HAARLEM'S DAGBLAD. BANKROET Buitenlandsch Overzicht HOT NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE trekt wel de aandacht. Hier volgen eenige bijzonderheden over enkele nlewwe ministers FINANCIöN. Cailluuï: Te Mans geboren in 1863 oud-inspecteur der financiën oud-leeraar aan de vrije school voor politieke wetenschappen. In 1898 tot Kamerlid gekozen minister van fi- n&ni&n in de kabinetten Waldeck- Rousseau en Clemenceau. Links- ra dicaal. BUITYNLANDSCHi ZAKEN. Cruppi: Geboren te Toulou9e in 1855. Advocaat-generaal aan het hof van appèl te Parijs, oud-advocaat aan het hof van cassatieridder van het legicvn van eer. Kamerlid sedert 1898. Ns. don dood van GuyotDessaig- no ia Cruppi minister van handel ge worden in het kabinet-Clemenceau. Belvoor; tot de links-radicalen, wier voorzitter hij is. ARBEID. Pacl Boncour, 'de jongste der nieuwe ministers, is in 1873 geboren. Ad/oeaat aan het hof van appèl is seccsfo-is geweest van Waldeck-Rous- seau directeur van het kabinet van Vivlani Kamerlid sedert 1909. Houdt zich vooral met sociale vraagstukken bezig. Ridder van het legioen van eer behoort tot de groep der socia listische republikeinen. OPENBARE WERKEN. C'iarl os Dumont, tot dezelfde partij b-.hoorend, is leeraar geweest In de filosofie aan een lyceum te Lons- le-Saunier. Hij is in 1867 geboren. Ka merlid sedert 1898. Rapporteur-gene raal jver de begrooting. ONDERWIJS. Pams, behoort tot de socialistische radicalen. Gekozen tot Kamerlid in 1895, tot senator in 1905. Lid van den ho gen raad van onderwijs voor de coratieve kunsten en van de commis sie "tor schoone kunsten der depar tementen. KOLONIëN. Messimy, geboren in 1869; Oud kapitein der jagers te voetKamer lid in 1902 rapporteur geweest over de beerooting van koloniën. Behoort tot de groep der socialistisch-radicale republikeiuen. HANDEL. M a s s advocaat en schrijver. Ge boren in 1870. Kamerlid sedert 1898 behoort tot dezelfde groep als Messi my. EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING zal nu misschien spoedig in Frank rijk komen. Charles Benoist 't Fransche Ka merlid. dat wel eens de apostel van de evenredige vertegenwoordiging wordt genoemd heeft uitgerekend, 'dat er onder de nieuwe ministers niet minder dan 7 voorstanders van even redige vertegenwoordiging zijn. Maar... 't eigenaardige is, dat in 't voorloopige program van 't ministerie niet geen woord over evenredige ver tegenwoordiging wordt gesproken. Uit Rio-de-Janeiro komen berich ten over EEN SAMENZWERING VAN POR- TUUEESCHE MONARCHISTEN tegen 't republikeinsche bewind in 't vaderland. De hoofdmannen van de- zo samenzwering hebben zich te Lon den gevestigd. Een blad publiceert afdrukken van vertrouwelijke brie ven, die de leiders te Londen aan hun vertrouwden te Lissabon hebben gezonden. Laatstgenoemden kregen opdracht Braga en andere ministers te vermoorden. Ook to Rio-de-Janeiro zijn vertak kingen van de samenzwering gevon den .Het is nu verboden de vlag van 'de monarchie uit te steken. De mees te Portugeezen, die in Brazilië wonen, zijn koningsgezind, onder hen bevin den zich talrijke groot-kapitalisten, die groote bedragen beschikbaar heb ben gesteld voor het herstel van het koningschap. Uit Lissabon worden deze berichten over een samenzwering bevestigd, 't Onderzoek is evenwel nog niet geëin digd. SPANJE EN 'T VATICAAN. Maandag komt de Cortes bijeen. Dan zal 't in de Spaansche politiek §aan spannen 1 Uit de gisteren ineoge- eelde nota van den H. Stoel, weet men, boe in Rome over de zaken ge dacht wordt. 't Vaticaan en 't ministerie van Ca- nalcjas staan scherp tegenover' ei kaar. 