ren uit andere gemeenten toezocliten alhier de school 55 kinderen, genoten alzoo 879 kinderen lagere schooi- en huisonderwijs en genoten noch la gere school-, noch lager huisonder wijs 53 kinderen. Het getal kinderen, dat voor lager onderwijs in aanmerking kwam, droeg 932. H1LLEGOM. De werkplaats ran de stoomtram Haarlem—Leiden wordt verplaatst naar Rijnsburg. De werkmeester M. Buara met zijn staf machinewerkers zullen 1 April a.s. derwaarts vertrek ken. Het administratieve gedeelte wordt met dien datum verplaatst naar Haarlem. Dientengevolge zal door het vertrek van den heer A. Sluis eene vacature in den gemeen teraad alhier ontstaan. LFMüIDEN. Diepgaande schepen. Vrijdagmiddag arriveerde bet En- gelsche stoomschip Centurion van Rangoon naar Zaandam met een Ia- ding rijst bestaande 80.900 balen, die het stoomschip een diepgang gaven van 86 palm. Alvorens het schip naar Zaandam san opstoomen, zal in het Noordzee kanaal eerst een groot deel der la ding gelost moeten worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. EHSER PASTILLES. fiCAdS) Staafskontrolle. TKQEN HOEST EN VER- II KOUDHEID. Slechte spijsvertering is meestentijds het gevolg van verstop ping. Het middel, öai, ter voorkoming vjn dit envoi, gaarne door H.H. Medici i wordt voorgeschreven is „Caiïüg". Dit uitstekend laxeermiddel smaakt aan genaam, werkt sacht en toch zeker, regelt de spijsvertering en vcoikomt daardoor menige ziekte. „Califig", het welk oit sap Tan zoete Califcrnische Vygen en extract van verschillende planton van bekende heilzame werking bereid wordt, is zoowel voor kinderen ais Toor volwoesenen geschikt. Ve rkrijg baar ln Apotheken. Prijs 1.25 per Binnenland HOFBERICHTEN. H .M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan Pulchri.'s tentoonstelling van werken, vervaar digd door leden van dat schilderkun dig genootschap. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in Den Haag den lieder avond van mevrouw Lilli Lehmann bij TWEEDE KAMER. Nadat de Kamer had uitgemaakt, dat de totalisator op de wedrennen voortaan ook als hazardspel zal wor den beschouwd, en het artikel met grooie meerderheid was aangenomen, dat voortaan nu ook de speelclubs en de kwartjesvinders treft, was men met hei zedeloosheidsontwerp gauw klaar. Het bekende amendement Van Vuu- ren werd aangenomen met 36 tegen 34 sieraxnen. Voor: Loeft, Dolk, Van Veen, Brum melkoinp, Van der Molen, Snoeck Henkemans, Van Nispen (Rheden), Van Twist, De Beaufort, De Geer, Van Hamei, De Visser, Ankermans, Helsdingeu, Arts, Vliegen, Ter Laan, Troelsira, Van Lenuep, De Wycher- slooth, Kooien, Middelberg, Drucker, Van der Bergh, Van Verwolde, Roes- singh, Heemskerk, Aalberse, Van Lynden, Nolens, Van Wijnbergen, Van Vuuren, Verloren, Van Nis pen (Nijmegen), Elhorst, Van Vliet, Van der Voort van Zijp. Aangenomen werden, na nog eenïg debat de artikelen die boete bedrei gen tegen dengeen die een verboden huis vau hazard bezoekt en waarbij aan politie en jusüiie iets ruimer be voegdheid wordt geschonken om wo ningen te betreden. De eindstemming werd aangehou den en de heer De Kanter had gele genheid enkele opmerkingen te plaat sen over de nadere regeling van het recht van successie, speciaal over en kele onderdeelen van het ontwerp. Toen was het 3 1/4 uur en beant woordde Minister Talma eenige vra gen van den lieer Van Lynden van Sandenburg omtrent hot voorkomen van mond en klauwzeer. Aangezien het gebleken is, uit do rede des Ministers dat ook in de buurt van Haarlem gevallen zijn voor gekomen, laten wij het antwoord vau den heer Talma in zijn geheel vol?e«: De Kamer is daarna tot Dinsdag 11 uur uiteengegaan. Sedert den 2en Februari, toen het mond- en klauwzeer uitbrak op een 6tal In het gehucht Lcyenbroek. meente Sittard, zijn vooral in Zuid- Limburg, maar toch ook in enkele andere provincies, gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. Hoewel in de meeste gevallen eeni ge aanwijzing omtrent de oorzaak ontbreekt, moet toch worden aange nomen, dat de smetstof is bracht uit de Dultsche grensprovin ciën ,waar de ziekte in den laatsten tijd een groote uitbreiding heeft ver kregen. De gevallen hebben zich voorge daan in: een stal in Noord-Brabant (Vierlingsbeek); een stal in Gelder land (Bergh); twee in Noord-Holland (Haarlemmermeer); vier in Drente, waarvan drie in de gemeente Vries en een in de gemeente Emmen; 17 iü Groningen, 27 in Limburg. Behoudens eenige gevallen in Lim burg. waarbij strenge afzondering der besmette hoeven werd toegepast, zijn ter voorkoming van verspreiding van smetstof alle zieke en verdachte dieren, na onteigening, afgemaakt. Het geval te Emmen, waar de ziekte den llen Februari werd gecon stateerd, is niet door andere in de zelfde gemeente gevolgd; mocht de toestand aldaar nog eenige dagen zoo j gunstig blijven, dan is het gevaar voor uitbreiding aldaar geweken. Hetzelfde geldt ook voor Gelderland en Noord-Brabant. In Haarlemmer-1 meer heeft zich gisteren het tweede geval, een week na het eerste, voor- gedaan. In de gemeente Aduard ln Groningen werd den 16en Februari de ziekte geconstateerd bij' een veehou- der, die tevens handelaar in vcevoe- der is. Was dit daardoor alreeds een bedenkelijk geval, het feit, dat de mei kder zieke en verdachte koeien was geleverd aan een zuivelfabriek, die de afgeroomde melk en karne- rneik ongeyasteurlseerd van de handt deed, mocht doen verwachten, dut meerdere gévallen zouden volgen. Dit1 bleek dan ook toon spoedig daarop aangiften kwamen uit Haren en de onmiddellijk daaraan grenzende Drentsche gemeente Vries, voor wel ke gevallen een verband kan worden opgespoord niet voornoemde zuivelfa briek, waar intusschen de varkous ook ziek waren geworden. Bovendien zijn onderscheidene veehouders te Huren aangesloten aan een gemeen schappelijke maalderij van veevoeder hetgeen, naar men meende te moeten aannemen, de verbreiding der ziekte heeft bevorderd. Hoewel de termijn nog niet is ver- loopen, waarin de gevallen zich kun nen openbaren, die veroorzaakt kun nen zijn door besmetting van uit de zuivelfabriek te Aduard, bestaat toch de hoop dat verbreiding der ziekte niet meer heeft plaats gevonden. Het aantal nieuwe ziektegevallen is dan ook in deze week minder dan in de vorige; volgens telephonlsch bericht van den districtsveearts te Gronih- gen zijn gisteren aldaar geen nieuwe gevallen voorgekomen. Alle gedane aangiften bleken gisteren gegrond te zijn op verschijnselen die niet aan mond- en klauwzeer te wijten waren. Het zij mij vergund zeide de Mi- nister in de Handelingen mijn ant woord te doen volgen dour een staat je, dat omtrent het verloop der ziekte ecmge aanwijzingen geeft De maatregelen welke worden ge nomen, bestaan ln het volgende: on middellijk na de aangifte wordt door den burgemeester, in afwachting van de komst van don districts-vcearta, een wachter voor de verdachte boer derij geplaatst, die zorg draagt, dut geen vee, melk, voederartikelen van den verdachten stal worden verwij derd en zij die noodzakelijk op het erf j moeten zijn, dat niet weer verlaten j dan na behoorlijk hun schoenen hebben ontsmet. Is de ziekte gecon-j stateerd, dah wordt ln 'die gevanen, waarin geoordeeld