Verouiieren V.— verwachten, ue ingekochte 4 pCt. pandbrieven vonden gemakkelijk her plaatsing, terwijl daarnevens tot uit gifte van een ruim bedrag nieuw© stukken van dit rentetype moest wor den overgegaan. Uitloting van pandbrieven_vond dit Jaar, evenmin als in vorige jaren plaats. Op 31 Dec. 1910 stonden uit aan 4 pCt. pandbrieven 12.175.300, aan 8 1/2 pCt. ƒ2.061.450, totaal ƒ14.230.750. 1910 gaf een vermeerdering van 556.300. De bank moest in 1910 twintigmaal gebruik maken van de onherroepelij ke volmacht tot verkoop, krachtens art. 1223 B. W. In 7 gevallen geschied de dit wegens in gebreke blijven met jbetaling van rente en aflossing, in 5 gevallen bij faillissement, 1 op grond van executoriaal beslag en 7 op 'grond van overlijden, in verband met daartoe strekkend verzoek van langhebbenden. In één geval, bij een executie in Amsterdam, kon de opbrengst het be drag onzer vordering niet ten volle dokken, in verbaud met eischcn door het Woningtoezicht gesteld. Bij twee executies in Utrecht en eene to Baarn achtte de bank het gewenscht het ibondon onderpand in te koopen voor het. bedrag harer vordering. Bij een .executie te Nijmegen werd een klein 'verlies geleden. Het bruto-wiustcijfer bedraagt over 1910 92.636.64 1/2. na aftrek der kos ten is het netto-winstcijfer 62.982.47^. De commissarissen stellen voor lo. af te schrijven het op debiteu- ■ren geleden verlies ad 2635.83 1/2 2o. af te schrijven het nadeelig slot 'der koersrekening ad 1076.97; 3o. op den inventaris een afschrij ving te doen van ƒ1292.64, waarna 'deze op de balans voorkomt voor ƒ2000; 4o. op ingekochte onderpanden een afschrijving te doen van 1027.72 5o. wegens de verbouwing op het fkantoorgebouw alsnog 9385.48 1/2 af te schrijven 6o. te voldoen de bedrijfsbelasting ad A770 7o. aan de extra-reserve toe te voe gen 1355.82 1/2 8o. daarna over 1910 een dividend uit te keeren van zeventien pro cent. De bank telt thans 394 aandeelhou ders met 1500 aandeelen. VERLOF DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. P. Ilard- ijzor om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohl- houdeuden drank onderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse .van verkoop in het salon van het per ceel aan de Groote Houtstraat no. 170. Sportpraatje De tweede ontmoeting 11. F. C. Haarlem heeft dus weer plaats had. Met 't resultaat, dat de Haar lemmers met 10 verloren. En velen waren van meeuing, dat deze goal, die door Manuus Francken in buiten spel-positie gemaakt zou zijn, als geldig geannubeerd zou moeten wor den. Wat evenwel niet gebeurd is Tromp erkende het punt. on zoo slaagde II. F. C. er in met één goal- tje meerderheid te winnen. Tot het verlies der roodbroeken heeft zeker meegewerkt het onklaar-worden van Sim Veen, een enorm harde werker, die eenige weken geleden als midden voor, met succes, debuteerde. Ver scheidene fraaie doelpunten van zijn voet hadden we reeds op te teekenen, hij was waarlijk de ziel van den- Ha arlem-aanval, die zijn vleugels uit stekénd b''-een wist te houden. En als nu zulk een speler plotseling het veld verlaten moet, is dat natuurlijk een geduchte tegenslag. Vooral, wutmeer zelfs geen invaller kan gesteld wor den, die den H. F. C.'ers in de plaats van Jo Verwey. wèl ten deel gevallen was. De 10 Schoterweg-menschen konden dan ook aan den hevigen aanval een oogenblik geen weerstand bieden. En dal was het verlies. Niettegenstaande den hevigen wind, werden in het Westen nog drie wed strijden gespeeld, alleen de V. O. C H. B. S.