't Vermoeden is, dat Canalejas niet zal ingaan op de aanbiedingen van 't Vaticaan, om eerst weer on derhandelingen te voeren, maar da delijk zijn voorstellen in de Kamer aan de orde stellen. Wordt dit inderdaad gedaan, dan I is men zie nog eens de bewoordin gen van de nota van 't Vaticaan FEUILLETON Schets door II a u s H y a n. Meneer Werwach stond op, ging naar het venster, alsof hij het wilde openen, maar bedacht zich en kwam «veer bij den jongen bouwmeester. Deze had hem mot verschrikte oogen achterna gekeken. Thekla's vader bemerkte dien blik wel en vond er ook een verklaring Voor wat moest die man daar in den stoel wel niet uitgehaald hebben om zoo bang te zijn Zou het nog wel mogelijk zijn hem te redden 1 Dat moet ik weten zeide Wer- wnch overluid denkendeik moet in de eerste plaats zien, hoe het met u Btaat. mijn waarde Ja zeker, nu 1 een breuk tusschen Spanje en den H. Stoel niet onwaarschijnlijk. Met spanning wordt verwacht, hoe do Spaansche Kanier do voorstellen vuq Canalejas zal ontvangen. Wat zijn voorstellen op 't gebied der gods dienstige vereeniglngen inhoudt, heb ben we indertijd reeds uiteengezet. Zeker is wel. dat 't nu heel spoedig iri de Spaansche politiek zal gaan spannen I DE TSAAR VAN RUSLAND ALS HERVORMER. Heden. Zaterdag, den vijftigsten verjaardag van de vrijmaking der lijf eigenen in Rusland, zullen de boe- rou-afgevaardigden door den Tsaar In het Winterpaleis in audiëntie ont vangen worden. Op kosten van de bóeren-afgevaar digden wordt een standbeeld voor Tsaar Alexander II opgericht voor het Taurische paleis. In een brief aan Stolypin, den eer sten minister, herdenkt de Tsaar met waardeering diens medewerking aan hot werk van Alexander II, de eman cipatie van den boerenstand, en schrijft dan verder „lk heb mij tot doel gesteld, het werk van mijn grootvader verder te brengen en van den Russischen boer niet alleen een vi*ijen, maar ook een oeconomisch krachtigen grondbezitter te maken." Een mooi ideaalAlleen willen we maar opmerken, dat Tsaar Nicolaas dan nog veel o, zoo veel I te doen zal hebben 1 RUSLAND EN CHINA. Uit Petersburg de bron is wol een beetje verdacht wordt gemeld, dat 1200 Chineezen, die te Tokio studee- ren, bij den Chineeschen ambassa deur geprotesteerd hebben tegen het zwakke optreden der Chineesche re geering, die door haai' toegeeflijker optreden tegen Rusland het Chinee sche volk vernedert. Er zijn 18000 jen bijeengebracht om in Europa anti- Russische propaganda te voeren. DE GRIEKSCHE MINISTER PRESIDENT Veniselos hield in de Kamer een rede voering over den algemeenen toestand van het land. Hij zei, dat de regee ring op een spoedige algemeene ver betering van den toestand rekende de verbetering zal het gevoel van zelf vertrouwen bij het Grieksche volk verhoogen en Griekenland de achting en het vertrouwen van het buitenland verzekeren. Daardoor zal het moge lijk zijn niet alleen een algeheele mi litaire reorganisatie tot stand te brengen, maar ook de productiviteit van het land te ontwikkelen. Zoo zal men geleidelijk komen tot een werke lijke hervorming, tot de Bchepping van een nieuw Griekenland, dat vol doet aan de wenschen van de stich ters en in overeenstemming is met het grootsche verleden van Hellas. Dan zal Griekenland een element van orde en vrede worden in Oost-Europa en de het toekomende plaats innemen onder de beschaafde staten van Euro pa. UIT DEN BALKAN. Er was eenig geschil over do oase Ghadanis. Gisteren heeft de minister van bui- tenlandsche zaken In de Italiaansche Kamer verklaard, dat oase Ghadanis, die deel uitmaakt van het Turksche gebied, nooit aan Frankrijk is afge staan en nooit door dit land is bezet en dat de regeering vaste waarborgen heeft, dat de oase Turksch zal blij ven. Met dit antwoord zullen de Italia nen nu wel tevreden zijn. DE OPSTAND IN YEMEN, is nog altiid in vollen gang. De groot-sjerif van Mekka zal naar SanaS. trekken. Hij vindt te Konfida 6000 man Turksche troepen en onder weg zullen zich nog 6000 Arabieren bij hem vcegen. Zijn zoon trekt langs een anderen weg naar Ebha, de hoofdstad van Assir, om Suleiman pasja te ontzetten. Maar Said Idris beeft met een sterke krijgsmacht en krachtigen aanval op Ebha gedaan. 