wordt dat door afmaking het beet een afdoend re sultaat kan worden bereikt, zoo spoe dig mogelijk overgegaan tot het slachten van de zieke en de verdach te dieren en daarna ondergaat de stal eon grondige ontsmetting. Het vee van alle omliggende boerderijen wordt voorts nauwkeurig n door bijzonder daarvoor aangewezen voeartsen en vee-opzichters en indien kan worden aangenomen, dat eenige verspreiding van smetstof kan hebben plaats gevonden, wordt de uitvoer van rundvee en varkens uil den verdach ten, kring verboden, alsmede het hou den van markten, tentoonstellingen en verkoopingen van vee. Dergelijke kringen werden ge vormd voor Groningen en omliggen de gemeenten, Emmen, Vries, Bergh; terwijl de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit de provincie Limburg naar het overige gedeelte van Nederland ls verboden. In de gevallen waarin do dieren niet worden afgemaakt, wordt zorg gedragen voor strenge bewaking der hoeven. Behalve deze maatregelen ter plaatse, waar de ziekte 19 uitgebro ken, is ter voorkoming van nieuwe besmetting uit Duitschland het gretts- erkeer zooveel mogelijk beperkt en zijn de vergunningen tot grensbewei- ding ingetrokken. Door het geheele land wordt voorts, oöder leiding van de districtsveeartsen, wier getal met twee buitengewone districtsveeartsen is vermeerderd, stalinspecfios gehou den en door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters en de Lnndbouwmaat- scnappijen zijn de veehouders opge wekt tot het nemen van bijzondere voorzorgen, ten einde te voorkomen, dat de smetstof in hun stal wordt in-, gevoerd en tot het doen van onmid dellijke aangifte, wanuoor zich bij een hunner dieren verschijnselen j voordoen, die op mond- en klauwzeer wijzen.^ Bovendien is de aandacht der han delaars in veevoeder gevestigd op het gevaar van verspreiding van smetstof door kisten en ahder verpakkingsma teriaal van veevoeder, en is tot hen het verzoek gericiht deze, nadat ze van oen veehouder zij'n terugontvan gen, niet weer in gebruik te nemen, dau na afdoende reiniging met ko kend sodawater. Al deze bciiinuiingon zullen onge twijfeld het hunne bijdragen tol be perking der ziekte. Ook de veehouders blijken In 't algemee'n do adviezen der Regeoring ter harte te nemen en tijdig aangifte te doen, getuigen de onderscheidene aangiften, welke bij nader onderzoek geen gevallen van mo'nd- en klauwzeer bleken te zijn. Bestaat er in deze' gevallen reden tot tevredenheid de Regeering werd pijnlijk getroffen doordat ook nu weer de ziekte doar sommigen werd verzwegen of werd aangegeven nadat eerst eenige dieren, die men blijk baar aan de maatregelen wilde o'nt- trekken, waren weggevoerd, Op het onverantwoordelijke van j deze handelingen, waarmede groot I nadeel aan den Nederlandsclien vee- stapel wordt berokkend en waarme de niets wordt bereikt, da'n dat de aanwezigheid der ziekte eenige dagen later ter kennis van do regeerings-1 ambtenaren wordt gebracht, kan niet' genoeg worden gewezen. De strenge contrOle en de voortdu rende stalinspccties maken toch, dat men niet ontkomen kan aan de maat regelen, die de Regeering moet ne men nu er nog groote kans bestaat, dat de ziekte in haar verbreiding wordt gestuit, of dat zal gelukken, hangt bijna uitsluitend van de mede werking der veehouders en veehande laren al. Zorgvuldige toepassing van de verstrekte adviezen, nauwlettend acht geven op de verpleging der die ren en op de voederiniudelen, de stallen sluiten voor vreemden en zelfs elk contact met vreemd vee voorko-| men, ziedaar eenvoudige middelen, die de veehouder zelf in de hand heeft! en