-match ging niet door die alle een normaal verloop hadden. Hercules en 't Zesde, de vereenigin- gen, die voor de degradatie-matches aangewezen zijn, zooals bij 't begin van liet seizoen trouwens al met re den vermoed word, verloren op eigen terrein tegen Quick en D. F. C. Zoowel Stichtenaren en Bredaèrs zouden nu waarschijnlijk heel blij zijn, als ze goed en wei tot de Ooste lijke 1ste klasse behoorden. Daar was ten minste succes te behalen; in het Westen zijn ze, te oordeelen naar het resultaat van de meeste door hen ge speelde matches, niet op hun plaats. Maar de Oostelijke 1ste klasse is een gesloten huis, en de eigenaar zal den sleutel niet afgeven. De Velocitauen houden zich heel wat beter dan liun evenwaardig-ge- stelde stadgenooten. Slaagde H. V. V. er de vorige week in de Dordtenaren met niet minder dan 50 op eigen terrein in het zand te doen bijten, thans kon de groote Haagsche zich te gen de vurig-spclende cadetten maar nauwelijks handhaven. Hoewel de geel-zwartc residentic-menschen op een gegeven moment een 3—1 leiding hadden en meenden al binhen te zijn, lieten de Brabanters geen oogenblik af. En toen voor de laatste maal ge floten werd, hadden de Zuiderlin gen De Groot nog tweemaal doen vis- schen, en keerden met een der puntjes academie-waarts. In- 't Oosten is nog steeds niet de strijd beslecht; de laatste wedstrijd, dien G. V, C. nog te spelen heeft, laat dan wel lang op zich wachten. In de reserve eerste klasse deed Haarlem II beter dan het eerste elf tal; het bracht de blauw-wittc reser ves met 31 ten onder. E. D. O. ver loop natuurlijk weer; ditmaal van1 Victoria te Hilversum dat met 42 de meerdere bleof. Een zeer twijfelachj lig £parlaelftal verloor in de beker- coinpetitie van Be-Quick te Zutfen. Overigens staan de <rood-witte Rot terdammers er schittcnd voor; niet alleen het eerste elftal is de leider zijner competitie, ook de tweede derde elftallén zullen het kampioen schap wel beihalen. Sparta III heeft dit al en de beide andere elftallen krijgen het hoogstwaarschijnlijk. Voor Zondag een belangrijk pro gramma, dat wegens onbespeelbare velden wel voor een gedeelte of ge heel zal moeten uitgesteld worden. D. F. C. komt hier do blauw-witten bekampen. De afloop dezer match is zeer onzeker. De Dordtenaren zijn op 't oogenblik niet op streek en II. F. C. is het vrijwel. Do Spanjaai'ds- laners maken dus een zeer goede kans wat natuurlijk niet wegneemt dat de Merwestedenaren. die dïkmijls voor verrassingen zorgen, de beide puntjes mee naar 't zuiden dragon kunnen. Haarlem gaat naai- H. V. V. en heeft o.i. veel minder kans op do zege. De groote Haagsche zal wel al les in 't werk stellen om te winnen, en, als zii zoo'n ernstig voornemen heeft, volvoort zij dat meestal ook. In ieder geval zal Utermark benauwde oogenblikjes te dooretuau krijgen, en do Haarlem-voorhoede is niet de meest geschikte om de soliede Haag sche verdediging erg in gevaar te brengen. Yelocitas komt Sparta bezoeken; dat kan warm worden. Toch zal Spar ta ook in dezen strijd wel overwin naar blijven. De rood-witten weten juist niet meer wat een nederlaag is. V. O. C. gaat naar 't Zesde en wint natuurlijk; den onderofficieren kan een overwinning overigens toch niet ineer baten. H. F. C. II bindt den strijd h V. O. C. II aan en zal wel winnen; Haarlem II speelt tegen Sparta II heeft minder kans. E. D. O. gaat 11. A. P. bestrijden, en komt natuurlijk met een nederlaag huistoe. In de Oostelijke 1ste klasse speelt G. V. C. tegen Quick N. een wed strijd voor de liefhebbers om van te watertanden en U. D. tegen P. W. W. zal wel winnen, maar van de anderei mutches is weinig te zeggen. In de volgende ronde van den Hol- dert-beker ontmoeten H. F. C. en Haarlem elkaar. Jammer genoeg is wedstrijd op 2 April vastge steld, dus op den datum, dat het Ne- derlandsch-elftal in Dordrecht tegen het Belgische speelt. Zou er mi^clnen nog mogelijkheid bestaan den beker wedstrijd te verzetten? Over de samenstelling van 0113 Nat. Elftal de volgende week. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts, per regeL Wat men dient te weten. De nieren gelegen ter hoogte van het smalle gedeelte van den rug, zijn onontbeerlijke levensorganen, door dat zij uw bloed rein en zuiver hou den en er alle onzuiverheden als uri nezuur enz. uit filtreeren. Wanneer de nieren verstopt zijn, blijven de zuiverheden in het lichaam achter en worden zij met het bloed naar alle deelen van het gestel gevoerd en zult gij spoedig slechte hartswerking, dui zeligheid en voortdurende hoofdpijn kunnen opmerken. Zij zullen zich trachten te verzamelen in de holle plaatsen van het lichaam en daar door zwellingen onder de oogen, in de polsen of enkels veroorzaken. Het urinezuur kristalliseert zich in de spieren en gewrichten en veroorzaakt 'heumatiek, lenden- en heupjicht, enz De onzuiverheden kunnen zich ook ophoopen in de urinewegen en nier- zand, niergruis, niersteen of ver schrikkelijke urinekwalen verooTza- ken. Hoe de riekte optreedt hangt na tuurlijk af van het gestel van den pa tient, daar gewoonlijk het eerst de zwakste punten aangetast zullen wor den. Het. zal ons echter duidelijk zijn van welk belang het is zorg te dragen een geregelde werking der nie ren en der blaas, die de door de afgescheiden onzuiverheden voert. Zwakke of zieke nieren kunnen niet uit zichzelf gezond, worden. Het is noodig dut hun van buiten af hulp wordt geboden door een speciaal nie ren-geneesmiddel. Voor dit doel is niets beiers bekend dan Foster's Rug- Nieren Pillen. Zij reinigen de en van de belemmerende onzui verheden, zij herstellen de ontstoken of verwoeste weefsels en doordat zij uw ziekte in haar oorsprong aangrij pen, geven zij volkomen en blijvende genezing. Ten einde u voor.namaak te behoe den dient gij er op te letten, dat op elke doos de handteekening van mes Foster moet voorkomen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Goppinger, Groote Houtstraat 147aj en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel k t 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Tegen bet Dr. Hommel's Haematogeo WAARSCHUWING I Binnenland DE BAKKERSWET. Mén bericht ons het volgende: De in December j.l. opgerichte Ver- eeniging van broodbakkerspatroons uit de Luxe, gemengde en Midden bedrijven, gaat dagelijks in ledental vooruit, waardoor de overtuiging veld wint dat fn bakkerskringen het wetsontwerp tot afschaffing van nachtarbeid hoe langer hoe ongunsti ger wordt beoordeeld. In een groot aantal steden en dor pen van ons vaderland zijn leden de zer voreeniging gevestigdj hot totaal aantal leden bedraagt thans 798. Hoewel ook zeer enkele grootere bakkerijen tot dezo vereenigihg behoo- ren, zijn het vooral de luxe, de groo te -en middelmatige middenbedrijven, vele gemengde bakkerijen die zich bij deze beweging aansloten, Mon kan zeggen dat deze vereenïging vertegen woordigt de kern, de keur, ds bloem va'n de Nederlandsche bakkerij; bak kerijen waarin de arbeidsvoorwaar den tot de gunstigste kunuen gere kend worden. Van den Nederland- scheu Drood-, Koek- en Banketbak- kersbond verklaarden zich reeds vroeger de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Deventer, Arn hem, Enschedé, Winterswijk, 's-Her- togenbosch e.a. tegen de wet op de afschaffing van den nachtarbeid. Het Bakkers-Comité te 's-Gravenha- ge gevestigd en inzonderheid, of schoon niet alleen, het grootbedrijf vertegenwoordigend blijft steeds on vermoeid en wakker tegén de wette lijke regeling ageeren. Uit Tiel werd door de bakkerspa- troonsvereeniging een adres tegen de wet gezonden en op zes na alle brood bakkers, d. i. zeven en zestig uit de gemeenten Beerta, Finstcrwolde, Oostwold, Midwolde, Scheotnda, Bly- ham, Bellingwolde en Niouweschahs deden bun stem tegen deze wet hoo- ren die htm bedrijf onmogelijk maakt. Op 'de