't Is dus nog volop oorlog. UIT MAROKKO wordt gemeld, dat de opstand zich uitbreidt. Sultan Moelai Hafid beeft vijf afdeelingen infanterie, drie af dee lingen cavalerie en twee batterijen te gen zijn rebelsche onderdanen in het veld gebracht. Al deze soldaten heb ben, nu de nood aan den man is ge komen, ettelijke maanden achterstal lige soldij uitbetaald gekregen. DE OPSTAND IN PARAGUAY Men verneemt uit Buenos Ayres, dat de opstand in Paraguay zich uit breidt. Vijfduizend opstandelingen moeten een paar stadjes veroverd hebben. Argentinië dreigt met weerwraak, tenzij Paraguay voldoening geeft voor het opbrengen van drie Argen- tijnsche schepen door den dictator Jara. Tot PRESIDENT VAN URUGUAY. i3 met algemeene stemmen gekozen senor Battle y Ordonez. dadelijk We zullen uw boeken en papieren nazien en ge verbergt mij niets, ook niet het geringste, ver staat ge Vijf minuten later zaten de beide mannen midden in het werk. Daar kwamen leelijke dingen voor den dag, zaken, die Bert Dannhof slechts aar zelend en slechts op herhaald aan dringen van Werwach bekende. Eerst het geheel verkeerde en onordelijke gebruik der gelden voor het bouwen, vervolgens verpandingen van dezelf de perceelen aan verschillende geld gevers en het ergste verkoop van bouwmaterialen, geleende na tuurlijk, voor spotprijzen aan andere bouwondernemers Daarbij kwam de wanorde in de boeken de bouwmeester moest het hoofd geheel kwijt zijn geweest; toch schenen de schulden, ofschoon het geheele bedrag moeilijk viel vast te stellen, niet zoo groot te zijn, als Werwach verondersteld had. Ge kent mij en mijn zaak zei Senor Battle y Ordonez is reeds eerder, van 1903 tot 1907, president der republiek geweest en toonde zich toen een bestuurder, met groot orga nisatorisch talent, zoodat men ook thans de beste verwachtingen van het bestuur van het nieuwgekozen staats hoofd heeft. Er moet ook EEN SAMENZWERING IN KOREA ontdekt zijn. Russische bladen hebben dit uit Ko rea vernomen, 't Is een zeer uitge breid complot. Het doel, dat de Koreaansche samen zweerders zich voor oogen stelden, zou geweest zijn, den spoorweg van Seoul naar Toesan geheel te vernie len en alle Japanners te Seoul te ver moorden. Uit de gevonden brieven moet zijn gebleken, dat 50.000 Koreanen zich bereid verklaard hadden, aan de ver nieling van genoemden spoorweg mede te werken. Amsterdamsche Kout We hebben weer onzen vastenavond achter den rug. het begin van het einde van den winter. „Gevierd" mo gen we niet zeggen, want in onze echt boven-den-Moerdljksche hoofdstad is alles wat op carnaval lijkt, totaal onbekend. Hoogstens gaan wij naar een bal-masqué en ook dat gebruik is verre van algemeen en neemt ook nog steeds af. Eenige jaren terug waren de publieke bal-masqué's in het Pa leis v. Volksvlijt, waarvan er om streeks dezen tijd een reeks gegeven werden, heel druk bezocht, thans hoort .men er niet meer van spreken. Bovendien was er geen enkele too- nealvereeniging of zij gaf een bal-mas qué, waarop tegeu betaling op ruime schaal introductie werd verleend. Blijkbaar werd de animo echter in 't algemeen te klein, dat zij zich over