s landbouw. Mussé handel, Mcssimy koloniën, en B o n c o u r arbeid. 't Heeft vooral moeite gekost om een minister van justitie te vinden. De kabiiiets-formeerdcr heeft zelfs giste ren nog geregeld met een auto door Parijs gevlogen, om jacht op zoo'n Excellentie te maken. Eindelijk vond hij den senator Perrier boreid. Hoe men in Frankrijk over 't nieu we ministerie denkt Teekenend is, wat uit Parijs geseind w ordt. n.L De openbare uieening schijnt weinig tevreden met het nogal lichtvaardig omspringen met de portefeuille van buiteulandsche zaken en met het toe kennen dezer portefeuille aan iemand die er weinig voor aangewezen eu be rekend lijkt. Men zegt zelfs reeds, dat de nationalistische senator Gaudin de Viiaine interpeileeren wil over toe kenning van de portefeuille van bui teulandsche zaken aan Cruppi. 'T WEER OPTREDEN VAN DELCASSé. Natuurlijk wordt dit in Duitsche pladen druk besproken zij 't ook, li EU1LLET ON beliefs door Hans ily&n. Is dat werkelijk mogelijk dacht Bert Dannhof. Ieder, die ook maar ecu flauw vermoeden van de omstandigheden had, moest toch wei tot de overtuiging komen, dat er ja ren moesten vcrloopen, eer hier van eenige rentabiliteit sprake kon zijn.... Juist hier stond immers alles leeg. en de oene huizenbouwer na de andore ging op de flescli. Het gaat hier met het verhuren immers ook heel aardig, zeide de grondbezitter, in de drie huizen, die klaar zijn, is nauwelijks nog een wo ning vrij.... dat hel) ik gezien... en de beide andere gebouwen, begrijpt u, als die eerst afgewerkt zijn. dan zul- dat Delcassé nu niet als minister van buiteulandsche zaken, maar van ma rine komt. Zijn werkzaamheid in een vorig kabinet, die vooral op de vereen zaming van Duitscliland gericht scheen, ligt nog verscli in het geheu gen. In enkele Franaclie kranten was zelfs de opmerking gemaakt, dat Duit sche bladen zich tegen een nieuw mi nisterschap van Delcassé zouden ver zetten. De correspondent van de Köln. Ztg. te Berlijn schrijft naar aanleidin- hiervan De Fransche pers neemt bij het beoordeelen van Duitsche ministers al evenmin een blad voor den mond en het lijkt noo- dig er even op te wijzen, dat in Duitschland geen verstandig ïneuscli er aan denkt, op de keuze van Fran sche ministers invloed te willen oefe nen, of iemand als persona minus grata voor te stellen. Indien de be noeming van Delcassé slecht zou wer ken op een vredelievende politiek, dun zouden wij dat zeer betreuren, maar voor de vredelievende partijen in Frankrijk, zou liet nog onaangenamer zijn dun voor ons. De Weensche Neue Freie Presse herinnert, naar aanleiding van Del- cassé's optreden, aan het hem door Clemcnccau toegeslingerde verwijt, dat hij Frankrijk bijna tot don oorlog gebracht had. Het blad is van oor deel, dat Delcassé don ook op elk mi nisterie een stempel moet drukken, dat er weinig toe zal bijdragen liet wederzijdsche vertrouwen te verster ken en acht het daarom verkeerd ge zien, dat bij reeds thans, enkele ju- reu na de door hem veroorzaakte cri sis, weer minister wordt. Do Pest Lloyd publiceert een nota uit diplomatieke bron, waarin mede gedeeld wordt, dat Delcassé sinds zijn vorig aftreden als minister van bui teulandsche zaken, steeds pogingen heeft aangewend, om het verwijt, dat hij een agressieve politiek gevolgd zou hebben, ie ontzenuwen. Het is buiten twijfel, dat hij van zijn verblijf aan het ministerie van marine gebruik zal maken, om in den vreemde bet vertrouwen te hei-win nen, dut hij in Frankrijk reeds terug gewonnen heeft Onwelwillende com