Zuid-Hollandsche eilanden circuleert eveneens een adres. Bakkerspatroonsvereenigingen van Geerfcruidënberg, Raamsdonk, Oos terhout, Breda, Dongen, Tilburg, Ma de en Drimmelen, Terheyden, Wagen here Hooge- en Lage Zwaluwe, Kaats heuvel, Vrijhoeve Capelle, Sprang, Dussen, Waalwijk en Zevenbergen Noordam te 'e-Gravo'nhage én Menso Relnders te Amsterdam. In de vac&ture-H. W. J. C. Castens werd voorzien door do verkiezing vein den heer H. Beer te Arnhem, die ver klaarde de bénoeming aan te nemen. De voorzitter wees er op, dat het zeker op den weg der Vereenïging ligt veehouders op hun plicht te wij zen om bij den minsten twijfel trent een geval van mond- en klauw zeer onder hun vee, den burgemees ter hunner gemeente te waarschuwen Besloten werd adheasie te betuigen met het adres door den Alg. Ned. Bond van Mi'neraalwaterfabrika.ntcn en Bierhandolaars aan den Minister van Justitie verzondon tot het straf baar stellon van het wederrechtelijk verkoopen van flosschen, leege flik ten enz. CARNAVAL TE MAASTRICHT. Aan een artikel van „De Tijd" over do Carnavalfeesten te Maastricht, is het volgende ontleend Hossend on joelend doorkruisen de .erkleiders", zooals do gemaskerden te Maastricht worden genoemd, de stad oud en jong, rijk cn arm ver kleedt zicli zet een masker voor het gelaat, en behangt het lichaam met allerlei mogelijke en onmogelijke kleedingstukken. Vaak zien die „ver- kleiders" er nog potsierlijker uit, dan de menscheneters op de Kei eilanden. Allerlei liederen worden uitgebruld de vrouwenstemmen gil len hoog hoven die dor mannen uit vormen dikwijls de meest dishar monische klanken, evenals er dis harmonie bestaat in hun manieren en hun uiterlijk. Zoo gaat het Zondag en Maandag en Dinsdag. Drie dagen lang brengt men hulde aan den zotten ïhnns tijdens zijn driedaagsche regeeringsperiode wor den zorgen eu kommer op zij gezet, en wordt slechts de theorie gehul digd „Laissez faire, laissez aller". Voor hoeveion zijn zulke dagen,, dagen van losbandigheid en ongema nierdheid. Mon meent, dat met vas tenavond alles geoorloofd is; dat men zegvrij is, onbeperkt in zijn doen en laten. Is het niet bedenkelijk, dat moe zijn vol van bezwaren tegen de rege- j irci- ling van don tiünurendas voor bak. kers. Adhaesiebetuigingen daaraan kwa men in van bakkerspatroonsvereeni gingen uit Helmond, Harlingon, Zut fen, Winschoten, Harderwijk, 's Her- togénbosch, Meeuwen, Oud-Heusden, Udenliout, Dordrecht enz. Er is dus nog al eenige oppositie tegen minister Talma's Bakkerswet, wat niet te verwonderen is waar een geheel bedrijf uit elkander geslagen dreigt te worden. Zeer juist werd dit weergegeven in No. 7 van de Neder landsche Stemmen, waar aan liet slot van een artikel over de afschaffing an nachtarbeid slaat „dat liet niet overdreven is, wat aan dat blad. ge schreven werd: Het is gewoon verbijsterend, dat een bedrijf, van zooveel b?Tang als het broodbakken en waarin de toestan den gedurig verbeteren, zóó aan ban- dén gelegd en gekortwiekt zal wor den, wanneer deze wet tot stand kwam. 'ARTIS. Men meldt ons uit Amsterdam In de maand januari werdeu door het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra", volgende geschenken ontvangen de namen der schenkers daarachter ver meld. Voor de Diergaarde Drie panters (Leopardus pardus), G. A. Alberts te Wlinglieen Java- aap (Cynomolgus fascicularis), J. M. A. Eberson, te Nijmegeneen Water haas (Coelogenus paca), H. J. van der Goot, Amsterdameen Patrijs (Perdix perdix), J. Knibbe, Haarlem mermeer een Roek (Corvus frugile- gus), J. A. R. Schipperheyn, Amster dam een Tortelduif en een witte dito (Turtur risorlus en Turtur riso- rius v. Alba), J. A. van Leeuwen, te Bloemend aaleen Grieksche Schild pad (Testudo graeca), H. Hengeveld, Amsterdam. Voor het Zoölogisch Museum