zooveel verschillende gelegenheden kou verdeden en 't eind was dan ook dat 't thans nog hoogstens een 5 6 veroenigingen zijn waar dit verlüee- dingsfeeat wordt gevierd. Op straat zien we ook echter nog wel iets wat aan verkleeding doet den ken. De knaapjes die voor padvinders spelen wil ik hierbij onbesproken la ten, er wordt al zooved van hen ge schreven dat sommige bladen gerust een rubriek padvinderij konden ope nen en er 'n spedalen redacteur voor konden aanstellen, maar ik wil 't al leen over groote menschen hebben. Zoo zagen we Dinsdagavond eenige heeren in zwart avondtoilet met roo- de hoog ziiden hoeden in den regen in de Kalvorstraat wandelen, waarschijn lijk Limburgers die op deze wijze het begin van de vasten in de hoofdstad inluidden. Dan wandelt hiér dagelijks een man rond in een wit pakje dat hem zeer onvoldoende tegen het kli maat beschermt die op pet, rug en borst d« woorden heeft staan: „Koopt niet op Zondag". Dat is dus een wan delende, levende reclame voor Zon dagsrust. Een cacao- en chocolade fabriek laat ook een aantal lieden achter elkaar in witte pakjes met bus sen op 't hoofd als reclame voor de fabriek rondloopen. maar hoewel zo de eerste dagen veel aangekeken wer den, geloof ik toch niet dat de reclame erg doeltreffend is. Want wij Hollan ders zijn nog al nuchter. We vinden 't treurig, dat menschen, denkende wezens zich tot zulk geesteloos werk moeten 1 oenen om den honger te kun nen stillen: er zijn oudjes bij die ner gens moor terecht kunnen en bij wie de ellende haar stempel op de gelaat strekken heeft gezet, maar ook flinke kerels die quasi onverschillig Kalvers brutaal en spottend de meesmuilende voorbijgangers aanstaren. Zouden zij zich schamen? En dan bood onze Kalverstraat den len Maart, toen het 's middags wer kelijk oen beetje op voorjaar begon te lijken een nieuw schouwsjvel aan: de eerste twee dames in haremrok. On beschaafde tooneeltjes als in 't buiten land waren geen gevolg van deze wandeling: de dametjes werden alleen wat spottend aangekeken en eenigo jongelui liepen een eindje mee om ze eens goed op te kunnen nemen, maar dit schoen de meisjes, trouwe bezoek sters van het Wiener-Café, niet te ge- neeren. lk acht trouwens de mogelijk heid niet uitgesloten dat ze ook al re clame wandelden en in dienst waren van een groot modemagazijn, dat op deze wijze propaganda voor haar nieuw artikel tracht te maken. Ook dit zou niets nieuws onder de zon zijn. Voor eenige jaren waren hier een tweetal slanke dames, zus ters geen d emi-m ondaïnes nog al bekend, die steeds de fijnste toilet- ten droegen en de nieuwste modes in Amsterdam brachten. Zij waren go- woon reclame-maaksters voor het voornaamste modemagazijn der hoofdstad. Deze levende reclame vind ik eigenlijk nog de meest getolereer- hij thans, en de arme zondaar naast hem haastte zich deze vraag toestem mend te beantwoorden. Ge zult dus weten, dat ik het meen, als ik zeg, dat ik uw bouwwer ken overneem, dat wil zeggen, achter u sta, tot go lieelemaal uit dezen zwendel zijt, verstaat ge? Ik doe het, omdat mijn dochter mij er om smeekt, zei hij glimlachend. want ik zelf nu, ge weet het immers, als man van zaken vaak kan men zulke humane grappen niet uitha len De jonge bouwmeester vouwde on willekeurig do handen zijn gedach ten waren bij de engel, die zoo voor hem gebeden had.... Maar ik stel er een voorwaarde bij.... ja, en vooraf nog een vraag valsche wissels hebt ge toch niet ge maakt Maar meneer Werwach.... Nu, nu de verkoop van vijf waggon planken is ook juist niet heel mooi..... de eü logische. De mode moet er in komen doordat men ze ziet dragen en do mode-exploitant