waardoor, meer dan door een;gen regceringsmaatregel, de verbreiding der ziekte kan worden tegeugehou-1 den, Als alle veehouders hiervan kon s de:i worden overtuigd en hieraan hun J volle aandacht schonken, zou de hoop in hooge mate worden versterkt, dut ons land gespaard blijft voor de ramp van een eplzoötië van mond en klauwzeer. Daarbij komt, dat hierdoor binnen enge grenzen beperkt blijft het mid del van afmaking door de Regeering niet dan noode toegepast en dat voor den veehouder, ook al wordt hij be hoorlijk schadeloos gesteld, vaak zoo pijnlijk moet zijn. Geen wonder, dat nu ook reeds bleek, dat er, vooral in Groningen, een strooming bij belanghebbenden bestaat om verdere afmaking ziek en verdacht vee te staken. Zoo lang nog heil van dezen maatregel is te wachten en dit is op het oogen- blik nog het geval zal tot staking niet kunnen worden overgegaan, ten zij de ziekte mocht binnensluipen in stallen met waardevol fokvee, in welk geval de uitsluitingsmaatregel worde ntoegepast. Daarbij zal de Re geering echter de zekerheid moeten hebbeh, dat zij op de al geheele mede werking van den belanghebbende kan rekenen. Maar men vergete niet, dat krachtige waakzaamheid, mede werking van onzen geheelen boeren stand het meest afdoende middel is om overbodig te maken dat een aan tal dieren in het belang van den ge heelen veestapel moet worden opge offerd. De Minister legde ten slotte een staatje over van het aantal gevallen van mond- en klauwzeer, waaruit in totaal bleek dat in het geheele Rijk voorkwamen: van 1 tot en met 4 Fe bruari 1 geval; van 5 tot en met 11 Februari 3 gevallen; van 12 tot en met 18 Februari 11 gevallen; van 19 tot en met 25 Februari 25 gevallen; van 26 Februari tot en met 2 Maart 12 ge vallen; totaal 52 gevallen. De Kamer is daarna tot Dinsdag 11 uur uiteengegaan. DE RUSSISCHE LANDVER HUIZERS. Er is uitkomst gekomen voor de wachtenden op de „Campaneilo" zoo schrijft de correspondent van het llbld." Van don vice-consul voor Rusland, den lieer Peterson, verneem ik, dat de landraad te Bentheini kennis heeft gegeven, dat geen genoegen wordt genomen met de consulaire passen, doch gevorderd worden diplomatieke paspoorten. Nu zijn die diplomatieke paspoorten dingen, die maar niet eiken dag worden gebruikt. Het zijn de paspoorten, die overeenkomen met Duilsehe „Reisepassen" en ze worden in den regel gebezigd door de con sulaire ambtenaren, wanneer zij naar Rusland reizen, en ovengeus worden zij in zeldzame gevallen afge geven. Het gevolg hiervan i3, dat de heer Peterson nauwelijks een twin tigtal formulieren in zijn bezit heeft, en oogerrbiikkelijk naar- elders heefi moeten seinen om voldoende formu lieren te bekomen. Zeer vermoedelijK zuilen de landverhuizers, althans eea gróót deel. heden Zaterdag vertrek ken. Naar do berichtgever van welinge lichte zijde verneemt, is een nieuw onderzoek aangevangen in de zaalc- 'i'insley, en worden opnieuw getuigen gehoord. Zoo is de Havenloods ge hoord, die de „Volturno" uit de Rot- terdanische iiaven heeft geleid. Vermoedelijk is zulks een gevolg van hot verweer door den heer Tins- ley in Den Haag tegen zijn uitwijzing beproefd. TENTOONSTELLING VAN HOTEL WEZEN, ENZ. Gistermiddag is te 's-Graveirhage in het Kon. ZoöL Bot. Genootschap de internationale tentoonstelling van Hotel-Industrie, Kookkunst en Voe dingsmiddelen, uitgegaan van de Haagschü vereeniging van Hotelhou ders enz. in tegenwoordigheid van de genoodigde autoriteiten, vertegen woordigers van vak- en andere veree- iiigingen, de juryleden en de leden der plaatselijke vereeniging, geopend door