Een skelet van een zeepaardje [Hippocampus antiquorum), M. L. JoiTilsma, te Bloemendaal. Voor het Ethnografisch Museum Een collectie F.thnographica van Sumatra en de Zuidzee-eilanden en tien insocten-kastjes, inhoudende een verzameling Coleoplera. J. R. H. Neervoort van de Poll, te Rysen- burg. NED. MELKHYGIöNISCHE VER EENÏGING. Men meldt ons uit Amsterdam: In het American Hotel werd de al gemeens vergadering gehouden der Nederlandsche Melkhygiënischo Ver eenïging. De voorzitter de heer Tb. J. A. Diephuia betreurde in zijn ope ningswoord de geringe opkomst Blijkens het jaarverslag over 1910 uitgebracht door den secretaris, den heer Mehso Reinders, is in het leden tal een toeneming te constateeren van 2 gewone en 23 buitengewone leden. Van de buitengewone leden zijn er 14 leden van Gezondheidscommissies. De inzendingen der leden op de Brus- selsche tentoonstelling hadden gTOot succes. Het lactologisch-biologisch instituut kon nog niet tot stand komen; in de plaats hiervoor werd een commissie voor bedrijfscontrole benoemd. Het ledenaantal bedraagt thans to taal 71 gewone en 151 buitengewone leden; over het algemeen aldus wordt in het verslag ten slotte ge constateerd is in 1910 de Vereenï ging met succes opgetreden. Het jaarverslag werd zonder be sprekingen goedgekeurd. Herkozen werden de periodiek" af tredende bestuursleden de heeren J. den arm, tot na middernacht drie uur is het sluitingsuur in de her bergen blijven, of met een troepje „grappenmakers" over de straat la- vee ren als een door den storm be wo gen. veer'? Is het niet bedenkelijk, dat de zoo zuur verdiende penningen als het ware worden verbrast Is het niet bedenkelijk, dat soms een stukje huisraad naar „oom Jan" moet worden gebracht, ten einde een „pèkske" to kunnen koopen en wat centen in den zak te hebben, om flink aan de carnaval-vreugde te kunnen meedoen Is het niet bedenkelijk, ddt kinde ken van allerlei leeftijd aan hun lot zijn overgelaten, dewijl vader en moe der er op uit zijn Men zegge niet, dat wij overdrij ven. De gevallen, die wij hierboven meldden, en die zich ieder jaar voor- doen. en mot tal van andere evenmin I verkwikkelijke voorbeelden zouden zijn aan te vullen, geven wel een oar- digen kijk op de feestviering tijdens die dagen, welke de vasten vooraf gaan. en op hare gevolgen. DE RECHTSTOESTAND VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN. Men meldt ons uit Amsterdam De Bond ter verkrijging eener Wet telijke Regeling van den Rechtstoe stand der Burgerlijke Ambtenaren heeft zich met een schrijven gewend tot de hoofdbesturen der politieke partijen in ons land, waarin herin nerd wordt aan de aan deze hoofdbe sturen 15 April 1910 toegezonden cir culaire, waarin de beantwoording Werd verzocht van de volgende zeven vragen 1. Acht uwe partij het noodig, dat er tot stand kome een wet regelende den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren 2. Acht uwe partij de totstandko ming dier wet urgent 3. Acht, zoo uwe partij zich te de zer zake niet heeft uitgesproken, het hoofdbestuur deze wet van genoog belang, om der partij een uitspraak omtrent wenschelijkheid en urgentie voor te stellen 4. Is het hoofdbestuur genegen der partij voor te stellon hot puntde re geling van den rechtstoestand der ambtenaren zoo urgent te verklaren, dat de leden der Staten-Generaal, be- hoorende tot uwe partij, worden aan gezocht de totstandkoming zooveel mogelijk te doen bevorderen en dat eventueel bij de eerstvolgende verkie zingen hiermede ten ernstigste reke- ning moet worden gehouden. 