handelt van zijn standpunt dan heel zakelijk door ze zoo goed mogelijk te presenteeren. Dan worden de modellen afgekeken en de begeerigheid van het vrouwe lijk geslacht wordt opgewekt .Spoedig wordt de mode geadopteerd door de Is ruëlietische dames. Deze toch hebben in het algemeen veel gevoel voor kleur en lijn, veel smaak. Zij weten zich te kleeden en hebben er veel meer voor over dan de vrouwen van zuiver Germaansoh bloed, die in Hol land vooral in haar kleeding wel op degelijkheid maar weinig op schoon heid letten. Als men Zaterdags onze Kalverstraat doorwandelt kan men dan ook genieten van tal vah keurige toiletjes, zoo mooi en lief dat ze soms de schoonheid der draagster zelf erg op den achtergrond stelt. Dan komt de nieuwe mode bij de aristo cratie, die haar stijf-deftig karakter vrijwel heeft verloren, nadat ze van de grachten naar het Willemspark kwartier verhuisde en daarna volgen la'ngzamerhand de burgervrouwtjes. Tegen dat die groote hoeden of nau we rokken dragen, hebben de recla me-dametjes echter al lang werk, want de nieuwe mode is dan alweer een oude geworden. In onzen Raad is deze week zwaar geboomd over een voorstel om aan de Bouwmaatschappij tot verkrijging van eigen woningen, aflossing en rente eener geldleening te garandee ren en haar de benoodigde terreinen In erfpacht te geven. De woningnood voor arbeiders en vooral voor behoeftlgen wordt met den dag grooter sinds meer en meer het bordje: „onbewoonbaar verklaar de woning" wordt aangebracht. Er zijn in een groote stad nu eenmaal een zeker aantal menschen die slechts een zeer lage huur kunne'n betalen en om daartoe in staat te zijn eigenlijk nog in een zeker gedeelte der stad moeten wonen. Nu wordt er in de ou de stad zooveel afgekeurd, dat in de nieuwe wijken ook moeilijk woningen te krijgen zijn, in elk geval dat do huren zijn opgeslagen. De menschen moeten onder dak, huren noodge dwongen iets boven iiun fmancieele draagkracht en 't gevolg is ie begrij pen, na een paar weken kunnen zij niet meer betalen en wachten zij het tijdstip af dat de deurwaarder hen ui> straat zet. In geen enkel opzicht wordt aan de behoelte aan zeer goedkoope wonin gen voldaan, ook niet door de Bouw maatschappij, waarover ik zooeven sprak eti die van de gemeente tiiuns alle gewenschle medewerking zal on dervinden. Want. de door haar te bouwen arbeiderswoningen zullen komen te staan achter in de zooge naamde Indische buurt, dus nabij den Zeehurgerdijk, zoover van het centrum der stad af als men zich maar denken kan. Desniettegenstaande zullen do huur prijzen nog bedragen van 2.70 tot I 3.80 per week, wat voor menschen, die tien gulden of minder verdienen en hiervan met een huisgezin moe ten leven, nog veel te veel is. Want die woningen van ƒ2,70 zullen na tuurlijk al heel spoedig weg zijn en aan die woningen van 3.80 is nog geen behoefte. Die dit betalen kan, kan nog wel ergens anders onderdak krijgen. In theorie is dit alles een groote verbetering, de woningen vol doen nu aan alle eischen, door de gemeente gesteld, maar als diegenen, waarvoor ze gebouwd worden, nu niet kunnen betalen wat noodig is om de rente op het kapitaal aan te bren gen Het is en blijft een heel moeilijke cruaestie. De gemeente gaat wel is waar voor in de goede richting dooi de loonen der gemeente-werklieden te verhoogen, waardoor een vuilnis-op schepper al meer (of minder weinig) verdienen gaat, dan menig boekhou der met talenkennis op een particu lier kantoor, maar zal dit voorbeeld algemeen gevolgd worden Nu we toch even in de arbeiders beweging en de sociale toestanden zijn geraakt, wil ik aanstippen, dat ook do proletariërs met hooge boord