mr. H. Ferf, voorzitter van de Algeineene tentoonstellingscommissie HET TREUB-FONDS. Te Rotterdam heeft zich een com missie van invloedrijke en kapitaal krachtige mannen gevormd, eere- vouizil'.er is burgemeester Zimmer man. voorzitter de heer E. P. de Monchy Rzn., secretaris-penning meester mi'. W. Suermondt Lzn. welke commissie moreelen en finau- cieelen steun vraagt voor het Treub- fonds. DE BRIEF VAN DEN CH1NEE- SCHEN GEZANT TE 's-GRAVEN- HAGE. De „Agence d'Extrème Orient" maakt het volgende, blijkbaar offici- euse, bericht openbaar Wij zijn in staat mede te deelen, dat de iu het Chineesch geschreven brief, door het te Soerabaja verschij nende Chineesche dagblad Han Boen Sin Po openbaar gemaakt, geen en kele uitdrukking bevat, die onhoffe lijk tegenover de Nederlandsche re geering is. Het ln de allerhoogste mate tenden tieuze karakter van de vertaling, die eenige Nederlandsche bladen er van hebben openbaar gemaakt, blijkt vol doende als men weet. dat de Chinee sche uitdrukking „hoffelijke verzoe ken" in het Nederlandsch is weerge geven door „aandrang". DE GEMEENTE EN ALGEMEEN KIESRECHT. De heer J. E. W. Duïjs heeft bij den gemeenteraad van Zaandam een tie ingediend, strekkende, om de geering uit te noodigen, ten spoedig ste algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in te voeren. Deze motie komt de volgende vergadering in be handeling. ZONDAGSRUST VOOR SCHIPPERS, en vergadering ls besloten tot de oprichting van een afdeoling Am sterdam der „Vereeniging tot verkrij ging van een wettelijke Zondagsrust voor de binnenvaart". VERGIFTIGING. De „N. R. Ct." meldt nog Vrijdag is gevankelijk uit S assen - heim overgebracht naar Den Haagde 19-jarige A. S., verdacht van poging tot vergiftiging van zijne stiefmoeder, bij wie hij inwoonde. Op den verdach te is gevonden een zakje met ratten kruit. De toestand van de vrouw is redelijk weL ONGELUKKEN. Te Huis ter Heide (gemeente Zeist) is het driejarig zoontje (een eenig kindj van den koetsier Kuyt op het landgoed Dijuselburg bij het spelen in een fontein geraakt en verdron ken. Gisteravond omstreeks half acht ls in het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam aan de gevolgen zijner bekomen kwetsuren overleden de 59- jarige losse werkman A. van O., die aan het kantoor der Rijksverzeke ringsbank, aan den 's-Gravendijkwal 108 aldaar, van de trap was gevallen en daarbij vermoedelijk een schedel breuk had bekomen. Den werkman Verhoef uit Slie- drecht overkwam te Rotterdam een vreeselijk ongeluk. Terwijl hij werk zaam was op een bak van de firma Vollen, kronkelde een staaldraad zich om zijn beeh, juist terwijl de sleep boot aantrok met het droevig gevolg dat de voet met een stuk van het on derbeen geheel werd afgescheurd. De oet viel in het water. Te Groede is een 81-jarige man, ter wijl hij bij de kachel stond, in brand I geraakt. De man werd zóó ernstig j verwond, dat men voor zijn leven 1 vreest. INGESTORT. Te Loosduinen zijn, van een com- j pies van acht nieuwe stookkassen, vooral voor tomaten, er zeven inge stort. De machines voor de verwar- niing waren daags te voren geplaatst 1 en iiggen nu bedolven onder glas en beton. Het geheel was n.l. in gewa- j pond beton opgebouwd. De niatcriee- le schade wordt op ruim 4000 ge schat. Maar daar komt bij, dat de be trokken tuinder, de heer G. V., nu niet alles achteraan komt. TEGEN DEBIETRECHT OP TABAK. Te Rotterdam hebben een aantal kleine sigarenfabrikanten, die voor het overgroot deel tevens winkelier zijn, een vergadering gehouden ter bespreking van het ingediend wets ontwerp tot heffing