5. Acht uwe partij noodig. dat de wet regelende den rechtstoestand der ambtenaren, hun ten volle waarborgt de uitoefening hunner grondwettelij ke en staatkundige rechten 7 6. Indien uwe partij beperkingen noodig aijht, welke boperkingen en 7. Ie. zoo door uwe partij geenerlei uitspraak te dezer zake ls gedaan, het hoofdbestuur genegen de 5de en 6de vraag der partij tar beslissing voor te leggen Opnieuw wordt nu verzocht deze vragen te beantwoorden. Dit schrijven is niet gezonden aan hot partijbestuur der S. D. A. P., dat naar men mededeelde, do vragen reeds heeft beantwoord. TENTOONSTELLINGS-QUAESTIE. Men meldt ons uit Amsterdam: Door den heer Reichor is het vol gende schrijven aan Z.Exc. den Mi- nistor van BinnenL Zaken gezonden. De ondergeteekende in zi^ne quall- teit als secretaris-penningmeester van het Regeeringscomité voor de Neder landsche aJdeeling dor Internatio nale Tentoonstelling van schoone kun sten te Rome in 1911, geeft met ver- schuldigden eerbied te kennen dat hij zich in geenen deele kan vereenigen met de handelwijze van den Voorzit ter van genoemd Comité tevens Commissaris-generaal dor Tentoon stelling met betrekking tot deze expositie; dat hij de mede-verantwoor delijkheid ten opzichte hiervan verder niet wenscht to dragen. Mitsdien hoeft hi] de eer bi] dezen zijn mandaat als lid van voormeld Comité in handen van Uwe Excellen tie te stellen. 't Welk doende, enz. (w. g.) A. F. REICHER. SPOORWEGPERSONEEL. Onze Amsterd. corr. meldt: De jaarvergadering vnn het Ned. R. K. Secretariaat van Spoorwegper soneel zal den 30sten April te Rotter dam worden gehouden. ONTROUW E CANDIDAAT- NOTARIS. Bij beschikking van do Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Hertogenbosch van 23 Febr. '1911, is tegen Fredericus Josephus Marie van Gils, geboren te Waalwijk 15 Februari 1871, candi- daal-notaris le Waalwijk, tegenwoor dig verblijf onbekend, verleend rechts ingang met bevel van gevangenne ming ter zako van valschheid in ge schrifte in chèqucs tot een bedrag var 10.800. 5 De officier van justitie te 's-Herto- geubosch verzoekt aanhouding, voor geleiding en bericht. OVERREDEN. Do 55-jarige I. J. de Zwart, in dienst bij de firma v. d. Bosgra, boomkweekers to Bergum, reed Vrij dagmorgen met een vracht boomen naar Leeuwarden. Nabij de stad sloeg de wagen om doordat het paard schrikte. De voerman kwam onder den wa gen terecht, welke hem over 't hoofd gi'ng. Met schedelbreuk werd hij op genomen en overleed spoedig. Hij laat iuw en eenige volwassen kin-' deren na. DE VOLKSGEZONDHEID IN GEVAAR. In verband met het stuk van den heer J. S. M. in de Middenstands bond over „vleesch"invoer in Amster dam schrijft men aan het Centr. uit het land van Ravesteijn: „Ofschoon ik gaarne erken met den toestand in onze hoofdstad en omstreken niet al te best op de hoog te te zijn, ten minste wat betreft het gilde: „Koud- en Rotslachters' ik toch zonder aarzelen aan de zijde van hen, die den heer J. S. M. deze gegevens verstrekten. In ben er zeiier van dat een derge lijke toestand niet alleen te Amster dam voorkomt, doch in elke groote plaats. Nijmegen b.v. heeft ook de eer gehad, dat in haringtonnen de cadavers werden binnengebracht. Ik bon er zeker van dat jaarlijks duizenden en duizenden kilo's vuil vleesch, schadelijk voor de co'nsump- tie, worden verhandeld, doch dit ge schiedt hoofdzakelijk gerookt en droogd, én dan in den vorm worst of rookvleesch, komt dit vuile goedje lieel gemakkelijk verzeild de magen van duizenden in dit op zicht onwetende stadsbewoners. Of men echter overal machteloos staat om deze schandelijke en volksgezondheid schadelijke misbrui ken den kop in te drukken, betwijfel ik ten zeerste, doch voor hot algemeen belang en welzijn van het Nederland sche volk wordt het toch wel hoog tijd, dat doeltreffende en afdoende maatregelen van regeeringswege aan gewend worden, om aan dezen toe stan deern einde te maken. DE RUSSISCHE LANDVERHUIZERS Op een mededeeling van den Hoofd commissaris van Politie te