mentaren dienen daarom betreurd te worden. SPANJE EN HET VATIC A AN. In een interview verklaarde de Spaansche minister-president Canale- jas, dut de geruchten, als zou hij voornemens zijn, binnenkort af te tre den, allen grond missen. Verder ver zekerde de premier, dat er ten opzich te van het Vaticaan geen wijziging in de houding der regeering is gekomen. In een nota, door de „Osservatore Romano" gepubliceerd, omschrijft de H. Stoel zijn standpunt. Hoewel do H. Stoel de Cadènas-wet een inbreuk acht op het bestaande concordaat, verklaarde hij zich bereid de onder handelingen op de volgende voor waarden weder aan te kuoopen lo. de nieuwe onderhandelingen moeten tot uitgangspunt hebben de be palingen van bet bestaande concor daat, en de begiuselen van het cano niek recht, terwijl zonder overeen komst met het Vaticaan geen wijzi ging van den rechtstoestand der con gregaties en kloosterorden zal plaats hebben 2o. de onderhandelingen zullen be trekking hebben ook op de wet op de religieuze vereenigingen 3o. zoolang de onderhandelingen duren, zal de Spaansche regeering geen maatregelen nemen, die aan het welslagen der besprekingen afbreuk kunnen doen en ze nutteloos maken. Ten slotte verklaart de nota, dat, hoewel men voorziet, dat deze voor stellen door Spanje zullen afgewezen worden, de H. Stoel, aan zijn traditie getrouw, nimmer het initiatief tot een diplomatieken brouk zal nemen. De „Petit Parisien" verneemt uit Madrid, dat de Spaansche minister raad besloten heeft de wet over de klooster-orden en congregaties onge wijzigd bij de Kamer in te dienen. Volgens een ander bericht, zou de politiek van Canalejas oneenigheid in den boezem van het ministerie ten gevolge hebben, zoodat men weldra het aftreden van den minister van Fi nanciën, Senor Cobian, kan verwach ten. UIT PORTUGAL wordt geseind Do ministerraad zal door minister Costa genomen maatregelen goedkeu ren, waarbij de voorlezing gedurende de mis van het herderlijk schrijven der bisschoppen wordt verboden. De procureur-generaal zal de brieven, welke betrekking hebben op do opge legde straffen, onderzoeken, niet liet oog op de mogelijkheid ©ener strafver ordening!. ER IS WEER ONRUST IN MAROKKO, getuige een bericht, dat uit Fez komt. Volgens deze tijding zijn de Sjeraida- stammen, die in de nabijheid van Fez gevestigd zijn, in opstand kwamen. ion de vooruitzichten nog wel beter wezen. Wat een comfort 1 wat een duur en door moderne bouwwijze. De architect knikteeen ware gal genhumor deed liem glimlachen over de naïveteit vun den bejaarden man, die werkelijk nog nooit een kijkje moest genomen 1 rebben in liet mo derne bouwbedrijf van het zich als razend uitbreidende Groot-Berlijn. De woningen.... ha verhuurd ju, verhuurd waren ze bijna alle!... maar aan wie loutor aan figurant-huur ders.... en voor prijzen... daar woon den bijna alleen menschcn in, die norgens onderdak vonden, omdat ze geen lie staan hadden... In hun con tract stonden hoog© bedragen ver nield. maar een geheime overeen komst noodzaakte hen dadelijk ie gaan verhuizen, wanneer er huurders kwamen, die betalen konden.... En die juist mankeerden, die ontbraken op enkele uitzonderingen na hoele- niaal. Misschien wilt ge mij nu wel de huurcontracten laten zien en maakt go mij een kleine berekening me dunkt, dat we dan heel spoedig met elkander klaar komen, zei meneer Rafh. die verlof gevraagd had, een sigaar te mogen aansteken en thans met een vun de haastig aangeboden iuiportes van den bouwmeester in deu mond behaaglijk dumpte..... Bert