en laag uitgesneden vest de kell ners meer van zich doen spreken. Naast de tamelijk neutrale vakveree- niguigen is thans een organisatie ontstaan, die zich aangesloten heeft bij den A. B, B. De grieven zijn hier echter van zeer bij zonderen aard, daar van geen vast salaris sprake is. Weer zal thans een poging gedaan worden, dat alles te krijgen de cen trale bond heeft zich thans tegen het fooienstelsel uitgesproken. Tot nog toe zijn evenwel alle pogingen afge stuit op het feit,' dat nooit een vast Bert Dannhof was geheel radeloos. Ja, maar ik ik heb toch Genoeg viel de ander hem in de rede. ik ben niet. wat men een beschaafd man noemtik zeg het, zooals ik hot meen, begrijpt ge ik ben vroeger, toen ik begon, metse laar geweest maai' arbeid is geen schande arbeiden is beter dan dan dus, begrijp ine goed, jonge man. ik spreek ajs vader van een dochter, die zich inbeeldt, dat ze zon der u niet kan leven zooals vrou wen zich alles inbeelden en omdat ik nu maar die eene heb, de «enigszins luide, harde stem werd weer heel teeder, nu moot ik wel het mijne doen en och, ik doe het ook gaarneGe bevalt mij zelfs, al leen oen beetje te lichtzinnig, begrijpt ge. en daarom zal ik u eerst een kleinen proeftijd opleggen ge gaat naar Hamburg en komt daar in ons filiaal, als eenvoudige, jonge man, zonder groot salaris, heel eenvoudig, verstaat ge, en daar blijft ge, tot ik u salaris zou betaald worden, zoo hoog als thans sommige kellners aan fooi en ontvangen. Kellners, die jaren lang in groote zaken gewerkt hebben en zuinig zijn geweest, kunnen nu nog zelf zaken koopen zelf3 bij een vast salaris van 25 per week zou dit onmogelijk zijn. Misschien ware de eenige weg om het hatelijk fooienstelsel uit te roeien en toch den loonstandaard niet te verlagen, den kellners 20 pCt. com missie te geven van hetgeen zij ver- koopen. waardoor de consumpties met 20 pCt zouden moeten worden verhoogd, maar de fooi beslist weri afgeschaft. Het denkbeeld is te overwegen. H. HENNING Jr. Stadsnieuws LEANDER SCHLEGEL. De composities van Leander Schle- gel, onlangs te Berlijn ten gchoore gebracht, worden in de „Allg. Musik- Zeitung" zeer gunstig besproken. De referent zegt „Deze ruim zestig-jarige Hollander is in Duitschland nog vrijwel onbe kend. Na zijn klavierkwartet, liede ren en een Sonate voor viool en piano gehoord te hebben, moet ik mij er over verwonderen, dat n-og geen on zer talrijke Kamermuziekvereenigin- gen van het werk van dezen man no titie genomen heeft. Want Schlegel is een sterk talent, en iemand van irn- poneerende techniek. Breede en edele fantasie, keurige vormbeheerschmg, rhythmisclie fijngevoeligheid, is in dit werk te vinden." Baden. In het Douche-Badhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 989 baden in dat aan den Koudenhorn 608 baden. VEREENIGING VOOR VAKOPLEI DING IN HET KLEERMA- KERSBEDRIJF. Den 6den December van het vorige jaar had op initiatief van de Kamer van Arbeid" voor de Confectiebedrij ven alhier eene vergadering plaats, waarop besloten werd tot de oprich ting van eene vereeniging ter bevor dering van de opleiding in het klee- dermakersvak. Traden toen reeds ongeveer 50 leden toe, in de weinige maanden na de oprichting is dit aantal thans ge klommen tot een 70-tal. Aan een voorloopige commissie van voorbereiding, bestaande uit de patroons G. H. J. van der Sluys, D. Miezérus, Gerard A. van der Steur en J. G. Fransen coupeurs J. F. Rijkhof, G. A. Broekman, W. A. Ooms en N. G. J. van Zeist, en werk lieden C. Th. Rademaker, J. de Gruyter, M. Douwma en F. van Dijk. aan welke commissie de heer Ed. A. van Bilderbeek al3 secretaris werd toegevoegd, werd