van con debiet- recht op tabak. Het slot van de discussie was, dat de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen. De vergadering van sigaronfabri- j kanten, alsmede winkeliers, enz. gehoord de besprekingen over het ontwerp-debietrecht op tabak, zooals dit door den minister van Fina; c iën j aan de Tweede Kamer is voorgel old, I spreekt als haar eenparig oordeel uit. dat bedoeld wetsontwerp groot j nadeel of ondergang van kleinere fa- I brikanten tengevolge zal hebben, als- 1 mede werkloosheid en nadeel voor hun werklieden voorts van oordeel, dat dit ontwerp niet uitvoerbaar is. wegens ontdui kingen. die er plaats zullen hebben, en de bezwaren, die er verbonden zijn aan do oontróle en in strijd is met redelijke begrippen van bedrijfs- vrijheid. besluit met alle wettelijke middelen zich tegen de aanneming van ge noemd wetsontwerp te verzetten. Duval-restaurant, waar ook ai cem een academie de billard genuisvest' was, een sjxielclub gevestigd, <-eu combinatie van twee Haagseho hui* zen de Spui'tingclub j,t Sc-iictciiuf gen on do Club Royal. Dit speolnuis mocht zich reeds den eersten avond hetgeen voor een „clubnog al zonderling is, in een diuk bezoek verheugen. Men wordt bij den ingang ontvangen door een ouden bekende, don lieer Vroom, ex-secretaris van de .Club de Bieufaisanco" uit de Vondel- straat. Men loonde ons de naam kaartjes van eenige personen, die be last zijn klanten aan te werven. Met oen dergelijk kaartje verkrijgt men alsdan toegang lol ,,dc club". Gemak kelijker kan het al niet EEN WINDHOOS. Door een windhoos woei Donder dagmiddag de ijstent, staande op het Noordbroek, te Ambt-Alrnelo, en toe- behooreude aan de ijaclub „Twenthe" te Almelo, in elkaar. VEREENIGING STOOMVAART- BELANGEN. In de G3ste vergadering van de Vereeniging Stoomvaartbelangen, te Rotterdam gehouden, werden door den voorzitter, den heer P. J. M. Ver- schure, van Amsterdam, verschillen de mededeelingen gedaan. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel berichtte bij missive, dat door zijn ambtgenoot van Water staat ls afgezien van liet denkbeeld, om uitbreiding te geven aan de be perking der nachtvaart op de kana len. zoodat de bemoeiingen der veree niging in deze het gowenschte resul taat liebben opgeleverd. Na afdoening der agenda vroeg de voorzitter een open crcdict aan voor het inrichten van een eigen bureel der vereeniging te Nijmegen, dat na gegeven toelichting wordt verleend. WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. De Nederlandsche R.-K. Volksbond, afdeeling Amsterdam, zond, mede na mens zijne vakvereemgingen, tellen de 170u leden, ten adres aan den ge meenteraad, houdende het verzoek, om liet ingediende ontwerp op de win kelsluiting van de gemeenteraadsle den Z. van den Bergh c.s., ongewij zigd aan te nemen. Sport en Wedstrijden EEN GECOMBINEERDE SPEEL- CLUB TE AMSTERDAM. De „Tel." schrijft Sinds Dinsdagavond is in perceel No. 22 Gravenstraat, het TOTALISATOR EN BOOKMAKERS VERBODEN. De Tweede Kamer heeft, zooals we reeds meldden, het amendement-Van Vuuren. om bij de wedrennen niet al loon de bookmakers, maar ook den totalisator te verbieden met 36 tegen 34 stemmen aangenomen, nadat de minister zich er krachtig tegen had verzet. De „Tel." schrijft nu Door dit inderdaad in paarden sport-kringen onverwachte besluit is liet houden van rennen en draverijen in Nederland veroordeeld, Ziet hier de meening der hoeren Jhr. C. de Pesters, secretaris, en J. van Stolk, oud-secretaris en bestuurslid der Ne derlandsche Harddraverij- en Ren- verconiging, die wij even, nadat bo venstaande