Dannhof had. terwijl hij nu da contracten opzocht, het gevoel, alsof hij een grotesken droom droomde; hij werd voor deu gek gehouden door eon vau die belachelijk gelukzalige droomen, welke de grootste bezwaren des levens als veertjes wegblazen en den drpomor ineens tot een Croesus maken Maar, goed beschouwd, wat ging het hem aan Dat was nu eenmaal de groote strijd, waarin hij reeds bij na het onderspit had gedolven.... Nu trof het een ander.... Welnu, ieder moest maar zelf toezien Hij, hij moest zich in de eerste plaats red den eu dan zou hij zou liij Met groote vlugheid bewogen zich de handen van den bouwmeester, die in zijn papieren rondzocht Het zijn toch alle goede, ver trouwbare huurders vroeg de grondbezitter. En de bouwmeester, die zijn hoofd nog verder naar de tafel boog, ant woordde met benepon stem Ja. Hij ergerde zich, dat hij thans mis schien bloosde. Hoe kan een man van zaken bij elke leugen rood© wan gen krijgen Maar do contracten, waar waren ze toch Hij had ze zoo pas immers nog gehad De andere vroeg weer Er zijn toch bij de overdracht geen financieele moeilijkheden Bert Daimhof deed, alsof hij die vraag bij het ijverige zoeken niet hoorde. Maar plotseling deinsde hij letterlijk achteruitterwijl hij de portefeuilles en papieren uit elkaar stiet, was het portret voor den dag gekomen, dat hij ©r straks haastig tusschen had geschoven het portret van TheklaHij bedekte het haastig met de hand, verborg liet opnieuw, maar had zijn zelfbeheersching ge heel verloren. Het was hem, alsof men met een vuist tegen zijn hart sloeg. Eindelijk liet hij zich zwaar in zijn stoel vallen, opende den mond. wilde spreken en zag, toen hij (er zijde keek, hoe het gelaat van den man vast op hem was gericht. Maar het gezicht van meneer Rath had nu d© uitdrukking van bonhomie en vroo- lijkheid geheel verloren. Er lag in die ernstige trekken iets als droefheid om iets,, waaraan men tot het laatste oogenblik wil gelooven een zware zucht ontsnapte aan de borst van den man. wiens hand de uitgedoofde si gaar op het in beslag genomen tapijt liad laten vallen. De beide mannen zagen elkander eenige seconden aan zonder ©en woord te spreken. Eindelijk zei Bert Dannhof, terwijl hij de woorden met moeite uit zijn keel wrong: Ik kan u de huizen niet verkoo- pen. Waarom niet De jonger© schudde het hoofd en klemde de tanden op elkaar spreken kon hij niet meer. De oudste wachtte nog een poosje en zei toen ook heel zacht Ik heb ze ook volstrekt niet wil len koopen mijn naam is niet Rath, ik heet Werwach. De bouwmeester richtte zich plotse ling op, maar zonk dadelijk ook weer achterover en steunde luide. Wat wil u, meneer wat wil u ik heb uw dochter immer» ge schreven Terwijl hij zich een weinig voor overboog. zei de bezoeker Dai weet ik ze heeft mij den brief laten zien en aan haar, aan mijn Thekla de stem van den spre ker trilde hebt ge het te danken, dat ik thans hier bij u beu en aan u zeiven, jonge man de stem werd luider en kreeg ©en hartelijken klank aan u zeiven hebt ge het te dan ken. dat ik thans niet heenga en u aan uw lot overlaat, begrijpt ge stel u gerust HU legde Bert Dannhof. die zenuw achtig snikte, de hand op den schou der. Ge moet kalm worden en mij voor alles klaren wijn tchenlten om trent uw positie Zoo snel ging dat niet de uitbar sting van droefheid over een bijna reeds verloren leven was te hevig; en zoo opeens kon zelfs een groote troost de wonde van een geheel terneer»© slagen ziel niet heeïen. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5