opgedragen het ontwerpen van statuten en huishou delijk reglement voor de vereeniging en eene toekomstige vakschool. De commissie kweet zich met zoo veel toewijding van deze taak, dat voor enkele dagen in eene ledenver gadering de ontworpen statuten enz. met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Het voorloopig bestuur, dat na aan neming van een en ander aftrad, werd, nadat de heer Van der Sluys zich opnieuw tot voorzitter benoemd zag. hij acclamatie definitief be noemd. Thans gaat dit bestuur zich beijve ren, de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, om vervolgens door de aanvrage van rijks-, provinciale- en gemeente-subsidien de oprichting van een vakschool te Haarlem te verze keren. WEDSTRIJD KWARTET „LOKELEY". Door mevrouw de Douair. M. A. C. Visser van IlazerswoudeVan Mer- len zijn aan het kwartet vier gouden medailles ten geschenke aangeboden, bestemd als len prijs Afd. A (1ste af- deeling) voor den in September a.s. te houden kwart et-wedstrijd. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Aanstaanden Zondag zal in de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid tentoongesteld worden een verzameling Japansche gekleurde houtsneden, voor het grootste ge deelte bestaande uit voorstellingen, die in verband staan met bef Japan sche tooneel, waarbij voornamelijk de oude heldensagen en treurspelen be handeld worden. Hieronder bevin den zich twee zeer zeldzame stukken, voorstellingen van pl.m. 2 M. in het vierkant, die door bijzondere uit drukkingskracht en schitterende kleu- ren-combinatie uitmunten. Zondag is de toegang kosteloos. Huishoudschool. Van de volgende zes leerlingen der Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, die aan het examen voor fraaie handwerken deelnamen, slaag den do dames B. van den Heuvel roep wilt ge dat? Ja, zei Bert Dannhof, die de in diepe ontroering gevouwen han den voor zich op het tafelblad hield, ja. meneer Werwach En ge zult niet trachten met mijn dochter in aanraking te komen, als ik het niet toesta Bert schudde zwijgend het hoofd. Maar later, zei hij toen zacht. Later zullen we zien voorloo pig gaat ge morgenochtend vertrek ken hebt ge geld Een donkere blos bedekte het ge laat van den jongen man en slechts aarzelend kwtun het „neen" over zijn lippen. Hier de zakenman schreef een aanwijzing op oen bank. Dat zal voorloopig voldoende zijnGe moet nu eenmaal zuinig wezen, ver staat ge ziezoo, en nu moogt ge af scheid van haar nemen. Thekla De vraag klonk bijna als een kreet van schrik. Reynders. E. Frank. C. Heuvel, M. Schuuring en J. Luitingh. Voor de acte nuttige handwerken slaagde mej. J. Gerla. de eenige die in de maand Februari tot afleggen van het examen werd opgeroepen, do overige candidaten zullen eerst in April aan het examen deelnemen. DE GENESTET-BANK. 2e lijst van bijdragen voor de De Ge- nestet-Bank, opgegeven door den pen ningmeester van bet comité, Mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164, te Haarlem. Mevr. Van Eedenv. Warmelo, Haarlem 2 50; Dr. EL L. Oort, Utrecht, ƒ2.50; Collecte Rernon- strantsch Seminarie, Leiden, 16 Mevr. Planteijn, Den Haag 1 50 C. J Dekker, Arnhem, ƒ0.50; Directeu ren Teylers Stichting. Haarlem, ƒ10 Mr. W. A. '"t Hooft., id., 3 C. Hev- man, id., ƒ1 Douairière Speelman- Van Panhuys, id., 5 Mej. M. Schrö- der, id., 1 Mevr. Serinerius, Utr., 12.50J. Oosterman, Amsterdam, 11.50 L. P. B., Haarlem, ƒ5; A. Veenhuysen, Den Haag, 1. M. I_ Moggenstorm, Bloemendaal ƒ2.50; I). de Clercq, id., 2.50 Prof. G. C. ven Walsem, Meeronberg, 5 Mevr. A s- ser—De Sturler, Haarlem, 2.50; N.r. H. Goeman Borgesius, Den Haag 5 Mej. A. M. Gertli van Wijk, Apeldoorn 2.50 J. Nieuwenhuis. Sneek 1E. Nieuwenhuis, id., ƒ1; Mej. N. Hoorn 1 J. J. Honig. Zaandijk, 1 Mej. A. Perryn. Utrecht, 1 Mej. A. de Lange, id., ƒ1.50; B. G. ter Brake, Haarlem, 3 K. Keuter, id., 10 Mr. W. van Hulst, Velp, 1 Mej. H. L. Vermeer, Utrecht ƒ1; C. D. Boisse- vain, Bloemendaal 2.50W. de Clercq, Santpoort ƒ2.50; F&m. Bree- baart, Gouda 1.50 Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente, Haarlem, 5 P. C. A. v. d. Breggen, Bloemen daal, I 2.50 Mej. A. M. van Meerten, Velp, ƒ2.50. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactio van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vroon plaata van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben bij een patroon in dienst geweest, waar mijn salaris, hoewel gemakshalve per week bere kend, per maand werd betaald. In de maand van vijf weken ontving ik dus vijf rnaal het wekelïjksche salaris. Nu heeft de patroon mij de betrekking opgezegd en wel zoo, dat ik twee da gen langer dan een week heb gewerkt. Die twee dagen wil hij mij niet beta len. Heb ik daar recht op ANTWOORD. U hebt recht op uw loon tot den dag van uw vertrek. Men neemt eenvoudig het aantal weken, dat u in dienst zijt geweest, vermenig vuldigd met het bedrag van uw week loon. Men voegt er bij de enkele da gen, die u bovendien hebt gewerkt, vermenigvuldigd met 1/6 van het weekloon, en trekt daarvan al wat u in werkelijkheid genoten hebt. Op het meerdere hebt u dan nog een vorde ringsrecht. VRAAG. Ons dagmeisje is tijdens haar verlof van een week bij haar ouders ziek geworden. Gedurende die week heb ik haar kostgeld gegeven. De verloftijd is om, maar zij is nog ziek. Haar loon laat ik doorgaan, maar hen ik nu verplicht gedurende haar verdere ziekte ook kostgeld te geven? ANTWOORD. Geenszins door haar loon eenvoudig te laten doorgaan, doet u al meer dan waartoe u vol gens de wet verplicht zijt. VRAAG. Die bij mijn patroon to laat komt. betaalt boete, waarvan de eene helft voor den patroon is do andere voor den fooienpot. Kan de patroon mij ook een boete opleggen, wanneer ik naar den dokter ben ge weest ANTWOORD. Als u wat mankeer de, dan is dat een geoorloofd ver zuim maar u hadt er te voren keu- nis vun moeten geven. In elk geval is het met dien j)ot niet in orde. Als de patroon daar zelf voordeel van trekt, dan is die bepaling nietig en t het personeel er niet door verbonden. VRAAG. Als ik 3 maanden in be trekking ben geweest en den dienst met 6 weken heb opgezegd, mag ilr dan mijn godspenning behouden ANTWOORD. Men mag dien alleen behouden, wanneer de dienstbetrek king langer dan drie maanden heeft geduurd. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Statistiek Lager Ouderwijs. Op 15 Januari 1911 bestond de be volking der dagschool uit 622 kinde ren, ontving 1 kind huisonderwijs en bezochten uit deze gemeente in an dere gemeenten de school 211 kindo- Nu ja, wie dan anders 1.... En hij ging naai' liet venster, open de liet en floot luide. Vervolgens snelde hij de kamer uit, verlichtte de gang. door op den knop der electri- scho geleiding te drukken, en nam Thekla. die lachend en snikkend bo ven kwam, in zijn armen. Hebt ge hem veel pijn gedaan fluisterde het meisje, dat, terwijl de drie de kamer binnengingen, met oogen vol van de teederste liefde den geliefde gadesloeg. Vraag dat toch aan hem zelvcn 1 zei haar vader en deed, alsof hij erg boos was. En daarna ging hij weer naar het venster en stelde zich daar bij de. koude nachtlucht aan het gevaar bloot van verkouden te worden, ter wijl de beide minnenden elkander aangedaan kusten. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9