mededoeling ons gewerd, in de gelegenheid waren op het bu reau der Ned. Harddraverij- en Ren- vcreeniging aan te treffen. Imme-rs nu ook de totalisator verboden is, zal ongetwijfeld het publiek wegblijven, zoodat de organiseerende vereenigin- gen alle bronnen von inkomsten zul len gaan missen, waardoor zij in do onmogelijkheid zullen zijn priizen uit te loven. Dit besluit maakt niet alleen, dat 600—700 courses-paarden, die dik wijls voor zeer hooge prijzen werden aangekocht, sterk in waarde dalen, maar maakt tevens, dat alle jockey's, pikeurs, helpers en allen, die een betrekking hadden bij het eourse-we- zen, broodeloos worden. Bovendien bestaat er wel degelijk een „fonds ter bevordering der paar denfokkerij in Nederland", dat gesub sidieerd werd door alle courses-geven- do veroenigingen, die een gedeelte hunner winst van den totalisator daarvoor afstonden. Door liet amendement-Van Vuuren wordt dus inderdaad de paardenfok kerij een nekslag toegebracht De „N. R. Ct." oordeelt Hot is moeilijk vooruit te zeggen, wat de gevolgen zullen zijn van dit besluit. Een beperking van het aantal courses lijkt ons wel voor de hand te liggen, en zelfs een langzame ver dwijning achten we niet uitgesloten. Een opleving en nog ineer dan thans in de mode komen der Con- cours-Hippique zal dan daarmee wel gepaard gaan. EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. Een Franscli aviateur, die in liet hippodrome le Madrid opsteeg, er- o'orzaakte een ernstig ongeluk De vliegniachiue bewoog zicli namelijk zeer laag bij den grond en raa.-ae .'iet publiek, met hot noodlottig gevolg, dat één toeschouwer gedoud werd, terwijl er vier ernstig en drie licht gewond wei-den. ADVERTENTIE. Voeding der Zenuwachtiger!. Onder de talrijke ziektetoestanden, die eene buitengewone energieke ver sterking door middel van een gepast dieet vereischen, is speciaal de ze nuwachtigheid te noemen. Iedereen kent dit in zooveel vormen optreden de lijden, dat door zijne ontzettende veibreiding onder oud en jong, rijk en arm direct als de kuituurkwaal van onzen tijd te beschouwen is; ie dereen weet ook hoe zwaar juist de zenuwachtige dikwijls onder zijne al gemeene matheid, zijn gedrukte stem ming en zijn afkeer voor de arbeid lijdt, zonder toch eigenlijk als ziek te gelden. De maatregelen, die men tegen de ze even lastige als gevaarlijke ken- teekenen helaas nog steeds in toepas- ling brengt, laten zich in twee groe pen verdeelen. Aan den eenen kant grijpt men dikwijls naar opwekken de middelen, aangezien alle zenuw- achtigen, instinctmatig behoefte heb ben aan middelen, die het lichaam het verloren gegane kruchtsgevoel snel teruggeven. Dat daarmede in 't gunstigste geval slechts voorbijgaan de resultaten bereikt worden en dat het weerstandsvermogen der zenuw- achtigen zoodra de opwekkende wer king uitgewerkt heef:, des te zekerder weder verdwijnen moet, ligt voor de hand. Opwekkende middelen toch werken op het organisme niet anders dan de zweep op het paard. Aan den anderen kant hebben vele zenuwachiigen eene bij'zondere voor-, liefde voor de kalmeerende midde len, die echter door den ernstigen be* oordeelaar eveneens in alle opzichten veroordeeld worden. Ook hierdoor kan de zenuwachtigheid natuurlijk niet genezen worden. Zij verminderen wel is waar de bijzonder onaangename, groote prikkelbaarheid der zenuwen en doen zoo het gevoel van lusteloos heid der zenuwachtigen verdwijnen, maar van eene blijvende werking kan natuurlijk geen sprake zijn. Zoo eene werking kan alleen met middelen bereikt worden, die het kwaad bij den wortel grijpen en de