Rotterdam aan den Landraad te Bentheim, dat de Russen van de „Campanella" wat de vereischte bescheiden betreft thans voldoen aan de voorschriften, is van den Landraad ten ontwoord ontvan gen, dat aan de Regeering te Berlijn, hiervan mededoeling i3 gedaan, zoo dat do mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat nog het verlof tot voortzet ting der reis zal worden verkregen. Als bijzonderheid ia nog te melden, dat de Russen reeds in New-York van n werden voorzien, waarvoor recht van anderhalven dollar moest worden voldaau. Vier mochten er Vrijdag vertrekken één zal met de Holl. Lloydbooten Ar gentinië trachten te bereiken, één gaat er als matroos naar Kopenhagen twee gaan te Antwerpen hun geluk beproeven. Over 't verblijf der landverhuizers aan boord van de „Campenella" schrijft een Hbld. correspondent: „In 't tusscheudek waren de land verhuizers in groepjes samenge schoold druk gesticuleereud hun blijd schap bötiugand, dat er misschien uitkomst zai komen, want daar is een flauwe hoop dat de reis spoedig kan worden voortgezet, in elk geval ge gronde verwachting dat een beslissing bekend wordt. Maar van de autoritei ten, zoo goed als van de „Quranium"- meuschen zijn er velen die het voor hoofd fronsen. Misschien, misschien, is het antwoord, dat zij den landver huizers telkens weer herhalen; maar dat is dan ook al wat zij duiven zeg gen. 't Is moeilijk te zeggen wat 'n taak de rivierpolitie hier heeft; do inspec teur wordt elk oogenblik het middel punt van een groepje vragende, sme kende, biddende menschen en moet hij er een iets vragen, zoo verdringen zich er direct tien om de beide spre kenden en als dan iemand wordt me degedeeld, daf hij vertrekken kan, dan dringen de vragers zich nog fel ler op, smeeken en betuigen met nog meer klem om eindelijk met hun ver weerde gezichten, waarop in den re gel de emoties zich niet vermogen af te teekenen. de vertrekkenden na te staren met dan toc|i wel iets heel droevigs in de oogea, met bitterlijk saamgeperste lippen, met samenge- sprangd gemoed en toegesnoc-rden keel. Dan zij ze stil en wie ze gade slaat voelt hoe droevig het geestelijk leed vooral is, dat dezo versolde zwervers moeten verduren. Dat juist hun geestelijk lijden zoo groot ls, voelde lk, toen ik de ruimte, waar de vrouwen en kinderen verblij ven, binnentrad, waar een aantal vrouwen zaten samengehurkt en een. moedertje vergeefs probeerde een paar, ondanks hun betraande gezich ten, aardige krullebollen, zoet te zus sen. Evenwel en lk heb daar zeer speciaal naar onderzocht, wat do verzorging betreft., hun eten. hun lig ging, mag er van lijden in 'de vorstel verte geen sprake zijn Wie er rond kijkt en wie er aan blijft denken, dat hij op een schip is. moet. constateeren, dat het er niet comfortable is als op de uitsluitend passagiersbooten, maar dat toch de toestand voldoende is cn dat do menschen er tevreden zijn. Ik heb overal rondgesnuffeld, tus- schen de kribben, door de eetkamer; overal was het zindelijk, voorzoover het op zulk een verouderd Uisschen- dek zindelijk kan zijn. LAURENS STORM VAN 'S-GRAVE- SANDE. De heer J. A. J. de Villiers, secre taris der Ilakluyt Society te Londen, die onlanes te Amsterdam een lezing hield over Laurens Storm van 's-Gra- vosande, zal hedenavond ten Konink lijke Paleize voor II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een voor dracht over hetzelfd? onderwerp hou den. Tot bijwoning er van zijn alleen de leden der Hofhouding met hun 3ame? uitgenoodfgd. PRUISEN EN' DE LANDVERHUI ZERS. In de officieele Berliner Corres pondent", liet orgaan vnn het Pruisi sche Ministerie vnn Binnenlandseho Zaken, is een artikel verschenen, waarin nadrukkelijk verzekerd wordt, dat de maatregelen, door de regeo- rïng genomen ten opzichte van do