oorzaak der zenuwziekte uit den weg ruimen. Ten opzichte hiervan wordt er in den laatsten tijd met nadruk op ge wezen, dat men de zuiver lichamelij ke werkingen, voeding en stofwisse ling, voor het ontstaan van dit schijn baar meer op de ziel betrekking heb bend lijden, een veel groot ere bc-teeke- nis toekennen moet dan men nog voor weinige jaren in het algemeen aan nam. Deze wetenschappelijke gevolg- trekking stemt met de in het dagelijk- sche leven gemaakte ervaringen in ie der opzicht overeen; wij weten toch, dat op bestendige overspanning, op eenen slechten toestand van het bloed, op de na ziekten en operaties achterblijvende uitputting zoo dik wijls eene langdurige prikkelbare zwakte van het zenuwgestel volgt. De groote boteekenis van eene rijkelijke lichamelijke versterking bij wulke ziektetoestanden spreekt daardoor dan ook van zelf. Eene dergelijke versterking wordt nu, zooals de beroemdste vertegen woordigers der geneeskundige weten schap door ontelbare proefnemingen hebben vastgesteld, zeker en spoedig bereikt mei het Sanatogen. Het Sanatogen werkt tengevolge zij ner hoogst doelmatige samenstelling op het menschelijk lichaam en in hot bijzonder op de zenuwcellen als ver sterkingsmiddel van den allereersten rang. Het bestaat namelijk uit het zuiverste melkeiwit en glycerophos- phaat. De hooge waarde van het eiwit voor de voeding is algemeen bekend; sedert de onderzoekingen van Lie- big, die hiervoor den grondslag ge legd hebben, geldt het als de belang rijkste van 3lle voedingsstoffen en als de voornaamste bron van alle spier kracht. Het melkeiwit, dat in het Sa natogen voorhanden is, is van eene chemische en bacteriologische zuiver heid, zooals tot nu toe bij het eiwit nog nooit bereikt werd. Deze zuiver heid wordt echter niet door verhitten bereikt, waardoor de eiwitlichamen ln hooge mate benadeeld worden, en waardoor de giftige producten van vele bacteriën toch niet vernietigd worden; integendeel zij berust op eene voorbeeldige vervaardiging uil de zuiverste grondstoffen. Het andere bestanddeel van het Sa natogen, het zoogenaamde glycero- phosphaat, is het voornaamste deel van het lecithine, de chemische stof, die in de eerste plaats tot opbouw en behoud van de hersenen en van de zenuwen noodig is. In deze samenstelling en bereikte zuiverheid van het Sanatogen ligt de verklaring voor zijne voortreffelijke werking en dat het zoo goed bekomt. Sanatogen wordt dikwijls nog uitste kend verteerd, wanneer het organis me niet in staat is ander voedsel te verwerken. Al deze feiten grondves ten de onontbeerlijkheid van het Sa natogen bij de voeding van zenuw- achtigen als ook van zieken, die snel en duurzaam versterkt moeten worden Ontegenzeggelijk is in al deze geval len Sanatogen de ideale voeding Deze gunstige beoordeeling van het Sanatogen is gegrond op de onom wonden waardeering der artsenwe reld. Het preparaat is in ontelbare gevallen klinisch beproefd; de resulta ten dezer proefnemingen zijn in niet minder dan 120 publicceringen in ge neeskundige tijdschriften bekend ge maakt. Deze literatuur wordt aange vuld door meer dan 14.000 gunstige beoordeoliPgen van practiseerende artsen. Wie over Sanatogen en zijne toe passing nader wensQht te worden on derricht, verkrijgt op wenscli van don Gen. Verleg, der Sanatogen-Werke, den Heer B. Harrenstein, Amster dam, Hoeren gracht 278, medcdce- lingen uit het gedurende het twaalf jarig bestaan verzamelde Sanatogen- archief. Sanatogen zelf is .zooals be kend, in alle apotheken en drogiste rijen verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10