landverhuizers, alleen ten doel hebben zekerheid te verkrijgen dat de land verhuizers zoo vlug mogelijk, zonder langdurig oponthoud door Pruisen reizen en dat zij op hun doortocht den Staat of de gemeenten geen kosten veroorzaken. De regeering acht het verwijt van bevoordeelen van de Duit §che scheepvaartmaatschappijen vol komen ongegrond Pruisen heeft al leen gewild, maatregelen te treffen om de eigen bevolking te beschermen in het belang van den Slaat. „Overi gens heeft Nederland", aldus het com- mnnicrué. „wiens pers thans levendi ge klachten uit over de landverhui zers-voorschriften, in vroeger jaren, toen ten gevolge van onvoldoende po litionele controle nog een vrij groot aantal landverhuizers ongecontro leerd door Pruisen naar de Nederland sche havens reizen kon. van de Ne derlandsche grens alle personen te ruggewezen. die niet bewijzen kon den, dat hun verdere reis over zee gewaarborgd was." Het „Berliner Tageblatt" merkt naar aanleiding van dezen laatsten zin op: „De strijd zal hierdoor wel uit den weg te ruimen zijn, dat de Neder landsche lijnen, die zich benadeeld achten, stappen doen, om in Berlijn opgenomen te worden onder de ge- concessioneorde lijnen". Het Hbld. schrijft daarover: „Een opmerking, die voldoende ba- wijst, rnet hoe absoluut gemis aan historische diplomatieke kennis do (Duitsche) pers over deze zaak schrijft. Kechtszaken POGING TOT MOORD OP EEN GEMEENTE-VELDWACHTER. De 6e Kamer der Amsterdamsche rechtbank ontsloeg van alle rechtsr vervolging de 33-jarige koetsier Lam- bertus B. te Hilversum aan wien po ging tot moord ten laste gelegd was, op den gemeenteveldwachter Koop Witpeerd met last tot ziine plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van ten hoogste een jaar. Op 24 Oct. 1910 had hij op de Groest aldaar herhnaldeliik tiidens een vecht partij niet een mes den genoemden veldwachter bedreigd die den aanval' Ier wist te ontspringen. De doctoren II J. Overboek en K. H. Bonman J-.ad- den hem untoerekenhaar verklaard als lijdende aan ziekelijke stoornis zijner sreostvermogens. ONTVOERING VAN EEN KNAAP. Voor de 6e Kamer der Amsterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden Antonie F. een venter, die het platte land afloopt, beschuldigd van het ont voeren van den 14-jarigen Pieter H. te Hilversum op Oudejaarsavond. Hij had hem eon nieuw pak en een gou den horloge beloofd. Beiden liepen naar Utrecht en ver volgens naar Dordrecht met het doel naar Antwerpen te gaan doch in Dordrecht liet hij den knaap in den steek, 'omdat deze niet meer loopeu kon. De jongen kon niet goed venten. De ontvoeder bekende, doch beweer de het strafbare riiel geweten te heb ben. Het O. M. eischte wegens het opzet telijk ontzetten van een minderjarige aan het wettig gezag een gevangenis straf van een Jaar. Uitspraak 17 dezer. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Voor de 4e kamer te Amsterdam is voortgezet de behandeling van de zaak tegen de twee glazenwasschers P. W. E. en T. F., beklaagd van deelneming aah een vechtpartij aan den Zeedijk en den O. Z. Voorburgwal in detl nacht van Zaterdag op Zondag 28- -29 Mei j.l., bij welke gelegenheid de 21- jarige huzaar A. A. Wijnands zooda nig tegen het achterhoofd werd ge slagen, dat hij op 31 Mei aan de ge volgen van een schedelbreuk ts overladen. Na het verhoor van getuigen werd nog een nader onderzoek door den rechter•commissaris gelast. BRANDSTICHTING. Het huis én alle bijgebouwen van het landgoed Rueaa-d in Jutland zijn totaal afgebrand; 130 stuks vee, vele varkens en alle pluimvee is omgeko men. Verder is te Taars op het eiland Laaland een boerderij afgebrand. Ook daar ts al het vee omgekomen. Men denkt in beide gevallen aan opzette lijke brandstichting.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6